Son zamanlarda Almanya‘nın en sevilen şehirlerinden biri haline gelmiş olan Köln, konaklama konusunda en az Berlin ve Hamburg kadar pahalı olabiliyor. Özellikle şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan oteller, bütçeleri zorlayabilmektedir. Köln’de nerede kalınır ? sorusuna ideal bir cevap bulabilmek adına, ilk olarak konaklayacağınız mahalleye/bölgeye karar vermenizde yarar var. Bölge seçimiyle bütçenize uygun oteli bulmak çok daha kolay olabileceği gibi, şehir merkezine ve turistik cazibe merkezlerine ne kadar yakın olmak istediğinize daha kolay karar verebilirsiniz.

Köln’ün kalbi Alstadt Nord adı verilen (Eski şehir bölgesi) yerde atıyor. Burası şehir merkezi olduğu gibi Köln’de en çok otel seçeneğine sahip olan bölgedir. Bu bölgede hemen her bütçeye ve zevke uygun otelleri, daireleri ve diğer konseptteki tesisleri bulabilirsiniz. Ancak biraz daha ekonomik bir Köln gezisi planlıyorsanız, şehirdeki diğer bölgelere de göz atabilirsiniz.

Köln’de Nerede Kalınır ? En İdeal Bölgeler

Bu şehirde konaklama için tercih edilebilecek çok sayıda bölge bulunuyor. Fakat bu bölgeler arasından gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bölge sayısı oldukça sınırlı. Köln’de her zevke ve bütçeye uygun 4 farklı konaklama bölgesi bulunuyor. Bunlar ; Altstadt Nord (Eski Şehir Bölgesi), Altstadt Süd, Belçika Mahallesi (Belgium Quarter) ve Deutz bölgeleridir.

Bu bölgelerin hepsi farklı amaca ve bütçeye göre değişiklik gösteriyor. Yani ailece seyahat ediyorsanız, Köln gece hayatı için popüler bir bölge olan Belçika Mahallesi yerine, Deutz Bölgesi’nde veya şehrin en ucuz otellerini arıyorsanız şehirdeki en fazla lüks otelin olduğu eski şehir bölgesinin kuzeyi yerine, Altstadt Süd Bölgesi’ne (Eski şehir bölgesinin güneyi) göz atmanız gerekebiliyor. Aşağıda 4 bölgenin de açıklamalarına göz atarak, hangi bölgenin zevkinize ve bütçenize uygun olup olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz.

1.Eski Şehir Bölgesi KUZEY- Altstadt Nord

Köln Otel Tavsiyeleri

Köln Altstadt

Şehrin tam merkezinde olup, her yere çok kısa yürüyüşler sonrası ulaşmak istiyorsanız, Alstadt Nord bunun için en ideal bölge olabilir.

Hiç uğraşmak istemiyorsanız ve yeteri kadar bütçeniz varsa, diğer bölgelere göz atmanıza bile gerek kalmadan bu bölgedeki otellere göz atabilirsiniz. Burası, şehrin kalbinin attığı yer. Köln’de gezilecek yerlerin büyük bir bölümü ya bu bölgede yada bu bölgeye yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani Köln’ü kültür gezisi için ziyaret ediyor ve en iyi nerede kalabilirim ? diye düşünüyorsanız eski şehir bölgesinin dışına çıkmanıza gerek yok.

Tabii bu bölge, şehirdeki en pahalı otellere ev sahipliği yapan bölgedir. Bölgedeki restoranların ve cafelerin büyük bir bölümü de şehrin geneline göre pahalı.

Birkaç bütçeli oteli de bu bölgede rahatlıkla bulabilirsiniz, ancak diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabileceğini de unutmayın.

Altstadt Nord Bölgesi’ndeki otellere göz atmak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Eski Şehir Bölgesi Otel Tavsiyeleri

  • Hotel Lasthaus am Ring – 3 Yıldız ; Eski şehir merkezi otelleri arasında en popüler tesislerden biri olan Lasthaus, bölgenin biraz daha dış kısmında yer alıyor. Bu yüzden de, bölgedeki en uygun fiyatlı otellerden. Bu otelden şehirdeki tüm turistik yerlere (biraz zorlayarak) yürüyerek gitmek mümkün. Köln Katedrali’ne yürüyerek 20 dakika uzaklıkta olsa da, diğer turistik yerlere çok daha yakındır. Ayrıca otele 2 dakika yürüme mesafesinde metro istasyonu bulunuyor.
  • Residenz am Dom Boardinghouse Apartments – 4 Yıldız – Apart Otel ; Bölgedeki en merkezi oteldir. Köln Katedrali hemen otelin yanı başında, 2 dakika yürüyüş mesafesindedir. Merkez tren istasyonu da otele 3 dakika yürüme mesafesinde. Yani şehirdeki en merkezi otellerden biri diyebiliriz. Tabii fiyatlar diğer 4 yıldızlı otellere nazaran 1 tık daha pahalı.
  • The Midtown Hotel – 4 Yıldız ; Bölgenin biraz daha dışında kalan bu otelden Köln Katedrali’ne yürüyerek 15 dakikada gidebiliyorsunuz. Konum olarak eski şehir merkezinde bulunuyor olsa da, tam merkezde olmadığından dolayı da, biraz daha uygun fiyatlı bir 4 yıldızlı oteldir.

