Japonya‘nın görülmesi gereken 1 numaralı şehri olan Kyoto, 1000 yıllık tarihiyle, modern mimari ve tarihi yapıların harmanlaştığı muhteşem bir şehir. Geleneksel ”Machiya” evleri, 2 binden fazla tapınak ve türbe, İmparatorluk Kalesi ve villaları ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yapıları ile eşsiz bir kültür deneyimi sunuyor.

Şehir, mağazalar, restoranlar ve yerleşim yerleriyle dolu olan ”Nakagyo-ku”, tapınaklar ve restoranlarla çevrili ”Higashiyama-ku” ve kuzeybatıda ise, daha ünlü tapınaklara ev sahipliği yapan ”Ukyo-ku” gibi birçok bölgeye ayrılmaktadır.

Her bir bölge farklı zevke ve bütçeye hitap ettiğinden dolayı da, Kyoto’da nerede kalınır ? sorusuna cevap ararken, hangi bölgede otel baktığınızdan da emin olun. Bazı oteller şehir merkezine ve Kyoto’da gezilecek önemli yerlere uzak bölgelerde çok ucuz fiyatlara bulunabiliyor. Ancak Kyoto’da 1-2 gün konaklamayı planlıyorsanız, şehir merkezinden çok fazla uzaklaşmanıza da gerek kalmayabilir.

Çoğu Japon şehrinde kafa karıştıran, dolambaçlı sokakların aksine Kyoto, ızgara şeklinde çok net bir şekilde dizilmiş. Her bölge ve semtte İngilizce birçok işaret olduğu gibi, yayalar için de çok fazla kaldırımlar bulunmaktadır.

Kyoto’nın En Güzel ve En Popüler 4 Semti

Kyoto

1.Shimogyo, şehir merkezi olarak da bilinir ve Kyoto’nun kalbinin attığı yerdir. Burası, şehirdeki turistik noktalara en rahat şekilde ulaşabileceğiniz bölge. Diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olsa da, konum olarak aradığınız hemen her şeyi bulabileceğiniz bir yerde bulunuyor. Bölgenin en popüler oteli 4 yıldızlı The b kyoto shijo olsa da, daha birçok ekonomik oteli bu bölgede bulabilirsiniz. Shimogyo (Şehir merkezi) bölgesinde bulunan tüm otellere ve diğer konaklama birimlerine booking üzerinden göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Higashiyama, Kyoto’nun doğusunda bulunur ve turistler arasında oldukça popüler olmasının en önemli nedeni ise, bölgenin önde gelen turistik ve tarihi yapılara yakın bir konumda olmasıdır. Biraz daha yeşil bir alanda konaklamak için tercih edilebilecek bölgelerden. Her zevke ve bütçeye göre otelin olduğu bu bölgenin en popüler otellerinden biri de 3 yıldızlı Kyoto Granbell Hotel‘dir.

3.Arashiyama, bahar kiraz çiçekleri, sonbahar akçaağaç yaprakları, ünlü bambu korusu ve Dünya Mirası alanı Tenryu ile Kyoto’nun en güzel, en popüler ve en sevilen bölgesidir. Bu bölgede çok fazla sayıda konaklama birimi yok. Bu yüzden, otel konusunda çok seçici biriyseniz, aradığınızı burada bulamayabileceğinizi unutmayın. Ancak çift olarak seyahat ediyorsanız, romantik bölge olarak bilinen Arashiyama’ya mutlaka göz atın deriz. Bölgenin en popüler tesisi, 1 yıldızlı First Cabin Kyoto Arashiyama adlı kapsül otel olsa da, çok daha modern ve lüks otelleri de bu bölgede bulabilirsiniz.

4.Ponto-cho, Kyoto’nun gece hayatının en işlek olduğu bölgedir. Teknik olarak şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor olsa da, birçok bölgeye eşit uzaklıktaki muhteşem konumu sayesinde, turistlerin favorisidir. Bu bölge ile şehir merkezi otel fiyatları arasında çok büyük bir farklılık olmasa da, Ponto-cho biraz daha uygun fiyatlı olabiliyor. Bu bölgeye 10 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan otellere booking üzerinden göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kyoto’da Nerede Kalınır ?

