Harry Potter ve James Bond film çekimlerinde kullanılmış olmasıyla ünlü olan Tower Bridge (Kule Köprüsü), ilk olarak 1894 yılında inşa edilmiş. O zamandan beri ”Victoria Gothic” (Viktorya Gotik) tasarımı sayesinde Londra’nın ikonik bir simgesi haline geldi. Hem mimar hem de tarih fanatikleri tarafından sevilen köprünün dünyanın en çok fotoğraflanan köprülerinden biri olması da, köprüye ilgiyi artırıyor.

Londra’nın sembolik yapılarından biri olan bu köprünün üzerinden şehrin ve nehrin manzarasını seyretmek ise, Londra’da yapılacak şeyler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Thames nehri üzerinde tüm güzelliğiyle ziyaretçilerini ağırlayan Tower Bridge üzerinden Londra’nın en güzel fotoğraf karelerini yakalamakta mümkün. Özellikle akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonra çok daha farklı bir güzelliğe bürünen köprü, mümkünse akşam saatlerinde de ziyaret edilmeli. Bitişik olduğu Londra Kulesi’ni estetik olarak tamamlayan bu köprü, çift yapraklı baskül (Asma) köprü olarak da biliniyor.

Tower Bridge Hakkında Bilgiler

Tower Bridge Giriş Ücreti

Köprünün asma kısımlardan yatay kuvvetlere dayanabilmeleri için iki kulesi var. Her kulenin tabanı köprünün altından nehir trafiğinin geçmesine izin verebilmesi için köprünün iki parçasını kaldıran makineleri barındırır.

Galler Prensi ve Prensesi‘nin 30 Haziran 1894 yılında açmış olduğu köprü, 2000 yılına kadar manuel olarak kullanılıyordu. 2000 yılından sonra, bir bilgisayar kontrol sistemi kurulmuş ve böylece basküllerin uzaktan indirilip kaldırılabilmesi sağlanmış. Basküller günde ortalama 3 kez kaldırılıyor ve buradan geçmesi gereken geminin 24 saat önceden merkeze bildirmesi gerekiyor.

Tower Bridge üzerinden ücretsiz olarak yürüyebilir, Thames Nehri’nin sunduğu eşsiz manzarayı seyredebilirsiniz. Cam yürüyüş yolunu veya buharlı makine dairesini de görmek istiyorsanız, köprü sergisi için önceden bilet almanız gerekiyor.

Yaklaşık 240 metre uzunluğunda ve 76 metre genişliğinde olan köprünün ikiz kuleleri Thames Nehri’nin 61 metre yukarısına yükselir. Bu kuleler arasındaki cam yürüyüş yolu da turistler arasında oldukça popüler olduğundan aşırı kalabalık olabiliyor.

Tower Bridge Tarihi

Tower Bridge Hakkında - Londra

Tower Bridge, 1894 yıllında yoğun trafiğe sahip olan Londra Limanı rıhtımlarına nehir erişimini sürdürürken yol trafiğini kolaylaştırmak inşa edilmiş.

Londra doğu yakasındaki artan ticari gelişme yeni bir nehir geçiş gereksinimine yol açıyor ve bununla birlikte şehrin nehri geçmek için acilen bir köprüye ihtiyacı vardı. Geleneksel bir köprü mümkün olmadığından, yelkenli gemilere erişimi kesmek ve 1877’de nehir geçiş sorununa bir çözüm bulabilmek için ”Özel Köprü Komitesi” oluşturuluyor. 1884’te Horace Jones’un ve mühendisi John Wolfe Barry’nin tasarımı kabul edilir ve köprünün inşaatı kısa bir süre sonra başlar.

Horace Jones ve John Wolfe, iskeleler üzerine inşa edilmiş iki köprü kulesi ve nehir trafiğinin geçmesine izin vermek için yükseltilebilecek iki taban üzerine bölünmüş bir merkezi açıklık olan köprü fikrini oluşturmuşlardı.

Tower Bridge Gece Manzarası

Köprü inşaat çalışmaları 1887 yılında başladı ve 8 yıl sürdü. 70 bin tondan fazla beton içeren iki devasa iskele, inşaatı desteklemek için nehir yatağına gömülmüş. 11 bin tondan fazla çelik ise kuleler ve yürüyüş yolları için kullanılmış.

30 haziran 1894 yılında Galler Prensi ve Prensesi tarafından açılmış olan köprü günümüzde Londra’nın dönüm noktası olarak biliniyor ve Londra’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

Aşağıda Camdan yürüyüş yolunun videosuna da kısaca göz atabilirsiniz.

Ne Zaman Ziyaret Etmeli ?

Tower Bridge, özellikle okulların tatil olduğu yaz aylarında aşırı yoğun bir trafiğe sahip olduğu biliniyor. Uzun kuyruklara girmemek için köprünün açılış veya kapanış saatlerine yakın zamanlarda ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz biletinizi online olarak köprünün resmi sitesinden alabilirsiniz.

Tower Bridge Nerede, Nasıl Gidilir ? 

Tower Bridge City of London ve Southwark arasında Thames Nehri üzerinde, Londra Kalesi, Londra Köprüsü ve Belediye Binası’nın yakınında yer alıyor. Londra’nın birçok turistik noktasından kolaylıkla gidebileceğiniz köprüye ulaşım için Tower Hill, Monument ve London Bridge metro istasyonlarını kullanabilirsiniz.

Köprüye en yakın metro istasyonu ise sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Tower Hill’dir. London Bridge (Londra Köprüsü) metro istasyonu ise, Tower Bridge’e 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Tower Bridge Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Tower Bridge Yaya Yolu

Tower Bridge 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaretçiye açıktır. 5 yaşın altındaki çocukların ücretsiz olarak girebildiği köprünün yetişkinler için giriş ücreti 12€ ve çocuklar için 5€’dur.

Biletinizi önceden Tower Bridge’in sitesinden alacak olursanız, aile veya grup indirimlerinden de yararlanabilirsiniz.  Tower Bridge sergisi biletleri için de getyourguide.com.tr’ye göz atabilirsiniz.

Tower Bridge ziyaretinizden sonra 10 dakika yürüyüş mesafesinde olan London Eye‘a da göz atmayı unutmayın deriz.Booking.com

TOWER BRİDGE SERGİSİ

Londra‘nın en görkemli ve en şık tarihi yapılarından biri olan Tower Bridge, sunduğu eşsiz Thames Nehri ve şehir manzarasının yanı sıra bir de sergi bölümüne ev sahipliği yapıyor. Bir zamanlar köprü asansörlerine güç sağlamak için kullanılan kömürle çalışan buhar motorlarının bulunduğu Viktorya Motor Odaları’nı görebilirsiniz.

Viktorya Dönemi Makine Dairesi’nin içinde ayrıca Tower Bridge’in arkasındaki teknolojiyi fotoğraflar, filmler ve diğer medya yoluyla öğrenebilir ve hatta gerçek bir tarihi buhar motorunun nasıl ses çıkardığını duyabilirsiniz.

Tower Bridge Yakınlarında Görülecek Yerler

Tower Bridge Yaya YoluTower Bridge Yaya Yolu

Köprü ziyaretinizden sonra çevredeki diğer turistik yerlere göz atmak isterseniz 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan aşağıdaki popüler noktaları inceleyebilirsiniz.

Belediye Binası ; Daha çok mimarisiyle ilgi çeken yerlerden olan Londra Büyükşehir Belediye Binası, Tower Bridge’e 2-3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Demokratik sürecin şeffaflığını ifade eden şehrin sembolik yapılarından biri olarak kabul edilen bu bina da köprü ziyaretinden sonra görülmeye değer.

Tower of London (Londra Kalesi) ; Hem kale ve saray hem de hapishane olarak kullanılmış olan Londra Kalesi, Tower Bridge yakınlarında görebileceğiniz şehrin önde gelen turistik yapıları arasında. 1078 yılında İngiltere İmparatoru tarafından yaptırılmış olan kalede ayrıca Kraliçe Elizabeth II’e ait taç ve mücevherler de görülebiliyor.

Potters Fields Park ; Londra’da turistler arasında en çok sevilen yeşil alanlardan biri olan Potters Fields Park, daha çok Tower Bridge’in sunduğu eşsiz manzarasıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Londra gençlerinin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olan bu park içerisinde çimlerde oturup köprünün eşsiz manzarasını seyredebiliyorsunuz. Köprüye 3-5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu park da kesinlikle listeye eklenebilecek turistik yerler arasında.

Tower Bridge Hakkında Bilgiler

The Monument ; Sir Christopher Wren tarafından Londra’nın Büyük Ateşini anmak üzere tasarlanan Anıt, 300 yıldan uzun bir süredir ziyaretçilerini ağırlıyor. 1677 yılında inşa edilmiş olan anıt günümüzde Londra’nın güzel bir manzarasını sununuyor. 311 basamak çıkarak anıtın tepesine ulaşabiliyorsunuz. Giriş ücreti ise 4.5€’dur. Tower Bridge’den bu anıta yürüyerek 7 dakika içerisinde ulaşılabilir.

The Shard ; Londra’nın silüetine nispeten yeni bir ek olan bu devasa bina, günümüzde şehirdeki en önemli yapılar arasında. Şehrin dört bir yanına destansı manzaralar sunmasıyla turistlerin ilgisini çeken bina, görüntüleme platformuna ve restorana da sahip. 56 bin metrekareyi kapsayan, 11 bin cam panele sahip olan bu binaya Tower Bridge’den yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşılabilir.

Sky Garden ; Zeminden tavana cam pencerelere sahip bu yapraklı kapalı bahçe, ikonik Londra silüetinin muhteşem manzarasını sunuyor. Gözlem güvertelerine ve açık hava terasına gitmeden önce yemyeşil peyzajlı bahçelerde gezinmeyi de unutmayın. Ayrıca bir restoran ve bar/cafe de burada bulunabilir.

Tower Bridge çevresi Londra’da konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden biri olarak biliniyor. Eğer Londra’da şehrin kalbinde turistik yerlere yakın bir konumda konaklamayı planlıyorsanız bu köprüye yürüme mesafesinde olan bütçenize uygun bir tesisi tercih edebilirsiniz. Tower Bridge’e yürüme mesafesinde olan otellere göz atmak için dilerseniz buraya tıklayabilirsiniz. Konaklama hakkında çok daha fazla bilgi ve detaylı anlatım için Londra’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Tower Bridge hakkında bahsedebileceğimiz bilgiler bunlardan ibaret. Son olarak, köprünün cam yürüyüş yolunu ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Hem sunduğu güzel manzara hem de biraz adrenalin için görülmeye değer olduğunu söyleyebiliriz.