Avrupa’nın şüphesiz en çok tercih edilen ülkelerinden olan İspanya, cazibe merkezlerinin yanı sıra, muhteşem bir yemek kültürüne, canlı bir gece hayatına ve çok sayıda plaja ev sahipliği yapmasıyla da tanınıyor. Endülüs’ün mağribi yapılarından Barselona’daki Katalan kültürüne, dünyaca ünlü Gaudi eserlerinden Avrupa’nın en güzel adalarına İspanya gezilecek yerler listesine eklenebilecek çok sayıda çekim merkezi var.

İspanya Gezilecek Yerler

İspanya’da gezilecek çok sayıda şehir, köy ve kasabadan bahsetmek mümkün. Sırf Barselona ve Madrid için bile 1 haftalık bir gezi planı yapabilir, Sevilla, Malaga ve Granada gibi son zamanların popüler şehirlerini de rotanıza ekleyebilirsiniz.

İşte İspanya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 18 yer ; 

1.El Hamra Sarayı – Granada

El Hamra Sarayı - Granada

El Hamra Sarayı

İspanya denince artık birçok turist gibi bizim de aklımıza dünyanın sayılı tarihi eserlerinden biri olarak kabul edilen El Hamra Sarayı geliyor.

Gösterişli devasa odalar, renkli salonlar, kraliyet banyoları ve nar bahçeleriyle muhteşem bir mimariye ve dekorasyona sahip olan saray, sadece İspanya’nın değil, Avrupa’nın da en iyi bilinen tarihi yapılarından biri. Nasiriler tarafından Emevi Devleti‘nin devamı olarak 1232 yılında temeli atılmış olan saray, çok sayıda eklemeler ve restorasyonlarla günümüzdeki görkemli haline kavuşmuş.

Her detayı hayranlık uyandıran El Hamra, İslam mimarisinin de en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir.

Granada’yı ziyaret eden her turistin amacı bu görkemli sarayı görmek. Sadece bu sarayı günübirlik turlar ile gezip gören, daha sonra Granada’yı terkeden çok sayıda turistin olduğunu duyunca, yapının ne denli önemli olduğunu anlıyorsunuz. Sarayı gezmek aslında düşük sezonda ve hafta içinde kolay olduğu söylenir. Ancak yüksek sezonda bu sarayı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, en azından 2-3 gün öncesinden online olarak biletinizi veya tur paketinizi satın aldığınızdan emin olun.

Günlük belirli sayıda ziyaretçi kabul edildiğinden kapıya kadar gidip geri çevrilme ihtimaliniz de var. Çok düşük bir ihtimal de olsa, böyle bir olasılığın olduğunu unutmayın.

2.Bilim ve Sanat Şehri – Valencia

Bilim ve Sanat Şehri - İspanya Gezi Rehberi

Bilim ve Sanat Şehri

İspanya’nın tarihi yapılarıyla süslü Valencia’da Bilim ve Sanat Şehri gibi böylesine modern bir mimarlık harikasıyla karşılaşınca biraz garip hissediyorsunuz. Tarih dolu bu şehre farklı bir hava katan Bilim ve Sanat Şehri adı verilen yer, bir kompleks ve 5 farklı binadan oluşuyor. Bunlar ;

 • Uzay bilimi, dinazorlar, botanik gibi birçok farklı alanlarda interaktif, eğlenceli ve eğitici ögelerin bulunduğu ”Prens Felipe Bilim Müzesi”.
 • Opera, tiyatro ve dans gösterilerini izleyebileceğiniz bir yer olan, Palacio de las Artes Reina Sofia (Kraliçe Sofya Sanat Sarayı).
 • Devasa bir alanda 3 boyutlu sinema gösterimleri izleyebileceğiniz L’Hemisferic.
 • Avrupa’daki en büyük ve en detaylı akvaryum olan, 50 bine yakın deniz canlısını barındıran L’Oceanografic.
 • Büyüklüğüyle dikkat çeken el Umbracle (Yerel bitki örtüsünün bulunduğu bahçe) fuar alanı binalarıdır.

Santiago Calatrava ve Félix Candela tarafından tasarlanmış olan bu mimarlık şaheseri, Turia nehrinin eski yatağında zamanında ihmal edilip geri bırakılan bir bölgesine, tekrar hayat vermek adına kurulmuş. Her bir bölümü gezmek hem fiyat hem de zaman bakımından mümkün olmasa da, yeteri kadar zamanınız varsa  içeri girmeden dışarıdan gezerek bu muhteşem mimari yapıyı mutlaka görün.

3.Balear Adaları

Balear Adaları

Balear Adaları

Balear Adaları, İspanya’da denize girebileceğiniz, berrak denizi ve muhteşem plajlarıyla plaj severlerin vazgeçilmez adreslerinden.

İspanya’ya bağlı 5 büyük ve onları çevreleyen birkaç küçük adadan oluşan bölge olarak bilinen Balear Adaları’nın en iyi bilinenleri ise, İbiza, Mayorka (Mallorca), Cabrera ve Minorka’dır. 2500 yıllık bir tarihi olduğu söylenen Balear Adaları Romalılar, Cezayir ve İspanyolların hakimiyetinde kalmış.

