Hırvatistan‘ın başkenti Zagreb, daha çok genç turistlerin tercih ettiği tatil destinasyonlarından biri olarak biliniyor olsa da, bu şehirde her yaştan turiste göre bir şeyler bulmak mümkün. İster ailenizle veya arkadaşlarınızla ister çift olarak Zagreb’i ziyaret ediyor olun, bu şehirde her bütçeye ve zevke uygun bir konaklama birimini bulmak mümkün.
Zagreb’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal ve en popüler cevabı bulmak için hangi bölgede konaklayacağınız da önemli.

Zagreb’de konaklama için tercih edilebilecek birçok farklı bölge bulunuyor. Bu bölgelerin büyük bir bölümü şehir merkezine ve  turistik cazibe merkezlerine yakın. Şehirdeki en popüler ve en ideal konaklama bölgeleri ise, Upper Town (Yukarı Kasaba), Lower Town (Aşağı Kasaba), Kaptol ve Jarun bölgeleridir.

Zagreb’de Nerede Kalınır ? En Popüler Bölgeler

Lower Town ; Zagreb’in kalbinin attığı yer. Aynı zamanda ticaret merkezi olduğundan, hem iş hem de turizm seyahatlerinde en çok tercih edilen bölge. Turistik yerlere yakın olduğu gibi, şehir merkezinin büyük bir bölümünü kapsar.

Upper Town ; Şehir merkezinin bir diğer yarısını oluşturan bu bölge hareketli atmosferiyle daha çok gece hayatına yakın olmak isteyen turistlerin tercih edebileceği bir yer. Çok sayıda bar, restoran ve gece kulübüne ev sahipliği yapmasıyla öne çıkar.

Kaptol; Zagreb şehir merkezinin kuzey tarafında yer alıyor. Upper Town’un (Yukarı Şehrin) bir alt bölümüdür. Çok daha ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yaptığından dolayı, Zagreb’deki en popüler konaklama bölgelerinden.

Jarun ; Zagreb’de en ucuza konaklayabileceğiniz bölge. Ancak şehir merkezine yaklaşık 3-5 km uzaklıkta olduğundan, 2 günden fazla Zagreb’de konaklamayı planlamıyorsanız, bu bölgeyi es geçebilirsiniz.


Booking.com

1.Lower Town (Aşağı Şehir)

Zagreb de Nerede Kalınır

Şüphesiz Zagreb’de nerede kalmalı ? sorusuna en popüler cevap şehir merkezinin büyük bir bölümünü oluşturan Lower Town bölgesidir. Burası hem şehirdeki gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne yakınlığı, hem de tüm bölgelere kolay ulaşım ağı sunmasıyla öne çıkıyor.

Lower Town bölgesinde hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimi bulmak mümkün. Ayrıca en az Upper Town kadar gece hayatına sahip olan bir bölge. Burada da, şehrin önde gelen gece kulüplerinden ve barlarından bazılarını bulabilirsiniz.

Botanik Bahçesi, Hırvat Ulusal Tiyatrosu, Jelacic Meydanı ve Arkeoloji Müzesi Lower Town bölgesinde görülmesi gereken şehrin en turistik yerleri.

Lower Town popüler otel tavsiyeleri ; 

 • Apartments Lucky Place – 2 Yıldız ; Aşağı Şehir bölgesinin en ekonomik otellerinden biri. Konum olarak Avrupa Meydanı’na 10 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Ayrıca şehirdeki diğer cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü de bu otele yürüme mesafesinde. Tesisi incelemek için tıklayın.
 • DTA Zagreb – 3 yıldız ; Bir konukevi olarak hizmet veren bu tesis, Cvjetni Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Tarihi 1930 yılına uzanan bu otel, daha çok ailelerin tercih ettiği bir otel olarak biliniyor. Oteli incelemek ve güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.
 • B&B Fontana – 4 yıldız ; Cvjetni Meydanı ve Arkeoloji Müzesi’ne 10-15 dakika yürüme mesafesinde olan bu merkezi otel, 9+ konuk değerlendirme puanı ve ekonomik fiyatlı odalarıyla öne çıkıyor. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın.
 • Palace Hotel Zagreb – 4 yıldız ; Biraz daha lüks bir konaklama deneyimi sunan bu otel, Jelacic Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Hem konum hem de fiyat bakımından şehirdeki en iyi oteller arasında. Oteli incele & fiyatlara göz at

2.Upper Town (Yukarı Şehir)

Zagreb de Nerede Kalınır

Zagreb şehir merkezinde bulunan Yukarı Şehir bölgesi, Zagreb’in en eski bölümü olarak bilinir. Tarihi şehir merkezi olarak da bilinen bölge, Zagreb’de en popüler konaklama bölgelerinden biri.

