Parlemento Evleri (Houses of Parliament) olarak da bilinen Westminster Sarayı, Londra’nın en çok ziyaret edilen turistik cazibe merkezleri arasında. Şehrin sembolik yapıları arasında olan Westminster, VIII. Henry’nin hükümdarlığı sırasında bir kraliyet sarayı ve konut olarak inşa edilmiş. 1547 yılında İngiliz Parlementosu’na verilmiş ve günümüze kadar bir Parlemento binası olarak kullanılmış. Sarayın kuzey ucunda bulunan Big Ben, 96 metre yüksekliğinde ve dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saatini içeriyor.

Görkemli mimariye sahip dış cephenin dışında, saray içerisinde Avam Kamarası toplantısını bile ücretsiz olarak izleyebiliyorsunuz. Parlamento’nun ne zaman toplandığı konusunda net bilgi verilmiyor olsa da, ziyaretiniz sırasında bir toplantı varsa, bunu canlı olarak izlemek mümkün. Bunun dışında saray içerisinde birbirinden farklı birçok bölüm bulunuyor ve turlar ile bu bölümlerin büyük bir bölümü de görülebiliyor.

Westminster Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir ? 

Westminster Sarayı Nerede

Thames Nehri’nin batı kıyısındaki Westminster bölgesinde yer alan saraya ”Westminster” metro istasyonunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Bu metro istasyonu saraya sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Otobüsler ile saraya ulaşmak için de Victoria Caddesi’nde bulunan Parlamento Meydanı‘ndan geçen otobüslere binmeniz gerekiyor. Şehirdeki otobüslerin büyük bir bölümü bu meydandan geçmekte ve meydan sarayın tam karşısında bulunuyor.

Westminster Sarayı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

  • Yetişkinler 15€ ve 5-16 yaş arası çocuklar için ise 6€ (Aileler için özel paketler de bulunuyor)
  • 09:00-17:00 saatleri arasında sarayı ziyaret edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Londra’da Yapılacak Şeyler ; En popüler bölgeleri, yapıları, müzeleri ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.
Londra Havaalanı’ndan Şehir Merkezi’ne Ulaşım Rehberi

Westminster Sarayı Bölümleri

Big Ben Saat Kulesi

Big Ben

Big Ben

Charles Barry’nin tasarımının en ünlü kısmı olarak bilinen Big Ben Saat Kulesi, Westminster Sarayı’nın en dikkat çeken yeri. Başlangıçta Aziz Stephen olarak adlandırılan kule, kısa bir süre sonra kulenin en büyük çanı olan Big Ben’in adını almış. Parlamento geceleri toplantıdaysa kulenin tepesinde ışık yanıyor.

Avam & Lordlar Kamarası

Westminster Sarayı Avam Kamarası

İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılmış olan Avam Kamarası, Sir Giles Gilbert Scott tarafından neo-Gotik tarzda 1950 yılında yeniden inşa edilmiş. Avam Kamarası’nın iç dekorasyonu, Lordlar kamarasına göre çok daha sade bir yapıda.

Victoria Kulesi

Victoria Kulesi - Westminster Sarayı

Victoria Kulesi

Big Ben’in tam karşısında bulunan kule, 1860 yılında inşa edilmiş Victoria Kulesi’dir. Bu kule, 1497 yılından beri hem Lordlar Kamarası’nın hem de Avam Kamarası’nın kayıtlarını içermesinden dolayı tarihsel bir öneme sahip.

Westminster Salonu ; Sarayın en eski bölümü, tarihi 1097 yılına kadar uzanan Westminster Salonu’dur. Salon, Avrupa’nın en büyük desteklenmeyen salonlarından biri olarak biliniyor.

Westminster Sarayı Tarihi

Westminster Sarayı Tarihi

Thames Nehri kıyısında bulunan günümüzdeki görkemli bina, 1840-1870 yılları arasında inşa edilmiş olan Yeni Saray‘dır. Ancak sarayın duvarları içerisinde Orta Çağ eski sarayından kalan Westminster Salonu olarak da bilinen Büyük Salon bulunuyor.

Saray, William II tarafından 1097-1099 yılları arasında inşa edilmiş. 1500’lü yıllara kadar bir Kraliyet konutu olarak kullanılmış olan saray, kraliyet sakinleri tarafından sürekli genişletilmiş ve yenilenmiş. 1512’de çıkan bir yangından sonra saray kullanılamaz hale gelmiş ve o dönemde sarayda ikamet eden Henry VIII’ün başka bir yere taşınmasına neden olmuş. Bu yangından sonra saray, bir Kraliyet mülkü olarak kullanılmaya da son vermiş.

1834’teki diğer yangında tarihi Westminster Salonu, Mücevher Kulesi, manastırlar ve St. Stephen Şapeli’nin mahzeni dışındaki tüm bölümler yok olmuş. 1837 yılında ise yeni bir saray inşaatı başlamış ve 1860 yılında tamamlanmış.

Avam Kamarası, II. Dünya Savaşı sırasında Londra’yı hedef alan çok sayıda hava saldırısından dolayı yıkılmış, ancak 1950 yılında yapılan restorasyon çalışmasından sonra tekrar kullanılabilir hale getirilmiştir. Westminster Manastırı ve St. Margaret Kilisesi ile birlikte, Parlamento Evleri, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmış. Günümüzde Parlamento’nun toplandığı Avam Kamarası ile ünlü olan Westminster Sarayı, Londra’nın en çok ziyaret edilen yerleri arasında geliyor.

