Sakin koyları ve yemyeşil doğasıyla büyüleyici tatil destinasyonlarından biri olan Samos (Sisam), Yunan Adaları içinde ülkemize yakın konumuyla dikkat çekiyor. En kolay Kuşadası’ndan ulaşabileceğiniz bu adanın merkezi ise Samos (Halk arasında Vathy olarak biliniyor) ve Samos Plajları’nın büyük bir bölümü Vathy’den kolayca ulaşılabileceğiniz bir konumda yer alır. Adadaki kimi plajlar organize edilmiş, yani şezlong, şemsiye, duş, wc ve yeme içme gibi olanaklara sahipken bazı plajlar da bu imkanlar bulunmuyor.

Samos, Yunanistan‘ın diğer adaları gibi araç kiralayarak çok daha rahat gezebileceğiniz bir ada. Bu yüzden adada birkaç plaj deneyimi yaşamayı planlıyor, gezip görülecek turistik noktalara turlar olmadan, taksilere çılgın ücretler ödemeden gitmeyi planlıyorsanız mutlaka araç kiralayın deriz. Hatta yeteri kadar bütçeniz varsa arazi aracı da kiralayabilirsiniz. Plajların çoğuna giden yollar engebeli ve zor olduğundan (Toz-toprak) arazi aracıyla çok daha rahat dilediğiniz yere gidebilirsiniz.

Samos Plajları listemize geçmeden adada plajlara yakın olmak için hangi bölgelerde konaklayabileceğinizden de kısaca bahsedelim ;

 • Samos (Sisam-Vathy) ; Adanın merkezi olan Sisam veya diğer adıyla Vathy bölgesi, ilk defa Samos’u ziyaret eden tatilcilerin en fazla tercih ettiği yer. Daha çok ucuz ve orta bütçeli bir Samos tatili planlayanların tercih edebileceği bölgelerden. Lüks otel sayısı ve plaj oteli çok az. Samos merkezdeki en popüler otellere göz atmak için tıklayın.
 • Pythagorion (Pisagor) ; Adadaki en çok tercih edilen ikinci konaklama bölgesi. Adanın merkezi Vathy’e yaklaşık 11 km uzaklıkta bulunuyor. Çok sayıda plaj oteline sahip olduğu gibi birkaç lüks oteli de bu bölgede bulabiliyorsunuz. Pythagorion Otelleri‘ne göz atmak için tıklayın.
 • Kokkari ; Adanın merkezi Vathy’e yaklaşık 13 km uzaklıkta olan Kokkari’de Samos Adası’nda konaklayabileceğiniz en popüler bölgelerden. Kokkari Plajı ve Lemonakia Plajı’na yakın çok sayıda bütçeli ve lüks oteli bu bölgede bulmak mümkün. Kokkari otellerine göz atmak için tıklayın.

Daha detaylı bir konaklama rehberi için Samos’ta nerede kalınır ? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

SAMOS PLAJLARI

Samos Plajları Haritası

Samos Plajları Haritası – Haritayı google maps‘te görmek için tıklayın

Samos Adası’ndaki plajların hepsine girişler ücretsiz. Sadece şezlong ve şemsiyeler için kiralama ücreti ödüyorsunuz. Yani adadaki plajlara havlunuzu alıp gidebilirsiniz. Bizde olduğu gibi şezlong ve şemsiye kiralama zorunluluğu da yok.

Eğer plajlar ”Organize” bir plaj ise, o plajda şezlong, şemsiye, duş, wc ve yeme içme gibi olanaklar bulunabiliyor. ”Organize Olmamış” bir plaj ise, şezlong ve şemsiye bulamayacağınız gibi yeme içme için tavernaları veya barları bulamayabiliyorsunuz. Bu yüzden donanımlı bir plajda deniz keyfi yapmayı planlıyorsanız organize olmuş bir plajı tercih ettiğinizden emin olun.

1.Lemonakia Plajı

Lemonakia Plajı

Lemonakia Plajı

Samos’ta plaj keyfi denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Lemonakia Plajı, Samos’un en ünlü plajı diyebiliriz. Organize bir plaj olmasından dolayı özellikle ağustos aylarında aşırı kalabalık olan bu plajda, öğleden sonra yer bulmak neredeyse imkansız.