2.Altstadt Süd – Eski Şehir Bölgesi GÜNEY

Köln Şehir Merkezi Otelleri

Köln’de Konaklama

Şehir merkezine ve turistik yerlere yakın olup, en ekonomik oteller arasında seçim yapmak istiyorsanız, Alstadt Süd en iyi bölge olacaktır.

Eski şehir bölgesinin güney tarafında yer alan bu bölge de, Köln’ün merkezi yerlerinden biri diyebiliriz. Buna rağmen şehirdeki en bütçeli bölgelerden biri.

Şehirdeki en ucuz konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bu bölgede, birbirinden güzel ve ucuz restoranları ve kafeleri de bulabiliyorsunuz.

Ayrıca bu bölge şehirdeki en iyi müzelerden biri olarak bilinen Çikolata Müzesi‘ne de ev sahipliği yapıyor.

Buradan da şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Fakat biraz daha merkezin dışında konaklamayı dert etmiyorsanız, buradaki oteller eski şehrin kuzeyine göre daha da uygun fiyatlıdır.

Altstadt Süd Bölgesi’ndeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Altstadt Bölgesi Otel Tavsiyeleri

  • Hotel zur Malzmühle – 3 Yıldız ; Bölgedeki en bütçeli tesislerden biri olan Hotel zur konum olarak oldukça merkezi bir yerde bulunuyor. Köln Katedrali’ne 25-30 dakika yürüme mesafesinde olsa da, şehirdeki diğer turistik noktalara çok daha kısa bir sürede yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.
  • art’otel cologne by park plaza – 4 Yıldız ; Bölgedeki en lüks otellerden biri olan bu tesis, tarihi bir su kulesinde hizmet veriyor. Bu otelin terasından da şehrin 360 derecelik panoramik manzarasını seyredebiliyorsunuz. Otelden Köln Katedrali’ne yürüyerek 25 dakika içerisinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca otelin oldukça yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

3.Deutz Bölgesi

Deutz Bölgesi - Köln de Nerede Kalınır

Deutz Bölgesi

Ailece veya grup halinde Köln’ü ziyaret ediyorsanız, çok sayıda geniş odalı otele ve dairelere ev sahipliği yapan Deutz bölgesine göz atabilirsiniz.

Burası, 1888 yılına kadar Köln’den bağımsız bir şehirmiş. Daha sonra Köln’ün bir parçası olmuş ve günümüzde turistlerin hem gezmek hem de konaklamak için en çok tercih ettiği bölgelerden biri olarak biliniyor.

Köln genel olarak hareketli ve canlı bir şehir. Özellikle kuzey ve güney eski şehir bölgeleri şehirdeki en fazla turistin olduğu, oldukça kalabalık olan yerlerdir. Fakat Deutz Bölgesi, şehrin en huzurlu ve sakin bölgesidir. Bu yüzden de sessiz ve sakin bir yer arayan aileler için en ideal bölgelerden biri.

Bu bölge, aile dostu bir bölgedir. Aile bireylerinin hepsine hitap eden bu bölgede, parkları ve plajı da bulabiliyorsunuz. Özellikle yaz aylarında Köln’ü ziyaret ediyorsanız, bu bölgeye mutlaka bir göz atın deriz.

Deutz Bölgesi’nde bulunan konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Deutz Bölgesi Otel Önerileri

  • Hyatt Regency Köln – 5 Yıldız ; Bölgedeki en lüks otellerden biri olan bu tesis, aile odaları da olan oldukça şık ve modern bir otel. Daha çok iş seyahatleri için tercih ediliyor olsa da, bütçesine uyan her turistin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği otellerden biri. Güzel ve merkezi konumu sayesinde de, şehirdeki turistik noktalara kolay bir ulaşım ağı sunmaktadır.
  • ibis Köln Messe – 3 Yıldız ; Bölgedeki orta bütçeli otellerden biri olan bu tesis de, Köln’de ucuza nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevaplardan bir tanesidir. Eski şehir bölgesine ortalama 1.5 km uzaklıkta bulunan bu otelden, bazı turistik yerlere de yürüyerek gidebiliyorsunuz. Fakat Köln Katedrali gibi yerlere gitmek için ya 40 dakikadan fazla yürümeniz yada otele yakın metro istasyonlarını kullanmanız gerekiyor.Booking.com

4.Belgian Quarter

Şehirdeki en havalı semtlerden biri olan Belgian Quarter (Belçika Mahallesi), Köln’de nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri. Daha çok genç turistler tarafından tercih edilen bu bölge, şehir merkezinin biraz dışında, batıda yer alıyor.

Belgisches Viertel olarak da bilinen bu bölgede çok sayıda bar ve gece kulüpleri bulunuyor. Bu yüzden de daha çok gece hayatına yakın olmak isteyen turistlerin tercih ettiği bölgedir. Brusseler Platz’ı (Brüksel Meydanı) bölgenin en hareketli noktasıdır ve özellikle akşam saatlerinde Köln’ün en kalabalık yerlerinden biridir.

Şehir merkezine ve şehirdeki turistik noktaların bazılarına yürüme mesafesinde olan bu bölgedeki en popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Köln Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Köln de nerede kalınır

Köln’de otel ücretleri 55€’dan başlamakta ve 400€’ya kadar çıkabilmektedir. Fakat, ortalama 85-160€ arasında bir ücrete şehirdeki 3-4 yıldızlı otellerin büyük bir bölümünde rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Bu şehirde 50€’nun altında otel bulmak neredeyse imkansız. Bu yüzden eğer 50€’nun altında bir bütçeniz varsa, otel yerine hostelleri tercih etmenizde de yarar var.

Köln’de en ucuz 3 yıldızlı otel 70€ civarındayken, en ucuz 4 yıldızlı otel de 95€ civarındadır. Tabii bu fiyatlar erken rezervasyona veya son dakika rezervasyonlara göre biraz daha değişiklik gösterebiliyor.

Eğer 2-3 ay öncesinden rezervasyon yapacak olursanız, Köln’deki otel fiyatlarının %20’ye kadar düştüğünü unutmayın.

Köln’de otel rezervasyonu için Hotels.com ve Booking.com adlı otel arama sitelerini kullanabilirsiniz. Fakat tüm dünyanın kullandığı Booking, Köln için en ideal otel rezervasyonu sitesidir.

Köln’de daire kiralamak istiyorsanız da, Airbnb yerine yine Boooking’i kullanabilirsiniz. Bu site üzerinden şehirdeki hemen hemen tüm dairelerde konaklayabilirsiniz. Hem de hiçbir stres yaşamadan.

Köln Otel Tavsiyeleri – En Güzel Köln Otelleri

Köln’de konaklama için tercih edilebilecek çok fazla tesis bulunuyor. Doğru oteli veya diğer konaklama birimlerini bulmak için hangi bölgede konaklayacağınız oldukça önemli. Aşağıdaki otel tavsiyeleri, şehirdeki en iyi konuma, en iyi fiyat/fayda oranına ve en iyi konuk değerlendirme puanına sahip otellerdir. Ayrıca bu 3 otel turistlerin en çok tercih ettiği oteller arasında yer alıyor.

1.Steigenberger Hotel Köln – 4 Yıldız

Steigenberger Hotel Köln de Nerede Kalınır

Steigenberger Hotel Köln

Köln şehir merkezi otelleri arasında en ünlü tesislerden biri olan Steigenberger, şehrin tam kalbinde, eski şehir merkezinde bulunuyor. Bu kadar merkezi bir otel olmasına rağmen, merkezin dışındaki birkaç 4 yıldızlı otelden bile daha uygun bir konaklama ücreti bulunuyor.

Bu otelin gecelik konaklama ücretleri ortalama 135€’dan başlamaktadır. Tabii bu fiyat, şehirdeki diğer 4 yıldızlı otellerin biraz daha altındadır. Ayrıca otel hem merkezi, hem de şehirdeki en şık ve lüks otellerden bir tanesi. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın

2.25hours Hotel The Circle – 4 Yıldız 

25hours Hotel The Circle Köln Otel Tavsiyeleri

25hours Hotel The Circle

Köln Katedrali’ne 15 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel de, şehirdeki en merkezi otellerden biri. Bu otelin gecelik konaklama ücretleri ise 155€’dan başlıyor.

Yukarıdaki otel ile bu otelin arasında konfor bakımından çok fark olmasa da, 25hours Otelin olanakları biraz daha fazla. Fakat turistik yerlere yakınlık bakımından tercih edilebilecek en ideal otel Steigenberger Hotel diyebiliriz. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın

3.Boutique 009 Köln City – 3 Yıldız

Boutique 009 Köln City Köln Nerede Kalınır

Şehirdeki en güzel konuma sahip 3 yıldızlı otellerden biri olan bu tesis, Köln Katedrali’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani otel, şehrin tam kalbinde yer alıyor. Böylesine merkezi bir otelde konaklama ücretlerinin ciddi anlamda tavan yapması gerekirken, bu otel, şehirdeki 3 yıldızlı otel fiyatlarının ortalamasının altında bir ücrete konaklama sunuyor.

Bu otelin gecelik konaklama ücretleri 105€’dan başlıyor ve genelde de otel ücretlerine açık büfe kahvaltı da dahil. 1 kişilik kahvaltının ortalama 15-20€ civarında olduğu bu şehirde, kahvaltısı dahil olan bir otelde de konaklamak çok daha mantıklı olacaktır. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın

Köln Ucuz Otel Tavsiyeleri

Bu şehirde en ucuz otelleri bulmak kolay. Şehrin 5-9 km uzağındaki tesislere bakacak olursanız, Köln’ün en ucuz otellerini kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Fakat aşağıdaki 2 otel tavsiyesi şehirdeki en ucuz otellerden olmakla birlikte, turistik noktalara da yürüme mesafesinde olan, güzel konuk değerlendirme puanına sahip otellerdendir.

1.Holiday Inn Express – Cologne – City Centre – 3 Yıldız 

Holiday Inn Express - Cologne - City Centre Köln de Kalınacak yerler

Eski şehir bölgesinin güneyinde bulunan bu otel, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu otelden Köln Katedrali’ne yürüyerek 20 dakika içerisinde rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Otelin gecelik konaklama ücretleri ise 85€’dan başlamaktadır. Yani şehirdeki en ucuz 3 yıldızlı otellerden bir tanesi. Oteli incele

2.Hotel Engelbertz – 2 Yıldız

Hotel Engelbertz - Köln de Nerede Kalmalı

Hotel Engelbertz

Şehrin tam merkezinde bulunan bu otelin gecelik konaklama ücretleri ise 90€’dan başlamaktadır. Fakat Holiday Inn Express’e nazaran çok daha merkezi otellerden biri. Bu otelden, şehirdeki hemen her yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca otelin oldukça güzel konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır. Oteli İncele & güncel fiyatlara göz at

Köln Şehir Merkezi Otelleri

Köln’deki şehir merkezi otelleri için Eski Şehir Bölgesi’nin Kuzeyine yani Altstart Nord adlı bölgeye göz atmanız yeterli olacaktır. Bu bölgedeki otellerin hemen  hepsi şehir merkezinin kalbinde veya kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Köln Hostel Tavsiyeleri

1.SMARTY Cologne City Center

SMARTY Cologne City Center Köln de Nerede Kalınır

SMARTY Cologne City Center – Köln de Nerede Kalınır ?

Şehirdeki en samimi atmosfere sahip hostellerden biri olan Smarty, bir otel olarak da faaliyet göstermektedir.

Bu hostelin gecelik dorm ücretleri ise, 20€’dan başlamaktadır ve sadece bayan yatakhaneleri olduğu gibi, sadece erken yatakhaneleri de vardır. Köln Katedrali’ne 1.5 km uzaklıkta bulunan bu otelden, şehirdeki turistik noktalara kolayca ulaşabilirsiniz. Hosteli incele

2.Hostel die Wohngemeinschaft

Köln de nerede kalınır

Hostel die Wohngemeinschaft

Şehirdeki en ilginç dizayna sahip tesislerden biri olan bu hostelin gecelik dorm ücretleri 23€’dan başlamaktadır. Hostelden şehirdeki turistik noktaların bazılarına yürüyerek gidebiliyor olsanız da, Köln Katedrali hostele 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yukarıdaki hostel hem daha ucuz hem daha iyi konuma sahipken bu hostelin çok daha modern ve konforlu olduğunu da unutmayın. Hosteli incele

Göz At ; Almanya gezilecek yerler

Köln’de Nerede Kalınır ? Sorunuza hala cevap bulamadınız mı ?

Köln de nerede kalınır

Bu şehirde konaklama için hangi bölgede veya tesiste konaklayacağınıza henüz karar veremediyseniz, tek bir öneri ile tekrar otel bakmaya devam edebilirsiniz. O da, eski şehir bölgesinin güney tarafı, yani Altstadt Süd Bölgesi’dir. Bu bölge, hem turistik yerlere güzel bir ulaşım ağı sunuyor, hem de şehrin kalbi olan Altstadt Nord’a nazaran çok daha uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden, bu bölgeye tekrardan bir göz atın deriz. Ayrıca birçok hosteli de bu bölgede bulabiliyorsunuz.

Köln’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak birkaç bölge daha eklemek mümkün. Fakat 3-4 gün gibi uzun bir süre Köln’de konaklamayacağınızı düşünürsek, şehir merkezine 5 veya 9 km uzaklıkta olan bölgelerde konaklamanızı da pek tavsiye etmiyoruz. Zaten zamanınızın yarısını toplu taşıma araçlarında geçireceğiniz düşünürseniz böyle bir şeye de gerek kalmayacaktır.

İLGİLİBooking.com