Her semtin ayrı bir karaktere sahip olduğu Londra, kozmopolit yapısı ile her yıl milyonlarca turistin akın ettiği şehirler arasında. Dünyaca ünlü müzeleri, birbirinden güzel festivalleri, eşsiz gece hayatı, tarihi ve modern yapıları ile çok daha fazlasına sahip bu şehir için kapsamlı bir rehber hazırladık. Yeme içmeden gece hayatına ve konaklamaya, gezilecek yerlerden yapılacak turistik aktivitelere kadar işte detaylı Londra gezi rehberi…

Aşağıdaki Londra gezi rehberi için başlıklar ile ihtiyacınız olan bilgiye çok daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Londra Gezi Rehberi – Nerede Kalınır ?

Londra Gezi Rehberi - Nerede Kalınır ?

Londra’da konaklama için tercih edilebilecek birçok farklı bölge bulunuyor. Bu bölgeler arasında turistik yerlere ve merkeze yakınlığı ile öne çıkanlar ise ;

-South Bank Bölgesi ; Londra’nın en çok tercih edilen konaklama bölgesi olarak bilinir ve şehirdeki önemli cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yakın bir konumda bulunuyor. London Eye gibi şehrin önde gelen turistik yerlerine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan bu bölgedeki tüm otellere göz atmak için tıklayın ; South Bank Otellleri Bu bölgede otel önerisi olarak da ; 3 yıldızlı bir otel Assembly Hotel‘e, biraz daha lüks bir otel için The Z Hotel City adlı tesise ve 4 yıldızlı lüks Park Plaza Westminster Bridge London adlı otele göz atabilirsiniz.

-Mayfair Bölgesi ; Londra’nın en sessiz ve sakin bölgelerinden biri olarak bilinir ve turistik yerlere ulaşım, toplu taşıma araçlarıyla oldukça kolaydır. Birçok turistik cazibe merkezine yürüme mesafesinde olsa da, şehrin önde gelen yerlerine yürüyerek gitmek pek kolay değil. Bu yüzden toplu taşıma araçlarıyla aranız iyiyse ve biraz daha turist kalabalığından uzak olan bir bölgede konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgeye göz atabilirsiniz. Mayfair Bölgesi Otelleri. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ; 3 yıldızlı bir otel olan Sonder — Maddox Suites adlı tesise veya 4 yıldızlı The Chesterfield Mayfair adlı tesise göz atabilirsiniz.

-Soho Bölgesi ; Daha çok gece hayatına yakın olmak isteyen turistlerin tercih ettiği bir bölge. Londra’daki popüler barların ve gece kulüplerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olan bu bölge, diğer iki bölgeye nazaran biraz daha ekonomik bir konaklama sunuyor. Soho Bölgesi Otelleri

-City Of London Bölgesi ; Burası Londra’nın kalbinin attığı yerlerden biri. Yani şehirdeki en merkezi bölge. Bu yüzden de bu bölgedeki otel ve diğer konaklama birimleri ciddi anlamda pahalı olabiliyor. İster 2-3 yıldızlı butik oteller isterseniz de 4-5 yıldızlı lüks otelleri bu bölgede bulabiliyorsunuz. Ancak kendi kategorisindeki en pahalı olan oteller olduğundan düşük bütçeli bir Londra gezisi planlıyorsanız bu bölgeyi es geçebilirsiniz. City of London Otelleri

Londra’da Gezilecek En Önemli 10 Yer

Londra’da gezip görülecek onlarca yer arasından öncelikle en popüler ve en çok ziyaret edilen 10 yerden bahsetmekte yarar var ;

1.Tower Bridge

Tower Bridge

Tower Bridge

Londra silüetinin ayrılmaz parçalarından biri olan Tower Bridge (Kule Köprüsü), Harry Potter ve James Bond filmleriyle ünlenmiş, Londra’nın en önemli tarihi yapıları arasında. Sunduğu eşsiz manzaranın yanı sıra, köprünün üzerindeki cam yolu ile eğlenceli dakikalar sunuyor . Köprünün üzerinden Thames Nehri’nin en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz gibi, makine dairesini de ziyaret edebilirsiniz.

Yazının Devamı ; Tower Bridge

2.St Paul Katedrali

St Paul Katedrali

St Paul Katedrali

Londra’nın en ünlü yapıları arasında olan St Paul Katedrali’nin tarihi 17. yüzyıla kadar uzanıyor. Tarihinde birçok önemli olaya sahne olmuş bu dini yapı, birçok galerisi ve birbirinden değerli sanat eserleriyle her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

Yazının devamı ; St Paul Katedrali 

3.Hyde Park

Hyde Park

Hyde Park

Şehirdeki en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri olan Hyde Park, yılın belirli dönemlerinde yapılan konserleri ve festivalleriyle ünlü olsa da bu parkta yapılacak birçok turistik aktivite de bulunabilir. Heykeller, anıtlar, çeşmeler ve bir göle ev sahipliği yapan parkta göl turuna çıkmayı da unutmayın.

