Gün batımı manzarasıyla adından çokça söz ettiren, Yunan Adaları arasında en güzeli olan Santorini, bembeyaz evleri, taş sokakları, zengin mutfağı ve eşsiz manzarası ile özellikle çiftlerin balayı tatili için tercih ettiği adalardan. Santorini plajları ise, bu tatil destinasyonunu tercih etmedeki en önemli nedenlerden. Kimisi sakin ve sessiz, kimisi süper turistik birbirinden farklı her kesime hitap eden bir plaj adada bulunabiliyor.

Santorini, dillere destan gün batımı Oia, adanın merkezi olarak kabul edilen Fira ve Akrotiri, biraz daha sakinliği ile tanınan Imerovigli olmak üzere 4 bölgeden oluşuyor denebilir. Her bir bölge, Santorini’de denize girebileceğiniz birbirinden güzel plajlara ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında en popüler olanlar ise, Kamari, Red Beach ve Perissa Plajı’dır. Tabii bu plajların dışında daha birçok plajdan bahsetmek de mümkün.

Santorini’deki birbirinden güzel plajlara geçmeden önce, adada nerede konaklayabileceğiniz hakkında kısaca bilgi vermekte yarar var. Adada henüz nerede kalacağınıza karar vermediyseniz, Santorini’de nerede kalınır ? adlı yazımıza da göz atarak, bölgeler ve oteller hakkında çok daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Santorini Plajları

 • Santorini’nin kalbinin attığı yerde olmak istiyor ve her şeye yakın olayım diyorsanız, Fira Bölgesi (Göz At ; Fira Otelleri)
 • Santorini’de balayı tatili planlıyor veya romantik bir ada gezisi yapmak istiyorsanız, büyüleyici atmosfere sahip Oia Bölgesi (Oia’daki Popüler Oteller)
 • Düşük bütçeli bir tatil planı yapıyorsanız da kesinlikle Firostefani Bölgesi tercih edilebilir. (Firostefani’deki ekonomik oteller)

>Santorini Plajlarına girişler ücretsiz. Fakat şezlong veya şemsiye kiralamanız yada yaklaşık 20-25€ harcama yapmalısınız ki (Yeme içme için harcanabilir) ücretsiz olarak şezlongları kullanabileseniz. Ayrıca hiçbir ücret ödemeden havlunuzu alıp gidebileceğiniz 1-2 plaj da var, fakat bu plajlarda duş veya kabin yada yeme içme olanakları olmadığını da unutmayın.

Santorini Plajları

Santorini Plajları Haritası

Santorini Plajları Haritası – Google Haritalarda görmek için tıklayın

 • Santorini’nin en iyi plajları ; Perissa ve Perivolos (İkisi de yaklaşık 4 km uzunluğa sahip)
 • Çocuklu aileler için en  iyi plaj ; Kamari ve Monolithos Plajı
 • En romantik plajlar ; Vlychada ve Eros Plajı
 • En iyi bara sahip olan plaj ; Perissa
 • En romantik ve en iyi plaj oteli ; Anastasia Princess

1.Kamari Plajı

Kamari Plajı

Kamari Plajı

Santorini’de plaj dendiğinde akla ilk gelen spotlardan biri şüphesiz Kamari Plajı oluyor. Aile dostu bir plaj olması ile sevilen Kamari Plajı, çakıllı bir plaja ve berrak bir denize sahip. Şezlong ve şemsiye sunan her bütçeye uygun kulüplerin de olduğu bu plaj, adadaki en çok tercih edilen plajlardan biri olduğundan dolayı yoğun bir turist trafiğine sahip.

