Londra’da ne yapılır ? Londra’da yapılacak şeyler nelerdir ? gibi sorulara her turist gibi cevap vermek gerekirse; Big Ben, Tower Bridge, Londra Kalesi ve London Eye gibi ünlü yerlerden bahsetmek mümkün.

Ancak Londra, bu süper turistik cazibe merkezlerinden çok daha fazlasını sunuyor. Birbirinden renkli ve sevimli sokakları, hareketli caddeleri, instagram fotoları için güzel spotlar ile biraz daha renkli ve farklı bir Londra gezi planı yapmak mümkün.

Yılın her dönemi aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip olan Londra, 2 veya 3 günde çok rahat bir şekilde gezilebilecek şehirlerden olsa da, bu şehirde yapılacak turistik aktiviteleri ve görülecek yerleri birkaç güne sığdırmak da pek kolay olmuyor.

Aşağıdaki listede Londra’nın en turistik yerlerini bulabileceğiniz gibi, çok az turistin ziyaret ettiği fakat şehrin en güzel yerleri arasında olan noktaları da bulabilirsiniz…

Londra’da Yapılacak Şeyler Listesi

Londra’da yapılacak turistik aktivitelerin büyük bir bölümü şehir merkezi çevresinde toplanıyor olsa da, finans bölgesi, Notting Hill, Westminster, Soho, Bloomsbury ve Covent Garden gibi bölgeler de, şehirdeki popüler aktivitelerin toplandığı bölgeler arasında.

Her semt/bölge birbirinden farklı turistik ve tarihi yerlere ev sahipliği yapıyor ve bu bölgelerin çoğu birbirine yakın bir konumda bulunur. Bu yüzden Londra gezisi için bir rota oluştururken bölgeler de takip edilebilir.

1.Instagram İçin Neal’s Yard’da Poz Verin

Neal's Yard - Londra da Yapılacak Şeyler

Neal’s Yard

Londra’nın en kısa caddelerinden biri olan Neal’s Yard, daha çok Instagram fotoları için tercih ediliyor.

Londra’nın bu güzel caddesi boyunca birbirinden farklı konseptteki dükkanları da bulabiliyorsunuz. İster tatlı bir şeyler için bir hoş bir mekana girebilir isterseniz de saatlerce instagram fotoları için poz verebilirsiniz. Burası Londra’nın en sevilen ve en renkli yerlerinden biri. Mutlaka listenize ekleyin.

  • En yakın Metro istasyonu ; Covent Garden

2.Leadenhall Market’te Fotoğrafçı Yönününüzü Keşfedin

Leadenhall Market

Leadenhall Market

Londra’nın merkezinde, finans bölgesinde bir pazar olan Leadenhall Market, Arnavut kaldırımlı sokakları ile birlikte yeşil, krem ​​ve bordo boyalı süslü çatısıyla dikkat çekiyor. Fotojenik yapısıyla turistlerin ilgisini çeken bu pazar, çok turistik bir yer olmadığından dolayı yoğun turist trafiği stresinden uzak bir ziyaret gerçekleştirebiliyorsunuz.

Leadenhall Market, başta Harry Potter olmak üzere birçok film için fon oluşturmuş yerlerden biri olarak biliniyor. Taze çiçeklerin ve yiyeceklerin satıldığı bu pazarı güzel bir öğle yemeği için de düşünebilirsiniz.

Pazar çevresinde birbirinden hoş ve şehrin önde gelen restoranlarından bazılarını bulmak da mümkün. Bu pazar yakınındaki popüler restoranlara Tripadvisor üzerinden de göz atabilirsiniz.

3.Meşhur Kırmızı Telefon Kulubesi ile Fotoğraf Çektirin

Meşhur Kırmızı Telefon Kulubesi

Bu kırmızı telefon kulübelerini Londra’nın birçok yerinde görebiliyorsunuz. Fakat bunun için en ideal yer Westminster’da bulunan ”Great George Street”tir (Büyük George Caddesi).

