Daha çok tarih severlere unutulmayacak bir deneyim sunan Saraybosna, Osmanlı döneminden kalma mimari yapılarının yanı sıra, modern mimarisiyle de öne çıkıyor. Bosna Hersek’in başkenti ve en güzel bu şehri, I. Dünya Savaşı’nın ilk günlerinin yanı sıra, Yugoslav çatışmalarının en kötü günlerinden bazılarını da görmüş. Bugün, büyüyen bir yemek ortamı ve birçok büyüleyici tarihi ve çağdaş cazibe merkezi ile canlı ve modern bir şehir olan Saraybosna, konaklama konusunda hemen her bütçeye hitap ediyor. Saraybosna’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal ve en popüler yer Başçarşı ve çevresi olsa da, alternatif semtler de bulunuyor.

Saraybosna’da otel fiyatları 30€’dan başlıyor ve 200€’ya kadar çıkıyor. Düşük bütçeli bir otelde konaklamak istiyorsanız, şehir merkezinin biraz dış kısımlarına göz atmanız gerekebiliyor. Özellikle 3-4 gün gibi uzun bir süre Saraybosna’da konaklamayı planlıyorsanız, Bistrik, Gorica ve Marijin Dvor gibi bölgelerdeki otellere de göz atmayı unutmayın.

Saraybosna’da Nerede Kalınır ? – En Popüler 4 Bölge

Saraybosna otel tavsiyeleri listemize geçmeden önce, şehirdeki konaklama bölgeleri hakkında az da olsa bir fikir sahibi olmanızda yarar var. Saraybosna’da kalınacak 4 ideal bölge bulunuyor, bunlar ;

Başçarşı ; Şehirdeki en iyi ve en popüler tarihi yapıların tam kalbinde olmak istiyorsanız, Saraybosna’da kalınacak en iyi bölgedir. Turistlerin en çok tercih ettiği bu bölgede, her bütçeye ve zevke uygun bir tesis bulabilirsiniz.

Marijin Dvor ; Saraybosna’nın ticari ve idari merkezi olmasıyla öne çıkıyor. Çok sayıda Avusturya-Macaristan binaları ile dolu olan bu bölge de, Saraybosna’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek popüler bölgelerden.

Bistrik Bölgesi ; Saraybosna, çok pahalı olmayan bir şehir olsa da, yine de şehrin en ucuz bölgesinde konaklamak isteyebilirsiniz. Saraybosna’nın en ucuz bölgesi olan Bistrik, çok sayıda konukevi konseptinde hizmet veren tesislere ev sahipliği yapıyor.

Gorica ; Daha çok ailece Saraybosna’ya seyahat edenlerin tercih ettiği bir bölge. Şehir merkezinin kuzeyinde yer alan bu bölge, turistik yerlere yakın olmak, fakat Başçarşı’ya nazaran biraz daha sakin bir bölgede konaklamak isteyenlerin tercih edebileceği bir yer.

Popüler Saraybosna Otel Tavsiyeleri

Saraybosna’da otel tercihi yaparken şehir merkezine, yani Başçarşı’ya ne kadar yakın olacağınız da önemli. Fakat şehir merkezinin dışında çok daha ekonomik 4-5 yıldızlı oteller de var, ayrıca merkeze ulaşım toplu taşıma araçlarıyla oldukça kolay. Bu yüzden Başçarşı çevresindeki otellerin yanı sıra, merkeze birkaç km uzaklıkta bulunan popüler otelleri de inceleyin derim.

İşte Saraybosna’nın en popüler ve en çok rezervasyon alan 7 oteli ;

1.Hotel Hills Sarajevo Congress & Thermal Spa Resort (5 yıldız)

Hotel Hills Sarajevo Congress & Thermal Spa Resort

Saraybosna Havaalanı’na 2 km uzaklıkta bulunan bu lüks otel, şehirdeki en çok rezervasyon alan otellerden biri. Tesis, hem çocuklar hem de yetişkinler için çeşitli restoranlar, barlar, kapsamlı bir çocuk kulübü ve adrenalin parkı sunmasıyla öne çıkıyor.

Özellikle erken rezervasyon fırsatlarıyla bu otelde çok uygun fiyatlara odalar bulabiliyorsunuz. Otel, şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunuyor ve bu yüzden de Saraybosna’daki en ekonomik lüks otellerden biri.

