Londra‘nın birbirinden değerli turistik ve tarihi yerlerini bir oturuşta görebileceğiniz bir yer olan London Eye, şehrin muhteşem bir manzarasını sunuyor. Her yıl yaklaşık 5 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Londra’nın bu eşsiz dönme dolabı, 32 kapsülüyle ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunuyor. Aslında London Eye, tam olarak bir dönme dolap olarak kabul edilmiyor. 32 kapsülü olan ”Dirsekli Bir Gözlem Tekerleği” olarak da biliniyor.

Her kapsül yaklaşık olarak 10 ton ağırlığında ve 32 kapsül, Londra’nın birbirinden güzel 32 ilçesini temsil ediyor. Tabii dönme dolapta ”33” nolu kapsülü görünce biraz kafanız karışabiliyor. Fakat İngilizler için ”13” sayısı kötü şans getirdiğine inanıldığından dolayı 13 numara atlanmış. Bu yüzden de 32 kapsül olmasına rağmen 33 numaralı kapsül bulunuyor.

London Eye Hakkında Bilgiler

London Eye Londra

Londra’da yapılacak en güzel aktivitelerden biri bu dönme dolabın kapsüllerinden birine atlayıp şehrin eşsiz manzarasını seyretmek. Bunun için bir plan yapmanıza da gerek kalmıyor. Kapsüller içerisinde tüm farklı simge yapıları ve ilgi çekici yerleri işaret eden diyagramlar bulunuyor. Ayrıca bu kapsül içerisinde görebileceğiniz tarihi ve turistik yapılar hakkında İngilizce bilgiler alabilmek için dokunmatik ekranlarını da kullanabiliyorsunuz.

Lüks ve özel bir dönme dolap gezisi yapmayı planlıyorsanız bu kapsülleri grup olarak veya sadece sevgiliniz için kiralayabiliyorsunuz. Tabii böylesine farklı bir konfor için de ödeyebileceğiniz ücretlerin çok yüksek miktarlarda olabileceğini de unutmamak gerek.

TAVSİYELER

London Eye (Dönme Dolap)

  • London Eye’ı kış aylarında ziyaret etmeyi planlıyorsanız, uzun kuyruklar olmadığından dolayı ”Fast Track” bileti almak için zahmete girmenize değmeyecektir. Fakat yaz aylarında Londra’yı ziyaret ediyor ve yıllık 3.5 milyona yakın turistin ziyaret ettiği bu dönme dolapta eşsiz bir deneyim yaşamak istiyorsanız, biletlerinizi önceden ”Fast Track” olarak almanızda yarar var. (Fast Track, online olarak London Eye’ın kendi sitesinden alabileceğiniz bir bilet sistemi. Hangi gün ve saat kaçta dönme dolabı ziyaret edeceğinizi bu biletler ile seçebilirsiniz. Aksi takdirde uzun kuyruklara girmek zorunda kalabilirsiniz)
  • Kapsüllerde diğer turistler ile sıkış tıkış bir gezi yapmak istemiyorsanız dönme dolabı akşam saatlerinde 8 gibi ziyaret etmeyi deneyin.
  • Gündüz mü yoksa gece mi binsem bu dönme dolaba ? diye düşünüp duruyorsanız, hem gündüz hem gece 2 kez ziyaret edilebilecek kombineli biletler bulunuyor. Bütçenize uyuyorsa akşam saatlerinde burayı ziyaret etmek paha biçilemez (Bu kombineli biletler normal bilet fiyatlarından biraz daha pahalı)
  • Londra’da hostellerde konaklıyorsanız, hostelinizden ödünç ”Dürbün” almayı deneyin. Bu dönme dolabın üzerinden Dürbünle şehri seyretmek çok daha güzel olacaktır.

Ne Zaman Ziyaret Etmeli ?

Kapsul London Eye

Kapsül

Dönme Dolabın en yoğun olduğu zamanlar hafta sonları oluyor. Özellikle çevre şehirlerden Londra’yı ziyaret eden İngilizlerin akın ettiği bu dönme dolabı yaz aylarında ziyaret edecekseniz, en ideal saatin öğle saatleri olduğunu unutmayın. Gün batımına yakın saatlerde çok daha kalabalık oluyor. Akşam 8’den sonra biraz daha sakin olduğu söylense de, akşam ziyareti için en ideal saat 9’dan sonradır. Yaz aylarında 09:30’da kapandığı için dönme dolap için son hareketin biraz daha sakin olduğunu söyleyebiliriz. (Kış aylarında dönme dolabın akşam 08:30’da kapandığını da unutmayın)

Londra’da Nerede Kalınır ? adlı yazımızda şehirdeki en popüler otel tavsiyelerini ve konaklama semtlerini bulabilirsiniz. Otel seçiminizi henüz yapmadıysanız, en bütçeli otellerden en ideal otellere birçok alternatifi topladığımız bu yazımızda konaklama için ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilirsiniz.

London Eye Nerede, Nasıl Gidilir ?

London Eye

Dönme Dolaptan görebileceğiniz manzaralardan biri

Londra’nın birçok metro istasyonundan çok rahat bir şekilde London Eye’a ulaşılabilir. En yakın olan metro durakları ise Waterloo, Embankment, Charing Cross ve Westminster.

Buraya en yakın metro istasyonu ise, ”Waterloo”dur. Güney Bankası işaretlerini takip ederek istasyondan çıkın ve 5 dakika yürüdükten sonra Dönme Dolabın tam yanına ulaşmış olacaksınız.

Embankment ve Charing Cross metro istasyonlarından da dönme dolaba kolaylıkla ulaşılabilir. Her iki istasyondan 15 dakika yürüyerek dönme dolabın bulunduğu yere ulaşabilirsiniz. London Eye’a otobüsler ile ulaşmayı planlıyorsanız da, 211, 77 ve 381 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz.

