Fransa‘nın en romantik ve en güzel şehri olan Paris, şüphesiz Avrupa’daki en pahalı şehirlerden biri. Bu yüzden de, bu şehirde konaklama birimi tercihi yapmadan önce, hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermeniz gerekebiliyor.
Paris’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak tesis aramak yerine, öncelikle hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var. Bölge seçimi yaptıktan sonra, tesis seçimi çok daha kolay olacaktır.

Paris’te konaklama için çok fazla bölge bulunuyor. Bu yüzden, tüm bölgelere tek tek göz atmak yerine, şehirdeki en çok tercih edilen, en iyi ve en ideal konuma sahip bölgelere göz atarak başlayabilirsiniz.

Paris’te Nerede Kalınır ? – En Popüler Bölgeler

Paris’te toplamda 20 Arrondissement (Bölge/semt) bulunuyor. Yani 20 bölgesi olan büyük bir şehirde konaklama için de nereye bakacağınızı iyi bilmekte yarar var.

Paris’te kalabileceğiniz en popüler 6 Bölge ; 

1.Paris’te en iyi, en merkezi ve en çok tercih edilen bölge, Louvre Müzesi’ne ev sahipliği yapan 1st Arrondissement – Louvre Bölgesi‘dir.

2.Bu şehirde gece hayatı için en iyi bölge ise 3th Arrondissement Le Marais Bölgesi‘dir.

3.Her şeyin ortasında olmak için en güzel bölge 7th Arrondissement – İnvalides -Eiffel Bölgesi’dir.

4.Lüks severim, alışverişi de severim diyorsanız, Champs-Élysées Bölgesi – 8th Arrondissement’e göz atabilirsiniz.

5.Paris’te en ucuz nerede kalınır ? sorusuna cevap ise, Montmartre Bölgesi’dir (18th Arrondissement).

6.Ailece seyahatlerin en güzel adresi ise, 6th Arrondissement Saint Germain Bölgesi‘dir.

1.Louvre – 1st Arrondissement 

Louvre Müzesi - Paris'te Nerede Kalınır ?

Louvre Müzesi – Louvre Bölgesi’nde bulunmaktadır.

Paris’te her şeyi bir arada bulabileceğiniz bölgelerden biri olan Louvre, şehirdeki diğer bölgelere nazaran birazcık daha pahalı olsa da, her yere ulaşımın kolay olması, bazı önemli turistik noktalara (Louvre Müzesi, Tuileries Bahçesi) ev sahipliği yapıyor olması, bu bölgenin en güzel özelliklerinden.

Ayrıca bu bölgeden şehirdeki en önemli diğer turistik yerlerden olan Pompidou Merkezi, Şanzelize Caddesi ve D’Orsay Müzesi‘ne çok rahat bir şekilde de yürüyerek ulaşmak mümkün.

Paris’te, Louvre Bölgesi gibi şehirdeki en önemli turistik noktalara yakın olan bir bölge daha yok. Yani, Paris’te güzel ve kolay bir kültür gezisi için en ideal bölge. Tek kötü yanı, pahalı olması.

Bu bölgede birçok konaklama birimi bulunuyor. Burada çıtanızı biraz düşürmenizde yarar var. Çünkü bu bölgede konaklama ücretleri ciddi anlamda pahalı olabilmektedir.

Louvre Bölgesi’nde bulunan konaklama birimlerine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Louvre Bölgesi’nde otel tavsiyesi isterseniz de ;

LOUVRE BÖLGESİ ;

Şehirdeki en çok tercih edilen bölge olsa da, fazladan otellere 30-60£, restoranlara 10-25£ ve kafelere 5-15£ vermeyi dert ediyorsanız, bu bölgeyi es geçin. Burası, şehrin en iyisi. Ancak, çok az sayıda bütçeli otel olduğundan dolayı, burada konaklamanın biraz daha ayrıcalıklı olacağını ve biraz daha uygun bölgeleri bulabileceğinizi de unutmayın.

2.Le Marais – 3th Arrondissement

Le Marais - Paris'te Nerede Kalınır ?

Le Marais

Paris’te nerede kalınmalı ? sorusuna en ideal cevaplardan biri olan Le Marais, daha çok gece hayatı ile nam yapmış olsa da, her türden turistin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bölgelerden biri.

Bu bölgede Paris’in merkezi bölgesi olarak bilinen bölgedir. Tam merkez olmasa da, şehrin kalbi ile komşu olduğundan dolayı, şehirdeki turistik noktalara ve merkeze yakın bir konumda diyebiliriz.

Le Marais bölgesinde daha çok daire tarzı konaklama birimleri bulunmakta. Ayrıca 5 yıldızlı otellerde konaklamayı planlıyorsanız da başka bir bölgeye göz atabilirsiniz. Çünkü bu bölgedeki 5 yıldızlı otel sayısı sınırlı. Buraya tıklayarak dilerseniz bu konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.

Bu bölgedeki en popüler oteller ise ; 

 • Hôtel de Roubaix – 2 yıldız ; Bölgedeki en uygun fiyatlı otellerden biri olarak bilinen bu tesis, aile odalarıyla ünlü bir tesistir. Oteli incele
 • Hotel Paris Bruxelles – 2 yıldız ; Bölgedeki en popüler uygun fiyatlı otellerden biri olarak bilinmektedir.
 • Le Relais du Marais – 3 yıldız ; Bir tık daha çıtayı artırmak isteyenlerin tercih edebileceği, bölgenin en merkezinde bulunan tesis.
 • Hôtel Du Plat d’Etain – 3 Yıldız ; Biraz daha lüks bir 3 yıldızlı otelde konaklamak isteyenler, bölgedeki en popüler otellerden biri olan bu tesise göz atabilir.

3.Latin Quarter Bölgesi – 5th Arrondissement

Paris'te Nerede Kalınır ?

Daha çok öğrencilerin ve genç kesimin takıldığı Latin Quarter Bölgesi, şehirdeki en havalı semtlerden. Her ne kadar sokaklar 18’lik gençlerle dolu olsa da, orta yaş üstü turistlerin favori olarak gördüğü bölgelerden biridir.

Bu bölgede konaklama birimleri Louvre Bölgesi’ne nazaran 1 tık daha uygun denebilir. Özellikle 2-3 yıldızlı tesislere göz atacak olursanız, fiyatların diğer bölgelerdeki 2-3 yıldızlı otellere nazaran biraz daha uygun olduğunu görebilirsiniz.

Latin Quarter olarak bilinen bu bölgeden şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz. Ancak Louvre ve Şanzelize Caddesi için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olacaktır.

Bu bölgede bulunan konaklama birimlerine bir göz atmak isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz.

Bu bölgenin en çok tercih edilen otelleri ise ;

 • Hotel du Mont Blanc – 2 Yıldız ; Paris’te en ucuz nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevap olan bu tesis, bölgenin en uygun otellerinden biri.
 • Hotel De Suez – 2 Yıldız ; Biraz daha iyi bir 2 yıldızlı otelde konaklamak isterseniz de, bu tesise göz atabilirsiniz.
 • Hôtel des Grands Hommes – 3 Yıldız ; Biraz daha modern bir otelde konaklamak isterseniz de, şehirdeki en popüler otellerden biri olan bu tesise göz atabilirsiniz. Oteli incele
 • Hotel Le petit Paris – 4 Yıldız ; Bölgedeki en şık ve en modern otellerden biri olan bu tesisin 8.6 gibi yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

4.Eiffel – İnvalides Bölgesi – 7th Arrondissement

Eyfel Kulesi - Paris'te Nerede Kalınır ?

Eyfel

Gelelim, Paris’te konaklama için en çok tercih edilen bir diğer bölgeye. İnvalides (Eiffel) Bölgesi, adından da anlaşılacağı üzere dünyaca ünlü Eyfel Kulesi‘ne ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Bu bölge, daha çok çiçeği burnunda eşiniz veya romantik bir tatil sürprizi yapabileceğiniz sevgiliniz için en ideal bölgedir. Tabi böylesine bir bölgede konaklayacaksanız da, Eyfel Kulesi manzaralı bir otelde konaklamak şart.

Şart dememize bakmayın, bu bölgede bulunan Eyfel Kulesi manzaralı oteller pahalı. Tabi kuleyi görmeyen konaklama birimlerine göz atacak olursanız, biraz daha bütçeli konaklama birimlerini bulabilirsiniz.

Bu bölgede bulunan konaklama birimlerine dilerseniz, buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Bu bölgede popüler otel tavsiyesi olarak da ;

 • 3 Yıldızlı bir otel olan Hotel Résidence Montebello adlı tesise,
 • Veya Hotel Royal Phare adlı otele göz atabilirsiniz. Bu iki otel de, bölgedeki en çok tercih edilen otellerden olduğu gibi, konumu en merkezi olan tesislerdendir.

BU BÖLGEDE KONAKLAYARAK;

Musee d’Orsay’a (Orsay Müzesi), Hôpital des Invalides (Napolyon’un mezarına da ev sahipliği yapar), Rodin Müzesi, Eyfel Kulesi ve Sen Nehri kıyılarına yakın olacağınızı unutmayın.

5.Montmartre Bölgesi – 18th Arrondissement

Montmartre Bölgesi - Paris'te Nerede Kalınır ?

Montmartre Bölgesi

Bu ”Arrrondissement” olayını kısaca açıklamak gerekirse, 1 en merkez 20 merkeze en uzak bölgedir. Yani 1’den 20’ye kadar olan Arrondissement’lerin anlamı bu.

Fakat Montmartre Bölgesi, 18th Arrondissement’te bulunmasına rağmen, hala Paris’te nerede kalınır ? sorusunun en güzel cevabıdır. Çünkü bu bölge, ressamlar tepesidir. Gerçek Fransızların, en iyi kültür paylaşımını yapabileceğiniz, Paris’i en güzel görebileceğiniz bölgedir.

Bu bölgede konaklamasanız dahi, Paris geziniz Montmartre olmadan yarım kalır.

Paris'te Nerede Kalınır ?

Montmartre Bölgesi

Bu bölge, Paris’te en ucuza nerede kalmalı ? sorusuna en iyi cevaptır. Toplu taşıma araçlarıyla da şehirdeki önemli turistik noktalara ve tam merkeze çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Eğer, Paris’te 3-4 gün gibi uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgeye de mutlaka göz atın derim.

Bölgede, şehirdeki en ünlü restoranlardan bazılarını, kafeleri ve barları da bulabiliyorsunuz. Ayrıca sokaktaki ressamlara da portrenizi çizdirmeden Montmartre’den ayrılmayın.

Bu bölgede bulunan konaklama birimlerine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. Bu bölgede 5 yıldızlı sadece 2 otel olduğunu da unutmayın. Yani lüks bir 5 yıldızlı otelde konaklamayı planlıyorsanız, başka bir bölgeye göz atmanızı tavsiye ederim.

MONTMARTRE BÖLGESİ’NDE ;

Kabare Performansları izleyebileceğiniz Moulin Rogue‘e, Sacre-Coeur Bazilikası’na ve Espace Dali‘ye yakın olacağınızı unutmayın. Ayrıca, Paris’in en uygun fiyatlı restoranlarını ve kafelerini bu bölgede bulabilir, eşsiz bir şehir manzarası için hemen bazilikanın yanındaki seyir terasına göz atabilirsiniz.

Bu bölgedeki en popüler otel tavsiyesi olarak da ; 

 • Adonis Sacré Coeur Hotel Roma – 2 Yıldız ; Bu otel, Paris’teki en ucuz otellerden biri olmasına rağmen, gayet şık bir oteldir. Şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri olan bu tesise mutlaka göz atın.
 • Aparthotel Adagio Paris Montmartre – 3 Yıldız ; Bu tesis, şık ve modern odalarıyla ünlü olsa da, otelin en güzel yanı, sıcak bir atmosfere sahip olmasıdır. Ayrıca otelin 8+ gibi güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor.
 • Best Western Le Montmartre – Saint Pierre – 3 Yıldız ; Bölgedeki en çok tercih edilen 3 yıldızlı otellerden bir diğeri ise, Best Western adlı bu tesistir. Bölgedeki en ucuz 3 yıldızlı otellerden biri olduğundan dolayı göz atabileceğiniz tesislerden biri.
 • Mom’Art Hotel & Spa – 4 Yıldız ; Bölgedeki en lüks ve şık tesislerden biri olan Mom’Art otel, gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz Paris otelleri arasındadır. Birbirinde güzel konuk yorumlarına ve 8+ gibi yüksek bir değerlendirme puanına sahip bu otel, Paris’te nerede kalmalı ? sorusuna en güzel cevaplardan.

6.Saint Germain – 6th Arrondissement

Paris'te Nerede Kalınır ?

Paris’te nerede kalınır ? sorusuna en güzel ve en popüler cevaplardan biri olan Saint Germain Bölgesi, az biraz gece hayatı, güzel kafeleri, kaliteli restoranları ve uygun fiyatlı konaklama birimleriyle göz atılabilecek bölgelerdendir.

Bu bölgeden şehirdeki tarihi ve turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Paris’teki diğer bölgelere nazaran biraz daha sessiz bir bölge olarak bilinmektedir. Ancak, geceleri dışarı çıkmayı planlıyorsanız da, birbirinden güzel birkaç barı da bulabiliyorsunuz.

Bölge, daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği yerlerden biri. Bunun en önemli nedeni ise, bölgenin aile dostu bir bölge olmasıdır. Birbirinden güzel ailece yapılabilecek aktiviteleri burada bulabilirsiniz.

Bu bölgede bulunan konaklama birimlerine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Bu bölgede otel tavsiyesi isterseniz de ;

 • Dauphine Saint Germain – 3 Yıldız ; Paris’te konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bütçe dostu olan bu bütçeli tesis, 3 yıldızlı bir otel olmasına rağmen gayet modern ve şık bir tesistir.
 • Hôtel Novanox – 3 Yıldız ; Biraz daha ucuz bir 3 yıldızlı otelde konaklamak isterseniz de, bu tesise göz atabilirsiniz. Otel, bölgedeki en iyi konuma sahip yerlerden birinde bulunuyor.
 • Le Senat – 4 Yıldız ; Paris’te konaklama için en çok tercih edilen tesislerden biridir. 8+ bir konuk değerlendirme puanına sahip.
 • Hotel Lutetia – The Leading Hotels of the World – 5 Yıldız ; Şehirdeki en lüks otellerden biri olduğu gibi, ayrıca en çok tercih edilen tesislerden biridir. Bölgede merkezi bir konuma sahip bu oteli de lüks konaklama için düşünebilirsiniz.

Paris Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Paris Konaklama Rehberi

Paris’te otel fiyatları genel olarak 70£’dan başlıyor ve 800£’ya kadar çıkıyor. Tabi otellerde konaklamak yerine hostel veya pansiyon tarzı konukevlerinde konaklamak isterseniz, bu fiyatın biraz daha altında konaklama birimlerini bulabilirsiniz.

NOT : 70£’nun altında bir fiyat otel bulursanız, şehir merkezine ne kadar uzak olduğunu ve metrolara yakın olup olmadığı kontrol etmeyi unutmayın.

Şehirdeki bölgelere göre otel ücretleri ciddi anlamda değişiyor. Bu yüzden de, düşük bütçeli bir Paris gezisi planlıyorsanız, hangi bölgede konaklayacağınıza da çok iyi bir şekilde karar vermeniz gerekiyor.

Paris’in en pahalı bölgesi Louvre ve Eyfel Kulesi çevresidir. En ucuz konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bölge ise, şüphesiz Montmartre Bölgesi’dir.

Paris’te otel rezervasyonu için de, erkenden yer ayırtmak şart. Özellikle erken rezervasyon otel fırsatlarına göz atarak, 2-3 ay öncesinden aynı tesiste çok daha uygun fiyatlara odaları bulabiliyorsunuz. Bunu Booking veya Tripadvisor üzerinden de takip edebilirsiniz.

Paris’te En Ucuz Nerede Kalınır ?

Paris’te ucuz bir konaklama birimi arıyorsanız, tercih edebileceğiniz en güzel ve en ideal bölge Montmartre bölgesidir. Bu bölge, şehirdeki en ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Paris’te konaklama için daha birçok bölgeyi listeye eklemek pekala mümkün. Fakat, bu bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabileceğinizden dolayı, daha fazlasıyla aklınızı karıştırmaya da gerek yok.

En Ucuz Paris Otel Tavsiyeleri

Paris’te ucuz bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, hangi bölgede olduğunuzu, metrolara yakın olup olmadığınızı ve turistik yerlere nasıl gideceğinizi de çok iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü bu şehirdeki her ucuz tesis, sizi tatmin etmeyebiliyor. Aşağıdaki oteller, şehrin en ucuzu olmasa da, ”Konaklanabilecek” en uygun fiyatlı tesislerdendir.

1.ibis budget Paris Porte De Montmartre – 2 Yıldız

ibis budget Paris Porte De Montmartre

ibis budget Paris Porte De Montmartre

Öncelikle bu otelin düşük bir konuk değerlendirme puanına sahip olduğunu unutmayın. Yani otel konusunda seçici biriyseniz bu oteli beğeneceğinizi sanmıyorum.

Bu tesis, ”Montmartre Bölgesi”nde, yani Ressamlar Tepesi olarak bilinen şehrin en güzel bölgesinde bulunuyor. Sacre Coeur Bazilikası’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu otelden, şehir merkezine, Louvre ve Şanzelize gibi önde gelen gezilecek yerlere ulaşmak için toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekiyor.

Fakat, otelin gecelik konaklama ücretleri, 65£’dan başlamaktadır. Yani şehirdeki en ucuz birkaç otelden biri. Sadece ucuz olduğu için tercih edilebilecek bir otel. Tesisi İncele

2.Odalys City Paris XVII – Apart Otel

Odalys City Paris XVII - Apart Otel

Odalys City Paris XVII – Apart Otel

Hem güzel ve kaliteli hem de ucuz ve şık bir otel mi arıyorsunuz ? o zaman sizi şehirdeki en popüler ucuz otellerden biri olan ”Odalys” ile tanıştırayım. Bu tesisi, ister tripadvisor’dan isterseniz de Booking’den inceleyin. Gayet olumlu konuk yorumlarına sahip olduğunu göreceksiniz.

Otel, yukarıda bahsetmediğimiz, Paris’in 17.bölgesinde bulunuyor. Yıldızlı olmasa da, otelin 3-4 yıldızlı otel kıvamında olduğunu görebilirsiniz. Tesisin gecelik konaklama ücretleri ise, 85£‘dan başlamaktadır.

NOT : Bu otelden yürüyerek gidebileceğiniz turistik bir yer yok. Tüm turistik yerler otele 2-4 km uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca otelin 8+ güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır. Oteli İncele

3.Avenir Hotel Montmartre – 2 yıldız

Avenir Hotel Montmartre

Avenir Hotel Montmartre

Yine Montmartre Bölgesi’nde bulunan bu ekonomik otel, gayet şık ve moderndir. Mükemmel olmasa da, güzel konuk yorumlarına sahip bu tesisin gecelik konaklama ücretleri ise, 90£’dan başlamaktadır.

2 yıldızlı bir otelden çok daha fazlasına sahip olan bu tesis, konum olarak da bölgedeki en merkezi tesislerden biri. Oteli İncele

4.Hotel Des Arenes – 3 Yıldız

Hotel Des Arenes

Hotel Des Arenes

Yukarıda bahsetmiş olduğum Latin Bölgesi‘nde bulunan bu 3 yıldızlı tesis, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne 15-20 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Yani konum olarak mükemmel.

Otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 100£’dan başlamaktadır. 8+ konuk değerlendirme puanı da olan bu tesis, daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak bilinse de, tesisin aile odaları da bulunmaktadır. Oteli İncele

5.Hotel Terminus Montparnasse – 3 Yıldız

Hotel Terminus Montparnasse

Hotel Terminus Montparnasse

Yukarıda bahsetmiş olduğum Saint Germain Bölgesi‘nde bulunan bu otel, konum olarak süper merkezi olmasa da, şehirdeki birçok turistik yere bu tesisten yürüyerek gidebiliyorsunuz. Otelden Louvre ve Orsay Müzesi’ne de yürüyerek 30 dakikada gitmek mümkün.

Otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 95£’dan başlamaktadır. Oteli İncele

NOT : Paris’te gezilecek yerlere göz attıysanız, şehirdeki önemli turistik noktalar hakkında az çok bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Yani Paris’in en turistik noktalarına yakın olarak da merkezi bir yerde konaklamış olabiliyorsunuz. Fakat, popüler turistik noktalara yaklaştıkça otel fiyatları biraz daha artabilmektedir.

Göz At ; Roma’da nerede kalınır

Paris’te konaklama için bu listedeki bölgeler, şehirdeki en iyi, en merkezi ve en çok tercih edilen bölgelerden oluşmaktadır. Tabi, bu bölgelerdeki oteller pahalı gelecek olursa da, mutlaka hostellere ve pansiyon tarzı konukevlerine de göz atın. Bu şehirdeki hostellerin büyük bir bölümü, oldukça modern ve şıktır. Bu yüzden, çok fazla hostel tecrübeniz olmasa dahi bu tesislere göz atabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Lyon’da Nerede Kalınır ve Marsilya otel tavsiyeleri adlı yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca Fransa’da Paris’ten sonra en çok ziyaret edilen şehirlerden biri olan Nice’de Konaklama ile ilgili yazımıza göz atmayı da unutmayın.Booking.com