Londra havaalanından şehir merkezine ulaşım için hangi havaalanı kullandığınıza göre yöntemler ve fiyatlar farklılık gösteriyor. Londra’da toplamda 6 havaalanı bulunuyor. Bunların 5’ine de Türkiye’den uçuş bulunabilmektedir. Türkiye’den Londra’ya giderken tercih ettiğiniz havayolu firmasına göre iniş yapılan havaalanları bazen farklılık gösterebilmekte. Aşağıda Londra’nın 5 havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Londra’daki havaalanlarından şehir merkezine detaylı olarak nasıl ulaşabileceğinize geçmeden önce kısaca Londra havaalanlarından bahsetmekte yarar var ;

Londra Havaalanları ; 

 • Heathrow Havaalanı (LHR) ; Londra’daki hatta İngiltere‘deki en büyük havaalanı. Türkiye’den Londra’ya yapılan uçak seferlerinin büyük bir bölümü bu havaalanı inişli. Heathrow Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en hızlı yol trenler (15 dakika). Taksiler 30 ve otobüsler ile 50 dakikada merkeze ulaşabilirsiniz. Heathrow Havaalanı şehir merkezine 24 km uzaklıkta bulunuyor.
 • Gatwick Havaalanı (LGW) ; Türkiye’den birçok havayolu firmasının tercih ettiği havaalanlarından biri de Gatwick Havaalanı. Şehir merkezine 45 km uzaklıkta bulunan bu havaalanından merkeze trenler ile 30 dakika, taksiler ile 1 saat ve otobüsler ile 1 saat 20 dakikada ulaşabiliyorsunuz.
 • Stansted Havaalanı (STN) ; Londra şehir merkezine ortalama 65 km uzaklıkta bulunan bu havaalanına da Türkiye’den bazı havayolları ile seferler bulunabilmekte. Trenler ile 50 dakikada, taksiler ile 1 saat 15 dakika ve otobüsler ile 1 saat 45 dakika içerisinde bu havaalanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
 • Luton Havaalanı (LTN) ; Şehir merkezine 55 km uzaklıkta bulunan Luton Havaalanı’na da Türkiye’den bazı havayolları ile uçuşlar bulunuyor. Bu havaalanından şehir merkezine trenler ile 35 dakikada, taksiler ile 75 ve otobüsler ile 90 dakikada ulaşabilirsiniz.
 • Southend Havaalanı (SEN) ; Türkiye’den çok istisna durumlarda bazı ucuz havayolları bu havaalanını tercih etmektedir. Southend şehir merkezine 58 km uzaklıkta bulunuyor.
 • London City Havaalanı (LCY) ; Londra’nın en küçük havaalanıdır ve Türkiye’den bu havaalanına henüz uçuşlar bulunmuyor. Ancak Avrupa’nın diğer şehirlerinden Londra’ya gitmeyi planlıyorsanız, bu havaalanı şehir merkezine sadece 10 km uzaklıkta bulunduğundan, şehir merkezine ulaşım için en hızlı ve en ucuz seçeneklere sahiptir.

Londra Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım 

Londra Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım taksiler

Londra Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? en ucuz ve en hızlı yöntemler nelerdir ? gibi sorularınıza aşağıdaki detaylı havaalanı açıklamasında cevap bulabilirsiniz. Yukarıdaki 6 havaalanından şehir merkezine ulaşım için trenler, taksiler ve otobüs yolculukları hakkında bilgileri ve güncel fiyatları da yazının devamında bulabilirsiniz.

NOT : Oyster Card, genellikle Londra halkı tarafından toplu taşıma araçları (Otobüs, tren, metro/tube) için tercih ediliyor. Havaalanından merkeze otobüs veya trenler ile ulaşmayı planlıyor ve şehirde 1 veya 2 gün konaklamayı planlıyorsanız bu karta ihtiyacınız olmayabilir. Tabii her yere toplu taşıma araçlarıyla gitmeyi ve bu kartı almayı planlıyorsanız, Oyster Card‘ı havaalanlarından temin edin deriz. Ayrıca bu kartların normal bilet kullanımından daha ucuza geldiğini de unutmayın.

1.Heathrow Havaalanı’ndan Şehir Merkezi’ne Nasıl Gidilir ? 

Heathrow Havaalanı Londra

Heathrow Havaalanı’ndan (LHR) Londra şehir merkezine ulaşım için 4 farklı seçenek bulunuyor. Bunlar ; Taksi, tren, metro ve otobüslerdir. Bu seçenekler arasında en ideal ve en kolay olan yöntem taksiler olsa da, biraz pahalı olduğundan diğer seçeneklere de göz atın deriz.