Instagram fotoğraflarının vazgeçilmezi olan bu kırmızı telefon kulübeleri ile Büyük George Caddesi üzerinden ”Big Ben Saat Kulesi” arka planlı güzel fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz.

4.Başınızı Döndürecek Tulip Stairs’i Görün

Tulip Stairs

Londra’daki gizli mücevherlerden biri de, fotojenik yapısıyla turistlerin beğenisi kazanmış bir yer olan Tulip Stairs adlı sarmal merdivenlerdir (Lale Merdivenleri). Greenwich’te ”Kraliçe Sarayı”nda yer alan bu merdivenleri görmek Londra’da yapılacak en güzel şeyler arasında.

Merdivenler ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bir saray olan Kraliçe Sarayı içerisinde bulunuyor.

Bu süslü lale merdivenleri, mimari bakımdan ülkenin en iyi yapıları arasında gösteriliyor. Ayrıca Büyük Britanya’da inşa edilen ilk geometrik kendinden destekli spiral merdiven olma ayrılacağına da sahip.

5.Londra’nın En Şık Pub’ına Uğrayın ; The Churchill Arms

The Churchill Arms

The Churchill Arms

Batı Londra’da Kensington Kilise Caddesi üzerinde bulunan bu harika pub, daha çok genç turistlerin ziyaret ettiği yerlerden biri olarak biliniyor olsa da, her yaştan turistin mutlaka göz atabileceği Pub’lardan biri diyebiliriz.

Mevsime ve büyük etkinliklere göre (Dünya kupası, Noel zamanı gibi) farklı şekilde dekore edilen The Churchill Arms, her zaman oldukça fotojenik. Bu yüzden de turistlerin popüler Instagram spotlarından biri.

Tayland yemeklerini bile bulabileceğiniz bu pub, çarpıcı çiçek aranjmanları ve yeşilliklerle süslü olduğundan kaçırmak imkansız. Ayrıca bar ziyaretinizden hemen sonra ”Campden Street”i keşfetmeyi de unutmayın. Bu cadde, Londra’nın günlük yaşamını görebileceğiniz en güzel yerler arasında.

  • En Yakın Metro İstasyonu ; Notting Hill (Bu istasyondan Pub’a 5 dakika içerisinde yürüyerek gidilebilir)

6.Küçük Venedik’te Kanal Turu Yapmayı da Unutmayın

Little Venice (Küçük Venedik)

Little Venice (Küçük Venedik)

Londra’nın en güzel yerlerinden biri olan Little Venice (Küçük Venedik), daha çok kanal turlarıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Küçük Venedik olarak anılan yer, Regent Kanalı’nın Büyük Birlik Kanalı ile buluştuğu yer. Bu yerdeki küçük su yolu ise, Little Venice olarak biliniyor.

Burası Londra’nın gizli mücevherlerinden biri. Çünkü pek çok turist bu bölgenin varlığından bile haberdar değil. Fakat son zamanlarda giderek artan popülaritesi sayesinde, çok kısa zamanda her turistin listesine ekleyebileceği yerlerden biri olacağı aşikar.

Kanal turu yapmak istemezseniz, Regent Parkı ve Londra Hayvanat Bahçesi‘ni keşfetmek için kanal kenarlarında güzel bir yürüyüşe de çıkabilirsiniz.

7.Güzel Bir Kek İçin Peggy Porschen’i Ziyaret Edin

Peggy Porschen - Londra da Yapılacak Şeyler

Peggy Porschen

Londra’nın Belgravia semtinde bulunan Peggy Porschen Parlour’un renkli dış cephesiyle kesinlikle Londra’nın en güzel mekanlarından biri. Daha çok kekleri ve pastaları ile ilgi görüyor olsa da, kahve, çay veya güzel bir şarap için de uğrayabileceğiniz mekanlardan. Hiçbir şey yiyip içmeseniz dahi, Londra’nın en ünlü bu cafesini zamanınız varsa mutlaka ziyaret edin. Instagram fotoğrafları için güzel spotlardan olabilir.