Hem ticaret hem de stratejik açıdan mükemmel bir konuma sahip olan Balear Adaları, İspanya için oldukça önemli.

İbiza’da her şey partiyle alakalıdır. Eğer kanınız kaynıyor, hem plaj hem de sabahlara kadar parti olsun diyorsanız İbiza sizin için en ideal adalardan olacaktır. Minorka, huzurlu atmosferi ve doğallığı ile büyüler. Mayorka ise, İspanya’nın en büyük adasıdır ve çok sayıda Almanın ve İngilizin en favori tatil beldelerinden biri olarak bilinir.

4.Toledo

Toledo - İspanya Gezilecek Yerler

Toledo

Anıtsal bir şehir olan, tarihi şehir merkeziyle büyüleyici bir atmosfere sahip Toledo, İspanya gezilecek yerler rotanıza ekleyebileceğiniz en güzel şehirlerden. Madrid’den günübirlik turlar ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu güzel şehirde yapılacak şeylerin ise sınırı yok. Özellikle tarihe ve mimariye merakınız varsa, Toledo’yu çok çabuk seveceksiniz.

Tagus Nehri ile çevrili ve bir tepenin üzerinde oturan bu şehir, 2 bin yıllık tarihi ile de dikkat çekiyor. Şehirde Hıristiyanlık, İslam ve Yahudilik dinlerine ait çok sayıda yapı var. Bunlardan bazıları, Toledo Katedrali, Alcazar ve El Greco Müzesi’dir.

Dar arnavut kaldırımlı sokakları ve sinagogu ile Yahudi mahallesi, Toledo’da da görülecek en önemli yerler arasında. Burası şehrin kalbinin attığı yer olduğu gibi en sevilen bölgesi olarak da biliniyor.

5.Kurtuba Camii – Cordoba

Kurtuba Camii - İspanya Gezilecek Yerler

Kurtuba Camii

Endülüs İslam döneminin ayakta kalan en anıtsal ve ihtişamlı eseri olarak kabul edilen Kurtuba Camii, ”Sonradan kiliseye çevrilmiş camii” olarak da bilinir. Temeli 785 yılında I. Abdurrahman döneminde atılmış olan bu eser, İspanya’nın bir diğer tarih dolu şehirlerinden biri olan Cordoba’nın en önemli tarihi ve turistik yapısı.

Asırlarca görkemini korumuş olan camii, kentin 1236 yılında Kastilya Krallığı’nın eline geçmesiyle Cordoba Katedrali’ne dönüştürülmüş. Fakat günümüzde bile yapı hala mescid anlamına gelen ‘‘Mezquita” ismiyle anılıyor. 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan camii İspanyol devletine aitken 2006 yılında da Katolik kilisesine geçti. Yapı günümüzde kiliseye çevrilmiş olmasından dolayı Cordoba Katedrali olarak da anılıyor.

6.Malaga

Malaga - İspanya Gezilecek Yerler Listesi

Malaga

Son zamanların favori şehirlerinden biri olan Malaga, Endülüs’ün Sevilla’dan sonra en büyük ikinci şehri. Modern bir liman kenti olan Malaga, tarihi ve turistik cazibe merkezleriyle de turistlerin ilgisini çekiyor.

Ününü Pablo Picasso‘nun doğum yeri olmaya borçlu olan şehrin dört bir yanında Picasso’nun  dokunuşlarını hissedebileceğiniz yapıları görebilir, upuzun sahillerinde eşsiz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Malaga’da herkese göre bir şeyler var.

Şık restoranları ve lezzetli yemekleriyle de popüler olan bu dinamik kent, ayrıca Antonio Banderas‘ın da doğum yeri.

Malaga deniz kenarında bir şehir olmasından dolayı 3 bin yıllık tarihi boyunca önemli bir liman kenti olmuş, bugün de bu özelliğini sürdürüyor. Şehirdeki en önemli tarihi ve turistik cazibe merkezleri ise ; Malaga Katedrali, Picasso Müzesi ve Gibralfaro Kalesi. Tabii Malaga bu 3 cazibe merkezinden çok daha fazlasını sunuyor.

7.Sagrada Familia Kilisesi – Barselona

Sagrada Familia Kilisesi

Şüphesiz Barselona, İspanya’nın gezilecek yerleri arasında en popüler ve en  güzel şehirlerden biri. Ülkedeki diğer şehirlere nazaran çok daha yoğun bir turist trafiğine sahip olan şehir, Gaudi’nin birbirinden değerli eserleriyle ilgi görüyor. Sagrada Familia Kilisesi de bunlardan biri. Bitmeyen kilise olarak ünlü olan Sagrada Familia, Barselona’daki en çok ziyaret edilen yerlerden biri.

Kutsal Aile Kilisesi olarak da anılan bu yapı, Antoni Gaudi’nin hayatını koyduğu eserlerden biri olmasına rağmen ölümüne kadar tamamlayamadığı Avrupa’nın en ünlü yapılarından. Kilise henüz tamamlanmamış olsa da ziyaret edilebiliyor.

8.Ronda

Ronda - İspanya Gezilecek Yerler

Ronda

İspanya gezilecek yerler listesine eklenebilecek kartpostallık manzaralarıyla ünlü Ronda, