Stockholm, İsveç‘in yalnızca kültürel olarak zengin başkenti değil, aynı zamanda İskandinav ülkelerinin en kalabalık şehri olarak bilinir. Arnavut kaldırımlı sokaklardan kraliyet saraylarına; şık kahve barlarından moda butiklere kadar, Stockholm’de herkese göre bir şeyler var. Böylesine güzel bir şehirde konaklama ücretleri ise, biraz pahalı olabiliyor. Özellikle merkez yakınlarındaki konaklama birimlerini tercih edecek olursanız, otel fiyatlarının biraz daha arttığını görebilirsiniz.
Stockholm’de nerede kalınır ? adlı bu yazı ile şehirdeki konaklama bölgeleri hakkında bilgileri bulabilir, her bütçeye ve zevke uygun otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

”Stockholm’de kalınacak en iyi bölge” Gamla Stan adı verilen, şehir merkezi bölgesidir. Fakat bu bölgedeki otellerin kendi kategorisindeki en pahalı oteller olabileceğini de unutmayın.

Stockholm’de Nerede Kalınır ? – En Popüler Bölgeler

Stockholm’de birçok farklı konaklama bölgesi bulunuyor. Ancak bu bölgelerin hepsi, gönül rahatlığıyla konaklayabileceğiniz bölgeler değil. Bu bölgeler arasında en merkezi, en popüler ve en ideal olan 4 bölge bulunmaktadır. Bunlar ; Gamla Stan, Norrmalm, Södermalm ve Östermalm bölgeleridir.

 • Her bölge, farklı bütçeye ve turiste göre değişiklik gösteriyor olsa da şehrin en iyi ve en çok tercih edilen bölgesi Gamla Stan olarak bilinir. Burası ”Old Town” (Eski Şehir) bölgesi olarak da biliniyor ve Stockholm’de gezip görülecek turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesindedir.
 • Norrmalm, Stockholm’de en ucuz otel ve daireleri bulabileceğiniz bölge olarak biliniyor. Hareketli ticaret bölgesidir ve daha çok iş amaçlı şehri ziyaret eden turistlerin tercih ettiği bir yer.
 • Södermalm ise daha çok genç turistlerin tercih ettiği hareketli ve kalabalık bir bölge. Barlar, cafeler ve eğlence mekanlarıyla dolu olan bu bölge, Gamla Stan’ın hemen güneyinde yer aldığından turistik yerlere de çok uzak değil.
 • Ailece Stockholm’de kalınacak en güzel bölgelerden biri olan Östermalm, şehirdeki en fazla 4 yıldızlı otele ev sahipliği yapıyor. Lüks ama uygun fiyatlı bir otel arıyorsanız, ilk olarak bu bölgeye göz atılabilir.

1.GAMLA STAN

Gamla Stan Stockholm Konaklama Rehber.

Stockholm Otelleri

Stockholm’de nerede kalmalı ? sorusuna en güzel ve en merkezi cevaplardan biri olan Gamla Stan, aynı zamanda ”Old Town” yani Eski Kent Bölgesi olarak da biliniyor.

Bu mahalle, sadece turizm düşünülerek geliştirilmiş. Bu yüzden de şehirdeki en iyi restoranlar, cafeler ve barlar bu bölgede bulunuyor. Ayrıca Stockholm’de gezip görülecek yerlere de bu bölgeden çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Stockholm’ün kalbinin attığı bu bölge, şehirdeki diğer bölgelere nazaran 1 tık daha pahalı diyebiliriz. Fakat butik birkaç bütçeli otelleri de bu bölgede bulabiliyorsunuz.

Gamla Stan’daki önemli turistik yerler ; Nobel Müzesi, Stockholm Katedrali, Ortaçağ Müzesi, Kraliyet Cephanesi, Kraliyet Sarayı, Science Fiction Bokhandeln, Postmuseum ve Riddarholmen Kilisesi.

