Zürih’te nerede kalınır ? sorusuna en ideal ve en popüler cevabı mı arıyorsunuz ?

O zaman tesis seçimi yapmadan önce ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin deriz.

Zürih’te konaklama için tercih edilebilecek birçok mahalle bulunuyor. Bu bölgeler arasında, hem Zürih’teki gezilecek yerlere, hem de şehir merkezine en kolay ulaşabileceğiniz bölgeler ise ; Altstadt (Eski Şehir Bölgesi), Aussersihl (4. Bölge) ve Enge Bölgesi’dir. Bu 3 bölge, şehirdeki en çok tercih edilen konaklama bölgeleri olduğu gibi konum bakımından en iyileridir.

Peki bu 3 bölgeden hangisinde konaklamalı ? diye soracak olursanız da, bu bölgeler her zevke, bütçeye ve şehri ziyaret amacınıza göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden yazının devamındaki bölge açıklamalarına göz atarak hangi bölgenin bütçenize ve zevkinize uygun olduğunu görebilirsiniz.

Zürih’te Nerede Kalınır ? – En Güzel Konaklama Tavsiyeleri

Altstadt : Zürih’in eski kent bölgesidir ve şehir merkezi olarak da bilinir. Şehrin kalbinin attığı yer burasıdır. İş seyahatleri için en ideal yer.

Aussersihl : Şehir merkezine ve şehirdeki turistik yerlere yakın. Süper merkezi olmasa da merkezi bir bölge. Zürih’te gece hayatı için de plan yapıyorsanız, bu bölge size göre olabilir.

Enge : Daha çok çocuklu ailelerin tercih edebileceği bir bölge. Konum olarak şehir merkezine 5-15 dakika yürüme mesafesinde.

Az çok nerede konaklayacağınız aklınızda şekillendiyse, şimdi bölgelerin açıklamalarını ve bölgelere özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz.

1.Şehir Merkezi ve Otelleri

Eski Şehir Zürih

Eski Şehir bölgesi

Altstadt, yani Eski Şehir (Merkez) bölgesi, Zürih’te konaklayabileceğiniz en merkezi, en popüler ve en iyi bölgedir.

Turistlerin en çok tercih ettiği bölge olsa da, bu bölgedeki oteller diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor. Özellikle 4-5 yıldızlı otellerden konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgede erken rezervasyon şart.

Bütçe sıkıntı değilse, şehirdeki en iyi konaklayabileceğiniz semt burasıdır. Çünkü bu bölge ;

 • Şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde
 • Tam merkezde, şehrin kalbinin attığı yerde
 • En iyi ulaşım ağına sahip olan bir noktada
 • Ve en önemlisi, en fazla otel seçeneğinin olduğu bir yerde bulunmaktadır.

Zürih Şehir Merkezi Otellerine göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com

Zürih Şehir Merkezi Otel Tavsiyeleri

 • citizenM Zürich – 4 Yıldız ; Şehirdeki en lüks tesislerden biri olan citizenM, 4 yıldızlı bir konaklama birimi olmasına rağmen 5 yıldızlı tesisleri aratmayan modernliği ve şık dizaynı ile tercih edilebilecek en kaliteli otellerden. Konum olarak tam merkezde bulunan bu otelden İsviçre Ulusal Müzesi‘ne yürüyerek 15 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Zürih’in ve dünyanın en popüler alışveriş caddesi olan Bahnhofstrasse ise, otele sadece 100 metre uzaklıkta bulunuyor.
 • Hotel St.Gotthard – 4 Yıldız ; Biraz daha uygun fiyatlı bir 4 yıldızlı tesiste konaklamak isterseniz de, Bahnhofstrasseye 7 dakika yürüme mesafesinde olan bu tesise göz atabilirsiniz. Şehrin diğer turistik yerlerine yakınlığı ve yüksek konuk değerlendirme puanı ile düşünülebilecek seçeneklerden.
 • Sorell Hotel Seidenhof – 3 Yıldız ; Turistlerin en çok tercih ettiği otellerden biri olan bu tesis, tek kişilik ve aile odaları da olan orta bütçeli bir konaklama birimi. Tesis Bahnhofstrasse’ye sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

2.Bahnhofstrasse

Zürih te nerede kalınır

Bahnhofstrasse

Zürih’te en merkezi nerede kalınır ? sorusuna popüler bir cevap olan Bahnhofstrasse, teknik olarak şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Ancak çok daha merkezi konumuyla ilgi görüyor. Burası tam olarak Zürih’in kalbinin attığı yer. Bu yüzden de her bütçeye uygun bir konaklama birimi bulmak pek de kolay olmuyor.

Bahnhofstrasse, nehrin batı yakasında yer alır ve Zürih’te mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Çok sayıda cazibe merkezine, restorana, cafelere ve barlara ev sahipliği yapan bu bölge, şehirdeki gezilecek yerlerin de büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor.

