Rotterdam’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevabı bulmak için ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar vererek başlamanızda yarar var. Rotterdam’da çok sayıda bölge/mahalle bulunuyor. Ancak bu bölgeler arasında konaklama için en çok tercih edilen 4 bölge var, bunlar ; Centrum, Feijenoord, Delfshaven ve Noord bölgeleridir.

Rotterdam, Hollanda‘nın ikinci büyük şehri ve daha çok günübirlik gezilerle Amsterdam’dan veya iş amaçlı ziyaret edilen bir şehir. Fakat bu şehri iş amaçlı ziyaret ediyor veya günübirlik geziler yerine, bu şehirde 1 günde olsa konaklamayı planlıyorsanız, şehir merkezinin çok fazla dış kısımlarına çıkmanıza da gerek yok. Zaten Rotterdam, Amsterdam‘a nazaran çok daha uygun fiyatlı bir konaklama sunuyor.

Rotterdam’da Hangi Bölgede Kalınır ?

Centrum ve Feijenoord bölgeleri Rotterdam’da konaklama için en çok tercih edilen bölgeler. Ancak çok düşük bütçeli bir Rotterdam gezisi planlıyorsanız, Delfshaven ve Noord bölgelerine de göz atabilirsiniz.

NOT : Bölgelerin detaylarına ve otellerine geçmeden önce, Rotterdam’da şehir merkezine 3 km uzaklıkta olmayı dert etmiyorsanız, şehirdeki en lüks ve  en ekonomik 4 yıldızlı otellerden biri olan ART Hotel Rotterdam adlı tesisi inceleyebilirsiniz. Mimarisi ile dikkat çeken bu tesis, şehirdeki en çok rezervasyon alan otellerden biri. Çok yüksek konuk değerlendirme puanı olmasa da, modernlik ve konforluk konusunda sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Rotterdam Delfhaven

Rotterdam Delfhaven

BÖLGE ÖZETLERİ ;

1.Centrum ; Şehir merkezi olarak da bilinen Centrum, Rotterdam’ın kalbinin attığı yerdir. Ayrıcalıklı konumu, birçok tramvay durağı ve ulaşım bağlantıları nedeniyle, şehirdeki en çok tercih edilen yer. Avrupa’nın diğer şehirlerine giden birçok treni bulabileceğiniz Rotterdam Merkez İstasyonu da burada bulunuyor. Bölgenin en popüler otelleri ise, 4 yıldızlı citizenM Rotterdam ve 5 yıldızlı Mainport Design Hotel olsa da, çok daha ekonomik otelleri burada bulabilirsiniz.

2.Feijenoord ; Merkezin güneyinde, Nieuwe Nehri‘ni ve Erasmusbrug‘u geçen büyük bir semttir. Bu bölgede büyük bir gemiden otele dönüştürülmüş bir otel bulunuyor. Bölgenin ve hatta şehrin en popüler otellerinden bir tanesi. ss Rotterdam Hotel en Restaurants adlı bu 4 yıldızlı otel ayrıca ekoloji sertifikalı. Bunun dışında bölge, birçok lüks ve ucuz butik otellere ev sahipliği yapıyor. Bu bölge, şehir merkezine ortalama 2-2.5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Son olarak, Nhow Rotterdam adlı tesis ise bu bölgede iş amaçlı seyahat edenlerin en çok tercih ettiği lüks otellerden biridir.

3.Delfshaven ; Rotterdam’ın en çok tercih edilen bölgelerinden biri olan Delfshaven, Şehir Merkezi’nin güneybatısında yer alır. Daha çok çiftlerin ve düşük bütçeli Rotterdam seyahati planlayanların tercih ettiği popüler bir bölgedir ve şehir merkezine ortalama 2 km uzaklıkta bulunuyor. Bölge, çok az sayıda otele ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden otel konusunda seçici biriyseniz aradığınızı bu bölgede bulamayabilirsiniz. Bölgedeki popüler oteller ise, 3 yıldızlı Hotel Milano ve düşük bütçeli bir otel olan Hotel Orion‘dur.

4.Noord ; Şehrin ve Rotterdam Merkez İstasyonu‘nun kuzeyinde yer alan tüm mahalleleri veya “banliyöleri” kapsayan bu bölge, daha çok dairede konaklamak isteyenlerin tercih edebileceği bir yer. Otel sayısı sınırlı ve şehir merkezine ortalama 1-1.5 km uzaklıkta. Bölgedeki en popüler otel ise, Van der Valk Hotel Rotterdam – Blijdorp adlı 4 yıldızlı oteldir.

Rotterdam’da Nerede Kalınır ?

Yukarıdaki bölge özetlerinde aradığınız oteli bulamadıysanız, aşağıdaki bölgelere özel otel önerilerine de göz atabilirsiniz. Bu oteller, şehirde turistlerin en çok tercih ettiği, en iyi konuma ve ortalama konuk değerlendirme puanı yüksek olan tesislerdir.

1.Şehir Merkezi Otel Tavsiyeleri

Rotterdam Şehir Merkezi

Şehir Merkezi

Centrum, yani şehir merkezi yukarıda özette de bahsetmiş olduğumuz gibi, şehirdeki en popüler bölge.

Burada, alışverişten, müzeden veya hareketli bir noktadan sadece birkaç adım uzakta ve sıkılmadan 1-2 gününüzü geçirebileceğiniz güzel bir yerde olacaksınız.

Bölgenin canlı atmosferine katkıda bulunanlar, öğrenciler, iş adamları ve gurbetçilerdir. Bar, kafe ve gece hayatı konusunda bu bölge sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Tahmin edebileceğiniz üzere, Rotterdam gezilecek yerler listesinde olması gereken noktaların büyük bir bölümü de burada bulunuyor.

Bölgedeki Turistik yerler ;

 • Kübik Evler
 • Boijmans Van Beuningen Müzesi
 • Euromast Kulesi
 • Het Schielandshuis Müzesi
 • Saint Laurens Kilisesi
 • Hollanda Mimarlık Enstitüsü
 • Sonneveld Evi
 • Rotterdam Denizcilik Müzesi
 • Rotterdam Beyaz Sarayı
 • Kunsthal
 • Erasmus Köprüsü

Bölgede yukarıdaki otel önerilerine ek olarak da ; 

 • The James Rotterdam ; 3 Yıldızlı bu otel, Rotterdam’ın kalbinde yer alıyor. Şehirdeki önemli cazibe merkezlerine çok kısa bir yürüme mesafesinde olan otel 9+ konuk değerlendirme puanına sahip.
 • CityHub Rotterdam ; Farklı bir dekorasyon ve konsepte sahip bu otel, kapsül tarzı küçük odaları ve bütçeli fiyatıyla şehirdeki en çok tercih edilen otellerden.
 • The James Rotterdam ; Rotterdam’da en lüks 3 yıldızlı otellerden. Coolsingel, Meent ve Lijnbaan gibi hareketli caddelerin ortasında yer alıyor. Konum olarak en merkezi tesislerden.

2.Feijenoord Otel Tavsiyeleri

Feijenoord

Feijenoord

Feijenoord, şehirdeki en çok tercih edilen ikinci bölge olarak bilinir ve şehir merkezine ortalama 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Hemen hemen her bütçeye uygun olan konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bu bölgede de aradığınızı bulabilirsiniz.

Popüler otel önerisi olarak da ;

 • Room Mate Bruno ; Ekoloji sertifikalı bu otel, 4 yıldızlı bir otel olmasına rağmen şehir merkezinde kendi kategorisindeki otellerden biraz daha uygun fiyatlı. Modern tasarımı ve olumlu konuk yorumlarıyla öne çıkan bu otele de göz atabilirsiniz.
 • Hotel New York ; Holland America havayolunun eski merkez ofisi olan yapı, şehir silüeti manzaralıdır ve şehirde turistlerin en çok tercih ettiği oteller arasındadır. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olan otel, barı aile odaları, restoranı ve otoparkı ile hizmet vermektedir.

3.Delfshaven Otel Tavsiyeleri

Delfshaven

Delfshaven

Rotterdam’ın sessiz ve romantik bir bölgesi olarak bilinen Delfshaven, ”Çırçır Barları” ile ünlüdür. Bu bölge, merkeze göre çok fazla tercih edilen bir bölge olmasa da, Rotterdam’da 1 günden fazla konaklamayı planlayanların veya çok daha düşük bütçeli bir konaklama birimi arayanların tercih edebileceği bölgedir.

Popüler otel önerisi olarak da ;

 • Hotel Baan ; 2 yıldızlı bu otel, şehirdeki en ekonomik otellerden biri. Metro istasyonuna 4 dakika yürüme mesafesinde olan tesisin aile odaları ve otoparkı da bulunmaktadır.
 • Hotel Port ; Biraz daha modern bir konaklama birimi için de 3 yıldızlı bu oteli inceleyebilirsiniz. Şehir merkezine arabayla 10 dakika uzaklıkta olan bu otel, havaalanı servisi, aile odaları, otoparkı ve restoranı ile hizmet vermektedir.

4.Noord Otel Tavsiyeleri

Rotterdam Nerede Kalınır

Sürekli gelişmekte olan bir mahalle olan Noord, yenilemeyi geleneksel atmosferiyle mükemmel bir şekilde birleştiriyor. Alışveriş, sanat ve yeme içme için şehirdeki en iyi bölgelerden biri ve genelde tarihi binalara, şehir evlerine, ağaçlıklı kanallara ve parklara ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Köy hissi veren ambiyansı ile turistlerin favori bölgelerinden olan Noord, Rotterdam’daki tüm aksiyona oldukça yakındır. Şehrin tam merkezine bu bölgeden ortalama 15-20 dakika içerisinde yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden merkeze alternatif olarak da bu bölgeyi düşünebilirsiniz.

Otel tavsiyesi olarak da ;

Days Inn Rotterdam City Centre

Rotterdam da nerede kalınır

Days Inn Rotterdam City Centre

3 yıldızlı bu otel teknik olarak şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor olsa da, Noord bölgesinin en merkezi otelidir. Tesisten şehrin kalbinin attığı yere yürüyerek 15 dakikada rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

Hotel Rotterdam

Hotel Rotterdam da nerede kalınır

Hotel Rotterdam

Orta bütçeli ekonomik bir tesis olan Hotel Rotterdam da, bölgedeki en çok tercih edilen otellerden. Sebebi ise, konumuna göre en uygun fiyatlı otellerden biri olması. Rotterdam Merkez İstasyonu’na 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu tesisin biraz düşük bir değerlendirme puanı olsa da, göz atmaya değer.


Booking.com

Rotterdam Otel Fiyatları ve Rezervasyon Hakkında Bilgiler

Şehir Merkezi Küp Evler

Rotterdam merkez – küp evler

Rotterdam’da otel fiyatları genel olarak 50€‘dan başlamaktadır. Fakat yüksek sezonda 65€‘nun altında bir oteli bu şehirde bulmak kolay değil.

Eğer 50‘nun altında bir bütçe ile seyahat ediyorsanız, oteller yerine hostellere ve pansiyon tarzı konukevlerine göz atabilirsiniz.

Şehirdeki en pahalı bölge, tahmin edebileceğiniz üzere Rotterdam’ın kalbinin attığı şehir merkezi bölgesidir. Bu bölgede otel tercihi yaparken, çok da merkezi bir yerde olmanıza gerek yok. Tabii şehirdeki turistik yerleri çabucak görüp şehirden ayrılmak istemiyorsanız. Fakat şehir merkezinin biraz daha dış kesimlerine doğru olan tesisler daha ekonomik olduğundan dolayı, bütçe sıkıntınız olmasa bile tam merkezde konaklamayın. Tren istasyonuna yakın olan taraf biraz daha ucuz konaklama birimlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Rotterdam’da otel rezervasyonu için de booking’e alternatif olarak Tripadvisor ve hotels.com adlı sitelere de göz atmayı unutmayın.

ROTTERDAM GEZİLECEK YERLER

Rotterdam da nerede kalınmalı

Hollanda’nın en büyük ikinci şehri olan Rotterdam, Ren’in gelgitli güney kolu olan ve küçük Rotte Nehri ile birleştiği Nieuwe Maas’ın her iki kıyısında yer alıyor.

1940’ta Alman hava saldırılarıyla neredeyse tamamen tahrip olmasına rağmen, Rotterdam’ın merkezi savaştan sonra enerjik bir şekilde yeniden inşa edilmiş ve modern alışveriş caddeleri, yerleşim bölgeleri ve yüksek binalar ile yeniden planlandı, bu da onu Avrupa’nın ziyaret edilebilecek en modern ve mimari açıdan ilginç yerlerinden biri haline getirdi.

Modernliğine rağmen, şehir orta çağa kadar uzanıyor ve Rotte’yi Nieuwe Maas’tan (şehrin adı) ayırmak için bir baraj inşa edildiğinde, 13. yüzyılda zaten refah içindeydi. Rotterdam ayrıca uzun zamandır bir kültür merkezi olarak önemliydi, erken refahı Rotterdam’ın en ünlü vatandaşı olan hümanist Erasmus’un 1467’de burada doğmasına yol açtı.

Rotterdam da Nerede Kalınır

Bugün Rotterdam, birçok güzel müzesi, muhteşem mimarisi ve denizcilikle ilgili turistik cazibe merkezleriyle olduğu kadar canlı eğlence seçenekleriyle de popüler. Başlıca gezilecek turistik yerler ise, Markthal, Euromast, Erasmus Köprüsü, Rotterdam merkez istasyonu ve Grote of Sint-Laurenskerk’tir.

Rotterdam’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak listeye daha birçok oteli eklemek mümkün. Fakat yüzlerce otel arasından seçim yapmak pek kolay olmadığından dolayı, ilk olarak konaklayacağınız bölgeye karar verin deriz. Bütçe konusunda sıkıntınız yoksa, Centrum (Şehir Merkezi) dışına çıkmanıza da gerek yok.

BENZER İÇERİKLER