Salzburg, Avusturya‘da Viyana’dan sonra en çok ziyaret edilen şehirlerden. Mozart’ın doğum yeri olması ile ünlü olan bu şehir, ülkenin birçok şehrinde olduğu gibi pahalı. Yemek, su, otel, kafe, bar, alışveriş her şey bu şehirde ciddi anlamda pahalı olabiliyor.

Tabii, Viyana’ya nazaran biraz daha uygun konaklama birimlerini bu şehirde bulmak da mümkün.

Salzburg’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak ilk olarak bölgeye karar verin. Bölge seçimi ile, şehirde zevkinize ve bütçenize uygun bir tesisi çok daha kolay bulabilirsiniz.

Salzburg’da Nerede Kalınır ? – En Güzel 3 Konaklama Bölgesi 

Salzburg’da konaklama için tercih edilebilecek birçok bölge bulunuyor olsa da, bunlar arasında en çok tercih edilen, turistik yerlere ve merkeze yakınlığı ile ünlü 3 bölge bulunuyor. Bunlar ;

  • Altstadt ; Eski şehir olarak da biliniyor ve turistik noktaların büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır.
  • Neustadt ; Yeni şehir olarak da bilinir ve Eski Şehir bölgesine ve şehirdeki turistik noktalara da oldukça yakındır. Biraz daha hareketli bir bölge olduğundan daha çok genç kesimin tercih ettiği bir bölge.
  • Elisabeth Vorstadt ; Bu bölge ise, Salzburg’da en ucuz konaklama birimlerini bulabileceğiniz bölgedir. Ayrıca konum olarak da, turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde yer alır.

1.ALTSTADT – Şehir Merkezi

ALTSTADT - Şehir Merkezi

ALTSTADT – Şehir Merkezi

Altstadt, Old Town yani Eski Şehir olarak bilinir ve Salzburg’un kalbinin attığı yerdir. Burası, Salzburg’da gezilecek yerlere en yakın olabileceğiniz bir bölge olsa da, diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olduğundan dolayı, herkesin tercih edebileceği bir bölge değil.

Eğer Salzburg için yeteri kadar bütçeniz varsa, ilk olarak bu bölgeye göz atın. Bölgedeki tesisler pahalı gelecek olursa da, aşağıdaki diğer bölgelere göz atabilirsiniz.

Altstadt, Salzburg’un en eski bölgesi. Bu yüzden de, şehirdeki tarihi ve turistik noktaların büyük bir bölümü bu bölgede bulunuyor. Ancak bu bölge, biraz kalabalık ve turistik bir yer. Turist trafiğiyle aranız iyi değil, her şey için sıra beklemek istemiyorsanız, bu bölge biraz bunaltıcı olabilir. Ancak şehirdeki en iyi ve en merkezi bölgenin Altstadt olduğunu unutmayın.

Salzburg hakkında az çok araştırma yaptıysanız ”Getreidegasse” alışveriş caddesinin duymuşsunuzdur. Duymadıysanız da söyleyelim. Bu cadde, Salzburg’da alışveriş için en popüler ve en güzel adres. Bunun yanında, ünlü Mozart’ın doğduğu yer olması bakımından da oldukça önemli.


Booking.com

Eski Şehir Otelleri

  • Star Inn Hotel Premium Salzburg Gablerbräu, by Quality – 3 Yıldız ; Bölgedeki orta bütçeli bir otel olan bu tesis, konum olarak Mozart Residence adlı müzenin hemen yanında bulunuyor. Konum ve fiyat olarak, bölgedeki en ideal otellerden. Aile odaları, barı ve terası da olan bu otel ile bölgedeki otel araştırmanıza başlayabilirsiniz.
  • Hotel Wolf Dietrich – 4 Yıldız ; Şehrin araç trafiğine kapalı olan alanında sakin bir sokakta bulunan bu otel, yüzme havuzu, spa ve sağlık merkezi ile hizmet veriyor. Aziz Sebastian Kilisesi’ne 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesisten, Eski Şehir bölgesindeki birçok turistik noktaya da kısa sürede ulaşabilirsiniz.

