Avrupa’nın en sevilen kültür başkentlerinden biri olan Yunanistan, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olmasının yanı sıra felsefe ve matematiğin doğduğu yer olmasıyla da ünlü. Kristal berraklığındaki birbirinden pitoresk plajları, antik kentleri, adaları ve çok daha fazla cazibe merkezini Yunanistan gezilecek yerler adlı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Arkeoloji, tarih, felsefe veya sanata merakınız varsa bu güzel ülkede çok çabuk sevebileceğiniz birbirinden güzel tarihi ve turistik cazibe merkezlerini bulabilirsiniz. Dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olarak da bilinen Yunanistan’da gezip görülecek yerlerin büyük bir bölümü başkent Atina ve çevresinde toplanmış olsa da, ülkenin adalarında ve diğer şehirlerinde de çok sayıda turistik yerler görülebiliyor.

Yunanistan Gezilecek Yerler Listesi

Yunanistan’ın hemen hemen tüm şehrinde ve adalarında tur firmalarını bulabiliyorsunuz. Turların büyük bir bölümü daha çok şehir veya ada içinde hizmet veriyor olsa da, ülkedeki bazı tur firmalarıyla güzel bir Yunanistan gezi rotası da yapılabiliyor. Tabii bireysel geziye nazaran daha tuzlu olan bu turların dışında Yunanistan’ı kendi başınıza da çok rahat bir şekilde keşfedebilirsiniz. Özellikle araç kiralayacak olursanız, rotanızı çok daha kolay oluşturabiliyorsunuz.

Gelelim Yunanistan’ın gezip görülecek en güzel yerlerine ve yapılacak turistik aktivitelere ;

1.Romantik Santorini Adası’nı Keşfedin

Santorini Adası

Santorini Adası

Yunanistan‘da çift olarak yapılacak en güzel şeylerden biri, Santorini Adası‘nı doyasıya keşfetmektir. Bu ada ülkedeki en pahalı ada olduğu gibi, en çok tercih edilen tatil destinasyonlarından biri. Birbirinden güzel gün batımı manzaraları, muhteşem plajları ve konaklama birimleriyle daha çok balayı çiftlerinin romantik bir tatil için tercih ettiği yerlerden.

Thira Adası veya Balayı Cenneti olarak da bilinen Santorini, masmavi denizi, kiliseleri ve kartpostal görünümüne sahip evleriyle her tatilcinin hayalini kurduğu muhteşem bir atmosfere sahip. Fira ve Oia gibi bölgelerdeki uçurum tepeleriyle de ünlü olan bu ada son zamanlarda düğünler için de bir hayli rağbet görüyor. Özellikle yaz aylarında birçok düğüne ev sahipliği yapan adanın en güzel yanı ise, toplu taşıma araçları veya yürüyerek keşfedebiliyor olması.

Volkanik patlama sonucunda oluşan güney ve batı kıyılarındaki siyah volkanik kum plajlarında güneşlenmek, Santorini’de yapılacak en güzel şeylerden. Ayrıca bundan 3600 yıl önce kalderayı oluşturan volkanik patlamanın ardından lavın altına gömülü Antik Minoan yerleşimi olan Akrotiri arkeolojik alanı da, adada görülmesi gereken en önemli gezi güzergahlarından.

2.Meteora Manastırlarını Ziyaret Edin

Yunanistan Gezilecek Yerler

Meteora Manastırları

Yunanistan’da görülmesi gereken en sıra dışı manzaralardan biri de, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan 6 manastırdan oluşan Meteora Manastırları‘dır. Her manastıra ulaşmak için kayalara oyulmuş birkaç taşlara tırmanarak ilerlemeniz gerekiyor. Kalambaka kasabasına oldukça yakın bir konumda bulunan manastırlar, sahip olduğu fresklerden veya mimari yapısından çok sunduğu nefes kesen manzarasıyla ilgi görüyor.

