Porto’da nerede kalınır ? sorusuna en merkezi, en popüler ve en ideal konaklama birimini mi arıyorsunuz ? o zaman ilk olarak hangi semtte konaklayacağınıza karar vererek başlayabilirsiniz.

Porto’da yüzlerce otel, hostel, daire ve diğer konaklama birimleri arasından seçim yapmak biraz zor, özellikle çok düşük bütçe ile seyahat ediyorsanız.

Şehirde konaklama için birçok mahalle ve bölge olsa da, bunlar arasında en çok tercih edilen ve en iyi konuma sahip olanlar ; Baixa, Ribeira, Sé Porto, Cedofeita ve Lordelo do Ouro e Massarelos adlı bölgedir. Her bölgenin, kendisine özgü fiyatı ve özelliği olduğundan aşağıdaki bölge özetlerine göz atarak, hangi bölgenin  size daha çok hitap ettiğini öğrenebilirsiniz.

Porto’da Hangi Bölgede Kalınır ?

1.Baixa/Merkez ; Porto’nun kalbinin attığı yer olduğundan dolayı, şehirde en çok tercih edilen bölge. Fakat Porto’nun en pahalı bölgesi olduğundan dolayı da, her bütçeye sahip turistin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir bölge değil. Tabii bölge içerisinde bütçeli butik otelleri, pansiyon tarzı konukevlerini ve hostelleri bulabileceğinizden dolayı, her turistin yaptığı gibi ilk olarak bu bölge ile otel aramaya başlayabilirsiniz. Bölgenin en popüler otelleri, 3 yıldızlı Pao de Acucar Hotel ve 4 yıldızlı Porto Royal Bridges Hotel olsa da, daha lüks veya daha ekonomik otelleri de bulabilirsiniz.

2.Ribeira ; Şehrin en hareketli bölgesi olduğundan, daha çok genç turistlerin tercih ettiği bir bölge olarak bilinse de, çiftler için de oldukça popüler. Şehrin tarihi merkezini oluşturduğundan dolayı önemli turistik yerlere de yakındır. Bölge, kafeleri, barları ve hareketli gece hayatı ile ünlüdür. Gece hayatı ile ilgilenmiyorsanız dahi, çoğu turistin favorisi olan bu bölgeyi incelemeden karar vermeyin derim. Otel konusunda seçici biriyseniz, bu bölgedeki otel sayısının 10’dan az olduğunu da unutmayın. Daha çok daire konseptinde olan tesisleri ile ünlü bir bölge. Bölgenin en popüler orta bütçeli oteli ise, 3 yıldızlı Ribeira do Porto Hotel‘dir.

3.Sé Porto ; Porto Katedrali‘ne ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu bölge, dar sokakları, birbirinden güzel tavernaları ve kafeleri ile, biraz daha sessiz bir bölgede konaklamak isteyen turistlerin tercih ettiği bir yer. Tarihi şehir merkezine yürüme mesafesinde olduğundan, Ribeira’ya alternatif bir bölge olabilir. Bölgedeki en popüler otel ise, 4 yıldızlı Eurostars Porto Douro adlı tesistir.

4.Lordelo do Ouro e Massarelos ; Şehir merkezine 2-3 km uzaklıkta bulunan bu bölge ise, daha uygun fiyatlı bir konaklama sunuyor. Bölgedeki otellerin büyük bir bölümü, kendi kategorisindeki en ucuz otellerden olduğundan, bu bölge d Porto’da konaklama için düşünülebilir. Ancak bölgedeki otellerden merkeze veya Porto’da gezilecek yerlere yürüyerek gidemeyeceğinizi de unutmayın.

5.Cedofeita ; Şehir merkezine 1-1.5 km uzaklıkta bulunan bu bölge, şehirdeki birçok turistik noktaya yürüme mesafesinde bulunuyor. Ribeira ve Baixa’dan sonra Porto’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölge. Burada, otel, daire veya pansiyon tarzı konukevlerini bulabilirsiniz. Bölgenin en popüler oteli ise, 2 yıldızlı Hotel Mira D’Aire olsa da, daha kaliteli ve lüks otelleri de burada bulabiliyorsunuz.

