Londra’dan ne alınır ? denildiğinde akla ilk gelenler genelde şemsiye, çay ve bisküvi olsa da daha yüzlerce hediyelik eşyalardan veya şehri hatırlayabileceğiniz küçük hatıralıklardan bahsetmek de mümkün. Tabii bu hediyelikleri ve hatıralık eşyaları nereden aldığınız da önemli. Bu yüzden, Londra’daki en iyi alışveriş caddeleri hakkında az çok bilgi sahibi olmanızda yarar var.

Londra’da alışveriş için caddelerin yanı sıra, dünyaca ünlü Camden Market ve Brick Lane Sunday Market adı verilen pazarlardan da bahsetmek gerek. Bu pazarlar, birçok mağazaya göre çok daha uygun fiyatlı olmasının yanı sıra, birbirinden farklı ürünleriyle turistlerin en çok ilgisini çeken yerler arasında. Bütçeli bir alışveriş planı yapıyorsanız Londra pazarları ilk göz atmanız gereken yerler olabilir.

Şehirdeki alışveriş caddelerinin bazıları, ayrıca Londra’nın önde gelen restoranlarına, cafelerine ve barlarına da ev sahipliği yapıyor. Fakat bu caddelerdeki hemen her mekanın şehrin geneline göre daha pahalı olduğunu da unutmayın…

Londra’dan Ne Alınır ? – Londra’dayken Alabileceğiniz En Güzel 10 Şey

Londra’da her bütçeye ve zevke uygun alışveriş yapılabilecek yerler bulunduğu gibi, listedeki 10 şey arasında her bütçeye uygun olan ürünleri de bulabilirsiniz. Kimisi sadece Londra’ya özelken, kimisi ülke genelinde popüler olan şeylerden.

Londra’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Londra’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel önerilerini bulabilirsiniz.

1.James Smith & Sons – Şemsiye

James Smith & Sons - Şemsiye

James Smith & Sons

İngiltere çoğu zaman yağmurlu olan ülkelerden biri olduğundan dolayı böylesine bir yerde tarihi bir şemsiyeci dükkanı olması da insanı şaşırtmıyor. Şemsiye, İngiltere’de, özellikle Londra’da turistler arasında oldukça popüler hediyelik eşyalar arasında yer alıyor. James Smith & Sons adlı mağazadan alınan şemsiyeler biraz pahalı olsa da, hediyelik olarak şemsiye almayı planlıyorsanız bu mağazadan daha iyisini ve ünlüsünü bulamayabilirsiniz.

Tottenham Court Road ve Holborn metro istasyonlarına oldukça yakın bir konumda bulunan bu mağaza, İngiltere’nin en ünlüsü ve 1830 yılından beri şemsiye satıyor. Buradaki şemsiyeler tabii ki normal şemsiyeler gibi olmuyor. Uzun ömürlü olması için geleneksel yöntemlerin kullanıldığı söyleniyor.

  • Şemsiye fiyatları ise 25£’dan başlamaktadır.

2.Çay – Fortnum & Mason

Fortnum & Mason - Londra'dan Ne Alınır ?

Fortnum & Mason

Fortnum & Mason’un çaylarını dünyanın birçok yerinde bulabiliyorsunuz. Ancak ana vatanı olan Londra’dan almak çok daha ayrıcalıklı olacaktır.

Londra’nın en kalabalık ve en en canlı kavşaklarından biri olan ”Piccadilly Circus”a sadece 2-3 dakika yürüme mesafesinde olan Fortnum & Mason’da beş çayı içmek ise Londra’da yapılacak en güzel şeyler arasında (Tabii yeteri kadar bütçeniz varsa). Eğer vaktiniz yoksa eve götürmek için mekandaki çaylara ve çay sepetlerine mutlaka göz atın.

3.Oyster Card

Oyster Card

Oyster Card

Oyster Card, Londra’da toplu taşıma araçlarını çok daha ucuza kullanabileceğiniz bir kart. İçerisine para yükletip, metro, tren ve otobüslerde kullanabiliyorsunuz. Her yere yürüyerek gidecek dahi olsanız, bu kartlardan bir tane alarak Londra anısına saklayabilirsiniz.