Bahnhofstrasse, lüks gezginler için muhteşem bir deneyim olacaktır. Ancak İsviçre’nin, hatta Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri olan Zürih’in en pahalı bölgesinde orta bütçeli veya ucuz bir otel bulmanın mümkün olmadığını da unutmayın.

Bahnhofstrasse Otel Önerileri

 • Motel One Zürich – 3 yıldız ; Zürih’te kalınacak yerler arasında popüler tesislerden biri olan bu otel, konum olarak Bahnhofstrasse’nin tam merkezinde bulunuyor. Buna rağmen bölgedeki otellere nazaran biraz daha ekonomik bir konaklama deneyimi sunmaktadır.
 • Storchen Zürich – Lifestyle boutique Hotel – 5 yıldız ; Limmat Nehri’nin hemen yanında benzersiz bir konuma sahip Hotel Storchen, 650 yılı aşkın süredir sıcak misafirperverliğiyle ünlü bir tesis. Bahnhofstrasse’ye sadece 3 dakika yürüme mesafesinde olan tesis, şehirdeki en lüks otellerden biri.

3.Aussersihl ve Otelleri

Aussersihl - Zürih

District 4, yani 4. Bölge olarak da bilinen Aussersihl şehir merkezine yakın bölgelerden (1-2 km )

Şehir merkezinin kuzeybatısında yer alan bu bölge, bir zamanlar ”Red Light District”e ev sahipliği yapıyordu ve aileler için pek tavsiye edilmeyen bir bölgeydi. Fakat son 10 yılda yapılan ciddi çalışmalar sayesinde bu bölge bir aile dostu semti haline getirilmiş.

Günümüzde burası yine Zürih’in gece hayatı ile ünlü. Fakat daha çok normal gece kulüpleri, birbirinden güzel atmosfere sahip barlara ve şık restoranlara ev sahipliği yapmakta.

NOT : Langstrasse’nin hala bazı bölümleri ”Striptiz Kulüplerine” ev sahipliği yaptığınıda unutmayın. Fakat bölgeye genel olarak bakacak olursanız gayet güvenli. Bazı bölümleri dışında aile dostu bir yer diyebiliriz.

Aussersihl Otellerine göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com

Aussersihl Otel Tavsiyeleri

 • Crowne Plaza Zürich – 4 Yıldız ; Bölgedeki en uygun fiyatlı 4 yıldızlı otellerden bir tanesi. Şehrin tam kalbine 2 km uzaklıkta olan bu otel, merkeze biraz uzak olduğundan dolayı fiyatları gayet uygun. Yani 4 yıldızlı bir tesise göre uygun. Toplu taşıma araçlarıyla aranız iyiyse bu tesisi de mutlaka inceleyin.
 • Trip Inn Zurich Hotel – 3 Yıldız ; Biraz daha ucuz bir konaklama birimi arıyorsanız da, şehir merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde. Yani bu tesisi de merkezi otellerden biri olarak düşünebilirsiniz.

4.Enge ve Otelleri

Zürih - Enge Bölgesi

Enge

District 2, yani 2. bölge olarak da bilinen Enge bölgesi, şehirdeki en pahalı semtlerden biri olmasına rağmen, ailece seyahatlerde en çok tercih edilen bölgelerdendir.

Şehir merkezinin güney tarafında bulunan bu bölge şehrin turist ve insan trafiğinden, koşuşturmacasından kaçmak isteyen, fakat yine de merkeze yakın olmak isteyenlerin tercih edebileceği bir yerdir.

Açık hava aktiviteleri ile, ailece seyahat edenlere tavsiye edebileceğimiz en ideal bölgedir.

Zürih Botanik Bahçesi ve FIFA Dünya Futbol Müzesi de bu bölgede bulunmaktadır. Hem doğaya hem de futbola meraklıysanız bu bölgeden daha iyi bir yer bulamazsınız.

NOT : Bu bölgedeki otellerin büyük bölümü, Eski Kent’e (Şehir Merkezi) 7-15 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Bu yüzden bu bölgeye de teknik olarak merkez bölgesi diyebiliriz.

Enge bölgesindeki en popüler otellere göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com

Enge Otel Önerileri

 • Engimatt City & Garden Hotel – 4 Yıldız ; Bölgede, turistlerin en çok tercih ettiği oteller arasında olan bu tesis, en fazla erken rezervasyon fırsat indirimi olan tesislerden biri. 1-2 ay öncesinden rezervasyon yapmayı planlıyorsanız bu tesise de mutlaka göz atın deriz. Ayrıca otel, şehir merkezine 15 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.
 • B2 Boutique Hotel + Spa – 4 Yıldız ; Biraz daha lüks bir tesis arıyorsanız da, spa merkezi ile ünlü bu tesise göz atabilirsiniz. Şehrin tam merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan otel, FIFA Dünya Futbol Müzesi’ne sadece 7 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Zürih Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Zürih'te Kalınacak Yerler

Zürih

Bu şehirdeki otel fiyatları 55€’dan başlamakta ve 400€’ya kadar çıkabilmektedir. Tabii şehirdeki en pahalı oteller, genellikle balayı ve romantik otelleridir.