 • Londra şehir merkezine taksi ücretleri 65 Pound ve yolculuk süresi yaklaşık 50 dakikadır.
 • Heathrow havaalanından şehir merkezine en hızlı yöntem trenlerdir. Heathrow Express tren biletleri tek yön 25 Pound ve Paddington İstasyonu’na 15 dakikada bu trenler ile ulaşabilirsiniz.
 • Trenlere ucuz alternatif olarak da metrolar kullanılabilir. Metrolar ile merkeze 45 dakikada ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatı ise 7 Pound.
 • Son olarak, National Express veya TFL adı verilen halk otobüsleri de düşünülebilir. Yolculuk ortalama 1 saat sürmekte ve gideceğiniz yere göre fiyatlar 2 – 10 Pound arasında değişmektedir. National Express 7-10 pound, Belediye otobüsleri 2-4 pound (Oyster Card ile alınabilir. Nakit olarak belediye otobüs bileti alamazsınız)

TREN

Tren Londra

Heathrow havaalanından merkeze ulaşım için en popüler ve en iyi seçim. Heathrow Express her 15 dakikada bir hareket eder ve yolculuk 15 dakika sürmektedir. Bilet fiyatı 25 Pound ve kredi kartı, nakit veya Oyster Card ile satın alınabilir. Bilet alabileceğiniz gişeleri ve otomatik makineleri Heathrow Merkez İstasyonu’nda (Terminal 2 ve 3’e yürüme mesafesinde) ve Terminal 5’te bulabilirsiniz.

NOT ; Eğer biletinizi trende alacak olursanız, bilet fiyatlarının biraz daha pahalı olabileceğini de unutmayın.

İlk Tren sabah 05:15 ve son tren 23:45’tir.

Bileti nereden alıyoruz ? ; Terminal 2 veya 3’e ulaştığınızda merkez istasyon tabelalarını takip etmeniz yeterli. Terminal 5’te istasyon bodrum katındadır ve asansör veya yürüyen merdivenle ulaşılabilir. Terminal 4’ten tren istasyonuna ulaşmak için Terminal 2 veya 3’e ücretsiz servis transferini kullanmak zorundasınız. Terminal 4’ten ücretsiz servis transferi her 15 dakikada bir kalkar ve seyahat süresi sadece 5 dakikadır.

 • Heathrow Havaalanı’ndan şehir merkezine tren biletlerini online ve Türkçe olarak getyourguide.com.tr (Bilet almak için veya güncel fiyat için tıklayın) adresinden önceden alabilirsiniz.

OTOBÜS

OTOBÜS Londra

Londra havaalanından şehir merkezine ulaşım için en çok tercih edilen ikinci seçenek genelde otobüsler oluyor. Bu otobüsler ile Heathrow’dan merkeze ortalama 50 dakikada ulaşılabilir ve her 30 dakikada bir otobüs bulabilirsiniz. Normal fiyatlar ”National Express” için 7-12 pound arasında değişirken, Oyster kart ile 2 pound’a kadar belediye otobüsleri bulunuyor. Belediye otobüsleri ile National Express aynı değil. Hem fiyat hem de süre bakımından değişiklik göstermektedir.

Not : (National Express) Otobüs bilet fiyatları sabit değildir. Seyahat ettiğiniz güne, saate ve önceden rezervasyon yapılmasına göre fiyatlar değişiklik gösterir.

National Express biletleri, varış terminalindeki bilet gişesinden veya Terminal 2 ve 3 arasındaki Heathrow Merkez Otogarı’ndaki bilet makinelerinden satın alınabilir.

İlk otobüs 07:30 ve son otobüs 23:59’da hareket etmektedir.

METRO

Londra Havaalanı Şehir Merkezine Ulaşım Metro

Ucuz yöntem için bizim de tavsiye ettiğimiz metrolar, şehir merkezine ulaşım için hem kolay hem de konforlu bir ulaşım sunuyor. Tek yön 7 pound ve yolculuk 45 dakika. Biletler, her terminalin yeraltı istasyonlarında bulunan bilet gişelerinden veya otomatik bilet makinelerinden satın alınabilir. Nakit, kart, temassız veya Oyster kart kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

NOT : Eğer taksiler ile merkeze gitmeyi planlıyorsanız, fiyatlar 65 Pound’tan başlıyor. Gece tarifesi biraz daha pahalı olabilmekte ve gideceğiniz yere göre fiyatlar 5-25 Pound arasında değişiklik gösterebiliyor.