4.Big Ben Saat Kulesi ve Parlemento Evleri

Big Ben Saat Kulesi ve Parlemento Evleri

Big Ben Saat Kulesi ve Parlemento Evleri

Londra’nın sembolik eserlerinden biri olan Big Ben ve Parlemento Evleri, şehirdeki en çok ziyaret edilen tarihi yapılar arasında. Kule, turist ziyaretine açık olmasa da Parlemento Evleri (Westminster Sarayı) ziyarete açık. Burada, Avam Kamarası’ndaki toplantıları canlı olarak izleyebilir, sarayın birçok bölümünü görebilir ve tarihi eserlere göz atabilirsiniz.

Yazının devamı ; Westminster Sarayı (Parlamento Evleri)

5.Londra Kalesi

Londra Kalesi

Londra Kalesi

Londra Kalesi, birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan bir kompleks. Her ne kadar Londra Kalesi olarak biliniyor olsa da, bir kraliyet sarayı, infaz yeri, hayvanat bahçesi ve cephanelik olarak hizmet vermiş binalarıyla, Londra’nın dramatik tarihi hakkında farklı bir bakış açısı sunan bir komplekstir.

İşkence ve infaz hikayeleriyle ünlü bu kompleks de, şehirdeki en önemli cazibe merkezleri arasında.

Yazının devamı ; Londra Kalesi

6.Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı

Daha çok askerlerin nöbet değişimi ile turistlerin ilgisini çeken yerlerden biri olan Buckingham Sarayı da görülmeye değer. Saray, birbirinden değerli tarihi eserler ve ziyaretçiye açık olan odaları ile de ünlüdür. Nöbet değişimlerini izlemek isterseniz de sabah 10.30’da sarayın girişinde olmanız yeterli olacaktır.

7.Trafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı - Londra Gezi Rehberi

Trafalgar Meydanı

Şehirdeki birçok önemli yapıya ve turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapan bu meydanın tarihi 1832 yılına kadar uzanıyor. Şehirdeki önemli festivallerin merkezi olarak bilinen bu meydanda Nelson Sütunu, St. Martin-in-the-Fields Kilisesi ve Londra Ulusal Galerisi gibi birçok önemli turistik yapıyı görebilirsiniz.

Yazının Devamı ; Trafalgar Meydanı

8.British Müzesi

British Müzesi – kaynak ; flickr / Henry Burrows

Londra’da ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek müzelerden biri ollan British Müzesi, 1753 yılında kurulmuş ve o zamandan beri 2 milyonluk insan tarihine odaklanıyor. Mısır Mumyaları ve Rosetta Taşı gibi birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan bu müze de, Londra’da olmazsa olmazlardan.

Yazının devamı ; British Müzesi

9.London Eye

London Eye

London Eye

Londra’nın en sembolik yapılarından biri olan London Eye, şehrin eşsiz manzarasını sunan bir dönme dolap. Genelde aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip olduğundan, saatlerce bekleyebileceğiniz uzun kuyruklar oluşabiliyor. Dönme dolabın kendi sitesinden birkaç gün öncesinden biletinizi alarak uzun kuyruklara girmeden de London Eye deneyimi yaşayabilirsiniz.

Daha fazla bilgi ; London Eye

10.Oxford Caddesi

Oxford Caddesi – kaynak ; flickr / mark walley

Londra’da alışverişin en güzel adresi olan Oxford Caddesi, birbirinden lüks mağazaları, kafeleri, restoranları ve barlarıyla turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden. Cadde üzerinde bulunan mağazalar genel olarak üst düzey olsa da, daha uygun fiyatlı birçok yerel mağaza da bulunabilir.

Londra’ya Ne Zaman Gidilir ? 

Londra’yı ziyaret için en ideal zaman Mart-Mayıs ayları arasıdır. Bu aylarda Londra parkları çiçek açtığı gibi havalar çok sıcak veya çok soğuk olmamaktadır. Ayrıca okulların tatil olduğu haziran, temmuz ve ağustos aylarındaki aşırı yoğun öğrenci ve turist trafiğine sahip olsa da, Londra’nın en yüksek sezonudur.

