İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yoğun bir şekilde yeniden inşa edilen Tarihi Mahallesi ile Polonya’nın başkenti Varşova, son zamanlarda Krakow kadar popüler bir genç turiste ev sahipliği yapmasıyla trend oluyor.

Erasmus öğrencileriyle dolu Polonya’da, en kalabalık uluslararası öğrenciye sahip olan şehirlerden biri olan Varşova sayesinde, eşsiz bir gece hayatı deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Tabi, tarihi ve kültürü ile Varşova, turistlerin çok çabuk sevebileceği güzel bir şehir.

Varşova’da konaklama ise, genel olarak uygun. Krakow ve Gdansk gibi şehirlere nazaran biraz daha pahalı olsa da, yine Avrupa standartlarında ucuz diyebiliriz.

Varşova’da otel veya diğer konaklama birimi tercihi yapmadan önce, hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin. Bölge seçimi sayesinde, gece hayatına mı yoksa turistik yerlere yakın mı ? olmak istediğinize çok daha rahat bir şekilde karar verebilirsiniz.

Peki hangi bölgede konaklamalı ? Bu sorunun cevabına aşağıda 3 bölge ile cevap verdik. Her bölge, kendisine özgü karakteri ve özelliğe sahip. Bu yüzden, aradığınız zevkte ve bütçede bir bölgeyi listede bulabilirsiniz.

Varşova’da Nerede Kalınır ? – En Güzel 3 Bölge

Varşova’daki sürenize, seyahat amacınıza ve şehirde yapmak istediklerinize göre tercih edilebilecek 3 bölge bulunuyor. Aslında çok daha fazla bölge bulunmakta. Ancak, bazı bölgeler şehir merkezi, turistik yerler ve gece hayatı ile pek alakası olmayan yerlerden bulunduğundan dolayı, şehirdeki en çok tercih edilen, en iyi konuma sahip bu 3 bölge ile araştırmanıza başlayabilirsiniz.

1.Sródmiescie

Varşova Şehir merkezi

Varşova Eski Şehir Bölgesi – Sródmiescie sınırları içerisinde yer almaktadır.

Sródmiescie, şehrin eski ve yeni kent bölgesini kapsayan geniş bir semttir ve Varşova’da konaklama için en çok tercih edilen bölgedir. Bunun nedeni de gayet basit ; Bölge, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne, Finans bölgesine ve şehir merkezinin tam kalbine yakın bir konumda bulunuyor. Yani, şehri ne amaçla ziyaret ediyorsanız edin, bu bölgeyi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Öncelikle Sródmiescie bölgesinin, şehirdeki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan bölge olduğunu unutmayın. Burada, hem daireleri, hem de butik veya lüks otelleri fazlasıyla bulabilirsiniz.

Peki Sródmiescie’de konaklamanın faydaları nelerdir ? diye soracak olursanız da ; Öncelikle bu bölgede konaklayarak Varşova’da gezilecek yerler bakımından önemli olan birçok yapıya yakın olursunuz, şehir merkezine yakın olursunuz, birçok restoran, kafe ve barlara yakın olursunuz, alışveriş caddelerine ve merkezlerine yakın olursunuz ve gece hayatı için şehrin önde gelen mekanlarına çok rahat bir şekilde bu bölgeden ulaşabilirsiniz.

Sródmiescie Bölgesi’ndeki otellere dilerseniz buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Not : Sródmiescie, Old Town (Eski Şehir) ve Yeni Şehir bölgelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Old Town, biraz daha daire, hostel ve pansiyon arayanların tercih edebileceği yer. Fakat, Yeni Şehir daha çok otelleri tercih edebileceğiniz bölgedir. Genel olarak Sródmiescie sınırları içerisinde yer alan herhangi bir tesis, sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Booking.com

Sródmiescie Otel Tavsiyeleri

  • PURO Warszawa Centrum – 4 Yıldız ; Bu otel, Sródmiescie bölgesinin, yani şehir merkezinin kalbinin attığı bir yerde bulunuyor. Siz otelinizden çıkıp nereye gidelim ? diye düşünüp karar verene kadar, şehrin en önemli ve en hareketli yerlerinden biri olan Nowy Świat Caddesi’ne (5 dakika) ulaşacaksınız. Bu otel, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne 10 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmakta. Yani konum olarak merkezi ve lüks bir otel arıyorsanız, bu tesise bir göz atın deriz.
  • Motel One Warsaw-Chopin – 3 Yıldız ; Varşova’nın en iyi ve en kaliteli otellerinden (Tripadvisor, Booking ve Expedia’ya göre) biri olan Motel One, 9+ konuk değerlendirme puanın yanı sıra, orta bütçeli bir konaklama sunmaktadır. Fryderyk Chopin Müzesi otel 30 saniye yürüme mesafesinde. Yani otel, konum olarak Varşova’nın en merkezi otellerinden birisi.
  • ibis Styles Warszawa Centrum – 3 Yıldız ; Ucuz ama konum olarak biraz bölgenin dışında kalan bir otel arıyorsanız da, İbis Hotel’e göz atabilirsiniz. Bu tesisin en yakın olduğu turistik yer, Polonya Parlamento Binası, o da 15 dakika yürüme mesafesinde. Yani konum olarak bu tesis çok merkezi değil. Ama Varşova’nın en çok satan oteli. Peki neden ? diye soracak olursanız, 3 yıldızlı olmasına rağmen 4 yıldızlı oteller kadar lüks, modern ve şık olması, artı ucuz olmasıdır.