2.Londra Gatwick Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Londra Gatwick Havaalanı

Gatwick Havaalanından şehir merkezine gitmek için tercih edilebilecek 3 yol bulunuyor Bunlar ; taksi, tren ve otobüslerdir.

 • Gatwick’ten taksiler ile gitmek istediğiniz yer 1 saatten fazla sürmekte ve taksi fiyatları ortalama 70 Pound’tan başlıyor.
 • Gatwick Express treni en çok tercih edilen ve en hızlı ulaşım yöntemi. Tren bilet fiyatı 24 Pound ve yolculuk ise ortalama 30 dakika sürmektedir.
 • Daha ucuz ve daha uzun süren bir alternatif de otobüslerdir. EasyBus veya National Express adı verilen otobüsler ile merkeze 1 saat 20 dakika içerisinde ulaşılabilmektedir. Bilet ücreti ise 10 Pound’tur.

TREN

Londra Gatwick Havaalanı

Gatwick Express treni, adından anlaşılacağı üzere duraksızdır ve şehir merkezine ulaşım için en hızlı yöntem. Gatwick Havaalanı ve Londra Victoria Tren İstasyonu‘nu birbirine bağlar. Her 15 dakikada bir hareket eden bu trenler 05:50-23:40 saatleri arasında hizmet veriyor. Bilet ücretleri 24 Pound ve hem fiyatına hem de ulaşım süresine göre en ideal seçenektir.

Biletlerinizi online olarak veya Güney Terminali’nin hemen yanında bulunan Gatwick havaalanı tren istasyonundaki bilet gişelerinden ve otomatik bilet makinelerden satın alabilirsiniz.

Not : Gatwick havaalanı tren istasyonu, Güney Terminali’ne 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Pasaport kontrolünden çıktıktan ve bagaj alım bölümünü geçtikten sonra tren istasyonu için işaretleri takip etmeniz yeterlidir. Kuzey Terminaline gelirseniz, her 15 dakikada bir terminaller arasında 7/24 seyahat eden ücretsiz servis trenine binmeniz gerekir. Seyahat süresi ise sadece 2 dakikadır.

TAVSİYE ; Gatwick havaalanından Londra şehir merkezine tren yolculuğu, bir taksi tutmaktan çok daha ucuz ve daha hızlıdır. Ayrıca trafiğe bağlı değildir, bu yüzden harika bir seçenek olabilir. Gatwick Express trenleri ayrıca ücretsiz Wi-Fi, tuvaletler ve konforlu oturma alanları sunar.

OTOBÜS

EasyBus ve National Express otobüsleri, Gatwick havaalanından Londra şehir merkezine seyahat söz konusu olduğunda en ucuz seçenektir. Ancak yolculuk çok uzun sürüyor. Bu yüzden zaman yerine paradan tasarruf yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir yöntemdir.

Bilet fiyatları 10 Pound ve yolculuk ortalama 1 saat 20 dakika sürmektedir. Bu otobüsler 06:00-22:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

EasyBus ve National Express otobüsleri, her terminalin çıkış kapılarının hemen dışında bulunan otobüs duraklarında bulunabilir.

TAKSİ

Londra Taksileri

Gatwick Havaalanı çoğu zaman aşırı yoğun olduğundan taksi için bekleyebileceğinizi unutmayın. En stressiz olan yöntem taksiler olsa da, merkeze ulaşım için en pahalı yöntem. Çok trafik olmadığı zamanda yolculuk 1 saat sürer ve taksi ücreti de gideceğiniz yere değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık olarak 70 Pound’tan başlamaktadır.

Resmi Gatwick havaalanı taksisi kullandığınızdan emin olmak için, arabanın arkasındaki beyaz plakayı ve ön camda lisans numarasını gördüğünüzden de emin olun.

3.Londra Stansted Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Londra Stansted Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Avrupa’nın en hızlı büyüyen havaalanlarından biri olan Stansted’ten şehir merkezine gitmek için taksi, tren ve otobüsler olmak üzere 3 seçeneğiniz bulunuyor.

 • Taksiler ile merkeze tahmini olarak 120 Pound gibi bir ücrete gidebiliyorsunuz. Diğer havaalanlarına nazaran biraz daha pahalı olduğu için Stansted’ten çok mecbur kalmadığınız sürece taksileri tercih etmeyin deriz. Yolculuk ise 1 saat 25 dakika sürmektedir.
 • Stansted Express treni ise yaklaşık olarak 45 dakikada şehir merkezine gitmekte ve bilet fiyatı 19 Pound‘tur.
 • EasyBus ya da National Express otobüsü ise 14 Pound ve yolculuk 1 saat 40 dakika sürmektedir.

TREN

Londra Havalimanı Tren Ulaşım

Trenler Londra’nın ana iş bölgesinde yer alan Liverpool Street istasyonuna kadar gidiyor ve bu yolculuk 45-50 dakika sürmektedir. Bilet fiyatı 19 Pound ve biletlerinizi online olarak veya Stansted havaalanı tren istasyonundaki bilet gişelerinden veya otomatik bilet makinelerinden alabiliyorsunuz.

İstasyon nerede ? ; Stansted havaalanı tren istasyonu yolcu terminalinin hemen altındadır ve asansörler veya yürüyen merdivenler ile kolayca erişilebilir. Trenler 05:30-00:30 saatleri arasında her 15 dakikada bir hizmet vermektedir.

NOT : Stansted Express treni kolay erişilebilir ve oldukça ucuz olmasına rağmen, sizi şehrin en ideal yerinde bırakmaz. Liverpool Street İstasyonu, Londra’nın ana iş bölgesinde yer alır, turistlerin ziyaret etmek istediği bir yer değildir ve çevresinde çok az otel bulunur. Bu nedenle konaklayacağınız yere ulaşmak için oradan başka bir tren, taksi veya otobüs kullanmanız gerekecektir. Bu yüzden bu havaalanından merkeze ulaşım için express trenler en iyi seçenek olmayabilir.

OTOBÜS

Londra Havalimanı şehir merkezi nasıl gidilir ?

Otobüsler ile şehir merkezine ulaşım için çok farklı seçenekler var. Bu yüzden otelinizin veya konakladığınız yerin tam olarak nerede olduğunu ve hangi otobüs duraklarına yakın olduğunu bilmeniz gerekiyor.

National Express otobüsü Victoria İstasyonu, Paddington İstasyonu ve Liverpool Street İstasyonuna giderken, easyBus ise Baker Caddesi‘ne gitmektedir. Easybus otobüsleri biraz daha ucuzdur, ancak bu otobüslerin National Express otobüslerine göre daha küçük, dar ve eski olduğunu unutmayın. Yolda kalmazsınız ancak konforlu bir ulaşım aracı olmayabilir.

Otobüsler ile şehir merkezine yolculuk ortalama 1 saat 40 dakika sürmektedir. Bilet fiyatları da genel olarak 14 Pound’tan başlar. (2 hafta önceden online olarak alacak olursanız, 6 Pound’a kadar bu biletleri bulabileceğinizi unutmayın)

Biletlerinizi Stansted havaalanındaki geliş salonunda National Express veya easyBus gişelerinden satın alabilirsiniz.

 • Stansteed Havaalanı’ndan merkeze otobüs biletinizi buraya tıklayarak online olarak satın alabilirsiniz.

TAKSİ

Londra Stansted Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Şüphesiz bu havaalanı için en konforlu ve en ideal seçimdir, ancak en pahalı olandır. Stansted Havalimanı’ndaki tüm taksiler siyahtır ve üstünde sarı “TAXI” işareti bulunur. Lisansları, arabanın arka tamponundaki bir plakta ve ön camdaki bir çıkartmada görülebilmektedir.

Yollar açık olduğu zamanlarda yolculuk 1 saat 25 dakika sürmektedir ve ortalama 120 Pound gibi bir ücret ödersiniz.

4.Londra Luton Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

Londra Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye’den Luton Havaalanı’na da birkaç havaayolu firmasının uçuşları bulunuyor. Bu havaalanına gidecek olursanız şehir merkezine buradan ulaşımın oldukça kolay olduğunu unutmayın.

 • Taksiler ile şehir merkezine ulaşım ortalama 80 Pound‘tur ve yolculuk süresi ise 1 saat 10 dakikadır.
 • En hızlı yöntem ise trenlerdir. 17 Pound gibi bir ücrete bu trenler ile şehir merkezine ortalama 35 dakika içerisinde ulaşabiliyorsunuz.
 • Biraz daha ucuz bir alternatif olan otobüslerle 1.5 saatte merkeze ulaşmak mümkün. Bilet fiyatları ise 13 Pound‘tan başlıyor. Yani tren biletleri ile arasında çok büyük fark olmadığından dolayı tercihinizi trenlerden yana kullanabilirsiniz.