Teselya’da, Yunanistan’ın merkezinde bulunan Meteora’nın (Havada asılı anlamına gelir) eşsiz doğal sütunları da en az manastırlar kadar ilgi görüyor. Aslında manastırlardan çok bölgenin sunduğu manzara için bu bölge ziyaret ediliyor. Çünkü manastırların her birine girmek çok fazla zamanınızı alıyor.

Ayrıca bu bölge, Yunanistan’da kaya tırmanışı, kano ve hiking yapabileceğiniz en güzel yerlerden biri olarak da bilinir.

3.Atina Akropolisi

Atina Akropolisi

Atina Akropolisi, şüphesiz Yunanistan’ın en ünlü yerlerinden. Bu kompleks Atina’nın bir numaralı turistik cazibe merkezlerinden biri olarak biliniyor. Ülkede en çok ziyaret edilen yerlerden biri olması da bunun en önemli kanıtı.

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın silüetine hakim olan Akropolis, antik mimariye merakı olan herkesin çok çabuk sevebileceği bir yer. Dor sütunlara ve tapınaklara göz atabilir, Parthenon gibi dünyaca ünlü tarihi yapıları burada görebilirsiniz.

Modern Atina’nın kalbinde M.Ö 5. yüzyıldan kalma 3 muhteşem tapınakla taçlandırılmış kayalık bir höyük olan Akropolis’te, Parthenon’un yanı sıra Antik Agora, Roma Forumu, Kerameikos ve Olympian Zeus Tapınağı’nı da kapsayan tur paketleri bulunuyor. Şehir merkezinde bu tur firmalarını bulabileceğiniz gibi, getyourguide.com.tr adlı tur sitesinden de Akropolis Turu için rezervasyon yaptırabiliyorsunuz.

4.Akropolis Müzesi’ndeki Dünyaca Ünlü Heykellere Göz Atın

Akropolis Müzesi

Yine Atina’nın gezip görülecek önemli yerleri arasında olan Akropolis Müzesi, sadece Yunanistan’ın değil tüm Avrupa’nın en önemli ve en iyi bilinen müzelerinden. İsviçreli mimar Bernard Tschumi tarafından tasarlanarak, Akropolis’ten antik buluntuları sergilemek için özel olarak inşa edilmiş. Ultra modern bir müze olmasıyla da ünlü olan Akropolis Müzesi, çelik ve camdan yapılmış muhteşem görüntüsüyle de ziyaretçilerini büyülüyor.

Ayrıca müzede Akropolis’in muhteşem bir manzarasına ev sahipliği yapan cafe & restaurant bölümü de bulunuyor. Şehir merkezindeki mekanlara nazaran biraz daha pahalı olsa da manzarası için bir şeyler içmeye değecek bir yer.

5.Delphi

Delphi – Yunanistan

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Yunanistan gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan Delphi, Parnassus Dağı’nın kenarındaki muhteşem konumu ve sunduğu eşsiz manzarası ile seviliyor.

Delphi, Eski Yunan şifa, müzik, ışık ve kehanet tanrısı Apollo’ya saygı göstermek isteyenler için popüler bir hac noktasıymış. Günümüzde ise daha çok fotoğraf tutkunu turistlerin ziyaret ettiği yerlerden biri olarak biliniyor.

Tapınaklar, muhteşem bir stadyum, tiyatro ve çok sayıda antik kalıntılara ev sahipliği yapan Delphi, Atina’ya yaklaşık 200 km uzaklıkta bulunuyor. Ancak yine de ülkedeki en turistik yerlerden.

MÖ 8. yüzyıl ile MS 2. yüzyıl arasında inşa edilmiş çok sayıda tapınağa ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan Delphi’de yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkarılmış olan eserlerin sergilendiği Arkeoloji Müzesi de görülmesi gereken en önemli yerler arasında.

6.Mykonos

Mykonos

Mykonos

Mykonos veya Mikonos, Yunanistan’ın en renkli, en hareketli ve en güzel adalarından biri. Yunanistan turunun olmazsa olmaz yerlerinden olan Mykonos, daha çok kristal berraklığına sahip denizi, tertemiz plajları ve manzarasıyla ünlü olsa da, bu adada yapılacak çok sayıda turistik aktiviteyi ve görülecek birbirinden güzel yerleri bulmak mümkün.