Pembe renkteki bu sevimli cafe, Londra’nın en havalı ve en popüler caddelerinden biri olan ”Ebury Street”te bulunuyor. Eğer bu cafeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, birbirinden hoş ve güzel butiklere, kafelere ve restoranlara ev sahipliği yapan Ebury Caddesi’ni de mutlaka görün deriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Londra’da Nerede Kalınır ? (Şehirdeki en popüler ve en merkezi konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel önerilerini bulabilirsiniz)

Londra Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım  (Şehirdeki 5 havaalanından şehir merkezine ulaşım hakkında detaylı bilgiler)

8.Aynı Yerde Fakat Farklı Zamanlarda Olabileceğiniz Greenwich Meridyeni’ni Ziyaret Edin

Greenwich Meridyeni

Greenwich Meridyeni

Greenwich Meridyeni veya Baş Meridyen, dünyayı doğudan batıya ayıran gerçek çizgidir. Tıpkı, Ekvatorun kuzeyi güneyden ayırdığı gibi.

Sıfır derece boylamını gösteren hayali bir çizgi olan Greenwich Meridyeni, dünyadaki her zaman diliminin başlangıç noktası olarak da bilinir. Bu çizgiyi Greenwich Park’taki Londra Kraliyet Konservatuarı’nda bulabilirsiniz. Londra’da yapılacak farklı bir şey arıyorsanız, Greenwich Meridyeni aradığınız şey olabilir.

9.Londra’nın Muhteşem Manzarasını Sky Garden’dan Seyredin

Sky Garden - Londra'da yapılacak şeyler

Sky Garden

Londra’da ne yapılır ? sorusuna en güzel cevaplardan biri de, Sky Garden‘den Londra’nın eşsiz manzarasını izlemek olabilir. Daha çok İngiliz halkı tarafından tercih edildiğinden Londra’nın gizli mücevherlerinden biri diyebiliriz.

Sky Garden 3 katlı ve 360 derecelik bir Londra manzarası sunuyor. Buranın en güzel yanı ise girişlerin ücretsiz oluşudur (Online olarak rezervasyon şartıyla). Her gün sınırlı sayıda bilet olduğundan dolayı, en azından 3-4 gün öncesinden yerinizi ücretsiz olarak ayırdığınızdan emin olun. Tabii şansınızı biletsiz olarak da deneyebilirsiniz, fakat bu şekilde içeriye girebileceğiniz konusunda hiçbir garanti olmadığını da unutmayın.

İçeride titizlikle düzenlenmiş bir botanik bahçesi bulacaksınız. Yemek için 3 lüks restoran (Aşırı Pahalı), bir şeyler içmek için de 2 bar (Pahalı) ve tabii ki eşsiz bir Londra manzarası.

10.Brick Lane Caddesi’nde Sokak Sanatını Keşfedin

Brick Lane Caddesi

Brick Lane Caddesi

Pazar ve ”Köri Evleri” ile bilinen Brick Lane Caddesi, Londra halkının tekstil ürünlerini satın almak için tercih ettiği yerlerden biri olarak da bilinir. Burası, Londra’nın en fotojenik caddelerinden biri olduğu gibi en renkli caddesi olarak da biliniyor. Birbirinden farklı ve anlamlı duvar resimleriyle en iyi şekilde süslenmiş olan bu caddede şirin bir restoran olan Blanchette East adlı mekanda bir öğle yemeği de düşünülebilir.

Antika dükkanlarını da bulabileceğiniz Brick Lane Caddesi, doğu Londra’nın en iyi bilinen caddesi. Bu renkli caddedeki sokak sanatını görmek Londra’da yapılacak şeyler arasında oldukça popüler.

11.Kyoto Garden’da Güzel Fotoğraf Kareleri Yakalayın

Kyoto Garden - Londra da Ne Yapılır

Kyoto Garden

1990’ların başında kurulmuş olan Japon esintili Kyoto Bahçeleri, Kensington ilçesinde Holland Park’ın ortasında bulunuyor. Japonlarla Büyük Britanya halkı arasındaki ilişkiyi anan bir armağan olan bu bahçeler, hem Londra’nın kalabalık caddelerinden soyutlanmak hem de güzel fotoğraf kareleri yakalamak için ideal spotlardan olabilir.

Bu bahçelerde şelaleler ve göletler arasında dolaşan tavus kuşlarını görebilir veya mayıs ayında Londra’yı ziyaret ediyorsanız, kiraz çiçeklerini de en iyi halinde görebilirsiniz. Ayrıca bahçelere giriş ücretsiz ve bahçeler gün batımından yarım saat öncesine kadar açık.

12.Londra’nın En Ünlü ve Eski Pazarı Olan Borough Market’i Görün

Borough Market - Londra da Yapılacak Şeyler

Borough Market

Londra’nın sunduğu tüm mutfak harikasını deneyimlemek için güzel yerlerden biri olan Borough Market, Tower Bridge ve The Shard’ın hemen yanında güzel ve merkezi bir konumda bulunuyor.

Londra’da yemek denince akla ilk gelen yerlerden biri olan bu pazar içerisinde birbirinden farklı mutfaklara sahip mekanları bulabiliyorsunuz. Meyve ve sebzelerin de satıldığı bu pazar aç olmasınız bile kesinlikle görülmeye değer yerler arasında diyebiliriz. Özellikle Londra halkının günlük yaşamını merak ediyorsanız.

13.Dünyaca Ünlü Baker Street’i Görün

Baker Sokağı

Baker Sokağı – Sherlock Holmes Müzesi

Baker Sokağı olarak da bilinen Baker Street, Londra’nın en havalı ve en popüler caddelerinden biri olarak bilinir. Burası, Dedektif Sherlock Holmes‘un evi olarak bilinen yerdir. Caddede bulunan 221b‘deki Sherlock Holmes Müzesi ise bu ünlü karaktere övgü olmasıyla amacıyla kurulmuş.

Ayrıca burada bulunan ”Metropolitan Hattı” dünyanın en eski yeraltı demiryolu olduğu söylenmektedir. Ünlü dedektif Sherlock Holmes’un yaşadığı yeri merak ediyorsanız ve bu ilginç müzeyi ziyaret etmek isterseniz Baker Street’i de listenize ekleyebilirsiniz.

14.Millennium Köprüsü’nden St Paul Katedral Manzaralı Fotoğraflar Çekin

Millennium Köprüsü

Millennium Köprüsü

Farklı açılardan fotoğraf çekmeyi kolaylaştırmasıyla ünlü olan Millennium Köprüsü, bir ucunda St Paul Katedrali‘nin, diğer ucunda ise Tate Modern Müzesi’nin manzarasına sahip. 325 metre uzunluğundaki bu köprü, henüz yeni denebilecek Londra köprülerinden biri. 2000 yılında açılmış olan köprü, Tate Modern’i St Paul Katedrali’ne bağlıyor.

15.Chinatown’u ve Wardour Caddesi’ni Görün

Chinatown

Chinatown

Chinatown’u görmek, ucuz restoranlarında yemek yemek veya birkaç imitasyon Çin malı ürün almak da Londra’da yapılacak şeyler arasında oldukça popüler. Ancak Wardour Caddesi’ni çoğu turist es geçmektedir.

Chinatown kapısı yakınındaki Wardour Caddesi, doğu ve batı kültürlerinin en güzel şekilde harmanlaştığı yerdir ve bu Çin Mahallesi’nin geneline göre biraz daha farklı bir atmosfere sahip. Bu caddeyi görmeseniz dahi, en azından Chinatown’u gördüğünüzden ve ucuz restoranlarında güzel bir akşam yemeği yediğinizden de emin olun deriz.

16.Notting Hill’i ve Çevresini Dolaşın

Portobello Road Market

Portobello Road Market – Notting Hill

Notting Hill, Londra’nın en güzel ve en popüler bölgelerinden biri. Burası Londra’da en çok fotoğraf çekebileceğiniz yerlerden biri olabilir. Ayrıca bölge, birbirinden popüler cafelere ev sahipliği yapmasıyla da hem yerel halkın hem de turistlerin favorileri arasında. Özellikle bir mekan tavsiyesi isterseniz de, Farm Girl Cafe veya Biscuiteers düşünülebilir.

Notting Hill metro istasyonunun hemen arkasında renkli cephelerle dolu olan bu mahallede daha fazla zaman geçirmek isterseniz de Hillgate Place, Hillgate Street, Farm Place, Uxbridge Street adlı sokaklara mutlaka göz atın derim. Son olarak antikalara merakınız varsa, dünyanın en büyük antika pazarlarından biri olarak bilinen ”Portobello Road Market” de ziyaret edilebilir.

17.The Shard’dan Londrayı Seyredin

The Shard - Londra da Ne Yapılır ?

The Shard

Londra’da yapılacak şeyler arasında oldukça popüler olan aktivitelerden biri de ”The Shard” adı verilen gökdelenden Londra’yı seyretmektir. Londra’nın eşsiz manzarasını sunan birçok yer olmasına rağmen bu gökdelenin sunduğu manzara dillere destan.

309 metre yüksekliğinde 95 katlı bu bina 2012’de açılmış ve o günden beri Londra’nın en güzel manzara izleme yerlerinden biri olarak ün yapmış. Giriş ücretsiz olmasa da, yeteri kadar bütçeniz varsa buradan manzara izlemek de Londra’da yapılacak en güzel şeylerden biri olabilir.

18.King Street’e Alışveriş İçin Gidin

King Street - Kral Caddesi Londra

King Street

Londra’nın en iyi ve en renkli alışveriş caddelerinden biri olan King Street, Covent Garden Market’e kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Covent Garden Market’in hemen yanından başlayan ve Garrick Caddesi’ne kadar giden bu alışveriş caddesi Londra halkının olduğu kadar turistlerin de favori yerlerinden biri.

Dünyaca ünlü markaları bulabileceğiniz gibi, yerel üreticilere ait birçok mağazayı, restoranları, barları ve kafeleri de cadde üzerinde bulmak mümkün.

  • En Yakın Metro Durağı: Covent Garden

19.Piccadilly Circus 

Piccadilly Circus 

Piccadilly Circus

Piccadilly Circus, Londra’nın en hareketli ve en ünlü kavşağı ve Piccadilly caddesi ise Londra’nın turistler arasında en çok ziyaret edilen caddelerinden biri olarak bilinir. Kavşağın bulunduğu yer, Londra’da gezilecek yerler bakımından popüler olan noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde. Ayrıca birbirinden güzel ve tarihi yapılara ev sahipliği yapan Trafalgar Meydanı’na da çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Bu kavşağı şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olarak düşünebilirsiniz. Kavşak çevresindeki restoranlar ve kafeler şehrin geneline göre pahalı olsa da, Londra’nın  en iyi restoranları arasında yer alan birçok mekanı da burada bulmak mümkün. Ayrıca Londra’da konaklama için de bu kavşak yakınları, turistik yerlere ve merkeze yakın olmak için düşünülebilir.

GELELİM LONDRA’DA KAÇIRILMAMASI GEREKEN GEZİLECEK YERLERE

Londra’ya yapılacak şeylerden önce veya sonra, şehirde mutlaka görülmesi gereken ikonik turistik cazibe merkezlerini görmeyi de unutmayın. Aşağıdaki 11 yer, Londra’nın olmazsa olmaz çekim merkezlerinden. Bu yüzden Londra’da 1 gününüz varsa bile, bu turistik noktaları görmeye çalışın derim.

20.London Eye

London Eye

London Eye

Londra’nın eşsiz manzarasını sunan popüler turistik noktalardan biri olan London Eye, şehir ziyaretini daha anlamlı hale getirmek isteyen her turistin mutlaka ziyaret ettiği yerlerden biri. İster dönme dolaba binerek eşsiz bir manzara seyredebilir, isterseniz de hemen dönme dolabın yanından hareket eden tekneler ile güzel bir nehir turuna çıkabilirsiniz.

London Eye adı verilen bu dönme dolap, şehirdeki en yoğun turist trafiğine sahip olan yerlerden. Bu yüzden de yılın her dönemi uzun kuyruklara girmek zorunda kalabiliyorsunuz. Akşama doğru veya sabah saatlerinde çok daha sakin bir ziyaret gerçekleştirebilir veya biletinizi online olarak dönme dolabın resmi web sayfasından satın alarak, ziyaret edeceğiniz günü ve saati seçerek uzun kuyruklara girmeden London Eye deneyimi yaşayabilirsiniz.

  • Daha fazlası için London Eye adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

21.British Museum

British Museum

British Museum

Londra’da ücretsiz olarak görebileceğiniz muhteşem bir yer mi arıyorsunuz ? o zaman British Museum‘a mutlaka göz atın derim.

Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bu müze (Bağış yapabilirsiniz) dünyanın önde gelen müzeleri arasında yer alıyor ve Londra’nın en kalabalık turistik yerlerinden biri.

1753 yılında kurulmuş olan bu müzenin en dikkat çekici eserleri 2 milyon yıldan fazla insan tarihini kapsıyor. Rosetta Taşı, Parthenon heykelleri ve Mısır mumyaları gibi dünyaca ünlü objeler müzenin en dikkat çeken eserleri arasında yer alıyor.

  • En yakın metro istasyonları ; Tottenham Court Road, Holborn, Russell Square
  • Daha fazla bilgi için British Müzesi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

22.Trafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı, Londra’daki birbirinden değerli turistik ve tarihi yapıların bazılarının bir arada bulunduğu oldukça popüler bir meydan. 1832-1838 yılları arasında Trafalgar Savaşı’nın zaferini kutlamak amacıyla inşa edilmiş olan meydan, Londra’daki birçok festivale ve etkinliğe ev sahipliği yapmasıyla da ünlü.

Meydanda görülebilecek birbirinden değerli tarihi ve turistik yerler ise ; Nelson Sütunu, St. Martin-in-the-Fields Kilisesi, Londra Ulusal Galerisi (Mutlaka görülmeli), Canada House (Kanada Evi) ve Admiralty Arch’tır (Amirallik Kemeri). Westminster’da oldukça merkezi bir konumda bulunuyor olmasından dolayı da, Londra’nın Covent Garden gibi önde gelen noktalarına da oldukça yakın.

23.Buckingham Sarayı’nda Nöbet Değişimini Seyredin

Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı‘nda Nöbet Değişimini seyretmek Londra’da yapılacak şeyler arasında en rağbet gören aktivitelerden biri olarak bilinir. changing-guard.com adlı resmi web sitesinde bu nöbet değişimlerinin hangi günlerde ve saatlerde yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Genellikle sabah saatlerinde 10:45 ve 11:00’de gerçekleşen bu nöbet değişimlerinden sonra zamanınız kalırsa, Buckingham Sarayı’nı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Nöbet değişimi şu şekilde gerçekleşir ;  Buckingham Sarayı Eski Muhafızları sarayın ön avlusunda saat 10.30’dan itibaren hazır olur ve 10: 45’da Aziz James Sarayı Eski Muhafızları’na katılır. Yeni Muhafız daha sonra Wellington Kışlası’ndan gelir ve müzik eşliğinde resmi bir törenle Eski Muhafızların sorumluluklarını üstlenir.

Buckingham Sarayı’na bakan nöbetçi Kraliçe’nin Muhafızı olarak adlandırılır ve Hanehalkı Bölümü Ayak Muhafızlarının aktif görevdeki askerlerinden oluşur. Muhafızlar geleneksel kırmızı tunikler ve ayı şapkaları giyerler. Turistler için oldukça popüler aktivitelerden biri olduğundan ve ücretsiz olarak bu nöbet değişimini izleyebileceğinizden, 10:45’de gerçekleşen bu töreni kaçırmayın deriz.

24.Londra Kalesi

Londra Kalesi

Londra Kalesi

Tower of London olarak da bilinen Londra Kalesi, aslında bir kompleks. Bu kompleks içerisinde ise, kraliyet sarayı, hapishane, infaz yeri, cephanelik ve hayvanat bahçesi olarak hizmet vermiş binalar ve araziler bulunuyor.