5.Southend Havaalanından Merkeze Nasıl Gidilir ?

Londra Havaalanı'ndan Şehir Merkezi'ne Nasıl Gidilir ?

Türkiye’den çok istisna durumlarda uçabileceğiniz havaalanlarından biri de Southend Havaalanı‘dır. Bu havaalanından merkeze ulaşım için en ideal ve en hızlı yol her zamanki gibi trenlerdir. Trenler ile Liverpool Street İstasyonu’na ulaşıyorsunuz (Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu istasyon çevresinde pek fazla otel veya diğer konaklama birimleri yok. Ayrıca bu istasyon çevresi turistlerin tercih etmediği bir bölge. Konaklayacağınız yere gitmek için bu istasyondan tren, taksi veya otobüse binmeniz gerekmektedir).

Trenler 20 dakikada bir hareket etmektedir ve bilet fiyatı ise 18 Pound‘tan başlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SON OLARAK

London City Havaalanı’na, Türkiye’den uçuşların olmadığı gibi burası Avrupa’dan uçuşlar için de en az tercih edilen bir havaalanıdır. Çok yüksek bir ihtimalle uçağınız bu havaalanına inmeyecektir. Ancak olur da şans eseri Avrupa’dan bu havaalanına uçacak olursanız da, şehir merkezine ulaşım için sadece tren ve taksi seçeneğinizin olduğunu unutmayın. Tren bilet fiyatları 11 Pound ve yolculuk 20 dakika sürmektedir. Taksiler ise 45 Pound ve yolculuk ise 30 dakika sürmektedir.

Ayrıca Londra’da nerede konaklayacağınız da, havaalanından otelinize ulaşım için oldukça önemli. Eğer konaklayacağınız tesis Londra şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor ise, hemen her otobüsün ve trenin merkeze gittiğini unutmayın. Yani merkez dışında ucuz bir otelde konaklamak her zaman çok iyi bir seçenek olmayabilir, çünkü şehir merkezinden otelinize gitmek için pahalı taksi ücretleri ödemeniz gerekebilir veya saatlerce yürümeniz gerekebilir. Bundan dolayı, otelinizin tam olarak hangi bölgede olduğunu, otele en yakın metro ve otobüs duraklarının hangileri olduğunu da öğrenin. Stres yapmadan otelinize ulaşmak isterseniz de otelinizin ücretli havaalanı servisini kullanabileceğinizi de unutmayın.

Özetle Londra Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

Londra Havalimanı

Londra ziyaretinizde havaalanlarından şehir merkezine ulaşım için en ideal, en hızlı ve en popüler yöntemin Express trenler olduğunu unutmayın. Trenlerden daha iyi bir alternatif bulamayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bu trenler ile hangi istasyona gideceğinizdir. Çünkü bazı tren istasyonları otelinize, şehir merkezine uzak yerler veya hiç olmak istemeyeceğiniz yerlere gidebilmektedir.

Mesela Liverpool Street İstasyonu şehirde hiçbir turistin gitmek isteyemeyeceği bölgelerden biri. Çünkü çevresinde otel sayısı çok az, turistik yerlere ve merkeze yürüyerek buradan ulaşmak mümkün değil. Bu istasyona ulaşacak olursanız, buradan taksi veya bir başka tren ile konaklayacağınız yere veya şehir merkezine gitmeniz gerekmektedir. Bu yüzden tren seçimi yaparken mutlaka gidilen istasyonun otelinize yakınlığını kontrol edin.


Booking.com

OTEL HAVAALANI SERVİSLERİ

Eğer Londra’da 3, 4 veya 5 yıldızlı otellerde konaklamayı planlıyorsanız, otelinizin havaalanı servisi olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Çünkü bu servisler bazen ücretsiz bile olabilmektedir. Bazen ise, trenlerden biraz pahalı ve taksilerden biraz daha ucuz olabilmektedir. Ancak kapıdan kapıya bir sistem olduğundan ödeyeceğiniz ücrete değebilir.

Havaalanı servisi olan otellerin büyük bir bölümü lüks otellerden oluşuyor olsa da, bazı 2-3 yıldızlı otellerin de havaalanı servisleri bulunmaktadır. Otelinizi rezerve ederken de bu ayrıntıya da göz atılabilir.

Londra Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için bazı Shuttle Servis’lerin olduğunu unutmayın. Ancak bu Shuttle Servisler çoğu zaman saati belli olmadığı gibi, trenlere nazaran genel olarak pahalı olmaktadır. Yani en son tercih edilen bir yöntem olarak da düşünebilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR