Doğal güzellikleri, eşsiz sahilleri ve tarihi mekanlarıyla her yıl dünyanın dört bir yanından turistlerin hatıralara kazınacak bir tatil deneyimi için tercih ettiği Sakız Adası, birbirinden güzel gezilecek turistik noktalarının yanı sıra, plajlarıyla da ziyaretçilerini büyülüyor. Çok sayıda plaja ev sahipliği yapan adada, birden fazla plaj deneyimi için de araç kiralamanızda yarar var. Araç kiralamasanız da, Sakız Adası Plajları kolay ulaşılabilir konumlarda bulunduğundan her gün aynı plaja gitmek zorunda kalmıyorsunuz.

Sakız Adası plajları, siyah ve renkli çakıl taşları, altın kumu, beyaz kumu veya karışık çakıl taşları ve kumun olduğu, kalabalık olan – olmayan, kolay ulaşılabilir ve zor ulaşılabilen olmak üzere çok çeşitli. Bu yüzden de herkese göre plajı adada bulmak kolay. Adadaki plajların tek ortak yönü ise hepsinin de kristal berraklığında denize sahip olması.

Ege Denizi’nin pırıl pırıl, derin safir suları ile çevrili olan Sakız Adası, Yunanistan‘ın beşinci büyük adası olmasının yanı sıra, en fazla tatilciye ev sahipliği yapan adalarından.

Sakız Adası Plajları Haritası

Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin Tıklayın

SAKIZ ADASI PLAJLARI

Foto Kaynak ; booking.com

Kısaca Sakız’da denize girilecek en güzel plajlar ;

 • Adanın en iyi plajı ; Mavra Volia volkanik bir plaj ve siyah çakıl taşları ile daha çok ilgi görüyor.
 • Aileler için Sakız’ın en güzel plajı ; Karfas (Sığ suya sahip olduğundan küçük çocuklar için ideal. Uzun kumlu bir plaj)
 • Yeme içme konusunda en zengin olan plaj ; Lithi (Daha çok balık yemekleriyle ünlü birkaç restorana sahip)
 • Sakız Adası’nın en romantik plajı ; Vroulidia (Küçük, sessiz ve sakin bir plaj)
 • Adadaki parti plajları ; Glaroi / Komi
 • Plaja yakın olmak için konaklayabileceğiniz en ideal bölge ise Karfas (Karfas’taki en popüler otellere göz atmak için tıklayın)

1.Mavra Volia Plajı (Sakız Volkanik Plaj)

Sakız Adası Plajları

Mavra Volia Plajı

Mavros Gialos olarak da bilinen Mavra Volia, Sakız Adası’nın en iyi plajları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Sakız’ın Volkanik Plajı olarak da bilinen bu plaj tam organize olmuş bir plaj olmasa da, adanın en sevilen plajlarından. Adanın 28 km batısında yer alan bu plaj, yanardağ patlaması sonucunda oluşan siyah çakıl taşlarıyla seviliyor.

Bu plajın kötü yanı ise, plajda hiçbir tesisin olmayışı. Yani yeme içme ve şezlong-şemsiye kiralayabileceğiniz yerler bulunmuyor. Temmuz ve ağustos aylarında oldukça kalabalık olan bu plaja havlunuzu alıp ücretsiz olarak gidebiliyorsunuz.

Kayalık tepelerle çevrili olan bu volkanik plaj, manzarasıyla da büyüleyici bir atmosfere sahip. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir plaj olsa da çocuklu ailelerin için de ideal.

Mavra Volia Plajı’na nasıl gidilir ? ; Plaja aracınız varsa gps ile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Gps yoksa da, ada merkezinden ”Emporios”un tabelalarını takip ederek plaja ulaşmak mümkün. Plaja gelmeden bir otopark bulunuyor. Ancak ağustos aylarında bu otoparkta yer bulmak neredeyse imkansız. Bu yüzden Mavla Volia’yı tercih edecek olursanız, sabahın en erken saatlerini tercih ettiğinizden de emin olun.

