Parlayan mavi kubbesi ile kilometrelerce öteden fark edilebilen St Paul Katedrali, Londra’daki birçok önemli tarihi olayın odak noktası olmuş, şehirdeki en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri. Şehrin en yüksek noktasına kurulmuş olan katedral, Birleşik Krallık’taki en büyük ikinci kilise binasının olmasının yanı sıra, Londra’nın en eski yapılarından biri.

Katedral, MS 604 yılına dayanan eski bir kilisenin bulunduğu yere inşa edilmiş. Günümüzde görülen yapı 1675-1710 tarihleri arasında, Michelangelo’nun Roma’daki Aziz Peter Bazilikası’nın kubbesinden etkilenen ”Sir Christopher Wren” tarafından inşa edilmiş. Tarihi boyunca katedral, 1981 yılında Prenses Diana ve Prens Charles’ın düğünü ve Lord Nelson, Winston Churchill, Wellington Dükü ve Margaret’in cenazeleri gibi birçok önemli olay için kullanılmış.

St Paul Katedrali

St Paul Katedrali 

Şapel ve anıtlardan dini sanat, heykel ve galerilere kadar katedralin her köşesi, her yaştan ziyaretçinin takdir edebileceği birbirinden güzel sürprizler veya tarihi zevkler sunuyor. İçeriye girdiğinizde ilk olarak St. Paul’ün (Thornhill tarafından boyanmış) sekiz yaşam sahnesi ve Nave (Nef – Büyük Batı Kapısı’nı da içeren tören ve kamusal alan) ile karşılanıyorsunuz. Koridorun kuzey kesiminde ünlü Wellington Dükü anıtının yanı sıra, cesaret, korkaklık, gerçek ve yalancılığı temsil eden birkaç heykel de görülebiliyor.

St Paul Katedrali’nin en çok ilgi gören yeri ise, 560 basamak ile çıkılan kubbesi ve burada bulunan galeriler oluyor. Bu dairesel kubbe, katedralin iç kısmının muhteşem bir manzarasını sunuyor ve galerinin akustiği sayesinde katedral boyunca en ufak bir fısıltı bile burada duyulabiliyor. Ayrıca buradan sonra 117 basamak ile ulaşabileceğiniz ”Taş Galeri” veya 166 basamaktan sonra ”Altın Galeri”yi de görebilirsiniz. Altın Galeri’den Londra Silüeti’nin eşsiz bir manzarasını seyretmek de mümkün.

St Paul Katedrali 

Katedral Kubbesinden Görünüm

Katedralin içerisinde görülmeye değer bir diğer alan ise ”Kripta”dır (Mezar Odası). Burada, Londra’nın tarihinde önemli isimlerden olan Wellington Dükü, Christopher Wren ve Amiral Nelson’ın mezarları gibi birçok mezar görülebilir.

Bunun yanında, 270 derecelik bir film deneyimi sunan Mezar Odası’nda bulunan, katedralin tarihini vurgulayan tiyatro içerisindeki ”Ocolus” adlı bölüm de burada bulunuyor. Film sırasında Londra’nın Büyük Ateşi’nden Blitz’e kadar ve katedralin mimari tasarımı hakkında daha fazla bilgiyi bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 

St Paul Katedrali Bölümleri

Aziz Paul Katedrali

Katedral Kubbesi 

560 basamak ile çıkılan katedralin kubbesi, yapı içerisindeki en çok ilgiyi gören yer. Buradan birbirinden farklı konsepte 3 galeri bulunuyor ve her bir galeri birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Hem Taş Galeri hem de Altın Galeri’den Londra’nın 360 derecelik manzarasını izleyebileceğiniz bölüme de ulaşabiliyorsunuz.

Whispering gallery (Fısıldayan Galeri)

Fısıldayan Galeri olarak da bilinen Whispering Gallery, olağanüstü akustik özelliğinden dolayı bu isimle anılıyor. Burada, Thornhill‘in resimlerini yakından görebilir ve katedralin iç mimarisini yukarıdan çok daha iyi bir şekilde izleyebilirsiniz.

St Paul Katedrali Şapel

Şapeller

Şapeller

All Souls Chapel (Tüm ruhlar şapeli), Lord Kitchener’a adanmış bir anıt şapel ve katedral içerisindeki en dikkat çeken bölümlerden biri. St. Dunstan Şapeli ise özel dua için ayrılmış ve Salviati’nin mozaiği ile ünlü. İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’ye giderken (veya konuşlanmışken) öldürülen 28 bin Amerikalıyı anan St. Michael ve St. George, Middlesex Şapeli ve Amerikan Anıt Şapeli de katedralde görülebilir.

Kripto (Mezar Odası)

Kripto, Constable, Turner ve Reynolds gibi ressamlar da dahil olmak üzere birçok önemli isimlerin mezarlarını içeriyor. Güney koridorun altında Sir Christopher Wren’in basit mezar taşı ve İngiltere‘nin en büyük iki kahramanı olan Wellington Dükü ve Lord Nelson’ın mezarı bulunuyor.

© CEphoto, Uwe Aranas – commons.wikimedia.org

Oculus 

St Paul Katedrali’nde mutlaka görülmesi gereken bölümlerden biri de, katedralin 1400 yıllık tarihini özetleyen, 270 derecelik bir film deneyimi sunan Oculus’tur. Birçok kısa filmlerle yapının tarihi hakkında çok daha detaylı bilgileri bu bölümde öğrenebiliyorsunuz.

