Muhteşem doğası, kartpostallık manzaraları ve birbirinden güzel gezilecek yerleri ile Yunan Adaları’nın en sevilen ve en iyi adalarından biri olan Thassos, berrak ve tertemiz denize sahip plajlarıyla da Yunanistan‘ın popüler tatil destinasyonlarından. Her zevke ve bütçeye uygun Thassos plajları var. Adadaki bazı plajlar, sessiz ve sakin huzurlu bir atmosfere sahipken, bazı plajlar biraz daha parti atmosferine sahip. İster eşiniz/sevgiliniz, ister çocuklarınız ile aradığınız zevkte bir plajı Thassos Adası’nda bulabiliyorsunuz.

Adadaki plajların hepsine (Makryammos Plajı hariç) girişler ücretsiz. Ancak şezlonglar ve şemsiyeler için cep yakacak ücretler ödeyebiliyorsunuz. Havlunuzu alıp gidebileceğiniz plajlar adada fazlasıyla var. Ancak bu tip plajlar için beklentinizi de çok yüksek tutmamanızı tavsiye ederiz. Bu plajlar genellikle az veya hiç organize edilmemiş plajlardan oluşuyor. Yani restoran, cafe, duş veya tuvalet gibi olanakları bulamayabiliyorsunuz.

Yazının devamında Thassos plajları hakkında detaylı bilgileri, hangi plajların daha popüler hangilerinin daha iyi olduğunu öğrenebilirsiniz…

EN GÜZEL THASSOS PLAJLARI

Thassos Plaj Haritası

Haritayı Google Maps‘te Açmak için tıklayın

Thassos Adası‘nın en popüler ve en güzel plajlarına geçmeden önce, adada hangi bölgelerin konaklama için daha çok tercih edildiğine de kısaca göz atalım. Malum konakladığınız yere ve tesise göre plajlara ulaşım da zorlaşabiliyor. İşte Thassos’un en merkezi ve en popüler konaklama bölgeleri ; 

 • Limenaria ; Thassos’ta en çok tercih edilen ikinci bölge olarak bilinir ve adadaki otellerin çoğuna ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. En popüler Limenaria otellerine göz atmak için tıklayın.
 • Limenas ; Thassos’un en ünlü konaklama bölgesi. Ayrıca Thassos’un merkezi olarak bilinir. Hem plajlara hem de gezilecek yerlere kolay bir ulaşım sunmasıyla bilinir. Adanın kalbi Limenas’ta atar. Limenas Otelleri
 • Potos ; Daha çok grup olarak seyahat eden genç kesimin tercih ettiği bölgelerden. Ucuz konaklama birimleriyle ünlü bu bölgede çok sayıda otel, pansiyon, daire ve diğer konaklama birimleri bulunabilir. Potos otellerine göz atmak için tıklayın.
 • Skala Potamias ; Çift olarak Thassos tatil planı yapanlara hitap eden bu bölgede çok sayıda romantik otel bulunabiliyor. Gezip görülecek noktalara ve plajlara kolay bir şekilde bu bölgeden ulaşabilirsiniz. Skala Potamias Otelleri.

Gelelim en güzel Thassos plajları listemize ; 

1.Cennet Plajı (Paradise Beach)

Thassos En Güzel Plajlar

Thassos’un en iyi bilinen ve en çok tercih edilen plajı şüphesiz ismine yakışır bir plaj olan Paradise Beach‘tir. Hem kıyıdaki hem de sudaki incecik kumu ile ünlü olan bu plaj, çocuklu aileler için de ideal bir plaj olarak bilinir. Plajın sol tarafına doğru kayaların arkasına doğru gidecek olursanız da, çıplaklar plajını bulabilirsiniz.

Sığ bir denize sahip olan Cennet Plajı, Thassos’un merkezi Limenas’a 20 km uzaklıkta bulunuyor. Plajın restoran ve cafesi bulunduğu gibi, cüzi bir ücret ödeyerek kullanabileceğiniz duş yeri de bulunuyor. Ayrıca plajın yakınında ücretsiz otopark da bulunur.

Thassos Plajları Listesi

Limenas’ın en iyi yüzme noktalarından biri olarak kabul edilen plaj, dağlarla çevrili olduğundan dolayı da çok rüzgarlı değil. Plaja en yakın köy 2 km uzaklıkta bulunan Kinira’dır. Yeşil ve mavi rengine sahip tropikal denizleri hatırlatan suyu ile ünlü bu plaj, şezlonglar, şemsiyeler ve tavernalarla donatılmış, çok iyi bir şekilde organize edilmiş bir plaj.

