Polonya‘nın parti ve erasmus cenneti Krakow, ülkenin en büyük ikinci şehri. Tarihi, gece hayatı, mimarisi ve on binlerce uluslararası öğrencisiyle ünlü olan bu şehirde, her turistin hamuruna göre bir şeyleri bulabiliyorsunuz.

Krakow’da konaklama ise, genel olarak uygun. Yani, Varşova‘ya kıyasla biraz daha uygun fiyatlı denebilir. Fakat şehirde çok fazla konaklama bölgesi bulunuyor ve bu yüzden de Krakow’da nerede kalınır ? sorusu için farklı zevklere göre, farklı cevaplar vermek mümkün.

Krakow’da konaklama için tercih edilebilecek en ideal bölgeler ise ; 

 • Hiç kafam karışmasın, şöyle şehrin kalbinde olayım, turistik yerlere yakın olayım. Gece hayatına da yakın olayım. Yani kısaca şehrin kalbinin attığı yerde konaklayayım diyorsanız, ”Stare Miasto” yani Old Town (Eski Şehir) Bölgesine göz atabilirsiniz.
 • Krakow bana pek ucuz gelmiyor, şehrin en ucuz bölgesinde konaklayayım derseniz de, ”Ludwinow”  bölgesine göz atabilirsiniz. Bölgenin, hatta şehrin en popüler ve en uygun fiyatlı otellerinden olan B&B Hotel Krakow Centrum (2 Yıldız) adlı otel de, bu bölgede bulunuyor.

Krakow’da Nerede Kalınır ? En Güzel 4 Bölge

Yukarıdaki 2 bölgenin dışında, bu şehirde daha birçok bölgeden bahsetmek mümkün. Fakat, şehirdeki en iyi, en popüler ve en iyi konuma sahip 4 bölge bulunuyor. Bunlar, Stare Miasto ve  Ludwinow’un dışında, Kazimierz ve Kleparz adlı bölgelerdir. Bu 4 bölge, farklı bütçeye ve zevke hitap ettiğinden dolayı da, kısaca bölgelere göz atın deriz.

Şimdi gelelim şehirdeki tüm konaklama bölgelerine ve bölgelere özel otel önerilerine ;

1.Stare Miasto (Old Town)

Stare Miasto (Old Town)

Stare Miasto (Old Town)

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Stare Miasto (Old Town), Krakow’un kalbinin attığı yer. Fakat, şehirdeki en pahalı otellere ev sahipliği yaptığından dolayı da, çok düşük bütçeli bir Krakow gezisi yapanların pek sevemeyeceği bir bölge.

Aslında bu bölgede, hemen hemen her bütçeye uygun konaklama birimlerini bulabiliyorsunuz. Fakat daha da uygun konaklama birimlerini diğer bölgelerde bulabileceğinizden dolayı, düşük bütçe ile seyahat ediyorsanız acele etmeyin.

Bütçe konusunda sıkıntınız yoksa, otellere birkaç euro fazladan ödemek sizin için problem değilse ve bu şehri hem kültür hem de gece hayatı için ziyaret ediyorsanız, bu Eski Şehir bölgesinden daha iyi bir bölgeyi bulabileceğinizi sanmıyoruz.

Old Town’da konaklayacak olursanız, şehirdeki tarihi ve turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olursunuz. Gece hayatı, Kazimierz bölgesi kadar çılgın olmaz ama yine de burada gece hayatı için birçok mekanı bulabilirsiniz.

Göz At : Old Town Otelleri (Bu bölgedeki otellere ve diğer konaklama birimlerine göz atmak için tıklayabilirsiniz).


Booking.com

Old Town Otel Tavsiyeleri

 • Queen Boutique Hotel – 4 Yıldız ; Lüks bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, oldukça yüksek konuk değerlendirme puanına sahip bu otel ile başlayabilirsiniz. Wawel Kraliyet Kalesi’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelden, şehrin diğer turistik noktalarının büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz.
 • Dietla 32 Residence ; Yıldızı olmayan bu apart otelin, 3 yıldızlı bir otel kıvamında olduğunu söyleyebiliriz. Orta bütçeli bir konaklama birimi için, şehrin en çok tercih edilen bu apart oteline göz atabilirsiniz.
 • Cracow Central Aparthotel ; Biraz daha bütçeli bir otel için de, daire konseptindeki odalarıyla hizmet veren bu otele göz atabilirsiniz. Krakow şehir duvarlarına 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesis de 2-3 yıldızlı bir otel kıvamındadır.

