Çeşme’nin karşısındaki güzel konumu ile dikkat çeken Sakız Adası, Yunan Adaları arasında en güzel tatil destinasyonlarından biri. Sakız’da konaklama ise, genel olarak uygun fiyatlı. Mykonos veya Santorini gibi pahalı bir ada olmayıp, hemen her bütçeye uygun konaklama birimlerini bu adada çok rahat bulabilirsiniz.

Ada, birbirinden güzel ve bütçeli pansiyonlar, daireler ve butik otelleri ile her bütçeye uygun turist için güzel bir tatil deneyimi sunuyor. Tabii adada konaklama için birkaç farklı bölge bulunmaktadır. Bu bölgeler, her zevke  ve bütçeye göre farklılık gösterdiğinden ilk olarak Sakız’da hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin deriz.

Sakız Adası’nda nerede kalınır ? adlı bu yazıda, adanın en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerini, pansiyon önerilerini, butik otelleri ve fiyatlarını bulabilirsiniz.

Sakız Adası’nda Nerede Kalınır ? Konaklama Tavsiyeleri

Sakız Adası’nda konaklama için tercih edilebilecek en ideal 3 bölge bulunmaktadır. Bunlar ; Sakız merkez bölgesi, Karfas ve Kambos bölgesidir. Bu 3 bölge de, adada konaklanabilecek en popüler bölgelerdendir. Fakat ada merkezi diğer bölgelere nazaran daha iyi ve daha güzel bir konuma sahiptir.

Merkezden sonra en popüler bölge Karfas ve sonrasında da Kambos bölgesi gelmektedir. Bölgelerin özelliklerini yazının devamında bulabilirsiniz.

1.Sakız Merkezi ve Otelleri

sakız adası konaklama

Şüphesiz adanın merkezi, turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri olduğu gibi, adadaki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan bölge, Sakız Adası’nın merkezidir.

Burası, adanın diğer bölgelerine ve Sakız’da gezilecek yerler arasında oldukça popüler olan turistik noktalara çok kolay ulaşabileceğiniz bölge.

Bu bölge, adanın en güzel Yunan yemeklerini yiyebileceğiniz restoranlar, birbirinden güzel atmosfere sahip cafeler ve barlar ile çevrili. Adanın en hareketli ve en turistik bölgesi olduğundan ilk olarak bu bölgeye göz atılabilir.

Sakız Adası Plajları‘nın büyük bir bölümüne yakın bir konumda bulunan bu bölge, gece hayatı için planları olanların da gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir bölgedir.

Sakız Merkez’deki Konaklama Birimlerine göz atmak için tıklayın Booking.com – Sakız Merkez

Sakız Adası Merkez Otel Tavsiyeleri

 • Homely Studios ; Adadaki en çok tercih edilen otellerden biri olan tesis, merkezdeki en çok rezervasyon alan konaklama birimlerinden. Bu otel, Sakız’ın tam kalbine 2.5 km uzaklıkta bulunuyor. Bu yüzden de konaklama ücretleri burada gayet uygun.
 • Sakız Diana Hotel (2 Yıldız) : Adadaki en ucuz otellerden biri olduğu gibi, turistlerin en çok tercih ettiği tesislerden bir tanesidir. Adanın tam kalbine 5 dakika yürüme mesafesindeki eşsiz konumu ve ucuz odalarıyla düşünülebilecek seçeneklerden.
 • Chios Chandris – 4 Yıldız ; Şehrin tam kalbine 10 dakika yürüme mesafesindeki bu otel, biraz daha lüks otel arayanların tercih edebileceği tesislerden.
 • Ionia rooms – Konukevi – Pansiyon ; Yine süper merkezi tesislerden bir tanesi. Oldukça uygun fiyatı ve güzel konumu ile popüler. Sakız’da kalınabilecek en güzel pansiyonlardan biri olarak bilinir ve bütçeli bir tatil planı yapanların göz atabileceği tesislerden.

2.Karfas Bölgesi ve Otelleri

Karfas Plajı

Karfas Plajı

Karkas olarak bilinse de, bölgenin adı Karfas‘tır ve Sakız Adası’nda konaklama için tercih edilebilecek en iyi bölgelerden biridir. Çoğu turist ilk olarak bu bölgeye bakar, aradığını bulamazsa da merkezdeki bölgeye göz atar.

Bu bölge, merkeze nazaran biraz daha samimi ve popülerdir. Karfas’tan da adanın merkezine çok rahat ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden konum bakımından tereddüt etmeye de gerek yok. Ayrıca burada konaklayarak plajlara daha yakın olursunuz ve merkeze nazaran biraz daha uygun konaklama birimlerini bulabilirsiniz.

Ayrıca bu bölge, çocuklarla adada kalabileceğiniz en ideal bölgedir.

Karfas Bölgesi’ndeki Otellere göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com – Karfas

Karfas Bölgesi Otel Tavsiyesi

 • Erytha Hotel & Resort – 4 Yıldız – Tatil Köyü ; Sakız otelleri arasında en lüks tesislerden biri olan bu otel, Karfas’ın merkezine 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Plaja 100 metre uzaklıkta bu otel, geniş aile odalarıyla da, Sakız Adası’nda ailece konaklanabilecek en ideal otellerden biridir.
 • Spiti Anatoli -3 Yıldız – Daire; Bu bölgede dairede konaklamak isterseniz de, ilk olarak orta bütçeli bu tesise göz atabilirsiniz. Geniş aile odaları, konumu ve süper yüksek konuk değerlendirme puanıyla adadaki en iyi konaklama birimlerinden. Ayrıca tesis plaj kenarında yer alıyor.
 • Oceania Hotel – 2 Yıldız – Apart Otel ; Karfas’ın tam merkezindeki bu bütçeli otel, güzel konumu ve fiyatı ile bütçeli tatil planı yapan turistlerin en çok tercih ettiği otellerden biri. Daire konseptindeki odaları ve Ege Denizi manzarasıyla göz atmaya değer tesislerden.

3.Kambos Bölgesi ve Otelleri

Sakız Adası Otel Tavsiye

Kambos, daha çok yukarıdaki 2 bölgeye alternatif olarak düşünülebilecek bölgelerden biri. Eğer, aradığınızı yukarıdaki 2 bölgede bulamazsanız, bu bölgeye de göz atabilirsiniz. Ancak bu bölgede konaklamayı planlıyorsanız, şehir merkezine ve diğer bölgelere de kolaylıkla gidemeyeceğinizi unutmayın.

Sakız Adası’nda konaklama tavsiyesi olarak göz atabileceğiniz bölgeler bunlardan ibaret diyebiliriz. Daha adada birçok bölgeden söz etmek mümkün. Ancak diğer bölgelerde konaklama birimleri seçeneğiniz az olduğu gibi, şehir merkezine ve turistik yerlere de uzak olursunuz. Bu yüzden ilk olarak yukarıdaki bölgeler arasından seçim yapın deriz.

Sakız Adası Otel Fiyatları

Sakız Adası Otel Fiyatları

Sakız’da otel ücretleri 35$’dan başlamakta ve 150$’ın üzerine kadar çıkabilmektedir. Fakat ideal bir otel için ortalam 45-85$ arası bir ücret fazlasıyla yetecektir. Ancak yılın yüksek sezonlarında bu fiyatlar biraz daha artabiliyor, bu yüzden de Sakız’da erken rezervasyon şart.

Sakız Adası’ndaki ucuz konaklama birimlerinin büyük bir bölümü pansiyonlardan ve butik otellerden oluşmakta. Adada en fazla bulunan konaklama birimleri ise daireler ve otellerdir. Maalesef pansiyonlar ve butik küçük otellerin sayısı oldukça sınırlı.

Sakız Adası Merkez Otelleri

Sakız Adası Merkez Otelleri

Adada, yukarıda bahsettiğimiz 3 bölge arasından ”Sakız Merkez”, adanın merkezi ve kalbidir. Sakız’da gezilecek yerlere bu bölgeden kolayca ulaşabileceğiniz gibi, plajlara ve adanın en iyi gece hayatına da bu bölgede konaklayarak yakın olursunuz. Sakız Limanı’na yakın oteller, adanın en merkezi otelleridir.

Sakız Adası’nda nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilcek merkezi oteller, diğer bölgelere nazaran 1 tık daha pahalı olabilmektedir. Aşağıdaki merkez otel tavsiyeleri, adanın tam kalbinde yer almaktadır. Bu yüzden biraz daha bütçeli bir ada tatili planlıyorsanız merkez dışındaki otellere göz atabilirsiniz.

Sakız Limanı’na yakın olan oteller ; 

City Point Chios – 3 Yıldız

Sakız Adası nerede kalınır

City Point Chios Hotel

Bir apart otel olarak hizmet veren bu tesis, adanın en çok tercih edilen otellerinden biri. Sakız Limanı’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, biraz daha orta bütçeli bir tesis arayanların tercih edebileceği otellerden.

Mastiha Villas in Chios Center – Apart Hotel

Mastiha Villas in Chios Center – Apart Hotel

Sakız Adası’nda merkezde nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevaplardan biri olan bu tesis, limana 10 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Süper merkezi bir otel olmasa da, adanın merkezindeki tesislerden bir tanesi.

Grecian Castle Chios – 4 Yıldız

Sakız Adası Otel Önerileri

Grecian Castle Chios

Sakız’daki lüks otellerden bir tanesi olan bu tesis, limana 1 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sakız Adası’nın en iyi oteli olarak da birkaç kez seçilmiş olan bu tesis, lüks otel arayanların göz atabileceği tesislerden bir tanesi.

Sakız Adası Otel Tavsiyeleri

Adada konaklama tavsiyesi için yukarıdaki bölgelere özel otel tavsiyelerinde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini bulamadıysanız, aşağıdaki otel tavsiyelerine de göz atabilirsiniz.

Chios Xenia – Apart Otel

Chios Xenia – Apart Otel

Paralia Agias Foteinis bölgesinde bulunan bu butik otel, yukarıda bahsettiğimiz bölgelerden biraz farklı konumda. Adanın en iyi plajlarından biri olan çakıllı Agia Fotini Plajı bu otelin hemen yanında bulunuyor. Biraz daha az turistik bir otel arayanların tercih edebileceği tesislerden.

Emporios Bay Hotel – 3 Yıldız

Sakız Adasında nerede kalmali

Mavra Volia volkanik plajına yakın bir konumda bulunan Emporios bölgesindeki bu şirin aile işletmesi butik otel, yüksek konuk değerlendirme puanı ve bütçeli oda fiyatlarıyla düşünülebilecek tesislerden bir tanesi.

Haus Fay Chios

Sakız Adasında nerede kalmali

Sakız’daki en güzel ve bütçeli butik otellerden biri olan ve yine Emporios bölgesinde yer alan bu otel de, uzun soluklu ada tatili için düşünülebilecek ucuz otellerden. Sakız Adası’nda ucuz pansiyon arıyorsanız, bu tesise mutlaka göz atın deriz.

Sakız Adası’nda pansiyon fiyatları, otellere nazaran çok daha uygundur. Fakat adada bulunan pansiyonlar tatil ve konuk evleri olarak hizmet vermekte ve konum olarak biraz daha merkez dışında bulunmaktadır. Adanın merkezinde bir pansiyon arıyorsanız, yukarıdaki merkez bölgesindeki tatil evlerine ve konuk evlerine göz atabilirsiniz.

Özetle Sakız Adası’nda Hangi Bölgede Kalınır ?

Sakız Adasında nerede kalmali

Eğer yukarıdaki bölgeler arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız, adanın merkezine, yani Sakız Kasabası’na göz atın. Burada aradığınız her türden konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Ayrıca her bütçeye uygun olduğundan ve Sakız Adası’ndaki gezilecek yerlere de oldukça yakın olduğundan dolayı da, herkesin sevebileceği bir bölgedir.

Sakız Adası’nda kalınacak yerlerin büyük bir bölümü zaten bu merkezde bulunmaktadır. İster ucuz bir pansiyon, isterseniz de lüks bir oteli bu bölgede rahatlıkla bulabilirsiniz.

Adada, hangi otelde kalmalı ? sorusuna gerek Tripadvisor, gerekse booking gibi otel arama sitelerinin yorumlarına bakarak Erytha Hotel & Resort – 4 Yıldız – Tatil Köyü ve Sakız Diana Hotele gönül rahatlığıyla göz atabilirsiniz. Adanın en çok tercih edilen bu 2 otelin hem konuk yorumları, hem konumu hem de fiyatı ve hizmeti konusunda birçok turisti tatmin edecektir.

Sakız Adası’nda her şey dahil olan oteller bulunmamaktadır. Daha önceden birkaç otelde bu sistem olsa da, son yıllarda getirilen düzenlemeler sonucunda her şey dahil olan konaklama birimlerini burada bulamayabilirsiniz.

Sakız Adası’nda Gezilecek Yerler Listesi

Sakız’da konaklama birimi tercihi yaparken, adadaki turistik çekim merkezlerine yakın olup olmadığınıza da mutlaka göz atın. Özellikle Sakız’da kültür gezisi planlıyorsanız, turistik noktalara yakın otelleri tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Adanın öne çıkan turistik yerleri ise ;

 • Sakız Kalesi
 • Nea Moni Manastırı
 • Sakız Mastik Müzesi
 • Agia Dynami Beach
 • Sakız Arkeoloji Müzesi
 • Paralia Avlonia

Sakız Adası’nda nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak Volisso ve Vrantados bölgeleri de düşünülebilir. Bu bölgeler, adada 1 hafta veya daha uzun soluklu tatilciler tarafından tercih ediliyor. Kısa süreli bir Sakız tatil planı yapıyorsanız, bu kadar uzak bölgelerde de konaklamanıza da gerek kalmayabilir.


Booking.com

İLGİLİ ;