Fransa‘nın en büyük ve en güzel şehirlerinden biri olan Lyon, Paris ve Nice gibi şehirlere nazaran biraz daha uygun fiyatlı bir şehir olsa da, yine de pahalı diyebileceğimiz Avrupa şehirlerinden.
Lyon’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek çok sayıda semt var. Fakat bunlar arasında gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz 4 bölge bulunuyor ; La Presqu’Ile, La Guillotière (7. Bölge), Vieux Lyon ve Tête d’Or (6. Bölge) bölgesidir.

Her bir bölge kendine özgü tarzı ve fiyatıyla çok sayıda farklı konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Eğer Lyon’da sadece 1 gece konaklamayı planlıyorsanız, şehir merkezinin çok dışına çıkmanıza gerek kalmayabilir. 2 gün veya daha fazla Lyon’da konaklamak isterseniz de biraz daha uygun fiyatlı bölgelere göz atmanız da yarar var.

Lyon’da Nerede Kalınır ? En Popüler 4 Bölge

La Presqu’Ile ; Lyon’un UNESCO tarafından korunan kalbi olarak bilinen bu bölge, şehrin ana alışveriş bölgesidir. Şehirdeki cazibe merkezlerinin birçoğuna ev sahipliği yaptığı gibi, hemen her turistik yere de kolay bir ulaşım sunuyor.

Vieux Lyon ; Şehrin eski mahallesi (Old Town) olarak bilinen bu bölge, dar sokakları ve çok sayıda tarihi binalarıyla ünlü. Daha çok gece hayatı için de planı olan turistlerin tercih ettiği bir bölge. Buradan şehrin önde gelen gece kulüplerine ve barlarına kısa bir sürede ulaşılabilir.

La Guillotière (7. Bölge) ; Lyon, Fransa’nın en pahalı şehirlerinden. Ancak bu bölge Lyon’da en ucuz nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölge. Presqu’Ile ve Vieux Lyon bölgesine nazaran burada oteller daha uygun fiyatlı. Düşük bütçeli bir Lyon gezisi için düşünülebilir.

Tête d’Or ; Ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Daha çok geniş aile odalarına sahip otellere ve dairelere ev sahipliği yaptığından dolayı, çocuklu ailelerin veya grup olarak seyahat edenlerin göz atabileceği bir bölge.

1.La Presqu’Ile

La Presqu’Ile - Şehir Merkezi Otelleri Lyon

La Presqu’Ile, şehir merkezine en yakın olan ve  Lyon’da en çok tercih edilen bölgedir. Bunun en önemli nedeni de, bölgenin hem turistik noktalara yakın olması hem de şehirde dilediğiniz yere buradan çok rahat bir şekilde ulaşabiliyor olmanızdır.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan bu bölge, tarihe ve mimariye meraklı olan turistlerin çok çabuk sevebileceği bir semttir. Ve bu semti yürüyerek çok rahat bir şekilde keşfedebiliyorsunuz.

Lyon’un en önemli iki meydanı olan ”Place Bellecour” ve ”Place des Terreaux” bu bölgede bulunuyor. Bu meydanlardan, şehrin önemli gezilecek noktalarına çok kısa bir sürede gidebileceğiniz gibi, şehirdeki en kaliteli ve en güzel kafeleri ve restoranları da bu meydanların çevresinde fazlasıyla bulabilirsiniz.

Bu bölgenin birçok artı yönü olsa da, şehirdeki diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabilmektedir. Özellikle 4-5 yıldızlı tesislerde konaklamayı planlıyorsanız, diğer bölgelerde biraz daha uygun fiyatlı lüks oteller bulabileceğinizi de unutmayın.

Tabii bu bölgede ister 1-2 yıldızlı düşük bütçeli tesisler isterseniz de lüks otelleri bulabiliyorsunuz. Bu yüzden, çok düşük bir bütçe ile Lyon’u ziyaret etmiyorsanız ilk olarak mutlaka bu bölgeye göz atın deriz.

 • La Presqu’Ile bölgesindeki en popüler ve en ideal otellere göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com

La Presqu’Ile Otel Tavsiyeleri 

 • Republik Hotel – 3 Yıldız ; Bölgedeki en merkezi tesislerden biri olan Republik Hotel, Bellecour Meydanı’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Tesisin en uzak olduğu turistik yer otele 20 dakika yürüme mesafesinde. Yani şehirdeki gezilecek noktaların hemen hepsine yürüyerek bu tesisten ulaşabilirsiniz.
 • Maison Nô – Hôtel et Rooftop – 4 Yıldız ; Biraz daha lüks bir konaklama birimi arıyorsanız da, şehrin tam kalbine 10 dakika yürüme mesafesindeki bu otele göz atabilirsiniz. Terreaux Meydanı, Lyon Belediye Binası ve Lyon Güzel Sanatlar Müzesi tesise sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Süper merkezi konumundan dolayı, biraz daha pahalı bir tesis. Lüks bir 5 yıldızlı otel yerine bu tesise göz atabilirsiniz.
 • Hôtel Des Artistes – 3 Yıldız ; Biraz daha merkeze yakın olmak isterseniz de, bölgenin en iyi konumuna sahip otellerinden biri olan Hôtel Des Artistes’e göz atabilirsiniz. Bellecour Meydanı, Lyon Katedrali ve Place des Jacobins adlı meydan tesise sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani konum olarak oldukça merkezi. Fakat bu tesisin şehirdeki 3 yıldızlı otel fiyat ortalamasının biraz üzerinde olduğunu da unutmayın.

2.La Guillotière (7. Bölge)

Lyon Merkez Otelleri

Lyon’un yedinci bölgesi, düşük bütçeli gezginlerin en çok tercih ettiği yerlerden. Çünkü bu bölgede, şehirdeki en ucuz otelleri veya diğer konaklama birimlerini bulabilir, bütçe dostu restoranlarda yemek yiyebilir veya kafelerde bir şeyler içebilirsiniz.

Bu bölge, sosyal ve etnik açıdan karma bir semttir. Yani burada, birçok yöreye ait yemekleri fazlasıyla bulabilirsiniz. Ayrıca bu bölge, Lyon’un ”Çin Mahallesi”nin bulunduğu bölgedir. Yani ucuz Çin yemekleriyle aranız iyiyse bu bölgeye yakın olmakta da yarar var.

Eğer Lyon’da dairelerde veya hostellerde de konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgeye mutlaka göz atın. Birbirinden bütçeli bu konaklama birimleri arasında, zevkinize ve bütçenize göre bir tesisi çok daha rahat bulabilirsiniz.

Bu bölge Lyon’daki en genç kesime sahip olan bölge olarak da biliniyor. Bu yüzden de bölgede çok sayıda bar ve gece kulübü bulmak da mümkün. Şehrin önde gelen turistik noktalarına çok uzak bir bölge olmadığından düşünülebilir.

 • 7. bölgedeki (La Guillotiere) en popüler otellere göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com

La Guillotiere – 7. Bölge Otel Tavsiyeleri

 • MEININGER Hotel Lyon Centre Berthelot – Bütçeli : Bölgenin en kaliteli ve en çok tercih otellerinden biri olan Meininger, geniş aile odaları ile dikkat çekmektedir. 3 yıldız ayarında bir otel olsa da, gayet uygun fiyatlı odalarıyla turistlerin favori tesislerinden biridir. Otel konum olarak merkezi bir yerde bulunmuyor. Yani şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüyerek gidemiyorsunuz. Ancak toplu taşıma araçlarıyla, dilediğiniz yere de çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otel merkeze 1.5 km uzaklıkta bulunmaktadır.
 • Staycity Aparthotels Rue Garibaldi – 3 Yıldız – Apart Otel : Daire konseptindeki geniş odalara sahip bu tesiste, Lyon’un en çok tercih edilen otellerinden biri. Şehir merkezine 2 km uzakta bulunduğundan dolayı da, bu tesiste konaklama ücretleri oldukça uygundur. Toplu taşıma araçlarını kullanırım sıkıntı değil diyorsanız, bu tesise de mutlaka göz atın.

3.Vieux Lyon 

Vieux Lyon 

Vieux Lyon

Eski kent bölgesi olarak da bilinen Vieux Lyon, şehirdeki en merkezi ve en hareketli bölgelerden biri. Bu bölge, daha çok gece hayatı ile ünlü olsa da, aile dostu bir bölge olarak da bilinmektedir.

Orta Çağ ve Rönesans döneminden izleri görebileceğiniz bu bölge, yöresel yemekleri denemek için en iyi yerlerden biridir.

Şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne bu bölgeden yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca Terreaux Meydanı ve Lyon Belediye Binası gibi şehrin önde gelen yerleri de, bu bölgeye 5-10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Eğer gece hayatı için bir planınız varsa, bu bölgeye kısa mesafede bulunan, birbirinden güzel barları ve gece kulüplerini de bulabilirsiniz.

Not : La Presqu’Ile ile Vieux Lyon (Eski Kent Bölgesi) arasında kalacak olursanız, kesinlikle La Presqu’Ile bölgesini tercih edebilirsiniz. Çünkü bu bölge, Vieux Lyon’a nazaran daha fazla otele ev sahipliği yaptığı gibi, turistik yerlere biraz daha yakındır.

 • Vieux Lyon bölgesindeki en popüler otellere göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com

Vieux Lyon – Eski Şehir Otel Tavsiyeleri

 • Villa Florentine – 5 Yıldız ; Eski şehir merkezinin tam kalbinde bulunan bu lüks otel, 9+ konuk değerlendirme puanı, aile odaları, yüzme havuzu, barı, spa ve sağlık merkezi ile ünlüdür. Lyon’daki gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunan bu tesis, lüks severler için en ideal konaklama birimlerinden.
 • Le Phénix Hôtel – 4 Yıldız ; Biraz daha orta bütçeli bir tesis arıyorsanız da, Terreaux Meydanı‘na 5 dakika yürüme mesafesindeki bu tesise göz atabilirsiniz. Konum olarak oldukça merkezi bir yerde bulunan bu tesisin güzel bir de konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır.

4.Tête d’Or (6. Bölge)

Lyon Otel Önerileri

Tête d’Or bölgesi, Lyon’un 6. bölgesi olarak da bilinir ve daha çok ailece seyahat eden turistlerin tercih ettiği bir bölgedir.

Eski villaların ve daha modern mimarinin karışımı ile oluşan bu bölgede, hem bütçeli butik oteller hem de lüks oteller bulabiliyorsunuz.

Bölge daha çok Tête d’Or Parkı ile ünlüdür. Özellikle çocuklu ailelerin sevebileceği yerlerden biri olan bu park, şehirdeki karmaşadan ve turistlerden biraz uzaklaşıp, huzuru bulabileceğiniz yerlerden.

Bu şehri çocuklar ile ziyaret ediyorsanız, bu parka mutlaka göz atın. Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz hayvanat bahçesi her yaştan turistin sevebileceği yerlerden olsa da daha çok çocukların ilgisini çekecektir.

Yaz aylarında Lyon’u ziyaret ediyorsanız ve çocuklarla yapacak birkaç turistik aktivite arıyorsanız da, gölde kürek çekerek güzel bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Ayrıca bu bölge, şehir merkezine ve gözde turistik noktalara 1.5-2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yani toplu taşımaya ihtiyacınız olmadan da birçok yere kolayca ulaşabilirsiniz.

 • Tête d’Or bölgesindeki en popüler otellere göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com

6.Bölge – Tête d’Or Otel Tavsiyeleri

 • Warwick Reine Astrid – Lyon – 4 Yıldız – Apart Otel ; Daire konseptindeki geniş odalarıyla popüler olan bu tesis, Eski şehir merkezine 1.5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Konum olarak çok merkezi olmadığından dolayı da, şehir merkezindeki 4 yıldızlı otellere nazaran daha uygundur.
 • Hôtel Edmond W Lyon Part-Dieu – 3 Yıldız ; Metro istasyonuna sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesis, yüksek konuk değerlendirme puanı, açık büfe kahvaltısı ve modern odalarıyla tercih edilebilecek en ideal tesislerden. Daha çok çift olarak seyahat edenlerin tercih ettiği bir otel olsa da, tesisin aile odaları da bulunmaktadır.
 • Okko Hotels Lyon Pont Lafayette – 4 Yıldız ; Biraz daha lüks bir tesiste konaklamak isterseniz de, eski kente 10 dakika yürüme mesafesindeki bu tesise göz atabilirsiniz. Bölgedeki en merkezi otel olmasından dolayı da, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne buradan yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Romantik bir otel arıyorsanız mutlaka bu tesise göz atın deriz (Bu tesisin aile odaları bulunmuyor)

Lyon Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Lyon Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Lyon’da otel ücretleri genel olarak 55€’dan başlamakta ve 300€’ya kadar çıkabilmektedir. Tabii 50€’nun altında da birkaç konaklama birimi bulabilirsiniz, ancak bu tesislerin hem konum hem de konfor bakımından oldukça eksik olabileceğini de unutmayın.

Ortalama 70-170€ arasında bir ücrete şehirdeki hemen hemen tüm 3-4 yıldızlı otellerde rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Hostellerin gecelik paylaşımlı odaları ise 25€’dan başlamaktadır. Şehirde çok fazla sayıda hostel olmasa da, yine de tercih edilebilecek birkaç güzel hosteli de bulabiliyorsunuz.

Lyon’da otel rezervasyonu için de Booking, Expedia veya Hotels.com adlı siteleri kullanabilirsiniz. Bunlar arasında, tesislerin talep ettiği vergileri + ek ücretleri ve fırsat indirimi olan otelleri en iyi görebileceğiniz site Booking’dir. Her otelin 3-10€ arasında vergi adı altında ek bir ücret talep ettiğini de unutmayın.

En Ucuz Lyon Otel Tavsiyeleri

Şehirde hem ucuza hem de merkezi bir tesiste konaklamak çok kolay olmasa da, güzel konuma sahip bütçeli birkaç tesisi bulmak da çok zor değil. Aşağıdaki 3 otel önerisi, şehirdeki en ucuz tesisler değil, konaklanabilecek en uygun fiyatlı ve en güzel konuma sahip olan tesislerden oluşmaktadır.

1.ibis budget Lyon Gerland – 2 Yıldız

İbis Hotel Lyon

İbis Hotel Lyon

7. bölgede bulunan bu bütçeli tesis, konum olarak çok merkezi olmasa da, birkaç turistik noktaya yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Yani 7. bölgenin biraz daha dışında yer alan tesislerden.

Bu tesis sadece ucuz olduğu için tercih edilebilecek tesislerden. Yani seçici biriyseniz, bu tesisi es geçebilirsiniz. Fakat gecelik konaklama ücretlerinin 60£ olması ilginizi çekiyorsa, göz atabilirsiniz.

2.Alter’hostel

Alters Hostel Lyon

Alter Hostel

Şehirdeki en iyi hostellerden biri olan bu tesis, daha çok yalnız seyahat edenlerin tercih edebileceği bir tesis. Eğer daha önce hostellerde konakladıysanız, eski kente 1 km uzaklıktaki bu tesisi seveceksiniz.

Tesiste gecelik paylaşımlı dorm oda ücreti 25€’dan başlamaktadır.

3.Staycity Aparthotels Rue Garibaldi – 3 Yıldız 

Staycity Hotel Lyon

Staycity Hotel

Yukarıda, 7. bölgeye özel otel önerisi olarak bahsettiğimiz bu tesisin gecelik konaklama ücretleri 85€’dan başlamaktadır. Otelin merkezi konumunu, hizmetini ve modernliğini göz önüne aldığınızda gayet ideal bir fiyat olduğunu söyleyebiliriz.

Lyon Şehir Merkezi Otelleri

Lyon da Nerede Kalınır

Lyon’daki merkezi konuma sahip olan otellerin büyük bir bölümü, La Presqu’Ile bölgesinde yer almaktadır.

Fakat şehir haritasında tam olarak merkezde bulunan sadece birkaç otele ev sahipliği yapmaktadır. Eğer şehrin tam kalbinde bulunan tesislere göz atmak isterseniz tıklayın ; Merkez Otelleri

Aşağıdaki 3 otel tavsiyesi, şehrin tam kalbinde bulunan en uygun fiyatlı tesislerdir.

ÖZETLE Lyon’da Nerede Kalınmalı ? 

Lyon da Nerede Kalınır

Lyon, farklı mahallelerin kendine özgü karakterine sahip olduğu çeşitlilik içeren bir şehirdir, bu nedenle nerede kalacağınızla ilgili seçiminiz, istediğiniz deneyime bağlı olacaktır. Bu şehirde en iyi mahalle yoktur. Yani en iyi bölge kişiye ve şehirden ne beklediğinize göre değişebilir.

Ana cazibe merkezleri şehir merkezinde yoğunlaşmıştır. Bazı turistik yerler ise metro veya otobüsler ile ulaşılabilecek konumlarda yer alır.

En iyi otellerin çoğu, özellikle Vieux Lyon ve La Presqu’Ile‘de merkezde kümelenmiştir. Biraz daha ileride, özellikle Fourvière, Brotteaux ve Part-Dieu‘da da harika lüks konaklama seçenekleri de vardır. Croix-Rousse, Pentes ve Guillotière’de hem ucuz hem de lüks otelleri fazlasıyla bulabilirsiniz.

La Presqu’Ile, Rhône ve Saône nehirleri arasındaki dar yarımadada yer alan şehir merkezidir. Güneydeki Ampère’den kuzeydeki Hôtel de Ville’ye kadar, klasik 19. yüzyıl Fransız mimarisiyle şehrin en büyük bölümlerinden biridir. Lüks alışverişe, şehrin en gözde turistik mekanlarından bazılarına ve onu bir turist mıknatısı yapan restoran ve barların sıralandığı trafiğe kapalı birçok sokağa ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca çok çeşitli konaklama seçenekleri ve Métro A ve D üzerinden iyi ulaşım bağlantıları vardır.

Vieux Lyon, Saône’nin karşısında batıda yer almaktadır. Fransa’daki en büyük korunmuş Rönesans ‘eski kenti’, şehrin en ikonik ve en turistik kısmıdır. Şu anda bazı lüks otellere ve daha ucuz konukevlerine ev sahipliği yapan renkli İtalyan saraylarıyla doludur. Ayrıca, La Presqu’île ve Pentes de la Croix-Rousse’a kolay bağlantılar sağlayan köprüleriyle kolay ulaşılabilir.

Lyon da Nerede Kalınır

Fourvière, Vieux Lyon’un hemen batısında yükselen tepedir. Antik Lugdunum’un bulunduğu yer olduğu için Roma tarihi meraklıları için harika bir yerdir. Esas olarak en gözde turistik yerlerin bulunduğu bir yerleşim bölgesidir. Çok sayıda lüks otel var, ancak uygun fiyatlı seçenekler de bulabilirsiniz.

Lyon’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birçok otel veya diğer konaklama tavsiyelerini eklemek mümkün. Fakat şehirdeki en iyi ve en çok tercih edilen bölgeler bu 4 semtten ibaret diyebiliriz. Zaten bu 4 bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz.


Booking.com

İLGİLİ YAZILAR