İstanbul’da nerede kalınır ? adlı bu yazı ile şehirdeki en popüler bölgeleri, turistik yerlere yakın olan konaklama birimlerini, otel önerilerini, bölgelerin artılarını ve eksilerini bulabilirsiniz.

İstanbul’da konaklama için yerli/yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yerler Galata, Sultanahmet, Beyoğlu, Eminönü ve Beşiktaş oluyor. Bu 5 bölge, şehirdeki turistik yerlere ve merkeze yakın olmak için tercih edilebilecek en ideal bölgelerden. Ayrıca İstanbul’da otel seçimi yaparken, Kabataş-Bağcılar tramvay hattı üzerindeki duraklara yakın olan herhangi bir tesis, İstanbul’da gezilip görülecek yerlere yakın olmak için yeterli olabilir. Çünkü bu tramvaylar ile hem Sultanahmet ve Eminönü hem de Galata ve Taksim gibi yerlere çok kolay ve kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da konaklayacağınız tesis, ya tramvay hattına yada metro hattına yakın olmalı. Çünkü otobüs veya minibüsler ile şehirde bir yerden diğerine gitmek ciddi anlamda sıkıntılı olabiliyor. Aşağıda, şehirdeki en çok tercih edilen bölgeleri ve bölgelere özel otel önerilerini bulabilirsiniz.

İstanbul’da Hangi Bölgede Kalınır ?

İstanbul'da Hangi Bölgede Kalınır ?

⇒SULTANAHMET ; İstanbul’un tarihi ve kültürel kalbi olan bu bölge, ilk kez şehri ziyaret eden turistlerin en çok tercih ettiği yer olarak biliniyor. Şehrin silüetinin ayrılmaz parçalarından olan Sultanahmet Camii, Ayasofya Camii ve Topkapı Sarayı gibi dünyaca ünlü yapılar da bu bölgede bulunuyor. Bunun dışında, bu bölgeden diğer bölgelerin bazılarına yürüyerek, birçoğuna da tramvaylar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sadece sembolik yapıları görmeyi planlıyor ve şehirde çok fazla zamanınız yoksa, konaklama için en iyi bölgelerden biri Sultanahmet olacaktır. Otel önerisi olarak orta bütçeli ; Celine Hotel – Ottoman Mansion adlı tesis düşünülebilir.

⇒BEYOĞLU ; Sultanahmet semtinin kuzeyinde yer alan bu bölge, İstanbul’un en hareketli semtlerinden biri. Biraz daha bütçeli otel arayanların tercih edebileceği bu bölge, şehrin gözbebeği İstiklal Caddesi’ne ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Diğer turistik noktalara ulaşım kolay olduğu gibi, restoran, kafe ve bar konusunda da oldukça zengin bir bölgedir. Göz At : Beyoğlu Otelleri

⇒GALATA ; Teknik olarak Beyoğlu’nun bir parçası olan Galata bölgesi, biraz daha hareketli bir bölgede konaklamak, Galata Kulesi gibi şehrin önemli turistik cazibe merkezlerine yakın olmak isteyenlerin tercih edebileceği bölgelerden. Bu bölgede konaklayarak, Sultanahmet, Eminönü, Taksim ve şehirdeki diğer bölgelere ve turistik cazibe merkezlerine tramvaylar ile veya yürüyerek çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Daha çok geceleri de dışarı çıkmayı planlayanların düşünebileceği bölgelerden. Otel önerisi olarak da ; Art Nouveau Pera düşünülebilir.

⇒EMİNÖNÜ ; Dünyanın en  büyük örtülü alışveriş merkezlerinden biri olarak bilinen tarihi Kapalıçarşı, Eminönü bölgesinin kalbinin attığı yer olarak bilinir. Bu bölge, hem Sultanahmet’e hem de Galata ve Taksim’e yakınlığı ile turistlerin İstanbul’da konaklama için en çok tercih ettiği bölgeler arasında geliyor. Sultanahmet ve Galata ile kıyaslandığında biraz daha pahalı bir konaklama sunuyor olsa da, her bütçeye uygun olan tesisleri bu bölgede bulmak mümkün. Göz At : Eminönü Otelleri

İstanbul’da Nerede Kalınır ? – Bölgelere Özel Otel Önerileri

Yukarıdaki 4 bölge İstanbul’da en çok tercih edilen bölgelerden olsa da, daha bu şehirde konaklama için adalar ve Anadolu Yakası’nın Üsküdar ve Kadıköy gibi yerleri de düşünülebilecek seçenekler arasında.

1.Sultanahmet Otel Tavsiyeleri

Sultanahmet Otel Tavsiyeleri

Kuşkusuz İstanbul’un en popüler turistik cazibe merkezi Sultanahmet‘tir. İstanbul’un kalbinin attığı bu bölge, Ayasofya ve Sultanahmet Camii gibi yerli/yabancı turistlerin şehirde en çok ziyaret ettiği tarihi yerlere ev sahipliği yapıyor. İstanbul’da 2-3 gün gibi kısa bir süre konaklamayı planlıyorsanız, önemli turistik yerlere yakın olmak için tercih edilebilecek en ideal bölge burasıdır.

Bölgenin Artıları ; 

 • Şehirdeki en önemli turistik ve tarihi yerlere ev sahipliği yapmasının yanı sıra, birçok turistik noktaya kolay bir ulaşım ağı sunuyor.
 • Uzun kuyruklarla girebileceğiniz yerlere ilk siz gidebilir, yoğun turist trafiği olmadan müze ve tarihi yapı ziyareti gerçekleştirebilirsiniz.
 • Birçok otel ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor.
 • Restoran, kafe ve alışveriş konusunda zengin.
 • Şehirdeki en güvenli bölgelerden biri.

Bölgenin Eksileri ;

 • Bölgedeki konaklama birimleri genel olarak pahalı.
 • Restoranlar ve kafeler pahalı.
 • Aşırı yoğun bir turist trafiği var.
 • Gece hayatı yok
 • Düşük bütçeli kaliteli bir otel bulmak zor.

Sultanahmet bölgesinde konaklayarak görebileceğiniz tarihi ve turistik yerler ise ; 

 1. Ayasofya Müzesi
 2. Sultanahmet Meydanı ve Camiisi
 3. Türk ve İslam Eserleri Müzesi
 4. Topkapı Sarayı
 5. Sultanahmet Köftecisi
 6. Yerebatan Sarnıcı
 7. Pandeli (Yunan ve Türk yemekleri için en ideal mekanlardan)
 8. Balıkçı Sabahattin (İstanbul’un en eski meyhanelerinden biri)
 9. İstanbul Arkeoloji Müzeleri
 10. Sütunlar (Dikilitaş, Yılanlı Sütun, Örme Sütun)

Sultanahmet’te Otel Önerisi olarak da ; 

LÜKS ;

Orta Bütçeli ;

Bütçeli ;

2.Eminönü Otel Tavsiyeleri

Eminönü Otel Tavsiyeleri

Sultanahmet’ten doğuya doğru gittiğinizde karşınıza çıkacak olan bölge Eminönü‘dür. Burası, hem Galata’ya hem de Sultanahmet’e yürüme mesafesinde. Bu yüzden de Sultanahmet’e alternatif olarak düşünülebilecek bölgelerden biri.

Bölgenin en önemli turistik cazibe merkezi Kapalıçarşı. Bu çarşı İstanbul’da alışveriş için hem yerel halk hem de turistler tarafından en çok tercih edilen yerlerden. Ayrıca çarşı içerisinde ve yakınlarında birçok tarihi yapı da görülebilir.

Eminönü’nde vapurları, tramvayları ve İstanbul’un birçok noktasına giden otobüsleri bulabilirsiniz. Ayrıca yeme içme konusunda da şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerden biri. İstanbul’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek Eminönü bölgesi Boğaz turu yapan birçok vapura sahip iskelesiyle de düşünülebilecek konaklama bölgelerinden.

NOT : Eminönü, İstanbul’da gece hayatı için en sakin olan yerlerden. Yani gece hayatı için bir planınız varsa, Galata’ya veya Taksim’e gitmeniz gerekiyor (Yürüyerek gidilebilir)

Eminönü’nde otel tavsiyesi olarak da ; 

LÜKS ;

Orta Bütçeli ; 

Bütçeli ;

3.Beyoğlu Otel Tavsiyeleri

Beyoğlu Otel Tavsiyeleri

Beyoğlu, İstanbul’un en iyi bilinen ve en hareketli bölgelerinden biri. Merkezi konumu sayesinde birçok turistik noktaya yürüyerek bu bölgeden ulaşmak mümkün. Eminönü, Sultanahmet ve Gülhane gibi şehir silüetinin hakim olduğu bölgelere tramvaylar ile çok kolay bir şekilde ulaşılabilir.