Gamla Stan Bölgesi’nde bulunan en popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gamla Stan Otel Tavsiyeleri

LÜKS (120€ ve ÜZERİ) ;

 • Hotel Sven Vintappare – 3 yıldız ; Şehir merkezindeki en çok tercih edilen lüks otellerden biri. Merkezi konumu ve şık odalarıyla, 3 yıldızlı bir otel olmasına rağmen, şehirdeki en lüks konaklama birimlerinden.
 • Hotel Gamla Stan – 4 Yıldız ; 17. yüzyıldan kalma 3 farklı binada hizmet veren bu otel, Kraliyet Sarayı’na 2 dakika yürüme mesafesinde ve şehirdeki diğer önemli turistik noktalar da bu otele kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor.
 • First Hotel Reisen – 4 Yıldız ; Stockholm otelleri arasında en şık ve en lüks tesislerden biri olan bu otel, Kraliyet Sarayı’na sadece 1 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Konum olarak şehirdeki en merkezi otellerden biri olduğundan dolayı da, diğer 4 yıldızlı otellere nazaran biraz daha pahalı.

ORTA BÜTÇELİ (70€-120€ ARASI) ;

 • Collector’s Lady Hamilton Hotel – 4 yıldız ; 15. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veriyor. Stockholm’de en çok rezervasyon alan ve en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan otellerden biri.
 • Castle House Inn – 3  yıldız ; Stockholm şehir merkezi sınırları içerisinde olmasına rağmen, Gamla Stan bölgesinin biraz dış kısmında kaldığı için biraz daha ekonomik bir konaklama deneyimi sunuyor. Hem fiyatı hem de olanakları ve konuk değerlendirme puanıyla göz atmaya değer.

UCUZ (70€’ya kadar olan oteller) ;

 • Archipelago Hostel Old Town – 3 Yıldız ; Stockholm otelleri arasında oldukça popüler olan bu tesis, Nobel Müzesi’ne sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Bir hostel (Paylaşımlı ucuz odaları olan) olan bu tesis, şehirdeki en merkezi konuma sahip. Ayrıca hostelin oldukça yüksek konuk değerlendirme puanı da var.

2.NORRMALM

Normallm Stockholm de Kalınacak Yerler

Stockholm

Stockholm anakarasının tam merkezinde, Gamla Stan’ın hemen kuzeyinde bulunan Norrmalm, İsveç Ulusal Müzesi ve Kraliyet Opera Binası’na oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Gamla Stan kadar merkezi ve turistik yerlere yakın olan bu bölge, biraz daha uygun fiyatlı diyebiliriz.

Özellikle dairelerde konaklamayı planlıyorsanız ve Gamla Stan’ın o merkezi daireleri pahalı gelecek olursa, yine merkezi sayılan, fakat biraz daha uygun fiyatlara daireleri bulabileceğiniz bölgeye, Norrmalm’a göz atabilirsiniz.

Norrmalm bölgesindeki cazibe merkezleri ; Kungsträdgården Parkı, Strindbergsmuseet, İsveç Kraliyet Operası, Stockholms Medeltidsmuseum, Medelhavsmuseet Etnografya Müzesi, Dans Müzesi, Gallerian Alışveriş Merkezi.

Norrmalm Bölgesi’ndeki en popüler konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz

Norrmalm Otel Tavsiyeleri

LÜKS (120€ ve ÜZERİ) ;

 • Radisson Blu Royal Viking Hotel, Stockholm – 4 Yıldız ; Şehirdeki en şık ve modern otellerden biri olan Radisson Blu, Eski Kent Merkezi’ne 8 dakika yürüme mesafesinde bulunduğu gibi, şehirdeki önemli turistik yerlere de kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır.
 • At Six – 5 Yıldız ; Stockholm’de 5 yıldızlı bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, At Six adlı tesise mutlaka göz atın. Daha çok şehir manzarasına sahip geniş odalarıyla öne çıkan tesis, konum olarak da Norrmalm bölgesinin tam kalbinde yer alıyor.
 • Grand Hôtel Stockholm – 4 yıldız ; Kraliyet Sarayı ve Eski Kent’in karşısında, nehir kıyısında yer alan, şehrin en popüler lüks otellerinden biri.

ORTA BÜTÇELİ (70€-120€ ARASI);

 • Scandic Continental – 4 yıldız ; Stockholm’ün en çok rezervasyon alan lüks otellerinden biri. Fiyatı ise, şehirdeki 4 yıldızlı otel ortalamasının altında. Stockholm Merkez İstasyonu’nun tam karşısında mükemmel bir konumda yer alıyor.
 • Central Hotel – 3 Yıldız ; Eski Kent’e yani Gamla Stan’a yürüyerek 10 dakika uzaklıkta bulunan bu otel, şehirdeki en çok tercih edilen tesislerden biri olarak biliniyor. Güzel ve merkezi konumu sayesinde turistik noktalara da kolay erişim sunuyor.