4.Platform 9¾ – Harry Pottter Temalı Hediyelik Eşya Dükkanı

Platform 9¾ - Londra'dan Ne Almalı ?

Platform 9¾

Londra’dan ne alınır ? sorusuna en kolay cevabı bu hediyelik eşya dükkanında bulabilirsiniz. Ayrıca bu dükkan şehirdeki en ucuz potter temalı ürünleri bulabileceğiniz yer olarak ünlü. Kostümlerden kitaplara birçok farklı ürünleri bu dükkanda bulabiliyorsunuz.

5.Avam Kamarası Defteri (A House of Commons notebook)

Londra’da turistlerin en çok satın aldığı şeylerden biri de, Avam Kamarası’nın defteri oluyor. Westminster Sarayı‘nı yani Parlamento Evleri’ni ziyaret etmeyi planlıyorsanız, bu defterleri sarayın hediyelik eşya bölümünde bulabilirsiniz. Fakat burası biraz daha pahalı olduğundan, şehrin bazı pazarlarında bu defterleri daha ucuza bulabileceğinizi de unutmayın.

6.Şapka Lock & Co’dan alınır

Lock & Co - Londra Alışveriş Rehberi

Lock & Co – Tripadvisor.com.tr

Lock & Co, Londra’da şapka alabileceğiniz en ünlü ve en kaliteli yerlerden biri. Ayrıca dünyanın en eski şapka dükkanı olması bakımından da tarihi bir öneme sahip.

Tarihi 1786 yılına kadar uzanan bu mağaza, Charlie Chaplin’den Winston Churchill’e dünyaca ünlü birçok ismin alışveriş yaptığı yer olarak da bilinir.

7.Bisküviler

Bisküviler - Londra'da Alışveriş

Bisküviler

İster yemek için isterseniz de hatıralık olarak alabileceğiniz şeylerden biri de Bisküvilerdir. Malum İngilizler fincan çaylarının yanında bisküvileri severler. Bu yüzden de ülke çapında birbirinden ünlü bisküvi markalarını ve çeşitlerini de bulabiliyorsunuz. Bu bisküvileri almak için özellikle bir yere gitmenize gerek yok. Şehirdeki birçok süpermarkette farklı türde ve markada bisküvileri bulabilirsiniz. En iyi bilinen bisküvilerden bazıları ise ; Custard Creams, Digestives, Jammie Dodgers ve Jaffa cakes adı verilen bisküvilerdir.

8.Tipik İngiliz Hatıra Eşyası

Her ülkenin kendine özgü hediyelik eşyaları var. Londra’nınkiler ise genelde Big Ben, Buckingham Sarayı, kırmızı telefon kulübesi veya Londra otobüs temalıdır. Bu hediyelik eşyaları şehrin hemen hemen her yerinde rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

9.Cin

Eşinize/dostunuza alabileceğiniz en güzel hediyelerden biri de Cin‘dir. Cin, İngilizlerin en çok tercih ettiği içkilerden. Hal böyle olunca yüzlerce markadan ve fabrikadan da bahsetmek mümkün. Ancak turistler arasında iyi bilinen, İngilizler tarafından da en çok tercih edilenler ; Fifty-Eight, Half Hitch Gin, Bimber London Dry Gin ve Jensen’s adlı markalardır.

10.Benjamin Pollock’un Oyuncak Mağazası

Benjamin Pollock’un Oyuncak Mağazası – foto kaynak ; flickr / Ian

Londra’dan ne alınır ? sorusuna en güzel cevaplardan biri de nostaljik oyuncaklardır. Bu oyuncakları alabileceğiniz en güzel adres ise şüphesiz Benjamin Pollock’un Oyuncak Mağazası’dır.

Benjamin Pollock’un Oyuncak Mağazası da Avrupa çapında oldukça ünlü. Covent Garden‘da bulunan bu oyuncakçı, geleneksel oyuncak tiyatroları ve gölge kutuları konusunda uzmanlaşmakla birlikte bir dizi oyuncak, oyun ve kitap satışı da yapıyor. Özellikle çocuklu ailelerin favorisi olan yerlerden biri olarak bilinse de her yaştan turiste göre bir şeyler bulmak mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Londra Alışveriş Caddeleri ve Bölgeleri

Londra’dan hediyelik eşyaların dışında başka şeyler de satın almayı planlıyorsanız, şehirdeki en popüler ve en turistik şu 7 caddeye ve bölgeye de göz attığınızdan emin olun.

1.Oxford Caddesi

Oxford Caddesi

Oxford Caddesi

Oxford Caddesi, UNIQLO, Next, Adidas, H&M, Primark ve Zara gibi İngiliz ve uluslararası moda zincirleri için büyük amiral mağazalarına sahip Londra’nın en ünlü ve çoğu zaman en işlek alışveriş caddesi olarak bilinir. Turistler arasında en popüler caddelerden biri olan Oxford, genel olarak üst tabakaya hitap ediyor. Yani buradaki mağazaların büyük bir bölümü oldukça pahalı. Ancak caddenin bazı bölümlerinde daha uygun konsepte yerel mağazaları da bulmak mümkün.

Oxford Caddesi, Londra’da mutlaka görülmesi gereken popüler cazibe merkezlerinden. Şehrin en çok ziyaret edilen cazibe merkezleri de burada görülebilir.

2.Regent Caddesi (Regent Street)

Regent Caddesi - Londra Alışveriş Caddeleri

Regent Caddesi

Londra’da alışveriş için en güzel ve en popüler adreslerden bir diğeri de Oxford alışveriş caddesine sadece 5 dakika yürüme mesafesindeki Regent Caddesi‘dir. Bu cadde, Londra’daki en pahalı alışveriş caddelerinden biri. Buradaki mağazaların büyük bir bölümü dünyaca ünlü markalardan oluşuyor.

Burberry, Barbour, Calvin Klein, Coach, Mulberry ve Apple gibi uluslararası mağazalara ev sahipliği yapan cadde, Kadın, erkek ve çocuk modasının yanı sıra, kozmetik ve parfümleri bulabileceğiniz en ideal adreslerden.

3.Bond Caddesi

Bond Caddesi

Bond Caddesi

Oxford Caddesi’ne yakın bir diğer cadde de Bond Caddesi‘dir. Bond Caddesi, hem turist olarak görülebilecek en güzel caddelerden hem de şehrin önde gelen alışveriş caddelerinden biri. Burada ağırlık olarak kuyumcu dükkanları olsa da, sanat ve antika satıcıları da bulunabilir. Genel olarak pahalı bir alışveriş caddesi olsa da, yine de göz atmaya değer.

4.Carnaby Caddesi

Carnaby Caddesi - Londra'dan Ne Alınır ?

Carnaby Caddesi

Londra alışveriş rehberimizdeki en çok tercih edilen caddelerden biri olan Carnaby, West End bölgesinin kalbinde (Oxford Caddesi’ne yürüme mesafesinde) bulunuyor. Hem büyük markaları hem de yerel İngiliz mağazalarını bulabileceğiniz adreslerden biri. Birçok butik mağazaya ev sahipliği yapan ”Newburgh Quarter” adlı bölüm de bu caddede bulunuyor.

Ayrıca Carnaby Caddesi, restoran ve bar konusunda da oldukça zengin bir yer. Şehrin önde gelen birçok restoranını ve barını da burada bulabilirsiniz. Çevre sokaklarda ise, Londra’nın en çok tercih edilen gece kulüplerinden bazılarını bulmak  mümkün.

5.Covent Garden

Covent Garden

Covent Garden

Londra’nın kalbinde bir alışveriş bölgesi olan Covent Garden, şehirde en çok turist görebileceğiniz yerlerden biri. Benjamin Pollock’un Oyuncak Mağazası’na da ev sahipliği yapan bu bölgede, hem dünyaca ünlü markaları hem de yerel mağazaları bulabiliyorsunuz. Küçük el yapımı ürünlerini de bulabileceğiniz bu bölge de, Londra’dan ne alınır ? sorunuza cevap bulabileceğiniz en popüler adreslerden biri.

Ayrıca Londra’nın en popüler Instagram spotlarından biri olan ”Neal’s Yard” adı verilen avlu da bu bölgede bulunuyor.

6.Stratford Alışveriş Merkezi

Stratford Alışveriş Merkezi

Stratford Alışveriş Merkezi

Londra’da alışveriş için en çok tercih edilen yerlerden biri olan Stratford Alışveriş Merkezi, Avrupa’daki en büyük kentsel alışveriş merkezleri arasında yer alıyor. 280 mağazası ve 70 restoranı olan bu alışveriş merkezi daha çok lüks markalara ev sahipliği yapıyor olsa da, orta düzeydeki markalar da bulunabilir.

7.King’s Road

King's Road - Londra'dan Ne alınır ?

King’s Road

Batı Londra’da Chelsea ve Fulham boyunca uzanan bu büyük cadde, Oxford’a göre çok daha küçük mağazalara ev sahipliği yapıyor. Biraz daha ucuz mağazalar arayanların düşünebileceği yerlerden. Ayrıca birkaç kafe ve restoranı da cadde üzerinde bulabilirsiniz.

Londra Alışveriş Pazarları – Londra’dan Ne Alınır ? 

Camden Market ; Londra’nın en popüler turistik gezi güzergahlarından biri olan Camden Market, şehrin en ünlü alışveriş pazarlarından biri olarak bilinir. 70’li yıllardan beri antika, sanat ve zanaat dalında binbir çeşit ürünleri satan bu pazar, gıda ürünleri ve barlarıyla da hem turistlerin hem de yerel halkın favorileri arasında. Burası, küçük hediyelik eşyalar için tezgah tezgah gezmeyi seven turistler için ideal olan yerlerden.

Brick Lane Market ; Daha çok ”Sunday Market”i ile tanınan Brick Lane, ikinci el ürünleri, restoranları, kafeleri, pazarları ve butikleri fazlasıyla bulabileceğiniz bir bölge. Buradaki en ünlü pazar ise, pazar günleri kurulan Sunday Market’tir. Şehirdeki en ucuz alışverişin adresi olduğundan da turistler arasında oldukça popüler.

TAVSİYELER

  • Londra’dan ne alınır ? sorunuza ilk olarak müzelerin hediyelik eşya dükkanlarına göz atarak başlayın. Çoğu zaman ortalamanın biraz üzerinde fiyata sahip olsa da, müzelerde bulunan hediyelik eşyaların büyük bir çoğunluğunu şehirdeki hediyelik eşyacılarda bulamayabiliyorsunuz.
  • Londra’daki pazarlardan en az birini ziyaret ettiğinizden emin olun.
  • Otel veya hostel personeline danışın. Londra’daki en popüler ve en çok tercih edilen alışveriş caddeleri ve pazarları yukarıdaki listeden oluşuyor olsa da, yerel halk bu konuda çok daha bilgili olabiliyor. Londra halkının geneli alışverişe düşkünlüğüyle tanınır. Bu yüzden de size en iyi tavsiyesi verebilecek olan yerel halk olacaktır.
  • Londra’da alışveriş denince akla çılgın indirim günleri geliyor. Bizdeki indirimlerden çok daha farklı olan bu indirimler, genelde belirli günler arasında değil, tek bir gün veya belirli saatler arasında oluyor. Ayrıca fiyatlar normale göre çok daha ucuz olabiliyor. Bu yüzden çok lüks mağazalara bile gönül rahatlığıyla göz atabilirsiniz. Bazen dünyaca ünlü markaların mağazalarından, belki de başka yerde bulamayacağınız kadar indirim bulabiliyorsunuz.Booking.com


Londra’da alışveriş için daha birçok caddeden, pazardan ve alışveriş merkezlerinden bahsetmek mümkün. Fakat Londra’da çok fazla zamanınız yoksa ilk olarak şehrin en turistik bu caddelerine ve pazarlarına göz atın. Ayrıca yukarıdaki 10 ürünün de şehirde turistler tarafından en çok alınan şeyler olduğunu unutmayın.

İLGİLİ YAZILAR