Siena, Toskana bölgesinin en güzel tarihi şehirlerinden biri. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan tarihi şehir merkezi bölgesiyle, İtalya‘nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Siena, Roma, Venedik veya Floransa gibi süper turistik şehirlere nazaran  daha uygun fiyatlı bir konaklama seçeneği sunuyor.

Siena’da birçok turistin yaptığı gibi siz de 1 gün konaklamayı planlıyorsanız, şehirdeki görülmesi gereken önemli turistik noktalara da yakın olduğunuzdan emin olun. Zaten şehirde otellerin büyük bir bölümü, turistik yerlere yakın olan şehir merkezinde bulunuyor.

Şehir merkezi, İtalya’nın hemen tüm şehrinde en pahalı otellere ev sahipliği yapar. Fakat süper merkezi olan oteller ile biraz daha merkez dışında olan oteller arasında fiyat bakımından çok büyük fark Siena’da yok. Bu yüzden, şehir merkezindeki tesislere de gönül rahatlığıyla göz atabilirsiniz.

Siena’da nerede kalınır ? adlı bu yazımız ile, şehirdeki en iyi konuma sahip otelleri, daireleri ve diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz.

Siena’da Nerede Kalınır ? – En Popüler Otel TavsiyeleriBooking.com

Siena’da her ne kadar çok fazla bölge bulunmuyor olsa da, konaklayabileceğiniz bölgeleri ikiye ayırabilirsiniz. Piazza del Campo adı verilen meydan yakınlarındaki oteller ve bu meydanın dışındaki oteller.

Meydana yakın bir otelde konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik çekim merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz. Fakat meydan dışındaki biraz daha ekonomik otellerde konakladığınızda, daha az turistik noktaya yürüyerek gidebilirsiniz. Siena’nın en ucuz otelleri bu meydana uzak olan otellerden oluşuyor.

1.B&B I Tetti di Siena – 3 Yıldız

Siena da nerede kalınır

B&B I Tetti di Siena

Oda ve kahvaltı konseptinde hizmet veren ekonomik bir tesiste konaklamayı planlıyorsanız, Siena’nın kalbinin attığı yerde, Siena Katedrali‘ne 5 dakika yürüme mesafesindeki bu tesise göz atabilirsiniz. Tarihi şehir merkeziyle öne çıkan bu tesis, 8+ konuk değerlendirme puanına sahip. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

2.Hotel Il Giardino – 3 yıldız

Hotel Il Giardino bahçesi

Kendi bahçesinde yer alan Hotel Il Giardino, Siena’da Piazza del Campo meydanına 850 metre mesafede huzurlu bir konumda hizmet veriyor. Siena Tren ve Otobüs Terminali’ne yaklaşık 2-3 km uzaklıkta bulunan tesisin ücretsiz özel otoparkı, aile odaları ve barı da bulunuyor. Oteli incele & güncel fiyatlara göz at

3.Hotel Santa Caterina – 3 yıldız

Siena da nerede kalınır

Hotel Santa Caterina

Muhteşem bir doğa manzarasına sahip olan Santa Catarina, belki de Siena’nın en iyi oteli. Sunduğu muhteşem manzarasının yanı sıra, merkezi konumuyla da öne çıkan bu otel, Porta Romana’ya sadece birkaç adım uzaklıktaki 18. yüzyıldan kalma bir villada yer almaktadır. Otelin terasından Toskana’nın muhteşem panoramik manzarasını da seyredebilirsiniz. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

4.NH Siena – 4 Yıldız

NH Siena da Nerede Kalınır

NH Siena

Siena’nın en modern ve en lüks otellerinden biri olan NH Hotel, Piazza del Campo’ya 10 dakikalık yürüme mesafesinde ve Siena Tren İstasyonu’na 1,5 km uzaklıktadır. Siena Katedrali’ne de 15 dakika yürüme mesafesinde olan otel, lüks bir konaklama için düşünülebilir. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

5.Hotel Athena – 4 Yıldız

Hotel Athena - Siena da Nerede Kalınır

Hotel Athena Terası

Siena’nın tarihi surları içinde yer alan Hotel Athena, ücretsiz otopark ve şık bir İtalyan restoranı ile hizmet vermektedir. Otelin mobilyalı terası şehrin ve çevredeki vadinin manzarasını sunmaktadır. Siena Katedrali’ne ve Piazza del Campo ana meydanına yürüyerek 10 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşmak mümkündür. Siena Üniversitesi’nin kampüsü de kısa bir yürüme mesafesindedir. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

Piazza del Campo Çevresi ve Otelleri

Piazza del Campo Çevresi ve Otelleri

Piazza del Campo

Tarihi şehir merkezinin kalbi, Campo Meydanı‘dır ve burası, şehirdeki en turistik yerlerden biridir.

Şehirdeki tarihi ve önemli yapıların büyük bir bölümü de, bu meydan çevresinde toplanmaktadır. Yani şehrin tam kalbinde olmak istiyorsanız, mümkün olduğunca bu meydana yakın olan otelleri tercih edin deriz.

Siena’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden olan, Siena Katedrali, Torre del Mangia ve Belediye Binası tam olarak bu meydan çevresinde bulunuyor.

Sırf bu 3 yapı için bile bu meydan çevresindeki tesislere göz atabilirsiniz.

Siena’da konaklama diğer İtalya şehirlerine nazaran ucuz. Fakat bu bölge, yani meydan yakınları, meydana uzak olan tesislerden birazcık daha pahalıdır. Fakat burada otel ve diğer konaklama birimleri konusunda çok daha fazla seçeneğinizin olduğunu da unutmayın.

Bu bölgedeki otellere göz atmak için tıklayın ; Booking.com – Piazza del Campo Otelleri

Piazza del Campo Otel Tavsiyeleri

  • Albergo Cannon d’Oro – 2 Yıldız ; Şehirdeki en bütçeli otellerden biri olan bu tesis, konum olarak meydana sadece 5 ve Siena Katedrali’ne de 7 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Yani konum olarak şehirdeki en ideal konaklama birimlerinden. Otelin gecelik konaklama ücretleri şehrin geneline göre ucuz. Fakat otel konusunda seçici biriyseniz, bu tesisi sevmeyebilirsiniz. Hem konuk değerlendirme puanı biraz düşük, hem de konfor bakımından düşündürücü. Fakat ucuz bir tesis için en ideal konaklama birimlerinden bir tanesi.
  • Albergo Chiusarelli – 3 Yıldız ; Orta bütçeli tesislerden biri olan Albergo, 19. yüzyıldan kalma 3 katlı asansörsüz bir binada hizmet veriyor. Yüksek konuk değerlendirme puanı ve birçok olumlu konuk yorumlarına bakarak, konfor ve konum bakımından şehirdeki en iyi otellerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Barı, aile odaları ve restoranı da olan bu otele mutlaka göz atın deriz.
  • NH Siena – 4 Yıldız ; Yukarıdaki otel önerilerinde de bahsettiğimiz bu otel şehirdeki en çok tercih edilen tesislerden biri. Bu meydana yakın biraz daha lüks bir otel arıyorsanız da, Siena Katedrali’ne 7 dakika yürüme mesafesindeki bu tesise göz atabilirsiniz. NH Siena, süper bir lüks otel olmasa da, yine de bölgedeki oteller arasında en şık ve en konforlu tesislerden. Özellikle çift olarak seyahat edenlerin göz atabileceği tesislerden bir tanesi.

Piazza del Campo Meydanı’nı google haritalarda görmek için tıklayın.

Campo Meydanı Dışında Otel Tavsiyeleri

Siena Otel Tavsiyeleri - Eski Şehir

Eski Şehir – Siena’da nerede kalınır ?

Bu meydanın bulunduğu yer ve meydanın dışındaki birçok tesis, teknik olarak şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Yani bu şehirde nerede konaklarsanız konaklayın, şehir merkezinden çok uzaklaşmış olmayacaksınız. Özellike Campo Meydanı’na yakınlaştıkça çok daha merkezi tesisler bulabilirsiniz.