Sahil boyunca yeme içme ve alışveriş konusunda birçok yer de bulunabiliyor. Akşam yürüyüşleri için de ideal olan Kamari’den Fira’ya otobüslerle de rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Eğer Fira bölgesinde konaklıyorsanız, buraya 15 dakikada bir Fira’dan hareket eden otobüsler ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kamari Plajı, Perissa Plajı’ndan Mesa Vouno adlı bir tepe ile ayrılıyor. Bu iki plaj arasında günde birkaç kez sefer yapan deniz taksileri de var. Kamari’den sıkılırsanız veya farklı bir plaj görmek isterseniz, buradan Perissa’ya rahatlıkla ulaşabileceğinizi de unutmayın.

Kamari Plajı’na yakın olan oteller, adadaki en çok tercih edilen tesisler arasında. Hem plajlar bölgesi olması hem de romantik atmosferiyle özellikle çiftler tarafından tercih ediliyor (Kamari Plajı’na yakın olan oteller)

2.Perissa Plajı

Perissa Plajı

Perissa Plajı

Santorini’deki en kalabalık ve en sevilen plajlardan bir diğeri ise, Perissa Plajı. Adanın merkezi olarak kabul edilen Fira’dan buraya otobüsler ile 20 dakika gibi bir sürede gidebiliyorsunuz. Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz üzere deniz otobüsleri ile Kamari’den Perissa’ya geçmek mümkün. Fira’dan Perissa’ya otobüs sayıları sınırlı. Bu yüzden de gidiş dönüş için otobüs saatlerine göz atmak gerekiyor.

Çakıl ve kum karışımı bir plaja sahip olan Perissa, biraz daha partiye düşkün olanların tercih edebileceği bir plaj. Aile dostu olsa da, plajdaki kulüplerin çoğu parti atmosferine sahip. Bu yüzden de daha çok genç turistlerin ilgisini çekiyor. Öyle çılgın partiler değil. Fakat kafa dinlemeye gidilecek bir plaj da değil.

Gözlerden ırak, sessiz sakin bir şekilde güneşin ve denizin keyfini çıkarmak istiyorsanız, Perissa’ya geldikten sonra güney taraftaki plaja doğru gidin.

3.Perivolos Plajı

Perivolos Plajı

Perivolos Plajı

Perissa’dan yaklaşık 1.5-2 km uzaklıkta olan bu plajın Agios Georgios tarafındaki ucu Santorini’deki en lüks plaj olarak biliniyor. Burada çok sayıda lüks otel, üst düzey plaj kulüpleri ve pahalı restoranlar bulunur. Bu plajdan da belirli saatler arasında Fira’ya hareket eden otobüsler bulunur.

Burası daha çok üst düzey konukların tercih ettiği bir plaj olarak biliniyor. Fakat buna rağmen adanın en çok tercih edilen plajlarından biri. Perivolos Plajı, Perissa’ya nazaran çok daha sakin. Bu yüzden aile dostu. Sessiz sakin, huzurlu bir plaj deneyimi yaşamak istiyorsanız Perivolos size göre olabilir.

Perivolos ekonomik otel önerisi ; Atlantis Beach Villa ve Smaragdi Hotel.

4.Red Beach – Kızıl Plaj

Red Beach - Kızıl Plaj

Santorini’nin en iyi bilinen plajlarından biri olan Red Beach, çakıllı kırmızı kumu ile ünlü. Daha çok manzarası ile öne çıkan bu plajın pek albenisi olmasa da, temmuz ve ağustos aylarında adanın en kalabalık plajlarından biri oluyor. Plaja tekne veya 20 dakika araba yolculuğu ile rahatlıkla ulaşabilir. Plaja inen yer biraz dik olduğundan dolayı dikkatli olmanızda yarar var.

Açıkçası buraya parmak arası terlikle ile inmek biraz zor. Santorini’de deniz girmek için bu plajı tercih edecek olursanız, ayakkabılar ile gidin ve terliklerinizi yanınızda götürün deriz.

Akrotiri Köyü yakınlarında bulunan plajın ünü, renginden geliyor. Santorini Adası’nın en güneyinde bulunan plaj, şüphesiz adadaki en tanınmış plajlardan biri. Fira’nın 12 km kuzeybatısında yer alan bu plaja gitmeyi düşünürseniz, plaja inmeden Akrotiri’nin önemli arkeolojik sit alanına göz atmak için Akrotiri Köyü’ne de mutlaka uğrayın. Antik kalıntılara merakınız varsa, köy mutlaka ilginizi çekecektir.