Birbirinden güzel canlı müzik mekanları, barları ve diskolarıyla da güzel bir gece hayatı deneyimi sunan Mykonos, dünyaca ünlü sanatçıların ve film yıldızlarının tatil için en çok tercih ettiği destinasyonlardan biri olarak biliniyor. Bu yüzden de Yunanistan’ın en pahalı tatil bölgelerinden biri. Ancak adada çok sayıda bütçeli bir tatil yapabileceğiniz bölgeler de bulunuyor. Bu bölgelerde çok daha düşük bütçeli otelleri veya diğer konaklama birimlerini de bulabiliyorsunuz.

Mykonos’un en ünlü plajlarından biri Psarou Plajı. Eğer Mykonos’ta denize girmeyi planlıyorsanız bu plajın dışında başka bir yer aramanıza da gerek yok. Adada çok daha fazla zamanınız varsa ve birden fazla plaj deneyimi yaşamak istiyorsanız da, Mykonos plajları adlı yazımıza göz atarak adadaki tüm popüler plajları, giriş ücretlerini ve ulaşım bilgilerini de bulabilirsiniz.

7.Samariá Geçidi (Samariá Gorge)

Samariá Geçidi

Açık hava turu sevenler için hafızalara kazınacak bir deneyim sunan Samaria Geçidi, Girit Adası’nda yapılacak en popüler turistik aktivitelerden biri. Burası Yunanistan’da uzun soluklu trekking yapabileceğiniz en güzel yer. Ortalama yürüyüş 4-6 saat sürüyor ve taşlık bir arazi olduğundan dolayı da en iyi yürüyüş ayakkabılarınızı giymeniz önerilir.

Bu geçit, Samaria Ulusal Parkı içinde ve UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde yer alıyor. Tüm bölüm yaklaşık 16 km uzunluğunda. Ancak sadece belirli bir bölümünü görmek, muhteşem bir doğa manzarasına tanık olmak için bile gidilebilecek yerlerden. Samaria Geçidi için birçok tur firmasını Girit Adası’nın merkezinde bulabiliyorsunuz. Bazı turlar ”Trekking” içerirken, bazıları 1-2 saatlik sadece gezi turlarıdır.

8.Nafplion

Yunanistan Gezilecek Yerler

Nafplion – Yunanistan Gezi Rehberi

Yunanistan’da gezilecek şehirler arasında olan Nafplion, Atinalıların popüler hafta sonu gezisi için tercih ettiği güzergahlardan biri olarak bilinir. Mora Yarımadası’nın doğu kıyısında küçük bir yarımada üzerine inşa edilmiş olan Nafplion, 1828 yılında Yunanistan’ın başkenti olmuş, ta ki Atina 1834 yılında başkentliği alana kadar.

Neoklasik mimariye sahip konaklara ve birbirinden eski kiliselere ev sahipliği yapan Nafplion, Atina’dan hafta sonu için gidilebilecek en ideal gezi güzergahlarından biri. Atina’dan otobüslerle yaklaşık 2 saat içinde Nafplion’a ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden Nafplion için günübirlik bir tur da düzenlenebilir.

18. yüzyıldan kalma Palamidi Kalesi, Nafplion’da görülecek en önemli tarihi yapılardan biri. Burada eşsiz bir gün batımı manzarası izleyebileceğiniz gibi Körfez’in panoramik manzarasının tadını da çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Nafplion, Yunanistan’ın en romantik şehirlerinden biri olarak da biliniyor. Bundan dolayı da şehir, daha çok çiftlerin Atina gezisinden sonra hafta sonu kaçamağı için tercih ettiği bir yer.

9.Selanik

Selanik

Thessaloniki olarak da bilinen Selanik, Yunanistan’ın ikinci büyük şehri ve kültür gezisi için en çok tercih edilen yerlerden. MÖ 316 yılında kurulmuş olan şehir, hem Bulgaristan’a hem de Türkiye’ye yakın konumu nedeniyle her zaman çeşitli kültür ve dinlerin kavşak noktası olmuş.