Uzun yıllardan beri Londra’nın popüler cazibe merkezlerinden biri olan Londra Kalesi, her yıl 2.5 milyondan fazla insanın, hapis, infaz, cinayet ve skandal hikayeleriyle dolu korkunç tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek için ziyaret ettiği yerlerden biri.

25.Big Ben Saat Kulesi

Big Ben Saat Kulesi

Big Ben Saat Kulesi

Londra’nın en ikonik tarihi yapılarından biri olan Big Ben ve Parlemento Evleri, yüzyıllardır şehrin en ünlü cazibe merkezlerinden biri olarak biliniyor. Parlemento Evleri, Westminster Sarayı olarak da bilinir ve Westminster Manastırı ile aynı şey değildir. Bu yüzden karıştırmamak gerek.

Parlemento Evleri (Westminster Sarayı), VIII. Henry’nin hükümdarlığı sırasında bir kraliyet sarayı ve konut olarak inşa edilmiş. 1547 yılında bina, İngiliz Parlementosu’na verilmiş ve o zamandan beri Parlemento’nun daimi yeri olmuş.

Westminster Sarayı’nın kuzeyinde yer alan Big Ben Saat Kulesi (Şimdilerde Elizabeth Kulesi olarak anılır) ise, 96 metre yüksekliğinde ve şehirde birçok önemli noktadan görülebiliyor. Ayrıca kule, dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saati içermesi bakımından da önemli.

Big Ben ve Westminster Sarayı’nı ziyaret etmek çok kolay olmuyor. Özellikle yaz aylarında Londra’yı ziyaret ediyorsanız uzun kuyruklar için hazırlıklı olun. Sarayın bölümlerini turlar ile ziyaret edebilir veya dışarıdan göz atıp geçebilirsiniz. Londra’da çok fazla zamanınız yoksa, saray ziyaretinin en azından 2 saatinizi alacağını da unutmayın.

26.Hyde Park

Hyde Park

Hyde Park

Hyde Park, Londra’da gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek bu park, yıl boyunca birçok festivale, etkinliğe ve konserlere ev sahipliği yapmasıyla da ünlü. Bahçeler, anıtlar ve saraylara ev sahipliği yapan park içerisinde yapılacak birçok turistik aktivite de bulunabilir.

Hyde Park’ın kuzeybatı kesiminde Diana Anıt Bahçesi, Kensington Sarayı, Kensington Bahçeleri ve Kraliçe Victoria ve Kral III. William heykelleri yer alıyor. Parkın güneybatı köşesinde ise, Albert Anıtı, Prenses Diana Anıt Çeşmesi ve Serpantin Galerisi bulunuyor.

Ayrıca park içerisinde bir de göl bulunuyor ve gölün kuzey tarafında da turistler arasında popüler yerlerden biri olan İtalyan Bahçeleri var.

27.St Paul Katedrali

St Paul Katedrali - Londra da Yapılacak Şeyler

St Paul Katedrali

St Paul Katedrali‘ni ziyaret etmek, Londra’da yapılacak şeyler arasında oldukça popüler olsa da, 20 Pound gibi bir ücret ödemek istemezseniz sadece dışarıdan mimarisine göz atmakla yetinebilirsiniz.

Londra’daki birçok önemli tarihi olayın odak noktası olmuş olan bu katedral, Birleşik Krallık’taki en büyük ikinci kilise binası ve Londra’nın en eski yapılarından biri olmasından dolayı da önemli.

St Paul Katedrali, tarihi MS 604 yılına kadar uzanan bir kilisenin bulunduğu yere 1675-1710 yıllları arasında inşa edilmiş.

Londra da Yapılması Gerekenler

St Paul Katedrali – kaynak ; flickr / Ștefan Jurcă

Günümüzde Şapel ve anıtlardan dini sanatlara, heykellere ve galerilere kadar birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan katedralin içerisini ziyaret edecek olursanız da, 560 basamak ile çıkabileceğiniz kubbeye de göz attığınızdan emin olun.

