Popüler tatil rotalarından uzaklaşıp, biraz daha el değmemiş sularda yüzmek, tarihi yapılarla süslenmiş eski bir şehirde dolaşmak ve çok da para harcamadan doyasıya eğleneyim diyenlerin, popüler Avrupa rotalarından biri olan Kotor, Karadağ’ın en özel ve en güzel şehri. 5. yüzyılda kurulmuş olan şehir, o günden kalan tarihi dokusunu koruyan nadir şehirlerden biri.

Kotor, Karadağ’ın genelinde olduğu gibi ucuz bir şehir. Yeme içmeden konaklamaya, turistik cazibe merkezlerinden toplu taşıma araçlarına kadar hemen her şey, Avrupa’nın geneline göre çok uygun. Bu yüzden Kotor’da nerede kalınır ? sorusuna cevap ararken, çıtanızı 1-2 tık yükselterek lüks otellerde konaklamayı bile düşünebilirsiniz.

Kotor’da kalınacak en popüler bölgelere geçmeden önce, Kotor’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri hakkında bilgi verelim ; Kotor’da gezilecek yerlerin büyük bir bölümü Old Town, yani Eski Kent’te ve çevresinde bulunuyor. Bu yüzden konaklayacağınız bölgenin veya otelin bu bölgeye ne kadar yakın olduğuna da mutlaka göz atın.

Kotor’daki otel fiyatları arasında çok büyük farklılıklar olmasa da, tarihi şehir merkezinin kalbinde bulunan bir otel ile, Risan veya Perast gibi bölgelerde bulunan oteller aynı fiyatta olmuyor. Kotor yeterince ucuz gelmezse, şehir merkezine birkaç km uzaklıkta bulunan diğer bölgelerde konaklamayı da düşünebilirsiniz.

Kotor’da Hangi Bölgede Kalınır ?

Kotor Eski Şehir – kaynak ; flickr / bdodane

Stari Grad – Old Town ; Eski Kent bölgesi olarak bilinir ve Kotor’da kalınması gereken en popüler yer. Şehirdeki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan bölge olmasının yanı sıra, turistik yerlere ulaşım için en merkezi olan bölge. Şehrin tam kalbinde olmak, cafe, restoran ve turistik yer konusunda en zengin olan bölgede konaklamak istiyorsanız, Eski Kent size göre olabilir. Otel önerisi olarak da ; 4 yıldızlı Historic Boutique Hotel Cattaro adlı tesise göz atılabilir.

Perast ; Kotor’un en çok tercih edilen ikinci konaklama bölgesi. Eski Kent bölgesine yaklaşık 11 km uzaklıkta bulunan bu bölge, biraz daha huzurlu atmosfer arayan çiftlerin tercih ettiği bir bölge olsa da, aile tatili için de düşünülebilecek bölgelerden biri. Daha çok manzarasıyla dikkat çeken bu bölgede konaklama, Eski Kent’e nazaran biraz daha uygun fiyatlı. Otel önerisi olarak, bir taş evde hizmet veren 4 yıldızlı Conte Hotel & Restaurant adlı tesise göz atabilirsiniz.

Risan ; Kotor’da en romantik nerede kalmalı ? sorusuna en ideal cevaplardan biri. 50’ye yakın farklı türde konaklama birimine ev sahipliği yapan bu bölge, güzel bir plaja ve Eski Kent’e nazaran daha modern bir görünüme sahip. Bu bölgede daha çok daireler var, yani otel sayısı sınırlı. Bu yüzden dairede konaklamayı planlıyorsanız, ilk olarak bu bölgeye göz atabilirsiniz.

Dobrota ; Yaklaşık 4 km uzunluğunda olan bu bölgeden Kotor Eski Kent bölgesine 10-30 dakikada (Nerede konaklayacağınıza göre mesafe değişir) gidebiliyorsunuz. Yukarıdaki bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimi bulamazsanız, alternatif olarak bu bölgeye de göz atabilirsiniz.

Kotor’da Nerede Kalınır ? – En Popüler Semtler

Kotor’da konaklama için yukarıdaki 4 bölgenin dışına çıkmanıza gerek kalmayabilir, bu bölgelerin dışında şehirde 1-2 bölge daha bulunuyor. Fakat bu bölgelerde çok sayıda konaklama birimi olmadığı gibi, diğer bölgeler Eski Kent bölgesine ulaşım konusunda da biraz sıkıntılı olabiliyor.

Kotor’da 1 veya 2 gece konaklamayı planlıyor ve her şeyin tam kalbinde olayım diyorsanız da, Eski Kent bölgesinden başka bir bölgeye göz atmanıza da gerek kalmayabilir.

Kotor Old Town (Stari Grad)

Kotor Otel Önerisi

Kotor Old Town – foto kaynak ; flickr / naval s

Kotor’un tarihi şehir merkezi, hiç kuşkusuz aksiyonun olduğu yer.

Şehrin en yoğun bölgesi olmasından dolayı, her yer ciddi anlamda kalabalık olabiliyor. Özellikle yüksek sezonda Kotor’u ziyaret ediyorsanız, restoranlarda ve cafelerde hatta sokak aralarından geçmek için bile sıra bekleyebiliyorsunuz. Bu yüzden bu bölgede konaklamayı planlıyorsanız, ciddi anlamda yoğun bir turist trafiğine de hazırlıklı olun.

Kotor’un Eski Kent bölgesini keşfetmenin en ideal yolu, akşam saatlerinde dışarı çıkmaktır. Yolcu gemileri her gün 16:00’da körfezden çıktığında, şehir çok daha sakin oluyor. Bu yüzden de cafelerden restoranlara, sokaklardan tarihi ve turistik cazibe merkezlerine kadar her yer 16:00’dan çok daha boş kalıyor.

Eski Kent bölgesi, ayrıca Kotor’da gece hayatının kalbinin attığı yer olarak bilinir. Şehirdeki en fazla bara ve eğlence merkezlerine ev sahipliği yapan eski kentte, sabahlara kadar eğlenmek de mümkün, hem de Avrupa’daki en ucuz fiyatlara.

Eski Kent, Avrupa’nın en iyi korunmuş Orta Çağ semtlerinden biri. Müstahkem şehir duvarları 20 metre yüksekliğinde ve 4,5 kilometre uzunluğunda. Kurulduğu günden günümüze kadar ulaşabilmiş çok sayıda tarihi yapıya da ev sahipliği yapan bölge, gezilecek yerler konusunda da şehrin en popüler yeri.

Semtte mekan tavsiyesi olarak, akşam saatlerinde hareketlenen Old Winery Wine Bar veya biraz daha hareketli bir mekan olan Jazz Club Evergreen‘e göz atabilirsiniz.

Eski Kent bölgesinde görülmesi gereken en önemli cazibe merkezleri ise ; 

  • St Tryphon Katedrali
  • St. Luka Kilisesi
  • Aziz Nikolaos Kilisesi
  • Kedi Müzesi
  • Pima Sarayı
  • Kotor Limanı

Kotor Eski Kent Otel Tavsiyeleri

1.Boutique Hotel Astoria – 5 yıldız

Boutique Hotel Astoria

Eski Kent merkezinde, şehrin tam kalbinde yer alan bu lüks otel, Kotor otelleri arasında en çok rezervasyon alan tesislerden biri. Otel, UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan, 13. yüzyıldan kalma Buca Sarayı’nda hizmet veriyor. Bu otelde konaklamasanız dahi, dışarıdan tarihi otelin mimarisini mutlaka görün. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

2.Historic Boutique Hotel Cattaro – 4 yıldız

Kotor Nerede Kalınır

Historic Boutique Hotel Cattaro

UNESCO tarafından koruma altına alınan Kotor Eski Kenti’nin ortasında yer alan Historic Boutique Hotel Cattaro, yenilenmiş bir 18. yüzyıl binasında, dekore edilmiş odalar sunuyor. Lüks bir konaklama deneyimi sunan otelin restoranından, Kotor Aziz Nikolaos Katedrali ve Kotor Saat Kulesi’ni de görebiliyorsunuz. 9+ konuk değerlendirme puanı ve modern odalarıyla daha çok çiftlere hitap ediyor olsa da, tesisin aile odaları da var. Oteli incele & rezervasyon yap

3.Hotel Vardar – 4 yıldız

Hotel Vardar

Eski Kent bölgesinde, Ana Meydan’daki tarihi anıtların arasında hizmet veren Hotel Vardar, Kotor’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler oteller arasında. Konum olarak Kotor’un hemen her turistik cazibe merkezine yakın olan otel, yüksek konuk değerlendirme puanı ve modern odalarıyla öne çıkıyor. Oteli İncele & Rezervasyon Yap

4.Hotel Monte Cristo – 4 yıldız

Kotor da En Ucuz Nerede Kalınmalı

Hotel Monte Cristo

Denizcilik Müzesi meydanında, bir zamanlar Kotor’un ilk piskoposuna ait olan 13. yüzyıldan kalma bir binada yer alan otel, ahşap mobilyalarla döşenmiş modern odalar sunuyor. Otelin restoranında veya orta çağdan kalma eserlerin sergilendiği sakin avluya bakan terasta her gün açık büfe kahvaltı servis edilir. Havaalanı servisi, barı, restoranı ve aile odalarıyla hizmet veren tesis, şehirdeki en popüler lüks otellerden. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

5.Antika Guesthouse – Konukevi

Antika Guesthouse

Kotor Saat Kulesi‘ne ve Deniz Kapısı – Ana Giriş’e 3 dakika yürüme mesafesinde olan Antika Guesthouse, modern ve şık odalarıyla hizmet veriyor. Kotor’un en romantik otellerinden biri olarak bilinen bu tesis, Gurdic Kapısı, Kotor Aziz Trifun Katedrali ve Kotor Aziz Nikolaos Kilisesi’ne oldukça yakın. 9+ konuk değerlendirme puanı ve fiyatıyla öne çıkan bu oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

6.Kotor Nest – Konukevi

Kotor Nest

Kotor’daki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip 3 tesisten biri olan Kotor Nest, konum olarak Kamelija alışveriş merkezi, Kotor Kuzey Kapısı ve Kotor Aziz Trifun Katedrali’ne kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Otelin sadece çift kişilik odaları bulunuyor, yani otel ailece konaklamalar için uygun bir tesis değil. Tesisi incelemek için tıklayın.

Perast Bölgesi

Kotor Otelleri

Perast Bölgesi – kaynak ; flickr / Jocelyn Erskine-Kellie

Kotor merkezinin birkaç km kuzeybatısında bulunan Perast bölgesi, eski kent bölgesinden sonra konaklama için en popüler olan yer.

Çok sayıda konaklama birimine ev sahipliği yapan Perast’ta, lüks otelleri bulabileceğiniz gibi düşük bütçeli butik otelleri veya konukevlerini de bulabiliyorsunuz.

St. George ve Our Lady of the Rocks adacıklarına yakınlığı ile tanınan bu bölge, Kotor’un belki de en iyi manzarasını sunan yeridir. Muhteşem bir manzarayla çevrili olan bölgede görülecek birkaç tarihi ve turistik yer de var.

Perast, Risano Körfezi’ni Kotor Körfezi’nden ayıran burnun üzerinde olduğundan, Kotor Körfezi’nin mutlak en dar kısmı olan Verige boğazına tepeden bakıyor. Manzaraya karşı güzel bir akşam yemeği ise, Perast’ta yapılacak en romantik şeylerden biri.

Perast, ayrıca Kotor’un en romantik ambiyansa sahip olan bölgesi. Birbirinden güzel manzaralı mekanlara ev sahipliği yapan bölgede, körfez kenarında manzara eşliğinde akşam yürüyüşlerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Eski kent bölgesine nazaran biraz daha sakin bir bölge olan Perast, kafa dinlemek isteyen çiftler için biçilmiş kaftan.

Bu bölgede konaklayacak olursanız, Our Lady of the Rocks’u, St. George adasındaki şapeli, Perast Müzesi ve Perast halk plajını mutlaka görün. Teknelerle bölge çevresindeki adalara çok kısa sürede gidebilirsiniz.

Perast Otel Tavsiyeleri

–Vila Perast Boutique Hotel – 3 yıldız

Vila Perast Boutique Hotel

Kotor’un en çok rezervasyon alan bütçeli otellerinden biri olan Vila Perast Butik Otel, Kotor’un kalbine 12 km ve Budva‘nın merkezine ise 34 km uzaklıkta bulunuyor. Samimi atmosferi ve uygun fiyatıyla öne çıkan otel, Kotor’da en ucuz nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek popüler tesislerden biri. Oteli İncelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

–Conte Hotel & Restaurant – 4 yıldız

Conte Hotel & Restaurant

Perast’ın ana meydanının tam üzerinde, deniz kenarında yer alan Conte Hotel & Restaurant, şık ve modern odalarıyla öne çıkıyor. Perast’taki şehir müzesinin yakınında, bir bara ve spor olanaklarına ev sahipliği yapan, kumlu ve taş döşeli plaja yürüyerek 4 dakikada uzaklıkta bulunan otel, konum olarak Perast bölgesinin tam kalbinde yer alıyor. Yüzme havuzu, barı, restoranı ve aile odalarıyla hizmet veren otel Perast’ın en ünlü oteli. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

–Hotel Nauta – 4 yıldız

Kotor da Kalınacak Yerler

Hotel Nauta

Perast Plajı‘na 5 dakika yürüme mesafesinde olan Hotel Nauta, sahil kenarında, güzel ve merkezi bir konumda bulunuyor. Verige Plajı’na 1,5 km, Bolnička Plajı’na ise 2 km uzaklıkta olan tesis, muhteşem körfez manzarası ve olanaklarıyla Kotor’un en romantik otelleri arasında yer alıyor. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olan otel, deniz manzaralı 6-7 kişilik odalara da sahip. Oteli incelemek için tıklayın.

–Iberostar Heritage Grand Perast – 5 yıldız

Iberostar Heritage Grand Perast

Kotor lüks otelleri arasında yer alan Iberostar, 18. yüzyıldan kalma tarihi bir sarayda hizmet veriyor. Sahilde yer alan otelden plaja 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Barı, yüzme havuzu ve aile odaları da olan otelin 9+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

Risan Bölgesi

Risan Bölgesi – Alister

Risan, güzel bir plaja ve Kotor Eski Kenti ve çevresindeki bazı bölgelerden daha modern bir görünüme sahip. Risan’ın ayrıca dağlara çıkan bir yolu var. Bu da, dağ havasına sahip bir bölgede konaklamak isteyenleri cezbediyor.

Kotor’un en romantik bölgelerinden biri olarak bilinen Risan’da otel sayısı sınırlı, fakat çok sayıda daire tarzında konaklama birimi bulunuyor. Eğer Kotor’u grup olarak veya ailece ziyaret ediyorsanız, burası Kotor’da dairede kalınacak en ideal bölge diyebilirim. Fakat konaklama için otel düşünüyorsanız bu bölgeyi es geçebilirsiniz

Risan bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın Booking.com

Dobrota Bölgesi

Kotor da en ucuz nerede kalınır

Dobrota Bölgesi – kaynak ; flickr / Jocelyn Erskine-Kellie

Dobrota‘nın Kotor’un kalbinin attığı yer olan Stari Grad’a, yani Eski Kent bölgesine toplu taşıma araçlarıyla veya ucuz taksilerle rahatlıkla gidip gelebilirsiniz. Bu yüzden Dobrota’yı da Kotor’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak düşünün derim.

Dobrota, yolcu gemilerinden uzak olduğu için, Eski Kent’e nazaran çok daha sessiz ve sakin bir bölge. Fakat yine de yapılacak birçok şeyi bu bölgede bulabilirsiniz.

Dobrota’da çok fazla otel veya diğer konaklama birimleri yok. Yani Kotor’daki belki de en az konaklama birimine ev sahipliği yapan bölgelerden biri. Bu yüzden otel konusunda seçici biriyseniz, aradığınızı bu bölgede bulamayabileceğinizi de unutmayın derim.

Kotor Otel Fiyatları

Kaynak ; flickr / nicolas_vollmer

Daha öncede belirttiğim gibi Kotor’da konaklama Avrupa’nın diğer ülkelerine nazaran çok daha ekonomik. 25-30€’ya kadar bu şehirde gecelik kalınacak bir yer bulabilirsiniz. Lüks otel fiyatları ise genel olarak 75-150€ arasında değişiyor. Fakat Kotor’da çok fazla 5 yıldızlı otel olmadığını da unutmamak lazım.

Kotor’da en ekonomik konaklama birimlerini bulabileceğiniz Eski Kent ve Perast bölgesi, fakat bölgeler arasında çok büyük fiyat farklılıkları olmadığından dolayı, fiyat için bölge değiştirmeye de sanıyoruz gerek kalmayacaktır. Zaten Kotor Eski Kent’te hemen her bütçeye uygun bir tesisi bulabiliyorsunuz.

Kotor Otel Rezervasyonu

Kotor da kalınacak yerler

Kaynak ; flickr / luca_sartoni

Kotor’da otel rezervasyonu için Booking.com’un yanı sıra, Tripdavisor veya Trivago gibi otel arama sitelerine de göz atabilirsiniz.

Erken rezervasyon otel fırsatları, Kotor’da çok fazla olmasa da, yine de birkaç ay öncesinden rezervasyon  yaparak daha ekonomik otelleri de bulabilirsiniz.

Kotor’u yüksek sezonda ziyaret ediyorsanız, en kötü ihtimal otelinizi 1-2 hafta öncesinden ayarlayın derim. Kotor’da otel çok, fakat fiyatlar yüksek sezonda, özellikle hafta sonunda biraz değişiklik gösterebiliyor.

Kotor’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak yukarıdaki 4 bölgeye alternatif olarak, Donji Morinj veya Donji Stoliv gibi pek de popüler olmayan bölgelere de göz atabilirsiniz.