Londra, yaz aylarında çok kalabalık oluyor. Özellikle müzeler, turistik yerler ve London Eye gibi yerler için 1 saatten fazla bir süre kuyrukta bekleyebiliyorsunuz. Bu yüzden, havaların çok soğuk veya sıcak olmadığı Mart-Mayıs ayları Londra’yı ziyaret için en ideal zamandır. Ayrıca otel fiyatları da yaz aylarında ciddi anlamda pahalı olabiliyor, özellikle şehir merkezine yakın bir otelde konaklamak, bu aylar arasında konaklamak pek de kolay olmuyor.

Londra’da Ne Yenir, Nerede Yenir ?

Londra Gezi Rehberi

Londra gezi rehberi için en önemli konulardan biri de yeme içme. Londra’da yemek kültürü, İngiliz yemeklerinin yanı sıra Hint, İspanyol ve İtalyan gibi uluslararası yemek mekanlarının eklektik bir karışımına sahip.

Londra’nın en ünlü ikilisi şüphesiz Fish&Chips (Balık ve Patates Kızartması). Londra’yı ziyaret eden her turistin mutlaka denediği bu ikili, İngilizlerin en çok sevdiği yemekler arasında. 150 yıllık bir tarihi olan Balık ve patates kızartmasını şehirde birçok bar&restoranda bulmak da mümkün.

Londra’da Yemeden Dönmeyin

 • English Breakfast (İngiliz Kahvaltısı) ; İngilizlerin kendine özgü yemekleri yok denecek kadar az. Buradaki yemeklerin çoğu uluslararası restoranlardan oluşuyor. Ancak İngiliz Kahvaltısı, güne başlangıç için denenebilecek şeylerden. Tarihi 1300’lü yıllara kadar giden bu kahvaltı, yumurta, sosis, kızarmış domates, siyah muhallebi, kuru fasülye, mantar ve tosttan oluşuyor ve İngiliz çayı ile servis ediliyor. Bizim Türk kahvaltısının eline su dökemese de, Londra’da güne başlangıç için düşünülebilir.
 • Salf Beef Beigels ; Suda pişirilmiş sığır etinden yapılan sandviç. Gayet lezzetli ve popüler.
 • Türk Yemekleri ; Evet Londra’da bizim yemekler de oldukça popüler. Özellikle gecenin geç saatlerinde otele dönen turistlerin veya İngilizlerin dürüm salonlarına akın ettiği bir gerçek. En güzel kebap salonlarını Londra’nın en hareketli bölgesi olan Soho’da bulabilirsiniz.
 • Nando’s ; Tavuktan yapılan aklınıza gelebilecek her şeyi Nando’s da bulabilirsiniz. Dünyanın yüzlerce yerinde bulunan bu zincir en çok Londra’da popüler. Biraz pahalı olsa da, denemeye değer.
 • Chichken Tikka Masala ; Hint yemeği ama sanki bir İngiliz yemeğiymiş gibi yere göğe sığdırılamayan tavuktan yapılan bir tür yemek. Yanında pilav ve bazlama tarzı ekmek ile servis edilir. Şehirdeki Hint restoranlarının büyük bir bölümünde bulunabilir.
 • Craft Beer ; Londra’da içilecek en popüler içkilerden. El yapımı bir biradır ve şehirdeki barların ve restoranların büyük bir bölümünde bulunabilir.
 • Cin & Tonik ; Londra’nın, hatta İngiltere’nin olmazsa olmaz içkilerinden.

Londra Gezi Rehberi ; Londra’da Ulaşım

Londra Gezi Rehberi ; Londra'da Ulaşım

Londra gezi rehberi için önemli konulardan bir diğeri de ulaşımdır. Şehir içerisinde ”Tube veya Underground” metro olarak bilinir. Nedense metro demezler. Metro bilet ücretleri ise 2.90£’dan başlar ve şehirdeki hemen hemen tüm turistik noktalara metrolar ile rahatlıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Gitmek istediğiniz yer Londra’nın merkezine ne kadar uzak olursa, bilet fiyatı da aynı oranda artmaktadır.

Eğer Londra’da 1 günden fazla konaklamayı planlıyor ve toplu taşıma araçlarını çok sık kullanmayı planlıyorsanız, London Oyster Card almayı da düşünün derim. Bu karta para yükleterek Londra’da ulaşım için metro, otobüs ve trenleri çok daha uygun fiyata kullanabiliyorsunuz.

TAVSİYE ; Londra’da toplu taşıma araçlarına çok az ihtiyacınız oluyor. Eğer gitmek istediğiniz turistik yerlerin hangi bölgelerde olduğunu biliyorsanız, şehri bölge bölge gezebilirsiniz. Mesela aynı gün Kensington Sarayı, Hyde Park ve Notting Hill veya Londra Kalesi, St Paul Katedrali ve Tate Modern – Millennium Köprüsü ile birlikte görülebilir.

Şehir, yürüyerek kolay gezilebilecek olduğundan yeteri kadar zamanınız varsa, toplu taşıma araçlarını mümkün olduğunca az kullanın deriz.

Londra Kaç Günde Gezilir ?

Londra Gezisi

Kaynak ; flickr / Metro Centric

Londra için 3 günlük bir süre yeterli oluyor. Fakat daha uzun süre bu şehirde konaklayacak olursanız, yapacak birçok aktivite ve görülecek daha çok sayıda turistik yer bulabilirsiniz.

Londra, günübirlik gezilecek şehirlerden değil. Çok fazla detaya ve müzeye sahip olan şehirde çoğu cazibe merkezi de ücretsiz. Bu yüzden en azından ücretsiz olan cazibe merkezlerini görmeli, bunun için en azından 2 gününüzü, ideal olarak 3 gününüzü bu şehir için ayırmalısınız.

Londra Gezi Rehberi ; Londra’ya Nasıl Gidilir ?

foto kaynak ; flickr / Pedro Szekely

Londra’ya uçak ile Türkiye’den hemen hemen her gün sefer bulunuyor. Londra’da 6 farklı havaalanından 5 havaalanına Türkiye’den uçuşlar da bulunmaktadır. Genelde Heathrow, Gatwick ve Luton havaalanları tercih ediliyor olsa da yine de tüm havaalanlarına göz atarak daha uygun olan uçuşlarda bulunabilmektedir.

Londra Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için genelde metrolar tercih edilir. Otobüsler ve taksiler trafikten dolayı en son tercih edilen seçeneklerdir. Londra Havaalanı’ndan Şehir Merkezine ulaşım adlı yazımızda şehirdeki 5 havaalanından en kolay ve en uygun merkeze nasıl gidileceği konusundaki tavsiyelerimize de göz atabilirsiniz.

Londra Gezi Bütçesi

foto kaynak ; flickr / Pedro Szekely

Londra’yı kiminle ziyaret ettiğiniz ve ne kadar süre konaklayacağınıza göre Londra için farklı bütçelerden bahsetmek mümkün.

Londra’da otellerde konaklamayı planlıyorsanız ortalama otel fiyatlarının gecelik 130€ olduğunu unutmayın. Tabii daha ekonomik bir konaklama da mümkün. Londra’da çok sayıda hostel seçenekleri var. Eğer daha önceden hostel deneyiminiz varsa, mutlaka Londra’da hostelde konaklamayı düşünün derim.

Londra’da ortalama hostel ücretleri gecelik 22€ (Dorm odalar – tek kişi). Ayrıca bazı hostellerde kahvaltı da dahil. Basit bir kahvaltı olsa da, yine de kahvaltıyı geçiştirmek için iyi bir seçenek olabilir.

Londra’da yapılan birçok analize göre 7 günlük bir seyahatin ortalama fiyatı 1500$. Yani günlük yaklaşık 250€ gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerektiği söylenir. Fakat bir çift olarak Londra’yı ziyaret etmiş olmamıza rağmen, günlük her şey dahil 190€’ı aşmadık. Tabii bu öğle ve akşam yemeklerini nerede yediğinizden, ne yediğinize göre ciddi anlamda değişebiliyor. Çünkü Londra’da yemek fiyatları ciddi anlamda pahalı olabiliyor.

Eğer çift olarak Londra’yı ziyaret ediyor ve 3 yıldızlı bir otelde konaklamayı planlıyorsanız ;

 • Konaklama için gecelik en azından 120€ (Şehre birkaç km uzaklıkta 70€’ya kadar oteller veya hosteller de bulunabilir).
 • Kahvaltı için 2 kişilik en azından 30-45€ ve akşam yemeği için en azından 45-70€ ayırmanız gerekir. Biz öğle yemeğini geçiştirmiştik. Fakat öğle yemeği için en azından bir 50€ ayırmak gerek.
 • Şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümü ücretsiz. London Eye, Westminster Sarayı veya diğer ücretli turistik noktaları da görmeyi planlıyorsanız en azından 100-150€ ayırın.
 • Toplu taşıma araçlarına çok fazla ihtiyacınız olmuyor, ancak yürümeyi seven biri değilseniz en azından günlük 20€ (2 kişi), toplu taşıma araçları için ayırmak gerek.

Londra’da hostelde dahi konaklasanız, 2 kişi şehri ziyaret ediyorsanız en azından 100€ günlük harcarsınız. Bu 100€’ya sigara, alkol veya turistik cazibe merkezi dahil değil ve çok kötü şartlarda 100€. Ortalama gecelik ise en azından 180€’yu gözden çıkarın derim.Booking.com

İLGİLİ YAZILAR