Kendine özgü kaya oluşumları ve doğal mağaraların yanı sıra, inanılmaz antik tarihi ile ünlü olan Kapadokya, Türkiye‘nin en popüler turistik destinasyonlarından. Özellikle yaz aylarında aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip olduğundan, Kapadokya’da nerede kalınır ? sorusu için sıkı bir araştırma yapmak gerekebiliyor. Kapadokya’da konaklama birimi tercihi yapmadan önce, ilk olarak Ürgüp, Göreme veya Uçhisar gibi bölgelerden hangisinde konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var.

Her bölge farklı bütçeye ve Kapadokya’da ne yapmak istediğinize göre farklı alternatifler sunuyor. Bu yüzden, Kapadokya’daki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan Göreme veya Ürgüp’te otel aramak yerine, diğer bölgelere de kısaca göz atın deriz. Bu bölgelerde çok daha farklı seçeneklere ve konuma sahip otel ve diğer konaklama birimlerini daha uygun fiyata bulmak mümkün.

Kapadokya’da Hangi Bölgede Kalınır ? 

Kapadokya'da Hangi Bölgede Kalınır

√Göreme ; İstanbul veya Pamukkale gibi yerlerden gelen tüm yolcuları birbirine bağlayan ana otobüs terminaline ev sahipliği yaptığından dolayı, Kapadokya’da konaklama için en çok tercih edilen bölge. Çok sayıda lüks mağara otellerine ev sahipliği yapıyor olsa da, bu bölge daha çok bütçeli gezginler tarafından tercih ediliyor. Yani bölgedeki konaklama birimlerinin büyük bir bölümü, kendi kategorisindeki en ekonomik olanlardan oluşuyor. En Popüler Otel ; Carus Cappadocia

√Uçhisar ; Kapadokyada nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en fotojenik yerlerden. Daha çok lüks otellere ev sahipliği yapıyor. Fakat orta bütçeli birçok konaklama birimi de bulunabilir. Bazı bölümleri engelli turistler için sıkıntılı olabildiğinden dolayı, engelli dostu bir bölge değildir. Bunun yanında daha çok çiftlerin tercih ettiği bir yer. Hem sunduğu eşsiz manzarasıyla hem de otantik atmosferiyle, beklenenden fazlasını verebilecek bir bölge. En Popüler Otel ; Taşkonaklar

√Ürgüp ; 100’e yakın konaklama birimine ev sahipliği yapan bu bölge, Kapadokya’nın en yoğun turist trafiğine sahip olan bölgelerinden. Özellikle yabancı turistlerin Kapadokya’da konaklama için tercih ettiği bir bölgedir. Büyük tur gruplarının bir üs olarak kullandığı bu bölge, daha çok lüks bir konaklama sunuyor. Yani bu bölgede düşük bütçeli otel sayısı oldukça düşük. En Popüler Otel ; Yunak Evleri Cappadocia

√Ortahisar ; Kapadokya’nın en küçük tatil beldelerinden biri olsa da, oldukça popüler bir konaklama bölgesidir. Kapadokya’nın geleneksel yaşamına dair izlerin en belirgin olduğu bu bölge, turist kafilelerin üs olarak kullanmadığı bölgelerden biri. Bu yüzden de, Ürgüp ve Göreme’deki gibi aşırı yoğun bir insan trafiği burada yoktur. Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir bölge olarak bilinse de, daha sessiz ve sakin bir Kapadokya tatili planlayan herkesin göz atabileceği bir bölgedir. Otel Önerisi ; Elika Cave Suites

√Avanos ; Daha çok Türk turistler tarafından popüler olan bölgelerden biri. Yakın illerden hafta sonu için tercih edilen yerlerden biri olan Avanos, her geçen gün yabancı turistlerin de popüler güzergahlarından biri haline geliyor. 30’a yakın konaklama birimine ev sahipliği yapan Avanos’ta, otel konusunda çok fazla seçeneğiniz olmasa da, pansiyon ve konukevleri konusunda birçok seçenek bulunmaktadır. En Popüler Tesis ; Adanos Konuk Evi

NOT : Kapadokya’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak Nevşehir merkez de düşünülebilecek seçenekler arasında yer alıyor. Fakat aracınız yoksa, buradan Ürgüp ve Göreme gibi yerlere ulaşım için çok fazla zaman kaybedebiliyorsunuz. Bu yüzden 2-3 gün gibi bir süre Kapadokya’da konaklamayı planlıyorsanız, Nevşehir merkezi es geçilebilir.

Kapadokya’da Nerede Kalınır ? – Bölgeler ve En Güzel Otel Önerileri

Ürgüp, Avanos, Göreme, Ortahisar ve Uçhisar birbirine oldukça yakın konumlarda bulunuyor. Yani aracınız varsa bu bölgeler arasında çok kısa sürede gidip gelmek mümkün. Fakat tam merkezde olmak adına Göreme’de konaklama düşünülebilir.

Aşağıda bölgelerin detaylarına ve bölgelere özel otel önerilerine göz atarak, Kapadokya’da nerede kalınır ? sorusuna cevap için çok daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

1.Göreme Otel Tavsiyeleri

Göreme Otel Tavsiyeleri

Eğer Kapadokya’da konaklama için diğer bölgelerden emin değilseniz, Göreme‘de gönül rahatlığıyla konaklayabilirsiniz. Burası, her bütçeye ve zevke hitap eden konaklama birimlerini bulabileceğiniz bir bölge. Ayrıca konum bakımından diğer bölgelere de kolay ve hızlı bir ulaşım ağı sunuyor.

Göreme çok büyük değil. Bu yüzden de birçok noktayı yürüyerek keşfetmek mümkün. Ayrıca restoran, kafe ve otel konusunda Kapadokya’nın en zengin olan bölgesidir.

Kapadokya’da turizmi kucaklayan ilk bölgelerden biri olan Göreme’de hemen hemen her sokakta bir restoran bulunur. Hem de Kapadokya’nın en popüler ve en iyi olanları. Bölge, ana otobüs terminaline de ev sahipliği yaptığından dolayı biraz yoğun bir turist trafiğine sahip. Turist yoğunluğunu dert etmiyorsanız sizin için Kapadokya’da en iyi konaklama bölgesi Göreme olabilir.

Göreme’de Popüler Otel Tavsiyesi olarak ;

Göreme’de Görülecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

  • Aşıklar Vadisini görün
  • Devrent Vadisi’ndeki doğal kaya oluşumlarına göz atın
  • Zemi Vadisi’nin eşsiz manzarasını seyredin
  • Labirent mağara evlerine, 5. yüzyıldan kalma Vaftizci Yahya Kilisesi’ne ve Çavuşin Köyü’ne göz atın
  • Sıcak hava balonuna güneş doğarken binin.
  • Göreme Açık Hava Müzesi’nde kaybolun
  • Peri Bacaları’nı görmeyi de unutmayın.

2.Uçhisar Otel Önerileri

Uçhisar Otel Tavsiyeleri

Uçhisar

Göreme’nin güneyinde bulunan Uçhisar, biraz daha sessiz sakin bir bölgedir. Bu yüzden de ailecek seyahat edenlerin en çok tercih ettiği bölge olmasıyla ünlü. Uçhisar Kalesi‘ne ev sahipliği yapmasıyla tanınan bu bölge çok sayıda otel seçenekleriyle, her zevke ve bütçeye uygun konaklama sunuyor.

Eğer Ürgüp ve Göreme’deki turist trafiğinden uzak olmak istiyorsanız, Uçhisar size göre olabilir. Ayrıca bu bölge Kapadokya’daki en romantik otelleri bulabileceğiniz bölgelerden biridir.

Uçhisar’da popüler otel tavsiyesi ;

3.Ürgüp Otel Tavsiyeleri

Ürgüp Otel Tavsiyeleri

Kapadokya’nın en lüks otellerinden bazılarına ev sahipliği yapan bölgelerden biri olan Ürgüp, Kapadokya’da en çok tercih edilen konaklama bölgelerinden. Yoğun turist trafiğine sahip olan bölgedeki tesisler genel olarak lüks kesime hitap ediyor olsa da, çok sayıda bütçeli otel de bulunabiliyor.

Göreme kadar Kapadokya’nın zenginliklerine sahip olmasa da, Göreme ve diğer bölgelere ulaşım için en ideal konuma sahiptir.

Ürgüp’te otel önerisi olarak ;

4.Ortahisar Otel Önerileri

Ortahisar Otel Tavsiyeleri

Ortahisar

Taş evlerin kalıntıları, eski arnavut kaldırımlı sokaklar ve büyüleyici meydanları ile ünlü olan Ortahisar, Kapadokya’nın yerel kültürünü en iyi hissedebileceğiniz yerlerden. Etrafta dolaşan eşek arabaları ve kahvelerdeki yaşlı kesim ile farklı bir atmosfere sahip olan bir bölgedir. Aşırı yoğun olmadığından çok daha sakin bir konaklama sunar.

Turistler arasında çok popüler bir bölge olmasa da, bölgedeki otellerin büyük bir bölümü yeni olsa da, bu bölge de hem konum bakımından hem de fiyat bakımından düşünülebilecek seçenekler arasındadır.

