Avrupa’nın tarihi ve kültürel bakımdan en zengin ülkelerinden biri olan İtalya, her bir karışının tarih dolu olduğu, benzersiz bir güzelliğe sahip dünyanın en iyi bilinen birçok turistik yerine ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor . İtalya gezilecek yerler için çok sayıda şehirden ve tarihi yerlerden bahsetmek mümkün. Ülkede gezip görülecek yerlerin büyük bir bölümü, Roma, Venedik, Floransa ve Milano gibi şehirlerde bulunuyor olsa da, İtalya bu 4 şehirden çok daha fazlasını sunuyor…

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde 51 yere sahip olan İtalya, Roma İmparatorluğunun uzun yıllar hüküm sürdüğü yer olmasından dolayı da, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan çok sayıda antik eserlere ev sahipliği yapıyor. Bunun yanında, köyleri, kasabaları ve plajlarıyla adından çokça söz ettiren İtalya, doğal güzelliğe hakim olan yerleriyle de turistlerin ilgisini çekiyor.

İtalya Gezilecek Yerler 

Cinque Terre - İtalya

Cinque Terre

İtalya’nın harika yemekleri, güzel kırsalı, muhteşem şarabı ve uzun tarihi Avrupa’da ziyaret etmek için en iyi yer olmasını sağlıyor.

Toskana’daki üzüm bağları, Floransa’nın soluk kesen tarihi yapıları, Roma’daki antik sokaklar, Güney İtalya’nın rahat doğası, romantizmin doruklarında olabileceğiniz Cinque Terre ve Venedik, ülkeyi karşı konulmaz kılıyor.

İşte İtalya’da gezip görülecek en güzel 17 Yer ;

1.Como Gölü

Como Gölü - İtalya Gezi Rehberi

Como Gölü – Kaynak ; flickr.com/erque

İtalya’nın en güzel manzaralarından birine sahip olmasıyla ünlü Como, Como Gölü gibi doğal bir güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Milano’dan trenler ile çok kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz Como’da yapılacak en güzel şey ise, 1-2 günlük tekne turlarına çıkmak. Biraz pahalı bir deneyim olsa da, İtalya’da yaşayabileceğiniz en güzel deneyimlerden biri denebilir.

Dağlar ve küçük pitoresk kasabalarla çevrili olan Como Gölü, Roma döneminden günümüze varlığını sürdürüyor. Ormanlık kıyıları boyunca, gösterişli villalara ve otellere sahip olan Como’da, hafızalara kazınacak 1-2 günlük romantik bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

146 kilometrekarelik büyük bir alana yayılan Como, Lombardiya‘nın en çok fotoğraflanan yeri olarak da biliniyor. Como çevresinde dünyanın en zengin ünlülerinden bazılarına ait evler de bulunuyor. Güzel bir zamanda gidecek olursanız, hayranı olduğunuz bir ünlüyle karşılaşma imkanınız da var. Zarif, renkli ve süslü evlerle kaplı Como Gölü, ülkede mutlaka görülmesi gereken bir yer.

2.Cinque Terre

Cinque Terre - İtalya Gezilecek Yerler Listesi

Cinque Terre

Cinque Terre, en az Venedik kadar romantik yerlerden biri. Rengarenk evleri, dar sokakları, birbirinden romantik restoranları, nefes kesen manzarası ve çok daha fazlasıyla unutulmaz bir hafta sonu deneyimi sunan bu bölge, İtalya’nın en pahalı ve en sevilen bölgelerinden biri olarak bilinir.

Cinque Terre ”Beş Toprak” anlamına geliyor ve 5 köyden oluşuyor. Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore. Her biri birbirinden güzel bu köyler, atmosferi, doğallığı ve sunduğu muhteşem yemekleriyle tek tek görülmesi gereken yerlerden.

Cinque Terre

Cinque Terre

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan, milli park olarak belirlenmiş olan bölge, uçurumlarla dolu hoş bir sahil bölgesi olarak turistlerin ilgisini çekiyor. Bölgedeki her köyü rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bu köyler arasında yapacağınız yürüyüşler sayesinde de ülkedeki en güzel fotoğraf karelerini yakalamak da mümkün.