Ada merkezi olan Vathy’e yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunan bu plaja, Kokkari bölgesinde konaklayacak olursanız yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Plaj barı, şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz tesis, kristal berraklığında bir deniz ve yumuşak kumu ile her yaştan tatilcinin favorisi olan Lemonakia Plajı, Samos’ta ilk olarak düşünebileceğiniz plajlardan.

Eğer plajda yer alan bar yeme içme için pahalı gelecek olursa, Kokkari Köyü’ne yürüyerek 10-15 dakikada veya araçla 2 dakikada gidebileceğinizi unutmayın. Bu köy içerisinde çok sayıda restoran, bar ve market de bulabilirsiniz.

Lemonakia Plajı’nın geniş bitki örtüsü ve yüksek kayalıklarla çevrili oluşu egzotik bir manzara oluşturuyor. Ayrıca Samos’un en iyi plajları arasında olan Tsamadou Plajı Lemonakia’ya sadece 10 dakika yürüme mesafesinde yer alır.

2.Tsamadou Plajı – Çıplaklar Plajı

Tsamadou Plajı

Lemonakia Plajı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Tsamadou Plajı da, Samos plajları arasında oldukça popüler ve kalabalık olan bir plaj. Kokkari Köyü’nün merkezine yaklaşık 2-3 km uzaklıkta yer alan bu plaj da kısmen organize edilmiş bir plaj. Yani plajda, şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir yer olduğu gibi, yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir taverna da bulunuyor.

Tsamadou Plajı, Samos’un çıplaklar plajı olarak bilinen tek resmi plajı. Plajın sadece belirli bir bölümü çıplaklar için ayrılmış. Plajın geneli ise halk plajı olarak faaliyet gösteriyor.

Yemyeşil bir doğa ile çevrili olan bu plaj, mavi yeşil karışımı denize, yumuşak çakıl taşlı bir sahile ve eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapar.

3.Kokkari Plajı

Samos Plajları

Kokkari Plajı – Foto Kaynak ; pixabay.com

Samos’un en iyi plajlarından biri olan Kokkari Plajı, ayrıca adadaki en kalabalık olan plajlardan. Adanın merkezi Vathy’e 10 km uzaklıkta yer alan bu plajdan Lemonakia ve Tsamadou Plajı’na araçla 5 dakikada ulaşabilirsiniz.

Bu plaj Samos’un en güzel tatil beldelerinden biri olan Kokkari Köyü’nde bulunuyor. Bu yüzden de, restoran, bar, taverna ve ihtiyacınız olabilecek hemen her şeyi bu köyün merkezinde bulabiliyorsunuz. Zaten Kokkari, adadaki en çok tercih edilen konaklama bölgelerinden biri olarak da biliniyor. Kokkari’de konaklayarak Lemonakia, Tsamadou ve Kokkari Plajı‘na oldukça yakın bir konumda olursunuz. Bu 3 plaj da, adanın en sevilen ve en kaliteli plajları arasında yer alıyor.

Aile dostu bir plaj olan Kokkari Plajı, ara sıra rüzgarlı olabiliyor. Ancak genel olarak sakin bir denize ve havaya sahip. Ayrıca rüzgar sörfü için adadaki en ideal yerlerden.

Ege Denizi’nin masmavi sularının ve adanın doğal güzelliğinin tadını çıkarma fırsatı sunan bu plaj da, organize bir plajdır. Şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir tesis, yeme içme ihtiyaçlarınızı gidebileceğiniz bir plaj barı da var. Plaj genel olarak beyaz çakıl taşlarına sahip. Bazı bölümleri ise kumludur.

4.Tsabou Plajı

Tsabou Plajı – kaynak ; flickr / petr-aust

Samos’taki çıplak plaj dostu olan Tsabou Plajı‘nın bazı bölümleri çıplaklar tarafından tercih ediliyor. Ancak plaj genel olarak aile dostu bir plaj. Plajın uç kesimlerine doğru gidecek olursanız, çıplaklar bölümünü de bulabilirsiniz.

Adanın merkezi Vathy’e 15 km uzaklıkta olan bu plaj da, kısmen organize bir plaj. Agios Konstantinos plajına 3 km uzaklıkta yer alan bu plajda çakıl taşlı rüzgarlı bir plajdır. Deniz derin olduğundan dolayı küçük çocuklu aileler tarafından pek tercih edilmez.

Plajda tavernaların ve plaja yakın konaklama tesisleri de bulunabiliyor. Çok ünlü bir plaj olmasa da, sessiz ve huzurlu bir atmosfere sahip, çok da kalabalık olmayan bir plaj arayan tatilcilerin tercih edebileceği plajlardan biri.

5.Mykali Beach

Samos Plajları

Mykali Beach – Foto Kaynak ; booking.com

Küçük çakıllı bir plaj olan Mykali Beach, adanın merkezi Vathy’nin 8 km güneyinde bulunuyor. Kuvvetli rüzgarlardan korunan bir plaj olması ve 3 km uzunluğa sahip olması bu plajın öne çıkan özelliklerinden. Kristal renginde denize sahip olan Mykali Plajı da, çocuklar için en ideal plajlardan. Bundan dolayı da daha çok çocuklu aileler tarafından tercih edilir.

Şezlong, şemsiye ve birçok turistik tesisle çok iyi bir şekilde organize edilmiş olan bu plaj, su sporları konusunda da adadaki en popüler plajlardan. Eşsiz manzarası ve tertemiz deniziyle Samos plajları listesine eklenebilir.

6.Psili Ammos Plajı

Psili Ammos Plajı

İnce ve yumuşak kumu ile öne çıkan plajlardan biri olan Psili Ammos, Ada merkezi Vathy’e 11 km uzaklıkta bulunuyor. Uzun kumsalları sevenler için eşsiz bir deniz keyfi sunan bu plaj da, adadaki birçok plaj gibi organize olmuş bir plajdır. Özellikle ağustos aylarında aşırı kalabalık olan plaj, şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir tesise, yeme içme için bar ve tavernalara da sahip. Ayrıca adadaki en huzurlu ve sakin plajlardan biri olduğundan aile dostu bir plajdır.

Uçurumlar sahili sert rüzgarlardan koruyor. Bu özelliğiyle plaj küçük çocuklar için de Samos’taki en iyi plajlardan biri. Bunun yanında plaja yakın daire konseptinde hizmet veren birkaç konaklama birimi de bulunabiliyor.

7.Potakaki Beach

Potakaki Plajı

Samos’un en iyi plajları arasında olan Potataki Plajı, muhteşem bir dağ manzarasına sahip olmasıyla ünlü. Aile dostu bir plaj olmasıyla da sevilen Potataki’de su sporları da bulunuyor. Çok hareketli bir plaj olmadığından dolayı da, sessiz ve sakin bir Samos tatili planlayanların favorileri arasında.

Plaja araçlarınızla ada merkezi Vathy’den rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Plaj merkeze yaklaşık olarak 14 km uzaklıkta yer alıyor.

Adanın en iyi ve en popüler tatil beldelerinden biri olan Pythagorio’ya 3 km uzaklıkta bulunan bu plaj, şezlonglar, şemsiyeler ve tavernalarla iyi bir şekilde organize edilmiş bir plajdır. Ayrıca Pythagorio’da konaklayarak araçsız olarak da plaja ulaşabilirsiniz.

Bu plajın bir diğer özelliği turistlerin dışında yerel halk tarafından da tercih ediliyor olması. Yani plajda çok sayıda Yunanlıyı görmek de mümkün. Mavi Bayrak ödüllü bir plaj olmasından dolayı da, temmuz ve ağustos aylarında Samos’ta en kalabalık olan plajlardan. Ayrıca plaja Pythagorio’dan otobüslerle de ulaşabiliyorsunuz.

8.Livadaki Beach

Livadaki Plajı

Bize göre Samos’un en iyi plajı. Hem Vathy’e yakın konumda oluşu (10km) hem de muhteşem manzarası ve korunaklı deniziyle eşsiz bir tatil deneyimi sunuyor.

Livadaki Plajı, uzun korunaklı bir plajda yumuşak kumlarıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Ada merkezinin kuzeyinde bulunan bu plaj, temmuz ve ağustos aylarındaki plaj partileriyle de tanınır.