2.Golden Beach – Chrissi Ammoudia 

Altın Kum Plajı – foto kaynak ; nikana.gr

Chrissi Ammoudia Plajı olarak da bilinen Golden Beach (Altın Kum Plajı), adanın merkezi Limenas’ın 12 km batısında Makriamos Plajı’nın güneyinde yer alıyor. Sunduğu huzurlu atmosferi ve muhteşem manzarası ile göz kamaştıran bu plaj, Skala Panagias ve Skala Potamias tatil köyleri arasında bulunduğundan dolayı da turistlerin en çok tercih ettiği plajlardan biri olarak bilinir.

Altın kumu ve kristal suları ile sevilen plaj, yoğun bitki örtüsü ile çevrili güzel bir konumda bulunuyor. İyi organize edilmiş bir plaj olduğundan dolayı da, şezlong, şemsiye, duş, tuvalet ve tavernaları da fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Sığ suyu ile çocuklar için de güvenli bir plaj. Bu yüzden de çocuklu ailelerin adadaki en çok tercih ettiği plajlardan. Zaman zaman dalgaları olan plajın su sporları da bulunuyor.

3.Skala Potamias Plajı

Skala Potamias Plajı

Skala Potamias Plajı

Skala Potamias, Thassos’un en güzel tatil beldelerinden biri olmasıyla ünlü. Hem birbirinden farklı konaklama birimleri hem de plajı ve doğal güzelliğiyle turistlerin adada en çok tercih ettiği yerler arasında. Çoğu turiste ve ada sakinlerine göre Thassos’un en iyi kumunun Skala Potamias’ta olduğu söylenir. Bu yüzden özellikle temmuz ve ağustos aylarında aşırı kalabalık olabiliyor.

Tavernalar ve barları plajın arka kısmında bulabileceğiniz gibi şezlong ve şemsiye imkanları, duş, tuvalet ve diğer plaj olanaklarını da var.

Skala Potamias, daha çok İngiliz turistler arasında popüler. Tabii plaj, Türk tatilciler tarafından da tercih ediliyor.

Taşoz’un merkezi Limenas’ın 10 km güneybatısında yer alan plaj, daha çok sessiz ve sakinliği ile ilgi görüyor. Uzun çam ağaçları ve yeşil bir çevrili olan plaj, adadaki en iyi organize edilmiş plajlardan biri olarak da bilinir. Çocuklu aileler için de uygun olan bu plaj da, Thassos tatilinizde tercih edebileceğiniz plajlardan olabilir.

4.Aliki Plajı

Aliki Thassos Plajları

Aliki Plajı

Eğer Aliki Plajı çok kalabalık olmasa belki de Thassos’un en iyi plajı ünvanına sahip olabilirdi. Ancak plajın aşırı yoğun turist trafiği bunaltıcı olabiliyor. Özellikle ağustos ayında havlu atacak yer bulmak bile kolay değil. Ada merkezi Limenas’a 30 km uzaklıkta bulunan bu plaj, yemyeşil bir koyda yer alıyor. Beyaz kumu, berrak suları ve plaj tesisleri çok sayıda ziyaretçiyi cezbeder.

Sahili çevreleyen çam ağaçları, zeytin ağaçları ve antik mermer ocakları plajın kartpostallık güzelliğine renk katıyor.

Aliki Plajı, Yunanlıların özellikle hafta sonu için tercih ettiği plajlardan. Tatiliniz ağustos ayı ve hafta sonuna denk geliyorsa, bu plajı kalabalıktan dolayı es geçebilirsiniz.

5.Makryammos Plajı – Thassos’ta Giriş Ücreti Olan Tek Plaj

Makryammos Plajı Thassos

Makryammos Plajı

Thassos Plajları genel olarak ücretsiz. Yani hiçbir ücret ödemeden havlunuzu alıp gidebiliyorsunuz (Bazı plajlarda şezlong ve şemsiye kiralamak mecbur). Ancak Makryammos Plajı’na girişler ücretli. Sebebi de sanıyoruz adanın merkezi Limenas’a en yakın plaj olması. Limenas’ın 2 km doğusunda bulunan bu plaj, aslında bir kompleks. Komplekste de bungalovlar, yüzme havuzu, eğlence parkı ve spor aktiviteleri için çeşitli yerler bulunur.