Bu bölgede konaklayacak olursanız, gece hayatı için çok daha fazla seçeneğiniz olur ve Zagreb gece kulüplerine ve barlarına yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu bölge her ne kadar gece hayatıyla seviliyor olsa da, hemen her turistin gönül rahatlığıyla tercih ettiği bir yer. Çünkü Yukarı Şehir bölgesinden hem gezilecek turistik cazibe merkezlerine hem de şehrin diğer bölgelerine yürüyerek veya toplu taşıma araçlarını kullanarak kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Zagreb’in ana meydanı ve Zagreb’deki çoğu aktivitenin merkezi olan Jelacic Meydanı da burada bulunuyor. Bu meydan, şehirdeki en popüler restoranlardan, cafelerden ve barlardan bazılarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

Upper Town popüler otel tavsiyeleri 

 • Lobagola B&B ; Oda ve kahvaltı konseptinde hizmet veren bu ekonomik otel, Zagreb’in ana meydanına 10 dakika yürüme mesafesinde merkezi bir konumda bulunuyor. Havaalanı servisi ve aile odaları da olan otel, şehirdeki en çok rezervasyon alan tesislerden biri.
 • Fingerprint Tree Apartment – 3 yıldız ; Daire olarak hizmet veren bu tesis, Zagreb’in tam kalbinde yer alıyor. Cvjetni Meydanı’na 20 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, terası, bahçesi ve geniş stüdyo daireleriyle şehir merkezindeki en çok rezervasyon alan otellerden.
 • Paon Boutique Apartments – 4 yıldız ; Zagreb Katedrali’ne 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, konum olarak Zagreb’in kalbinin attığı yerde bulunuyor. Stüdyo daire konseptinde hizmet veren bu tesis, 9+ konuk değerlendirme puanına sahip.

3.Kaptol

Zagreb de Nerede Kalınır

Zagreb şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan Kaptol bölgesi, Yukarı Şehir bölgesinin bir alt bölümü olarak kabul ediliyor. Bu nedenle Upper veya Lower Town’dan pek farklı bir bölge olduğu söylenmez. Ancak otel fiyatları bu bölgede, diğer iki bölgeye nazaran biraz daha uygun. Bu yüzden de bütçeli Zagreb gezisi planlayan turistlerin en çok tercih ettiği bölge olarak bilinir.

Kaptol, Zagreb piskoposluğunun 1094 yılında kurulduğu ve Hırvatistan‘ın para biriminden tanıyacağınız en yüksek binası olan Zagreb Katedrali’nin bulunduğu yerdir. Jelacic Meydanı gibi cazibe merkezlerine sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde olan Kaptol’u da şehir merkezi bölgesi olarak düşünebilirsiniz.

Kaptol otel tavsiyeleri 

 • Hotel Jadran – 3 yıldız ; Zagreb’in tam merkezinde yer alan Hotel Jadran, şehir merkezindeki tüm ilgi çekici yerlere ve turistik mekanlarına kolay ve hızlı ulaşım imkanı sunuyor. Ban Jelacic Meydanı’na 7 dakika yürüme mesafesindeki bu otel, şehirdeki en çok tercih edilen ekonomik otellerden. Oteli incelemek için tıklayın.
 • Art Hotel Like – 3 yıldız ; Ban Jelacic Meydanı, taze ürünler satılan Dolac pazarı ve ana alışveriş caddesi Ilıca’ya bu otelden yürüyerek 5 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Oteli incelemek için tıklayın.

4.Jarun

Zagreb Otel Tavsiyeleri

Jarun, Zagreb şehir merkezine en uzak olan bölgedir. Bu bölgede de çok sayıda otel ve diğer konaklama birimlerini bulabiliyorsunuz. Fakat şehir merkezine veya Zagreb’deki turistik cazibe merkezlerine veya gece kulüplerine gitmek için toplu taşıma araçlarına yada taksilere ihtiyacınız olacaktır. Eğer 1 veya 2 gün Zagreb’de konaklamayı planlıyorsanız, Jarun bölgesini es geçebilirsiniz. Bu bölge, biraz daha uzun soluklu Zagreb seyahati planlayan düşük bütçeli gezginlerin tercih edebileceği bölgelerden.

Zagreb Otel Fiyatları ve Otel Rezervasyonu

Zagreb Otel Tavsiyeleri

Zagreb’de otel fiyatları tercih edeceğiniz bölgeye nazaran biraz değişiklik gösteriyor. Zagreb’de otel fiyatları yaklaşık 20€’dan başlamakta ve 150€’ya kadar çıkabilmektedir. Şehir konaklama konusunda oldukça uygun. Bu yüzden 4-5 yıldızlı otellere bile gönül rahatlığıyla göz atabilirsiniz.

Zagreb’deki en ucuz oteller (Şehir merkezinin dışına çıkmak istemezseniz) Kaptol bölgesinde bulunuyor. Ayrıca stüdyo daireler otellere nazaran çok daha avantajlı olmasına rağmen birçok otele nazaran daha uygun bir konaklama sunuyor.

Zagreb Otel Tavsiyeleri

Zagreb’de Gezilecek Yerler Listesi

Zagreb’de konaklama için şehirdeki turistik cazibe merkezlerine kısa mesafede olan otelleri de tercih edebilirsiniz. Tabii şehirde çok sayıda gezip görülecek yer olduğundan dolayı, şehrin en popüler turistik yerleri hakkında az da olsa bilgi sahibi olmanızda yarar var. Zagreb’in en popüler gezilecek yerleri ise ;

 • Zagreb Katedrali
 • St Mark Kilisesi
 • Kırık Kalpler Müzesi
 • Mimarlık Müzesi
 • Maksimir Park
 • Jelacic Meydanı
 • Zagreb 360 derece gözlem yeri
 • Ilıca Caddesi

Zagrebde nerede kalinmali

Zagreb’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birkaç bölgeden daha bahsetmek mümkün. Fakat Zagreb genel olarak ucuz bir şehir olduğundan dolayı, konaklama için şehir merkezinin dışındaki uzak bölgeleri tercih etmenizi pek tavsiye etmiyoruz. Hem güvenlik hem de turistik yerlere yakınlık bakımından şehrin merkezinde veya merkezine yakın bir yerde konakladığınızdan emin olun.

BENZER İÇERİKLER