3.Uffizi Galerisi/Müzesi – FLORANSA

Uffizi Galerisi/Müzesi İtalya

Uffizi Galerisi/Müzesi

Dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Uffizi Müzesi, İtalya’ya giden 2 turisten 1’inin mutlaka ziyaret ettiği yerlerden biriymiş. Leonardo da Vinci, Raphael, Michelangelo ve Caravaggio gibi İtalyan büyüklerinin eserleriyle dolu olan müze, sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunuyor.

Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu adlı eseri, müzedeki en ünlü eser. Ancak müzede daha binlerce eser var. Her biri birbirinden değerli bu eserlerin sergilendiği büyük müze binası ise, İtalya’daki en büyük tarihi yapılardan biri olarak bilinir.

Floransa ve İtalyan sanatının yanı sıra çok sayıda yabancı eser ve Klasik heykel de içeren Uffizi Müzesi de, ülkede kaçırılmaması gereken yerlerden biri.

4.Romeo ve Juliet’in Evi – VERONA

Romeo ve Juliet'in Evi - VERONA

Romeo ve Juliet’in Evi – VERONA

İtalya dendiğinde akla gelen birkaç yerden biri olan,  Shakespeare’in Romeo ve Juliet oyunuyla ünlü Verona da görülmesi gereken İtalya şehirleri arasında yer alıyor. Romeo ve Juliet’deki karakterler gerçekte olmasa da, oyunun oynandığı ev 1905 yılında satın alınarak müzeye dönüştürülmüş. O günden günümüze İtalya’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olan bu evin balkonunda eşiniz/sevgiliniz ile birkaç fotoğraf çektirmeden de İtalya gezisi tamamlanmış sayılmaz 🙂

5.Kolezyum – ROMA

Kolezyum - ROMA - İtalya Gezi Rehberi

Kolezyum – ROMA

Roma’da o kadar önemli tarihi ve turistik yerler var ki, hangisinden başlayacağımızı bile bilemedik. Ancak İtalya’nın kalbinin attığı uzun yıllar Roma tarihine tanıklık etmiş olan, yaklaşık 2000 yıl önce inşa edilmiş olan Kolezyum, hem Roma’nın hem de İtalya’nın en çok ziyaret edilen, en merak edilen ve en önemli tarihi yapıları arasındadır.

Kolezyum, sadece İtalya’nın değil dünyanın en popüler yapılarından biri olarak bilinir. 50 binden fazla seyirci kapasitesine sahip olan bu Amfitiyatro, kurulduğu dönemde gladyatörlerin  dövüştüğü yer olarak ünlüdür. İtalya’nın tarihini en iyi öğrenebileceğiniz yerlerden biri olan Kolezyum’un dışında Roma’da kaçırılmaması gereken daha çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezleri de bulunuyor. Panteon, Roma Forumu ve Trevi Çeşmesi de bunlar arasında en popüler olanlar.

Ayrıca Roma’ya kadar gelmişken birkaç adımla geçebileceğiniz Vatikan’ı da mutlaka görün. Vatikan, dünyanın en küçük ülke/devletlerinden biri ve çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Aziz Petrus Meydanı ve Bazilikası, Sistine Şapeli ve Vatikan Müzeleri burada görülecek en önemli turistik yerlerden.

6.Amalfi Kıyıları

Amalfi Kıyıları - İtalya Gezilecek Yerler

Amalfi Kıyıları

Amalfi Kıyıları - İtalya

Amalfi Kıyıları

Cinque Terre’yi anımsatan muhteşem manzarasıyla ünlü Amalfi Kıyıları da, İtalya’daki en romantik bölgelerden biri olarak bilinir. Burada kıyı şeridi boyunca yapılacak tekne turları oldukça popüler. Ayrıca turların büyük bir bölümü yemekli olduğundan, Amalfi’nin lüks ve süper pahalı restoranlarında yemek zorunda da kalmıyorsunuz.

Napoli ve Sorrento’nun güneyinde yer alan Amalfi Sahilleri de ülkedeki birçok alan gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Positano ise, Amalfi Kıyıları’nın en sevilen ve en çok fotoğraflanan kasabası. İster tekne turlarıyla isterseniz de kara yoluyla Amalfi’yi çok kolay ve rahat bir şekilde keşfedebilirsiniz.

7.Siena

Siena - İtalya Gezi Rehberi

Siena

İtalya’da görülmesi gereken yerler arasında son zamanların popüler gezi duraklarından biri olan Siena, ülkedeki en çok tarihi yapıya ev sahipliği yapan şehirlerden biri. Daha çok tarih severlere hitap eden bu şehir, günübirlik gezilerle de rahatlıkla keşfedilebiliyor.

Floransa’dan dolayı göz ardı edilen Siena’ya Floransa’dan otobüs veya trenlerle rahatlıkla gidip gelebilirsiniz. Birçok turistin yaptığı gibi dilerseniz buradaki ekonomik otellerde de konaklayabilirsiniz.

Siena’da gezilmesi gereken çok sayıda yer olsa da, özellikle tarihi şehir merkezi kaçırılmaması gereken bir yerdir. 12. yüzyıldan kalma Piazza del Campo ise bu bölgenin kalbinin attığı yer olarak bilinir. Siena gezilerin büyük bir bölümü de buradan başlar ve biter.

Toskana’nın kalbinde sizi Orta Çağ dönemine götürecek Siena ayrıca, İtalya’nın en eski devlet üniversitelerinden birine, tıp ve hukuk okullarıyla tanınan Siena Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor.

8.San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası - İtalya Gezilecek Yerler

San Marco Meydanı ve Bazilikası

İtalya gezilecek yerler listenizde olması gereken, bir diğer dünyaca ünlü yapı ise Venedik‘in kalbinin attığı yerde bulunan San Marco Bazilikası’dır. Kendi başına bir sanat eseri olan bu dini yapının ışıltılı mozaikleri ve muhteşem mermer süslemeleri görülmeye değer. Hem sanat hem de tarihe meraklı olanları bir araya getiren bu kilise ülkede en çok ziyaret edilen yerlerden biri olarak da biliniyor.

Tabii Venedik, San Marco Bazilikası’ndan çok daha fazlasıdır. Gondolcuların şarkılarının hava uçuştuğu, çok sayıda tarihi yapısı ve muhteşem manzarasıyla eşsiz bir deneyim sunan bu şehir için de en azından 2 gününüzü ayırın. Kanal turuna çıkıp, Venedik’teki adaları dolaşın. Her bir karışının tarihsel değere sahip olduğu bu şehri mutlaka İtalya rotanıza ekleyin.

9.Pisa Kulesi – PİSA

Pisa Kulesi - PİSA

Pisa Kulesi

İtalya’nın kartpostallarında mutlaka görebileceğiniz yapılardan biri olan Pisa Kulesi, dünyaca ünlü turistik yerlerden biri. İlk inşa edildiği dönemde zeminin yumuşak olmasından dolayı yıllar içinde eğik bir hal alan kule, günümüzde bazen ziyaret edilebiliyor, bazense tadilat gereği kapalı oluyor. Çoğu zaman ziyarete açık olan bu kulenin üzerinde bir de izleme platformu bulunuyor.

Eğer Floransa’dan Cinque Terre’ye gitmeyi düşünüyorsanız, Pisa güzel bir durak olabilir. Birkaç saatte rahatlıkla keşfedebileceğiniz Pisa’da bu kulenin dışında, daha görülmeye değer çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezleri var.

Toskana‘nın kuzeybatı bölgesinde Arno Nehri boyunca uzanan Pisa Kenti, hala Orta Çağ’da ticari bir imparatorluk olarak eski altın günlerinin etkileyici kalıntılarını taşıyor. En ünlü yeri Pisa Kulesi olsa da, sadece bu kuleyi görmek için Pisa’yı ziyaret etmek, bir ağaca bakmak ve tüm ormanı kaçırmak gibidir. Bu yüzden yeteri kadar zamanınız varsa, İtalya’nın en güzel meydanlarından biri olan Campo dei Miracoli‘yi burada görün. Ayrıca meydanda yer alan katedrali ve Arno Nehri’nin muhteşem manzarasını seyretmeden de Pisa’dan ayrılmayın.

10.Pompeii

Pompeii İtalya Gezilecek Yerler

Pompeii

Pompeii, İtalya’nın tarih dolu popüler şehirlerinden biri. Vezüv Yanardağı’nın MS 79 yılında patlaması ve küllerinin bölgeyi kaplamasıyla oluşmuş olan Pompeii’nin her bir karışında tarihi izler görebiliyorsunuz. Burası bir tür açık hava müzesi. Hamamlar, evler ve antik Roma forumları bulabileceğiniz bir yer olan Pompeii de İtalya gezilecek yerler listesine eklenebilecek bölgelerden.

Napoli’den günübirlik turlar ile ziyaret edilebilecek yerlerden biri olan Pompeii, birkaç saatte rahatlıkla keşfedebilir. Ayrıca trenler, otobüsler veya günübirlik turlarla da Pompeii’yi ziyaret edebiliyorsunuz.

Pompeii’deki en önemli yapılardan bazıları, ani tiyatro, Forum, Apollo Tapınağı, Bazilika ve Granary Market’tir. Bunun yanında, patlamanın yaşandığı zamanda hayatını kaybeden birçok insanın alçı dökümünü de burada görebiliyorsunuz.

Bölgedeki tarihi binaların mimarisinde erotik, mitolojik karakterleri ve av sahnelerini betimleyen çok sayıda sanat eseri ve freskler de görülebiliyor.

11.Via Krupp – CAPRİ

Capri Adası - İtalya Gezisi

Capri Adası

Engebeli uçurumları ve kristal berraklığındaki suları ile büyüleyici bir atmosfere sahip olan Capri Adası, İtalya’nın cennet köşelerinden biri olarak bilinir. Parlak yeşil ağaçlardan ve bahçelerden renkli marinalara ve meydanlara kadar Capri’de gezip görülecek ve yapılacak çok sayıda turistik aktiviteyi bulabiliyorsunuz. Dünyanın dört bir köşesinden çok sayıda ünlünün uzun süreli İtalya tatili için tercih ettiği Capri’de ister plaj keyfi, isterseniz de kültür gezisi yapabiliyorsunuz.

Capri’nin en göz alıcı yeri ise, Via Krupp adı verilen Augustus Bahçeleri’ni Marina Piccola’ya bağlayan patika yoldur. Günümüzde kayaların düşme tehlikesi bulunduğundan dolayı ziyarete kapatılmış olsa da, bu muhteşem manzarayı seyretmek için mutlaka Augustus Bahçeleri görülmeli. Buradan İtalya’nın en güzel kartpostallık fotoğraf karelerini yakalamak mümkün.

12.Milano

Milano - İtalya Gezilecek Yerler Listesi

Milano

İtalya’da alışverişin adresi olan Milano, ülkedeki en çok ziyaret edilen şehirlerden. Dünyaca ünlü markaları tek bir caddede veya alışveriş merkezinde bulabileceğiniz bu pahalı şehir, daha çok alışveriş tutkunlarının İtalya gezilecek yerler listesine eklediği yerlerden biri olsa da, tarihi yapıları ve müzeleriyle de görülmeye değer şehirlerden biri diyebiliriz.

Michelangelo, Leonardo da Vinci, Verdi, Enrico Caruso, Toscanini ve tasarımcı Giorgio Armani gibi isimlerin evi ve işyeri olmuş olan Milano, daha çok Milano Katedrali (Duomo) ile tanınıyor. Görkemli bir mimariye sahip olan bu katedral, şehrin tam merkezinde Duomo Meydanı’nda yer alır ve çok sayıda tarihi yapılar ile çevrilmiştir. Hem sanat ve tarih hem de alışveriş için ziyaret edilebilecek en güzel ve en kaliteli şehirlerden biri olan Milano’yu da rotanıza ekleyebilirsiniz.

13.Torino

Torino

Kuzeyin büyük sanayi şehirlerinden biri olan Torino, Milano’ya göre biraz küçük ve kompakttır. Şehirdeki önemli cazibe merkezlerini de yürüyerek rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz.

Torino, İtalya’nın ilk başkentlerinden biri ve yıllar boyunca ülkenin önemli kültürel ve ekonomik merkezi olmuştur. Tam olarak ülkenin kuzeybatısında yer alan bu tarihi şehir, günümüzde Piedmont bölgesinin başkentidir ve Po nehri üzerinde yer alır.

II. Dünya Savaşı sonrasında hızla büyüyen şehir, otomotiv sanayisi sayesinde hızla ülkenin ekonomisinde önemli bir paya sahip oldu. Eski ve yeninin muhteşem bir şekilde harmanlaştığı bu şehirde çok sayıda tarihi yapılar olduğu gibi, yapılacak birçok turistik aktivite de bulunabiliyor. Tarihi 16. yüzyıla uzanan Torino Kraliyet Sarayı da bu tarihi yapılar arasında en ünlüsü. Taht Odası ve Daniel Galerisi ile dünyanın dört bir yanından turist çeken bu saray, sadece Torino’da değil, İtalya’da görülecek en önemli yerlerden biri.

14.Palermo

Palermo

Palermo, Akdeniz’in en büyük adası olan, Tunus ve Malta’nın yakınında İtalya’nın dibinde yer alan Sicilya’nın başkentidir. Mağara çizimlerinin bulunduğu, ilk yerleşimin M.Ö 8000 yıllarına dayandığı söylenen bu şehir, 1980’lerden bu yana İtalya’nın en hızlı gelişen şehirlerinden biri olarak biliniyor. Günümüzde ülkedeki en popüler gezi duraklarından biri olan Palermo’yu günübirlik turlarla da rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz.

İtalya’nın en ünlü mafyalarının bulunduğu şehir olmasıyla da tanınan Palermo, günümüzde İtalya’nın en güvenli şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. 80 ve 90’lı yılların ünlü mafyalarının temizlenmiş olduğu bu şehir, şimdilerde turistlerin ülkede en çok ziyaret ettiği şehirlerden biri olarak biliniyor.

15.Bologna

Bologna

Bologna, yemekleri, prestijli üniversiteleri ve müziği ile bilinen İtalyada görülmesi gereken şehirlerinden. Ayrıca ülkedeki en iyi gece hayatına sahip şehirlerden biri olarak da biliniyor. Şehirdeki nüfusun büyük bir çoğunluğu öğrencilerden oluştuğundan dolayı, şehir özellikle hafta sonlarında çok sayıda partilere ev sahipliği yapıyor.

La Rossa lakaplı bu şehir, Kuzey İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinin başkenti olarak hizmet veriyor. Bologna, İtalya’da merkezi bir konuma sahiptir ve Floransa’nın kuzeyinde, Venedik’in güneyinde ve Milano’nun Güney doğusunda yer alır. Bu yönüyle İtalya’nın birçok şehrinden günübirlik turlar ile rahatlıkla ziyaret edilebilecek şehirlerden biri. Büyük bir üniversite şehri ve uzun tarihi olan Bologna, çok çeşitli kültürel mekanlara, muhteşem mimariye ve kaliteli müzelere sahip olmasıyla da ünlüdür.

16.Ostuni

Ostuni – kaynak ; flickr / juan rubiano

Puglia bölgesinde yer alan bir komün olan Ostuni‘nin beyaz evleri İtalya’da görülmesi gereken yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden biri.

Ostuni’nin tarihi M.Ö 600. yüzyıla kadar uzanıyor. Deniz seviyesinden yaklaşık 229 metre yükseklikte olan bölge, 40 bine yakın nüfusu olsa da, yaz aylarında bu rakamın 100 bini aştığı söylenir.

17.Locorotondo

Locorotondo – kaynak ; flickr / simon

Yine Puglia bölgesinde yer alan, İtalya’nın en güzel yerleşim yerlerinde biri olan Locorotondo, bembeyaz evleri, upuzun sokakları ve muhteşem panoramik manzarasıyla eşsiz bir deneyim sunuyor.

Sakin ve huzurlu havasıyla turistleri kendine çeken bu şirin kasaba, biraz da Yunan Adaları’nın havasını hissettirmesiyle seviliyor.

Gezip görülecek turistik yerlerinin yanı sıra, lezzetli mutfağıyla da adından söz ettiren Locorotondo’da, birçok tarihi yapı ve turistik cazibe merkezini de bulabilirsiniz.

İtalya’nın En Güzel Köyleri

İtalya Gezilecek Yerler

 • Marzamemi – Sicilya
 • Stilo – Calabria
 • Manarola Köyü – Cinque Terre
 • Santa Maria di Leuca – Puglia bölgesi
 • Orta San Giulio – Piedmont Bölgesi
 • Sovana Köyü – Toskana
 • Savoca – Sicilya
 • Atrani – Amalfi Kıyıları
 • Civita di Bagnoregio – Lazio
 • Corricella – Procida Adası
 • Monteriggioni – Toskana

İtalya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz daha çok sayıda tarihi yapılardan, şehirlerden, köylerden ve kasabalardan bahsetmek mümkün. Ancak bu popüler şehirleri ve turistik noktaları henüz ziyaret etmediyseniz, ilk olarak İtalya gezinize bu 17 yerden başlayın. Zevkinize ve İtalya’da geçireceğiniz süreye göre çok güzel bir gezi rotası çıkarabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER ;