Londra’da ulaşım, konaklama ve gezilecek yerlerden sonra en önemli konulardan biri de yeme içmedir. Londra’da yeme içme için yüzlerce mekandan, yiyecek ve içeceklerden bahsetmek mümkün. Fakat İngiliz mutfağı bir İtalyan veya Türk mutfağıyla kıyaslanamayacak kadar az çeşitli. Yani sadece sabah akşam yedikleri Fish Chips (Balık ve Patates kızartması – özel soslu) dışında Londra’nın kendine özgü çok fazla yemeği yok diyebiliriz. Ancak şehrin çok kültürlü yapısı sayesinde Türk yemeklerinden İtalyan ve Hint mutfağına kadar dünyaca ünlü leziz yemekler ve restoranlar da bulunabilir.

Londra’da hemen her barda fish chips gibi yemekler bulunabiliyor. Londra’daki yemek kültürü daha çok İtalyan ve İspanyol tarzında olsa da, Hint yemeklerinden Çin yemeklerine Asya kültürüne ait yemekler de fazlasıyla şehirde bulunabilir. Londra’da 100’e yakın ”Michelin Yıldızlı” restoran var. Fakat hem fiyat konusunda hem de zaman konusunda turistler için bir dezavantaj oluşturabildiğinden ve rezervasyon gerekli olduğundan dolayı, Londra’da çok fazla zamanınız yoksa Michelin Yıldızlı restoranlar es geçilebilir.

  • Londra’da yeme-içme için en popüler mekanlara, yemeklere ve içeceklere geçmeden önce, Londra’da yapılacak şeyler adlı yazıma da göz atabilirsiniz. Londra’nın en az bilinen yerlerini, Instagram fotoları için güzel spotları ve şehrin önde gelen turistik noktalarını bu yazımda bulabilirsiniz.

Londra’da Yeme İçme Rehberi – Londra’da Ne Yenir, Ne İçilir ?

Londra da Ne Yemeli ?

Balık ve patates kızartmasının dışında, şehrin çok kültürlü yapısı sayesinde Londra’da yeme-içme konusunda çok fazla seçenek bulabiliyorsunuz. Her ne kadar İngiliz yemekleri yoğun karbonhidratlı yemeklerden oluşuyor olsa da, Londra’ya kadar gitmişken ”Fish Chips” gibi geleneksel yemekleri denemeden de olmaz.

Londra’da ne yenir, ne içilir ? sorusuna ve en güzel mekanlara geçmeden önce restoranların bol olduğu bölgelerden bahsetmekte de yarar var. Londra’da yeme içme için tercih edilebilecek en güzel bölgeler ise şöyle ;

Londra'da Yeme İçme

Camden ; Londra’da yemek yemek için en lezzetli ve en popüler bölgelerden biri. Daha çok turistlerin tercih ettiği bir yer olduğundan fiyatlar biraz pahalı. En ünlü mekanı ; Band of Burgers (Hamburger severlere özel)

Islington ; Daha çok yerel halkın tercih ettiği yerlerden. Bu yüzden de daha uygun fiyatlı. Düşük bütçeli gezginlerin göz atabileceği bu bölgede çok sayıda restoran bulunabilir. En ünlü restoranı ”Noa Restaurant” Türk mutfağına sahip. Olur da, ne yiyeceğinize karar veremezseniz, güzel bir Türk restoranı da aklınızda olsun.

Shoreditch ; Daha çok elit Londra halkının takıldığı bir bölge. Çok sayıda üst düzey restorana ev sahipliği yapsa da, bütçeli birkaç restoran ve barlar da bulunabilir.

Soho ; Daha çok gece hayatı ile anılan bir bölge olsa da, gecenin geç saatlerinde çok sayıda restoran ve fast-food bulabileceğiniz en popüler adreslerden. Gündüz saatlerin pek çok mekan açık değil. Bu yüzden akşama doğru ve gecenin ilerleyen saatlerinde tercih edebileceğiniz bir yer.

Brixton ; Çok sayıda sokak yemeklerine sahip olan bölgelerden biri. Her bütçeye uygun yemekler, restoranlar ve barlar bulunabilir.

Brick Lane ; Hint yemeklerini en fazla bulabileceğiniz yerlerden. ”Halal” olan birçok mekanı da burada bulabilirsiniz.

