Gün batımı manzarasıyla adından çokça söz ettiren, Yunan Adaları arasında en güzeli olan Santorini, bembeyaz evleri, taş sokakları, zengin mutfağı ve eşsiz manzarası ile özellikle çiftlerin balayı tatili için tercih ettiği adalardan. Santorini plajları ise, bu tatil destinasyonunu tercih etmedeki en güzel nedenlerden. Kimisi sakin ve sessiz, kimisi süper turistik birbirinden farklı her kesime hitap eden plaj bu adada bulunabiliyor.

Santorini, dillere destan gün batımı Oia, adanın merkezi olarak kabul edilen Fira ve Akrotiri, biraz daha sakinliği ile tanınan Imerovigli olmak üzere 4 bölgeden oluşuyor denebilir. Her bir bölge, Santorini’de denize girebileceğiniz birbirinden güzel plajlara ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında en popüler olanlar ise, Kamari, Red Beach ve Perissa Plajı’dır. Tabii bu plajların dışında daha birçok plajdan bahsetmek de mümkün.

Santorini’deki birbirinden güzel plajlara geçmeden önce, adada nerede konaklayabileceğiniz hakkında kısaca bilgi vermekte yarar var. Adada henüz nerede kalacağınıza karar vermediyseniz, Santorini’de nerede kalınır ? adlı yazımıza da göz atarak, bölgeler ve oteller hakkında çok daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Santorini Plajları

  • Santorini’nin kalbinin attığı yerde olmak istiyor ve her şeye yakın olayım diyorsanız, Fira Bölgesi (Göz At ; Fira Otelleri)
  • Santorini’de balayı tatili planlıyor veya romantik bir ada gezisi yapmak istiyorsanız, büyüleyici atmosfere sahip Oia Bölgesi (Oia’daki Popüler Oteller)
  • Düşük bütçeli bir tatil planı yapıyorsanız da kesinlikle Firostefani Bölgesi tercih edilebilir. (Firostefani’deki ekonomik oteller)

Santorini Plajları

  • Santorini’nin en iyi plajları ; Perissa ve Perivolos (İkisi de yaklaşık 4 km uzunluğa sahip)
  • Çocuklu aileler için en  iyi plaj ; Kamari ve Monolithos Plajı
  • En romantik plajlar ; Vlychada ve Eros Plajı
  • En iyi bara sahip olan plaj ; Perissa
  • En romantik ve en iyi plaj oteli ; Anastasia Princess

1.Kamari Plajı

Kamari Plajı

Kamari Plajı

Santorini’de plaj dendiğinde akla ilk gelen spotlardan biri şüphesiz Kamari Plajı oluyor. Aile dostu bir plaj olması ile sevilen Kamari Plajı, çakıllı bir plaja ve berrak bir denize sahip. Şezlong ve şemsiye sunan her bütçeye uygun kulüplerin de olduğu bu plaj, adadaki en çok tercih edilen plajlardan biri olduğundan dolayı yoğun bir turist trafiğine sahip.

Sahil boyunca yeme içme ve alışveriş konusunda birçok yer de bulunabiliyor. Akşam yürüyüşleri için de ideal olan Kamari’den Fira’ya otobüslerle de rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Eğer Fira bölgesinde konaklıyorsanız, buraya 15 dakikada bir Fira’dan hareket eden otobüsler ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kamari Plajı, Perissa Plajı’ndan Mesa Vouno adlı bir tepe ile ayrılıyor. Bu iki plaj arasında günde birkaç kez sefer yapan deniz taksileri de var. Kamari’den sıkılırsanız veya farklı bir plaj görmek isterseniz, buradan Perissa’ya rahatlıkla ulaşabileceğinizi de unutmayın.

Kamari Plajı’na yakın olan oteller, adadaki en çok tercih edilen tesisler arasında. Hem plajlar bölgesi olması hem de romantik atmosferiyle özellikle çiftler tarafından tercih ediliyor (Kamari Plajı’na yakın olan oteller)

2.Perissa Plajı

Perissa Plajı

Perissa Plajı

Santorini’deki en kalabalık ve en sevilen plajlardan bir diğeri ise, Perissa Plajı. Adanın merkezi olarak kabul edilen Fira’dan buraya otobüsler ile 20 dakika gibi bir sürede gelebiliyorsunuz. Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz üzere deniz otobüsleri ile Kamari’den Perissa’ya geçmek mümkün. Fira’dan Perissa’ya otobüs sayıları sınırlı. Bu yüzden de gidiş dönüş için otobüs saatlerine göz atmak gerekiyor.

Çakıl ve kum karışımı bir plaja sahip olan Perissa, biraz daha partiye düşkün olanların tercih edebileceği bir plaj. Aile dostu olsa da, plajdaki kulüplerin çoğu parti atmosferine sahip. Bu yüzden de daha çok genç turistlerin ilgisini çekiyor. Öyle çılgın partiler değil. Fakat kafa dinlemeye gidilecek bir plaj değil.

Gözlerden ırak, sessiz sakin bir şekilde güneşin ve denizin keyfini çıkarmak istiyorsanız, Perissa’ya geldikten sonra güney taraftaki plaja doğru gidin.

3.Perivolos Plajı

Perivolos Plajı

Perivolos Plajı

Perissa’dan yaklaşık 1.5-2 km uzaklıkta olan bu plajın Agios Georgios tarafındaki ucu Santorini’deki en lüks plaj olarak biliniyor. Burada çok sayıda lüks otel, üst düzey plaj kulüpleri ve pahalı restoranlar bulunur. Bu plajdan da belirli saatler arasında Fira’ya hareket eden otobüsler bulunur.

Burası daha çok üst düzey konukların tercih ettiği bir plaj olarak biliniyor. Fakat buna rağmen adanın en çok tercih edilen plajlarından biri. Perivolos Plajı, Perissa’ya nazaran çok daha sakin. Bu yüzden aile dostu. Sessiz sakin, huzurlu bir plaj deneyimi yaşamak istiyorsanız Perivolos size göre olabilir.

Perivolos ekonomik otel önerisi ; Atlantis Beach Villa ve Smaragdi Hotel.

4.Red Beach – Kızıl Plaj

Red Beach - Kızıl Plaj

Santorini’nin en iyi bilinen plajlarından biri olan Red Beach, çakıllı kırmızı kumu ile ünlü. Daha çok manzarası ile öne çıkan bu plajın pek albenisi olmasa da, temmuz ve ağustos aylarında adanın en kalabalık plajlarından biri. Plaja tekne ile veya 20 dakika araba yolculuğu ile rahatlıkla ulaşabilir. Plaja inen yer biraz dik olduğundan dolayı dikkatli olmanızda yarar var.

Açıkçası buraya parmak arası terlikle ile inmek biraz zor. Santorini’de deniz girmek için bu plajı tercih edecek olursanız, ayakkabılar ile gidin ve terliklerinizi yanınızda götürün.

5.Monolithos Plajı

Monolithos Plajı - Santorini Plajları

Monolithos Plajı

Kamari’nin aile dostu bir sahil kasabası olduğundan bahsettik. Monolithos Plajı da bu sahil kasabasının birkaç km kuzeyinde çocuk dostu bir plaj. Sığ suyu ve yumuşak kumu ile özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği plajlardan biri olan Monolithos, diğer plajların aksine kumdan kale yapabileceğiniz bir kuma sahip. Çocuklar için küçük bir oyun alanına da sahip olan plajın kuzey tarafında ise uçurtma sörfü kursu bulunuyor. Sessizliği ve sakinliği ile sevilen Monolithos, Santorini plajları arasında en çok tercih edilenlerden.

6.Ammoudi Bay

Santorini’de denize girebileceğiniz güzel bir spot… Bir plaj değil. Eğer Oia’da kalıyorsanız, buradan Ammoudi Bay’a yürüyerek rahatlıkla ulaşılabilir. Bunun için Oia’da restoranların bulunduğu yerden Ammoudi Körfezi’ne giden patikadan aşağı inin. Sonra sola dönüp su kenarı boyunca 5 dakika yürüyün. Buradaki kayalardan mavi sulara atlayıp denizin keyfini çıkarın.

Ayrıca burada, Kaldera’nın muhteşem manzarasına sahip küçük bir ada da var.

7.Vlychada Plajı

Vlychada Plajı

Vlychada Plajı

Hem siyah hem de beyaz kumu ile ünlü plajlardan biri olan Vlychada Plajı, şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz birkaç yer ve tavernalar ile adanın en sakin plajlarından biri olarak bilinir. Birçok Kaldera gezisi de burada başlar ve biter.

Plajın kuzey ucunda, şezlonglardan ve şemsiyelerden biraz daha uzakta yerliler arasında da popüler olan çıplaklar dostu bir plaj bulunuyor.

8.Eros Plajı

Eros Plajı - Santorini Plajları

Eros Plajı

Santorini Plajları arasında ulaşılması en zor plajlardan biri olduğundan dolayı adadaki en tenha plaj. Daha çok romantik aşıkların tercih ettiği yerlerden biri. Malum ”Eros” antik Yunanca’da aşk anlamına geliyor. Bu yüzden olsa gerek plaj, romantik çiftlerin favorilerinden. Ayrıca plajda yeme içme için güzel bir bar da bulunmaktadır.

Akıl almaz bir manzarası da olan Eros Plajı, rüzgarla doğal olarak oyulmuş nefes kesici uçurumlarla çevrili olmasıyla da dikkat çeker. Saman şemsiyeleri ve tertemiz denizi ile sakin bir plaj deneyimi sunan bu plaj da aklınızda olsun.

9.Exo Gialos Plajı

Exo Gialos Plajı

Exo Gialos Plajı

Fira’dan yürüyerek gidebileceğiniz plajlardan biri olan Exo Gialos, Fira’ya yaklaşık olarak 2 km uzaklıkta bulunuyor. Merkezi konumu nedeniyle adanın en çok tercih edilen plajlarından. Masmavi denizi ve güzel atmosferiyle aile dostu bir plaj denebilir.

10.Vourvoulos Plajı

Vourvoulos Plajı

Vourvoulos Plajı

Santorini’nin en sessiz plajlarından biri olmasıyla ünlü olan Vourvoulos Plajı, adanın batı tarafındaki Kolumbos ve Monolithos plajlarına benzer. Hemen hemen her plajın arkasında olan balıkçı limanı ve birkaç restoranın dışında pek bir şey olmasa da, gözlerden ırak sessiz sakin bir plaj arıyorsanız bu plajı da listenize ekleyebilirsiniz.

Bu plajda bar ve etkinlikler de yok. Bu yüzden çok uzun süre kaldığınızda sıkılabilirsiniz. Plaj, adanın merkezi Fira’ya yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunuyor.

  • Ulaşım ; Fira’dan taksilere binebilir veya bisikletler ile bu plaja ulaşabilirsiniz. Bunun dışında plaja Fira’dan veya başka bir bölgeden otobüs bulunmuyor.

Santorini plajları arasında olan bu 10 plajın dışında, Exomitis, Kambia, Pori, Mesa Pigadia ve Armeni Plajı gibi pek de popüler olmayan daha birçok plajdan bahsetmek mümkün. Ancak yukarıdaki 10 plaj, hem adanın en sevilen ve en çok tercih edilen plajları, hem de merkezden rahatlıkla gidilebilecek konumlarda bulunduğundan dolayı ilk olarak bu 10 plaja göz atmanızda yarar var.

Santorini'nin En Güzel Plajları

Plaj konusunda kararsız kalacak olursanız, Perissa’nın dışındaki plajları es geçin deriz. Bu plaj, hem adanın en sevilen plajı hem de Fira’dan en kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulunuyor. Aracınız yoksa ve taksilere çılgın ücretler ödemek istemiyorsanız otobüslerle ile ulaşabileceğiniz plajlardan  biri olan Perissa, ilk olarak tavsiye edebileceğimiz plajdır.