Selanik’in başlıca turistik yerleri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Bizans kiliseleridir. Tabii kiliselerin yanı sıra, birbirinden etkileyici mimariye sahip tarihi yapıları, birkaç müzeyi ve turistik cazibe merkezini de bu şehirde görmek mümkün.

10.Rodos

Rodos

Rodos

Yunanistan gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel adalardan biri de, muhteşem plajları ve tarihi yapılarıyla büyüleci bir atmosfere sahip olan Rodos Adası‘dır. Türkiye’ye yakın bir konumda bulunmasından dolayı, Türk tatilcilerinin favori tatil destinasyonlarından biri olarak da bilinen Rodos, Oniki Adaların en büyüğü olmasıyla da ünlü.

Adanın merkezi/başkenti olarak bilinen yer Rodos Kasabası ise, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. 14. yüzyılda adanın kontrolünü aldıktan sonra St.John Şövalyeleri tarafından inşa edilen kuleler ve kapılar dahil olmak üzere etkileyici bir sur ile çevrili olan kasaba, Yunanistan’ın en fazla turist trafiğine sahip olan yerlerinden.

Araç trafiğine kapalı olan ”Old Town” (Eski Şehir bölgesi) yürüyerek keşfedilecek en güzel yer. İster havayolu ile isterseniz de Atina Pire’den hareket eden düzenli feribot seferleri ile adaya ulaşabilirsiniz. Gotik ve rönesans mimarisine ilginiz varsa adanın merkezi Rodos Kasabası gezi güzergahınıza ekleyebileceğiniz bir yer olabilir. Ayrıca çok sayıda plajı da Rodos’ta bulabiliyorsunuz. Adanın merkezinden Rodos’taki plajların büyük bir bölümüne de toplu taşıma araçlarıyla ulaşım mümkün.

11.Korint Kanalı’nın Muhteşem Manzarasını Görün

Korint

Korint Kanalı

Yunanistan’ın en güzel yerlerinden biri olan Korint Kanalı, muhteşem manzarasıyla ziyaretçileri büyülüyor. Kanal 90 metre genişliğinde ve günümüzde hala faaliyet gösteriyor. Doğru zamanda ziyaret edecek olursanız kanaldan geçen gemileri de görebilirsiniz.

Kanalın yanı sıra, Mora Yarımadası’nın en güzel yerlerinden biri olan antik şehir Korint’i de gezi rotanıza ekleyin deriz. Yunanistan’daki diğer yerler gibi bu antik şehir de tarihinde çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Çok sayıda önemli tarihi kalıntıya ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan şehir, Korint Kanalı’na yaklaşık olarak 7 km uzaklıkta bulunuyor.

Apollon Tapınağı ve Pirene Çeşmesi bu antik şehirde öne çıkan turistik yerlerden. Ayrıca Korint’e Atina’dan rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Atina’dan Korint’e ulaşmanın en kolay ve en eğlenceli yolu ise 1 saat 15 dakika süren trenleri tercih etmektir.

12.Korfu Adası

Korfu Kasabası

Korfu

Korfu Adası da, Yunanistan gezilecek yerler arasında oldukça popüler bir ada. Dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlayan bu adanın başkenti olarak anılan merkezi ise Corfu Town (Korfu Kasabası).

Adanın kalbinin attığı Korfu Kasabası zarif İtalyan mimarisi sayesinde UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Birkaç yüzyıl boyunca Venedikliler tarafından yönetilmiş olan Korfu Kasabası, birbirinden renkli sokakları, tarihi 16. yüzyıla uzanan 2 kalesi ve romantik atmosfere sahip Liston’u ile görülmesi gereken yerler arasında.