London Eye Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

London Eye Giriş ücreti ve ziyaret saatleri

London Eye haftanın her günü açık. Ancak açılış ve kapanış saatleri yılın hangi döneminde burayı ziyaret ettiğinize göre biraz değişiklik gösterebiliyor.

Kış aylarında 10:00-20:30 saatleri arası ve yaz aylarında ise 10:00-21:30 saatleri arasında dönme dolap açıktır.

London Eye biletinizi online olarak %10 indirimli olarak alabilirsiniz. Bunun için ister London Eye’ın kendi sitesini isterseniz de, getyourguide gibi sponsor siteleri kullanarak biletlerinizi alabilirsiniz.

Önceden alacağınız ”Saver Ticket” adı verilen biletleri 24£’ya bulabilirken, normal biletleri 27£’ya bulabiliyorsunuz. Bunun yanında eğer ”Fast Track” biletleri alacak olursanız da 32£’ya bu biletleri temin edebilirsiniz. London Eye’ın resmi websitesinden bu Fast Track biletleri alabilir, dönme dolaba ne zaman hangi saatler arasında binmek istediğinizi de seçebilirsiniz.

NOT : London Eye için birçok paket biletler de bulunuyor. Şampanya veya Şarap ikramlı gibi farklı biletlere göz atmayı da unutmayın.

London Eye Çevresinde Görülecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

London Eye Çevresinde Görülecek Yerler

1.Tekne Turu Yapın ;

London Eye’ın bulunduğu yerdeki iskele turlar için en popüler başlangıç noktası. Eğer sıra çoksa ve beklemek istemezseniz yada dönme dolap turunuzdan hemen sonra farklı bir şey yapmak isterseniz, iskeleye göz atılabilir. Bu tekne turları da en az dönme dolap kadar muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Londra’da yapılacak şeyler arasında en popüler aktivitelerden.

2.SEA LIFE Center Londra Akvaryumu’nu Ziyaret Edin

Akvaryum, dönme dolaba 1 dakikadan daha az bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Özellikle çocuklarınız ile Londra’yı ziyaret ediyor ve onlar için birkaç etkinlik daha arıyorsanız bu akvaryumdan daha iyisini yakınlarda bulamayabilirsiniz. Akvaryumun oldukça büyük olduğunu ve İngiltere‘nin en ünlü akvaryumu olduğunu da hatırlatmakta yarar var. Burası için de en azından 30-45 dakikanızı ayırabilirsiniz.

3.Embankment Boyunca Yürüyüşe Çıkın

Dönme dolabın çevresinde çok sayıda turistik yerler bulunuyor olsa da, güneşli bir günde Embankment boyunca yürüyüşe çıkmak da çevrede yapılacak en güzel şeylerden. Yol boyunca birbirinden önemli yapıları görebilir veya yol üzerindeki şehrin önde gelen kafelerinden veya restoranlarından birine bir şeyler yemek-içmek için uğrayabilirsiniz.

4.Big Ben

Dünyanın en ikonik saat kulesi olarak tanımlanan Big Ben, London Eye’dan nehri geçer geçmez sizi ilk karşılayacak olan yapıdır. Parlamento ve Big Ben’in manzarası Westminster Köprüsü üzerinden muhteşem. Bu köprü üzerinden yürüyün ve şehrin en önemli iki yapısının muhteşem fotoğraf karelerini yakalayın.

5.Londra Zindanı

Son zamanlarda Avrupa’nın birçok yerinde hızla yayılmış olan Londra Zindanı da, London Eye yakınlarında görülecek farklı ve korkutucu yerlerden biri. Gerilimi sevenler için güzel bir deneyim olabilir.

6.Jubilee Gardens

London Eye ve Thames Nehri‘ne bakan Jubilee Bahçeleri dönme dolap heyecanından sonra soluklanabileceğiniz güzel noktalardan olabilir. Yaz aylarında birçok sokak sanatçısının ziyaret ettiği Jubilee Gardens’ta çimlere oturup eşsiz atmosfere katılabilir veya sokak sanatçılarının, müzisyenlerin gösterilerini izleyebilirsiniz.


Booking.com

London Eye Yakınlarındaki Popüler Oteller

Londra’da henüz tam anlamıyla hangi bölgede veya otelde konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Londra’nın bu ünlü Dönme Dolabının bulunduğu bölgede, Lambeth’te konaklamayı da düşünebilirsiniz.

Dönme Dolaba yakın otellerde konaklayacak olursanız, şehirdeki önemli turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz. Ayrıca bu bölgede Thames Nehri manzaralı çok sayıda orta bütçeli ve lüks oteller bulunabilir. Burada 1-2 yıldızlı çok düşük bütçeli konaklama birimleri yok. Bu yüzden sadece 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklayabilecek bütçeniz varsa buraya göz atın.

London Eye’a yakın en popüler 2 otel ise ; 4 yıldızlı Park Plaza Westminster Bridge London ve 3 yıldızlı The Wellington Hotel‘dir.

London Eye Hakkında bahsedebileceklerimiz bunlar. Son olarak, bu dönme dolap ziyaretinizi aceleye getirmeyin. Zaten isteseniz de aceleye gelmiyor. Uzun kuyruklarda mutlaka bekleyeceksiniz. Fakat önceden alınan biletler sayesinde çok uzun kuyruklara girmek zorunda OLMADIĞINIZI kesinlikle unutmayın derim. Burası yaz aylarında Londra’nın en yoğun turist trafiğine sahip olan yeri. Bu yüzden London Eye için güzel bir gezi planı yapın deriz.

İLGİLİ YAZILAR