Kyoto’da 1-2 gün gibi kısa bir süre konaklamayı planlıyorsanız, mümkün olduğunca şehir merkezine, yani Kyoto’nun önde gelen tarihi ve turistik cazibe merkezlerine yakın olduğunuzdan emin olun. Çünkü merkezin dışından toplu taşıma araçlarıyla turistik yerlere gidip gelmek çok fazla zamanınızı alabiliyor, ayrıca merkeze yakın olursanız yeme içme ve alışveriş konusunda da oldukça fazla seçeneğiniz olacaktır.

Yukarıda 4 bölgenin özetlerine göz attıysanız, az çok nerede konaklayacağınız hakkında bir fikir sahibi olmuşsunuzdur. Şimdi bu 4 bölgenin artılarına ve eksilerine, bölgelere özel otel önerilerine ve bu bölgelerin yakınlarında görebileceğiniz önemli turistik noktalara göz atalım.

1.Shimogyo (Şehir Merkezi) ve Otelleri

Kyoto Şehir Merkezi

Kyoto Şehir Merkezi

Eğer çok düşük bütçeli bir Kyoto gezisi planlamıyorsanız, konaklayabileceğiniz en iyi bölge burasıdır. Çünkü merkez bölgesi, şehirdeki turistik noktaların hemen hemen hepsine güzel bağlantılar sunuyor. Ayrıca restoran, kafe ve bar konusunda da burada çok fazla seçeneğiniz olacak.

Semtin içerisinde görülebilecek çok fazla şey olmasa da, şehir merkezinin kalbine yakın olması ve güzel konumu sayesinde, dilediğiniz yere çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Nijo Kalesi ve Kyoto Tren İstasyonu çevresini kaplayan bu bölgede, gece hayatı ve sakin bölgelerin harmanlaşmış bir şeklini bulabiliyorsunuz. Yani ister sabahlara kadar parti yapabileceğiniz mekanlara yakın, isterseniz de, biraz daha sakin bölgelerde otel veya diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz.

NOT : Kyoto şehir merkezi, diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor olsa da, burada 4-5 yıldızlı lüks otellerin yanı sıra, 1-2 yıldızlı kapsül veya butik otelleri, konukevleri ve daireleri de bulabilirsiniz.

Şehir Merkezi’nde Yapılacaklar

 • Nijo Kalesi ; Kyoto’nun en ünlü tarihi yapısıdır. Kesinlikle görülmesi gereken bir yer.
 • Kyoto Uluslararası Manga Müzesi ; Eski bir ilkokulda bulunmaktadır. Göz atmaya değer.
 • Kyoto İstasyonu ; Alışveriş merkezi ve restoranlar için göz atabileceğiniz bir yer.
 • Shin-Puh-Kan ; Yine mağazalar ve restoranlarla dolu bir yer. Yeme içme için uygun fiyatlıdır.
 • Nishiki Market ; Geleneksel yiyecekler ile dolu büyük bir yerel pazar. Japon kültürünü keşfetmek için güzel bir yer olabilir.
 • Ponto-cho ; Farklı bir bölgedir. Ancak şehir merkezinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Merkezde konaklayarak da, Ponto-cho’nun nimetlerinden yararlanabilirsiniz.

Şehir Merkezi Otel Önerileri

 • TUNE STAY KYOTO ; 3 yıldızlı bir otel ve Higashi Hongan-ji Tapınağı ile Kyoto Kulesi‘ne 3 dakika yürüme mesafesinde merkezi bir konuma sahip.
 • Hotel Grand Bach Kyoto Oike Select ; Daha çok çiftlerin tercih ettiği 3 yıldızlı bir otel olsa da, tesisin aile odası da bulunmaktadır. Henüz yeni sayılabilecek otellerden biri olduğu için de, daha ekonomik bir konaklama sunmaktadır.
 • Daiwa Royal Hotel Grande Kyoto ; Kyoto’nun en lüks otellerinden biri olan bu 5 yıldızlı tesis, turistlerin en çok tercih oteller arasında yerini almış.

