Yunan Adaları arasında en popüler adalardan biri olan Midilli‘de konaklama için birçok farklı bölge bulunuyor. Adada 15’e yakın bölge olsa da, bu bölgeler arasında gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek sadece 3-5 bölge var.

Adanın merkezi olarak bilinen ”Mytilene” (Midilli) en popüler yer. Mithimna olarak da bilinen Molivos, Petra, Plomari ve Skala Eresou adlı bölgeler de adada konaklama için düşünülebilecek en güzel seçeneklerden.

Midilli, Yunanistan’ın diğer birçok adasına nazaran daha ekonomik bir konaklama sunuyor. Ayrıca Midilli’de yeme içme de oldukça uygun. Bu yüzden çok düşük bütçeli bir tatil planı yapmıyorsanız, ilk olarak ada merkezindeki konaklama birimlerine göz atarak başlayabilir, daha sonra adanın diğer popüler tatil beldelerine göz atabilirsiniz.

Midilli’de nerede kalınır ? sorusuna kısa kısa cevap verecek olursak ;

 • Molivos (Mithimna) ; Adanın en popüler ve en çok tercih edilen bölgelerinden. Küçük bir sahil kasabası.
 • Mytilene (Midilli) ; Midilli Adası’nın kalbi olarak bilinir ve adadaki birçok önemli cazibe merkezine ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Gece hayatı da, adadaki en iyiler arasındadır.
 • Petra ; Adanın kuzeyinde bulunur ve ”Beach Resort”ları ile ünlüdür. Daha çok ailelere hitap ediyor olsa da, gece hayatı da fena değildir.
 • Plomari ; Adadaki en büyük kasabadır ve adanın güneyinde bulunur. Adanın en iyi plajlarından bazılarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü.
 • Skala Eresou ; Kumlu plajları, barları ve restoranları ile ünlü olan Skala Eresou da, adada konaklama için düşünülebilecek seçeneklerden.

Midilli’de Nerede Kalınır ? En Popüler ve En Güzel 5 Bölge

Adadaki bölgelerden detaylıca bahsetmeden önce, adadaki en iyi ve en popüler otellerden kısaca bahsedecek olursak ;

Heliotrope Hotels – 4 Yıldız

Adanın başkenti ve merkezi olan Mytilene’de (Midilli Kasabası) bulunan bu otel, Vigla Plajı‘nın hemen yanı başında bulunuyor. Sahilde bulunan bu lüks otel, açık yüzme havuzu, havaalanı servisi, barı ve özel plaj alanı ile eşsiz bir tatil deneyimi sunuyor. Otelin adanın en popüler tesisleri arasında olmasının en önemli nedeni ise, almış olduğu konuk yorumları ve yüksek konuk değerlendirme puanıdır. Oteli İncele

Theofilos Paradise Boutique Hotel – 4 Yıldız

Özellikle Türk turistlerin favorisi olan bu lüks otel, Tsamakia Plajı’na ve Mytilene limanına 5 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olsa da, tesisin aile odaları da bulunuyor. Adanın ünlü ”Tsamakia Plajı” ise, otele 3 dakika yürüme mesafesinde bulunmakta. Oteli İncele

Lesvion Hotel – 3 Yıldız

Yine Midilli Kasabası’nda (Midilli’nin merkezi/başkenti) bulunan bu otel, biraz daha bütçeli bir Midilli tatili planlayanların göz atabileceği tesislerden. Eğer çift olarak bir tatil planı yapıyor ve biraz daha orta bütçeli bir konaklama birimi arıyorsanız, kasabanın kalbinin attığı yerde bulunan bu tesisi inceleyebilirsiniz. Oteli İncele

GELELİM ADADAKİ EN GÜZEL KONAKLAMA BÖLGELERİNE ; 

1.Mytilene (Midilli Kasabası)

Mytilene (Midilli Kasabası)

Mytilene (Midilli Kasabası)

Midilli Adası’nın başkenti/merkezi olan Mytilene, her turistin ilk olarak göz attığı bölgedir. Çünkü burası, adanın kalbinin attığı ve en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan yer.