Otel önerisi olarak da ; 

5.Avanos Otelleri

Avanos Otelleri

Avanos

Avanos, Ürgüp ve Göreme’ye nazaran çok daha farklı bir bölgedir. Göreme ve Ürgüp’e nazaran çok daha az bir turistik yer olsa da, çanak çömlekleriyle Türk turistlerin tercih ettiği konaklama bölgelerinden biri. Kapadokya’nın diğer bölgelerine de çok uzak olmaması bu bölgeyi Kapadokya’da konaklama için bir çekim merkezi haline getirmektedir.

Gün batımları ile popüler olan Avanos’ta toplasanız 20 tesis ya var ya yok. Bu yüzden de, seçim konusunda fazla seçeneğiniz yok. Bölgede kaliteli ve lüks birkaç otel bulunuyor olsa da, otel konusunda seçici biriyseniz bu bölgede aradığınızı bulamayabilirsiniz.

Otel Önerisi olarak ; 

Kapadokya Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Kapadokya’da otel fiyatları genel olarak 190 TL‘den başlamakta ve 1000 TL‘nin üzerine kadar çıkabilmektedir. Yaz ve kış aylarında otel fiyatları ciddi anlamda değişebilmektedir. Ayrıca 2-3 ay öncesinden yapılan erken rezervasyonlar ile çok daha uygun fiyatlara aynı tesiste odaları bulmak da pekala mümkün.

Kapadokya’da ucuz oteller genel olarak 190 – 250 TL, orta bütçeli oteller 250-380 TL arasında ve lüks oteller ise 350 – 1100 TL arasında değişmektedir. Ucuz oteller için ilk olarak Göreme’ye göz atmanızda yarar var. Bu bölge, Kapadokya’da en fazla konaklama birimine ev sahipliği yaptığı gibi, en ucuz tesislerin en fazla olduğu yerdir. Bu yüzden düşük bütçeli bir oteli Göreme’de bulamadıysanız diğer bölgelerde bulmak pek de kolay olmayacaktır.

Kapadokya’da otel rezervasyonu için de, Booking.com’un yanı sıra, Hotels.com ve Tripadvisor gibi sitelere de göz atılabilir.

En Popüler Kapadokya Otel Tavsiyeleri

Yukarıdaki bölgelere özel otel önerilerinde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini bulamadıysanız, aşağıdaki Kapadokya’nın en çok satan tesislerine de göz atabilirsiniz.

1.Wish Cappadocia – Orta Bütçeli

Wish Cappadocia Otel

Wish Cappadocia

Uçhisar bölgesinin en çok tercih edilen otellerinden biri olan Wish Cappadocia, güneşlenme terası sunan dağ manzaralı muhteşem bir tesis. Orta bütçeli bir konaklama sunan bu otelin terasından ve balkonundan sıcak hava balonlarının eşsiz görüntüsünü seyredebilirsiniz.

Kapadokya da nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevaplardan biri olabilecek bu tesis, daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor. Ancak tesiste geniş aile odaları da bulunuyor. Uçhisar Kalesi‘ne 3 dakika yürüme mesafesinde bulunan tesis, ücretsiz otopark, bar ve havaalanı servisi ile hizmet veriyor.

2.Hermes Cave Hotel – Uçhisar

Hermes Cave Hotel - Kapadokya da nerede kalınır

Hermes Cave Hotel

Muhteşem manzarasıyla Kapadokya otelleri arasında oldukça popüler olan bu tesis, Uçhisar bölgesinde Uçhisar Kalesi’ne sadece 1 dakika yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Güvercinlik Vadisi‘nin eşsiz bir manzarasına sahip olan otelin 9+ konuk değerlendirme puanı, Akdeniz ve Türk yemekleri sunan alakart restoranı, muhteşem manzaraya sahip terası ve ücretsiz otoparkı bulunuyor.

3.Charming Cave Hotel – Göreme

Charming Cave Hotel

Charming Cave Hotel

Göreme bölgesinin en iyi ve en popüler otellerinden biri olan Charming Cave Hotel, 9+ mükemmel konuk değerlendirme puanıyla eşsiz bir deneyim sunuyor. Göreme’nin kalbinde yer alan bu mağara otelde volkanik kayaların içine inşa edilmiş kemerli tavanlara sahip odalar bulunur. Geniş aile odaları, terası, ücretsiz otoparkı, barı, restoranı ve havaalanı servisiyle hizmet vermektedir. Tesis, Göreme Açık Hava Müzesi‘ne 25 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor.

4.Mithra Cave Hotel – Göreme

Mithra Cave Hotel

Mithra Cave Hotel

Göreme otelleri arasında en güzel manzaraya sahip olan Mithra Cave Hotel, daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği tesislerden biri. Göreme Açık Hava Müzesi’ne 1.5 km uzaklıkta bulunan tesis, süper geniş aile odaları, havaalanı servisi, ücretsiz otopark ve terası ile hizmet veriyor.

Göreme’nin merkezine 5 dakika yürüme mesafesinde olmasından dolayı, restoranlara, kafelere ve hediyelik eşya satan dükkanlara da oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

5.Aydınlı Cave Hotel – Göreme

Aydınlı Cave Hotel - Kapadokya da Nerede Kalınır

Aydınlı Cave Hotel

Göreme’nin en çok satan tesislerinden biri olan Aydınlı Cave Hotel, bir tepenin yamacında yer alan geleneksel mağara oteli olarak hizmet vermektedir. Eski Göreme’nin tam ortasında yer alan bir aile tarafından işletilen küçük bir oteldir. Geniş aile odalarına da sahip olan otelin 9+ konuk değerlendirme puanı ve birbirinden güzel konuk yorumları bulunuyor.

6.Arif Cave Hotel – Göreme

Arif Cave Hotel - Kapadokya da Nerede Kalınır

Arif Cave Hotel

Göreme merkezine yürüme mesafesinde güzel bir tepede yer alan bu otel, eşsiz gün batımı manzarasına sahip olan terası ile Kapadokya otelleri arasında en çok satan tesislerden biri. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bu otel, Karanlık Kilise‘ye ve Göreme Açık Hava Müzesi‘ne yarım saatten daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Arif Cave Hotel, Göreme ve Kapadokya turları düzenlemesinin yanı sıra, otel aracılığıyla sıcak hava balonu gezileri de organize edilebilmektedir.

7.Kayakapi Premium Caves Cappadocia – Ürgüp

Kayakapi Premium Caves Cappadocia - Kapadokya da nerede kalınır

Kayakapi Premium Caves Cappadocia

Ürgüp’teki popüler otellerden biri olan Kayakapi Premium Caves Cappadocia, orta bütçeli bir konaklama sunmaktadır. Havaalanı servisi, terası ve ücretsiz otoparkı da olan bu tesis 9+ konuk değerlendirme puanına sahip. Ürgüp’ün merkezine tam 1 km uzaklıkta bulunan bu otelden, Nikolos Manastırı’na ve Ürgüp Müzesi’ne yürüyerek 10 dakika gibi bir sürede ulaşmak mümkün. Spa ve sağlık merkezi de olan otelin, geniş aile odaları da bulunmaktadır.

Kısaca Kapadokya’da Nerede Kalınır ? 

Kapadokya da Nerede Kalınır

Özetle, Kapadokya’da konaklama için her bütçeye uygun ilk düşünülebilecek bölge Göreme‘dir. 200’e yakın konaklama birimine ev sahipliği yapan bu bölge, hem romantik otel arayan çiftler, hem balayı tatili planlayanlar, hem de çocuklu aileler için farklı konaklama birimlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgede 280 TL’ye kadar güzel bir konuma sahip oteli bulmak da mümkün. Ayrıca süper lüks mağara otelleriyle de, lüks severlere eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Kapadokya da Nerede kalınır

Eğer Göreme’nin kalabalığı ve süper turist trafiğine katlanmak istemiyorsanız, biraz daha sakin bir bölge olan, ancak yine Göreme’ye yakın olan Uçhisar düşünülebilir. Bu bölge, biraz daha baş başa kalmak isteyen, turistlerden uzak olmak isteyenlerin tercih edebileceği bir bölge. Son olarak Ürgüp, Göreme’ye nazaran daha az tercih ediliyor olsa da, Kapadokya’da konaklama için kesinlikle düşünülebilecek bir bölge. Ancak bu bölgenin aşırı turist trafiğine sahip olduğunu da unutmayın.

Kapadokya’da Kaç Gün Kalmalı ?

Kapadokya da Kalınacak Yerler

Göreme Açıkhava Müzesi, Avanos’ta bulunan Tarihi Taş Köprü, Yeraltı Seramik Müzesi, Uçhisar Kalesi, Paşabağ, Çavuşin Kilisesi, Vaftizci Yahya Kilisesi ve Güvercinlik Vadisi Kapadokya’da mutlaka gezilmesi gereken noktalardan. Aşk Vadisi veya Kızılçukur Vadisi’ne geldiğinizde ise Kapadokya’nın hayranlık uyandıran olağanüstü manzaralarına şahitlik edebilirsiniz. Özellikle gün doğumunda göğe doğru yükselen rengarenk balonlarla burada enfes fotoğraf kareleri çekmek mümkün.

Bütün bu gezi rotasını yapabilmek için de en azından 3-4 gün Kapadokya da kalınabilir. Çünkü Kapadokya, 1-2 günde keşfedilebilecek bir tatil beldesi değil. Zaten Kapadokya’yı doyasıya keşfetmek istiyorsanız da mümkün olduğu kadar uzun bir tatil yapmak şart. Tabii çok daha uzun süre Kapadokya’da kalacak olursanız, mutlaka yapılacak şeyler de bulabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER