Thames Nehri boyunca uzanmış Londra Kalesi (Tower of London), şehirdeki en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan kompleks, çoğu zaman bir kale ve kraliyet sarayı olarak kullanılmış olsa da, bir hapishane, infaz yeri, gözlemevi ve 500 yıl boyunca hayvanat bahçesi olarak kullanılmış arazilere ve yapılara da ev sahipliği yapmış.

Londra Kalesi, bir kompleks ve bu kompleks içerisinde birbirinden farklı tarihi yapılar ve bölümler bulunuyor. Her bölüm ziyaretçiye açık olmasa da kompleksin büyük bir bölümü görülebiliyor. Yaklaşık 18 dönümlük bir arazi üzerindeki kale kompleksinin dış bölümü 6 kuleli ve 2 burçla çevriliyken, iç bölümde 13 kule bulunuyor.

Tarihinde İskoçya Kralı II. David, Prenses Elizabeth (daha sonra Kraliçe I. Elizabeth), Sir Walter Raleigh ve William Penn gibi birçok ünlü ismin hapsedildiği yer olarak da bilinen Tower of London, Henry VI ve Henry VIII’in iki karısı da dahil olmak üzere birçok kişinin de idam edildiği yer olarak bilinir. Her yıl 2.5 milyondan fazla insan, hapis, infaz, cinayet ve skandal hikayeleriyle dolu korkunç (ancak büyüleyici) tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Londra Kalesi’ni ziyaret ediyor…

Londra Kalesi Hakkında Bilgiler

Londra Kalesi Hakkında Bilgiler

İngiltere‘nin en önemli tarihi yapılarından biri olan Londra Kalesi, Orta Çağ cephaneliği müzesinden Kraliyet Mücevherleri’ne kadar birbirinden farklı bölümleriyle ziyaretçileri büyülüyor. Kompleks söylenin aksine çok da ürkütücü bir yer değil. Kompleksten çok yaşanan ve anlatılan hikayeler durumu ürkütücü hale getiriyor.

Kale ziyareti genelde 1-2 saat sürüyor. Fakat birden fazla kuleye çıkmayı ve giriş biletine dahil olan tüm bölümleri ziyaret etmeyi planlıyorsanız, ziyaretiniz biraz daha uzun sürebilir. Eğer az çok İngilizceniz varsa, ”Yeoman Warder” adı verilen tura da katılmanızda yarar var. Bu turlar giriş ücretine dahil ve yaklaşık olarak her 30 dakika bir yapılıyor. Tur süresi ise 1 saat.

Yeoman Warder Turu ile, kompleksin etrafını kostümler giymiş (Muhafızlar) rehberler eşliğinde geziyorsunuz. Bu rehberler, kale kompleksi içerisinde gerçekleşmiş tarihi hapis, infaz ve işkence hikayeleriyle ziyaretçilere farklı bir deneyim sunuyor. Ayrıca kompleksin tarihi hakkında bilgi edinmek istemiyorsanız dahi bu rehberler eşliğinde kompleksi çok daha anlamlı şekilde gezebiliyorsunuz. 1 saatte tüm önemli yapıları da bu rehberler eşliğinde görebiliyorsunuz.

Tower of London Tarihi

Tower of London - Londra Kalesi

I. William tarafından 1066 yılında şehri ve Londra vatandaşlarını çeşitli sur ve barikatlarla korumak için inşa edilmiş olan Londra Kalesi kompleksinde toplamda 20’den fazla kule bulunuyor. Yüzyıllar boyunca birçok amaca hizmet etmiş olan kompleks, 17. yüzyıla kadar bir kraliyet ikametgahı olarak kullanılmış. Madeni para üretmek için ”Royal Mint”, devlet belgeleri için bir kayıt ofisi, bir devlet hapishanesi, mücevher evi, gözlemevi, tophane ve hatta bir hayvanat bahçesi olarak hizmet vermiş.

Londra Kalesi Bölümleri

Kale kompleksi içerisinde birçok farklı bölüm, kule ve yapılar bulunuyor. Rehberler eşliğinde kompleksi gezmeyi planlamıyorsanız hangi bölümleri ziyaret etmek istediğinize karar vererek daha detaylı veya daha hızlı bir gezi planı yapabilirsiniz.

1.Beyaz Kule (White Tower)

Beyaz Kule (White Tower)

Beyaz Kule (White Tower)

Londra Kalesi kompleksinin en önemli binası olan Beyaz Kule, aynı zamanda kompleksin en eski yapısı olması bakımından önemli. Askeri personeli, silahları ve atları barındırmak amacıyla 11. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş olan kule, Londra’nın en yüksek binasıydı ve şehirdeki kontrol edilemeyen bir kısım halk ve işgalciler için bir güç gösterisi olarak inşa edilmiş.

Kule 90 metre yüksekliğinde ve 4 katlı. Günümüzde bir şapel ve sergiye ev sahipliği yapıyor. Kuledeki koleksiyon, VIII. Henry’nin kraliyet zırhı dahil olmak üzere birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapıyor. Kompleks içerisinde çocuklarla görülebilecek yerlerden biri olan Beyaz Kule tarihi hikayesiyle de turistlerin ilgisini çekiyor.

2.Kraliyet Mücevherleri Evi (Crown Jewels)

Kraliyet Mücevherleri Evi

Kraliyet Mücevherleri Evi

Tower of London kompleksinin en çok ilgi gören bölümlerinden biri olan Kraliyet Mücevherleri evi, elmaslar ve mücevherler dahil olmak üzere, krallığın en değerli eserlerini görebileceğiniz yer. Buradaki bazı eserler resmi ve dini törenlerde Kraliçe II.Elizabeth tarafından kullanılıyor.

İçeride fotoğraf çekimine izin verilmiyor.

Bu bölüm, 1968’den beri Kraliyet Mücevherlerine ev sahipliği yapıyormuş. Bu eşsiz koleksiyon, saf altından yapılmış ve hala İngiliz egemenlerinin taçlandırılmasında kullanılan St. Edward’ın Tacı’nın yanı sıra 2.800’den fazla elmas ve diğer değerli taşlara ev sahipliği yapıyor. Kesinlikle görülmeye değer bölümlerden biri diyebiliriz.

3.Tower Beasts (Kule Hayvanları)

Tower Beasts (Kule Hayvanları) – foto kaynak ; Pikakoko/flickr

Londra Kalesi’nin en ilginç hikayelerinden biri de, bir zamanlar burada yaşayan hayvanların çeşitliliği ve sayısı. Büyük bir bölümü 1100’lü yıllarda buraya gelmiş ve bu hayvanlar aslanlar, maymunlar, filler, boz ayı, jaguar, kangurular, leopar ve hatta bir kutup ayısı gibi vahşi hayvanlardan oluşuyor. 500 yıla yakın bir süre boyunca burada tutulmuş olan bu hayvanlar, 1830’larda Londra Zooloji Derneği’ne nakledilmiş.

Tuğla Kule, bu hayvanların burada kaldıkları süre boyunca sergilenen yaşam koşullarını ve davranışlarını gösteren bir sergiye ve interaktif ekranlara sahip. Dilerseniz bu kuleyi de ziyaret edebilir, hayvanların geçmişte bulunduğu yerlere göz atabilirsiniz (Hayvanların eskiden bulunduğu yerlerde, günümüzde hayvanların heykelleri yer alıyor).

4.Orta Çağ Sarayı

Orta Çağ Sarayı - Londra Kalesi

Orta Çağ Sarayı

Orta çağ Sarayı, İngiltere’ye Orta çağ kralları tarafından yapılan ziyaretlerde kullanılan odaların rekonstrüksiyonlarını içeriyor. Kral III. Henry ve oğlu Edward I, 13. yüzyılda kulenin savunmasını genişletirken Orta Çağ Sarayı’nı da eklemişler.

Saray, mobilya, perde, halı ve günlük yaşamın diğer ekipmanlarıyla tamamlanan küçük bir ilahi şapel ile Edward I’in yatak odasının yeniden canlandırılmış halini içeriyor. Tarihi birçok önemli olaya tanık olmuş bu saray da kale kompleksi ziyaretinde turlar ile görülebilen yerler arasında. Bireysel olarak bu bölümü göremiyorsunuz.

5.Tower Green (Yeşil Kule)

Tower Green (Yeşil Kule) – foto kaynak ; wikipedia

Londra Kalesi’ndeki infazların büyük bir bölümünün gerçekleştiği yer olan Yeşil Kule, kompleks içerisinde en dramatik hikayeye sahip olan yapılardan biri. Kalabalıktan uzakta ve özel olarak yapılan idamlar bu kulede gerçekleşirmiş. Bu ayrıcalığa sahip olanlar da yüksek rütbeli ve halk desteğine sahip olan kişilermiş. Burada idam edilen en tanınmış isimler ise, İngiltere’nin 3. kraliçesi, VIII. Henry’nin ikinci karısı Anne Boleyn, Henry’nin beşinci eşi Catherine Howard ve 16 yaşındaki Lady Jane Gray’dir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Londra Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Londra Kalesi

Kale, Londra’nın kalbinin attığı yerde, Thames Nehri kenarında Tower Bridge (Kule Köprüsü) yakınında yer alıyor. Londra Kalesi’ne ulaşım için metroları kullanacak olursanız, kaleye 5 dakika yürüme mesafesinde olan ”Tower Hill” istasyonunda inmeniz gerekiyor.

Trenler ile kaleye ulaşım için de London Bridge veya Fenchurch Street adlı istasyonlar kullanılabilir. Otobüsler ile ulaşım için de 15, 42 ,78, 100, RV1 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca kompleksin bulunduğu yere, şehrin birçok yerinden yürüyerek gidebilirsiniz. Camden Town, Trafalgar Meydanı ve daha birçok önemli çekim merkezi kale kompleksine yürüme mesafesinde.

Londra Kalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Londra Kalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Londra Kalesi’ne giriş yetişkinler için  25-27£ (Online olarak alacak olursanız, 2£ daha ucuza alabiliyorsunuz). 4-15 yaş arası çocuklar için ise 12-14£. Ailece veya grup olarak kale kompleksini ziyaret etmeyi planlıyorsanız, aile paketlerine göz atmayı da unutmayın deriz.

Pazar ve Pazartesi 10:00-16:30 ve haftanın diğer günleri 09:00-16:00 saatleri arasında kaleyi ziyaret edebilirsiniz. Haftanın her günü açık olan kale, yaz aylarında 1 saat daha geç kapanır.

Londra Kalesi - Tower of London

KALE YAKINLARINDA GÖRÜLECEK YERLER

Londra Köprüsü ; Kaleye 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu köprü de, şehirdeki en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri. Daha çok sunduğu manzarasıyla ünlü olan köprü, kaleyi en güzel şekilde fotoğraflayabileceğiniz yerlerden.

Tower Bridge (Kule Köprüsü) ; Londra’nın en eski yapılarından biri olan bu köprü daha çok camdan yürüyüş yeri ve makine daireleri ile ünlü olsa da, bu köprüden de şehrin ve kalenin güzel manzarasını seyretmek mümkün. Kaleye 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Londra Kalesi Yakınlarında Konaklama

Londra’da henüz nerede konaklayacağınıza karar veremediyseniz, Londra Kalesi’ne yakın otellerde konaklamayı da düşünebilirsiniz. Kale kompleksine yakın olan oteller, şehirdeki tarihi ve turistik çekim merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca burada konaklayacak olursanız, Londra’nın kalbinin attığı bölgelere, restoranlara, cafelere ve barlara da yakın olursunuz.

Kaleye 10 dakikadan daha kısa yürüyüş mesafesinde çok sayıda otel, daire ve diğer konaklama birimleri bulunuyor. Ancak kaleye 500 metreden daha kısa mesafede bulunan aşağıdaki oteller, Londra’da en çok tercih edilen ve en iyi konuma sahip olan otellerdir. Ayrıca daha detaylı bir konaklama rehberi için Londra’da nerede kalınır ? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz. İşte kaleye 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan en popüler oteller ;

Tower Suites by Blue Orchid – 5 yıldız ; Ultra lüks bir konaklama deneyimi sunan otel, Tower of London’a en yakın konaklama birimlerinden.

Leonardo Royal London City – 4 yıldız ; Yine lüks bir konaklama sunan bir otel. Londra Kalesi kompleksine sadece 5 dakika yürüme mesafesinde. Yüksek konuk değerlendirme puanı ve fırsat indirimleriyle öne çıkan bir otel.

Motel One London – 3 yıldız ; 9+ konuk değerlendirme puanı, mükemmel merkezi konumu ve modern odalarıyla öne çıkan orta bütçeli bir otel.


Booking.com