Tarihi, M.Ö 1000 yılına kadar giden bu kasabada tarihi kalıntıları modern yapıların yakınında görebilirsiniz. Binaların çoğunda da hafif bir Türk etkisini görmek mümkün.

2 bin yılı aşkın süredir Literatürde bahsedilen Sappho‘nun doğum yeridir ve adadaki kültürel eserlerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapıyor.

Merkez oldukça küçük ve yürüyerek rahatlıkla keşfedilebilir. Midilli Kalesi, Arkeoloji Müzesi, Agios Therapon Kilisesi ve Ermou Caddesi‘nin geleneksel pazarları, kasabanın en güzel ve en popüler yerleridir.

Burada, birbirinden güzel barları, tavernaları ve restoranları da fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Yani yeme içme konusunda da adanın en iyi bölgelerinden biri Midilli Kasabası‘dır.

İster çocuklarınız ile isterseniz de yalnız seyahat ediyor olun, her yaştan turistin sevebileceği en iyi bölge, burası.

NOT : Midilli Adası, Lesvos olarak da bilinir ve Lesvos’un merkezi bölgesi Midilli’dir ve Mytilene olarak da bilinmektedir.

Göz At ; Tüm Midilli Otelleri

Midilli Kasabası’nın En Çok Tercih Edilen Otelleri

 • Lesvion Hotel – 3 Yıldız ; Yukarıda, adanın en popüler ve en iyi otelleri arasında bahsettiğim bu tesis, konumu, fiyatı ve sunduğu imkanları ile, kasabanın en iyisi (Tripadvisor, google yorumları ve booking’e göre)
 • Theofilos Paradise Boutique Hotel – 4 Yıldız ; Yine yukarıdaki adanın popüler otellerinde bahsettiğimiz Theofilos Hotel, plaja ve limana yakın konumu ve sunduğu imkanlarıyla, lüks bir konaklama birimi arayanların göz atabileceği tesislerden.
 • Blue Sea Hotel – 3 Yıldız ; Kasabadaki orta bütçeli otellerden bir diğeri olan Blue Sea Hotel de, turistlerin en çok tercih ettiği oteller arasında. Deniz manzaralı bu otel, Midilli Limanı’nın hemen yanındaki merkezi konumuyla öne çıkıyor.

2.Molivos (Mithimna)

Molivos (Mithimna)

Molivos (Mithimna)

Tarihi bir kale ile taçlandırılmış ve antik kalıntıları gizleyen oldukça küçük bir sahil kasabası olan Molivos, sadece Midilli’nin değil Yunanistan‘ın da en popüler tatil destinasyonlarından.

Daha çok güzel manzarası, tarihi yapıları ve doğallığı ile ünlü olan bu güzel kasaba, Midilli Kasabası’ndan sonra en fazla tercih edilen yer olarak biliniyor.

Molivos da, tıpkı Midilli gibi çok kolay bir şekilde yürüyerek keşfedilebiliyor. Oldukça küçük olduğundan dolayı da, dilediğiniz yere çok çabuk bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Geleneksel sokaklarda dolaşıp, Orta çağ kalesini keşfedin. Ata binin ve gününüzü kasabanın güzel limanı boyunca dizilmiş restoranlardan birinde bitirin.

Molivos’ta otel fiyatları, Midilli Kasabası’na nazaran biraz daha uygun olsa da, çok büyük fiyat farklılıklarının olmadığını da unutmayın.

NOT : Bu bölge, her ne kadar popüler bir bölge olsa da, Midilli Kasabası’na nazaran biraz daha sessizdir. Gece hayatı için de planlarınız varsa, başka bir bölgeye göz atabilirsiniz.

Molivos’un (Mithimna) En Çok Tercih Edilen Otelleri

 • Aphrodite Hotel – 4 Yıldız ; Özellikle son yıllarda turistlerin favorisi haline gelmiş olan bu lüks otel, Molivos’un tam kalbine 15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Özel plaj alanı olan, sahilde bulunan bu tesis, geniş deniz manzaralı odalarıyla da ünlü. Çok aşırı lüks olmadığından dolayı da, adanın birçok 4 yıldızlı oteline nazaran biraz daha uygun fiyatlıdır. Oteli İncele
 • Hotel Molyvos I – 3 Yıldız ; Palmiye ağaçları arasında yer alan bu otel, Molova plajındaki (Mavi Bayraklı) en şık oteldir. Aslında bir otelden çok pansiyon tarzında olması da, tesisin çok daha samimi ambiyansından olsa gerek. Otelin kendi şezlong ve şemsiyesi de var. Oteli İncele
 • Olive Press Hotel & Apartments – 3 Yıldız ; Molivos’un ekonomik otellerinden bir diğeri ise, plajda yer alan bu daire konseptindeki odalarıyla ünlü olan oteldir. Şezlongu, plaj şemsiyesi, barı ve yüzme havuzu ile hizmet veren bu otel daha çok çiftlerin tercih ettiği tesislerden biri olarak bilinmektedir. Oteli İncele

3.Plomari

Plomari

Plomari

Renkli evler, sıcakkanlı bölge halkı ve muhteşem deniz manzaraları ile ünlü olan Plomari, Midilli’de konaklama için en çok tercih edilen yerlerden.

Eğer ”Uzo” içmek istiyorsanız, en iyisini Plomari’de bulabiliyorsunuz. Anason aromalı likörün üretimi ile tanınan bu güzel kasaba, bir Yunan kasabasından beklenen hemen her şeyi sunuyor.

Dolambaçlı sokaklar, renkli taş evler ve çok kolay bir şekilde erişilebilen liman ile muhteşem bir atmosfer yaratan Plomari, her yaştan turistin seveceği bir yer. Burada konaklamasanız dahi, Midilli ziyaretinizde mutlaka bu kasabaya uğrayın.

Taze ürünler yol kenarındaki standlarda, yerel kafelerde ve restoranlarda servis edilir. Yemek konusunda seçici biriyseniz, Plomari’de size göre mutlaka bir şeyleri bulabileceğinize de emin olabilirsiniz.

Kasabada iki tane ”Uzo Müzesi” bulunuyor. Bunlardan en azından bir tanesini ziyaret ettiğinizden de emin olun.

Plomari’de konaklama, diğer bölgelere nazaran biraz daha uygun olsa da, bu kasabada otel sayısı sınırlı. Ancak dairelerde konaklamayı planlıyorsanız, 15-20 tane daire tarzı konaklama birimini bulabilirsiniz.

Plomari’nin En Popüler Tesisleri

 • Sandy Bay Hotel – 3 Yıldız ; Bölgedeki en şık ve en çok tercih edilen otel olan Sandy Bay, çakıllı Agios İsidoros Plajı’nın tam üzerinde bulunuyor. Şezlong ve şemsiyesi, barı, açık yüzme havuzu ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla hizmet veren bu otelin ücretsiz otoparkı da var. Oteli İncele
 • Panorama Apartments – 4 Yıldız ; Bu bölgede dairede konaklamak isterseniz de, Midilli’nin en lüks tesislerinden biri olan Panorama’ya göz atabilirsiniz. Kasabanın tam merkezine 5 dakika yürüme mesafesindeki güzel konumu ve süper olumlu konuk yorumları için bile incelemeye değer tesisler arasındadır. Tesisi İncele

4.Petra

Petra - Midilli de Nerede Kalınır

Petra

Uzun kumsalı ile ünlü pitoresk bir köy olan Petra, Tripadvisor, Google yorumları ve formlarda daha çok ailelerin tercih ettiği bir bölge olarak bahsediliyor olsa da, bu bölgenin gece hayatı da yabana atılacak türden değil.

Tabii öyle çılgın partiler olmasa da, eşiniz/sevgiliniz ile eğlenebileceğiniz güzel ve nezih mekanları bulabilirsiniz.

Petra’da birçok cadde, araçlara ve hatta motosikletlere kapalı olduğundan dolayı, bu bölge daha çok araçsız seyahat eden turistlerin tercih ettiği bir yer.

Geleneksel pazarları, bakımlı sokakları ve çarpıcı bir sahil şeridine ev sahipliği yapan Petra’da, her yere çok çabuk ve kolay bir şekilde yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Burası, turistler arasında çok popüler olan bir bölge değil.

Biraz daha turistlerden uzak bütçeli bir bölge arıyorsanız ve sessiz huzurlu bir Midilli tatil planı yapıyorsanız bu bölgeye de göz atabilirsiniz.

Petra’nın En Çok Tercih Edilen Otelleri

 • Niki Studios Sea – Front ; Petra’nın en kaliteli otellerinden biri olarak bilinen bu yıldızsız otel, daha çok orta ve düşük bütçeli bir Midilli tatil planı yapan turistlerin tercih edebileceği tesislerden. Petra Plajı’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelin sadece konuk yorumlarına ve mükemmele yakın konuk değerlendirme puanına bakarak bile tercih yapmak mümkün. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak bilinse de, tesisin aile odaları da bulunuyor. Oteli İncele 
 • Sun & Sea Hotel – 3 Yıldız ; Petra Plajı’na sadece 1 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, 3 yıldızlı bir otel olmasına rağmen gayet lüks bir tesistir. Olumlu konuk yorumlarına ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla, bölgedeki en çok tercih edilen otellerden. Oteli İncele

5.Skala Eresou

Midilli de Hangi Bölgede Kalınır

Skala Eresou plajı

Çok popüler olmayan bir bölge olan Skala Eresou, biraz daha sakin bir tatil planı yapanların tercih edebileceği bir bölgedir.

Turistlerden uzak, huzurlu bir bölge olarak bilinen Skala Eresou’da hemen her bütçeye ve zevke uygun konaklama birimlerini bulabiliyorsunuz. Adanın merkezi olan Midilli Kasabası’na nazaran uygun fiyatlı otelleri ile dikkat çeken bu bölge de, yukarıdaki 4 bölgede aradığınızı bulamazsanız göz atabileceğiniz, alternatif bir bölgedir.

Bölgede toplasan 10 otel ve 20 konaklama birimi var yok. Fakat temmuz ağustos aylarında Midilli’nin süper kalabalık turist trafiğinden kaçabileceğiniz daha uygun bir bölge arıyorsanız, Skala Eresou’da aradığınızı bulabilirsiniz.

Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ;

 • Galini Hotel – 2 Yıldız ; Bölgedeki en güzel konuma sahip otellerden biri olan Galini Hotel, düşük bütçeli bir konaklama sunuyor. Güzel konuk yorumları, Skala Eressos Plajı’na süper yakın oluşu otelin öne çıkan özelliklerinden.Özellikle çiftlerin göz atabileceği tesislerden biri diyebiliriz. Oteli İncele
 • Hotel Kyma – 2 Yıldız ; Bir diğer otel önerisi olarak da, yine bütçeli bir otel olan Kyma adlı bu tesise göz atabilirsiniz. Deniz kenarında güzel bir konumda yer alan bu aile işletmesi otel, daha çok fiyatı ve sunduğu olanaklarıyla popüler. Oteli İncele

NOT : Midilli’de daha birçok bölgeden bahsetmek mümkün. Fakat yukarıdaki 5 bölge sırasıyla en çok tercih edilen en az tercih edilene doğru sıralanmış en güzel bölgelerdir. Bu bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabileceğinizden de emin olabilirsiniz.

Midilli Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Midilli de Kalınacak Yerler

Kuzey Ege’de, Midilli Adası üçüncü en büyük Yunan adasıdır ve birçok kişi tarafından MÖ 6. yüzyılda Antik Yunan şairi Sappho’nun evi olarak bilinir. Yunanistan’ın Mykonos veya Santorini gibi aşırı yoğun turist trafiğine sahip olan adalarındaki gibi kalabalık olmayan, biraz daha sakin bir tatil planı yapanların tercih ettiği Midilli Adası’nda konaklama da, ülkedeki çoğu adaya nazaran daha uygun.

Midilli’de otel fiyatları genel olarak 45€’dan başlamaktadır. Ortalama 85-140€ arasında bir ücrete, adadaki hemen hemen tüm 3-4 yıldızlı otellerde konaklamak mümkün.

Tabii otelin konumu da oldukça önemli. Adadaki en pahalı otellerin bulunduğu yer Midilli Kasabası ve Molivos‘tur. Fakat, diğer bölgelerdeki otellerin fiyatı biraz daha uygun olabiliyor. Özellikle erken rezervasyon fırsat indirimlerinden yararlanacak olursanız. Bu yüzden, 2-3 ay öncesinden rezervasyon yapacaksanız, mutlaka diğer bölgeleri de inceleyin. Her turistin yaptığı gibi, Midilli Kasabası’nda hemen rezervasyon yapmayın derim.

En Güzel ve En Popüler Midilli Otel Tavsiyeleri

Midilli’de otel tercihi yaparken, ada merkezinde düşük fiyatlı bir otel aramak yerine, başka bir bölgede daha kaliteli ancak daha uygun fiyatlı otel arayabilirsiniz. Bölgeler arasında gidip gelmek, çok zor olmadığından, ada merkezi yerine başka bölgelerde de konaklamayı düşünebilirsiniz.

Aşağıdaki oteller, bulunduğu bölgede kendi kategorisinde en uygun fiyatlı olan tesislerden oluşuyor. Ayrıca Midilli’deki en çok rezervasyon alan otellerden.

1.PORTO LESVOS (2 Yıldız)

PORTO LESVOS

PORTO LESVOS

Adanın kalbi ve merkezi olarak Midilli Kasabası’nda güzel bir konumda bulunan bu ucuz otel, Tsamakia Plajı’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Merkezi konumu, uygun fiyatlı odaları ve güzel konuk değerlendirme puanıyla bütçeli bir tatil planı yapanların göz atabileceği tesislerden.

Midilli Limanı çevresindeki oteller arasında en ucuzu olan bu tesisten, yürüyerek limana 3 dakika içerisinde gidebiliyorsunuz. Bunun yanında, otelin yakınlarında Monkey, Queen ve Retro gibi kasabanın en popüler kafe/barlarını da bulabiliyorsunuz. Oteli İncele

2.Delfinia Hotel & Bungalows – 3 Yıldız

Delfinia Hotel & Bungalows

Delfinia Hotel & Bungalows – Açık havuzunun manzarası

Daha çok manzarasıyla bilinen bu otel, Mithimna’da (Molivos) bulunuyor. Muhteşem bir kale manzarasına sahip olan havuzuyla popüler olan bu otel, özel plaj alanı ile hizmet veriyor.

Geniş aile odaları da olan bu tesisin adanın en iyi otellerinden biri olmasının en önemli nedeni ise, sunduğu imkanlara göre uygun fiyatlı oluşu ve yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olmasıdır. Oteli İncele

3.Blue Sky Hotel (3 Yıldız – Apart Otel)

Blue Sky Hotel

Blue Sky Hotel

Petra‘da bulunan bu otel de, Midilli’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en güzel ve en popüler otellerden bir tanesi.

Petra Plajı’na 1 dakika yürüme mesafesindeki bu orta bütçeli otel, daire konseptindeki geniş odalarıyla ünlü. Ayrıca tesisin aile odaları da bulunmaktadır. Oteli İncele

4.Elysion Hotel – 5 Yıldız

Midilli de Nerede Kalınmalı

Elysion Hotel

Elysion Hotel

Elysion Hotel

Midilli’nin en lüks otellerinden biri olan ”Elysion Hotel”, daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir otel olarak bilinmektedir.

Açık yüzme havuzu, barı, şezlong, şemsiye ve geniş aile odaları olan bu otel, 3 tenis kortunun yanı sıra bir binicilik merkezi ve tüplü dalış merkezine oldukça yakın olmasıyla ünlüdür.

Konum olarak Midilli Kasabası’nda FAKAT, kasabanın merkezine tam olarak 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yani kasabanın merkezine sürekli gidip gelebileceğiniz rahat bir konumda değil. Oteli İncele

Midilli’de nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap için daha listeye birçok otel önerisi eklemek mümkün. Fakat seçimin kolay olması adına araştırmanıza ilk olarak bu otellerden ve bu 5 bölgeden başlayın derim. Eğer kafam hiç karışmasın diyorsanız, direkt olarak Midilli Kasabası’ndaki otelleri inceleyebilirsiniz. Bu bölge, her turiste ve bütçeye hitap eden konaklama birimleriyle popülerdir.


Booking.com

Benzer İçerikler