2.Ludwinow

Ludwinow

Ludwinow – nowodworskiestates.pl

Krakow’da konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden bir diğeri de, düşük bütçeli otelleri ile ünlü olan ”Ludwinow” bölgesidir.

Bu bölge, şehirdeki en ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapmakta. Yani, düşük bütçeli butik bir otel, hostel veya pansiyon tarzı konukevlerinde konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgeye göz atabilirsiniz.

Kent merkezinde bulunduğundan dolayı da, şehirdeki turistik yerlere çok uzak değildir. Tabi ki, şehrin tam kalbinde bulunan bir bölge değil. Fakat bu bölgeden, şehirde dilediğiniz yere çok rahat ve çabuk bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Şehirdeki tüm aksiyona bu bölgede yakın olabilirsiniz. Fakat, biraz daha turistlerin ve kalabalığın dışında konaklamak istiyorsanız, Ludwinow bunun için en ideal seçenek olacaktır.

Ludwinow Otel Tavsiyeleri

 • B&B Hotel Krakow Centrum – 2 Yıldız ; Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz bu otel, şehirdeki en bütçeli otellerden biri olduğu gibi, yıldızına göre en modern ve en şık olan otellerden. Tesis, Eski Kent’in kalbine 10 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.
 • Q Hotel Plus Kraków – 4 Yıldız ; Daha lüks bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, Eski Kent’e ortalama 5 dakika yürüme mesafesindeki bu otele göz atabilirsiniz. Yüksek değerlendirme puanı ve lüks odalarıyla düşünülebilecek seçeneklerden.
 • Rycerska Residence ICE ; Biraz daha bütçeli bir modern otel olan Rycerska, apart otel olarak hizmet veriyor. Eski Şehir bölgesine yakınlığı ve şık odalarıyla bölgenin en çok tercih edilen otellerinden biri.

3.Kazimierz

Kazimierz - Krakow da Nerede Kalınır

Kazimierz

Old Town (Eski Kent) bölgesinin hemen dışındaki Kazimierz, daha çok uluslararası genç öğrencilerin veya turistlerin takıldığı bir bölge. Bu yüzden de, burası diğer bölgelere nazaran biraz daha hareketlidir.

Bu bölge, Krakow’daki diğer bölgelerin aksine hemen hemen her gün canlıdır. Yani, diğer bölgelerde de tek tük gece hayatı için güzel barlar ve kulüpler bulabilirsiniz. Ancak, daha çok cuma ve cumartesi günleri daha hareketlidir. Diğer günlerde biraz daha sakindir. Kazimierz bölgesinde ise, hemen hemen her gün gece hayatı canlıdır. Bu yüzden de, Krakow’da kime sorsanız, gece hayatı için bu bölgeyi tavsiye eder.

Kazimierz’de bulunan konaklama birimleri çok pahalı değil. Yani, Old Town’a nazaran biraz daha uygun olduğunu bile söyleyebiliriz. Fakat, çok büyük fiyat farklılıkları olmadığı için beklentinizi düşük tutmanızda yarar var.

NOT : Kazimierz’in bazı bölümleri teknik olarak Old Town sınırları içerisinde yer alıyor olsa da, bu bölgenin hemen Old Town bölgesinin dışında bulunduğunu unutmayın. Ayrıca burası sadece gece hayatı için Krakow’u ziyaret edenlerin değil, Old Town’a alternatif bir bölge arayanların da tercih edebileceği bir bölge. Zaten bu bölgedeki otellerin büyük bir bölümü ”Old Town” olarak geçmektedir. Bu yüzden, ailece seyahat ediyorsanız bile bu bölgeye gönül rahatlığıyla göz atabilirsiniz.

Göz At : Kazimierz Otelleri (Bölgedeki otellere booking üzerinden göz atmak için tıklayabilirsiniz)

Kazimierz Otel Tavsiyeleri

 • Hotel Columbus – 3 Yıldız ; Wawel Kraliyet Sarayı’na ortalama 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, konum olarak bölgedeki en merkezi yerde bulunmakta. Bu tesisten, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca otel şehirdeki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan tesislerden biri.
 • PlayRoom Aparthotel ; Daire konseptindeki odalarıyla hizmet veren bu otel, geniş aile odalarıyla dikkat çekiyor. 9+ konuk değerlendirme puanı, süper modern odaları ve otelin sunduğu hizmetler ile göz atmaya değer.
 • Metropolitan Boutique Hotel – 4 Yıldız ; Bu bölgede lüks, kaliteli ve popüler bir otelde konaklamak isterseniz de, Wawel Kraliyet Kalesi’ne 15 dakika yürüme mesafesindeki bu otele göz atabilirsiniz. Otel konum olarak süper merkezi bir yerde bulunmuyor olsa da, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesindedir. Ayrıca yüksek konuk değerlendirme puanı ve olumlu konuk yorumlarıyla düşünülebilecek tesislerden.

4.Kleparz

Kleparz

Kleparz, daha çok aileler için tercih edilen bir bölge. Burası, turistik yerlere çok uzak olmayan, fakat turistlerin kalabalığından uzak olmak isteyenlerin tercih edebileceği bir bölge. Yani, bu bölgede konaklayarak da şehirdeki turistik noktaların bazılarına yürüyerek gidebilirsiniz, fakat biraz daha uzun yürüyüşler sonrasında.

Bu bölge, aile dostu bir bölge olduğu gibi, birçok daire ve geniş odaları olan otellere ev sahipliği yapıyor. Yani kaç kişi olduğunuzun pek bir önemi yok. Aradığınız büyüklükte odaları veya daireleri bu bölgede bulabiliyorsunuz.

Burası, Krakow halkının ikamet ettiği bir bölge. Yani etrafta çok fazla turist yok. Bu, kimi turistlere göre çok iyi bir şey olsa da, turistlerle kaynaşmak ve kendini gerçek turist hissetmek isteyenlerin sevebileceği bir şey değil.

Kleparz bölgesinde konaklayacak olursanız, şehrin ana meydanına 10 dakikadan kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Ayrıca gece hayatı için de, şehrin en iyi gece kulüplerinden bazılarına yürüyerek gitmek mümkün.

NOT : Bu bölgedeki bazı oteller, Old Town (Eski Kent) ile sınırları bulunmaktadır. Yani, bu bölgede konaklayarak Old Town’a çok yakın olacağınıza da unutmayın.

Göz At : Kleparz Otelleri

Kleparz Otel Önerileri

 • Turnau City Aparthotel ; Yıldızı olmayan daire tarzındaki odalarıyla ünlü olan bu tesis, bölgedeki en çok tercih edilen otellerden. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak bilinse de, geniş aile odalarıyla da, kalabalık ailelerin göz atabileceği tesislerden. Muhteşem modernliği ile dikkat çeken bu otelin fotoğraflarına göz atmadan, bu bölgede rezervasyon yapmayın deriz.
 • Aparthotel W Pałacu ; Bir diğer yıldızı olmayan fakat 3-4 yıldızlı otel kıvamında olan bu tesis, St. Florian Kapısı’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Yani konum olarak bölgedeki en merkezi otel. Ayrıca bu otelden Eski Kent’e ve şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Krakow Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Krakow Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Krakow’da otel fiyatları ortalama 20£’dan başlamakta ve 150£’ya kadar çıkabilmektedir. Fakat, ortalama 45-80£ arasında bir ücrete şehirdeki hemen hemen tüm 3-4 yıldızlı otelde konaklayabilirsiniz. Lüks bir otelde konaklamayı planlıyorsanız bile 100£’nun üzerindeki otelleri es geçin deriz.

Şehirdeki en ucuz otel, 20£ civarındadır. 20£’nun altında bir bütçe ile seyahat ediyorsanız da, oteller yerine hosteller veya pansiyon tarzı konukevlerine göz atın deriz.

Krakow’da otel rezervasyonu için de, booking, expedia ve hotels.com adlı sitelere göz atabilirsiniz. Bu siteler arasında konuk yorumlarını en iyi ve en açıklayıcı şekilde görebileceğiniz site booking olsa da, diğer sitelere de göz atabilirsiniz.

Krakow Otelleri

Krakow’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek birkaç bölgeyi daha listeye eklemek mümkün. Fakat, Krakow’da şehrin merkezinin çok fazla dışına çıkmayın. Özellikle bu şehirde gece hayatı için bir plan yapıyorsanız, Eski Şehir bölgesine yakın yerlerde konakladığınızdan da emin olun.


Booking.com