Palermo, İtalya’nın diğer popüler şehirlerinden olan Roma ve Floransa‘dan dolayı, çoğu zaman ikinci plana atılıyor olsa da, son zamanlarda ülkenin popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor.

Palermo, İtalya’nın geneline göre biraz daha uygun fiyatlı konaklama seçenekleri sunmaktadır. Birbirinden güzel oteller, daireler, hostel tarzı pansiyonlar ve diğer konaklama birimleri ile her zevke ve bütçeye uygun bir tesisi bu şehirde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Tabii birçok İtalya şehrinde olduğu gibi, Palermo’da da güvenli olmayan bazı bölgeler bulunuyor. Bu yüzden de, otel seçimi yapmadan önce, hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin deriz.

Palermo’da nerede kalınır ? adlı bu yazı ile, şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini, bu bölgelere özel otel tavsiyelerini ve fiyatlarını bulabilirsiniz.

Palermo’da Nerede Kalınır ? En Popüler Bölgeler

Şehirde konaklama için tercih edilebilecek 3 bölge bulunuyor. Bunlar ; Ruggero Settimo, Borgo Vecchio ve La Kalsa bölgeleridir.

Ruggero Settimo ; Palermo’daki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olmasıyla popülerdir. Şehirdeki en çok rezervasyon alan otellere ev sahipliği yapsa da, diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı bir konaklama sunar.

Borgo Vecchio ; Palermo’da gece hayatına en yakın olan bölgedir. Ruggero bölgesine nazaran daha ekonomik bir konaklama sunmaktadır.

La Kalsa ; Daha çok ailelerin veya dairelerde konaklamak isteyen turistlerin tercih ettiği bölgedir. Çok sayıda farklı bütçede oteli de bu bölgede bulabilirsiniz.

1.Ruggero Settimo

Palermo Eski Sehir Bölgesi

Politeama/Libertà Quarter olarak da bilinen bu bölge, Palermo’nun en güvenli bölgelerinden biri.

Şehirdeki hemen hemen tüm  turistik noktalara oldukça kolay bir ulaşım sunan Ruggero Settimo, hem şehirdeki en çok tercih edilen hem de diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bir bölgedir.

Bu bölgede konaklayarak şehrin kalbine oldukça yakın olursunuz. Ayrıca turistik noktaların birçoğu ya bu bölgede bulunmakta, yada bölgeye sadece 10-15 dakika uzaklıkta yer almaktadır.

Ayrıca Palermo’da geceleri için de planınız varsa, bu bölge yakınlarında birbirinden güzel barları ve gece kulüplerini de bulabiliyorsunuz. Bölgeye çok yakın olmasa da, 10-15 dakika içerisinde bu mekanların bulunduğu alanlara gidebiliyorsunuz.

Tartışmasız şehirdeki en iyi, en güvenli ve en popüler bölge olan Ruggero Settimo, ilk göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerden.

Ruggero Settimo’daki otellere göz atmak için tıklayın

Ruggero Settimo Otel Tavsiyeleri

  • Hotel Politeama – 4 Yıldız ; Hem bölgedeki hem de şehirdeki en çok tercih edilen 4 yıldızlı tesislerden biri olan Politeama, şehirde mutlaka görülmesi gereken Ruggero Settimo Meydanı’na bakmaktadır. Havaalanı servisi, barı ve aile odaları olan bu otele en uzak olan turistik yer 25 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani şehirdeki önemli gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne bu tesisten yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
  • Artemisia Palace Hotel – 4 Yıldız ; Biraz daha şık ve lüks bir 4 yıldızlı tesiste konaklamak isterseniz de, Politeama Tiyatrosu’na 3 dakika yürüme mesafesindeki bu tesise göz atabilirsiniz. Otel daha çok çift olarak seyahat eden turistlerin tercih ettiği bir tesis olarak bilinse de, tesisin aile odaları da bulunmaktadır.
  • Hotel Joli – 3 Yıldız ; Biraz daha bütçeli bir konaklama seçeneği için de Palermo Limanı’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan Hotel Joli’ye göz atabilirsiniz. Tarihi 19. yüzyıla kadar giden bir binada hizmet veren bu tesis, orijinal fresklere ve sanat eserlerine sahip olmasıyla ünlüdür.