Bu plajın yolu biraz kötü olduğundan dolayı pek tercih edilmiyor. Arazi veya normal araçlarla plaja rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz ve göreceğiniz manzara plajın kötü yoluna kesinlikle değiyor. Bu yüzden her ne kadar listemizin sonunda yer alsa da, Livadaki Plajı’na mutlaka göz atın deriz.

9.Posidonio Plajı

Posidonio Plajı – kaynak ; flickr / anders_gustavson

Samos’un en güzel plajlarından biri olan Posidonio, adanın başkenti Vathy’nin 13 km güneydoğusunda yer alıyor.

Şiddetli rüzgarlardan tamamen korunmuş yeşil berrak suları ile oldukça küçük ve sakin bir koy olan Posidonio, sahil boyunca tatilcilere gölge sağlayan uzun çam ağaçlarına da sahip.

Az sayıda şemsiye ve şezlonglarla düzenlenmiş olan bu plaja yakın birkaç konaklama seçeneği ve yeme içme için gidilecek tavernalar da var.

Plaja tüm ulaşım araçlarıyla rahatlıkla gidebilirsiniz.

10.Kedros Plajı

Samos’un en temiz plajlarından biri olan Kedros, ada merkezi Vathy’nin 5 km kuzeybatısında yer alıyor. Plaj genel olarak organize olmamış ve düzensizdir. Bu yüzden de adadaki en sakin plajlardan biri olarak bilinir.

Mavi kristal rengindeki sularıyla öne çıkan bu plaj da, Samos’ta denize girilecek güzel bir plaj olabilir.

Samos’taki Plajlar Hakkında Bilgiler

Foto Kaynak ; flickr.com/sergiobarbieri

 • Samos Adası’ndaki plajların hepsine giriş ücretsiz. Bu yüzden adadaki plajlara havlunuzu alıp gidebilirsiniz (2021 yılı itibariyle bazı plajlarda şezlong ve şemsiye kiralamak zorunlu)
 • Adadaki plajların büyük bir bölümü sessizliği ve huzurlu atmosfere sahip oluşuyla tanınıyor. Ancak biraz daha hareketli bir plaj arıyorsanız Tsamadou Plajı‘nı tercih edebilirsiniz.
 • Samos’ta yukarıdaki 10 plajın dışında daha birçok plaj bulunuyor. Ancak plaj tercihi yaparken, plajın popülerliğinin yanı sıra, organize olup olmadığına da mutlaka göz atın. Organize olmamış plajlarda şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir tesis olmadığı gibi yeme içme için de taverna veya bar bulamayabilirsiniz.
 • Adadaki plajların çoğuna giden yollar gayet iyi durumda olsa da, bazı yollar aşırı toz topraklı olabiliyor. Bu yüzden de araç kiralarken arazi aracı kiralamayı düşünün derim. Yoksa çok büyük bir problem olacağını da düşünmüyoruz.
 • Konaklayacağınız yere çok iyi karar verin. Her ne kadar turistlerin büyük bir bölümü konaklama için ada merkezi olan Vathy’i tercih ediyor olsa da, Kokkari, Tsamadou ve Lemonakia Plajı’na yakınlığı ile birçok turistin favori konaklama bölgelerinden olan Kokkari’ye de mutlaka göz atın deriz.

Samos plajları listenize karar verirken yukarıdaki haritaya göz atmayı da unutmayın. Listede olmayan bazı plajları haritada görebilirsiniz. Gezip görülecek yerlere göre de bir rota oluşturuyorsanız, listede olmayan plajlara çok yakın olabileceğinizi de unutmayın.

Diğer Yunan Adaları

Samos Gezilecek Yerler

Samos Plajları’ndan sonra adada bir kültür gezisi de planlıyorsanız, Samos’un en popüler ve en güzel şu turistik noktalarına göz atmayı da unutmayın ;

 • Sisam Heraionu
 • Tunnel of Eupalinos (Eupalinos Tüneli)
 • Kokkari Köyü
 • Panagia Spiliani Church
 • Potami Şelaleleri
 • Başkalaşım Kilisesi (Metamorphosis Church)
 • Pisagor Arkeoloji Müzesi (Pythagoreio Archaeological Museum)
 • Pythagoras Mağarası