Londra’nın merkezinde, Westminster bölgesinde bir kamu meydanı olan Trafalgar Meydanı, şehrin önde gelen turistik yerleri arasında. Meydan, St. Martin-in-the-Fields ve Ulusal Galeri gibi Londra’da mutlaka görülmesi gereken cazibe merkezleriyle ünlü olsa da bundan çok daha fazlasını sunuyor.

Trafalgar Meydanı’nın kökenleri, İngiliz donanmasının İspanya’nın Trafalgar burnu açıklarındaki Napolyon Savaşları sırasında, ”Trafalgar Savaşı”nın zaferini kutladığı 1800’lü yıllara kadar uzanıyor. 1832-1838 yılları arasında mimar John Nash tarafından inşa edilmiş olan meydan, o günden beri şehrin en önemli cazibe merkezlerinden biri olma özelliğini koruyor. Tarihi boyunca ”Avengers” dahil birçok ünlü filme konu olmuş meydan günümüzde turistlerin Londra’da en çok ziyaret ettiği yerler arasında…

Trafalgar Meydanı Hakkında Bilgiler

Trafalgar Meydanı

Günümüzde Londra’daki birçok festivalin merkez üssü olarak bilinen Trafalgar Meydanı, her ne kadar sahip olduğu birbirinden eski yapıları ile ünlü olsa da, günümüzde bu meydanı özel kılan şey yıl boyunca çeşitli etkinliklere, performanslara ve kutlamalara ev sahipliği yapıyor olması. Nitekim Londra’yı ziyaret ettiğiniz tarihte meydanda gerçekleşen etkinliklere denk gelme ihtimaliniz de oldukça yüksek. Bu yüzden de şehri ziyaret edeceğiniz tarihin etkinlik takvimine de göz atmanızda yarar var.

Londra’daki yılbaşı kutlamalarının da merkezi yerlerinden biri olan bu meydan, yerel halkın ve turistlerin günümüzde en çok zaman geçirdiği yerler arasında ve şehirdeki birçok önemli tarihi, turistik yapılara ev sahipliği yapmasıyla ilgi görüyor.

Trafalgar Meydanı Nerede ve Nasıl Gidilir ? 

Trafalgar Meydanı'ndan Big Ben

Trafalgar Meydanı’ndan Big Ben Manzarası

Londra’nın en popüler bölgelerinden biri olan Westminster’da bulunan meydana en yakın olan istasyon Bakerloo ve Kuzey hatlarında bulunan, İngiltere’nin güneydoğusuna bağlanan ana hat demiryolu hizmetlerine sahip Charing Cross‘tur. Bu istasyondan doğrudan meydana giden bir çıkışı da bulabilirsiniz.

Yakındaki diğer metro istasyonları ise, Leicester Meydanı (5 dakika yürüme mesafesinde), Embankment (7 dakika yürüme mesafesinde) ve Piccadily Circus istasyonudur (10 dakika yürüme mesafesinde).

Trafalgar Meydanı’na otobüsler ile gitmeyi planlıyorsanız da, 3, 6, 9, 11, 12, 13, 15, 23, 24, 29, 53, 87, 88, 91, 139, 159, 176 ve 453 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu otobüslerin hepsi meydanda duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Londra Havaalanı’ndan Şehir Merkezi’ne Nasıl Gidilir ? (Şehirdeki 5 havaalanından merkeze en kolay ve en hızlı şekilde nasıl ulaşabileceğiniz hakkında bilgileri bulabilirsiniz)

Meydan Yakınlarındaki Oteller

Londra Trafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı’nın bulunduğu bölge Londra’da konaklama için de en çok tercih edilen yerler arasında. Bu bölgenin turistler arasında popüler bir konaklama bölgesi olmasının en önemli nedeni, şehirdeki önde gelen turistik noktaların bu meydanda ve çevresinde bulunuyor olması.

Meydana 10 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde, 50’den fazla otel bulunuyor. Bu bölgedeki otellerin büyük bir bölümü de şehrin olmazsa olmaz yerlerinden Big Ben ve Ulusal Galeri gibi yerlere çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Booking üzerinden meydana 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan otellere göz atmak için tıklayabilirsiniz ; Trafalgar Meydanı Otelleri

Meydana yakın otel önerisi olarak da; 

Victory House London ; 4 yıldızlı bu otel Leicester Meydanı’nda yani Trafalgar Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Lüks bir konaklama sunan bu tesisten, London Eye ve Big Ben’e de 15 dakika yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

The Z Hotel Piccadilly ; Trafalgar Meydanı’na 3 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel ise, Londra’nın en popüler otelleri arasında yer alıyor. Yüksek konuk değerlendirme puanı, fiyatı ve sunduğu olanaklar ile meydan yakınlarında tercih edilebilecek ideal tesislerden.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 

Londra’da nerede kalınır ? (Şehirdeki en popüler, en ideal ve en iyi konaklama bölgelerini ve bu bölgelere özel popüler otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Trafalgar Meydanı’nda Neler Var ? 

Trafalgar Meydanı’nda ve çevresinde görülecek Londra’nın birbirinden değerli cazibe merkezleri bulunuyor. Meydanın öne çıkan cazibe merkezleri Nelson Sütunu, Ulusal Galeri ve St. Martin-in-the-Fields (Anglikan Kilisesi). Tabii bu turistik yerlerin dışında daha birçok yerden bahsetmekte mümkün.

Nelson Sütunu

Nelson Sütunu

Nelson Sütunu

Meydanın en önemli tarihi yapıları arasında olan Nelson Sütunu, tamamen granitten inşa edilmiş. Bu anıt, İngiltere‘nin en büyük kahramanını ve Napolyon’un Trafalgar Savaşı’nda Amiral Nelson’ın zaferini anıyor. 52 metre yüksekliğindeki bu anıt, Fransız toplarından dökülen ve Nelson’ın Cape St. Vincent, Nil, Kopenhag ve Trafalgar’daki zaferlerini gösteren çeşmeler ve bronz rölyeflerle ile çevrili.

St. Martin-in-the-Fields

St. Martin-in-the-Fields

St. Martin-in-the-Fields

Meydanın kuzey köşesinde İskoç mimar James Gibb tarafından tasarlanmış olan St. Martin-in-the-Fields, Buckingham Sarayı’nın resmi pariş kilisesidir. Günümüzdeki yapı 13. yüzyıldan beri burada bulunan bir kilise üzerine 1726 yılında inşa edilmiş. Muhteşem korint revakları ile dikkat çeken bu kilise de, meydanın en önemli turistik cazibe merkezleri arasında yer alıyor.

Londra Ulusal Galerisi

Londra Ulusal Galerisi

Londra Ulusal Galerisi

Trafalgar Meydanı’nın tüm kuzey tarafını kaplayan Ulusal Galeri, Botticelli, Titian, Raphael, Michelangelo, Caravaggio, Rembrandt, Cezanne, Hogarth ve Gainsborough gibi dünyaca ünlü isimlerin birbirinden değerli eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Neoklasik tarzdaki bu galeri 1824 yılında kurulmuş. O günden beri ülkenin en önemli cazibe merkezlerinden biri olmuş ve günümüzde 13. yüzyılın ortalarından 1900’lü yıllara kadar uzanan 2300’den fazla resim koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Londra Ulusal Galerisi, dünyadaki en çok ziyaret edilen 8. galeri olması bakımından da önemli.

Galeri içerisinde binlerce değerli sanat eseri bulunuyor. Fakat bunlar arasında en çok ilgiyi ise, Van Gogh’un Selvili Buğday Tarlası ve Canaletto’nun The Stonemason’ın Bahçesi adlı çalışmaları görmektedir.

Canada House (Kanada Evi)

Canada House (Kanada Evi)

Canada House (Kanada Evi)

Trafalgar Meydanı’nın batı tarafında yer alan Canada House, 1925’ten bu yana Kanada Yüksek Komisyonu’nun  ofisleri olarak hizmet veriyor. 1827 yılında açılmış olan bina Yunan Revival tarzında, İngiltere’nin en güzel yerleşim yerlerinden biri olan ”Bath”ten getirilmiş taşlardan inşa edilmiş. Tasarımı ise, British Müzesi‘nin mimarı olan Robert Smirke‘e ait. Binanın büyük bir bölümü ziyaretçiye açık olmasa da, turlar ile burayı görmekte mümkün. Bina içerisinde Kanada Galerisi’ni görmek isterseniz, bu binayı da meydan çevresinde görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Admiralty Arch (Amirallik Kemeri)

Admiralty Arch (Amirallik Kemeri)

Admiralty Arch (Amirallik Kemeri)

Bu görkemli kemerin bulunduğu giriş Kraliçe Victoria‘yı onurlandırmak için 1910 yılında inşa edilmiş. Kemerin bulunduğu yapı 2011 yılına devlet dairelerine ev sahipliği yaptıktan sonra, 2012 yılında hükümet özel bir otele dönüştürmek amacıyla binayı satmış. Günümüzde bir otel olarak faaliyet gösteren bina dışarıdan görmek için bile ziyaret edilebilir.

The Fourth Plinth

Meydanın kuzeybatı köşesinde bulunan bir heykel tabanı olarak da bilinen The Fourth Plinth, Sir Charles Barry tarafından tasarlanmış ve 1841 yılında bir binicilik heykeli sergilemek amacıyla inşa edilmiş. Uygun bir heykel bulunamadığından dolayı 1999 yılına kadar boş kalmış olan yapı, her iki yılda bir değiştirilecek şekilde günümüzde geçici sanat eserine ev sahipliği yapıyor.