Makryammos giriş ücreti 5€ ve bu ücrete hiçbir şey dahil değil 🙂 Ayrıca buradaki plaj çevresindeki restoranlar ve barlar, adadaki en pahalı mekanlardan oluşuyor. Yani daha çok lüks sever turistlerin tercih ettiği yerlerden biri. Orman ve çok çeşitli bitki örtüsü ile çevrili olan plaj ve plajın bulunduğu kompleks, özellikle çocuklu aileler için ideal. Yüzme havuzu ve plaj neredeyse dip dibedir.

Plajın yer aldığı kompleksin tekne turu imkanı da bulunuyor. Buradan çevre koylara, plajlara veya köylere de rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Makryammos Plajı’na 2-3 km uzaklıkta bulunan popüler otellere ve diğer konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın.

6.Psili Ammos Plajı

Thassos Adası

Psili Ammos

Thassos Plajları

Psili Ammos Plajı

Thassos’un en kalabalık plajlarından biri olan Psili Ammos, ayrıca adanın en iyi plajları arasında yer alıyor. Çok kalabalık olmasının dışında neredeyse dört dörtlük plajlardan biri olarak bilinir. Yumuşak kumu ve kristal berraklığındaki denizi ile ünlü olan bu plajın en yoğun olduğu aylar ise temmuz ve ağustos ayları. Denizi adadaki diğer plajlara nazaran daha soğuk olsa da, temmuz ve ağustos aylarında bu soğukluk pek de hissedilmez.

Psili Ammos her ne kadar aile dostu bir plaj olsa da, Thassos’taki birkaç parti plajlarından biridir. Özellikle ağustos aylarında yapılan köpük partileri ile ünlü. Müziği yüksek sesle duyabileceğiniz bu plajda şezlong, şemsiye, bar, restoran, tuvalet ve duş gibi plaj olanaklarını da bulabiliyorsunuz.

Potos ve Astris plajlarının arasında, ada merkezi Limenas’a 40 km uzaklıkta bulunan Psili Ammos Plajı, çam ağaçları ve yemyeşil bitki örtüsüyle çevrili. Bu yönüyle adanın kartpostallık plajlarından biri.

7.Thassos Marble Beach (Saliara Kumsalı)

Thassos Marble Beach (Saliara Kumsalı) – Foto Kaynak ; flickr.com/jazzcast

Marble Beach – Foto Kaynak ; Nikana.gr

Saliara Kumsalı olarak da bilinen Marble Beach, Thassos’un en güzel plajlarından. Makryammos Plajı’na yakın bir konumda olan bu plaj, tam organize edilmemiş bir plaj olmamasına rağmen adadaki en çok tercih edilen plajlardan biri olarak biliniyor. Fast food kafeteryası, şezlongları ve birkaç plaj olanaklarıyla hizmet veren Marble Beach, tamamı küçük mermer taşlarla kaplı bir plaj. Bu yüzden de Marble Beach (Mermer Plajı) olarak biliniyor.

Yeşil ve mavi karışımı denizi ile ünlü olan bu plaj, ada merkezi Limenas’a ortalama 7 km uzaklıkta bulunuyor.

8.Potos Plajı

Thassos Plajları

Potos Plajı

Uzun ve kumlu bir plaj olan Potos Plajı, ada merkezi limenas’a 40 km uzaklıkta bulunuyor. Uzun boylu çam ağaçları, kayalar ve yeterince gölge sağlayan yeşilliklerle çevrili köyün merkezinden başlayan plaj, adadaki en sakin plajlardan biri. Çevresindeki köy sayesinde birçok konaklama imkanına da sahip. Potos’ta çok sayıda lüks ve bütçeli oteller, konukevleri ve diğer konaklama birimleri de bulunabilir.

Şezlong ve şemsiyelerin çok iyi bir şekilde organize edilmiş olmasından dolayı plaj, adadaki en kalabalık plajlardan. Ayrıca plaj rüzgar sörfüne meraklı olanların da uğrak yerleri arasındadır. 2 km uzunluğa sahip olan plaj, daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor.

