St Petersburg, Rusya’nın en güzel ve en turistik şehirlerinden biri. Moskova’ya nazaran daha az popüler olsa da, ülkedeki en bilindik ve en fazla ziyaret alan şehirlerden biri.

Saint Petersburg olarak da bilinen bu şehirde konaklama ise, Moskova‘ya nazaran biraz daha uygun olsa da, yine de bütçeyi zorlayabilecek şehirlerden.

Şehirde 4-5 yıldızlı lüks otellerin bolluğu kadar, düşük bütçeli otelleri ve hostelleri de fazlasıyla bulabilirsiniz. Fakat, çok fazla konaklama birimi olduğundan ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde de yarar var.

St Petersburg’da nerede kalınır ? adlı bu yazı ile, şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel önerilerini bulabilirsiniz.

Aşağıdaki 4 bölge, kendine özgü özellikleri ile, farklı bütçede ve zevkte turistlere hitap etmektedir. Şehri ziyaret amacınıza ve bu şehirde ne kadar konaklayacağınıza göre uygun olan bölgeyi bulabilirsiniz.

1.Tsentralny – Şehir Merkezi

Tsentralny - Şehir Merkezi Otelleri

Tsentralny – Şehir Merkezi

Tsentralny, St Petersburg’un şehir merkezi olarak bilinir ve şehirdeki en hareketli, en canlı ve en merkezi bölgedir.

Bu bölge şehrin önde gelen turistik noktalarına ev sahipliği yapmasıyla da ünlüdür. Metrolar ve otobüs bağlantısının en iyi olduğu bölgedir ve şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Tabi böylesine merkezi bir bölgede, otel fiyatlarının biraz daha yukarıdan seyredebileceğini de unutmayın. Tabi bölgede birçok 1-2 yıldızlı düşük bütçeli otelleri ve hostelleri de bulabileceğinizden dolayı, bütçeli bir Petersburg seyahati yapıyorsanız bile, ilk olarak bu bölgeye göz atın deriz.

Şehir merkezi bölgesi ayrıca, St Petersburg’daki en çok tercih edilen bölge olarak bilinir. Bu yüzden de yüksek sezonda bu bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini bulmak pek kolay olmayabiliyor.

NOT : Bu bölge, şehirdeki en büyük semtlerden birisidir. Bu yüzden, bir turistik noktaya bir otelden 5 dakika yürüme mesafesinde olabilirken,  diğer otelden aynı turistik yere 20 dakika yürüme mesafesinde olabiliyorsunuz. Bölgedeki fiyat farklılıkları da bu mesafeden dolayıdır. Yani bölgenin tam kalbinde 3 yıldızlı bir otelde konaklamak yerine, bölgenin biraz daha dışında olan 4 yıldızlı otelde aynı ücrete konaklamak pekala mümkün.

Göz At : Şehir Merkezi Otelleri (Şehrin merkezindeki (Tsentralny) otelleri ve diğer konaklama birimlerini incele)

Şehir Merkezi Otel Tavsiyeleri

 • VOX Hotel – 3 Yıldız ; Şehirdeki en çok tercih edilen tesislerden biri olan VOX Hotel, 9+ konuk değerlendirme puanı, merkezi konumu, modern ve şık odalarıyla dikkat çekmektedir. Otel daha çok çiftlerin favorisi olsa da, aile odalarını da bu tesiste bulabiliyorsunuz. Şehirdeki bazı turistik noktalara yürüme mesafesinde olan bu tesisin gecelik konaklama ücretleri ise, modernliğine ve lüks odalarına göre gayet ideal diyebiliriz.
 • Hotel Liga – 3 Yıldız ; Galeria Alışveriş Merkezi’nin hemen yanında bulunan bu tesis geniş aile odaları ve lüks havasıyla dikkat çekmektedir. Konum olarak bazı turistik noktalara yakın olsa da, Ermitaj Müzesi ve Saint Isaac Katedrali’ne 2.5-3km uzaklıkta bulunmaktadır. Yani bu yerlere gitmek için toplu taşıma şart.
 • Crowne Plaza St. Petersburg-Ligovsky – 4 Yıldız ; Moskovsky Tren İstasyonu’nun hemen karşısında bulunan bu lüks otel, şehirdeki en çok tercih edillen 4 yıldızlı otellerden biridir. 9+ konuk değerlendirme puanı ve merkezi konumuyla göz atmaya değer.

2.Admiralteyskiy

Admiralteyskiy

Admiralteyskiy

Admiralteyskiy bölgesi de tıpkı Tsentralny gibi merkezi bir bölgedir. Bu bölge de, teknik olarak şehir merkezi olarak bilinmektedir. Fakat Tsentralny’e nazaran turistik noktalara daha yakındır.

Eğer Saint Isaac Katedrali, Ermitaj Müzesi ve Merkez Deniz Müzesi gibi şehrin en önde gelen turistik noktalarına bi koşu gideyim diyorsanız, bu bölgede konaklayabilirsiniz.

Admiralteyskiy ile Tsentralny bölgesi arasındaki fark, Admiralteyskiy’nin turistik yerlere daha yakın, Tsentralny’nin şehrin geneline daha yakın olması ve ulaşımın kolay olmasıdır. Fiyat konusunda iki bölge de hemen hemen ortalamanın üzerindedir. Ancak Tsentralny’nin bazı bölgeleri bu bölgeye göre biraz daha uygundur.

Not : Admiralteyskiy, Tsentralny bölgesine nazaran daha az popülerdir ve gece hayatı konusunda da diğer bölgelere nazaran çok tercih edilen bir yer değildir. Bu yüzden gece hayatı için plan yapıyorsanız, Tsentralny bölgesi çok daha ideal olacaktır.

Bu bölgede bulunan konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Admiralteyskiy Otel Tavsiyeleri

 • Silver Sphere Inn ; Oldukça şık ve lüks otellerden biri olan bu tesis, Admiralteyskaya Metro İstasyonu’na 2 dakika ve Saint Isaac Katedrali’ne de 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Yani şehrin önde gelen turistik yerlerine bu otelden yürüyerek çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip bu tesis, daha çok lüks bir otel arayanların tercih edebileceği tesislerden.
 • Adagio on Isaakiyevskaya – 3 Yıldız ; Biraz daha orta bütçeli bir konaklama birimi arıyorsanız da, Saint Isaac Katedrali’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan, geniş aile odalarıyla hizmet veren bu tesise göz atabilirsiniz. Otel, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.
 • Margarita Hotel – 3 Yıldız ; Yine orta bütçeli bir tesis olan Margarita Hotel, geniş odaları, havaalanı servisi, aile odaları ve restoranı ile hizmet veren merkezi tesislerden biridir. Biraz daha bölgenin dış kısmında kaldığından dolayı da, turistik noktalara biraz uzak (10-20 dakika yürüme mesafesinde). Fakat fiyat bakımından diğer 3 yıldızlı tesislere nazaran biraz daha uygun. Ayrıca çok daha modern ve şık bir tesistir. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip bu tesisi de inceleyin deriz.

3.Nevsky Prospekt

Nevsky Prospekt

Nevsky Prospekt

Nevsky Prospekt, şehir merkezine çok uzak olmasa da, turistik noktaların büyük bir bölümüne gitmek için toplu taşıma şart. Fakat Nevsky’nin şehirdeki en popüler bölgelerden biri olduğunu da unutmayın. Çünkü burası, St Petersrburg’un gece hayatının kalbinin attığı yerdir. Eğer Rusya’nın bu güzel şehrinde, unutulmaz partilere imza atmayı planlıyorsanız, şehir merkezi yerine Nevsky’de konaklayın ki, gece otele dönüşlerinizde kolay olsun.

Şehrin en işlek caddelerinden biri olarak bilinen Nevsky Prospekt, şehirdeki en ünlü ve en popüler barların gece kulüplerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapar. Restoran ve kafe konusunda da oldukça zengin bir bölgedir.

Ayrıca bu bölge, şehir merkezinde yer alan yukarıdaki iki bölgeye nazaran daha uygun bir konaklama sunmaktadır. Tabi bu bölgede de birkaç tane 4-5 yıldızlı lüks otel de bulabilirsiniz, fakat bölgedeki konaklama birimleri ağırlıklı olarak 2-3 yıldızlı tesislerden oluşmaktadır.

Nevsky Prospekt bölgesinde konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Nevsky Konaklama Tavsiyeleri

 • Welcome Apartment Nevsky – Daire ; Eğer St Petersburg’da dairede konaklamayı planlıyorsanız, hem konum olarak hem de fiyat olarak oldukça ideal olan bu tesise göz atabilirsiniz. Nevsky Prospekt Metro İstasyonu’na sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesisten, şehrin gece hayatının kalbinin attığı yere yürüyerek çok kısa sürede ulaşabilirsiniz.
 • Anichkov Pension ; Anichkov Sarayı’nın hemen yanında bulunan bu tesis, gece hayatına yakın olmasının yanında, şehrin turistik noktalarının bazılarına da yürüme mesafesinde bulunmaktadır. 9+ konuk değerlendirme puanı ve modern odaları ile bölgedeki en şık otellerden.
 • Catherine Art Hotel ; Biraz daha bütçeli bir otel arıyorsanız da, Nevsky Prospekt Metro İstasyonu’nun hemen yanında yer alan bu bölgeye göz atabilirsiniz. Hem şehirdeki turistik noktalara ulaşım otelin hemen yanındaki metro istasyonunu kullanabilirsiniz, hem de bazı görülecek önemli yerlere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

4.Vasilyevski Adası

Vasilyevski Adası

Vasilyevski Adası

St Petersburg’da ailece nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevaplardan biri olan Vasilyevski Adası, St Petersburg’un merkezinde bulunmaktadır.