Korfu Adası, bu ada merkezinin dışında daha birçok bölgeye, plaja ve koylara da ev sahipliği yapıyor. Bu plajlar arasında en iyi bilineni ise, ada merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunan Paleokastritsa‘dır. Korfu’nun hemen güneyinde yer alan Kefalonya Adası ise, Korfu’dan çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz, daha sessiz ve sakin bir ada. Kefalonya, görkemli plajlarının yanı sıra yemyeşil ormanları, yeraltı gölü ve Melissani Mağarası ile ünlüdür ve rotanıza ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri diyebiliriz.

13.Zakynthos

Zakynthos – Mavi Mağara

Yunanistan Gezilecek Yerler

Shipwreck Plajı

Zakintos veya Zakynthos, Zante Adası olarak da biliniyor. İyonya Adalarından biri olduğundan Korfu’dan veya Kefalonya gibi diğer adalardan da rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir yerde bulunuyor. Yunanistan gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu ada da, ülkedeki en çok turist trafiğine sahip olan adalardan.

Zakynthos’un en ünlü iki turistik cazibe merkezi ise, Shipwreck Plajı ve Mavi Mağaralar‘dır. Birçok deniz mağarasına sahip olan adada, Shipwreck Plajı’nın dışında birkaç tane daha plaj bulunuyor. Şnorkelle yüzme veya dalış yapmayı planlıyorsanız Zakynthos da rotanızda olması gereken bir yer.

14.Melissani Mağarası, Kefalonya

Melissani Mağarası

Sarp bir mağara olan Melissani Mağarası, Yunanistan’ın doğal güzellikleri arasında başı çeken yerlerden biri olarak biliniyor. Yüzyıllar boyunca suyun yumuşak kayaları oluşturmasıyla ortaya çıkmış olan bu mağara, yaklaşık 4 km uzunluğunda ve Kefalonya Adası’nın en önemli turistik yerlerinden biri.

Tekneler ile ulaşabileceğiniz mağaranın içinde ise, Melissani Gölü bulunuyor. Teknelerle buraya geldikten sonra dilerseniz burada yüzebilirsiniz.

İyonya Adaları arasında oldukça popüler olan Kefalonya, Melissani Mağarası’nın yanı sıra, muhteşem plajları, yemyeşil bitki örtüsü ve lezzetli mutfağıyla da ünlü. Bu mağaraya adanın merkezinden turlar ile ulaşabilirsiniz.

15.Girit

Yunanistan Gezilecek Yerler

Girit

Bir zamanlar Antik Minos uygarlığına ev sahipliği yapan Girit Adası, Yunanistan’ın en tanınmış adalarından biri olduğundan dolayı, özellikle yüksek sezonda aşırı kalabalık oluyor. Fakat yine de Yunanistan’ın diğer adalarına nazaran biraz daha ekonomik bir tatil deneyimi sunuyor denebilir.

Girit Adası’nın kalbinin attığı yerlerden biri olan Kandiye, adanın en büyük şehri olduğu gibi Yunanistan’ın da en büyük dördüncü şehridir. Knossos Sarayı ise burada görülebilecek en popüler cazibe merkezlerinden biri. Daha çok tarih severlere hitap eden yerlerden biri olan bu saray, çok sayıda odası, birbirinden güzel freskleri ve 20 bin metrekarelik koca bir alana yayılmasıyla ünlü. M.Ö 2000 yıllarında inşa edilmiş bir saray deprem sonucunda yıkılıyor ve depremden hemen sonra günümüzdeki bu görkemli saray inşa ediliyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Samaria Geçidi de Girit Adası yakınlarında bulunuyor. Ayrıca adada daha birkaç tarihi saray ve kiliseleri de görebilirsiniz.

16.Delos

Delos

Mykonos Adası’na yakınlığı ile tanınan Delos, Yunanistan’ın en önemli arkeolojik, tarihi ve mitolojik alanlarından biri olarak kabul ediliyor. Mitoloji, Apollo ve Artemis’in bu adada doğduğuna ve bu nedenle kutsal adada hiçbir faninin doğmasına veya gömülmesine izin verilmedi. Bu yüzden de Delos’ta günümüzde yerleşim bulunmuyor. Birbirinden eski antik kalıntılara ev sahipliği yapan Delos, Mykonos Adası’ndan günübirlik turlar ile gidilebilecek, tarih, sanat ve arkeoloji severlere hitap eden bir yer.

