Zengin kültürel ve tarihi dokusuyla sizi yıllar öncesine götüren bir havaya sahip olan, Osmanlı mimarisinin en güzel ahşap evleriyle dolu Safranbolu, Türkiye‘de kültür turizminin en canlı olduğu ilçelerden. Yüksek sezonda binlerce tatilcinin tercih ettiği yerlerden biri olduğundan ve çok sayıda konaklama birimine ev sahipliği yaptığından dolayı Safranbolu’da nerede kalınır ? sorusu için az da olsa araştırma yapmak gerekebiliyor.

Safranbolu otelleri, daha çok kent merkezi içerisinde yer alan tarihi konakların restore edilmesiyle oluşturulmuş küçük otellerden oluşuyor. Genellikle fiyatlar bütçeli ve orta bütçeli gezginlere hitap ediyor olsa da, merkezde birkaç lüks oteli bulmak da mümkün.

Zamanda yolculuğun adresi Safranbolu, 1994 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Yabancı turistlerin de ilgi gösterdiği bu tatil bölgesi, özellikle romantik bir hafta sonu kaçamağı için çiftler tarafından tercih ediliyor olsa da, yalnız veya ailecek de gidilecek en güzel yerlerden.

Safranbolu çok da pahalı değil, bu yüzden ilçe merkezindeki konaklama birimleriyle tesis aramaya başlayabilirsiniz. Ayrıca çoğu otel, konukevi tarzında olduğundan çok da fazla oda bulunmuyor. Bundan dolayı odalar çok çabuk tükenebiliyor, mümkünse birkaç ay öncesinden rezervasyon yaptırmanızda yarar var.

Safranbolu’da Nerede Kalınır ? Bölgeler ve En Popüler Otel Önerileri

Safranbolu da Nerede Kalınır

Seyir Konak Hotel’den manzara

Karabük ilinin tarihi ve turistik yerleri ile dikkat çeken sevimli ilçesi Safranbolu’da konaklama için kent merkezi çevresinde toplanmış olan otelleri, merkeze birkaç km uzaklıkta yer alan konaklama birimlerini veya Bağcılar Mevkii yakınlarındaki tesislere göz atabilirsiniz.

Bunlar arasında şüphesiz turistlerin en çok tercih ettiği bölge, Eski Kent ve şehir merkezi oluyor. Ancak fiyat ve konfor bakımından Safranbolu’nun en ideal konaklama birimlerinden bazılarını da Bağlar Mevkii’nde bulabiliyorsunuz. Burada yer alan konaklama birimlerinin hemen hemen hepsi, tarihi bir konağın restore edilmesiyle oluşturulmuş.

1.Safranbolu Şehir Merkezi Otel Tavsiyeleri

Safranbolu Şehir Merkezi Otel Tavsiyeleri

Safranbolu’da konaklama için turistlerin en çok tercih ettiği yer olarak bilinen şehir merkezi bölgesi, her bütçeye hitap eden konaklama birimleriyle hizmet veriyor. İlçedeki otellerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan bu bölgede konaklayacak olursanız, Safranbolu’da gezilecek yerlere de en kolay şekilde ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Tam merkezde konaklamanın en güzel yanı ise, ilçenin geneline göre daha az yokuş çıkıp inmek zorunda olmanız. Engebeli bir arazi üzerine kurulu olan Safranbolu’da otel tercihi yaparken de bu ayrıntıya dikkat etmenizde yarar var.

Merkezdeki oteller ile, diğer bölgelerdeki oteller arasında ciddi anlamda bir fiyat farkı bulunmuyor. Ancak grup olarak veya ailece Safranbolu’yu ziyaret ediyorsanız, çok daha geniş odalarıyla hizmet veren otelleri merkez bölgesinde fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Merkezdeki en popüler oteller ;

–Safran Resort Otel – 3 Yıldız

Safran Resort Otel

Safran Resort Otel

Safranbolu’nun merkezindeki popüler konaklama birimlerinden biri olan bu resort otel, orta bütçeli bir konaklama sunuyor. Modern ve şık odalara sahip tesisten ilçedeki birçok turistik noktaya, restoranlara ve kafelere rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Eski Kent bölgesi, otele yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

–Demirkapı Konak Hotel

Demirkapı Konak Hotel

Demirkapı Konak Hotel

Osmanlı ve Yunan mimarisinin harmanlaştırılmasıyla inşa edilmiş bir konakta hizmet veren bu otelin odalarının tümünde TV, minibar ve oturma alanı bulunmaktadır. Eski Safranbolu Çarşısı‘na 10 dakika yürüme mesafesindeki merkezi konumuyla ilçedeki en çok satan tesislerden biri.