2.Borgo Vecchio

Eski Şehir Bölgesi

Eski Şehir Bölgesi

Palermo’da kalınacak en popüler ikinci bölge ise Borgo Vecchio adlı bölgedir. Gece hayatına yakınlığı ile dikkat çeken bu bölge de, şehir merkezine yürüme mesafesinde.

Ruggero Settimo bölgesi ile arasındaki fark, bu bölgedeki turistik yerler şehirdeki biraz daha önemli ve popüler olan noktalardan oluşuyor olmasıdır. Fakat iki bölge de, gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bölgeler arasındadır.

Bu bölgede, Palermo Katedrali, Vucciria Eski Çarşısı, Chiesa della Martorana ve Quattro Canti gibi şehrin önde gelen turistik yerlerini bulacaksınız. Ayrıca diğer gezilecek noktalara da bu bölgeden çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Bu bölge de, şehirdeki en güvenli bölgelerden biri olarak biliniyor olsa da, burada hırsızlık ve kapkaççılık olaylarının büyük bir çoğunluğu gece saatlerinde olmaktadır. Çünkü bu bölge, şehirdeki en çılgın gece hayatına ev sahipliği yapmasıyla tanınmaktadır.

Borgo Vecchio’da şehirdeki en ünlü ve en iyi gece kulüplerini ve barlarını bulabiliyorsunuz. Fakat her şehirde olduğu gibi Palermo’nun bu bölgesinde geceleri otelinize veya konakladığınız yere dönerken biraz daha dikkatli olun.

Borgo Vecchio Otel Tavsiyeleri

  • Porta di Castro – Oda ve Kahvaltı ; Düşük bütçeli bir tesis arıyor, fakat kaliteden ödün vermek istemiyorsanız, 9+ konuk değerlendirme puanı, modern odaları ve uygun fiyatlarıyla dikkat çeken bu tesise mutlaka göz atın deriz. Bu tesis, Palermo Katedrali’ne sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Yani şehir merkezine en yakın olan tesislerden biri.
  • Hotel del Centro – 3 Yıldız ; Orta bütçeli bir konaklama birimi için de şehrin tam kalbine 1 km uzaklıkta olan, Palermo Merkez Tren İstasyonu’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesise göz atabilirsiniz. Turistlerin en çok tercih ettiği otellerden biri olması ve her turiste göre odası olması bu otelin en güzel yanı.
  • Eurostars Centrale Palace Hotel – 4 Yıldız ; Biraz daha lüks bir otel arıyorsanız, Palermo Katedrali’ne 7 dakika yürüme mesafesindeki bu merkezi otele göz atabilirsiniz. Tesis, Via Maqueda alışveriş caddesinin hemen yanındaki güzel konumu ile dikkat çekiyor.

3.La Kalsa 

La Kalsa 

La Kalsa

La Kalsa bölgesi de şehir merkezine yürüme mesafesinde ve Palermo’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek güzel bölgelerdendir.

Genel olarak güvenli bir bölge olarak bilinen La Kalsa’dan şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Bu bölgede, bütçeli bir otel bulabileceğiniz gibi 4-5 yıldızlı lüks otelleri de bulabiliyorsunuz.

La Kalsa, diğer bölgelere nazaran birazcık daha uygundur. Özellikle erken rezervasyon yapıyorsanız, diğer bölgeler ile arasındaki fiyat farkını çok rahat bir şekilde görebilirsiniz.

La Kalsa, biraz daha tarihi yerlere yakın olmak isteyenlerin, otellerin yanında, hostellerde ve düşük bütçeli konaklama birimlerinde kalmak isteyenlerin tercih edebileceği bir bölgedir.

La Kalsa Bölgesindeki otellere göz atmak için tıklayın

La Kalsa Otel Tavsiyeleri

Hotel Concordia – Bütçeli

Hotel Concordia - Palermo da nerede kalınır

Hotel Concordia

Şehirdeki en ucuz otellerden biri olan Concordia, 1 yıldızlı bir tesis olarak hizmet vermektedir. 8+ konuk değerlendirme puanı, güzel konuk yorumları ve Palermo Merkez Tren İstasyonu’na 5 dakika yürüme mesafesindeki güzel konumu ile, bütçeli bir tesis arayanların gönül rahatlığıyla tercih edebileceği otellerden.