Notting Hill ; Instagram fotoları için bizim en sevdiğimiz spotlardan olan bu bölge, biraz daha bar-restoran konseptinde olan mekanları ile ünlü. Diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabilmektedir.

Gelelim Londra’da Ne Yenir sorumuza ? ;

1.English Breakfast (İngiliz Kahvaltısı)

English Breakfast (İngiliz Kahvaltısı)

Full English Breakfast

Turistler arasında oldukça popüler olan İngiliz Kahvaltısı, Türk mutfağı kültürüne sahip olmamızdan olsa gerek, Türkler arasında pek sevilmiyor. Fakat Londra’da kahvaltı dendiği zaman akla ilk ”Full English Breakfast” gelir. İngiliz kahvaltısının tarihi 1300’lere kadar gider ve bu kahvaltıyı, Londra’nın birçok restoranında veya kafelerinde bulabiliyorsunuz. Sadece sabahları değil, öğleden sonra da bu kahvaltıyı bulabileceğiniz mekanlar bulunabilir.

Yumurta (genellikle kızartılmış veya karıştırılmış omlet tarzında gelir), sosis, domuz pastırması (Türk olduğunuzu söylerseniz genelde koymuyorlar. Ancak domuz pastırması istemiyorsanız, siz yine de söylemeyi unutmayın), kızarmış domates, siyah muhallebi, kuru fasulye, mantar ve tosttan oluşan kahvaltı güzel bir çayla taçlandırılıyor. Çok iştah açıcı olmasa da, Londra’da kahvaltı için seçeneğiniz az olduğundan denenebilir.

Nerede Denemeli ? ; Londra’nın birçok restoranı ve kafesinin mönüsünde ”Full English Breakfast” bulunabilir. Ancak bu kahvaltının en iyi olduğu söylenen, 70 yıllık geçmişe sahip Westminster’de bulunan ”Regency Cafe” (17-19 Regency St.) süper popüler

Bunun dışında Borough Market’teki Maria’s Market Cafe veya Bethnal Green’deki nostaljik ”E Pellicci” adlı mekanı da deneyebilirsiniz. Bu 3 mekan da İngiliz Kahvaltısı için en çok tercih edilen ve en ünlü olan mekanlar.

2.Fish-Chips (Balık – Patates Kızartması)

Fish-Chips (Balık - Patates Kızartması) - Londra da Yeme İçme

Fish-Chips (Balık – Patates Kızartması)

Londra’ya ilk kez gidiyorsanız, bu balık-patates kızartması Londra’da ne yenir ? sorusunun ilk ve en popüler cevabı. 150 yılı aşkın bir süredir İngilizlerin favorisi olup herhangi bir İngiliz restoranında veya barlarında rahatlıkla bulunabilir. Balık, genellikle Morina Balığı‘dır. Cipsler bildiğiniz patates kızartması, yanında turşu ve köri sosu içerir.

Nerede Denemeli ? ; Biz Waterloo’da bulunan ”Masters Superfish” adlı mekanda denemiştik ve burası turistler arasında Fish Chips için en kaliteli ve en popüler adreslerden biri. Bunun dışında Old Spitalfields Market’teki ”Poppies Fish & Chips, Spitalfields” adlı mekan da oldukça popülerdir.

3.Salt Beef Beigels

Salt Beef Beigels - Londra da Yeme İçme

Salt Beef Beigels

Tuzlu suda saatlerce pişirilen bu sığır etlerinin bir Hamburger usulü sandviçi de oldukça meşhurdur. Hamburger’e benziyor olsa da, çok daha pahalı ve lezizdir. İngiliz hardal sosu ve turşu da sandviçin arasında gelir. Bu sandviçi şehirdeki birçok alışveriş merkezinin yemek bölümlerinde bulabiliyorsunuz. Ayrıca Camden bölgesindeki birçok Pub’da da bu sandviçler yapılır, tabii biraz daha pahalı bir fiyata.

4.Türk Yemekleri

Londra'da Ne Yenir ?