Otel, çocuklu aileler için birebir, her türlü imkan ve olanak var. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın Booking.com – Hotel Hills Sarajevo

2.Hotel Europe (5 yıldız)

Saraybosna da nerede kalmalı

Hotel Europe

Saraybosna şehir merkezi otelleri arasında en iyi fiyat/fayda oranına ve en iyi konuma sahip olan Hotel Europe, Başçarşı’ya sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Saraybosna’daki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü otele 5-15 dakika yürüme mesafesinde. Ayrıca Saraybosna’da gece hayatı için bir planınız varsa, bu otelden şehirdeki popüler barlara ve gece kulüplerine çok kolay bir şekilde gidebilirsiniz.

Spa ve sağlık merkezi, barı, yüzme havuzu ve havaalanı servisi gibi olanaklara sahip olan otel, daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor olsa da, otelin geniş aile odaları da bulunuyor. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ⇒ Booking.com – Hotel Europe

3.Hotel President Sarajevo (4 yıldız)

Saraybosna da nerede kalınır

Hotel President Sarajevo

Latin Köprüsü‘ne ve Başçarşı’ya 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu 4 yıldızlı lüks otel, geniş aile odalarıyla hizmet veriyor. Havaalanı servisi, restoranı, barı ve otopark hizmeti olan otel konum olarak Saraybosna’nın en merkezi otelleri arasında yer alıyor.

Saraybosna otel tavsiye listemizdeki en çok rezervasyon alan tesislerden olan Hotel President Sarajevo’nun, şehir manzarasına sahip bir terası da bulunuyor. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın Booking.com Hotel President Sarajevo

4.Hotel Holiday (4 yıldız)

Saraybosna Otelleri

Hotel Holiday

Saraybosna şehir merkezine yaklaşık yarım saatlik bir uzaklıkta yer alan bu 4 yıldızlı otel, hem merkeze yakın olmak hem de ucuz bir tesiste konaklamak için inceleyebileceğiniz otellerden biri. Otel, tam olarak şehrin merkezinde bulunmadığından dolayı, Başçarşı’ya 3-5 dakika yürüme mesafesinde olan otellere nazaran daha ekonomik bir konaklama deneyimi sunuyor.

Saunalar, havuz, masaj odaları, fitness merkezi, güzellik ve kuaför salonları içeren spa merkezi bulunan bu otel, 2017 yılında yenilenmiş. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın Booking.com – Hotel Holiday

5.Hotel Sana (4 Yıldız)

Hotel Sana

Saraybosna’nın eski kent bölgesinde, merkezi bir konumda bulunan Hotel Sana, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olan Başçarşı’ya sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirdeki diğer 4 yıldızlı otellere nazaran biraz daha pahalı olsa da, Saraybosna’nın tam merkezinde konaklamak isteyenlerin göz atabileceği bir tesis.

9+ konuk değerlendirme puanı ve birbirinden olumlu konuk yorumlarına sahip olan Hotel Sana, Sebil Çeşmesi’ne 100 metre, Latin Köprüsü’ne ise 300 metre uzaklıktadır. Çift olarak Saraybosna’yı ziyaret ediyorsanız, bu otele mutlaka göz atın deriz. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın Booking.com – Hotel Sana

6.Hotel Herc Sarajevo (3 yıldız)

Hotel Herc Sarajevo

Saraybosna’nın en ucuz 3 yıldızlı otellerinden biri olan Hotel Herc Sarajevo, Başçarşı’ya 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirdeki diğer turistik cazibe merkezlerine de kolay bir ulaşım sunan bu otel, orta bütçeli bir Saraybosna gezisi için düşünülebilir.

Otelin bulunduğu çevrede çok sayıda restoran, cafe ve barları da bulabiliyorsunuz. Saraybosna’da gece hayatı için bir planınız varsa, gece kulüplerine bu otelden kolaylıkla gidebilirsiniz. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın Booking.com – Hotel Herc Sarajevo

7.Hotel Latinski Most (3 Yıldız)

Hotel Latinski Most

1881-1883 yılları arasında inşa edilmiş tarihi bir binada hizmet veren Hotel Latinski Most, şehirdeki en ekonomik otellerden biri. Konum olarak Latin Köprüsü’nün hemen yanında yer alıyor. Başçarşı ise, otele sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Ücretsiz otoparkı ve havaalanı servisi de olan otel yüksek konuk değerlendirme puanı, şık ve modern odalarıyla öne çıkıyor. Ayrıca Saraybosna’daki en ucuz merkezi otellerden biri. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ⇒ Booking.com – Hotel Latinski Most

Saraybosna’da Hangi Bölgede Kalınır ?

Gelelim Saraybosna’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgelere ; Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi şehirdeki en ideal konaklama bölgesi, Başçarşı. Fakat daha ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapan diğer 3 bölgeye de kısaca göz atın deriz.

Başçarşı Otel Tavsiyeleri

Saraybosna’daki tarihi yapıların büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan bu bölge, Saraybosna’da 1 veya 2 gün konaklamayı planlayanlar için en ideal bölgedir. Çok sayıda restoran, cafe ve otele ev sahipliği yapan bölge, gezilecek yerlere yakın olmak için de düşünülebilir.

Saraybosna’nın en turistik yeri olan Başçarşı, 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Osmanlı döneminde şehrin ticaret merkeziymiş. Bugün de aynı göreve sahip olan Başçarşı, Saraybosna gezisine başlamak için de en ideal yer.

Yukarıda bahsettiğimiz otellerin yanı sıra bu bölgede otel önerisi olarak ; 

Marijin Dvor Otel Tavsiyeleri

Marijin Dvor, yoğun atmosferi ve her yere kolay ulaşım bağlantıları nedeniyle Saraybosna’da kalınacak en havalı yerlerden biridir.

Bu bölgede harika yemek seçeneklerinin yanı sıra yapılacak çok çeşitli şeyler ve görülecek yerler bulacaksınız. Ve hepsinden önemlisi, tarihi merkezden uzak olmadığı için turistik noktalara da kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Başçarşı bölgesinden sonra en çok tercih edilen bölge olan Marijin Dvor, biraz daha ekonomik konaklama birimleriyle öne çıkıyor.

Not ; Bu bölge, şehir merkezine ve Başçarşı’ya ortalama 1-2 km uzaklıkta bulunuyor. Bu yüzden de, tam merkeze nazaran daha uygun fiyatlı otellere ev sahipliği yapmaktadır.

Bu bölgede otel önerisi olarak da ;

Saraybosna Bistrik Otel Önerileri

Şehir merkezine kolay erişime sahip sakin bir üs istiyorsanız Bistrik, Saraybosna’da kalmak için en iyi bölgedir. Şehrin diğer bölgelerine göre biraz daha az turistik ama eski merkezle iyi bağlantıya sahip.

Saraybosna’da kalınacak en iyi mahallelerden biri olan Bistrik, şehirdeki en ekonomik fiyatlı otellere sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Bu bölgede otel önerisi olarak da ; 

Gorica Bölgesi Otelleri

Saraybosna şehir merkezinin kuzeyinde, turistik noktalara kolay bir ulaşım ağına sahip olan Gorica bölgesi de, Saraybosna’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgelerden biri. Daha çok geniş ailelerin tercih ettiği bir bölge olsa da, hemen her turiste hitap eden konaklama birimlerini burada bulabiliyorsunuz.

Bölge aynı zamanda Balkanlar’ın en büyük binası olan Avaz Kulesi‘nin bulunduğu yerdir.

Saraybosna Otel Fiyatları ve Rezervasyon Hakkında Bilgiler

Saraybosna’da otel fiyatları 30€’dan başlamakta ve 200€’ya kadar çıkıyor.

Ortalama 60-95€ arasında bir ücrete şehirdeki hemen her 3-4 yıldızlı otelde konaklamak mümkün. Tabii erken rezervasyon fırsat indirimlerinden yararlanabilirseniz. Bunun yanında bazı 5 yıldızlı otelleri de 100€’nun altında bir ücrete bulabilirsiniz.

Saraybosna otel rezervasyonu için de, Booking.com‘un yanı sıra, Hotels.com veya Trivago‘ya da göz atabilirsiniz. Erken rezervasyon otel fırsatlarının en fazla olduğu site Booking olsa da, fiyat karşılaştırması yapmak adına diğer sitelere de göz atabilirsiniz.

Saraybosna’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birçok otelden bahsetmek mümkün. Fakat 2-3 günlük bir Saraybosna gezisi planlıyorsanız, şehir merkezinin çok fazla dışına çıkmayın deriz. Eğer şehir merkezine çok uzak bir otelde konaklamayı planlıyorsanız da, araç kiralamayı da mutlaka düşünün. Tabii araç olmadan toplu taşıma araçlarıyla da, dilediğiniz hemen her yere rahatlıkla gidebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER