Doğu Karadeniz bölgesinin en güzel şehirlerinden biri olan Rize, özellikle sıcak yaz aylarında serin mi serin havası, yemyeşil köyleri ve yaylaları ile yerli/yabancı turistlerin Karadeniz’de tatil için en çok tercih ettiği şehirlerden biri. Doğal güzelliği ve temiz havasıyla sevilen şehir her bütçeye uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Rize’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek, çok sayıda lüks otelden veya butik, bütçeli otellerden bahsetmek mümkün.

Dünyaca ünlü çayı ve lezzetli mutfağıyla Rize, 2-3 günlük bir Karadeniz tatili için en ideal şehirlerden. Trabzon ve Artvin arasında kalan şehrin ormanlarla kaplı olan yemyeşil doğası, arkeolojik kazılara engel oluşturduğundan dolayı, şehrin tarihi hakkında kesin bilgiler verilemiyor. Ancak kentin M.Ö 2000‘li yıllarda ilk yerleşime sahip olduğu tahmin ediliyor. Tarihinde Urartu, İskit, Büyük İskender, Roma, Bizans ve Osmanlı himayesine girmiş olan şehir I. Dünya Savaşı sırasında 2 yıla yakın bir süre Rus işgali altında kalıyor. Çay ekiminin bu dönemden sonra başlaması, şehrin gelişimini de çok büyük yönde değiştiriyor. Günümüzde her ne kadar Karadeniz’in turizm bölgesi olarak kabul edilse de, Rize’nin ekonomisinin büyük bir bölümünü hala çay oluşturur.

Rize’de Nerede Kalınır ?

Rize de Nerede Kalınır

Her zevke ve bütçeye uygun konaklama birimleriyle hizmet veren Rize’deki konaklama birimlerinin büyük bir bölümü şehir merkezi etrafında toplanıyor. Pansiyonları, butik otelleri ve daire konseptinde hizmet veren tesisleri de bulabileceğiniz merkez bölgesi, hem turistik yerlere hem de restoran ve kafelere yakın olduğu için şehirde konaklama için tercih edilebilecek en ideal bölgedir.

Doğayla baş başa kalmak isteyen tatilcilere yönelik olan Yayla otelleri de turistler tarafından bir hayli rağbet görüyor. Şehirdeki otellerin büyük bir bölümü doğal güzelliğe sahip. Bu yüzden de özellikle doğanın içinde yer alan bir otel aramanıza da gerek kalmıyor. Çoğu otel, yemyeşil şehrin manzarasına sahip.

Şehirdeki otellerin bazıları da Rize’nin merkezine oldukça uzak konumda yer alıyor. Her ne kadar merkez bölgesi çok daha fazla talep görüyor olsa da, merkeze 40-50 km uzaklıkta yer alan doğayla iç içe olabileceğiniz konaklama birimlerine de göz atmayı unutmayın.

Rize’de otel tercihi yaparken erken rezervasyon indirimi olan tesisleri de mutlaka inceleyin. Özellikle bahar aylarında çok sayıda fırsat indirimi olan oteli bu şehirde bulabiliyorsunuz.

En Popüler Rize Otel Tavsiyeleri

1.Babillon Hotel Spa & Restaurant – 5 Yıldız

Babillon Hotel Spa & Restaurant – foto kaynak ; booking.com

Rize merkezine 13 km uzaklıkta yer alan Babillon Hotel, şehirdeki en çok tercih edilen oteller arasında. Ücretsiz özel otopark alanı, fitness merkezi, sezonluk yüzme havuzu ve bol çeşitli açık büfe kahvaltısıyla hizmet veren bu otelin 8+ konuk değerlendirme puanı da var. Deniz manzaralı birçok odasıyla popüler olan tesis, dört mevsim Rize’de konaklamak için tercih edilebilecek lüks otellerden.

2.Ricosta Hotel – 5 Yıldız

Ricosta Hotel - Rize de Nerede Kalınır

Ricosta Hotel – foto kaynak ; booking.com

Rize’nin merkezine en yakın (4km) otellerden biri olan Ricosta Hotel, geniş ve daire konseptindeki odalarıyla ünlü. Deniz manzarasına sahip olan odaları da bulunan bu otelden şehrin merkezine ve turistik cazibe merkezlerine çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Şık ve modern odaları, fitness merkezi, amerikan kahvaltısı ve ücretsiz otopark alanıyla hizmet veren bu otel de, Rize’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lüks otellerden.

3.Kaf Dağı Konak Hotel

Kaf Dağı Konak Hotel - Rize

Kaf Dağı Konak Hotel – foto kaynak ; booking.com

Rize merkezine 10 km uzaklıkta yer alan bu tesis, muhteşem bahçesi ve mimarisiyle turistlerin ilgisini çekiyor. Yemyeşil bir manzaraya sahip olan otelin 8+ konuk değerlendirme puanının yanı sıra, birbirinden olumlu konuk yorumları da var. Daha çok yabancı turistlerin tercih ettiği bu otel, ücretsiz otopark, kahvaltı ve aile odalarıyla hizmet veriyor.

4.Keles Hotel

Keles Hotel

Keles Hotel – foto kaynak ; booking.com

Rize’nin tam merkezinde, şehrin kalbinin attığı yerde bulunan Keles Hotel, Rize ve Atatürk Evi Müzesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Rize’nin yaylalarına ve doğal güzelliklerine de kolay bir ulaşım ağı sunan bu otel, şehirdeki en ekonomik otellerden biri olduğu gibi 8+ konuk değerlendirme puanına sahip. Karadeniz sahilindeki Kültür Parkı’na 2 dakika yürüme mesafesinde olan tesis, şehrin tam merkezinde konaklamak isteyenlerin tercih edebileceği bir otel.

5.Ayder İmamoğlu Apart Otel 

Ayder İmamoğlu Apart Otel - Rize de Nerede Kalınır

Ayder İmamoğlu Apart Otel – foto kaynak ; booking.com

Ayder Yaylası‘ndaki oteller arasında en çok rezervasyon alan tesislerden biri olan Ayder İmamoğlu adlı bu apart otel, 50 metrekarelik daire konseptindeki odalarıyla hizmet veriyor. Doğanın tam kalbinde, yemyeşil bir alanda bulunan tesis bir kır otelini anımsatıyor.

Ayder Yaylası’na 5 dakika yürüme mesafesindeki merkezi konumuyla ünlü olan tesis, bahçesi, ücretsiz otopark alanı ve yemyeşil manzaraya sahip terasıyla da turistlerin ilgisini çekiyor. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip bu otel, Ayder Kaplıcaları‘na da 2 km uzaklıkta bulunmaktadır.

6.Ramada Plaza Rize – 5 Yıldız

Rize’nin merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan bu lüks otel, Rize’nin en iyi otelleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Daha çok çiftler tarafından tercih edilen otelin geniş aile odaları da bulunuyor. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olan otel, ücretsiz otopark alanı, barı ve açık büfe kahvaltısıyla hizmet veriyor.

Rize Otel Fiyatları

Rizede nerede kalmali

Rize otel fiyatları mevsime göre değişiklik gösteriyor. Rize, daha çok bahar aylarında yerli ve yabancı turistlerin doğayla iç içe keyifli bir vakit geçirmek için tercih ettiği bir şehir. Bu yüzden de otel fiyatları bahar ve yaz aylarında biraz daha pahalı olabiliyor. Şehirde ortalama konaklama fiyatları 170 TL’den başlamakta ve 500+ TL’ye kadar çıkabilmektedir. Tercih edeceğiniz odaya, orman veya deniz manzarasına göre de fiyatlar değişebiliyor.

Rize Yayla otelleri özellikle bahar aylarında biraz daha pahalı. Ancak diğer mevsimlerde yayla otellerinin büyük bir bölümünde erken veya son dakika rezervasyon fırsatları bulunmaktadır. Bu fırsat indirimlerinden yararlanacak olursanız da, aynı tesiste %20’e kadar daha uygun odaları bulabilirsiniz.

Rize Termal Oteller

Rizede kalınması gereken yerler

Mineralli yer altı sularının uygun koşullarda kullanıldığı birçok oteli Rize’de bulabiliyorsunuz. Bu tesislerde yer alan çamur banyoları ve kaplıca havuzları sayesinde birçok hastalığın tedavi sürecine destek olunabiliyor. Türkiye‘de en çok tercih edilen termal otellerden bazılarını Rize çevresinde bulmak mümkün.

Tabii termal oteller, şehirdeki diğer otellere nazaran 1 tık daha pahalı olabiliyor. Ancak şehir merkezinin dışındaki otelleri tercih edecek olursanız, fiyatlar çok daha uygun olacaktır.

rize otel tavsiyesi

En İyi Rize Otelleri

Rize’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek şehrin en iyi otelleri, tesisin almış olduğu konuk değerlendirme puanına ve yorumlara göre belirleniyor. Buna göre şehirdeki en iyi oteller ;

  • Kaçkar Resort Hotel
  • Ramada Plaza Hotel
  • Ayder Villa De Pelit
  • Ayder Doğa Resort Otel
  • Dedeman
  • Babillon Hotel Spa

Rize’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birçok otelden bahsetmek mümkün. Ancak yukarıdaki tesisler şehirdeki en çok tercih edilen oteller olduğu gibi, en iyi konuma ve fiyat/fayda oranına sahip otellerden oluşmaktadır.

İLGİLİ YAZILAR