Mavra Volia Plajı’na ada merkezinden günübirlik tur da düzenleniyor. Bu tur ile ayrıca Sakız Müzesi’ni de görüyorsunuz. Aracınız yoksa plaja ulaşım için ideal bir yöntem olabilir.

Mavra Volia Plajı’na yakın konaklama önerisi ; Sakız Adası’nın en ünlü plajı olan Mavra Volia’ya göre bir tatil planı yapıyorsanız, ada merkezi yerine plaja kısa bir mesafede bulunan ”Emporios” bölgesinde konaklayabilirsiniz. Çok sayıda konaklama birimine ev sahipliği yapan bu bölgedeki popüler otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

2.Vroulidia Plajı

Mavra Volia’ya yakın küçük bir plaj olan Vrolidia Plajı, daha çok çiftlerin tercih ettiği bir plaj. Eğer Mavra Volia çok kalabalık olur veya aradığınız atmosferi bulamayacak olursanız, Vroulidia Plajı’na da göz atabilirsiniz. Vroulidia da organize bir plaj değil. Yani aç ve susuz kalmamak için hazırlıklı gitmenizde yarar var. Ayrıca şezlong ve şemsiye yok. Havlunuzu alıp ücretsiz olarak güneşin, denizin ve muhteşem bir manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz bir plaj.

Ada merkezine 35 km uzaklıkta yer alan bu plaj, adanın en güney kısmında yer aldığından oldukça tenha bir yer. Sessiz sakin ve huzurlu bir deniz-plaj keyfi yapmak istiyorsanız, Vroulidia tercih edilebilir.

Vroulidia Plajı’na nasıl gidilir ? ; Mavla Volia plajına geldikten sonra yolu takip ederek bu plaja da 10 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz. ”Vroulidia Plajı” yazan oldukça küçük bir tabela var. Bu yüzden kaçırmadığınızdan emin olun. Tıpkı Mavla Volia’da olduğu gibi burası için bir otobüs hizmeti de yok.

3.Karfas Plajı

Karfas Plajı

Karfas Plajı

Şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz ve yeme içme için birçok tesisi bulabileceğiniz Karfas Plajı, organize bir plaj. Bu yüzden de adanın en kalabalık olan plajlarından. Küçük çocuklar için ideal bir plaj olan Karfas, ada merkezine yani Sakız kasabasına sadece 5 km uzaklıkta bulunuyor. İncecik kumu ve kristal berraklığındaki denizi ile Sakız Adası’nın en güzel plajlarından biri.

Su sporlarını da bulabileceğiniz Karfas plajının bulunduğu bölge, barlar, gece kulüpleri, oteller ve restoranlarla çevrili. Bu yüzden plajdaki tesisler yeterli gelmezse veya pahalı gelecek olursa, alternatifinizin olduğunu unutmayın.

Karfas, adanın en büyük ve en popüler turizm beldesidir. Bu yüzden de çok sayıda turist adada konaklama için bu bölgeyi tercih eder. Hem ada merkezi olan Sakız kasabasına yakınlığı, hem merkezdeki çok sayıda olanağın burada olması hem de plajlara yakın olmasıyla tatmin edici bir bölge.

Karfas bölgesi otellerine göz atmak için tıklayın. Otel önerisi olarak da orta bütçeli bir tesis olan Sideratos Apartments‘ı inceleyebilirsiniz.

4.Vrontados Plajı

Sakız kasabasına 4 km uzaklıkta bulunan Vrantados Plajı, kısmen organize edilmiş olan plajlardan. Yani şezlong, şemsiye ve yeme içme için birçok olanak plajda var. Yeşil bitki örtüsü ve Ege’nin kristal sularıyla pastoral olarak eşleşen uzun boylu çam ağaçları ile çevrili bu plaj, adadaki en güzel manzaraya sahip olan plajlardan biri.

Kalın kum ve çakıl taşlı bir plaj olan Vrontados’a giden yol, turistlerin adayı keşfetmek için izledikleri popüler bir yol. Bu yüzden de yolculuğunuza eşsiz bir manzara eşlik ediyor. Merkeze kısa bir mesafede olduğundan tercih edilebilir.

5.Agia Fotini (Agia Fotia) Plajı

Agia Fotini (Agia Fotia) Plajı

Agia Fotini (Agia Fotia) Plajı 

Sakız Adası’nın en iyi plajlarından biri olan Agia Fotini Plajı, organize bir plaj. Yani şezlong, şemsiye, duş, wc ve yeme içme olanakları bu plajda bulunuyor. Biraz kalabalık olmasının dışında şikayet edilecek pek bir yanı olmayan bu plaj ada merkezine (Sakız kasabasına) 15 km uzaklıkta bulunuyor.

Çakıllı bir kıyıya ve kristal berraklığında bir denize sahip olan bu plajın çevresi yemyeşil bir doğa ile çevrili. Eğlence ve dinlenme olanağı sunan plaj, aileler için de ideal.

Ada merkezine kolay bir erişim sunduğundan birçok turistin konaklama için de tercih ettiği bir yer. Araba ve bisikletlerle rahatlıkla ulaşabileceğiniz plaja, toplu taşıma araçlarıyla da ulaşabiliyorsunuz. Merkezden 30 dakikadan daha bir kısa sürede ulaşabileceğiniz bu plaj da, havlunuzu alıp gidebileceğiniz bir plaj. Şezlong ve şemsiyeler ise ücrete tabii.

6.Lithi Plajı

Lithi Plajı

Sakız Adası Plajları arasında oldukça popüler olan Lithi Plajı, adanın 20 km batısında bulunuyor. Altın rengindeki kumu ve ayna gibi deniziyle eşsiz bir plaj deneyimi sunan Lithi’ye yakın birkaç tane daha plaj bulunabiliyor.

Plajın arkasında yer alan küçük sahil köyü, yerel balıkçıların günlük olarak getirdiği taptaze balık ve deniz ürünleriyle popülerdir. Güneş doğarken sahip olduğu manzarasıyla ünlü olan bu plaj da kısmen organize olmuş bir plaj. Bundan dolayı, şezlong, şemsiye ve yeme içme olanakları plajda bulunabiliyor.

7.Megas Limnionas Plajı

Megas Limnionas Plajı

Megas Limnionas Plajı

Sakız kasabasına 15 km uzaklıkta bulunan Megas Limnionas Plajı, küçük çakıl taşlı ve kalın kumlu bir plaj. Sığ denize sahip olmasından dolayı küçük çocuklu ailelerin adadaki en çok tercih ettiği plajlardan biri olarak biliniyor.

Megas Limnionas, Sakız Adası’nda oldukça popüler bir tatil beldesi. Bu yüzden de çok sayıda restoran, cafe ve konaklama birimini plaj yakınında yer alan bu beldede bulabiliyorsunuz.

Çok sayıda tavernaya sahip plaj, kısmen organize olmuş. Şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz yer olduğu gibi, yeme içme için birkaç tesis de bulunabiliyor. Havlunuzu alıp gidebileceğiniz bu plaj da, adadaki diğer birçok plaj gibi ücretsiz.

8.Town Beach

Sakız Adası’nın merkezi olan Sakız kasabasına kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Town Beach (Kasaba Plajı), merkeze yakınlığından dolayı adadaki en çok tercih edilen plajlardan. Sakız Adası’nda araç kiralamayı planlamıyor ve bir plajdan da çok fazla beklentiniz yoksa ada merkezindeki bu plaj tercih edilebilir.

Oldukça büyük ve çakıllı bir plaj olan Town Beach, ada merkezinden uzaklaşmak istemeyen turistlerin en sevdiği plajlardan biri olarak bilinir. Oldukça temiz ve güzel bir plajdır. Zaten Sakız Adası’ndaki birçok turist gibi ada merkezinde konaklamayı planlıyorsanız, bu plaja göz atabilirsiniz.

Ada merkezinde olduğunuzdan dolayı, yeme içme konusunda plajda bir tesis aramanıza da gerek yok.

9.Komi Plajı

Sakız Adası Plajları

Komi Plajı 

Komi Plajı

Biraz daha genç turistlerin tercih ettiği Komi Plajı, adanın güneydoğu kesiminde yer alıyor. Kasabadan 30 dakika sürüş mesafesinde olan bu plaj, biraz daha hareketli bir plaj arayanların tercih edebileceği yerlerden. Plaj oyunlarıyla popüler olan Komi’de, çok sayıda taverna, restoran ve konaklama birimleri de var.

Su sporlarının da bulunduğu bu plaj da şezlong ve şemsiye kiralama hizmetleri de bulunuyor.

Sakız Adası Plajları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Adadaki plajların hemen hepsine girişler ücretsiz. Yani havlunuzu alıp gidebileceğiniz plajlardır. Ancak şezlong ve şemsiye hizmeti olan plajlarda, hafta sonu 25-40€ arasında bir şezlong ve şemsiye kiralama ücreti ödeyebileceğinizi unutmayın.
 • Ada merkezinde katlanabilir şezlongları ve şemsiyeleri kiralayabileceğiniz yerler de var. Yani organize olmamış bir plaja havlunuzla gitmek yerine şemsiye ve şezlongları ada merkezinden temin ederek gidebilirsiniz.
 • Bu 9 plaja ek olarak daha birçok plajdan bahsetmek mümkün. Ancak listedeki plajlar adanın en güzel ve en kaliteli plajları. Tam olarak karar veremiyorsanız, kesinlikle Karfas Plajı veya volkanik plaj olarak da bilinen Mavra Volia Plajı‘na odaklanın deriz. Birisi tam organize olmuş (Karfas) diğeri ise havlunuzu, atıştırmalıklarınızı ve suyunuzu alıp gidebileceğiniz (Mavra Volia) bir plaj. Birisi ada merkezine 5 km, diğeri ise 28 km.
 • Sakız Adası için yeteri kadar zamanınız varsa, sadece merkezde konaklayarak tüm tatilinizi geçirmeyin deriz. 2 gün ada merkezi ve 2 gün de diğer bölgelerde konaklayabilirsiniz. Araç kiraladıysanız, diğer bölgelere ulaşım oldukça kolay.
 • Adı çıplaklar plajı olan bir plaj yok. Ancak adadaki plajların bazı uç kesimlerinde (Mavra Volia) çıplaklar bölümü de bulunabiliyor.

Sakız Adası Gezilecek Yerler

Sakız Adası plajları hakkında az çok fikir sahibi olduysanız, adadaki gezip görülecek yerlere de kısaca göz atabiliriz ;

 • Mesta ; Adanın tarihi dokusunu koruyan muhteşem bir köy.
 • Nea Moni Manastırı ; UNESCO tarafından koruma altına alınan tarihi bir yapı. Görülmeye değer mozaiklere sahip.
 • Olympi ; Tarihi 14. yüzyıla uzanan bir Orta çağ köyü.
 • Pyrgi ; Adanın en büyük ve en güzel köylerinden biri.
 • Armolia ; Tarihi 14. yüzyıla kadar giden Mastika köylerinden biri.
 • Kambos ; Tarihi konaklarla çevrili adanın en turistik bölgelerinden.
 • Chios ; Sakız Kasabası olarak bilinir ve adanın teknik olarak merkezidir. Birçok turistin konaklama için tercih ettiği bu bölgede, çok sayıda turistik yeri de görebilirsiniz.

Son olarak Santorini Plajları, Mykonos Plajları ve Rodos Plajları adlı yazımıza göz atmayı da unutmayın. Rotanıza bu 3 adayı da eklemeyi planlıyorsanız, bu adaların en iyi plajlarını ve giriş ücretlerini bu yazılarımızda bulabilirsiniz.