UCUZ (70€’ya kadar olan tesisler) ;

 • City Backpackers Hostel – 2 yıldız ; Hem paylaşımlı dorm odaları hem de tek/çift kişilik özel odaları olan bu hostel, daha çok genç kesim tarafından tercih ediliyor olsa da, Stockholm’de ucuz bir konaklama arıyorsanız, bu tesise de göz atabilirsiniz.
 • Generator Stockholm – 3 yıldız ; Stockholm’de ucuz hostellerden biri olmasına rağmen gayet şık ve modern odalara sahip olan Generator, Norrmalm bölgesinin tam kalbinde yer alıyor.

3.SÖDERMALM

SÖDERMALM Stockholm Otel Tavsiyeleri

Södermalm

Stockholm’deki en çok tercih edilen bölgelerden bir diğeri ise Södermalm Bölgesi‘dir. Şehir merkezinin ve Gamla Stan’ın güneyinde bulunan bu bölge, biraz daha canlı ve hareketli bir bölgede konaklamak isteyen turistlerin tercih edebileceği yerlerden.

Buradan Şehir Müzesi, Tantolunden Parkı ve Långholmen Adası’na kolayca gidebilirsiniz.

Çok sayıda restoran ve cafenin yanı sıra, birbirinden güzel barları, butik mağazaları ve galerileri de burada görebilirsiniz. Ayrıca şehirdeki en bütçeli otelleri de bu bölgede bulabiliyorsunuz.

Södermalm, Stockholm’de gece hayatı için planı olanların tercih edebileceği bir bölge.

Södermalm Bölgesi’ndeki konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz

Södermalm Otel Tavsiyeleri

LÜKS (130€ ve ÜZERİ) ;

 • NOFO Hotel; BW Premier Collection – 4 yıldız ; 1780 yılından kalma tarihi bir binada hizmet veriyor. Eski Kent bölgesine, yani Gamla Stan’a bu otelden yürüyerek 15-20 dakikada gidebilirsiniz. Ayrıca şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümü de otele yürüyüş mesafesinde.

ORTA BÜTÇELİ (80€-130€ ARASI) ;

 • Motel L – 3 Yıldız ; Bölgedeki bir diğer bütçeli otel olan bu tesis, biraz daha merkeze ve turistik yerlere uzak. Bu otelden Eski Kent Merkezi ortalama 2 km uzaklıkta bulunuyor. Bunun yanında gayet şık ve modern bir 3 yıldızlı otel olmasına rağmen, şehirdeki en uygun fiyatlı otellerden biri.
 • Hellstens Glashus – 3 Yıldız ; Eski Şehir Merkezi’ne 15 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, şehirdeki en iyi konuma sahip otellerden.  Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak bilinse de, tek kişilik odaları da oldukça uygun fiyatlıdır.

UCUZ (80€’ya kadar olan tesisler) ;

 • Loginn Hotel – 2 Yıldız – Tekne ; Bir teknede hizmet veren bu otel, bütçeli otel arayanların en fazla tercih ettiği tesislerden. Oldukça modern ve şık odalarıyla, bütçeli bir konaklama seçeneği sunan bu otele de göz atabilirsiniz. Otel, konum olarak Eski Şehir Merkezi’ne sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.
 • Skanstulls Hostel – 2 yıldız ; Metro istasyonuna 2 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, paylaşımlı odalarının yanı sıra, tek ve çift kişilik odalara da sahip.

4.ÖSTERMALM

ÖSTERMALM Stockholm de Nerede Kalınır

ÖSTERMALM – Stockholm ucuz otel

Östermalm, şehirdeki bir diğer bütçe dostu bölgedir. Burada, şehrin en güzel parklarını, müzeleri, butik mağazaları ve restoranları bulabilirsiniz. Ayrıca burası, şehrin gece hayatı için en çok tercih edilen bölgelerinden bir tanesi.

Stockholm gece hayatı için de az çok planınız varsa, bu bölgeye göz atabilirsiniz. Şık, hareketli barları ve gece kulüplerini bulabileceğiniz bu bölgeden şehir merkezine ve şehirdeki turistik yerlere de ulaşım oldukça kolay.

Birbirinden güzel ve uygun fiyatlı otelleri bulabileceğiniz bölgedir. Ayrıca lüks bir otel arıyorsanız, aradığınızı bu bölgede bulabilirsiniz.