Westminster Sarayı Turları

Westminster Sarayı Turu

1 saat 15 dakika süren turlar her 15 dakikada bir başlıyor ve nitelikli bir rehber eşliğinde 20 kişilik gruplar halinde yapılıyor. Turlar, hem Avam Kamarası hem de Lordlar Kamarası’nın odalarının yanı sıra Kraliçe’nin Soyunma Odası, Kraliyet Galerisi, Merkezi Lobi ve Aziz Stephen Salonu gibi önemli yerleri de içeriyor.

Westminster Salonu dışında hiçbir yerin fotoğraf çekimine de maalesef izin verilmiyor.

Westminster Sarayı Yakınında Konaklama Önerileri

Londra’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Londra’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak, şehirdeki en popüler ve en merkezi bölgeler hakkında bilgileri ve bölgelere özel otel önerilerini bulabilirsiniz.

Saray yakınlarındaki en popüler oteller ;

Park Plaza Westminster Bridge London ; 4 yıldızlı bu otel, Westminster Sarayı’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Merkezi konumu sayesinde şehrin diğer turistik noktalarına da kolay bir ulaşım ağı sunan bu lüks tesisin aile odaları, barı, yüzme havuzu, spa ve sağlık merkezi de bulunuyor.

The Sanctuary House Hotel ; 3 yıldızlı bu otel ise, biraz daha ekonomik bir konaklama sunuyor. Westminster Sarayı’na 6 dakika yürüme mesafesinde merkezi bir konumda bulunmaktadır. Şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri ve 8+ konuk değerlendirme puanına sahiptir.

Westminster Sarayı Londra

TAVSİYELER

  • Westminster Sarayı ziyareti için öğleden önceyi tercih etmenizde yarar var. Saray öğleden sonra aşırı yoğun turist trafiğine sahip ve uzun kuyruklara girmek zorunda kalabiliyorsunuz.
  • Sarayı rehberler eşliğinde gezmeyi planlamıyorsanız, en azından nereden başlayacağınıza da karar vermenizde yarar var. Big Ben Kulesi ziyaretçiye açık değildir (Sadece İngiliz halkı ziyaret edebiliyor) Bu yüzden gezinize sarayın içerisindeki Avam Kamarası’ndan veya Westminster Salonu’ndan başlamayı düşünebilirsiniz.
  • Saray giriş ücreti yukarıda da bahsettiğimiz gibi 15€ ve bu fiyat turları kapsamıyor. Turlar ile sarayı gezmeyi planlıyorsanız, fiyatların 26€’dan başladığını da unutmayın.
  • Parlamento oturumdayken bir komite izlemek ya da bir tartışmaya katılmak istiyorsanız, ziyaretinizden önce Parlamento Evleri resmi web sitesine baktığınızdan emin olun.
  • Westminster Sarayı’na girerken en az havaalanları kadar denetimli bir güvenlik bölümünden geçiyorsunuz. Büyük çantalara izin verilmiyor ve çantalarınızı bırakabileceğiniz bir dolap veya emanet yeri de bulunmuyor.

Westminster Sarayı Mimarisi

  • Westminster Sarayı içerisinde dinlenebileceğiniz veya bir şeyler içebileceğiniz küçük bir kafe de bulunuyor. Merkez Salon, Parlamento Evleri’ne iki dakikalık yürüme mesafesinde ve kafe bu salonun alt katında yer alıyor. Her gün açık olan kafede eksiksiz İngiliz kahvaltısı, sandviçler, salatalar, sıcak öğle yemekleri ve tatlılar, kekler servis ediliyor. Yani içeceklerin dışında hafif atıştırmalıkları da bu kafede bulabilirsiniz.

Westminster Sarayı, günümüzde Londra’nın en çok ziyaret edilen turistik cazibe merkezleri arasında yer alıyor olsa da, ziyaret edilmesi çok da kolay olmayan yerler arasında geliyor. Özellikle Parlemento’nun toplandığı zamanda sıkı önlemlerden dolayı, saray içerisine girişler çok uzun sürebiliyor. Bu yüzden saray ziyaretinin en azından 1-2 saat sürebileceğini de unutmayın deriz.


Booking.com

Westminster Sarayı Mimarisi

Westminster Sarayı Mimarisi

Westminster Hall

Dünyanın en tanınmış tarihi binalarından biri olan Westminster Sarayı, gösterişli gotik mimarisini 19. yüzyıl mimarı Sir Charles Barry’ye borçlu. Artık I. Derece listelenmiş ve UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı’nın bir parçası olan Saray, hem antik hem de modern binaların büyüleyici bir karışımını içerir ve ikonik bir mobilya, arşiv ve sanat eserleri koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Ancak çoğu zaman görkemli dış cephe ve iç mekan mimarisi sergilenen eserlerden çok daha fazla ilgi görüyor.

Karmaşık bir mimarisi ve düzenlemesi olan saray, yaklaşık 1100 odası, 100 merdiven çıkışı ve 4,8 km uzunluğunda koridorları bulunuyor.

Yapının günümüzdeki görkemli haline gelmesi, 19. yüzyılda yapılan yenileme ve ekleme çalışmaları sayesinde olsa da, Westminster Hall ve Jewel Kulesi gibi tarihi bölümler de hala ayaktadır.

İLGİLİ YAZILAR ;