Arkaik, Klasik ve Helenistik çağlardan çok sayıda esere sahip olan Delos, Yunanistan’ın açık hava müzesi olarak bilinir ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

17.Epidauros

Yunanistan Gezilecek Yerler

Epidauros

Nafplio’dan yarım saatlik bir sürüş mesafesinde olan Epidauros, daha çok ev sahipliği yaptığı antik tiyatrosuyla ünlü. Tanrı Asklepios Kutsal Alanı’nın arkeolojik bölgesinin bir parçası olan tiyatro, ülkenin en popüler turistik yerlerinden. Akustiği ile tanınan tiyatro, yeşilliklerle çevrili ve her yaz Atina-Epidaurus Festivali’nde bir performans alanı olarak hizmet veriyor.

M.Ö. 4. yüzyılın sonlarında Asklepios (tıp tanrısı) onuruna dini törenlere ev sahipliği yapmak için inşa edilmiş ve bugün hala kullanılmakta olan antik tiyatrosunun yanı sıra Epidauros’ta daha birçok kalıntıyı da görebiliyorsunuz.

18.Mistra

Mistra

Mora Yarımadası’ndaki Taygetos Dağı’nda bulunan müstahkem bir kasaba olan Mystras (veya Mistra), Sparti kasabasının yakınında yer alıyor. Bizans döneminin son yıllarında güçlü bir şehirmiş ve günümüzde ise, duvarlarla çevrili olan Eski bir şehirden ve tepesindeki görkemli bir saraydan oluşuyor.

Sessiz ve huzurlu atmosferiyle Yunanistan’ın en sevilen turistik yerlerinden biri olan Mistra, etkileyici fresklere sahip Bizans kiliseleri, muhteşem doğası ve geleneksel mimariye sahip Mistra Köyü ile Yunanistan gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir yer.

19.Zagori

Yunanistan Gezilecek Yerler

Zagori

Yunanistan’ın az bilinen yerleri arasında olan Zagori, bir grup taş köye ev sahipliği yapan bölge olarak biliniyor. Yürüyüş, yamaç paraşütü, dağ bisikleti ve rafting için popüler bir destinasyon olan Zagori, nefes kesen manzarasıyla daha çok ilgi görür. Özellikle bölge yakınlarındaki tepelikler üzerinden köyün manzarası görülmeye değer.

Ayrıca Zagori’ye yakın bir konumda bulunan, dünyanın en derin boğazlarından biri olarak bilinen Vikos Boğazı‘nı da ziyaret edebilirsiniz.

20.Monemvasia

Monemvasia

Mora Yarımadası’nın popüler kasabalarından biri olan Monemvasia‘nın tarihi 6. yüzyıla kadar uzanıyor. Bizans İmparatorluğu döneminde kurulmuş olan kasaba, sadece tekne ile ulaşılabiliyor olmasına rağmen, Haçlılar, Venedikliler ve Türkler tarafından işgal edilmiş. Orta Çağ kiliseleri ve farklı tarzdaki evleriyle bilinen bu kasaba da Yunanistan turunda listenize ekleyebileceğiniz bir yer olabilir.

21.Polylimnio – Mavrolimna Gölü

Polylimnio – Mavrolimna Gölü

Mora Yarımdası’nın gizli cennetlerinden biri olarak bilinen Polylimnio – Mavrolimna Gölü, Yunanistan’da doğal güzelliğiyle sevilen bir yer. Muhteşem göller ve şelaleler, yemyeşil ormanlar ve dar geçitlerle dolu olan bölge, özellikle uzun yürüyüş sevenler için ideal bir yer. Birçok güzelliğe uzun yürüyüşler sonrasında ulaşabileceğinizden dolayı da, trekking deneyimi için de düşünebileceğiniz bir yer.