2.WOLA

WOLA

WOLA

Sródmiescie’nin hemen batısında yer alan Wola, Varşova’da en çok tercih edilen bölgelerden bir tanesi.

Wola, modern yüksek katlı ofis binaları ve gökdelenlerle eski bir sanayi alanından birinci sınıf bir ticaret bölgesine hızla değişen bir mahalle. Bu da, bu bölgenin neden bu kadar çok fazla tercih edildiğini çok iyi açıklıyor.

Wola, II.Dünya Savaşı sırasında Varşova gettosunun çoğunu içeriyor ve Nazizm kurbanlarının anısına birçok önemli yer var. Ayrıca Varşova’daki en önemli nekropol, Powazki Mezarlığı ve Varşova Ayaklanması Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

NOT : Wola, daha çok Varşova’ya iş amaçlı seyahat edenlerin tercih ettiği bir bölge olarak bilinir. Doğrudur da. Fakat, bu bölge hafta içi biraz daha hareketli oluyor, hafta sonu ise biraz daha sakin. Bu yüzden de, hafta sonu otel fiyatlarına bu bölgede göz atacak olursanız, %20’ya kadar değişiklik gösterebilmekte. Yani cuma ve cumartesi günleri Varşova’yı ziyaret ediyor, lüks bir otelde daha uygun bir fiyata kalmak istiyorsanız da, bu bölgeye göz atabilirsiniz.

Wola bölgesindeki tüm otellere dilerseniz buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Wola Otel Tavsiyeleri

  • Leonardo Royal Hotel Warsaw – 4 Yıldız ; Varşova’da turistlerin ve iş amaçlı seyahat edenlerin en çok tercih ettiği 3 otelden biri olarak bilinen Leonardo Royal Hotel, iş amaçlı Varşova’yı ziyaret edenlerin favorisidir. 5 yıldızlı süper lüks bir otelden pek de farklı olmayan bu tesisin, 8+ konuk değerlendirme puanı var. Barı ve restoranı olan bu tesis, Varşova Ticaret Kulesi’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.
  • Vola Residence and Conference – Apart Otel ; Daire konseptindeki odalarıyla hizmet veren bu tesis, Varşova’daki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan otellerden bir tanesi. Aile odaları, restoranı, terası ve barı ile hizmet veren bu tesis biraz daha orta bütçeli seyahat edenlere hitap ediyor. Gayet lüks bir tesis olduğundan ve çok da merkezi olmadığından dolayı, otel fiyatı çok daha pahalı değil.

3.PRAGA POLUDNIE

PRAGA POLUDNIE

PRAGA POLUDNIE

Praga Poludnie, Varşova’daki en merkezi olmayan bölgelerden biri. Bu bölgeyi listemize eklememizin en önemli nedeni ise, Varşova’da uzun süre konaklamayı planlayanlar için alternatif bir bölge önermek istememizden dolayıdır.

Bu bölge, Varşova’da daire kiralamak isteyen veya oteller yerine başka ucuz tesislerde konaklamak isteyen turistlerin tercih edebileceği bölgelerden. Bu bölgedeki otel sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Bu yüzden, otelde konaklamayı planlıyorsanız, yukarıdaki 2 bölgeden birine göz atın deriz.

Bu bölge, 100’den fazla daireye ev sahipliği yapıyor ve hem şık ve lüks hem de bütçeli daireleri bulabiliyorsunuz. Fiyat konusunda şehirdeki en ucuz dairelere ev sahipliği yapan bu bölgede, hostelleri de fazlasıyla bulabilirsiniz.

Praga Poludnie bölgesindeki dairelerin hepsine göz atmak için dilerseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Varşova Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Varşova Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Varşova’da otel fiyatları ortalama 35£’dan başlamakta ve 150£’ya kadar çıkabilmektedir. Fakat 35£’nun altında bir bütçe ile seyahat ediyorsanız da birkaç tesis bulabilirsiniz. Ancak bu tesisler, pansiyon, hostel veya daire olacaktır. Çünkü bu şehirdeki en ucuz otel için ortalama 35-45£’yu gözden çıkarmanız gerekiyor.