2.Safranbolu Eski Kent Otel Tavsiyeleri

Safranbolu Eski Kent Otel Tavsiyeleri

Eşsiz bir manzara ve tarihi evler ile çevrili olan Eski Kent, Safranbolu şehir hayatını en iyi şekilde gözlemleyebileceğiniz yerlerden biri olarak bilinir. Ayrıca ilçenin en popüler tarihi ve turistik yerlerinden biri olan Safranbolu Çarşısı da burada yer alıyor.

Tarihin izini sürebileceğiniz birçok ayrıntıyla baş başa kalabileceğiniz bu bölge, adeta bir açık hava müzesi. Birbirinden güzel tarihi evler arasında dolaşırken, bölgedeki hediyelik eşya dükkanlarından Safranbolu anısına bir şeyler alabilir veya yöreye özel lezzetli yemekleriyle ünlü restoranlarda güzel yemekleri tadabilirsiniz.

Eski Kent ile şehir merkezi arasında çok fark bulunmuyor. Otel fiyatları hemen hemen her iki bölgede aynı. Ancak merkez bölgesi biraz daha turistik noktalara yakınlığı sayesinde daha çok tercih edilmektedir.

–Cesmeli Konak Garden

Cesmeli Konak Garden

Cesmeli Konak Garden

Hem Eski Kente hem de merkeze yakınlığı ile Safranbolu’da en çok tercih edilen otellerden biri olan Çeşmeli Konak, eşsiz bir manzaraya sahip terası ve bahçesiyle hizmet veriyor. 19. yüzyılda inşa edilmiş bu otelin yüksek konuk değerlendirme puanının yanı sıra, ücretsiz bir de otoparkı bulunmaktadır. Eski Kent bölgesinde kalınacak yerler arasında, en çok rezervasyon alan tesis, daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor olsa da, tesisi aile odaları da var.

3.Bağlar Mevkii

Çok sayıda konaklama birimine sahip olmasa da, bölgede bulunan birkaç tesis ile Safranbolu’da nerede kalınır ? sorusuna çok daha sakin bir bölgede cevap arayanların tercih edebileceği bir bölge olacaktır. Burası, Safranbolu’nun en yüksek noktalarından biri ve daha esintili bir havaya sahip olduğundan dolayı, özellikle yaz aylarında çok daha fazla tercih edilmektedir.

Manzarasıyla Safranbolu’nun en sevilen yerlerinden biri olan Bağlar Mevkii, şehir merkezinin yukarı kesiminde yakın bir konumda yer alıyor. Burada bulunan tesislerde konaklayacak olursanız, merkeze gidip gelmek de oldukça kolay olacaktır.

Popüler Safranbolu Otel Tavsiyeleri

İlçenin en çok satan otelleri arasında olan konaklama birimleri, gerek forumlarda gerekse Tripadvisor ve Booking üzerinden olumlu konuk yorumlarına sahip olan tesislerden oluşuyor. Hem Eski Kent’te hem de merkezdeki en çok satan ve en iyi bilinen oteller ise ;

–Safranbolu Seyi̇r Konak Otel

Safranbolu Seyi̇r Konak Otel

Safranbolu Seyi̇r Konak Otel

Oda ve kahvaltı konseptinde hizmet veren bu otel, Safranbolu Otelleri arasında en popüler olan tesislerden. Eşsiz manzarasıyla ünlü bu otel, daha çok çiftlerin tercih ettiği konaklama birimlerinden olsa da, tesisin geniş aile odaları da bulunmaktadır. Muhteşem bir konuma sahip olan bu otelin çevresi Safranbolu Evleri‘nin panoramik manzarasını izlemek için en güzel yer. Ayrıca otelin hemen yakınında Taş ev restaurant ve Saraçoğlu Cafe bulunuyor.

–Hilton Garden Inn Safranbolu – 4 Yıldız

Hilton Garden Inn Safranbolu da Nerede Kalınır

Hilton Garden Inn Safranbolu

Safranbolu’nun en lüks oteli olarak ünlü Hilton, bar, restoran ve modern odalarıyla hizmet veriyor. 8+ konuk değerlendirme puanına sahip olan otelin konuk yorumlarına göre hizmet ve kalite bakımından oldukça beğeni kazandığını söyleyebiliriz. Konum olarak biraz merkezin dışında kalsa da, dilediğiniz birçok yere yürüyerek bu otelden ulaşabiliyorsunuz. Lüks ve şık odalarıyla hizmet veren tesiste açık büfe kahvaltı servisi de var.

–Mehves Hanim Konagi

Mehves Hanim Konagi Safranbolu da Nerede Kalınır

Mehves Hanim Konagi

9+ yüksek konuk değerlendirme puanı ile, Safranbolu’nun en iyi otelleri arasında yer alan Mehves Hanım Konağı, orta bütçeli bir konaklama sunuyor. Tarihi bir Osmanlı konağında hizmet veren bu otel, peyzajlı bahçesiyle de dikkat çekmektedir. Eski kent bölgesine yakınlığı sayesinde, turistik noktalara da kolay bir ulaşım ağı sunmaktadır.

Safranbolu Otel Fiyatları

Safranbolu da kalınacak yerler

Safranbolu yaz ve kış sezonunda turist çeken bir turizm merkezi olarak bilinir. Turist yoğunluğunun en fazla olduğu zaman yaz ayları olsa da, ilkbahar ayları da yerli/yabancı turistlerin Safranbolu’nu ziyaret ettiği zamanlardır. Kış aylarında çok sayıda turiste sahip olmadığından otel fiyatları kışın çok daha uygun oluyor. İlkbaharda normalleşmeye başlayan fiyatlar, yaz sezonun açılmasıyla tavan yapabiliyor.

Ucuz Safranbolu otelleri genel olarak 180 – 290 TL arasında değişiyor. 300 TL’nin üzerindeki oteller ise, orta bütçeli ve lüks konaklama sınıfına girmektedir.

Kampanyalar ve erken rezervasyon fırsatları yoğun dönemde bile uygun bir Safranbolu tatili yapmayı mümkün kılmaktadır. Bu yüzden Safranbolu’da otel fiyatlarının bir hayli yükseldiği yaz aylarında bir tatil planı yapıyorsanız, en azından 1-2 ay öncesinden rezervasyon yaptırmanızda yarar var. Bu şekilde %20’ye varan fırsat indirimlerinden yararlanabiliyorsunuz.

Safranbolu Otel Rezervasyonu

Safranbolu da nerede kalinmali

Foto kaynak ; flickr / moody man

Otantik özelliklere sahip olan Safranbolu otelleri, genel olarak tarihi konaklardan çevrilmiş tesislerden oluşuyor. Bu yüzden de tesislerin oda sayıları sınırlı. İlçedeki otellerin oda sayıları 6 ile 25 arasında değişiyor. Çok katlı bir binada yer alan otelde konaklamak isterseniz de, kent merkezinde birkaç tesis bulabilirsiniz.

İlçede çok sayıda otel olsa da oda sayısı sınırlı olduğundan dolayı, istediğiniz tarihte dilediğiniz otelde konaklama şansını yakalayamayabiliyorsunuz. Bu yüzden Safranbolu’nda konaklama için erken rezervasyon şart.

Otel rezervasyonu için Booking.com‘un yanı sıra, Tripadvisor, Trivago ve Hotels.com adlı otel arama sitelerini de inceleyebilirsiniz. Her sitenin kendine has erken veya son dakika rezervasyon fırsatları olduğundan otel fiyatları az da olsa değişebilmektedir.

Safranbolu da nerede kalmali

Foto kaynak ; flickr / moody man

Safranbolu’da Yapılacak Şeyler

Safranbolu Evleri ve ilçenin geneli, 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış. Bu özelliğiyle sadece yerli turistlerin değil, yabancı turistlerin de ilgisini çeken ilçede çok sayıda görülecek tarihi yapı ve yapılacak turistik aktiviteleri bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları ise ;

–Yörük Köyü’nü görün ; Safranbolu’ya 450 yıldır eşlik eden, tarihi bir yerleşim alanı olarak bilinir. Koruma alanı olarak ilan edildiğinden yapılaşmaya izin verilmiyor. Bu sayede turistler bölgenin doğal dokusunu fazlasıyla hissedebilmektedir.

–Bulak Mağarası’nı ziyaret edin ; Karadeniz Bölgesi’nin en büyük ikinci mağara oluşumu olarak ünlü. Uzunluğu 6 km’yi bulan mağara, kesinlikle görülmeye değer.

–Safranbolu Kent Tarihi Müzesi.

–Safranbolu Ulu Camii (Ayastefenos Kilisesi).

Hıdırlık Tepesi‘ne çıkarak ilçeyi tepeden görmeyi, eşsiz fotoğraf kareleri yakalamayı unutmayın.

–Tokatlı ve İncekaya Kanyonu’nda yürüyüş yapın.

–Safranbolu Evleri’nin arasında yürüyüşe çıkın.

Yemeniceler Arastası‘nda alışveriş yapmayı da unutmayın.

Safranbolu da  nerede kalınmalı

Foto kaynak ; alierdem

En İyi Safranbolu Otelleri

İlçede en iyi oteller, tesisin almış olduğu konuk yorumlarına ve puana bakılarak belirleniyor. Safranbolu’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en iyi otellerden bazıları ise şöyle ;

  • Dadibra Konak Hotel
  • Gulevi Safranbolu
  • Safranbolu Seyir Konak Hotel
  • Mehves Hanım Konağı
  • Hilton Garden İnn
  • Nimet Hanım Konağı
  • Huma Hatun Konakları Hotel
  • Diamond Park Hotel
  • Arifbey Konak Hotel

Safranbolu’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birçok otelden veya diğer konaklama birimlerinden bahsetmek mümkün. Ancak popülerlik bakımından ilçedeki en iyi olan tesisleri bu şekilde sıralayabiliriz.

İlginizi Çekebilir