9.La Scala Plajı

La Scala Plajı

La Scala Plajı

Thassos’un en modern plajlarından biri olan La Scala Plajı, daha çok genç turistlerin tercih ettiği plajlardan biri. Ada merkezi Limenas’a yaklaşık 4 km uzaklıkta olan plaj, yürüyerek bile gidilebilecek bir konumda bulunuyor. Adanın merkezine yakın ve iyi organize edilmiş bir plaj olmasından dolayı en kalabalık olandır. Ancak berrak denizi ve muhteşem atmosferiyle en iyilerden biridir.

Bu plajı diğer plajlardan ayıran özellik ise plajın oldukça modern bir cafeye, büyük bir otopark yerine, çok fazla gölgelik alana ve yüksek kaliteli şezlonglara sahip olması. Diğer plajlara nazaran biraz daha pahalı olsa da, kaliteli plaj arayanların çok çabuk sevebileceği bir plaj.

Plaj genel olarak hareketli. Yani müzik çalan plajlardan biri. Ancak parti atmosferi de yok. Bu yüzden küçük çocuklu aileler için de ideal bir yer. Ayrıca plajda çocuk havuzu da var.

Eğer ada merkezi Limenas’ta konaklıyor ve konakladığınız yere en yakın, en iyi plajı arıyorsanız La Scala ideal bir seçim olabilir.

10.Atspas Plajı

Ada merkezi Limenas’a 32 km uzaklıkta olan bu plaj, adadaki en sessiz ve sakin plajlardan. Daha çok eşsiz manzarası ile ilgi gören bu plaj biraz küçük. Bu yüzden de yüksek sezonda dilediğiniz gibi yer bulamayabiliyorsunuz.

Tamamen ticarileştirilmemiş, huzurlu ve otantik yerler arayan tatilciler için ideal. Dalgasız ve sığ bir denizi olduğundan dolayı da çocuklu ailelerin gönül rahatlığıyla tercih edebilecekleri plajlardan.

Thassos’ta, Metalia, Pefkari, Skala Rachoni, Skala Prinos, Kalirachi, Astris ve Glykadi Plajı gibi daha birçok plajdan bahsetmek mümkün. Ancak yukarıdaki 10 plaj, hem adanın en iyi plajları hem de en popüler plajları arasında yer almaktadır. Adadaki plajların hemen hemen hepsi aile dostu. Yani parti için tercih edilebilecek sadece birkaç plaj bulunuyor. Psili Ammos da bunlardan biri.

İLGİLİ YAZILAR

Thassos Plajları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Makryammos Plajı dışında tüm Thassos plajlarına girişler ücretsiz. Sadece şezlong ve şemsiyeler için (Bazı yerlerde duş ve tuvalet için de ücret alınır) ücret ödüyorsunuz.
 • Adadaki plajların büyük bir bölümü aile plajı. Suları sakin olduğundan küçük çocuklu aileler için ideal.
 • En kalitesi olsun diyorsanız da La Scala, Golden Beach veya Cennet Plajı’nı tercih edebilirsiniz.
 • Adayı sadece plajları için ziyaret ediyorsanız, Limenas bölgesinde konaklayın. Limenas bölgesine 2-5 km uzaklıkta bulunan çok sayıda popüler plaj bulabiliyorsunuz. Hepsine girişler ücretsiz olduğu gibi, adadaki en uygun fiyatlı plajlardır.
 • Adada araç kiraladıysanız bazı plajların yollarının çok da iyi olmadığını unutmayın. Ayrıca plajın geniş otopark alanı olup olmadığını mutlaka kontrol edin (Ağustos aylarında otopark sorunu olabiliyor).Booking.com

Thassos Gezilecek Yerler

Thassos plajları dışında adada turistik bir gezi için de plan yapıyorsanız, Thassos’un en popüler şu turistik noktalarını da gördüğünüzden emin olun ;

 • Giola Lagoon ; Dilerseniz burada da yüzebilirsiniz. Bir plaj değil ancak adada denize girilecek en güzel spotlardan.
 • Limenaria ; Thassos’un popüler tatil beldelerinden. Hem konaklama hem de plaj için düşünülebilecek bu belde de, adada görülmesi gereken yerlerden.
 • Holy Archangels Greek Orthodox Monastery ; Başmelek Manastırı. Hem manzarası hem de tarihi ile görülmeye değer.
 • Arkeoloji Müzesi
 • Panagia Köyü ; Altın Kum Plajı’na (Golden Beach) yakın bir konumda bulunan adanın en doğal köyü.
 • Aliki Arkeoloji Alanı ; Aliki Plajı’na kısa bir mesafede bulunur.