Ancak süper merkezi oteller yerine, yine ”Teknik olarak” merkezi sayılan, fakat meydana 10-15 dakika gibi uzaklıkta bulunan tesisleri de düşünebilirsiniz. Bu tesisler, şehrin kalbindeki otellere nazaran 1 tık daha uygun olacaktır. Bu yüzden de göz atılmaya değer.

Meydan dışında tavsiye edebileceğimiz birkaç otel ise ;

  • Hotel Il Giardino – 3 Yıldız ; Campo Meydanı’na 10 dakika yürüme mesafesindeki bu otel, turistlerin en çok tercih ettiği 3 yıldızlı otellerden biri. Bunun en önemli sebebi ise, otelin diğer 3 yıldızlı otellere nazaran biraz daha uygun fiyatlı olmasıdır. Ayrıca konum olarak da güzel bir yerde bulunmaktadır. Süper merkezi bir yerde bulunmuyor olsa da, şehirdeki turistik noktaların hemen hemen hepsine yürüyerek kısa sürede ulaşabiliyorsunuz.
  • Hotel Athena – 4 Yıldız ; Siena’nın tarihi surları içerisinde yer alan bu tesis, geniş aile odalarıyla da popüler olan otellerden biri. Bu otelden, Siena Katedrali’ne ve Piazza del Campo ana meydanına yürüyerek 15 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Daha çok çift olarak seyahat edenlerin tercih ettiği bir otel olarak bilinse de, tesis geniş aile odalarına da sahiptir.

Siena Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Siena Eski Şehir

Bu şehirde otel fiyatları genel olarak 40€’dan başlamakta ve 250€’ya kadar çıkabilmektedir. Fakat ortalama 65-125€ arasında bir ücrete şehirdeki 3-4 yıldızlı otellerin hemen hemen hepsinde konaklayabilirsiniz.

Yukarıdaki konaklama tavsiyeleri arasında olan NH Siena adlı 4 yıldızlı tesisin gecelik konaklama ücretleri 70€’dan başlamaktadır. Yani konumuna, konuk değerlendirme puanına ve hizmetine bakarak bu fiyata otelin ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Siena’nın en ucuz otelinde konaklamak isterseniz de, 40€’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Çünkü bu şehirdeki en bütçeli tesis fiyatı 40€’dan başlamaktadır. Tabii 30-35€’da pansiyon tarzı konaklama birimleri bulabilirsiniz. Fakat bu tesisler hem konum hem de hizmet bakımından sizi pek tatmin etmeyecektir.

Şehirde hostel bulunmuyor olsa da, hostel tarzı birkaç pansiyonu da bulabilirsiniz. Ayrıca bu şehre araçlarınız ile gidiyorsanız, mutlaka ücretsiz park yeri olan otellere göz atın. Çünkü bu şehirdeki park ücretlerinin en ucuzu 8€’dan başlamakta ve 20€’ya kadar çıkabilmektedir.

Siena’da otel rezervasyonu için de Hotels.com, Booking ve Expedia‘ya göz atabilirsiniz. Tabii bu otel arama siteleri arasında en çok tercih edilen, fırsat indirimlerini çok net bir şekilde gösteren Booking’dir. Bu yüzden de ilk olarak booking ile araştırmanıza başlayın deriz.

Siena da kalınacak yerler

Siena’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek yukarıdaki otel önerileri dışında daha birçok tesisten bahsetmek mümkün. Fakat, bu şehirde otel veya diğer konaklama birimlerini bulmak çok kolay olduğundan, tesislerin büyük bir bölümünün şehirdeki gezilecek yerlere yakın olduğundan çok detaylı bir araştırma yapmanıza da gerek yok. Tek yapmanız gereken, otel fiyatlarına göz atıp, zevkinize ve bütçenize uygun olan tesisi seçmek. Tabii ücretsiz otopark, konuk değerlendirme puanı ve Campo meydanına yakınlık ve uzaklıkta az çok önemli.


Booking.com

İLGİLİ ;