Östermalm, Gamla Stan bölgesine nazaran çok daha büyük. Stockholm’un en ucuz bölgesi olabilir, fakat metro istasyonuna yakın bir otel seçmediğiniz takdirde, ulaşım sıkıntılı olabiliyor.

Östermalm Otel Tavsiyeleri

LÜKS (130€ ve ÜZERİ) ;

 • Scandic Park – 4 Yıldız ; Şehirdeki en uygun fiyatlı 4 yıldızlı otellerden biri olan Scandic Park Hotel, şehirdeki en çok tercih edilen otellerden. Eski Şehir Merkezine 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, konum olarak oldukça merkezi bir yerde bulunuyor.
 • Hotel Diplomat Stockholm – 5 Yıldız ; Şehirdeki en lüks otellerden biri olan bu tesis, en fazla erken rezervasyon fırsatı olan tesislerden. Ayrıca Gamla Stan Bölgesi’ndeki birçok 5 yıldızlı otelden çok daha uygun fiyatlı. Eski Kent merkezine 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelden de şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek ulaşabilirsiniz.

ORTA BÜTÇELİ (70€-130€ ARASI) ;

 • Villa Källhagen – 4 yıldız ; Stockholm’ün en lüks otellerinden. Djurgårdsbrunn Kanalı’nın yanında yer alıyor.  Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir tesis. Sessiz ve sakin bir yerde, turistik yerlere çok da uzak olmayan bir konumda yer alıyor.

UCUZ (70€’ya kadar olan tesisler) ;

 • Biz Apartment Gärdet – 4 yıldız ; Stockholm’ün  en ucuz 4 yıldızlı oteli. Bir apart olarak hizmet veren bu tesis, otobüsle şehir merkezine 10 dakika uzaklıkta yer alıyor.Booking.com

Stockholm Otel Fiyatları ve Otel Rezervasyonu

Stockholm Otelleri

Stockholm Konaklama

Stockholm’de otel ücretleri 55€’dan başlamakta ve 300€’nun üzerine kadar çıkabilmektedir. Maalesef bu şehirde 55€’nun altında otel bulmak çok zor. Bulduğunuz otel de şehir merkeziyle veya turistik yerler ile pek alakası olmayan yerlerde olacaktır.

Güzel konuma sahip modern bir otelde konaklamayı planlıyorsanız en azından 75€‘yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Ortalama 85-145€ arasında şehirdeki birçok 3-4 yıldızlı otelde konaklayabilirsiniz. Tabii erken rezervasyon fırsat indirimleri ile bu fiyatlar çok daha aşağıda olabilir.

Eğer 2-3 ay öncesinden rezervasyon yapıyorsanız, otellerin %20’e kadar daha uygun olacağını ve hemen ertesi güne bir otel rezervasyonu yapıyorsanız, otel fiyatlarının biraz daha fazla olacağını da unutmayın.

Stockholm Otel Rezervasyonu için Booking.com’u kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü Booking ile, şehirdeki erken rezervasyon fırsat indirimlerinden yararlanmak mümkün. Stockholm’de dairede konaklayacaksanız bile, Booking’i tercih edebilirsiniz. Alternatif olarak da Expedia veya Trivago’ya göz atılabilir.

Stockholm Otel Tavsiyeleri

Stockholm Şehir Merkezi Otelleri

Stockholm Merkez

Stockholm’deki otellerin büyük bir bölümü Eski Kent Merkezi ve bu merkezin çevresinde toplanıyor. Yani hangi bölgede konaklarsanız konaklayın, oteliniz Eski Kent’e en fazla 2 km uzaklıkta olacaktır, tabii özellikle şehrin dışındaki otelleri tercih etmezseniz.

Bu yüzden şehirdeki otellere göz atarken, ucuz olması sizi korkutmasın. Stockholm gibi güvenli bir şehirde, en kötü bölge bile, birçok Avrupa ülkesinin en güvenli bölgesinden daha güvenli. Bu yüzden rahat rahat aşağıdaki şehrin en ucuz otellerine göz atabilirsiniz.

Stockholm Ucuz Otel Tavsiyeleri

Stockholm Ucuz Otel Tavsiyeleri - Stockholm de Nerede Kalınır

Stockholm ucuz otel tavsiyeleri

Castle House Inn – 3 Yıldız

Castle House Inn - Stockholm de nerede kalınır

Castle House Inn

Stockholm otelleri arasında en ucuz 3 yıldızlı otellerden olan bu tesis, şehrin kalbinin attığı yerde, Eski Kent Merkezinde yer almaktadır. Bu otelin gecelik konaklama ücretler 80€’dan başlamaktadır. Fakat, 1-2 ay öncesinde rezervasyon yapacak olursanız, bu fiyattan biraz daha düşük fiyatlara odaları bulabilirsiniz. Oteli incelemek ve güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın

Hotel Micro – 2 Yıldız

Hotel Micro

Hotel Micro

Eski Şehir Merkezi’ne 1.5 km uzaklıkta bulunan bu otel, şehirdeki en ucuz otellerden bir tanesi. Gecelik konaklama ücretlerinin 65€’dan başladığı bu otelden, şehirdeki turistik yerlerin bazılarına yürüyerek rahatlıkla gidebiliyorsunuz. Ayrıca otelin yüksek bir konuk değerlendirme puanı da var. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın

Connect Hotel Stockholm – 3 Yıldız

Connect Hotel Stockholm de nerede kalınır

Connect Hotel Stockholm

Şehirdeki en şık ve modern 3 yıldızlı otellerden bir tanesi olan bu tesisten, şehir merkezine ve turistik yerlere ulaşım için mutlaka metroya ihtiyacınız var. Fakat metro dert değil, lüks bir 3 yıldızlı otelde gecelik 55€ gibi bir ücrete konaklayayım derseniz, bu otele mutlaka göz atın deriz. Şehir merkezi ile bu otel arası 6 km.  Oteli incele

Den Röda Båten – Tekne – 2 Yıldız

Den Röda Båten - Stockholm de nerede kalınır

Den Röda Båten

Stockholm’de tekne otelleri arasında oldukça ucuz olan bu tesis, Eski Şehir Merkezi’ne 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Gecelik konaklama ücretlerinin 55€’dan başladığı bu otele de mutlaka göz atın. Bütçe dostu bir otel olmasının yanında, oldukça modern ve şık. Oteli incele

Stockholm Şehir Merkezi Otelleri

Stockholm Şehir Merkezi Otelleri - Stockholm de Nerede Kalınır

Merkez Otel

Stockholm merkez otelleri Eski Şehir Merkezi’nde bulunan otellerdir. Şehrin kalbi Gamla Stan olarak da bilinen Eski Şehir Bölgesi’dir. Burası, şehirdeki turistik noktalara ve şehrin birçok yerine yürüme mesafesinde bulunuyor.

Şehir merkezi otelleri, diğer bölgelerdeki otellere nazaran 1 tık daha pahalıdır. Ancak şehirdeki en iyi konuma sahip tesisler olduğundan bütçenize uygun bir otel olup olmadığına göz atılabilir.

Dilerseniz buraya tıklayarak şehrin tam merkezinde bulunan otellere göz atabilirsiniz.

Stockholm Hostel Tavsiyeleri

Generator Stockholm – 3 Yıldız

Generator Stockholm de nerede kalınır

Generator Stockholm

Şehirdeki en lüks hostellerden bir tanesi olan Generator, şehrin en çok tercih edilen konaklama birimlerindendir. Bu hostelde gecelik dorm ücretleri 19£’dan başlamaktadır. Ayrıca sadece bayan dorm odaları veya sadece erken dorm odaları da var. Bu hostel, Eski Şehir Merkezine 1 km uzaklıkta bulunuyor. Hosteli incele

Skanstulls Hostel – 2 Yıldız

Skanstulls Hostel - Stockholm

Skanstulls Hostel

Stockholm ucuz hostel tavsiyesi için göz atabileceğiniz tesislerden. Fakat bu hostel, biraz daha otel tarzıdır. Yani hostellerdeki o samimi ortam ve sosyalleşme burada pek yok. Ayrıca buranın tek kişilik odaları ucuz olsa da, dorm odaları Generator ile hemen hemen aynıdır. Ayrıca bu hostel Eski Şehir Merkezine 1.5 km uzaklıktadır. Hosteli incele

Göz At ;

Stockholm’de nerede kalınır ? sorusuna birkaç bölge ve otel tavsiyesi daha eklemek pekala mümkün. Fakat yukarıdaki 4 bölge içerisinden her zevke ve her bütçeye uygun konaklama birimlerini rahatlıkla bulabileceğinizden dolayı  başka bölgelere göz atmanıza gerek kalmayacaktır.


Booking.com