Şüphesiz Avrupa’nın ve Yunanistan‘ın en güzel ve en ilgi çekici adalarından biri olan Kos, el değmemiş kumsalları, kristal berraklığındaki suları ve uzun bir tarihe sahip olmasıyla öne çıkıyor. Yunan Adaları arasında henüz yeni yeni popüler tatil destinasyonlarından biri olmaya başlayan Kos, kolay ulaşımıyla da ilgi görüyor.

Kos’ta nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek birçok köy/bölgeden bahsetmek mümkün. Kos Adası, oldukça büyük bir ada olduğundan hangi bölgede konaklayacağınız da önemli, özellikle turistik cazibe merkezlerine ve plajlara kolay ulaşım için.

Son zamanlarda, Yunanistan’ın en romantik tatil destinasyonlarından biri olan Kos, daha çok lüks ve ultra lüks romantik otelleriyle dikkat çekiyor. Fakat adada hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimi de bulunabiliyor…

NOT ; Kos, İstanköy olarak da biliniyor.

Kos’ta Hangi Bölgede Kalınır ?

Kos’ta konaklama için tercih edebileceğiniz en popüler ve en ideal konuma sahip 4 farklı bölge bulunuyor. Bunlar ; Kos Town (Ada Merkezi), Kardamena, Kefalos ve Mastichari. Peki hangi bölgeyi tercih etmeli ? ; bu soruya adayı kiminle ziyaret ettiğinize göre farklı cevaplar verilebilir.

Kos Town (Ada Merkezi – İstanköy) ; Uzun araştırma yapmak istemeyen her turistin ilk olarak göz attığı bölge. Hemen her bütçeye uygun otel bulmak mümkün. Ayrıca hem çift olarak hem de ailece tatil planı yapanlara hitap ediyor. Adada en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan bölge olduğundan ilk olarak bu bölge ile otel aramaya başlayabilirsiniz. Otel Önerisi olarak ; Adanın en romantik otellerin olan, sadece yetişkinlerin konaklayabildiği 5 yıldızlı Aqua Blu Boutique Hotel & Spa veya daha ekonomik bir otel için de 3 yıldızlı Triton Hotel‘e göz atabilirsiniz.

Kardamena ; Kardamaina olarak da bilinen bu bölge, adanın en hareketli, en canlı ve en sevilen bölgelerinden biri. Eğer Kos’ta gece hayatı için bir plan yapıyorsanız, adanın en iyi barlarını ve gece kulüplerini bulabileceğiniz bu bölgeye göz atabilirsiniz. El değmemiş plajları, berrak turkuaz suları ve büyüleyici yaşam tarzı ile yakın ve uzak yerlerden turistleri ve yerlileri kendine çeken popüler bir tatil beldesi. Otel tavsiyesi olarak da ; 3 yıldızlı Nissia Kamares‘e (Apart otel) veya 2 yıldızlı Elga Hotel‘e göz atabilirsiniz.

Kefalos ; Kos’un güneybatı köşesinde yer alan pitoresk bir köy. Çok fazla konaklama birimi olmasa da, 15-20 tesis arasından zevkinize ve bütçenize uygun olan bir konaklama birimi bulunabilir. Daha sessiz ve sakin bir bölgede konaklamak isteyenlerin göz atabileceği bir yer.

Mastichari (Mastihari) ; Plajı ve resort otelleriyle öne çıkan bu bölge, 4-5 yıldızlı otellerde konaklamayı planlayanlar için farklı bir deneyim sunuyor. En az Kardamena kadar hareketli ve canlı bir bölge. Çok sayıda bar, restoran ve hediyelik eşya mağazalarına ev sahipliği yapar. Ayrıca Kos merkeze ve diğer köylere de kolay ulaşım ağı sunar. Otel önerisi olarak ; bir tatil köyü olan 4 yıldızlı Horizon Beach Resort‘a veya 5 yıldızlı Neptune Hotel-Resort, Convention Centre & Spa adlı tatil köyüne göz atabilirsiniz.