  • En yakın metro istasyonu ; St. Paul

28.Tower Bridge

Tower Bridge

Tower Bridge

Tower Bridge üzerindeki cam zeminden yürümek, Londra’da ne yapılır ? sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan. Hem adrenalin hem de eşsiz bir manzaraya sahip olan bu cam zemini ve makine dairelerini görmek ücretli. Ancak köprüden ücretsiz olarak geçebilir, Thames Nehri’nin eşsiz manzarasını da buradan seyredebilirsiniz.

Tower Bridge – kaynak ; flickr / Neil Howard

Tower Bridge, ilk olarak 1894 yılında inşa edilmiş ve o zamandan beri Viktorya Gotik tasarımı sayesinde Londra’nın en ikonik yapılarından biri olmayı sürdürüyor. Cam yürüyüş yoluna veya buharlı makine dairesine de göz atmak istiyorsanız, Tower Bridge Sergisi için önceden bilet almanız gerekmektedir.

  • En yakın metro istasyonu ; Tower Hill (7 dakika yürüme mesafesinde)
  • Daha Fazla bilgi için Tower Bridge adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

29.Oxford Caddesi

Oxford Caddesi

Oxford Caddesi

Avrupa’nın en işlek ve Londra’nın en popüler alışveriş caddesi olarak bilinen  Oxford Caddesi‘nde, mağazaların çoğu üst düzey butikler olsa da, her yıl 200 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor.

Oxford Caddesi, yüzyıllardır Londra’nın Batı Yakası‘nın kalbinden geçen ana arterlerden biri olmuş ve kökenleri Roma dönemine kadar uzanıyor. Yaklaşık 2.5 km uzunluğunda olan bu yaya caddesinde ve caddeye 5 dakika yürüme mesafesinde toplamda 500’den fazla restoran ve kafe bulunuyor. Yani Londra’da karnı acıkan veya bir şeyler içmek isteyen turistlerin veya yerel halkın mutlaka uğradığı yerlerden biri.

Oxford Caddesi – kaynak ; flickr / damien_walmsley

Alışveriş için olmasa da, Londra’nın bu popüler turistik caddesi yine de görülmeye değer. Kafeler ve restoranlar şehir ortalamasının az biraz üzerinde olsa da, şehrin en  popüler ve en iyi mekanları burada bulunabilir.

Eğer lüks bir otelde konaklayabilecek bütçeniz varsa, Londra’nın bu süper havalı caddesinin yakınlarında bulunan konaklama birimleri de tercih edilebilir. Hem turistik yerlere yakınlığı, hem de şehrin kalbinde olmasından dolayı burası da, şehirde konaklama için turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri.

30.Tate Modern

Tate Modern

Tate Modern

Londra da ne Yapılmalı

Tate Modern – kaynak ; flickr / its no game

Thames kıyısındaki eski Bankside Güç İstasyonunda yer alan bu müze, dünyanın dört bir yanından toplanmış olan birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapıyor. Cézanne, Bonnard, Matisse, Picasso, Rothko, DalÍ, Pollock, Warhol gibi ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan bu müzeye girişler de ücretsiz. Sırf bu yüzden bile ziyaret edilmeye değer yerler arasında diyebiliriz.


Booking.com

Daha başka Londra’da Ne Yapılır ?

Londra’da yapılacak şeyler ve görülecek yerler tabii ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat 2-3 günlük eşsiz bir Londra gezisi için, bu 30 yer arasından şehirdeki sürenize ve zevkinize göre güzel bir gezi rotası oluşturabilirsiniz. Son 11 yer, Londra’da mutlaka yapılması gereken şeyler ve ilk 19 yer ise çok fazla turistin bilmediği, fakat Londra gezinize renk katacak turistik aktivitelerden oluşmaktadır. Her turistin yaptığı gibi sadece turistik yerleri göreyim yeter diyorsanız, son 11 yer sanıyoruz sizin için yeterli olacaktır. Ancak Londra gezinize farklı bir anlam ve renk katmak istiyorsanız özellikle ilk 15 yapılacak şeyi listenize ekleyin deriz.