Londra’da ne yenir ? sorusu için Türk yemekleri en son seçenektir. Fakat yemek konusunda çok seçici biriyseniz ve yeni şeyler deneyebilen biri değilseniz, Londra’nın birçok yerinde bizim kebapları bulabileceğinizi de unutmayın. İster dürüm, ister şiş tavuk/pilav üstü usulü birçok seçenek var. Daha çok gece kulüplerinden sabaha karşı dönerken İngiliz halkının tercih ettiği yerlerdir. Gecenin geç saatlerine kadar dürüm yiyebileceğiniz Türk restoranlarını Soho bölgesinde bulabilirsiniz.

5.Tavuk Nando’s da Yenir

Londra'da Yemek Yenecek Yerler

Nando’s

Evet tavuk. Yani tavuktan yapılan her türlü yemek. Nando’su duydunuz mu bilmem. Ancak dünyanın birçok yerinde oldukça popüler ve lezizdir. 5-6 farklı ülkede denemiş biri olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, Nando’s kesinlikle denenmeli. Şehirdeki restoran ortalamasına göre biraz daha pahalıdır. Fakat ciddi anlamda doyurucudur. Tek, yarım veya tüm tavuklar, sandviçler, dürüm tarzı ekmek araları ve daha onlarca çeşidiyle her damak zevkine hitap ediyor.

Nando’s daha çok İngiliz halkı tarafından sevilir. Fakat Londra’dakiler biraz pahalıdır. Bu yüzden, düşük bütçeli bir yemek için Nando’su es geçebilirsiniz.

6.Pies

Pies - Londra'da Ne Yenir ?

Pies – Foto Kaynak ; Tripadvisor.com.tr

Bildiğiniz turta. Fakat etli olanı. Genelde sığır etiyle yapıldığından da Türk turistler arasında da oldukça popüler. Etli börek olarak da düşünülebilir. Çok pahalı değildir ve restoranların büyük bir bölümünün mönüsünde bulunabilir.

Nerede Denemeli ? ; Kesinlikle Mayfair. Mayfair, Hyde Park’ın komşusu olan bir bölgedir. Zarif şık evleriyle ve birbirinden popüler ve çeşitli restoranlarıyla Londra’da nerede yenir ? sorusuna en güzel cevaptır. Burada bulunan The Windmill (6-8 Mill Caddesi) adlı mekan, lezzetli biftek ve mantarlı turtaların yanı sıra tavuk, domuz pastırması ve pırasa turtaları için ödül kazanmış mekanlardan. Eğer bu turtaları denemeyi düşünüyorsanız, Mayfair’deki bu mekandan daha iyisini bulamayabilirsiniz. Fiyatlar çok pahalı değil, 3-4 yıldız kalitesindedir.

7.Sunday Roast

Sunday Roast - Londra da Yeme İçme

Sunday Roast

Londra’da yeme-içme rehberimizdeki en popüler geleneksel yemeklerden biri olan Sunday Roast, adından da anlaşılacağı üzere daha çok pazar günleri yenilen oldukça doyurucu yemeklerden. Birçok varyasyonu olsa da genellikle rosto eti, kızartma, Yorkshire pudingleri ( bir çeşit pasta), sebzeler ve sos ile servis edilir. Daha çok domuz etinden yapılır. Fakat sığır eti ile yapılan yerler de bulunabilir.

Nerede Denemeli ? ; Islington’da bulunan Pig & Butcher (80 Liverpool Rd) güzel bir mekan olabilir. Şehirdeki en çok tercih edilenler arasında olduğu gibi, Tripadvisor gibi sitelerin de favorisidir. Ayrıca Tripadvisor’un 1 numarası olan Barge East (Whitepost Ln) adlı mekan da hem Sunday Roast hem de diğer yemekler için tercih edilebilecek en güzel mekanlar arasında. Bu iki restoran da, Londra’nın en çok tercih edilen restoranları arasında. Bu yüzden önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir (Hafta sonu için).

  • Şehirde henüz konaklayacağınız bölgeye ve otele karar vermediyseniz, Londra’da nerede kalınır ? adlı yazımızda şehirdeki en popüler konaklama bölgelerini ve popüler otel önerilerini bulabilirsiniz.

8.Chicken Tikka Masala

Chicken Tikka Masala - Londra da Yeme İçme

Chicken Tikka Masala

Hint yemekleri İngiltere’nin genelinde oldukça popüler. Malum İngiliz mutfağı pek iştah açıcı olmadığından ve Hint çok olduğundan, Hint yemekleri burada en çok tercih edilenlerden oluyor.

Masala’nın nereden geldiğine dair birçok söylenti vardır. Kimilerine göre Pakistan, kimilerine göre İskoçya ve kimilerine göre ise Hindistan. Fakat, en çok Hint restoranlarının mönüsünde gördüğümüz bu yemek yüksek bir ihtimalle de Hint mutfağından çıkma diyebiliriz.

Chicken Tikka Masala, Tavuktan yapılır. Hint Köri ile güzelce soslanır ve genelde hafiften acı soslu olarak servis edilir. Acısız olanı da vardır.

Nerede Yemeli ? ; Punjab (80 Neal St) adlı mekan kuzey Hint yemeklerini bulabileceğiniz en popüler restoranlar arasında. Chicken Tikka Masala konusunda da oldukça iddialı olan bu mekan ilk seçenek olarak düşünülebilir.

9.Makarna 

Londra da Yeme İçme

Padella Bar&Restoran

Yukarıda da bahsettiğim gibi, Londra’da İtalyan mutfağı da oldukça popülerdir. Makarna da Londra’da ne yenir ? sorusuna güzel ve ucuz bir cevap olabilir. Eğer Londra’da makarna yemeyi düşünürseniz, fiyat konusunda sizi üzmeyecek hoş ve popüler mekanlardan biri olan ”Padella”dan başka bir yere gitmeyin derim. Burası Londra’nın en ünlü makarna yapan bar&restoranı. Tabii makarna dışında birkaç İtalyan usulü yemekleri de bulabilirsiniz.

Padella, Londra’da yeme içme için popüler adreslerden Borough Market‘te bulunuyor.

10.Kuzu Pirzola

Kuzu Pirzola - Londra da Yeme İçme

Kuzu Pirzola

Bizim kültürümüze en yakın yiyeceklerden biri. Ayrıca turistler arasında da oldukça popüler. Londra’nın ızgara mekanlarının çoğunda kuzu pirzola bulunabilir. Özellikle bir mekan tavsiyesi isterseniz de Whitechapel’de bulunan ”Tayyabs’‘ adlı restorana göz atabilirsiniz.

Londra’da Yeme İçme – İÇECEKLER ve MEKANLAR

Londra’da ne yenir ? sorunuza az çok cevap bulduysanız, şimdi içeceklere geçebiliriz demektir.

Londra halkı daha doğrusu İngiliz halkı, Cin-tonik hayranıdır. Özellikle İngiliz kızları. Bunun dışında Craft Beer (El yapımı bira) de İngiliz halkının en çok tükettiği alkollü içecekler arasında yer alıyor. Tabii İngiliz gelenekleri arasında Afternoon Tea (Beş Çayı) de oldukça popülerdir. Londra’da ne içilir ? veya nerede içilir ? gibi sorularınıza yazının devamında cevap bulabilirsiniz.

1.Afternoon Tea (Beş Çayı)

Afternoon Tea (Beş Çayı)

Afternoon Tea (Beş Çayı)

Beş Çayı veya İkindi Çayı olarak da bilinen Afternoon Tea, Londra’da ne içilir ? sorusuna en güzel cevaplardan biri. İngiliz geleneği olan beş çayı, 1800’lerin ortalarında 7. Bedford Düşesi Anna sayesinde fenomen olduğu söylenir. Öğle ve akşam yemekleri arasına sıkıştırılmış olan bu gelenek genelde çay, sandviç ve biraz kekle yapılıyor ve daha çok İngiltere’nin üst tabakasının tercih ettiği bir şey. Yani beş çayından bahseden bir İngiliz varsa, burjuva sınıfına giriyor bile denirmiş.

NOT : Beyaz şarap da beş çayının ayrılmaz parçalarından. Yani Afternoon Tea siparişi verdiğinizde şarap da yanında gelir.

Nerede Denemeli ? ; Eğer Londra’nın pahalı bir mekanında çay içebilecek bütçeniz varsa kesinlikle ”Claridges” denenebilir £90 kişi başı 🙂 Evet biraz pahalı, fakat her beş çayı denemek isteyenlerin hayalini kurduğu yerlerden biri. Biz de denemedik, fakat yorumlara ve popülaritesine bakarak bütçeniz yetiyorsa, kesinlikle denenmeli diyebiliriz. Daha ucuz bir yer için de Londra Fan Müzesi’ndeki The Orangery (12 Crooms Hill)  adlı mekanı deneyebilirsiniz. Fiyatlar çok daha uygundur.

2.Craft Beer (El Yapımı Bira)

Craft Beer (El Yapımı Bira) - Londra da Yeme İçme

Craft Beer

Butik Bira olarak da bilinen Craft Beer, el yapımı bir biradır ve İngiltere’nin genelinde popüler olduğu gibi Londra’da oldukça popüler. Londra’da son 10 yılda ünlendiği söylenen bu bira, acayip bir baş ağrısı yapar. Yani el yapımı bir bira ile sarhoş olacaksanız, yatağınızın başına birkaç ağrı kesici koymayı da unutmayın.

Londra, bira üretiminde ve sanatında uzun bir geçmişe sahip. Şehir, 18. yüzyılda İngiltere’nin bira fabrikalarının başkenti olarak bilinirmiş. 20. yüzyılda üretken olmasına rağmen 21. yüzyıla gelindiğinde, çok fazla Cin-Tonik’ten olsa gerek, Londra bira endüstrisi çökmüş. 2010 yılına kadar şehirde sadece 14 bira fabrikası kalmış. Bu tarihten sonra el yapımı bira, Londra’nın bira geçmişini yeniden canlandırmış ve günümüzde 100’e yakın bira fabrikası olduğu söyleniyor.

Nerede İçilir ? ; Craft Beer olmayan bar sanırım yoktur. Londra’da hemen her barda bu el yapımı biraları bulmak mümkün. Ancak bu biraları ilk kez deneyecekseniz kesinlikle Bermondsey Beer Mile‘a gidin derim (The Shard adlı gökdelene yürüme mesafesindedir).

3.Cin & Tonik

Cin & Tonik - Londra da Nerede İçilir

Cin & Tonik

İngiliz kızları arasında daha çok popüler olsa da, genel olarak İngiliz halkı Cin Tonik hastası diyebilirim. Az çok alkolle aranız varsa, Cin Tonik’i duymuşsunuzdur. Bu alkollü içecek, ülkenin hemen her köşesinde oldukça popüler. Hatta sırf Cin satan dükkanlar bile Londra’da fazlasıyla bulunabilir.

Cin, 18. yüzyılda üst sınıflardan birçok kişi tarafından Hollanda’dan ithal edilirken, tonik su 19. yüzyılda İngiliz sömürgeciliğinin önemli bir parçasıydı. En önemlisi, seyahatleri sırasında İngilizlerin tropik iklimlerle baş etmesine yardımcı oldu. Cin tonik, tonik suyun tadını iyileştirmenin bir yolu olarak bir araya geldi ve bu içecek o günden beri, ülkenin en popüler içecekleri arasında yerini koruyor.

Nerede İçilir ? ; Cin-Tonik dendi mi akla ilk The Distillery (186 Portobello Rd) gelir. Tabii özellikle bir mekan denemek istemezseniz de Londra’nın her barında bu içecekleri bulabileceğinizi de unutmayın.

4.Pimm’s 

Pimm’s Cup - Londra da Yeme İçme

Pimm’s

Pimm’s, tipik olarak limonata ve buzla karıştırılmış, sonra dilimlenmiş çilek, salatalık ve nane (veya portakal) ile dolu cin bazlı bir likördür ve İngiliz halkı tarafından en çok sevilen içeceklerden biridir. Turistler arasında da oldukça favori içecekler arasında olan Pimm’s, bir nevi kokteyldir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER LONDRA YAZILARI

Londra’da yeme içme konusunda daha bahsedebilecek birçok mekan, yemek, içecek var. Ancak Londra’nın, daha doğrusu İngiltere’nin mutfağı yok denecek kadar azdır ve pek popüler de değildir. Çok kültürlü yapısı sayesinde birçok farklı mutfağa sahip. Son olarak Londra’da yemek için mekan tercihinden çok bölge tercihinin daha önemli olduğunu unutmayın. Doğru bölgeyi seçecek olursanız, çok çeşitli seçenekleriniz olacaktır. Ayrıca domuz eti yemiyorsanız, girdiğiniz restoranlarda mutlaka garsona söyleyin.