Son yıllarda Almanya‘nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden bir tanesi olan Köln, her geçen gün daha turistik bir yer haline gelen şehirlerden. Bu şehirde konaklama ise, ülkenin birçok şehrinde olduğu gibi pahalı. Tabi, her bütçeye uygun konaklama birimlerini de rahatlıkla bulabiliyorsunuz.
Köln’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak, tesis seçimi yapmadan önce, hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin. Bu şekilde, bütçenize, zevkinize ve şehri ziyaret amacınıza göre bir bölge bulabilirsiniz. Bölgeyi bulduktan sonra, tesis seçimi çok daha kolay olacaktır.

Köln’de Nerede Kalınır ? En İdeal Bölgeler

Bu şehirde konaklama için tercih edilebilecek onlarca bölge bulunuyor. Fakat, bu bölgeler arasından gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bölge sayısı oldukça sınırlı. Köln’de her zevke ve bütçeye uygun 3 farklı konaklama bölgesi bulunuyor. Bunlar ; Altstadt Nord (Eski Şehir Bölgesi), Altstadt Süd ve Deutz Bölgeleri’dir.

Bu bölgelerin hepsi farklı amaca ve bütçeye hizmet etmekte. Yani, ailece seyahat ediyorsanız, Köln gece hayatı için popüler bir bölge olan Belçika Mahallesi yerine, Deutz Bölgesi’nde veya şehrin en ucuz otellerini arıyorsanız, şehirdeki en fazla lüks otelin olduğu Eski Şehir Bölgesi’nin Kuzeyi yerine, Altstadt Süd Bölgesi’ne (Eski Şehir Bölgesi’nin Güneyi) göz atmanız gerekiyor. Aşağıda 3 bölgenin de açıklamalarına göz atarak, hangi bölgenin zevkinize ve bütçenize uygun olup olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz.

1.Eski Şehir Bölgesi KUZEY- Altstadt Nord

Köln Otel Tavsiyeleri

Köln Altstadt

Hiç uğraşmak istemiyorsanız ve yeteri kadar bütçeniz varsa, diğer bölgelere göz atmanıza bile gerek yok. Burası, şehrin kalbinin attığı yer. Köln’de gezilecek yerlerin büyük bir bölümü, ya bu bölgede yada bu bölgeye yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani, Köln’ü kültür gezisi için ziyaret ediyor ve en iyi nerede kalabilirim ? diye düşünüyorsanız, Eski Şehir Bölgesi’nin dışına çıkmanıza gerek yok.

Tabi bu bölge, şehirdeki en pahalı otellere ev sahipliği yapan bölgedir. Etrafta pahalı restoranlar, kafeler havada uçuşuyor. Tabi birkaç bütçeli oteli de bu bölgede rahatlıkla bulabilirsiniz, ancak diğer bölgelere nazaran birazcık daha pahalı olabileceğini de unutmayın.

Altstadt Nord Bölgesi’ndeki otellere göz atmak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Eski Şehir Bölgesi Otel Tavsiyeleri

  • Hotel Lasthaus am Ring – 3 Yıldız ; Eski Şehir Merkezi Otelleri arasında en popüler tesislerden biri olan bu otel, bölgenin biraz daha dış kısmında yer alıyor. Bu yüzden de, bölgedeki en uygun otellerden. Bu otelden, şehirdeki tüm turistik yerlere biraz zorlayarak, yürüyerek gitmek mümkün. Köln Katedrali’ne yürüyerek 20 dakika uzaklıkta olsa da, diğer turistik yerlere çok daha yakındır. Ayrıca, otele 2 dakika yürüme mesafesinde metro istasyonu bulunuyor.
  • Residenz am Dom Boardinghouse Apartments – 4 Yıldız – Apart Otel ; Bölgedeki en merkezi oteldir. Köln Katedrali hemen otelin yanı başında, 2 dakiki yürüyüş mesafesindedir. Merkez Tren İstasyonu da otele 3 dakika yürüme mesafesinde. Yani, şehirdeki en merkezi otel diyebiliriz. Tabi, fiyatlar diğer 4 yıldızlı otellere nazaran 1 tık daha pahalı.
  • The Midtown Hotel – 4 Yıldız ; Bölgenin biraz daha dışında kalan bu otelden Köln Katedrali’ne yürüyerek 15 dakikada gidebiliyorsunuz. Konum olarak Eski Şehir Merkezi’nde bulunuyor olsa da, tam merkezde olmadığından dolayı da, biraz daha uygun fiyatlı bir 4 yıldızlı oteldir.

2.Altstadt Süd – Eski Şehir Bölgesi GÜNEY

Köln Şehir Merkezi Otelleri

Köln’de Konaklama

Eski Şehir Bölgesi’nin güney tarafında yer alan bu bölge de, Köln’ün merkezi yerlerinden biri diyebiliriz. Fakat, şehirdeki en bütçeli bölgelerden biri.

Şehirdeki en ucuz konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bu bölgede, birbirinden güzel ve ucuz restoranları ve kafeleri de bulabiliyorsunuz.

Ayrıca, bu bölge şehirdeki en iyi müzelerden biri olarak bilinen Çikolata Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Buradan da şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Fakat, biraz daha merkezin dışında konaklamayı dert etmiyorsanız, buradaki oteller Eski Şehrin Kuzeyine göre daha da uygundur.

Altstadt Süd Bölgesi’ndeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Altstadt Bölgesi Otel Tavsiyeleri

  • Holiday Inn Express – Cologne – City Centre – 3 Yıldız ; Bölgedeki en bütçeli tesislerden biri olan bu otel, konum olarak oldukça merkezi bir yerde bulunuyor. Köln Katedrali’ne 25-30 dakika yürüme mesafesinde olsa da, şehirdeki diğer turistik noktalara çok daha kısa bir sürede yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.
  • Hotel im Wasserturm – 4 Yıldız ; Bölgedeki en lüks otellerden biri olan bu tesis, tarihi bir su kulesinde hizmet veriyor. Bu otelin terasından da şehrin 360 derecelik panoramik manzarasını seyredebiliyorsunuz. Otelden Köln Katedrali’ne yürüyerek 25 dakika içerisinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca otelin oldukça yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

3.Deutz Bölgesi

Deutz Bölgesi - Köln de Nerede Kalınır

Deutz Bölgesi

Burası, 1888 yılına kadar Köln’den bağımsız bir şehirmiş. Daha sonra Köln’ün bir parçası olmuş ve günümüzde, turistlerin hem gezmek için hem de konaklamak için en çok tercih ettiği bölgelerden biri.

Köln genel olarak hareketli ve canlı bir şehir. Özellikle Kuzey ve Güney Eski Şehir Bölgeleri, şehirdeki en fazla turistin olduğu, oldukça kalabalık olan yerlerdir. Fakat, Deutz Bölgesi, şehrin en huzurlu ve sakin bölgesidir. Burası bu yüzden de sessiz ve sakin bir yer arayan aileler için en ideal bölgelerden biridir.

Bu bölge, aile dostu bir bölgedir. Aile bireylerinin hepsine hitap eden bu bölgede, parkları ve plajı da bulabiliyorsunuz. Özellikle yaz aylarında Köln’ü ziyaret ediyorsanız, bu bölgeye mutlaka bir göz atın deriz.

Deutz Bölgesi’nde bulunan konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Hyatt Regency Köln – 5 Yıldız ; Bölgedeki en lüks otellerden biri olan bu tesis, aile odaları da olan oldukça şık ve modern bir otel. Daha çok iş seyahatleri için tercih ediliyor olsa da, bütçesine uyan her turistin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bölgelerden biri. Güzel ve merkezi konumu sayesinde de, şehirdeki turistik noktalara kolay bir ulaşım ağı sunmaktadır.
  • ibis Köln Messe – 3 Yıldız ; Bölgedeki orta bütçeli otellerden biri olan bu tesis de, Köln’de ucuza nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevaplardan bir tanesidir. Eski Şehir Bölgesi’ne ortalama 1.5 km uzaklıkta bulunan bu otelden, bazı turistik yerlere de yürüyerek gidebiliyorsunuz. Fakat, Köln Katedrali gibi yerlere gitmek için ya 40 dakika yürümeniz gerekiyor, yada otele yakın metro istasyonlarını kullanmanız gerekiyor.Booking.com

Köln Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Köln’de otel ücretleri 55£’dan başlamakta ve 450£’ya kadar çıkabilmektedir. Fakat, ortalama 85-160£ arasında bir ücrete şehirdeki 3-4 yıldızlı otellerin büyük bir bölümünde rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Bu şehirde 50£’nun altında otel bulmak neredeyse imkansız. Bu yüzden, eğer 50£’nun altında bir bütçeniz varsa, otel yerine hostelleri tercih etmenizde de yarar var.

Köln’de en ucuz 3 yıldızlı otel 70£ civarındayken, en ucuz 4 yıldızlı otel de 95£ civarındadır. Tabi, bu fiyatlar erken rezervasyona veya son dakika rezervasyonlara göre biraz daha değişiklik gösterebilmektedir.

Eğer 2-3 ay öncesinden rezervasyon yapacak olursanız, Köln’deki otel fiyatlarının %20’ye kadar düştüğünü görebilirsiniz. Bu yüzden de, bu şehir için erken rezervasyon gerçekten önemli.

Köln’de otel rezervasyonu için Hotels.com ve Booking.com adlı otel arama sitelerini kullanabilirsiniz. Fakat, tüm dünyanın kullandığı Booking, bu şehir için de en ideal otel rezervasyonu sitesidir.

Köln’de daire kiralamak istiyorsanız da, Airbnb yerine, Boooking’i kullanabilirsiniz. Bu site üzerinden şehirdeki hemen hemen tüm dairelerde konaklayabilirsiniz. Hem de hiçbir stres yaşamadan.

Köln Otel Tavsiyeleri – En Güzel Köln Otelleri

Köln’de konaklama için tercih edilebilecek çok fazla tesis bulunuyor. Doğru oteli veya diğer konaklama birimlerini bulmak için hangi bölgede konaklayacağınız oldukça önemli. Aşağıdaki otel tavsiyeleri, şehirdeki en iyi konuma, en iyi fiyat/fayda oranına ve en iyi konuk değerlendirme puanına sahip otellerdir. Ayrıca bu 3 otel turistlerin en çok tercih ettiği oteller arasındadır.

1.Steigenberger Hotel Köln – 4 Yıldız

Steigenberger Hotel Köln de Nerede Kalınır

Steigenberger Hotel Köln

Köln şehir merkezi otelleri arasında en ünlü tesislerden biri olan Steigenberger, şehrin tam kalbinde, Eski Şehir Merkezi’nde bulunmaktadır. Bu kadar merkezi bir otel olmasına rağmen, merkezin dışındaki birkaç 4 yıldızlı otelden bile daha uygun bir konaklama ücreti bulunuyor.

Bu otelin gecelik konaklama ücretleri ortalama 135£’dan başlamaktadır. Tabi bu fiyat, şehirdeki diğer 4 yıldızlı otellerin biraz daha altındadır. Ayrıca, otel hem merkezi, hem de şehirdeki en şık ve lüks otellerden bir tanesi. Oteli incele

2.25hours Hotel The Circle – 4 Yıldız 

25hours Hotel The Circle Köln Otel Tavsiyeleri

25hours Hotel The Circle

Köln Katedrali’ne 15 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel de, şehirdeki en merkezi otellerden biri. Bu otelin gecelik konaklama ücretleri ise 155£’dan başlıyor.

Yukarıdaki otel ile bu otelin arasında konfor bakımından çok fark olmasa da, 25hours Otelin olanakları biraz daha fazla. Fakat, turistik yerlere konum bakımından tercih edilebilecek otel Steigenberge Hotel’dir diyebiliriz. Oteli incele

Göz at: Münih’te nerede kalınır ?

3.Boutique 009 Köln City – 3 Yıldız

Boutique 009 Köln City Köln Nerede Kalınır

Şehirdeki en güzel konuma sahip 3 yıldızlı otellerden biri olan bu tesis, Köln Katedrali’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani otel, şehrin tam kalbinde yer almaktadır. Böylesine merkezi bir otelde konaklama ücretlerinin ciddi anlamda tavan yapması gerekirken, bu otel, şehirdeki 3 yıldızlı otel fiyatlarının ortalamasının altında bir ücrettedir.

Bu otelin gecelik konaklama ücretleri 105£’dan başlıyor ve genelde de otel ücretlerine açık büfe kahvaltı da dahil. 1 kişilik kahvaltının ortalama 15-20£ civarında olduğu bu şehirde, kahvaltısı dahil olan bir otelde de konaklamak çok daha mantıklı olacaktır. Oteli incele

Köln Ucuz Otel Tavsiyeleri

Bu şehirde en ucuz otelleri bulmak kolay. Şehrin 5-9 km uzağındaki tesislere bakacak olursanız, Köln’ün en ucuz otellerini kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Fakat, aşağıdaki 2 otel tavsiyesi şehirdeki en ucuz otellerden olmakla birlikte, turistik noktalara da yürüme mesafesinde olan, güzel konuk değerlendirme puanına sahip olan otellerdendir. Bu yüzden, çok ucuz diye de tereddüt etmenize gerek yok.

1.Holiday Inn Express – Cologne – City Centre – 3 Yıldız 

Holiday Inn Express - Cologne - City Centre Köln de Kalınacak yerler

Eski Şehir Bölgesi’nin güneyinde bulunan bu otel, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu otelden Köln Katedrali’ne yürüyerek 20 dakika içerisinde rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Otelin gecelik konaklama ücretleri ise 85£’dan başlamaktadır. Yani şehirdeki en ucuz 3 yıldızlı otellerden bir tanesi. Oteli incele

2.Hotel Engelbertz – 2 Yıldız

Hotel Engelbertz - Köln de Nerede Kalmalı

Hotel Engelbertz

Şehrin tam merkezinde bulunan bu otelin gecelik konaklama ücretleri ise 90£’dan başlamaktadır. Fakat Holiday Inn Express’e nazaran çok daha merkezi otellerden biri. Bu otelden, şehirdeki hemen hemen her yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca otelin oldukça güzel konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır. Oteli İncele

Köln Şehir Merkezi Otelleri

Köln’deki şehir merkezi otelleri için Eski Şehir Bölgesi’nin Kuzeyine yani Altstart Nord adlı bölgeye göz atmanız yeterli olacaktır. Bu bölgedeki otellerin hemen hemen hepsi şehir merkezinin kalbinde veya kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Göz At : Hamburg’da nerede kalınmalı? 

Köln Hostel Tavsiyeleri

1.SMARTY Cologne City Center

SMARTY Cologne City Center Köln de Nerede Kalınır

SMARTY Cologne City Center – Köln de Nerede Kalınır ? 

Şehirdeki en samimi atmosfere sahip hostellerden biri olan Smarty, bir otel olarak da faaliyet göstermektedir.

Bu hostelin gecelik dorm ücretleri ise, 20£’dan başlamaktadır ve sadece bayan yatakhaneleri olduğu gibi, sadece erken yatakhaneleri de vardır. Köln Katedrali’ne 1.5 km uzaklıkta bulunan bu otelden, şehirdeki turistik noktalara kolayca ulaşabilirsiniz. Hosteli incele

2.Hostel die Wohngemeinschaft

Şehirdeki en ilginç dizayna sahip tesislerden biri olan bu hostelin gecelik dorm ücretleri 23£’dan başlamaktadır. Hostelden şehirdeki turistik noktaların bazılarına yürüyerek gidebiliyor olsanız da, Köln Katedrali hostele 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yukarıdaki hostel hem daha ucuz hem daha iyi konuma sahipken bu hostelin çok daha modern ve konforlu olduğunu da unutmayın. Hosteli incele

Köln’de Nerede Kalınır ? Sorunuza hala cevap bulamadınız mı ? 

Bu şehirde konaklama için hangi bölgede veya tesiste konaklayacağınıza henüz karar veremediyseniz, tek bir öneri ile tekrar otel bakmaya devam edebilirsiniz. O da, Eski Şehir Bölgesi’nin güney tarafı, yani Altstadt Süd Bölgesi’dir. Bu bölge, hem turistik yerlere güzel bir ulaşım ağı sunuyor, hem de şehrin kalbi olan Altstadt Nord’a nazaran çok daha uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden, bu bölgeye tekrardan bir göz atın deriz. Ayrıca birçok hosteli de bu bölgede bulabilirsiniz.

Köln’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak birkaç bölge daha eklemek mümkün. Fakat, 3-4 gün gibi uzun bir süre Köln’de konaklamayacağınızı düşünürsek, şehir merkezine 5 veya 9 km uzaklıkta olan bölgelerde konaklamanızı da pek tavsiye etmiyoruz. Zaten zamanınızın yarısını toplu taşıma araçlarında geçireceğiniz düşünürseniz böyle bir şeye de gerek kalmayacaktır.

Göz At : Berlin’de nerede kalmalı ? 


Booking.com