Bulgaristan’ın başkenti ve en güzel şehirlerinden biri olan Sofya, Balkanların geneline göre ekonomik bir konaklama sunuyor. Şehirdeki otellerin, hostellerin ve dairelerin büyük bir bölümü şehir merkezinde bulunuyor. Fakat farklı bölgeler de daha uygun konaklama birimleri bulunabildiğinden dolayı Sofya’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevabı bulmak için ilk olarak şehirdeki semtlere göz atarak başlamanızda yarar var.

Sofya’da kalınacak çok sayıda bölgeden bahsetmek mümkün. Fakat bu bölgeler arasında öne çıkanlar ; Centrum (Sofya şehir merkezi), Lozenets, Studentski Grad ve Vitoşa Bulvarı oluyor.

Bu bölgelerin dışında birkaç bölge daha var, ancak Sofya’da çok uzun süre konaklamayı planlamıyor ve gezip görülecek tarihi ve turistik yerlere de yakın olmak istiyorsanız, ilk olarak bu bölgeler ile otel aramaya başlayabilirsiniz.

Sofya’da Hangi Bölgede Kalmalı ?

Sofya da nerede kalmalı

Sofya şehir merkezi – Kaynak ; sami c / flickr

√Centrum (Şehir Merkezi) ; Sofya’da bütçenize uygun bir konaklama birimi bulabilirsiniz, kalınacak en iyi yer, şüphesiz şehir merkezi olacaktır. Fakat bu bölge, biraz daha pahalı otellere ev sahipliği yaptığından herkesin gönül rahatlığıyla konaklayabileceği bir yer değil. Hem turistik yerlere yakın olmak, hem de şehrin tam kalbinin attığı yerde olmak istiyorsanız ilk olarak şehir merkezindeki otellere göz atarak başlayabilirsiniz. Şehir merkezindeki otel önerisi olarak, Sofya’nın en popüler birkaç otelinden olan 4 yıldızlı Best Western Plus Bristol Hotel‘e göz atılabilir.

Lozenets ; Şehir merkezinin güneyinde, Oborishte mahallesinin yakınında yer alan bu bölge ise, Sofya’daki en ucuz otelleri bulabileceğiniz yer. Bölgenin ucuz olmasının nedeni, şehir merkezine ve turistik noktalar 1-2 km uzaklıkta bulunuyor olması. Yani bu bölgede konaklayacak olursanız Sofya’da gezilecek yerlere gitmek için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olacak. Bu bölgedeki en popüler otellerden biri ise 3 yıldızlı Best Western Lozenetz Hotel‘dir.

Studentski Grad ; Bu bölge, şehrin hızlı, eğlenceli ve gürültülü kısmı olarak bilinir. Daha çok genç turistlerin tercih ettiği bu bölge, Sofya gece hayatına yakın olmak için tercih edilebilir. Şehir merkezine ve turistik yerlere de çok uzak olan bu bölgedeki otel fiyatları şehir merkezine nazaran biraz daha uygun. Bu bölgenin en kaliteli otellerinden biri olan 4 yıldızlı Hotel Vega Sofia, lüks bir konaklama için düşünülebilir.

Vitoşa Bulvarı ; Şehirdeki en iyi alışveriş imkanlarından birini sunan bu lüks bölge ise, birbirinden lüks otelleriyle öne çıkıyor. Ayrıca bölgede çok sayıda daire konseptinde hizmet veren oteller de var. 2-3 yıldızlı tesisleri de bulabileceğiniz bu bölgeden şehir merkezine ve turistik noktaların bazılarına yürüyerek gidebilirsiniz (Vitoşa Bulvarı’yla şehir merkezi arası 1-2 km uzaklıkta) Vitoşa Bulvarı’ndaki en popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sofya’da Nerede Kalınır ? – Popüler Otel Tavsiyeleri

Sofya’da kalınacak bölgelerin detaylarına ve bölgelere özel otel tavsiyelerine geçmeden önce, şehirdeki en iyi konuma sahip en çok tercih edilen şu 3 otele de kısaca göz atabilirsiniz ;

Hotel Anel – 5 Yıldız

Sofya Otel Önerileri

Hotel Anel

Sofya’nın tam kalbinde yer alan bu lüks otel, şehirdeki en çok rezervasyon alan tesislerden. Sebebi ise, hem erken rezervasyon fırsat indirimlerinin olması hem de Sofya’daki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan otellerden biri olması. Aile odaları olan bu otelden şehirdeki gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne 15 dakikadan daha kısa bir sürede gidebilirsiniz. Oteli incelemek veya rezervasyon için tıklayın.

Central Hotel Sofia – 4 Yıldız

Sofya otel

Central Hotel Sofia

Aziz Sofya Anıtı‘na 5 dakika yürüme mesafesindeki bu merkezi otel, spa ve sağlık merkezi, havaalanı servisi, bar ve aile odaları gibi birçok olanağa sahip. Arkeoloji Müzesi’ne ve Banyabaşı Camii’ne de kısa bir yürüme mesafesinde olan otel, yüksek konuk değerlendirme puanı ve modern odalarıyla öne çıkıyor. Oteli incelemek veya rezervasyon için tıklayın.

Best Western Art Plaza Hotel – 3 Yıldız

Sofya da nerede konaklanır

Best Western Art Plaza Hotel

Sofya’da en ucuz nerede kalınır ? sorusuna popüler cevaplardan biri olan bu otel, Vitoşa Bulvarı’na 1 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor. Restoranı, aile odaları ve havaalanı servisi de olan otel, modern odaları ve mükemmel konumuyla bütçeli bir Sofya gezisi planlayanların göz atabileceği tesislerden biri. Oteli incelemek veya rezervasyon için tıklayın.

1.Sofya Şehir Merkezi

Sofya şehir merkezi – foto kaynak ; flickr / Daniel Enchev

Sofya’daki en fazla otele ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapan şehir merkezi, diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı bir konaklama deneyimi sunuyor olsa da, 1-2 günlük Sofya gezisi için en ideal kalınacak yerdir.

Eski Kent ile modern Sofya’yı birleştiren bu bölge, şehirde gezip görülecek turistik yerlerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden konakladığınız otelden çıktığınız gibi şehrin önde gelen cazibe merkezlerine kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca şehir merkezi, en az Studentski Grad bölgesi kadar popüler bir gece hayatı deneyimi sunuyor. Şehirde en çok tercih edilen bar ve gece kulüplerinden bazılarını şehir merkezi sınırları içerisinde bulabiliyorsunuz.

Popüler otel önerileri ;

  • InterContinental Sofia – 5 yıldız ; Daha çok manzarasıyla öne çıkan lüks otellerden biri. Konum olarak Sofya’nın tam kalbinde yer alıyor. Oteli incelemek için tıklayın.
  • Best Western Plus Bristol Hotel – 4 yıldız ; Serdika Metro İstasyonu’na 5 ve Vitoşa Bulvarı’na 10 dakika yürüme mesafesindeki bu otel fitness merkezi, restoran, bar ve havaalanı servisiyle hizmet veriyor. Oteli incelemek için tıklayın.
  • City Avenue Hotel by HMG – 3 yıldız ; Şehir merkezindeki en ekonomik 3 yıldızlı otellerden. Modern ve şık odalarıyla hizmet veren tesis, Opalchenska Metro İstasyonu’nun hemen yanı başında yer alıyor. Oteli incelemek için tıklayın.

2.Lozenets

Lozenets – kaynak ; flickr / kirilhristov

Sofya’da yerleşim bölgesi olarak bilinen Lozenets, her bütçeye uygun bir konaklama birimine ev sahipliği yapmasının yanı sıra, Sofya’daki en ucuz otel ve diğer konaklama birimlerini bulabileceğiniz. Bu bölgeden şehirdeki turistik yerlere ulaşım için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olsa da, 2-3 günlük bir Sofya gezisi için bu bölgeye de göz atabilirsiniz.

Bu lüks yerleşim bölgesi, yerel restoranlar ve rahat barlarla dolu Arnavut kaldırımlı sokaklardan oluşan bir labirenttir.

Dikkate alınması gereken şey ise, Lozenets bölgesinin büyüklüğü. Yani bu bölgenin kuzey tarafı şehir merkezine yaslanırken, güney tarafı biraz daha uzaktadır. Bu yüzden ucuz bir otel arıyorsanız güney taraftaki konaklama birimlerine göz atmanız gerekir.

En popüler otel tavsiyeleri ;

  • Hotel Marinela Sofia – 5 yıldız ; Bölgedeki en lüks otellerden biri. Şehir merkezindeki kendi kategorisinde yer alan otellere nazaran biraz daha uygun olan bu otel, şehir merkezine yaklaşık 2.5 km uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca turistik yerlerin büyük bir bölümüne bu otelden gitmek için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olacaktır. Oteli incelemek için tıklayın.
  • Legends Hotel – 4 yıldız ; James Boucher Metro İstasyonu’na 5 dakika yürüme mesafesinde yer alan bu otel, aile odaları ve fitness merkeziyle öne çıkıyor. Geleneksel dekoru ve uygun fiyatlı odalarıyla Lozenets bölgesindeki en çok rezervasyon alan otellerden. Oteli incelemek için tıklayın
  • California Hotel – 3 yıldız ; Sofya’daki en ekonomik ve en popüler otellerden biri. Uygun fiyatlı odalarıyla tercih edilebilir. Oteli incelemek için tıklayın.

3.Studentski Grad

Studentski Grad – kaynak ; wikipedia.org

Daha çok gece hayatıyla adından söz ettiren konaklama bölgelerinden biri olan Studentski Grad, hem şehir merkezine hem de turistik yerlere uzak bir konumda yer alıyor.

Daha çok genç turistlerin tercih ettiği bir bölge olarak bilinir.

Birçok farklı konaklama birimine ev sahipliği yapan bu bölgede, düşük bütçeli bir konukevi tarzında bir tesis bulabilirken 4 yıldızlı lüks otelleri de bulabilirsiniz.

Öğrenci bölgesi olarak bilinen Studentski Grad, yeme içme konusunda da şehirdeki en ekonomik bölgelerden biri. Konaklama için olmasa da, bir öğle veya akşam yemeği için bu bölgeye mutlaka göz atın, özellikle düşük bütçeli bir Sofya gezisi planlıyorsanız.

Bu bölge şehir merkezine yaklaşık 4-5 km uzaklıkta bulunuyor. Eğer Sofya’da 3-4 gün gibi uzun bir süre konaklamayı planlamıyor ve toplu taşıma araçlarıyla aranız iyi değilse bu bölgeyi es geçebilirsiniz.

En popüler otel önerileri ;

4.Vitoşa Bulvarı

Vitoşa Bulvarı – kaynak ; flickr / teodorpk

Sofya’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal bölgelerden biri olan Vitoşa Bulvarı’ndaki otellerin büyük bir bölümü şehir merkezine 1-2 km uzaklıkta bulunuyor. Yani merkezdeki turistik noktaların bazılarına yürüyerek bu bölgedeki otellerden ulaşım mümkün.

Şehir merkezine nazaran biraz daha ekonomik bir konaklama deneyimi sunan  bu bölge de, Sofya’daki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan bölgelerden biri.

Vitoşa Bulvarı, şehirdeki en popüler 4. bölge. Bu yüzden ilk olarak yukarıdaki 3 bölgeye göz atın deriz. Aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimi bulamazsanız da, son olarak bu bölgeye göz atabilirsiniz.

Sofya Otel Fiyatları ve Rezervasyon Bilgileri

Sofya’da otel fiyatları sezona ve bölgelere göre farklılık gösterebiliyor. Genellikle, gecelik 15€’ya kadar otelleri bu şehirde bulmak mümkün. Lüks otel fiyatları ise 60-130€ arasında değişiyor. Bu yüzden ortalama 30-50€’luk bir otel, orta bütçeli bir konaklama için yeterli olabilir.

Sofya’da otellerin büyük bir bölümünde (Özellikle 4-5 yıldızlı otellerde), erken rezervasyon fırsat indirimleri oluyor. 2-3 ay öncesinden rezervasyon yapacak olursanız, aynı otelde %20’ye yakın indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Özetle Sofya’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler ve en iyi bölge şehir merkezi, daha sonra Lozenets ve son olarak da Studentski Grad ve Vitoşa bölgesi diyebiliriz. Eğer şehir merkezindeki Sofya otelleri arasında bütçenize ve zevkinize uygun olanı bulabilirseniz, başka bir bölgeye göz atmanıza gerek kalmayabilir.

BENZER İÇERİKLER