2.Higashiyama ve Otelleri

Higashiyama

Higashiyama

Kamo Nehri ile Higashiyama Dağları‘nı çevreleyen görülmeye değer tapınaklar ile çevrili olan bu bölge, Kyoto’da zamanınızın büyük bir bölümünü geçireceğiniz yer. Çünkü şehrin önde gelen tarihi ve turistik yerleri burada bulunuyor.

Eğer Kyoto’da sınırlı zamanınız varsa ve şehrin önde gelen yerlerini görerek şehri keşfetmeye başlamak istiyorsanız, bu bölgeden daha iyi bir seçenek bulamayabilirsiniz.

Ayrıca ünlü ”Gion” ve ”Geyşa” bölgeleri de burada bulunuyor. Bu yüzden, bu bölgeyi de ciddi anlamda inceleyin deriz.

Shimbashi-dori adlı caddeyi mutlaka görün. Bölgenin, hatta Kyoto’nun en sevilen yerlerindendir.

Higashiyama’nın Turistik Yerleri

 • Kiyomizu-dera Tapınağı ; Kyoto’nun muhteşem manzarasını seyretmek için bile gidebileceğiniz bir yer, kaçırmayın.
 • Kodai-ji Tapınağı ; Bahçe ve çay eviyle ünlüdür. Biraz daha az ziyaret edilen bir yer olsa da, zamanınız varsa mutlaka göz atın.
 • Chion-in Tapınağı ; Oldukça büyük bir San-Mon kapısı olan bir Budist Tapınağı’dır ve şehirdekiler arasında en büyüklerdendir. Kesinlikle görülmesi gereken bir yer.
 • Kyoto Ulusal Müzesi ; Japon sanatına merakınız mı var ? o zaman bu müzeyi ziyaret ettiğinizden emin olun.
 • Maruyama-koen Park ; Günün yorgunluğunu atabileceğiniz veya güzel bir yürüyüş yapabileceğiniz bir park. Aile dostu olduğundan dolayı, turistler arasında pek sevilir.
 • Tetsugaku No Michi (Filozof Yolu) ; Filozofun Yürüyüşü olarak da bilinir ve kiraz çiçeği ağaçlarıyla kaplıdır. Bir dere boyunca devam eder ve Kyoto’da görebileceğiniz en güzel ve en popüler yerlerdendir.
 • Gion ; Geleneksel bir eğlence bölgesidir. Akşam yemeğinden sonra, yürüyüş yapıp etrafa göz gezdirmek için mükemmel bir yerdir.
Higashiyama - Kyoto Konaklama Rehberi

Higashiyama

Higashiyama Otel Tavsiyeleri

 • Kyoto Inn Gion ; Adından da anlaşılacağı üzere Gion’da bulunan bir otel. 3 yıldızlı bir tesis olmasına rağmen gayet şık ve modern. Yüksek değerlendirme puanı ve fiyatıyla düşünülebilecek seçeneklerden.
 • Kyoto Granbell Hotel ; Şehrin en popüler 3 yıldızlı otellerinden biri. Gayet lüks ve şık bir tesis. Fiyatı da, 3 yıldızlı otel ortalamasına göre uygun.
 • Gozan Hotel & Serviced Apartment Higashiyama Sanjo ; Biraz daha lüks bir tesiste konaklamak isterseniz 4 yıldızlı bu otele göz atabilirsiniz.

3.Arashiyama ve Otelleri

Arashiyama

Arashiyama – Bambu Korusu

Kyoto’nun eteklerinde ağaçlarla kaplı tepelere karşı duran bu güzel bölge, uzun boylu bambu bahçeleri, maymun parkı ve Hanami kiraz çiçeği görüntüleme manzaralarıyla adından söz ettiriyor.

Burada konaklayacak olursanız, nehir gezintisine çıktığınızdan emin olun. Nehir gezintisi, Kyoto’da yapabileceğiniz en romantik şeylerden biri.

Kyoto’da nerede kalınır ? sorusuna güzel bir cevap olsa da, bu bölgenin kolay bir şekilde yürünebilir bir yer olmadığını unutmayın. Burada trene binmeniz gerekecek. Çünkü bölge, Arashiyama Dağları‘nın tabanında bulunuyor ve çok düzlük bir alan değil.

Arashiyama Bambu Korusu’nu duydunuz mu ? duymadıysanız hemen bahsedelim, şehrin en sevilen uzun bambu ağaçlarına ev sahipliği yapar ve instagram fotoğrafları için idealdir. Kyoto’yu sırf bu bambuları görmek için bile ziyaret eden binlerce turist var. Bu yüzden Kyoto’da 1 saatiniz varsa bile, mutlaka Arashiyama Bambu Korusu’nu görün.

Bu koruda işiniz bittikten hemen sonra, tepedeki parka gidip maymunlara göz atabilir, geleneksel Budist yemeklerini tadabilir veya incelemek için birkaç tapınak seçebilirsiniz.

Arashiyama

Arashiyama Tekne Turu

Arashiyama’nın Turistik Yerleri

 • Tabii ki de ilk olarak Arashiyama Bambu Korusu. Kyoto gezinizde mutlaka uğrayın. Şehrin en fotojenik yeri.
 • Tenryu-ji Tapınağı ; Efsane bir tapınaktır. Şehrin en ünlüsüdür. Zen bahçesi ve muhteşem dağ manzaralarıyla çok seveceğiniz bir yer.
 • Shigetsu ; Tenryu-ji Tapınağı’nın içerisinde bulunan Shigetsu, geleneksel Japon Budist mutfağını deneyebileceğiniz güzel bir yer.
 • Kameyama-koen Park ; Turistlerden biraz uzaklaşmak için en iyi yer. Maymunlarla dolu bu parkı seveceksiniz.
 • Son olarak tekne kiralamayı da unutmayın. Arashiyama’yı görmenin en iyi yolu, nehir kıyısı boyunca tekne gezintisine çıkmaktır.

Arashiyama Otel Tavsiyeleri

 • First Cabin Kyoto Arashiyama ; 1 yıldızlı bu kapsül otel, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, şehrin en çok tercih edilen otellerinden. Kyoto’da ucuz otel arıyorsanız, ilk olarak bu tesise göz atın derim.
 • Noyado Arashiyama – 2 Yıldız ; Tenryu-ji Tapınağı’na sadece 7 dakika yürüme mesafesinde bir tatil evi. Kyoto’da romantik bir otel arıyorsanız, bu tesisi inceleyebilirsiniz.
 • Nagi Kyoto Arashiyama ; Lüks bir otel için 4 yıldızlı bu tesisi inceleyebilirsiniz. Otel, Tenryu-ji Tapınağı’na 10 dakika yürüyüş mesafesinde.

4.Ponto-Cho ve Otelleri

Ponto-Cho

Ponto-Cho

Ponto-Cho, Kyoto’da gece hayatına yakın olmak için düşünülebilecek en popüler bölgelerden. Şehir merkezi sınırları içerisinde yer aldığından dolayı da, en çok genç turistler tarafından tercih ediliyor.

Bu bölgede konaklayarak çılgın partilere katılmanıza da gerek yok. Eşiniz/sevgiliniz veya arkadaşınızla birkaç içki içmek için bu bölgede bulunan aile dostu barlara göz atabilirsiniz. Tabii gece kulübü ararsanız da, aradığınızı burada fazlasıyla bulabilirsiniz.

Kyoto’nun birçok üniversite öğrencisi arasında popüler olan barlara ev sahipliği yapan bu bölge, yeme içme konusunda da bütçe dostu bir bölgedir. Çok fazla yapılacak turistik yere ev sahipliği yapmıyor olsa da, şehir merkezine yakınlığı ve şehir merkezinin de turistik yerlere kolay ulaşım ağı olmasından dolayı Kyoto’da nerede kalınır ? sorunuza cevap olabilecek en güzel bölgelerden biri.

Ponto-Cho Otel Önerileri

 • Tokyu Stay Kyoto Shinkyogokudori ; 3 yıldızlı bu otelden, Ponto-Cho’nun kalbine yürüyerek 5 dakikada ulaşabilirsiniz.
 • Cross Hotel Kyoto ; Biraz daha lüks bir otel için de şehrin en popüler 4 yıldızlı otellerinden biri olan bu tesise göz atabilirsiniz.

En Ucuz Kyoto Otel Tavsiyeleri

Arashiyama Bambu

Arashiyama Bambu Korusu

Kyoto’da nerede kalınır ? sorunuza yukarıdaki otel tavsiyelerinde cevap bulamadıysanız, aşağıdaki şehrin en ucuz 3 oteline de göz atabilirsiniz. Kyoto’da otel fiyatları 65€’dan başlıyor. Bu yüzden de, 110€’nun altındaki bir oteli ucuz olarak nitelendirebilirsiniz. Çünkü, 65€’dan başlayan tesisler genellikle kapsül otellerden oluşmaktadır. Daha düşük bir bütçe ile seyahat ediyorsanız, dairelere, hostellere ve pansiyon tarzı konukevlerine de göz atabilirsiniz.

Kalınacak yerler arasında popüler olan kapsüller, daha çok genç turistler tarafından tercih ediliyor olsa da, ailece seyahatler için de düşünülebilir. Bu kapsül otellerinin 4-5 kişilik olan özel odalı seçenekleri de bulunuyor. Ayrıca Kyoto’da kalınacak en ucuz ve en güvenli tesislerdendir.

1.nine hours Kyoto – Kapsül Otel

nine hours Kyoto

nine hours Kyoto

Kyoto’da kapsül otelde konaklamayı planlıyorsanız, çok uygun fiyatlara tesisler bulabilirsiniz. Nine Hours’da bunlardan bir tanesi.

Sadece erkeklere ve sadece bayanlara özel kapsül odalar da bulunmakta. Hostel tarzı gibi olsa da, çok daha modern ve şıktır. Bu yüzden, Kyoto’da ucuz konaklama için düşünülebilecek seçenekler arasındadır. Otelin gecelik konaklama ücreti ise (2 kişilik kapsül) 65€’dan başlamaktadır.

2.Smile Hotel Kyoto Shijo – 3 Yıldız

Smile Hotel Kyoto Shijo

Smile Hotel Kyoto Shijo

Kyoto da Kalınacak En Güzel Yerler

Smile Hotel Kyoto Shijo

Şehirdeki en çok tercih edilen otellerden bir tanesi. Karasuma İstasyonu‘na ve Shijo Metro İstasyonu‘na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan bu otelin gecelik konaklama ücretleri 90€’dan başlamaktadır. Yani şehirdeki en uygun fiyatlı tesislerden biri.

Aile odaları ve kahvaltısı ile hizmet veren bu oteli de, düşük bütçeli bir konaklama için düşünebilirsiniz.

3.TUNE STAY KYOTO – 3 Yıldız

TUNE STAY KYOTO

TUNE STAY KYOTO

Kyoto da en ucuz nerede kalınır

TUNE STAY KYOTO

Yukarıda da önerdiğimiz bu otelin tek kişilik odaları 65€ ve çift kişilik odaları ise 120€’dan başlıyor. Higashi Hongan-ji Tapınağı ve Kyoto Kulesi‘ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesis, konum olarak şehirdeki en iyi olan tesislerden.

Kyoto’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birçok otelden ve bölgeden bahsetmek mümkün olsa da, yukarıdaki bölgeler arasında her bütçeye uygun konaklama birimini rahatlıkla bulabileceğinizden dolayı, başka bir bölgeye göz atmanıza da gerek yok.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

Tokyo’da nerede kalınır ?

Osaka’da nerede kalınır ?

Singapur’da nerede kalınır ?