2.Elisabeth Vorstadt

Salzburg da Kalınacak Yerler

Elisabeth Vorstadt, Salzburg’da en ucuz konaklama birimlerini bulabileceğiniz bölgedir.

Salzburg, ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Özellikle şehir merkezine yakın konaklama birimlerini tercih edecek olursanız. Fakat bu bölge, diğer bölgelere nazaran daha uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Nedeni ise, turistik yerlere biraz daha uzak (20-30 dakika yürüme) olması.

Turistik noktaların büyük bir bölümü bu bölgeye 1-2 km uzaklıkta bulunuyor. Yani yürünemeyecek kadar uzak değil. Tabii yürümek istemezseniz de, toplu taşıma araçlarıyla da Eski Şehrin kalbinin attığı yere gidebilirsiniz.

Elisabeth Vorstadt, sadece konaklama birimleri ile değil, restoran ve kafelerinin ucuzluğu da ünlüdür. Tabii ucuz derken, çok büyük bir fiyat farkı yok. Ancak bütçeli bir Salzburg gezisi planlıyorsanız, aradaki fiyat farkı ”önemli” denebilecek düzeydedir.

Neustadt bölgesi, merkez istasyon ve Salzach nehri arasında merkezi bir konuma sahip olan Elisabeth Vorstadt, Tarihsel olarak göçmen ve işçi sınıfı mahallesidir.

NOT : Bu bölgenin bazı bölümleri turistler için biraz tehlikeli olabilmektedir. Özellikle gece hayatı için bir plan yapıyor ve gecenin geç saatlerinde otelinize yürüyerek dönmeyi planlıyorsanız, bu bölgenin biraz daha merkezinde konaklayın. Tripadvisor ve forumlarda, bölgenin artık çok iyi korunduğu söylense de, yine de geceleri burada biraz daha dikkatli olmanızda yarar var.

Elisabeth Vorstadt bölgesinde bulunan konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Elisabeth Vorstadt Otelleri

  • arte Hotel Salzburg – 4 Yıldız ; Bölgedeki en merkezi otellerden. Eski Kentin (Altstadt) kalbine bu tesisten yürüyerek 10 dakika içerisinde gidebiliyorsunuz. Geniş aile odaları, barı ve fitness merkezi ile hizmet veren bu lüks otel, şehir merkezindeki diğer 4 yıldızlı otellere nazaran daha uygun fiyata sahip.
  • Adlerhof – 2 Yıldız ; Oda ve Kahvaltı konseptinde olan bu tesis, bölgedeki en uygun fiyatlı konaklama birimlerinden biri. Geniş aile odaları da olan bu tesis, Salzburg Merkez İstasyonu’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Salzburg’da en ucuz nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek bir konaklama birimi arıyorsanız, yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan bu tesisi inceleyebilirsiniz.

3.Neustadt

Salzburg Otel Önerileri

Salzburg’un gece hayatıyla ünlü olan bölgesi Neustadt, yeni şehir olarak bilinir ve Altstadt’a (Eski Şehir) çok uzak değil. Fakat burası, biraz daha genç turistlerin tercih ettiği yerlerden biri olarak bilindiğinden dolayı, geceleri biraz daha hareketlidir.

Gece hayatıyla işiniz yoksa dahi, bu bölgeye göz atabilirsiniz. Çünkü bu bölge, şehirdeki en güzel konuma sahip olan bölgelerden biri. Ayrıca, birkaç tarihi binayı da burada görebiliyorsunuz.

Eski Şehir Mozart’ın doğduğu eve sahipken, Yeni Şehir (Neustadt) ailesiyle birlikte yetişkin olarak yaşadığı eve sahip. Bu ev de bir müzeye dönüştürülmüş ve günümüzde ziyaretçiye açıktır.

Bunun yanında, Salzburg’da mutlaka göz atabileceğiniz yerlerden biri olan Mirabell Sarayı da bu bölgede bulunmaktadır.

Bu bölgeden Eski Kent’e ortalama 5-15 dakika içerisinde yürüyerek gidebiliyorsunuz. Bazı tesisler eski kente çok yakınken, bazıları 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Yeni şehir bölgesinde, her bütçeye uygun olan konaklama birimlerini de rahatlıkla bulabiliyorsunuz. İster 4-5 yıldızlı lüks oteller, isterseniz de bütçeli butik otelleri, hostelleri ve pansiyon tarzı konukevlerini bulabilirsiniz. Yani Salzburg’da nerede kalmalı ? sorusuna cevap olabilecek en popüler ve en ideal bölge diyebilirim.

Neustadt bölgesindeki konaklama birimlerine göz atmak isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz.

Neustadt Otel Önerileri

  • Loft Collection Salzburg Mirabell ; Bir apart otel olarak hizmet veren bu tesis, Mirabell Sarayı’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Konum olarak oldukça güzel bir yerde bulunan bu otelden, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne 15 dakikadan kısa bir sürede yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.
  • Cityhotel Trumer Stube – 3 Yıldız ; Hem Altstadt, hem de Neustadt’a yakınlığı ile dikkat çeken bu tesis, Salzburg’daki en çok tercih edilen otellerden biri. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak bilinse de, otelin aile odaları da bulunmaktadır.
  • IMLAUER HOTEL PITTER Salzburg – 4 Yıldız ; Biraz daha lüks bir otelde konaklamak isterseniz de, Yeni Şehir bölgesinin en merkezi yerinde bulunan, eski kente ortalama 5 dakika yürüme mesafesinde yer alan bu tesise göz atabilirsiniz. Aile odaları, barı ve fitness merkezi de olan bu tesisin en güzel özelliği de şehirdeki önemli noktaların büyük bir bölümüne yakın bir konumda bulunuyor olmasıdır.Booking.com

Salzburg Otel Fiyatları

Salzburg’da otel fiyatları genel olarak 50€’dan başlamakta ve 250€’ya kadar çıkabilmektedir. Ortalama 75-115€ arasında bir ücrete şehirde güzel bir konuma sahip 3-4 yıldızlı otellerin büyük bir bölümünde konaklayabilirsiniz.

Eğer günlük 45€’nun altında bir bütçe ile seyahat ediyorsanız, oteller yerine konukevi, hostel ve pansiyonlara göz atmanızda yarar var. Ayrıca bu fiyatın altında bir bütçe ile şehir merkezine ve şehirdeki turistik noktalara da çok yakın olamayacağınızı unutmayın.

Eğer hostellerde konaklayacak olursanız, dorm odalarını ortalama 20€’ya bu şehirde bulabiliyorsunuz. Ancak şehirde hostel sayısı sınırlı olduğundan dolayı da, tesis seçimi çok da kolay olmuyor.Booking.com

Salzburg Otel Rezervasyonu

Salzburg Otel Rezervasyonu

Salzburg, güzel mimari, tarih dolu kiliseler ve ilginç gastronomi ile ilgilenen insanlar için harika bir şehir. Avusturya ile Almanya arasındaki sınırda, Alpler’in çok yakınında yer alır ve günübirlik geziler veya kış sporları yapmak istiyorsanız ideal bir yerdir. Birçok turist Salzburg’da konaklamadan günübirlik bir gezi ile şehri ziyaret ediyor olsa da, zamanınız varsa kesinlikle 1 günde olsa bu şehirde konaklamanızı tavsiye ederim.

Salzburg’da otel rezervasyonu için çok erken yerinizi ayırmanıza da gerek yok. Yani 4-5 ay öncesi bu şehirde rezervasyon için biraz erken olabilmekte. Özellikle fiyatlarda çok değişiklik olmadığından dolayı, 1-2 ay öncesi uygun olabiliyor. Otel fırsatlarının büyük bir bölümü, booking ve hotels.com’a göre ortalama 1-3 ay öncesinden çıkıyor. Tabii bazı otellerde, çok daha öncesinden erken rezervasyon fırsatlarını görebiliyorsunuz. Ancak genel olarak süre 1-3 aydır.

Booking, hotels.com veya expedia.com’u bu şehirde otel rezervasyonu için kullanabilirsiniz. Bu 3 otel arama sitesi de, konuk yorumlarına ve değerlendirme puanlarına sahip olan sitelerdir. Ancak otelde ek ücret olarak ödemeniz gereken vergileri ve ek ücret adı altında talep edilen fiyatı booking üzerinden çok daha iyi görebiliyorsunuz.

Salzburg Ucuz Otel Tavsiyeleri

1.Plaza Inn Salzburg City – 3 Yıldız

Plaza Inn Salzburg City

Plaza Inn Salzburg City

Basit ve sıradan bir otel olan Plaza Inn, Salzburg’un en ucuz otellerinden biri. Konum olarak, eski kentin kalbine 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelden, şehirdeki gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Otelin konuk değerlendirme puanı 7+, yani çok yüksek bir değerlendirme puanı yok. Ancak otel konusunda seçici biri değilseniz ve şehirdeki en ucuz oteli arıyorsanız, bu tesise göz atabilirsiniz. Otelin gecelik konaklama ücretleri 50€’dan başlıyor.

2.Altstadt Hotel Hofwirt Salzburg – 3 Yıldız 

Altstadt Hotel Hofwirt Salzburg

Altstadt Hotel Hofwirt Salzburg

Şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri olan bu tesis, konum olarak şehrin merkezi bir yerinde bulunuyor. Buna rağmen, şehirdeki en ucuz tesislerden bir tanesi. Bu otelin gecelik ücretleri ise 70€’dan başlamaktadır. Diğer otellere nazaran biraz daha pahalı gibi dursa da, 70€’ya 3 yıldızlı modern ve merkezi bir oteli bu şehirde bulmak pek de kolay değil.

Bu yüzden, mutlaka bu tesisi inceleyin deriz. Ayrıca otelden şehirdeki en uzak turistik yere de 15 dakikada gidebiliyorsunuz. Yani birçok gezip görülecek yer, otele oldukça yakın bir konumda yer almaktadır.

3.Hotel Neutor Express 

Hotel Neutor Express 

Hotel Neutor Express

Hohensalzburg Kalesi’ne 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, konum olarak Eski Kent’e 250 metre uzaklıkta yer alıyor. Yani şehirdeki en merkezi otellerden.

Tesisin bulunduğu yer, Salzburg’un biraz daha sakin bir bölgesi. Bu yüzden, çok da hareketli bir yerde konaklamak istemiyorsanız, bu tesisi inceleyebilirsiniz.

Bu otelin gecelik konaklama fiyatı ise, 50€’dan başlıyor. Otel konusunda çok seçici biri değilseniz, merkezi bir konuma sahip olan bu oteli seveceksiniz.

4.Hotel Vogelweiderhof – 3 Yıldız

Hotel Vogelweiderhof

Hotel Vogelweiderhof

Salzburg da Kalınacak Yerler

Hotel Vogelweiderhof

Bir konukevi olarak hizmet veren bu tesis, Eski Kent’e 1.5 km uzaklıkta bulunuyor. Yani şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne gitmek için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olacaktır.

Ancak otelin gecelik konaklama ücretleri 45€’dan başlamaktadır. Yani şehirdeki en uygun fiyatlı tesislerden. Bunun yanında, tesisin yüksek bir konuk değerlendirme puanı da bulunmaktadır. Geniş aile odaları da olan bu tesise de göz atmayı unutmayın.

5.arte Hotel Salzburg – 4 Yıldız

arte Hotel Salzburg

arte Hotel Salzburg

Salzburg da Hangi Bölgede Kalınır

arte Hotel Salzburg

Biraz daha lüks bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, yukarıda da bahsettiğimiz arte hotele göz atabilirsiniz. Bu otel şehirdeki en ucuz otellerden değil. Fakat 4 yıldızlı oteller arasında en uygun fiyatlı olandır. Otelin gecelik konaklama ücretleri 90£’dan başlamaktadır. Ayrıca otel, şehirdeki en lüks ve en modern otellerden bir tanesi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Salzburg’da konaklama için listeye daha birkaç bölge ve otel önerisi eklemek mümkün. Fakat seçimin kolay olması adına, ilk olarak şehirdeki en popüler bu 3 bölge ile araştırmanıza başlayabilirsiniz.