Trafalgar Meydanı Yakınlarında Görülecek Yerler

Trafalgar Meydanı Yakınlarında Görülecek Yerler

Covent Garden

1974 yılında meydan çevresinde yapılan yıkımdan kurtulan, günümüzde Londra’nın popüler cazibe merkezleri arasında olan Covent Garden, tarihi bir pazar içerisindeki butikler, mağazalar ve el sanatları tezgahlarından oluşuyor. Meydana 7 dakika yürüme mesafesinde olan bu pazar alanı da şehirdeki en çok ziyaret edilen yerler arasında geliyor.

Piccadilly Circus

Piccadilly Circus – kaynak ; flickr / Pedro Szekely

Londra’nın en hareketli ve en kalabalık kavşaklarından biri olan Piccadilly Circus, Londra gezisinde kaçırılmaması gereken yerler arasında. Trafalgar Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesindeki bu kavşağa, meydandan Haymarket Caddesi’ni takip ederek ulaşabilirsiniz.

5 büyük caddenin kesiştiği bu işlek kavşak, gece/gündüz şehrin en canlı ve en güzel yerleri arasında.

Leicester Meydanı

Trafalgar Meydanı Çevresinde Yapılacak Şeyler

Leicester Meydanı – kaynak ; flickr / jason

Shakespeare heykeli ve ünlü eski sakinlerin büstleri ile küçük bir bahçeyi çevreleyen, sadece yayalara özgü olan Leicester Meydanı, sinema ve tiyatro biletlerinin aynı gün genellikle yarı fiyatına satıldığı yer olarak biliniyor. Çevredeki film evleri de İngiltere’nin önde gelenleri arasında.

Ulusal Portre Galerisi

St Martin’de yer alan ve meydana sadece birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunan Ulusal Portre Galerisi, 1800’lü yıllların ortalarında kurulmuş ve günümüzde 200 binden fazla erkek/kadın portresi sunmaktadır. Dünya çapında ünlü olan galeri, sanatseverler için sunduğu sürprizlerle de turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Başbakanlardan bilim adamlarına ve akademisyenlere kadar büyük bir koleksiyona ev sahipliği yapan bu galeriyi de meydan ziyaretinizden sonra görebilirsiniz.

Londra Ulaşım Müzesi

Londra Ulaşım Müzesi – kaynak ; flickr / David Brossard

Covent Garden’ın eski Victoria çiçek pazarında yer alan Londra Ulaşım Müzesi, her yaştan ziyaretçinin keyifli dakikalar geçirebileceği müzelerden biri. Etkileyici tarihi otobüs, tramvay, tren, tramvay ve taksi koleksiyonları aracılığıyla Londra’nın ulaşım mirasının hikayesini anlatıyor.

Trafalgar Meydanı ayrıca Londra’da yeme içme için tercih edilebilecek en popüler yer. Meydan çevresinde şehrin önde gelen restoranlarından, cafelerinden ve barlarından bazılarını bulabilirsiniz. Güzel bir öğle veya akşam yemeği için tercih edebileceğiniz meydan çevresinde mekan tavsiyesi olarak ; Café on the Square, The National Café, Bronte ve The Portrait Restaurant’a göz atabilirsiniz.

Trafalgar Meydanı Tarihi

Trafalgar Meydanı Londra

Adını 1805 yılında İngiltere’nin Trafalgar Savaşı’ndaki zaferinden sonra almış olan meydan, 1832-1838 yılları arasında John Nash tarafından inşa edildi. 1844 yılında John Nash, bu meydanı yeniden tasarlamış ve meydan günümüzdeki halini almış. 2003 yılında yapılan genişletme çalışmalarından sonra son halini almış olan meydan, tarihi boyunca birçok protestoya, gösterilere ve etkinliklere ev sahipliği yapmış.

Meydanın bulunduğu yerde 14. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar, günümüzde ”Buckingham Sarayı”nda sergilenen ”Mews”ler yer alıyormuş. (Mews ; ahırlardan dönüştürülen veya eski ahırlara benzemek üzere inşa edilmiş evlerin veya dairelerin bir sırası veya sokağıdır). Mews’ler 19. yüzyılın başında bugünkü bulunduğu yere taşınmış.


Booking.com

Trafalgar Meydanı, Londra’nın en önemli meydanları arasında yer alır ve şehir gezisinde mutlaka görülmeye değer yerlerden. Burada şehrin önde gelen turistik yerleri dışında, birbirinden ünlü restoranları ve kafeleri de fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Bulunduğu merkezi konumuyla da birçok önemli cazibe merkezine yakın olan meydanı mutlaka görülmesi gereken yerler listenize ekleyin deriz.

İLGİLİ YAZILAR