Ortalama 115-195€ arasında bir ücreti şehirdeki en ideal oteller için gözden çıkarın deriz. Bu fiyat aralığında, şehirdeki 3-4 yıldızlı otellerin büyük bir bölümünde rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Bu şehirde 55€’nun altında bir ücrete ne otel,  ne de başka bir tesis vardır. Sezonun en durgun olduğu zamanda bile şehirdeki en ucuz otel 55€ diye düşünebilirsiniz. 55€’nun altında bir ücrete bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız, paylaşımlı dorm odaları olan hostellere göz atmanız gerekiyor.

Zürih’te otel rezervasyonu için de, Booking, expedia ve hotels.com adlı siteleri kullanabilirsiniz. Fakat bu site arasından en popüler olanı ve en çok erken rezervasyon fırsatları olan otelleri görebileceğiniz site booking’dir. Bu yüzden, tercihinizi ilk olarak Booking’den yana kullanın deriz.

Ucuz Zürih Otel Tavsiyeleri

Ucuz Zürih Otelleri

Ucuz bir otel için en azından 70€’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Maalesef İsviçre gibi pahalı bir ülkede, her yer çok pahalı. Zürih ise, en pahalı şehirlerden biri. Bu yüzden, bu şehirde kesenin ağzını biraz daha açmanız şart.

Aşağıdaki 3 otel tavsiyesi, şehirdeki en uygun ve en konaklanabilir tesislerden. 70-110€ arasındaki en popüler 3 otel ise ;

easyHotel Zürich – 2 Yıldız

Zürih te nerede kalınır

easyHotel Zürich

Şehirdeki en ucuz otellerden bir tanesi olan bu easyHotel Zurich, şehrin tam merkezine 1.5 km uzaklıkta bulunuyor. Konuk yorumları ve değerlendirme puanı muhteşem olmasa da, idare eder. Otel konusunda seçici biri değilseniz bu otele göz atabilirsiniz. Bu otelin gecelik konaklama ücretleri 75€’dan başlamaktadır.

Hotel Limmathof – 2 Yıldız

Hotel Limmathof - Zürih te nerede kalınır

Hotel Limmathof

Şehrin tam merkezinde bulunan bu tesis, ana tren istasyonuna sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Çift kişilik odalar erken rezervasyonlar ile 110€’ya kadar bulunabilmektedir.

Olympia Hotel Zurich – 3 Yıldız

Olympia Hotel Zürih te nerede kalınır

Olympia Hotel Zurich

Merkeze 2.5 km uzaklıkta bulunan bu otelin gecelik konaklama ücretleri ise 90€’dan başlamaktadır. Daha çok ucuz olduğu için tercih edilebilecek tesislerden.

Zürih’te Dairede Konaklamak

Bu şehirde dairede konaklamayı planlıyorsanız, bunun için airbnb yerine Booking’i de kullanabilirsiniz. Son zamanlarda popülerliğini yitirmiş olan Airbnb ile rezervasyonlar bazen sancılı olabiliyor.

Zürih’te hemen hemen her bölgede daireleri bulabiliyorsunuz. Fakat merkezdeki dairelerin büyük bir bölümü otellerden daha pahalı olduğu için, merkezdeki daireler daha az tercih edilmektedir.

Enge bölgesi, dairede konaklama için en ideal bölgedir. Çünkü bu bölgede dairelerin büyük bir bölümü, otellerden çok daha uygun. Ayrıca kalabalık gruplar halinde veya ailece seyahat ediyorsanız, çok daha bütçeli olacaktır. Kendi yemeğinizi de evde yaparak, Zürih’in pahalı restoranlarına da ihtiyacınız olmayacaktır.

Zürih’te Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Bu şehirde gezilecek yerlerin büyük bir bölümü eski şehir merkezinde bulunuyor. Bu yüzden turistik noktalar için konaklayabileceğiniz en ideal bölge de eski şehir olacaktır.

Yani şehir merkezinde konaklayarak da şehirdeki turistik noktaların hemen hepsine yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Fakat yukarıdaki diğer 2 bölge de, şehir merkezi kadar olmasa da, şehirdeki görülecek turistik yerlerin büyük bir bölümüne yakın konumda bulunmaktadır. Yani gezilecek yerlere göre 3 bölgede de gönül rahatlığıyla konaklayabilirsiniz.

Zürih’te nerede kalınır ? sorusuna cevap için, yukarıdaki bölgelere ve otel tavsiyelerine ek olarak birkaç yerden ve tesisten bahsetmek mümkün. Fakat seçimin kolay olması adına ilk olarak bu bölgeler ve bu tesislerden araştırmanıza başlayın deriz. Aradığınız zevkte ve bütçede mutlaka bir konaklama birimini yukarıdaki tesisler veya bölgeler arasında rahatlıkla bulabilirsiniz.


Booking.com

İLGİLİ YAZILAR ;