NH Palermo – 4 Yıldız

NH Palermo da nerede kalınır

NH Palermo Hotel

Palermo Körfezine bakan bu lüks otel, geniş aile odaları ile ünlüdür. Palermo Katedrali’ne biraz uzak olsa da, şehirdeki diğer turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Zaten otelin şehirdeki en uygun fiyatlı 4 yıldızlı otellerden biri olmasının en önemli nedeni merkeze biraz uzak oluşudur. Eğer lüks ama uygun fiyatlı bir 4 yıldızlı otel arıyorsanız, bu tesise göz atabilirsiniz.

Hotel Ambasciatori – 4 Yıldız

Hotel Ambasciatori Palermo da nerede kalınır

Hotel Ambasciatori Terası

Daha çok romantik bir otel arayan çiftlerin tercih edebileceği tesislerden biridir. Palermo Katedrali’ne 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelin terasının sunduğu eşsiz manzara, çiftlerin otelde en sevdiği özelliklerden. Havaalanı servisi, barı ve aile odaları da olan bu tesis tren istasyonuna da oldukça yakın bir konumda yer almaktadır.

Palermo Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Palermoda kalınacak yerler

Palermo’da otel ücretleri 35€’dan başlamakta ve 180€’ya kadar çıkabilmektedir. Bu şehirde ortalama 45-140€ arasında bir ücrete şehirdeki hemen hemen tüm otellerde konaklayabilirsiniz. Tabii bazı süper lüks 5 yıldızlı otellerin ücreti biraz daha fazladır. Ancak genel olarak 3-4 yıldızlı oteller bu fiyat aralığındadır.

50€’nun altında bu şehirde çok sayıda otel bulabilirsiniz. Tabii tesisin çok ucuz olmasının 2 önemli sebebi var. Birincisi tesisin pansiyon tarzı bir konukevi oluşu, ikincisi ise önemli turistik yerlere biraz daha uzak olmasıdır.

Fakat şehirdeki tüm turistik yerlere yürüyerek gidebildikten sonra, tam merkezde konaklamanın da pek bir cazibesi yok.

Palermo’daki otel fiyatlarının en fazla değiştiği aylar yaz aylarıdır. Yüksek sezonlarda fiyatları biraz daha pahalı olabileceğini de unutmayın.

Palermo’da otel rezervasyonu için de Booking, Hotels.com ve Expedia.com adlı sitelere göz atabilirsiniz. Bunlar arasında en iyi şekilde otel fırsatlarını görebileceğiniz site ise Booking.com’dur.

Palermo Ucuz Otel Tavsiyeleri

Ucuz otel tercihi yaparken, yine de güvenli bir bölgede konaklamak, yüzüne bakılır bir tesiste kalmak ve en önemlisi turistik yerlere yakın bir bölgede konaklamak istiyorsanız, aşağıdaki bütçeli otellere mutlaka göz atın deriz.

1.Liberty Suites – Oda ve Kahvaltı

Liberty Suites

Liberty Suites

Gecelik çift kişilik konaklama ücretlerinin 40€’dan başladığı bu tesis, yukarıda da bahsettiğimiz gibi şehir merkezine ve şehirdeki turistik noktalara oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Basit ve bütçeli tesisler arasında en çok tercih edilen Liberty Suites, Palermo Limanı’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Bu otelin en güzel yanı da hem tek/çift kişilik hem de aileler için geniş odalarının olmasıdır. Bu tesiste gecelik tek kişilik oda fiyatları ise 30€’dan başlamaktadır. Yani hostellerde oda paylaşmak yerine, bu bütçeli tesiste konaklamayı da düşünebilirsiniz. Libery Suites’i İncele & Konuk Yorumlarına Göz At

2.38 Aira Hotels – 3 Yıldız

38 Aira Hotels - Palermo da Nerede Kalınır

38 Aira Hotels

Palermo Katedrali‘ne sadece 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, konum olarak güzel bir yerde bulunmaktadır. Şehir merkezine, gece hayatına ve turistik noktaların büyük bir bölümüne bu tesisten yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Otel”Basic” otel olarak biliniyor, yani oldukça sıradan bir tesis. Çok mükemmel konuk değerlendirme puanı da yok. Fakat kalacak yer olsun yeter diyorsanız ve güzel/güvenli bir bölgede konaklamak istiyorsanız, bu tesise de göz atabilirsiniz. Otelin çift kişilik gecelik konaklama ücretleri 30€’dan başlamaktadır. Yani Palermo’daki en ucuz tesislerden biri. 38 Aira Hotels İncele & Konuk Yorumlarına göz at

3.Hotel del Centro – 3 Yıldız

Hotel del Centro

Hotel del Centro

Gecelik konaklama ücretlerinin 45€’dan başladığı bu otel, merkez tren istasyonuna sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Yani konum olarak gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek tesislerden.

Otel, çok basit olmasa da, sıradan bir tesis. Yani çok seçici biriyseniz, bu tesisi es geçebilirsiniz. Ancak 8+ konuk değerlendirme puanına sahip bu tesise de mutlaka göz atın deriz. Hotel del Centro’yu İncele & Konuk Yorumlarına göz atmak için tıklayın

Lüks Palermo Otelleri

Çift olarak veya aile olarak güzel, şık, modern ve lüks bir otel arıyorsanız, aşağıdaki çok pahalı olmayan lüks otellere de göz atabilirsiniz.

1.Grand Hotel Wagner – 5 Yıldız

Grand Hotel Wagner Palermo

Grand Hotel Wagner

Şehirdeki en lüks otellerden biri olan bu 5 yıldızlı tesis, daha çok çiftler için önerilen bir yer olsa da, tek başınıza veya aile olarak da konaklayabileceğiniz oldukça güzel bir tesis.

20. yüzyılın başlarından kalma bir binada hizmet veren bu tesis limana 5, Palermo Katedrali’ne ise 15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani konum olarak da oldukça merkezi bir tesis.

Bu tesisin gecelik çift kişilik konaklama ücretleri 125€’dan başlamaktadır. Tek kişilik odaları ise 105€’ya kadar bulabilirsiniz. Tabii bu fiyatlar sadece klasik, standart odalar için geçerlidir.

2.Ibis Styles Palermo President – 4 Yıldız

Ibis Hotel Palermo

Ibis Hotel

Şehirdeki en uygun fiyatlı 4 yıldızlı otellerden biri olan İbis Hotel’in gecelik çift kişilik konaklama ücretleri 75€’dan başlamaktadır. Otelin konumu ise oldukça merkezi. Bu tesisten limana yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşabiliyorsunuz.

Bu tesiste çok fazla sayıda otel olduğundan dolayı da, erken rezervasyon fırsat indirimleri oldukça fazla olmaktadır. Bu yüzden, 1-2 ay önceden rezervasyon yapıyorsanız, mutlaka bu tesise de göz atın deriz.

3.Artemisia Palace Hotel – 4 yıldız

Artemisia Palace Hotel - Palermo da Nerede Kalmalı

Artemisia Palace Hotel

Güzel ve merkezi konumuyla dikkat çeken bu tesis, Palermo’nun en sevilen otellerinden. Yüksek konuk değerlendirme puanı, şık ve modern odalarıyla hizmet veren otel, Politeama Tiyatrosu’nun yakınlarında yer alıyor. 20. yüzyılın başlarından kalma bir binada hizmet veren otel, Palermo’da en çok rezervasyon alan tesislerden biri.

4.Astoria Palace Hotel – 4 yıldız

Astoria Palace Hotel - Palermo da nerede kalınır

Astoria Palace Hotel

Palermo’nun lüks otelleri arasında yer alan Astoria Palace, zarif bir restorana ve çatı bara sahip.

Çok merkezi bir konumda bulunmuyor olsa da, otelden toplu taşıma araçlarını kullanarak veya taksiler ile dilediğiniz yere çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Palermo’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak daha birçok otelden, hostelden ve diğer konaklama birimlerinden bahsetmek mümkün. Fakat şehirdeki en iyi otel fiyatlarına sahip olup, en iyi konumda olan bu tesisler ile araştırmanıza başlayın deriz. Ayrıca bölgelere özel otel tavsiyelerimize de mutlaka göz atın deriz. Bu tesisleri beğenmeseniz dahi, benzer tesislere göz atabilirsiniz.


Booking.com

İLGİLİ ;