Beyoğlu’ndaki oteller genel olarak düşük bütçeli tesislerden oluşuyor. Ancak bölge, 2-3 yıldızlı otellere ev sahipliği yapmasının yanı sıra birçok 4-5 yıldızlı lüks otele de ev sahipliği yapıyor. Yani birkaç lüks oteli de bu bölgede bulmak mümkün.

Taksim, buraya oldukça yakın bir konumda. Yani gece hayatı için bir planınız varsa, Beyoğlu mekanları yerine Taksim de düşünülebilir. Ancak İstiklal Caddesi, meyhaneleri, birbirinden güzel barları ve canlı müzik mekanlarıyla gece hayatı için yeterli olabilir.

İstanbul’da hostelde konaklamayı planlıyorsanız da, Beyoğlu bunun için en ideal adreslerden biri olacaktır. Bölge, şehirdeki en ünlü ve en kaliteli hostellerden bazılarına ev sahipliği yapıyor.

NOT : Beyoğlu İstanbul da en ucuz nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek bölgelerden. Düşük bütçeli kaliteli otelleri, pansiyonları, hostelleri ve diğer konaklama birimlerini en fazla bulabileceğiniz bölge burasıdır.

Bölgenin ana cazibe merkezi İstiklal Caddesi. Galata Kulesi de bu bölgeye yürüme mesafesinde. Eminönü’ne yürüyerek 20-25 dakika içerisinde gitmek de mümkün. Bölgeden Karaköy’e inerek Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanarak da Sultanahmet’e veya Eminönü’ne rahatlıkla gidilebilir.

Beyoğlu’nda otel tavsiyesi olarak da ;

LÜKS ;

Orta Bütçeli ; 

Bütçeli ; 

4.Galata Otel Tavsiyeleri

Galata Otel Tavsiyeleri

Teknik olarak Beyoğlu’nun bir parçası olan Galata, kendine özgü karakteri ve yapısı ile Beyoğlu’ndan ayrılır. Burası biraz daha hareketli ve canlı bir bölge olduğu gibi, şehirdeki en turistik yerlerden biri. Daha çok gece hayatına yakın olmak isteyen turistlerin tercih ettiği bir bölge olarak biliniyor olsa da, konumu ile İstanbul’un en önemli cazibe merkezlerine de kolay bir ulaşım ağı sunmaktadır.

Bölgede uygun fiyatlı birçok restoran, kafe ve barlar da bulunuyor. İstanbul’un diğer bölgelerine nazaran konaklanabilecek çok ucuz bir bölge olmasa da, genel olarak otel fiyatları uygundur.

Galata Kulesi‘ne ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu bölgeden, Eminönü’ne de yürüyerek gitmek mümkün. Veya Karaköy tramvay durağına gidebilir, buradan Sultanahmet ve Eminönü’ne tramvayla ile 3-5 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Galata’da otel önerisi olarak da ;

LÜKS ; 

Orta Bütçeli ; 

Bütçeli ; 

5.Beşiktaş Otel Tavsiyeleri

Beşiktaş Otel Tavsiyeleri - İstanbul da Nerede Kalınır

Eğer İstanbul’da 4-5 gün veya daha uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız, otel konusunda uygun fiyatlı birçok lüks tesise ev sahipliği yapan Beşiktaş bölgesi de İstanbul’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak düşünülebilir.

Beşiktaş vapur iskelesi sayesinde ister Kız Kulesi’ni görmeye Üsküdar’a, isterseniz de Avrupa Yakası’nın en gözde yerlerine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Beşiktaş’ta toplu taşıma için otobüs, metro, tramvay ve vapurlar ile şehirde dilediğiniz yere çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Bu bölge yabancı turistler arasında Sultanahmet, Galata veya Eminönü kadar popüler değil. Fakat İstanbul’da uzun bir süre konaklamayı planlıyor ve tam turistlerin arasında bir yerde konaklamak istemiyorsanız, Beşiktaş bölgesi de düşünülebilir.

Beşiktaş’ta otel önerisi olarak da ; 

LÜKS ;

Orta Bütçeli ;

Bütçeli ;

İstanbul’da Nerede Kalınır ? – Diğer Bölgeler

Yukarıdaki 5 bölge, Avrupa Yakası’nda turistler arasında en popüler ve şehirdeki gezilecek yerlere en yakın olan bölgelerdir. Tabii bu bölgelerin dışında, İstanbul’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak birçok bölgeden bahsetmek de mümkün.

Adalar Bölgesi

Adalar Bölgesi

Adalar Bölgesi

İstanbul’a ilk kez değil de, ikinci veya üçüncü kez gidiyorsanız, Adalarda konaklamayı da düşünebilirsiniz. Büyükada, adalar için tercih edilebilecek en turistik ve en ideal yer. Daha çok İstanbul’u çift olarak ziyaret eden turistlerin tercih ettiği bir yer. Büyükada’da konaklayacak olursanız, sadece turistik yerlere değil, şehirdeki her yere gitmek için ulaşım araçlarına ihtiyacınız olacaktır.

Büyükada, özellikle yaz aylarında hem plajları hem de gezip görülecek cazibe merkezleriyle ilgi görüyor. Ayrıca İstanbul’un birçok semtine buradan vapurlarla çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Adalar, İstanbul’da 1 hafta 10 gibi uzun bir süre kalmayı planlayanlar için ideal bir konaklama bölgesi olabilir.

Bunun dışında, sadece adaları görmek istiyorsanız, Büyükada bu şehirde konaklama için en ideal yerlerden olabilir. Göz At : Büyükada Otelleri

Kadıköy

Kadıköy - İstanbul da Nerede Kalınır

Kadıköy

Avrupa Yakası yerine Anadolu Yakası’nda konaklamak isterseniz de, akla ilk gelen yerlerden biri olan Kadıköy düşünülebilir. Burası, vapur iskelesi sayesinde Eminönü’ne, Sultanahmet’e, Beşiktaş’a veya Karaköy’e rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir bölge. Ayrıca Kadıköy, başlı başına gezilmesi gereken İstanbul’un en önemli bölgeleri arasındadır.

Eğer sadece Sultanahmet ve Eminönü gibi şehrin sembolik yapılarına ev sahipliği yapan yerleri görmeyi planlıyorsanız, Kadıköy’de konaklamanın artı yanı olmayabilir. Ancak Anadolu Yakası’nı da keşfetmeyi planlıyor ve turist kalabalığından biraz daha uzak olmak istiyorsanız, Kadıköy de İstanbul’da konaklama için düşünülebilir.

İstanbul’un en hızlı büyüyen ve gelişen bölgelerinden biri olan Kadıköy, artık Avrupa Yakası’ndaki İstanbulluların bile gece hayatı için tercih ettiği bölgelerden biri. İstanbul’da turistik yerlerin yanı sıra gece hayatı için de planlarınız varsa, Kadıköy’de aradığınızı fazlasıyla bulabilirsiniz.

Bu bölgedeki otel fiyatları, genel olarak Sultanahmet, Galata ve Eminönü’ne göre daha uygundur. Özellikle 4-5 yıldızlı otellerde konaklamayı planlıyorsanız, çok daha uygun fiyatlara bu otelleri Kadıköy’de bulabilirsiniz.

Göz At : Kadıköy Otelleri

Üsküdar

Üsküdar

Üsküdar

Son olarak Anadolu Yakası’nın bir diğer popüler bölgesi ise, Kız Kulesi‘ne ev sahipliği yapan Üsküdar bölgesidir. Üsküdar, İstanbul’daki önemli tarihi yapıların bazılarına ev sahipliği yapıyor olsa da çok turistik bir yer değil. Ayrıca bu bölgede gece hayatı yok denecek kadar az olduğundan, geceleri biraz daha sessiz ve sakin olur.

Üsküdar iskelesi, Avrupa Yakası’na, yani Eminönü, Sultanahmet, Galata ve Beşiktaş gibi şehrin önde gelen yerlerine kolay bir ulaşım ağı sunuyor. Vapurları kullanmak yerine iskelenin yakınındaki ”Marmaray”ı kullanarak da karşıya geçebilirsiniz.

İstanbul’da Anadolu Yakası’ndaki tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve turistik cazibe merkezlerini de görmeyi planlıyorsanız, Üsküdar İstanbul’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevaplardan biri olabilir.

Göz At ; Üsküdar Otelleri

İstanbul Otel Fiyatları ve Rezervasyon Hakkında Bilgiler

İstanbul Otel Fiyatları ve Rezervasyon - İstanbul da Nerede Kalınır

İstanbul’da otel ücretleri genel olarak 220 TL’den başlıyor ve 1000+ TL’ye kadar çıkıyor. Şehirdeki otellerin en pahalı olduğu bölgeler genellikle Eminönü, Sultanahmet ve çevresi oluyor. Şehirde en ucuz konaklama birimlerini bulabileceğiniz bölge ise, Beyoğlu’dur.

İstanbul’daki lüks otellerin büyük bir bölümü, çok merkezi olmayan yerlerde bulunuyor. Bu yüzden de süper merkezi 3-4 yıldızlı bir otelde konaklamak yerine, biraz daha merkez dışındaki 5 yıldızlı otellerde de konaklamayı düşünebilirsiniz. Koronavirüs’ü yavaş yavaş atlattığımız bugünlerde, hijyen konusunda daha detaycı olan otelleri tercih etmekte de yarar var.

Fakat her bölgede mutlaka düşük bütçeli bir otel bulabildiğinizden dolayı, ilk olarak konaklamak istediğiniz bölgedeki otellere göz atmanızda yarar var. Hatta şehirdeki düşük bütçeli otellerden bazılarını Sultanahmet ve Eminönü gibi yerlerde bulmak da mümkün. Sadece erken rezervasyon otel fırsatı olan otelleri göz atın yeter.

İstanbul’da otel rezervasyonu için de Tripadvisor, Booking.com (Şu anda sadece Yurt dışından rezervasyonlar yapılabiliyor) ve Hotels.com adlı sitelere göz atılabilir. Bunun dışında, enuygun ve ets tur gibi siteler aracılığıyla da İstanbul’daki otellerde rezervasyon yapabilirsiniz.

Popüler İstanbul Otel Tavsiyeleri

İstanbul’da konaklama için aradığınız tesisi yukarıdaki bölgelere özel otel önerilerinde bulamadıysanız, aşağıdaki en uygun ve en ideal konumlu otel önerilerine de göz atabilirsiniz. Aşağıdaki tesisler, İstanbul da kalınacak en uygun fiyatlı ve en ideal konuma sahip olan otellerden.

1.Peyk Hotel – 3 Yıldız

Peyk Hotel

Peyk Hotel

 

Tarihi Yarımadanın kalbinde yer alan bu otel, Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultanahmet Camii gibi şehrin önde gelen turistik yapılarına kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Otelin 9+ konuk değerlendirme puanı, modern ve şık odaları, havaalanı servisi ve geniş aile odaları da bulunuyor. Oteli İncele

2.Mercure Istanbul Sirkeci – 4 Yıldız

Mercure Istanbul Sirkeci - İstanbul da Nerede Kalınır

Mercure Istanbul Sirkeci

istanbul da nerede kalalım

Yerebatan Sarnıcı’na 15-20 dakika yürüme mesafesindeki bu otel, konum olarak çok merkezi bir yerde bulunmuyor olsa da, tarihi yarımadanın kalbinde yer alan turistik noktaların büyük bir bölümüne bu otelden yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olan bu, şık, modern ve yeni otel de lüks bir konaklama için düşünülebilir. Oteli İncele

3.Ramada by Wyndham Istanbul Old City – 4 Yıldız

istanbul nerede kalınmalı

Fındıkzade Tramvay Durağı’nın hemen yakınında bulunan bu lüks otel, İstanbul’daki popüler otellerden biri. Aile odaları, fitness merkezi, spa ve sağlık merkezine sahip otelin 9+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Sultanahmet ve Ayasofya gibi şehrin önde gelen tarihi yerlerine bu otelden tramvayları kullanarak 10-15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Tarihi Yarımada’ya biraz uzak olduğundan dolayı da, sunduğu imkanlara göre gecelik konaklama ücreti gayet ideal. Oteli İncele

Türkiye‘nin en güzel ve en turistik şehirlerinden biri olan İstanbul da, ucuz denebilecek birçok konaklama birimini Sultanahmet bölgesinde de bulabilirsiniz. Fakat Sultanahmet semtinde otel tercihi yaparken çok ucuz olan otelleri biraz daha detaylı inceleyin deriz. Çünkü Sultanahmet’teki otellerin bazıları, ciddi anlamda sıkıntılı olabiliyor. Özellikle geceleri buraya geri dönüşler pek de kolay olmuyor.

Özellikle Küçük Ayasofya Camii yolu üzerinde yer alan çok düşük bütçeli otellerde aradığınız konforu bulamayabilirsiniz. Bu yüzden İstanbul’a ilk kez seyahat ediyorsanız, 3 yıldızlı otellerin altındaki otelleri es geçin derim. Ayrıca bu bölgede yer alan 3 yıldızlı otellerin de konuk yorumlarına mutlaka göz atın.

BENZER İÇERİKLER