Malezya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Kuala Lumpur, daha çok turistlerin Malezya Adaları’na gitmek için transit olarak kullandığı, fakat yine de 2-3 gün konakladığı güzel bir şehir.

Kuala Lumpur’da konaklama ücretleri genel olarak uygun diyebiliriz. Fakat bu şehirde çok fazla konaklama bölgesi olduğundan dolayı da, nerede konaklayacağınıza çok iyi bir şekilde karar vermeniz gerekiyor. Kuala Lumpur’da nerede kalınır ? adlı bu yazı ile şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Kuala Lumpur’da Nerede Kalınır ? – En Güzel Konaklama Bölgeleri

Bu şehirde konaklama için tercih edilebilecek en ideal 3 bölge ; KLCC, Bukit Bintang ve Chinatown (Çin Mahallesi) Bölgeleri’dir.

Bu 3 bölge, şehirdeki en önemli turistik yerlere ev sahipliği yapar. Yani Kuala Lumpur gezinizde bu 3 yeri de görmenizde yarar var.

1.Bukit Bintang Bölgesi

Kuala Lumpur Otel Tavsiyesi

Bukit Bintang Bölgesi

Bu bölge, şehrin kalbidir. Yani, şehrin en kalabalık yeri Bukit Bintang’dır. Fakat Bukit Bintang büyük bir bölgedir. Bu yüzden, bu bölgedede nerede konaklayacağınız oldukça önemli.

Tarihi hiçbir yeri bukit bintang bölgesinde bulamıyor olsanız, şehirdeki en iyi restoranları, sokak yemeklerini ve en iyi alışveriş yerlerini bu bölgede bulabilirsiniz.

Kuala Lumpur hakkında az çok araştırma yaptıysanız, Pavilion Alışveriş Merkezi’ni ve Changkat’ı (Barlar Sokağı) duymuşsunuzdur. İşte bu bölge bu iki gözde yere ev sahipliği yapmaktadır.

Bukit Bintang Bölgesi sınırları içerisindeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bukit Bintang Otel Tavsiyeleri

  • Grand Millennium Kuala Lumpur – 5 Yıldız ; Şehirdeki en lüks otellerden biri olan bu tesis, aile odaları, barı ve açık yüzme havuzu ile popüler. Pavilion Alışveriş Merkezi’ne sadece 3 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, şehrin kalbinin attığı yerde bulunuyor. Şehirdeki her yere çok kolay bir şekilde ulaşım, otelimden çıkar çıkmaz turistler ile karşılaşmaya başlayayım diyorsanız, bu otele göz atabilirsiniz.
  • WOLO Kuala Lumpur – 4 Yıldız ; Kuala Lumpur’da konaklama için orta bütçeli bir tesis olan bu otel, şehrin en çok tercih edilen otellerinden bir tanesi. Güzel ve merkezi konumu, yüksek konuk değerlendirme puanı ve turistik yerlere yakın olmasından dolayı, ilk olarak düşünülebilecek otellerden.
  • Bintang Warisan Hotel – 2 Yıldız ; Gelelim bölgedeki en ucuz ama en iyi otellerden bir tanesine. Bu tesis, Kuala Lumpur’da bütçeli bir gezi planlayanların ilk olarak göz attığı tesislerden biridir. Konum olarak Low Yat Plaza (Elektronik Alışveriş Mağazası) ve Jalan Alor’a (Sokak Restoranlarının Olduğu Cadde) 1 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Yani, burası da şehrin en merkezi yerlerinden bir tanesi. Dilediğiniz hemen hemen her yere buradan rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

2.KLCC

Kuala Lumpur Ucuz Otel Tavsiyeleri

KLCC

Burası, Petronas İkiz Kuleleri’nin bulunduğu bölgedir. Biraz pahalıdır. Fakat şehirdeki en iyi konaklama bölgesidir. Çünkü şehrin en güvenli bölgesi olarak bilinir ve Kuala Lumpur, turistler için biraz tehlikeli olabilecek şehirlerden bir tanesidir.

Bu bölgedeki otellerin büyük bir bölümü, genel olarak 4-5 yıldızlı otellerden oluşmaktadır. Fakat, daha uygun konaklama birimlerini bu bölgede de bulabiliyorsunuz.

Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehrin simgesi olan Petronas İkiz Kuleleri’ne yakın olursunuz. Bunun yanında, şehirdeki hemen hemen her yere buradan yürüyerek gidebilirsiniz. Çok yakın olmasa da, turistik yerlere yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

KLCC Bölgesi’ndeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

KLCC Otel Tavsiyeleri

  • Grand Hyatt Kuala Lumpur – 5 Yıldız ; Şehirdeki en lüks otellerden biri olan bu tesis, konum olarak Petronas İkiz Kuleleri’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Bunun yanında, bölgedeki en merkezi otellerden biri olarak bilinir.
  • PNB Perdana Hotel & Suites On The Park – 4 Yıldız ; Geniş aile odaları ve açık yüzme havuzu olan bu otel, Petronas İkiz Kuleleri’ne yürüyerek 7 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. KLCC Park’a da oldukça yakın bir konumda bulunan bu otel de, lüks bir seçim için düşünülebilir.
  • Le Apple Boutique Hotel @ KLCC – 3 Yıldız ; Kuala Lumpur’da nerede kalmalı ? sorusuna en güzel cevaplardan biri olan bu tesis, Petronas İkiz Kuleleri’ne sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

3.Chinatown – Çin Mahallesi 

Kuala Lumpur Otelleri

Chinatown

Her ne kadar turistlerin favori bölgelerinden biri olsa da, bu bölge konaklama için gönül rahatlığıyla konaklayabileceğiniz yerlerden değil. Özellikle geceleri burası biraz tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden bu bölgede konaklamayı planlıyorsanız, bölgenin biraz daha dış kesiminde konaklayın. Zaten tam Chinatown merkezi oldukça gürültü olacaktır.

Gecenin 12’den önce uyumayı planlıyorsanız, burada çarşının 11.30’da kapandığını ve gecenin 2’sine kadar gürültünün olduğu bir yerdir. Chinatown konum olarak güzeldir, merkezi bir bölgedir. Fakat, Kuala Lumpur’da en dikkatli olmanız gereken bölgelerden biridir.

Chinatown Bölgesi’ndeki otellere göz atın.

Kuala Lumpur Otel Tavsiyeleri

Kuala Lumpur Otel Önerileri

Kuala Lumpur’da konaklayabileceğiniz en ideal oteller, daha çok şehir merkezinde yani KLCC ve Bukit Bintang Bölgesi’nde bulunuyor. Fakat, bu bölgelerde otel sayısı oldukça fazla olduğundan dolayı da, otel seçimi biraz zor olabiliyor. Aşağıda şehirdeki turistlerin en çok tercih ettiği otelleri ve konum olarak en iyi yerde bulunan ideal otelleri bulabilirsiniz.

Kuala Lumpur Lüks Otelleri

Kuala Lumpur Petronas Otelleri

Swiss-Garden Hotel Bukit Bintang Kuala Lumpur – 5 Yıldız

Kuala Lumpur otelleri arasında en çok tercih edilen lüks tesislerden biri olan Swiss Garden Konum olarak eşsiz bir yerde bulunmakta. Yürüyerek 5 dakikadan daha az bir sürede Jalan Alor Food Street adı verilen sokak restoranlarının olduğu yere, yürüyerek 10 dakikadan az bir sürede de Chinatown’a ulaşabiliyorsunuz. Tabi Times Square de otele yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Shangri-La Hotel Kuala Lumpur – 5 Yıldız 

Kuala Lumpur’un en lüks otellerinden bir tanesi olan Shangri-La, konum olarak şehrin tam kalbinde bulunmaktadır. Menara KL Kulesi otele 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Ayrıca Petronas İkiz Kuleleri’ne de bu otelden yürüyerek 10 dakika içerisinde ulaşabiliyorsunuz.

Kuala Lumpur Ucuz Otel Tavsiyeleri

Bu şehirde ucuz otellerin büyük bir bölümü Chinatown tarafında bulunmaktadır. Petaling Caddesi veya Çin Mahallesi olarak bilinen bu bölgede birbirinden uygun otelleri veya diğer konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu şehirdeki ucuz ama konaklanabilecek en ideal otellerden bazıları ise ;

Hotel Capitol Kuala Lumpur – 3 Yıldız ; Şehirdeki en ucuz otel olmasa da, 3 yıldızlı oteller arasında en bütçeli konaklama birimleri arasındadır. Bu otel, şehrin en ünlü alışveriş mağazalarından biri olan Low Yat Plaza’nın hemen yanında yer almaktadır. Yani bu otel, şehrin kalbinin attığı yerde bulunuyor. Fakat yine de 3 yıldızlı diğer otellere nazaran biraz daha uygun denebilir.

Smart Boutique Hotel – 3 Yıldız ; Kuala Lumpur’un ucuz otelleri arasında bir diğer konaklanabilecek tesis olan bu otel, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne uzak. Yani yürüyerek biraz zor gidilebilecek mesafede bulunmaktadır. Bu yüzden şehir merkezine ve şehirdeki turistik yerlere toplu taşıma araçlarıyla gitmeyi dert etmiyorsanız, bu otele de göz atabilirsiniz. Şehirdeki en ucuz otellerden bir tanesi.

Kuala Lumpur Otel Fiyatları

Kuala Lumpur’da otel fiyatları genel olarak 20$’dan başlamakta ve 200$’a kadar çıkabilmektedir. Fakat bu şehirde otel ve diğer konaklama birimleri çok fazla ve her geçen gün artmakta. Bu yüzden de bu şehirde uygun fiyatlara 3-4 yıldızlı otellerde çok rahat konaklayabilirsiniz.

Bu şehirdeki 5 yıldızlı otellerin büyük bir bölümünde de erken rezervasyon fırsat indirimleri bulunmaktadır. Bu yüzden, 1-2 ay öncesinden rezervasyon yapacaksanız 5 yıldızlı otellere bile göz atabilirsiniz.

Kuala Lumpur Hostel Tavsiyeleri

Kuala Lumpur, hostel konusunda oldukça zengin bir şehirdir. Bu şehirde, ucuz hostel veya parti hosteli ni de çok rahat bulabilirsiniz. Şehirdeki en çok tercih edilen ve en ideal hostellerden bazıları ise şöyle ;

Dorms KL 2 – Ucuz; Şehirdeki en ucuz ama en kaliteli hostellerden bir tanesi. Güzel konuk değerlendirme puanına sahip olan bu hostel, Chinatown ve Bukit Bintang Bölgesi’ne oldukça yakın konumda bulunmaktadır. Bu yüzden de gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek hostellerden bir tanesi.

Backhome – Lüks ; Eğer hostellerde, temizlik, sessizlik ve konfor konusunda hassas biriyseniz, biraz daha fazla ücret ödeyerek şehirdeki en iyi 3 hostelden biri olan Backhome Hostel’de konaklayabilirsiniz. Bu hostel, gerek muhteşem konuk değerlendirme puanıyla gerekse Chinatown’daki eşsiz konumu sayesinde gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz hostellerden.

Reggae Mansion – Parti ; Eğer şehirde bir parti hosteli arıyorsanız, bakmanız gereken adres Reggae Mansion olmalı. Bu hostel, çok pahalı değil ama ucuz da sayılmaz. Orta düzeyde bir hostel diyebiliriz. Fakat, çatı katındaki barı ile eşsiz bir atmosferi olan hostellerden. Parti için şehirdeki en iyi hostel.

Özetle Kuala Lumpur’da Nerede Kalmalı?

Sonuç olarak şehirde konaklayabileceğiniz 3 bölge bulunuyor. Bu bölgelerin dışına çıkmanızı pek tavsiye etmem. Özellikle kapkaççının oldukça fazla olduğu bir şehirde ucuz yerde konaklayacağım diye çok tenha bölgelerde konaklamayın. Özellikle Bangsar Bölgesi’nde hiç konaklamayın. Bu bölge, şehir merkezine ve şehirdeki turistik yerlere oldukça uzak olduğu gibi, daha çok gece hayatı için tercih edebileceğiniz yerlerdendir.


Booking.com