 • Araçla plajı ziyaret ediyorsanız ücretsiz park yerinin olduğunu unutmayın. Ayrıca bu plaja Fira’dan otobüslerle de gidebilirsiniz.
 • Akrotiri limanından, Perissa ve Kamari’den de bu plaja teknelerle ulaşım mümkün.
 • Plaj, şemsiye ve şezlonglarla yarı organize edilmiş bir plaj. Bu yüzden plaja inmeden yol üzerindeki markete uğramayı unutmayın.
 • Bize göre denize girmek için değil de, daha çok fotoğrafını çekmek için ziyaret edilebilecek bir plaj. Zaten turistlerin büyük bir bölümü sırf burayı görmek ve fotoğraflamak için ziyaret ediyor.

5.Monolithos Plajı

Monolithos Plajı - Santorini Plajları

Monolithos Plajı

Kamari’nin aile dostu bir sahil kasabası olduğundan bahsettik. Monolithos Plajı da bu sahil kasabasının birkaç km kuzeyinde çocuk dostu bir plaj. Sığ suyu ve yumuşak kumu ile özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği plajlardan biri olan Monolithos, diğer plajların aksine kumdan kale yapabileceğiniz bir kuma sahip. Çocuklar için küçük bir oyun alanına da sahip olan plajın kuzey tarafında ise uçurtma sörfü kursu bulunuyor. Sessizliği ve sakinliği ile sevilen Monolithos, Santorini plajları arasında en çok tercih edilenlerden.

Monolithos Plajı Santorini’nin merkezi Fira’ya 8 km uzaklıkta ve Fira’dan direkt olarak bu plaja giden otobüsleri bulabiliyorsunuz.

Sahilde oyun ve voleybol oyun alanı da var. Ayrıca birkaç balık tavernası ve restoranı da bulabiliyorsunuz.

6.Amoudi Bay

Santorinin en güzel plajları

Amoudi Bay – foto kaynak ; flickr / Renee Ness

Santorini’de denize girebileceğiniz güzel bir spot… Bir plaj değil. Eğer Oia’da kalıyorsanız, buradan Amoudi Bay’a yürüyerek rahatlıkla ulaşılabilir. Bunun için Oia’da restoranların bulunduğu yerden Amoudi Körfezi’ne giden patikadan aşağı inin. Sonra sola dönüp su kenarı boyunca 5 dakika yürüyün. Buradaki kayalardan mavi sulara atlayıp denizin keyfini çıkarın. Yada Oia’dan taksiye binip 10-12€ ücrete de buraya ulaşabilirsiniz.

Ayrıca burada, Kaldera’nın muhteşem manzarasına sahip küçük bir ada da var.

Amoudi Limanı, gün boyu gelen ve giden tekne turları ile oldukça hareketli. Her boyuttaki katamaranlar, turistleri yanardağı görmeye, kaplıcalarda yüzmeye, kaldera kayalıklarını ve plajları gezmeye ve çılgınca popüler gün batımı yolculuklarına götürür.

7.Vlychada Plajı

Vlychada Plajı

Vlychada Plajı

Hem siyah hem de beyaz kumu ile ünlü plajlardan biri olan Vlychada Plajı, şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz birkaç yer ve tavernalar ile adanın en sakin plajlarından biri olarak bilinir. Birçok Kaldera gezisi de burada başlar ve biter.

Plajın kuzey ucunda, şezlonglardan ve şemsiyelerden biraz daha uzakta yerliler arasında da popüler olan çıplaklar dostu bir plaj bulunuyor.