Tsentralny’den Neva Nehri üzerinde yer alır ve şehrin en eski bölgelerinden biridir.

Bu bölge, şehirdeki turistik yerlere yakın olmasının yanı sıra, her aile bireyine seslenen müzelere ve mağazalara da sahiptir.

Birbirinden lüks konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bu adada, birçok bütçeli konaklama birimlerini de bulabiliyorsunuz. Ayrıca, turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri olması da, adanın en büyük artılarından.

Adada, birçok ihtiyacınız karşılayabileceğiniz restoranları, kafeleri, barları, marketleri ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Ayrıca şehirdeki tarihi yapılardan bazılarını da bu adada görebiliyorsunuz.

Vasilyevski Adası’nda bulunan konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Vasilyevski Adası Otel Tavsiyeleri

 • Vasilievskiy Dvor Hotel – 3 Yıldız ; Adadaki en ekonomik otellerden biri olan bu tesis, daha çok çiftlerin tercib ettiği bir otel olarak biliniyor. Metro istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesisten, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Havaalanı servisi ve yüksek konuk değerlendirme puanına sahip bu tesis adada ilk olarak göz atmanızı önerebileceğimiz otellerden.
 • Solo Sokos Hotel Vasilievsky – 4 Yıldız ; Adadaki en lüks 4 yıldızlı otellerden biri olan bu tesis, geniş aile odaları ve 9+ konuk değerlendirme puanıyla ünlüdür. Blagoveshchensky Köprüsü’ne ve Neva Rıhtımı’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesise de göz atmayı unutmayın.

St Petersburg Otel Fiyatları ve Rezervasyon

St Petersburg Otel Fiyatları ve Rezervasyon

St Petersburg Otel Fiyatları ve Rezervasyon

St Petersburg’da otel fiyatları genel olarak 30£’dan başlamakta ve 250£’ya kadar çıkabilmektedir. Tabi 30£’un altında birkaç konaklama birimini bulmak da pekala mümkün. Ancak şehirdeki en ucuz otel için en azından 30-40£’yu gözden çıkarmanızda yarar var.

Şehirdeki otel fiyatları, bölgelere göre ciddi anlamda farklılık gösterebiliyor. Özellikle 4-5 yıldızlı oteller, merkezden uzaklaştıkça çok daha uygun olmaktadır.

Petersburg’da otel rezervasyonu için de Booking, Expedia ve Hotels.com adlı sitelere göz atabilirsiniz. Tabi otel yorumlarını ve konuk değerlendirme puanını en iyi şekilde görebileceğiniz site ise Booking.com’dur.

St Petersburg Ucuz Otel Tavsiyeleri

Margarita Hotel – 3 Yıldız

Margarita Hotel

Margarita Hotel

Saint Isaac Katedrali’ne 15 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, konum olarak merkezi bir bölgede bulunuyor. Gecelik konaklama ücretlerinin 40£’dan başladığı bu tesisin 9+ konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır.

Şehirdeki diğer önemli noktalara da yürüyerek bu tesisten kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Süper merkezi bir tesis olmasa da, merkezi bir konuma sahip diyebiliriz.

Solo na Bolshoy Moskovskoy – Konukevi

Solo na Bolshoy Moskovskoy

Solo na Bolshoy Moskovskoy

Pansiyon tarzı bir konukevi olsa da, 3 yıldızlı otellerin konforunu aratmayan bu tesis, Petersburg’daki en ucuz konaklama birimlerinden biridir. Tesisin gecelik konaklama ücretleri 35£’dan başlamaktadır.

8+ konuk değerlendirme puanına ve modern odalara sahip bu ekonomik tesisi de mutlaka inceleyin deriz.

Park Inn by Radisson Pulkovskaya Hotel & Conference Centre St Petersburg – 4 Yıldız

Park Inn by Radisson

Park Inn by Radisson

Hem lüks olsun hem de ucuz olsun diyorsanız, geceli konaklama ücretlerinin 50£’dan başladığı bu otele mutlaka göz atın deriz. Bu tesis, sadece iş amaçlı Petersburg’a seyahat edenlerin tercih edebileceği bir tesis. Çünkü otel, şehirdeki turistik noktalara 8-10 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Otelin en güzel yanı, havaalanına ücretsiz servisinin oluşudur. 20 dakikada bu servisler ile havaalanına ulaşabilirsiniz. Ayrıca tesisin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır.

St Petersburg’da konaklama için daha tercih edilebilecek birçok otelden, daireden ve diğer tesislerden bahsetmek mümkün. Fakat bölge seçimine karar verdikten sonra, otel önerisine de ihtiyacınız olmayacaktır. Bu yüzden, ilk olarak yukarıdaki 4 bölgenin hangisinin size uygun olduğuna karar verin deriz.Booking.com