Porto’da Nerede Kalınır ? Bölgelere Özel Otel Önerileri

Porto’da konaklama için yukarıdaki 5 bölge, şehirdeki en çok tercih edilen bölgeler. Ancak Ribeira ve Baixa kadar hiçbir bölge popüler değil. Aşağıda, bu bölgelere özel en popüler konaklama birimlerini ve bölgeler daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

1.Baixa Otel Tavsiyeleri

Baixa

Baixa

Porto’da en çok konaklama birimine, restorana, kafelere ve turistik yerlere ev sahipliği yapan Baixa, bütçe sıkıntınız yoksa şehirdeki en iyi konaklayabileceğiniz bölgedir. Burası, daha çok şehrin merkezi olduğu için tercih ediliyor. Her şeye bir adım uzaklıkta olabileceğiniz Baixa’da, alışveriş için en iyi caddeleri ve mağazaları bulacak, şehrin önde gelen restoranlarına yakın olabileceksiniz.

Gece hayatı çok hareketli olmasa da, geceleri dışarı çıkmayı planlayan turistleri hayal kırıklığına uğratmayacak birbirinden güzel barlara ev sahipliği yapıyor.

Baixa’da diğer bölgelerde olduğu gibi, bütçeli 1-2 yıldızlı butik bir otel, pansiyon tarzı konukevi veya daireleri bulabilirsiniz. Ancak diğer bölgelere nazaran kendi kategorisindeki en pahalı tesislere ev sahipliği yaptığını da unutmayın.

Baixa’da, Porto’da gezilecek önemli yerler arasında olan, Igreja da Misericórdia adlı tarihi kiliseye, Portekiz Fotoğraf Merkezi‘ne, Clérigos Kilisesi ve Kulesi‘ne, Igreja do Carmo Kilisesi‘ne ve Avenida dos Aliados bulvarı gibi birçok önemli yere yakın olursunuz.

Bölgedeki popüler otel önerisi olarak da ;

 • Vera Cruz Porto Downtown Hotel ; 2 Yıldızlı en ekonomik otellerden. Şehrin tam merkezindeki konumundan dolayı popüler olan bu düşük bütçeli otel ile başlayın derim.
 • Hotel Internacional Porto ; 3 yıldızlı bu otel ise, Clerigos Kilisesi’ne 3 dakika yürüme mesafesinde hizmet veriyor.
 • Catalonia Porto ; Daha lüks bir tesis için Şehir Pazarı, Clerigos Kulesi ve Ferreira Borges Pazarı’na birkaç adım uzaklıkta olan bu 4 yıldızlı otele göz atabilirsiniz.

2.Ribeira Otel Tavsiyeleri

Ribeira

Ribeira

Porto’nun en çok turist çeken bölgelerinden biri olan Ribeira, şehrin tarihi kent merkezini oluşturuyor. Kültürel zenginlik taşıyan geleneksel ortamı ile turistlerin ilgisini çeken bu bölge, kartpostallık evlerin sıraları, restoran ve kafelerle kaplı dar parke taşlı sokaklar, Douro nehrinin muhteşem manzarasını sunan barlar ve renkli şarap tekneleri ile kendinizi şehrin mirasının tam ortasında bulabilirsiniz.

Porto’nun en kalabalık bölgesi olduğu için, en hareketli yeri olarak da biliniyor. Özellikle akşam saatlerinde diğer bölgelerden buraya akın eden turistlerden dolayı, çok canlı bir atmosfere ev sahipliği yapıyor.

Daha çok gece hayatı için plan yapanların tercih ettiği bir yer olarak biliniyor olsa da, çift veya aile olarak da bu bölgede konaklamak düşünülebilir. Ancak daha çok hareketli bir bölgede konaklamayı planlayanlara önerebileceğim bir bölgedir.

Burası Porto’nun en romantik bölgesi olarak da biliniyor. Bunun en önemli nedeni ise, Douro nehrinin eşsiz manzarası ve nehir kenarındaki yürüyüş yollarıdır. Çift olarak da kesinlikle Porto’da nerede kalınır ? sorusuna güzel bir cevap olacaktır.

Ribeira’da konaklama fiyatları Baixa’dan biraz daha uygundur. Ayrıca bu bölge, daha çok daire tarzındaki konaklama birimleri ve hostelleri ile öne çıkıyor. Otel konusunda çok seçici biriyseniz, birkaç otel arasından seçim yapmak bu bölgede biraz zor olabilir.

NOT : Porto’ya küçük çocuklarınızla veya yürümekte zorluk çeken aile bireyleri ile seyahat ediyorsanız, şehrin en düz kısmının Ribeira olduğunu unutmayın.

 • Pestana Vintage Porto Hotel & World Heritage Site ; 5 Yıldızlı bu otel, Porto’da nerede kalınır ? sorusuna en lüks cevap olabilecek nitelikte. Şehrin en popüler ve en kaliteli oteli olan bu tesis, Douro Nehri’nde romantik bir konuma sahiptir.
 • Hotel Carris Porto Ribeira ; Daha ekonomik bir otel olan Carris Porto, Douro Nehri manzaralı odalarıyla hizmet veriyor. Oldukça şık ve modern 4 yıldızlı bu otel ise, Ribeira Meydanı’na sadece 1 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

3.Sé Porto Otel Tavsiyeleri

Sé Porto

Sé Porto ve Porto Katedrali

Santa Clara Kilisesi ve Porto Katedrali‘ne ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan Sé Porto, daha ekonomik konaklama birimleri arayanların göz atabileceği en ideal bölgelerden bir tanesi.

Çamaşırlarını cam kenarındaki tellere asmış teyzeler, sokakta meşin top ile futbol maçı yapan çocuklar, tavernalar, hepsi Porto’nun kültürünü en iyi şekilde gösteriyor. Burası, yerel halk ile iç içe olabileceğiniz, Porto kültürünü en yakından görebileceğiniz yer.

Uygun fiyatlı lüks otellerden modern düşük bütçeli konaklama birimlerine kadar bütçe dostu tesislere ev sahipliği yapan Sé Porto, Ribeira’ya çok uzak olmadığından dolayı da, konum olarak güzel bir yerde. Şehirdeki birçok noktaya yürüme mesafesinde oluşu ise, bölgenin en büyük artısı.

Burada gece hayatı adına hiçbir şey yok. Hava karardıktan sonra sokaklar bomboş. Bu yüzden, akşam saatlerinde bir şeyler içmek için başka bölgelere gitmeniz gerekiyor. Geceleri de dışarı çıkmayı planlıyorsanız, Ribeira veya Baixa bölgesine göz atabilirsiniz.

Sé Porto’da otel önerisi olarak da ;

 • Hotel Premium Porto Downtown ; 4 Yıldızlı bu otel, çatı terası ile ünlü şehirdeki en çok tercih edilen lüks otellerden.
 • iStay Hotel Porto Centro ; Daha ekonomik bir otel için de 2 yıldızlı, Dom Luis Köprüsü’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesise göz atabilirsiniz.

4.Lordelo do Ouro e Massarelos

Porto Nerede Kalınır

Porto’da denizcilerin ve balıkçıların yaşadığı bir bölge olarak bilinen Lordelo do Ouro e Massarelos, yerel bir yaşamın keyfini çıkarmak için tercih edilebilecek yer. Bölgenin şehirdeki diğer bölgelere nazaran çok daha ekonomik bir konaklama sunuyor olmasının en önemli nedeni, buranın şehir merkezinin ve Porto’nun önemli gezilecek yerlerine biraz uzak olmasıdır.

Victoria konağı, aristokrat saraylar, bahçeler ve endüstriyel binalar ile çevrili olan bölge biraz yokuşlu olsa da, birçok yere çok zorlanmadan yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Bölgedeki otellerin büyük bir bölümü de oldukça lüks. Fakat kendi kategorisindeki en ekonomik olan lüks otellerden. Bu yüzden de, daha uygun bir fiyata daha konforlu bir otelde konaklamak isteyenler için biçilmiş kaftan.

Eğer Porto’da 2 gün veya daha uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız, bu bölge sizin için ideal olabilir. Ancak şehirde sadece 1 gün konaklamayı planlıyorsanız, turistik yerlere ve merkeze bu kadar uzak olmaya sanıyorum gerek kalmayacaktır.

Bu bölgedeki birkaç popüler otel ise ;

 • HF Ipanema Park ; 5 yıldızlı lüks bir otel, tarihi şehir merkezine 3 km uzaklıkta. Bar, restoran, yüzme havuzu ve aile odalarıyla hizmet veriyor.
 • HF Tuela Porto ; 3 yıldızlı biraz daha ekonomik bir otel. Tarihi şehir merkezine ise 2 km uzaklıkta bulunuyor. Biraz daha merkezi ve popüler.

5.Cedofeita

Cedofeita

Cedofeita Caddesi

Şehir merkezine çok da uzak olmayan bu bölge, yukarıdaki 4 bölgede aradığınızı bulamazsanız göz atılabilecek bir bölge olmalı. Çünkü burası, fiyat konusunda Baixa‘ya veya Ribeira‘ya göre çok farklı değil. Her ne kadar şehirdeki en popüler üçüncü bölge olsa da, bu bölgede konaklayabilecek bütçeniz varsa, Ribeira’ya veya Baixa’ya göz atmanızda yarar var.


Booking.com

Porto Otel Fiyatları Hakkında Bilgiler

Porto Otel önerileri

Porto’da otel ücretleri 50€‘dan başlıyor ve 250€‘ya fiyatlar çıkmaktadır. Bu şehirde güzel bir konuma sahip konforlu bir otel için en azından 75-95€ arasında bir ücreti de gözden çıkarmak gerekebiliyor. Özellikle Baixa veya Ribeira bölgesinde konaklamayı planlıyorsanız.

Şehirdeki otel fiyatlarının en ucuz olduğu yer, Lordelo do Ouro e Massarelos ve Sé Porto‘dur. Fakat bu bölgeler, çok sayıda otele ev sahipliği yapmadığından dolayı, otel konusunda seçici olanlar için biraz sıkıntılı olabiliyor.

Porto’da otellerin dışında hostellerde veya konukevlerinde de konaklarım diyorsanız, 25€‘ya kadar gecelik dorm/paylaşımlı odalar bulabilirsiniz.

Porto otel rezervasyonu için de, en azından 1-2 ay öncesinden yerinizi ayırtmanızda yarar var. Özellikle yüksek sezonda şehri ziyaret ediyorsanız. Konaklama ücretleri son haftalarda biraz daha artmaktadır. Ayrıca Booking’in yanı sıra, Hotels.com ve Tripadvisor üzerinden de Porto otellerine göz atabilirsiniz. 2 otel arama sitesi de, en az Booking kadar kullanışlıdır.

Porto, Orta çağ duvarları, ışıltılı Barok kiliseleri, Ribeira bölgesinin küçük sokakları, Romanesk Katedrali ve muhteşem atmosferiyle eşsiz bir kültür deneyimi sunuyor. İş ve ticaret şehri olarak da bilinen bu şehirde, erken rezervasyon otel fırsatlarını da mutlaka inceleyin. Özellikle 1-2 ay öncesinden rezervasyon yapmayı planlıyorsanız, booking’den fırsat indirimi olan otelleri kaçırmayın..

En Ucuz Porto Otel Tavsiyeleri

Ucuz Porto Otelleri

Porto’da ucuz bir otel tercihi yaparken, şehir merkezinden çok uzaklaşmadığınızdan da emin olun. Şehir merkezine 5-6 km uzaklıkta bulunan birkaç süper ucuz otelleri bulabiliyorsunuz. Bu şehirde 1 gün konaklamayı planlıyorsanız da, turistik yerlere ve merkeze bu kadar uzak olmaya sanıyorum gerek olmayacaktır.

1.Hotel Porto Rico

Hotel Porto Rico

Hotel Porto Rico

Porto Kalınacak En Güzel Yerler

Hotel Porto Rico

Porto’da nerede kalınır ? sorusuna hem ucuz hem de merkezi bir cevap arıyorsanız, Hotel Porto Rico’ya göz atarak başlayabilirsiniz. Otel, çok yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olmasa da, 7+ gibi idare eder bir puana sahip. Paris Galerileri Sokağı‘na sadece 3 dakika yürüme mesafesinde olan otelin gecelik konaklama ücretleri ise 55€’dan başlamaktadır.

2.Hotel Vice-Rei

Hotel Vice-Rei

Hotel Vice-Rei

Porto da En Ucuz Nerede Konaklanır

Hotel Vice-Rei

Şehir merkezine 1.5 km uzaklıkta bulunan bu otel, konum olarak biraz şehrin dış kesiminde yer alıyor. Porto’nun merkezine veya şehrin önde gelen turistik noktalara yürüyerek bu otelden ulaşmak biraz zor olsa da, toplu taşıma araçlarını kullanarak dilediğiniz yere çok çabuk ulaşabiliyorsunuz.

Kahvaltısı ve barı da olan bu otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 50€‘dan başlamaktadır. Tek kişilik ve aile odaları da olan bu ekonomik otel de düşünülebilir.

3.Zero Box Lodge

Zero Box Lodge

Zero Box Lodge

Porto da Nerede Kalınmalı

Zero Box Lodge

Porto’nun tam merkezinde bulunan bu otel, hem ucuz olup hem de şehirdeki en çok tercih edilen oteldir. Ayrıca tesisin 9+ konuk değerlendirme puanı ve oldukça modern odaları bulunuyor. Bolhao Şehir Pazarı‘na (Mercado do Bolhão) 2 dakika yürüme mesafesinde olan bu otelin barı, terası, restoranı, kahvaltısı ve tek kişilik odaları da bulunmaktadır.

Otelin gecelik çift kişilik konaklama ücretleri ise 60€‘dan başlıyor. Yani konumuna göre Porto’nun en ucuz oteli bile diyebiliriz.

4.iStay Hotel Porto Centro

iStay Hotel Porto Centro

iStay Hotel Porto Centro

Baixa bölgesine 10, Ribeira bölgesine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, her şeyin ortasında muhteşem bir konuma sahip. Palácio da Bolsa ve São Bento Tren İstasyonu‘na yakın konumuyla dikkat çeken bu otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 65€‘dan başlamaktadır. Ayrıca otelden şehrin gece hayatı için hareketli caddelerine ve mekanlarına da yürüyerek çok kısa sürede ulaşabiliyorsunuz.

Porto’da nerede kalınır ? sorusuna özetle cevap verecek olursak ; 

 • Baixa (Şehir Merkezi)
 • Ribeira (Eski Şehir Bölgesi)
 • Sé Porto
 • Lordelo do Ouro e Massarelos
 • Cedofeita

Yukarıdaki bu bölgelerin dışındaki semtler genellikle çok fazla tercih edilmediğinden popüler sırasına göre ilk olarak bu 5 bölgeye göz atın derim. Eğer Porto’da sadece 1 gece konaklamayı planlıyorsanız da, Baixa ve Ribeira bölgesine yoğunlaşabilirsiniz. Çünkü bu iki bölge, Porto’nun en çok tercih edilen bölgeleri. Ayrıca hem gezilecek yerlere yakın olmak hem de şehrin önemli cazibe merkezlerine yakın olmak için tercih edebileceğiniz en iyi bölgeler. Her zevke ve bütçeye uygun konaklama birimleri de bu iki bölgede bulunabiliyor.

Göz At :