Fira’ya 13 km uzaklıkta bulunan bu plaja, araba veya otobüslerle kolay gidebilirsiniz. Santorini’deki çoğu plaj gibi, nispeten sığ suları ve koyu volkanik kum ve çakıl taşları olan uzun bir plajdır. Plajda şezlong, şemsiye ve yeme içme için küçük bir mekan bulabilirsiniz.

8.Eros Plajı

Eros Plajı - Santorini Plajları

Eros Plajı

Santorini Plajları arasında ulaşılması en zor plajlardan biri olduğundan dolayı adadaki en tenha plaj. Daha çok romantik aşıkların tercih ettiği yerlerden biri. Malum ”Eros” antik Yunanca’da aşk anlamına geliyor. Bu yüzden olsa gerek plaj, romantik çiftlerin favorilerinden. Ayrıca plajda yeme içme için güzel bir bar da bulunuyor.

Akıl almaz bir manzarası da olan Eros Plajı, rüzgarla doğal olarak oyulmuş nefes kesici uçurumlarla çevrili olmasıyla da dikkat çeker. Saman şemsiyeleri ve tertemiz denizi ile sakin bir plaj deneyimi sunan bu plaj da aklınızda olsun.

9.Exo Gialos Plajı

Exo Gialos Plajı

Exo Gialos Plajı

Fira’dan yürüyerek gidebileceğiniz plajlardan biri olan Exo Gialos, Fira’ya yaklaşık olarak 3 km uzaklıkta bulunuyor. Merkezi konumu nedeniyle adanın en çok tercih edilen plajlarından. Masmavi denizi ve güzel atmosferiyle aile dostu bir plaj denebilir.

Eşsiz bir yemek deneyimi ve harika kokteyller sunan Yalos Beach Bar’da burada bulunuyor. Ayrıca şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir yer de var.

Diğer birçok plaj kadar yoğun değildir ve yerel halk tarafından Fira’nın plajı olarak kabul edilir. Balıkçı tekneleri için küçük bir liman da var! Kişi başı 5 avroya şezlong / şemsiye kiralayabilir ve plajın keyfini çıkarabilirsiniz.

10.Vourvoulos Plajı

Vourvoulos Plajı

Vourvoulos Plajı

Santorini’nin en sessiz plajlarından biri olmasıyla ünlü olan Vourvoulos Plajı, adanın batı tarafındaki Kolumbos ve Monolithos plajlarına benzer. Hemen her plajın arkasında olan balıkçı limanı ve birkaç restoranın dışında pek bir şey olmasa da, gözlerden ırak sessiz sakin bir plaj arıyorsanız bu plajı da listenize ekleyebilirsiniz.

Bu plajda bar ve etkinlikler de yok. Bu yüzden çok uzun süre kaldığınızda sıkılabilirsiniz. Plaj, adanın merkezi Fira’ya yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunuyor.

 • Ulaşım ; Fira’dan taksilere binebilir veya bisikletler ile bu plaja ulaşabilirsiniz. Bunun dışında plaja Fira’dan veya başka bir bölgeden otobüs bulunmuyor.

Santorini plajları arasında olan bu 10 plajın dışında, Exomitis, Kambia, Pori, Mesa Pigadia ve Armeni Plajı gibi pek de popüler olmayan daha birçok plajdan bahsetmek mümkün. Ancak yukarıdaki 10 plaj, hem adanın en sevilen ve en çok tercih edilen plajları, hem de merkezden rahatlıkla gidilebilecek konumlarda bulunduğundan dolayı göz atılacak plajlar.

Santorini'nin En Güzel Plajları

Plaj konusunda kararsız kalacak olursanız, Perissa’nın dışındaki plajları es geçin deriz. Bu plaj, hem adanın en sevilen plajı hem de Fira’dan en kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulunuyor. Aracınız yoksa ve taksilere çılgın ücretler ödemek istemiyorsanız otobüslerle ile ulaşabileceğiniz plajlardan  biri olan Perissa, ilk olarak tavsiye edebileceğimiz plajdır.

BENZER İÇERİKLER