Varşova’da şehir merkezi otelleri biraz daha pahalı olabilmektedir. Özellikle, Sródmiescie adı verilen bölgede konaklayacak olursanız, otel fiyatları biraz daha artabilmektedir. İlla bu bölgede konaklamayı planlıyor ve bütçeli bir otel arıyorsanız, Old Town’a, yani Eski şehir tarafına yakın olan otelleri tercih edin deriz. Bu şekilde biraz daha uygun fiyatlı otelleri bulabilirsiniz.

Varşova Otelleri

Varşova’da otel rezervasyonu için çok erken tarihlerde rezervasyon yapmanıza da gerek yok. Tabi ki Varşova’da da erken rezervasyon otel fırsatları bulunuyor. Ancak bu otel fırsatlarının yılın tüm zamanı bulamıyorsunuz. Hatta, yaz aylarında bile bazı tarihlerde otel fırsatı adına hiçbir şey yok. Bu yüzden, 1 ay öncesine kadar bu şehirde rezervasyonu yapabiliyorsanız, sanırız yeterli olacaktır.


Booking.com

Varşova Şehir Merkezi Otel Tavsiyeleri

1.Hampton by Hilton Warsaw City Centre – 3 Yıldız

Hampton Varşova Kalacak Yerler

Hampton by Hilton Warsaw City Centre

Şehrin en çok tercih edilen oteli (Tripadvisor ve Booking’e göre) olan bu tesis, şehrin kalbinin attığı yer olan Sródmiescie bölgesinde bulunuyor. Şehir merkezi otelleri arasında en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan bu tesisten, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne de yürüyerek gidebiliyorsunuz.

Bu oteelin gecelik konaklama ücretleri ise 80£’dan başlamaktadır. Merkezi konumuna ve 4 yıldızlı otel havasındaki konforuna, odalarına ve şıklığına göre de bu fiyatın gayet normal olduğunu da söyleyebiliriz.

2.Moxy Warsaw Praga 

Moxy Warsaw Praga 

Moxy Warsaw Praga

9+ konuk değerlendirme puanıyla dikkat çeken bu otel, Warszawa Wileńska istasyonuna 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Süper merkezi bir otel olmasa da, yine de merkezi bir konuma sahip.

Bu otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 50£’dan başlıyor. Bu otelin ucuz olmasının en önemli nedeni ise, çok merkezi olmayışıdır. Yani turistik noktaların büyük bir bölümüne bu otelden yürüyerek gidemiyorsunuz.

3.Hotel Chmielna Warsaw – 2 Yıldız

Hotel Chmielna Warsaw

Hotel Chmielna Warsaw

Varşova’da ucuz konaklama için tercih edilebilecek en ideal otellerden biri olan bu tesis, şehrin kalbinde ünlü Chmielna Caddesi üzerinde bulunuyor. Bu otel, şehirdeki en merkezi otellerden biri olduğu gibi, şehirdeki en ucuz tesislerden biridir.

Nowy Świat Caddesi’ne de 5 dakika yürüme mesafesindeki enfes konumu ve 8+ konuk değerlendirme puanıyla göz atmaya değer tesislerden bir tanesi. Otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 45£’dan başlamaktadır. Yani hem merkezi hem de şehirdeki en ucuz tesislerden bir tanesi.

4.Novotel Warszawa Centrum – 4 Yıldız

Novotel Warszawa Centrum

Novotel Warszawa Centrum

Varşova’daki en şık ve en lüks otellerden biri olmasına rağmen, oldukça uygun fiyatıyla dikkat çeken bu tesis, şehrin tam kalbine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Merkez tren istasyonuna da kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan bu otel, daha çok iş amaçlı Varşova’ya seyahat edenlerin tercih ettiği bir otel olarak bilinse de, bütçesine uyan her turistin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği otellerden.

Otelin gecelik konaklama ücretleri 65£’dan başlıyor. Yani 4 yıldızlı bir merkezi otele göre gayet uygun. Bunun yanında otel, şehirdeki gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunmaktadır.


Booking.com

Varşova’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak birkaç bölgeyi daha listeye eklemek mümkün. Ancak seçimin kolay olması adına ilk olarak bu bölge ile araştırmanıza başlayın deriz. Zaten şehirdeki diğer bölgeler, şehir merkezine ve turistik noktalara yakınlık bakımından çok da ideal olmayan bölgelerden oluşmaktadır. Bu yüzden, ilk olarak bu 3 bölgeye göz atabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir