Makedonya‘nın başkenti ve en turistik şehri olan Üsküp, ülkenin diğer şehirlerine nazaran çok daha fazla konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden de Üsküp’te nerede kalınır ? sorusuna her bütçeye uygun bir cevap bulunabiliyor. Aslında Üsküp’te konaklama ve diğer giderler çok da pahalı değil. Yani 70$’ın altında bu şehirde çok sayıda butik otel bulabiliyorsunuz. Ancak biraz daha lüks bir konaklama deneyimi sunan 4-5 yıldızlı otelleri bulmak da mümkün.

Üsküp çok büyük bir şehir değil. Bu yüzden de gezip görülecek cazibe merkezlerinin hemen hepsini yarım günde rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz. Matka Kanyonu, şehir merkezine yaklaşık 17 km uzaklıkta. Yani günübirlik geziler ile bu mutlaka görülmesi gereken kanyonu da görebilirsiniz.

Üsküp, Balkanlardaki geziler için de bir üs olarak kullanıldığından, bazı turistler 3-4 gün gibi uzun bir süre şehirde konaklayabiliyor. Ancak 2 gün hem Üsküp şehir merkezi için hem de Matka Kanyonu‘na gidip gelmek için sanıyoruz yeterli olacaktır. Üsküp’te 2 günlük bir konaklama için de şehir merkezinin dışına çıkmanızı da pek tavsiye etmeyiz. Biz Makedonya Meydanı’na (Üsküp’ün kalbinin attığı yer) yaklaşık 7 dakika yürüme mesafesindeki 3 yıldızlı Hotel Ambasador‘da konaklamıştık. Orta ve düşük bütçeli bir gezi için gerçekten düşünülebilecek tesislerden biri. Biraz daha lüks bir konaklama için  de Makedonya Meydanı’nda yer alan ve Taş Köprü’ye 3 dakika  yürüme mesafesinde olan 5 yıldızlı Skopje Marriott Hotel‘i inceleyebilirsiniz.

Üsküp’te Nerede Kalınır ?

Makedonya Meydanı

Üsküp’te konaklama için en çok tercih edilen yer şüphesiz şehir merkezi. Çünkü Üsküp hem ucuz hem de şehirdeki otellerin büyük bölümü merkezde bulunuyor. Ancak şehir merkezinin biraz daha dışında ‘Debar Maalo’ adı verilen bir bölge daha bulunuyor. Bu bölge, aslında çok popüler değil, fakat Üsküp gezisi için çok düşük bir bütçeniz varsa, bu bölgedeki otelleri de inceleyebilirsiniz.

Üsküp şehir merkezinde bölge veya mahalle seçimi yapmanıza da gerek kalmıyor. Çünkü merkezdeki hemen her otel, şehrin önde gelen cazibe merkezleri olan Taş Köprü ve Makedonya Meydanı gibi noktalara kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Üsküp Otel Tavsiyeleri

Üsküp’te otel tercihi yaparken şehirdeki gezip görülecek yerlere ne kadar yakın olacağınıza da mutlaka göz atın. Bazı oteller Üsküp’ün öne çıkan cazibe merkezlerinin hemen yanında bulunuyor, bu yüzden de otel fiyatları biraz daha pahalı olabiliyor. Fakat Üsküp’te gezilecek önemli yerlere 10-15 dakika yürüme mesafesinde olan oteller, biraz daha ekonomik oluyor, özellikle erken rezervasyon fırsatlarından yararlanacak olursanız.

Aşağıdaki otellerin hepsi, şehirdeki öne çıkan çekim merkezlerine kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor ve turistler arasında en çok rezervasyon alan tesislerden oluşuyor.

1.Skopje Marriott Hotel – 5 Yıldız

Skopje Marriott Hotel

Makedonya Meydanı‘nın tam kalbinde Üsküp’ün en çok rezervasyon alan lüks otellerinden biri olan Marriott Hotel, ultra lüks bir konaklama deneyimi sunuyor. Modern ve şık odalarıyla hizmet veren otelden Taş Köprü’ye yürüyerek 5 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Otelde kapalı yüzme havuzu ve spa küveti, masaj ve buhar odası gibi olanaklar içeren bir spa merkezi de mevcut. Konforunuz için hemen her şeyin düşünüldüğü bu merkezi otelin havaalanı servisi de var. Oteli incele & güncel fiyatlara göz at

2.Bushi Resort & SPA – 5 Yıldız

Bushi Resort & SPA

Biraz daha uygun fiyatlı lüks bir otelde konaklamak isterseniz, şehir merkezine tam olarak 1 km uzaklıkta bulunan Bushi Resort‘a göz atabilirsiniz. Eski Pazar’a 2 dakika yürüme mesafesinde olan bu otelden, Üsküp Kalesi’ne ve Taş Köprü’ye yürüyerek 10 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşılabilir. Yüksek konuk değerlendirme puanı ve birbirinden şık geniş odalarıyla öne çıkan otel, özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği bir otel olarak biliniyor. Oteli incele & güncel fiyatlara göz at

3.Hotel Super 8 – 4 Yıldız

Üsküp te nerede kalınır

Hotel Super 8

Üsküp’ün kalbinin attığı yerde, Eski Pazar‘a sadece 2 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, şehir merkezinin panoramik manzarasına sahip olan terasıyla öne çıkıyor. Aile odaları, havaalanı servisi ve barı ile hizmet veren otel Üsküp’te nerede kalmalı ? sorusuna en ideal orta bütçeli cevaplardan biri. Oteli incele & güncel fiyatlara göz at

4.Hotel Senigallia – 4 Yıldız

Hotel Senigallia

Üsküp’te biraz daha farklı bir konaklama deneyimi sunan Hotel Senigallia, bir teknenin içerisinde hizmet veriyor. Üsküp kent merkezinin kalbinde güzel bir konumda yer alan bu otel, daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor. Romantik bir atmosfere sahip olan otel Taş Köprü’ye sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca otelden Makedonya Meydanı’na da yürüyerek ulaşım mümkün. Oteli incele & günce fiyatlara göz at

5.Hotel Alexandar II – 4 Yıldız

Hotel Alexandar II

Üsküp’te en fazla rezervasyon alan lüks otellerden biri olan Alexandar II, şehir merkezine 5, Taş Köprü’ye ise 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. 2018 yılında açılmış olan otel, açıldığı günden günümüze Üsküp’ün en popüler otellerinden biri olmaya devam ediyor. Güzel bir bahçe alanına ve restoran / cafeye de sahip olan otel, 9+ yüksek konuk değerlendirme puanıyla öne çıkıyor. Oteli incele & güncel fiyatlara göz at

6.Hotel De KOKA – 3 Yıldız

Hotel De KOKA

Üsküp’te ekonomik ama kaliteli bir otelde konaklamak isterseniz de, Hotel de Koka adlı bu tesisi inceleyebilirsiniz. Şık ve modern odalara sahip olan otel, Üsküp Kalesi’ne ve Taş Köprü’ye 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak biliniyor olsa da, otelin geniş aile odaları da bulunmaktadır. Oteli incele & güncel fiyatlara göz at

Üsküp Otel Fiyatları

Üsküp te nerede kalınır

Üsküp’te nerede kalınır ? sorusuna cevap verebilmek için otel fiyatları hakkında da az çok bir fikir sahibi olmanız da yarar var. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Üsküp çok pahalı bir şehir değil. Çok ucuz da değil, ancak birçok Avrupa ve Balkan şehirlerine nazaran daha uygun diyebiliriz. Bu şehirde 20$’a kadar kalınacak tesis bulmak mümkün. Ancak 50$’ın altında bir bütçe ile Üsküp’e seyahat ediyorsanız, 4-5 yıldızlı bir otelde konaklayamayacağınızı da unutmayın.

3 yıldızlı otellerin büyük bir bölümü 70$’un altında seyrediyor. Yani yaklaşık 50-70$ şık ve merkezi bir konuma sahip hemen her 3 yıldızlı otelde konaklamak mümkün. 4-5 yıldızlı oteller genel olarak 80$’dan başlamakta ve 200$’a kadar çıkabiliyor. Şehir merkezinin biraz daha dış kesimlerinde 100$’ın altında birçok 4-5 yıldızlı otel bulmak da pekala mümkün. Ancak tam şehrin merkezinde 100$’ın altında bir 5 yıldızlı otel bulmak çok kolay değil.

Üsküpte kalınacak yerler

ÜSKÜP HAKKINDA KISACA ;

2010 yılında hükümet Üsküp’ü yeniden icat etme planını duyurdu, sebebi basit; AB’ye tam şartlı kabul edilme yolunda ilerlemek. Üsküp 2014 yenilemesinin bir parçası olarak, şehir merkezinde yüzlerce heykel dikti ve şehrin en önemli binalarının çoğuna neoklasik bir makyaj yapıldı.

Bu proje maliyeti, zaman ölçeği ve milliyetçi kitsch olarak tanımlanabilecek olması nedeniyle tartışmalı olsa da, sonuçlar ilginç bir bakış açısı getiriyor. 22 metre yüksekliğinde bir anıt bulacağınız Makedonya Meydanı‘nda şehir merkezinde bir tura başlayın. Burası şehrin kalbinin attığı yer. Bu yüzden buraya yakın otellere bütçeniz yetiyorsa meydana olabildiğince yakın olun.

Meydandaki atlı savaşçı başlıklı devasa heykelin genellikle Büyük İskender’i temsil ettiği söylenmektedir. Buradan, 29 Makedon sanatçı ve müzisyen heykelinin bulunduğu Sanat Köprüsü veya 1451 ile 1469 yılları arasında Roma temelleri üzerine inşa edilmiş tarihi Taş Köprü’ye yürüyerek geçebilirsiniz.

Üsküpte nerede konaklanır

Nehrin sağ kıyısında, 1963 depreminde yıkılan eski tiyatronun bir kopyası olarak tasarlanan Yunan Uyanış mimarisi ve yeni inşa edilen Ulusal Tiyatro ile Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etmeyi de unutmayın.

Üsküp’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak daha birçok otel ve diğer konaklama birimlerinden bahsetmek mümkün. Ancak yukarıdaki en popüler otel önerileri arasında zevkinize ve bütçenize uygun bir konaklama birimi bulabileceğinizi de unutmayın.

Üsküp’te Gezilecek Yerler Listesi

Üsküpte nerede kalınmalı

Üsküp’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek popüler otellerin büyük bir bölümü, şehirdeki gezilecek yerlere kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Eğer gezilecek yerlere yakın bir otelde konaklamayı düşünürseniz, şehirde öne çıkan aşağıdaki cazibe merkezlerine yakın olduğunuzdan emin olun.

  • Taşköprü
  • Üsküp Türk Çarşısı
  • Üsküp Kalesi
  • Rahibe Teresa Anıt Evi
  • Makedonya Meydanı

BENZER İÇERİKLER