22.Sakız Adası

Yunanistan görülmesi gereken yerler - sakiz

Yunanistan’ın en ünlü yerleri arasında olan Sakız Adası, batı sahilini süsleyen rustik sahil tavernası ile sessiz kumlu plajlara sahiptir. İç kısımdaki engebeli dağlar, Orta Çağ’dan kalma Bizans kiliselerine ve UNESCO Dünya Mirası listesindeki Nea Moni manastırına ev sahipliği yapıyor.

Çeşme’den yaklaşık 1 saatte gidebileceğiniz Sakız Adası, birbirinden ilgi çekici cazibe merkezleri, doğal güzelliği ve plajlarıyla muhteşem bir tatil deneyimi sunuyor. Ayrıca Sakız Adası, Yunanistan’daki birçok adaya nazaran daha ekonomik olmasıyla ilgi görüyor.

Son yıllarda artan popülaritesi sayesinde, adından bolca söz ettiren Sakız Adası’da Yunanistan turuna eklenmesi gereken çekim merkezlerinden.

23.Halkidiki

Yunanistan ünlü yerleri

Halkidi – Kaynak ; Pavlos Fafalios / flickr

Selanik’in hemen güneyinde yer alan Halkidiki, bundan birkaç yıl öncesine kadar Yunanistan’ın gizli cennetlerinden biri olarak biliniyordu, fakat günümüzdeki ülkedeki en popüler tatil destinasyonlardan biri.

Kuzey Yunanistan’daki en iyi kum alanlarından bazılarına ev sahipliği yapan Halkidiki yarımadası, modern lüks ve arkaik geleneğin mükemmel bir karışımına sahip olmasıyla ilgi görüyor.

Halkidiki Yarımadası, Ege’ye açılan üç parmağa bölünmüştür ; Sithonia, Kassandra ve Athos. Sithonia ve Kassandra, hem plajlara hem de birçok bütçeye uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Fakat Athos, Kutsal bir yer olarak kabul ediliyor ve sadece erkeklerin girilmesine izin veriliyor. Fakat özel izin alarak girebildiğinizden dolayı, Athos Dağı’nı es geçmeyi düşünebilirsiniz.

24.Thassos

Yunanistan görülmesi gereken yerler - taşöz

Taşöz olarak da bilinen Thassos Adası, Yunanistan’da görülmesi gereken yerler arasında son zamanların en popüler adalarından biri. Yunan adaları arasında en kuzeyde bulunan bu ada, coğrafi konumu itibariyle Kuzey Ege adalarının bir parçası olmasına rağmen Kavala‘ya bağlı.

Adanın doğu yamaçlarının büyük bir bölümü palmiyelerle kaplı ve birbirinden güzel plajlara ev sahipliği yapıyor. Henüz Mykonos veya Santorini kadar popüler olmadığından dolayı da, ekonomik bir tatil deneyimi sunuyor. Su sporlarından tekne gezilerine, yatçılık ve balıkçılıktan tüplü dalışlara kadar yapılacak birçok şeye sahip olan Thassos da, görülmesi gereken adalardan biri.

25.Samos

Yunanistan ünlü yerleri

Yunan Adaları’nın en ünlülerinden biri olan Samos Adası, bir zamanlar Pisagor’a (matematikçi) ev sahipliği yapmış olmasıyla öne çıkıyor. Çok sayıda plaja da ev sahipliği yapan ada, sakin bir tatil deneyimi için gidilecek yerlerden.

Ayrıca Samos, doğal güzelliği ve tarihi yapılarıyla da ilginizi çekecektir. Yunanistan’ın en ünlü yerleri arasında olmasa da, son zamanların en çok tercih edilen adalarından biri.

Yunanistan gezilecek yerler listesine eklenebilecek daha birçok tarihi ve turistik yerlerden bahsetmek mümkün. Ancak ülkedeki en popüler ve en sevilen bu 25 gezi güzergahı arasından, zevkinize ve sürenize göre eşsiz bir Yunanistan gezi rotası oluşturabilirsiniz.