Katedral Koleksiyonu

Katedralin kütüphanesi, St Paul’un 1609 yılından kalma 20 binden fazla kitap ve el yazması içeren koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. St. Paul’un tarihi ile ilgili çok sayıda eser, modeller, resimler ve arkeolojik bulgular içeriyor. Mimari Arşiv bölümü ise, binanın tasarımını ve yapısını gösteren kağıtlar ve çizimleri sergiliyor.

Aziz Paul Katedrali

St Paul Katedrali Nerede ve Nasıl Gidilir ?

City of London’da (Londra’nın iş bölgesi) bulunan Aziz Paul Katedrali, Millennium Köprüsü ve Tate Modern adlı müzeye oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Ayrıca katedralin en güzel fotoğraf karelerini de bu köprü üzerinden yakalamak mümkün.

Adres ; St. Paul’s Churchyard, London EC4M 8AD, United Kingdom

  • Katedrale en yakın metro istasyonu ; St Paul İstasyonu (Katedrale 2 dakika yürüme mesafesinde)
  • En yakın tren istasyonu ; City Thameslink (Katedrale 3 dakika yürüme mesafesinde)
  • Otobüsler ile katedrale ulaşmak için de ; 4, 11, 15, 23, 25, 26, 100 and 242 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz.

St Paul Katedrali Cephesi

ST PAUL KATEDRALİ YAKINLARINDA NEREDE KALMALI ?

Londra’nın en popüler bölgelerinden biri olarak bilinen ”City of London” şehirde konaklama için en çok tercih edilen yerler arasında geliyor. Burada, katedrale yakın birçok konaklama birimi bulmak da mümkün. Katedrale çok kısa bir yürüyüş mesafesinde otel önerisi olarak da ;

Leonardo Royal London St Paul’s ; 5 yıldızlı bu otel, katedralin hemen yanında merkezi bir konuma sahip. Süper lüks bir konaklama deneyimi sunan otelin aile odaları, spa ve sağlık merkezi, yüzme havuzu ve barı da bulunuyor. Şehirdeki diğer önemli turistik noktalara da yürüme mesafesinde bulunan bu otel, lüks bir konaklama için düşünülebilir.

Apex Temple Court Hotel ; 4 yıldızlı bu otel, katedrale 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olan bu tesis de, şehrin önde gelen diğer cazibe merkezlerine yakın bir konumda bulunuyor.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 

St Paul Katedrali Nerede ve Nasıl gidili

Katedrali pazar günleri dışında 08:30-16:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Son giriş 16:00’dır.

St Paul Katedrali giriş ücreti yetişkinler için 20£ ve 6-17 yaş arası çocuklar için ise 8£. Biletinizi online olarak alacak olursanız 2£ daha düşük bir fiyata alabiliyorsunuz. Giriş bileti, katedral, kripta ve kubbede bulunan 3 galeriyi içeriyor.

Aziz Paul Katedrali, birçok farklı etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır ve bu etkinlik zamanlarında katedral kapalı olabilmektedir. Bu yüzden katedrali ziyaret etmeden önce katedralin resmi web sitesinden (www.stpauls.co.uk) etkinlik olup olmadığına da göz atabilirsiniz.

Ayrıca katedralin alt katında bir restoran ve cafe de bulunuyor. Fiyatlar ortalamanın biraz üzerinde olsa da bir şeyler içmek veya dinlenmek için düşünülebilir.


Booking.com

ST PAUL KATEDRALİ YAKINLARINDA GÖRÜLECEK YERLER

St Paul Katedrali İçi

The Monument ; Katedrale sadece 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu anıt da, Londra’nın önemli turistik cazibe merkezleri arasında yer alıyor. 1666 Büyük Ateşi’nin başladığı yerden 60 metre uzaklıkta olan anıt, 2009 yılında üst tarafındaki izleme galerisiyle yeniden açılarak, şehirdeki en turistik yerler arasında yerini almış.

Tate Modern ; Katedrale 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu müze, uluslarası modern sanatın galerisi. 2000 yılında terkedilmiş olan bir elektrik santrali içerisinde yer alan müzedeki koleksiyon, 1500 yılından günümüze kadar İngiliz sanatınının ulusal eserlerinden ve uluslararası modern sanattan oluşuyor.

Londra Müzesi (Museum of London) ; Londra’nın çalkantılı geçmişi hakkında bir bakış açısı sunan bu müze, katedrale 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Müzede tarih öncesi Londra’yı keşfedebilir, şehrin Romalılar ve Saksonlar altında nasıl değiştini görebilir, Orta Çağ Londra’sı hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz. Londra’nın iç savaşlar, veba ve ateşle yıkıldığı çalkantılı yılları incelemek için bu müzeye mutlaka göz atın deriz.

Foto kaynak ; Tony Hisgett / commons.wikimedia.org

Katedral, daha çok Millennium Köprüsü’nden sunduğu eşsiz manzarasıyla ilgi görüyor. Fakat en az görkemli dış mimari kadar iç mekandaki süslemeler ve birbirinden değerli sanat eserleri de ilgi görüyor. Bu yüzden katedralin iç mekanını yeteri kadar bütçeniz varsa mutlaka görün derim. Özellikle kubbeden şehrin manzarasını seyretmek Londra’da yapılacak en güzel şeyler arasında.

İLGİLİ YAZILAR