Türkiye‘de yayla turizminin önde gelen şehirlerinden biri olan Samsun, son zamanların popüler tatil destinasyonları arasında yer alıyor. Doğanın en güzel parçalarını sunan köyleri ve ilçeleriyle eşsiz bir deneyim sunan Samsun’da, nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek konaklama birimlerinin hemen hepsi şehir merkezi etrafında toplanıyor. Bundan dolayı da, hangi tesiste konaklarsanız konaklayın şehirdeki turistik noktalara, restoranlara ve şehrin kalbinin attığı yere yakın oluyorsunuz.

Bafra, Havza, Ayvacık, Ladik, Çarşamba ve Canik Samsun’un en iyi bilinen ilçeleri ve bu ilçelerde de birkaç konaklama birimini bulmak mümkün.

Karadeniz’e kıyısı olan Samsun, Yeşilırmak ve Kızılırmak nehirlerinin döküldüğü deltalar arasında yer alıyor. M.Ö 750-760 yılları arasında Miletoslular tarafından Amisos ismiyle kurulmuş eski bir yerleşim yeriymiş. Daha sonradan bölge Pers, Makedonya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetinde kalmış. Zamanla şehrin ismi değişerek önce Samsunta ve Samsus olmuş. Şehrin adını ilk kez Samsun olarak yazıp okuyan ise gezgin İbn-i Said olmuş.

Samsun’da Nerede Kalınır ? 

Samsun’da konaklama için tercih edilebilecek çok sayıda bölge olmadığından, ilçeler yerine şehirde konaklamayı düşünüyorsanız, şehir merkezinden başka alternatifiniz bulunmuyor. Ancak merkezde hemen her bütçeye ve zevke uygun olan bir konaklama birimi de rahatlıkla bulunabiliyor. Zaten Samsun, Türkiye‘deki en ucuz şehirlerden biri olduğundan bütçeye uygun tesisi bulmak da pek zor olmuyor.

Karadeniz‘in muhteşem deniz manzarasına karşı konumlanmış olan sahil otelleri, Samsun’da sevgiliyle kalınacak yerler arasında diyebiliriz. Burası, biraz daha lüks konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor olsa da, sevgiliniz/eşiniz ile güzel bir Samsun tatil deneyimi sunuyor.

Samsun’da sahil otellerinde konaklayacak olursanız, çocuklar için birçok aktiviteye sahip olan konaklama birimleri de bulabiliyorsunuz. Ayrıca tatilini plajlarda geçirmek isteyenler için sahildeki oteller çok daha mantıklı olacaktır.

Samsun merkezindeki oteller ise, modern kent dokusu içinde Karadeniz kültürünü deneyimleme imkanı sunuyor. Şehirdeki doğal ve tarihi güzelliklere eşit uzaklıkta olmak isteyenlerin tercih edebileceği merkez otelleri, yaz sezonunun dışında çok daha fazla rağbet görüyor.

Samsun Otel Tavsiyeleri – En Popüler 5 Otel

1.Anemon Samsun Hotel – 5 Yıldız

Anemon Samsun Hotel

Anemon Samsun Hotel

Samsun’da lüks bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, şehir merkezinde güzel bir konumda yer alan Anemon Hotel‘e göz atabilirsiniz. Kapalı yüzme havuzu, spor salonu, buhar odası ve sauna içeren spa merkezinden ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz. Otelden plaja da yürüyerek 3 dakika içinde ulaşım mümkün. 8+ konuk değerlendirme puanına sahip olan otel, Samsun’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek oteller listemizde ilk sırada yer alıyor.

2.Sheraton Grand Samsun Hotel – 5 Yıldız

Sheraton Grand Samsun Hotel

Samsun 5 yıldızlı oteller arasında en çok tercih edilen tesislerden biri olan Sheraton, biraz daha lüks bir Samsun tatili planlayanların tercih edebileceği konseptte. Şehirdeki en geniş odalara sahip olmasıyla ünlü olan bu tesisten de şehir merkezine çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Yat limanına kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Sheraton, özel plaj alanına sahip olmasıyla da turistlerin beğenisini kazanmış tesislerden. Yüksek konuk değerlendirme puanı ve çok sayıda olumlu konuk yorumlarına sahip olan otel, çift olarak seyahat edenlere hitap ediyor. Otelin aile odaları bulunmuyor.

3.North Point Hotel – 4 Yıldız 

North Point Hotel - Samsun da Nerede Kalınır

North Point Hotel

Yine Samsun şehir merkezinde yer alan North Point Hotel, şehirdeki lüks oteller arasında yer alıyor. Sahile 2 dakika yürüme mesafesinde yer alan otel, deniz ve şehir manzaralı odalarıyla hizmet veriyor. Modern tarzda dekore edilmiş odalar sunan tesis Fener Plajı‘na da 1 km uzaklıkta yer alıyor.

Cumhuriyet Meydanı ve Bulvar Alışveriş Merkezi’ne 2 dakika gibi kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan otelden şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne de yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

4.Neba Royal Hotel – 4 Yıldız

Neba Royal Hotel - Samsun da Nerede Kalınır

Neba Royal Hotel

Samsun’daki ucuz 4 yıldızlı otellerden biri olan Neba Royal Hotel de, şehir merkezine yürüme mesafesinde yer almaktadır. Oda Kahvaltı konseptinde hizmet veren bu modern otel, şehirdeki birçok 3 yıldızlı otele nazaran daha ekonomik konaklama sunmaktadır.

Samsun Limanı‘na ve sahile birkaç dakika yürüme mesafesinde yer alan tesisin ücretsiz otopark hizmeti de bulunmaktadır. Ayrıca tesisin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

5.Samsun Kapris Hotel

Samsun Kapris Hotel

Samsun Kapris Hotel

Samsun’daki yıldızsız otellerden biri olan Kapris Hotel, Atatürk Kültür Merkezi gibi cazibe merkezlerine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer almaktadır. Yani şehir merkezindeki turistik noktaların büyük bir bölümüne bu otelden yürüyerek rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Açık büfe kahvaltı servisi de olan otel, Ağustos Parkı’na ve Gazi Müzesi’ne 1 km uzaklıkta yer alıyor. Güzel ve merkezi konumuyla hizmet veren tesis, şehirdeki en ekonomik otellerden biri. Ayrıca tesisin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır.

Samsun Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Samsun da Nerede Kalınır

Samsun’da otel fiyatları Karadeniz’in birçok şehrine göre uygun. Otel fiyatları genellikle 150 TL’den başlamakta ve 500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bazı tesisler oda kahvaltı olarak hizmet verirken, bazılarında kahvaltı servisi de bulunmamaktadır. Şehirdeki 5 yıldızlı otellerin fiyatları, merkeze yakın olup olmamasına göre değişiklik gösteriyor. Şehir merkezine 3-5 km uzaklıkta yer alan bir 5 yıldızlı otelde, tam merkezdekine göre çok daha uygun fiyata bir oda bulabiliyorsunuz.

Samsun’da otel rezervasyonu için çok erken davranmanıza gerek kalmıyor. Şehirde yüksek sezonda bile uygun odalar bulabiliyorsunuz.

Samsun’a Ne Zaman Gidilir ?

Samsun da kalınacak yerler

Yazların sıcak, kışların yağışlı geçtiği Samsun, dört mevsim ziyaret edilebilecek şehirlerimizden biri. İç kesimler ve kıyı kesimler arasında sıcaklık farklılıkları olsa da, ortalama sıcaklığın aynı düzeyde olduğu söylenmektedir.

Samsun’u plajlar, dağcılık, yamaç paraşütü veya doğa yürüyüşü için ziyaret etmeyi planlıyorsanız şehri yaz aylarında ziyaret edin. Kaplıca imkanlarından yararlanmak veya Ladik Akdağ Kayak Merkezi‘ne gitmeyi planlıyorsanız da, şehri kış aylarında ziyaret edebilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler

Samsun’da gezip görülecek birçok doğal ve tarihi güzellik bulunmaktadır. Bunlar arasında kaçırılmaması gerekenler ise ;

  • Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
  • İlk Adım Anıtı
  • Heinrich Krippel Caddesi ve Onur Anıtı
  • Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi
  • Milli Mücadele Anıtı
  • Amisos Tepesi
  • Samsun Kaplıcaları
  • Kızılırmak Deltası
  • Şahinkaya Kanyonu
  • Kabaceviz Şelalesi

Samsun’da Yapılacak Şeyler

Samsun da nerede kalmalı

Samsun’da yapılacak çok sayıda turistik aktivite de bulmak mümkün. Eğer şehri kış aylarında ziyaret ediyorsanız, kaplıcaların veya kayak merkezinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Şehirdeki en popüler aktivitelerden biri de yamaç paraşütüdür.

Samsun’un tarihi ve turistik yerlerini tek tek gezin, müzelere uğrayın.

Bafra pidesi yemeden şehirden ayrılmayın.

Dağcılığa merakınız varsa, Samsun’un Ladik ilçesine bağlı Akdağ ve Kocadağ‘a gitmeyi de unutmayın.

Samsun’daki festivallere katılın (Karpuz Festivali, Yeşilırmak Kültür ve Sanat Şenliği, Karadeniz Kısa Film Festivali, Deniz Oyunları Festivali).

Samsun’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birçok otelden bahsetmek mümkün. Ancak yukarıdaki 5 tesis, şehirdeki en çok rezervasyon alan, en iyi konuk değerlendirme puanına sahip ve en ideal fiyatı olan otellerden oluşmaktadır.

İLGİLİ YAZILAR