Kos’ta Nerede Kalınır ? – En Güzel Köyler

Yukarıdaki bölgelerin yanı sıra, Kosta konaklama için tercih edilebilecek daha birçok bölge var. Bunlar, Tigaki, Marmari, Antimacheia, Kampos ve Psalidi bölgeleridir. Fakat Tigaki hariç bu bölgeler de çok fazla otel seçeneği bulunmadığından ilk olarak yukarıdaki 4 bölgeye, daha sonra da Tigaki bölgesine göz atabilirsiniz. Tigaki, daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir bölge olsa da, her tatilciye göre konaklama birimi bulabileceğiniz bir bölge.

1.Kos Town (İstanköy)

Kos Adası nerede kalınır

Kos Kasabası – foto kaynak ; flickr / roman kubacka

Adanın merkezi ve konaklama için en çok tercih edilen bölgesi olan Kos Kasabası, adada kalınacak en ideal yerlerden biri.

Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehrin önde gelen popüler cazibe merkezlerine yakın olacağınız gibi plajlara ve diğer bölgelere de yakın olursunuz.

Bir tarafında Neratzia Kalesi ve çarpıcı İtalyan anıtlarının bulunduğu hoş bir liman alanına, arka sokaklarında yer alan Eski Şehir bölgesine ve şaşırtıcı sayıda arkeolojik sit alanına sahip olmasıyla öne çıkan bu bölge, adada en çok konaklama birimine ev sahipliği yapıyor.

Her bütçeye uygun bir konaklama birimi bulabileceğiniz Kos Kasabası, yoğun turist trafiğine aldırmayanların gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir bölge.

Kos Kasabası Otel Tavsiyeleri

2.Kardamena

Kos ta nerede kalmalı ?

Kardamena – foto kaynak ; flickr / sergio barbieri

Kos Kasabası’nın dışında, adanın en hareketli ve en popüler bölgesi. Daha çok gece hayatıyla adından söz ettiren bölge, çiftler ve genç tatilciler tarafından tercih ediliyor.

Ayrıca Kos Kasabası’na veya Tigaki’ye giden otobüsleri de bu bölgede bulabilirsiniz. Ancak ihtiyacınız olabilecek hemen her şey bu bölgede bulunabildiğinden, başka hiçbir yere gitmenize de gerek kalmayabilir.

Bölgede dükkanlar, barlar ve gece kulübü ile dolu dar sokaklar var. Kıyıda palmiye ağaçlarıyla çevrili bir liman var ve çeşitli tekne turlarını burada bulabilirsiniz.

Kos’un güneydoğu kıyısında yer alan muhteşem bir sahil kasabası olan Kardamena, Ege Denizi manzarasının keyfini çıkarmak için de en ideal yer. Eğer geceleri dışarı çıkmayı planlıyor ve her zevke göre bir mekan bulmak istiyorsanız, Kos’ta kalınacak yerler arasında en popüler ikinci bölge olan Kardamena’ya göz atabilirsiniz.

Kardamena Otel Tavsiyeleri

 • Kyma Rooms & Suites ; Plaj kenarındaki muhteşem konumu ve manzarasıyla romantik bir tatil deneyimi sunan tesislerden biri. Küçük ve modern bir tesis ve her odanın manzaralı bir balkonu var.
 • Hotel Agrelli – 3 yıldız ; Geniş aile odalarıyla öne çıkan modern bir otel. Hem fiyatı hem de merkezi konumuyla öne çıkan otelin 9+ konuk değerlendirme puanı var.
 • Grand Blue Beach Hotel – 5 yıldız ; Kos’taki en lüks otellerden biri. Konum olarak Kardamena’nın merkezine yakın bir konumda bulunuyor. Otelden barları ve gece kulüplerinin olduğu yere yürüyerek rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

3.Kefalos

Kos ta nerede kalalım

Kefalos – kaynak ; flickr / Paradasos

Birkaç küçük plaja ev sahipliği yapan bölgelerden biri olan Kefalos, adanın en çok tercih edilen üçüncü bölgesi.

Kos’un diğer bölgelerine nazaran daha sessiz ve sakin olan bu bölgede, ister düşük bütçeli bir otel, isterseniz de lüks bir oteli bulabilirsiniz. Ayrıca Kos’ta dairede kalmayı planlıyorsanız bu bölgede çok sayıda daire konseptinde konaklama birimi bulabileceğinizi de unutmayın.

Bu küçük geleneksel Yunan köyü, kıvrımlı Arnavut kaldırımlı sokakları ve muhteşem deniz manzarası sayesinde tarih ve cazibe ile doludur.

Kefalos Otel Önerileri

 • Villa Bel Passo Apartments – 3 yıldız ; Plaj kenarındaki muhteşem konumu, geniş aile odaları ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla öne çıkıyor. Bir daire konseptinde olduğundan kalabalık grup tatilciler için en ideal tesislerden biri.
 • White Rock of Kos – 5 yıldız ; Deniz manzaralı lüks bir otel. Geniş aile odaları, yüksek konuk değerlendirme puanı ve ultra modern odalarıyla adadaki diğer otellere nazaran çok daha rahat ve lüks bir konaklama deneyimi sunuyor.

4.Mastichari (Mastihari)

Mastichari (Mastihari) – kaynak ; mau-photo / flickr

Hem rüzgar hem uçurtma sörfü için Kos’un en ideal yeri olan Mastihari, nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgelerden biri.

Ana plaj batıya bakar, geniş ve kumludur, kum tepeleri ve hoş bir gölge sağlayan büyük ılgın ağaçları ile desteklenmiş. Rüzgar sörfü ve uçurtma sörfünün yanı sıra, SUP ve kanolar, oyun alanı, basketbol sahası ve plaj voleybolu mevcut.

Mastihari, ayrıca sığ bir denize sahip olduğundan ailece konaklamalar için de en ideal bölgelerden biri. Bölgedeki otellerin hemen hepsinde geniş aile odaları bulunur. Ayrıca diğer bölgelere nazaran Mastihari, daha ekonomik bir konaklama sunuyor.

Mastihari Otel Tavsiyesi

 • Sea Breeze Hotel – 2 yıldız ; Kos’ta ucuza nerede kalınır ? sorusuna en ideal ve en popüler cevap. Yüksek konuk değerlendirme puanı ve modern odalarıyla öne çıkan otel, plaj kenarında bulunuyor.
 • Ilios and Irene – 3 yıldız ; Apart otel. Ailece konaklamalar için düşünülebilir.

5.Tigaki

Kos ta en ucuz nerede kalınır ?

Tigaki Plajı

Adanın kuzey kıyısındaki ilk büyük tatil beldesi. Daha çok çocuklu ailelere hitap ettiği söylenen bir bölge olsa da, her tatilcinin konaklama için düşünebileceği bir bölge.

Çok sayıda 4-5 yıldızlı otele ev sahipliği yapan bölgede ekonomik konaklama birimleri de bulunabiliyor.

Tigaki‘nin plajı, yumuşak ve geniş. Çocuklar için de uygun bir denize sahip.

Herkese yetecek kadar yer var ve plajın iki ucunda da organize edilmemiş bölümler var. Ortada, su sporları, cankurtaranlar, sedirler, kafeterya servisi olan şezlonglar, kilitli dolaplar ve hatta şarj istasyonları gibi her türlü tesis bulacaksınız.

Bölgede hem Yunan hem de uluslararası olmak üzere birçok kafe, bar ve restoranın yanı sıra her zamanki çeşitlilikte hediyelik eşya dükkanları, şişme ürünler, kiralık dükkanlar ve geziler sunan tur acenteleri var.

Bisikletler ile Tigaki ve Kos Kasabası arasında gidip gelmek mümkün. Ayrıca Tigaki’de bisiklet kiralamak için çok farklı seçenek bulunur. Bisikletle aranız iyi değilse de, ada merkezi olan Kos Kasabası’na otobüslerle çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ailece konaklama için en popüler bölge olan Tigaki, Kos Kasabası’ndan sonra aileler tarafından en çok tercih edilen bölge.

Tigaki Otel Tavsiyeleri

 • Astir Odysseus Kos Resort and Spa – 5 yıldız ; Tigaki merkezinin birkaç km uzağında bulunan bu tatil köyü, doğrudan deniz kenarında yer alıyor. Kaliteli yemek seçenekleri, 5 yüzme havuzu, spa alanı, kapalı havuzu ve çeşitli spor olanaklarıyla hizmet veren otel, adanın en çok rezervasyon alan lüks otelleri arasında geliyor.
 • More Meni Residence & Suites – 4 yıldız ; Plaja 2 dakika yürüme mesafesinde olan, romantik bir ambiyansa sahip olan bu lüks otel, adadaki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip otellerden biri.
 • Sunshine Hotel Tigaki – 3 yıldız ; Daha ucuz bir otel için de plaja 5 dakika yürüme mesafesindeki bu popüler oteli inceleyebilirsiniz. Geniş aile odaları ve havuz alanıyla öne çıkan otel, Tigaki merkezine yakın bir konumda bulunuyor.

Kos Otel Fiyatları ve Rezervasyon Hakkında Bilgiler

Kos Adası

Kos, Yunan adalarının Oniki Adalarında güzel ve popüler bir destinasyon. Ege Denizi’nde yer alan Kos, berrak suları ile tertemiz plajlardan oluşan bir kıyı şeridine sahip. Ülkenin en popüler turistik yerlerinden biri ve yüksek sezonda her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlar.

Ada 287,2 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve her biri tarih, kültür ve enfes doğal manzara ile dolu düzinelerce küçük köye ev sahipliği yapar.

Kos’ta otel fiyatları ise genel olarak 55€‘dan başlar ve 250€‘nun üzerine kadar çıkar. Fakat adada hemen her bütçeye uygun bir konaklama bulmak mümkün. Eğer adanın merkezi yerine, biraz daha uzak köyleri tercih edecek olursanız, 50€’nun altında da çok güzel oteller veya pansiyon tarzı konaklama birimleri bulmak mümkün.

Adanın merkezinin genel olarak pahalı olduğu düşünülür. Fakat Kos Kasabası, aslında her bütçeye uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapar. Özellikle erken rezervasyon otel fırsatlarından yararlanacak olursanız, aynı tesiste çok daha uygun odaları bulabilirsiniz.

Kos’ta Gezilecek Yerler Listesi

Kos ta nerede kalmalı

Kos Adası’nda konaklama tercihi yaparken, adaaki gezip görülecek turistik yerlere ve plajlara ne kadar yakın olabileceğinize de göz atmayı unutmayın. Plajlara ve gezilecek turistik noktalara yakın tesislerde konaklayacak olursanız, adayı keşfetmek çok daha kolay olacaktır. Adada öne çıkan popüler cazibe merkezleri ise ;

 • Psalidi Plajı
 • Hipokrat Çınar Ağacı
 • Lambi Beach
 • İstanköy Arkeoloji Müzesi
 • Casa Romana
 • Agios Stefanos Beach

Kos’ta nerede kalınır ? sorusuna romantik bir cevap arıyorsanız, ilk olarak Kos Kasabası’na ve daha sonra da Kardamena bölgesine göz atın. Kardamena, gece hayatıyla öne çıkan bir bölge olsa da, çok sayıda romantik otellere ev sahipliği yapar.

BENZER İÇERİKLER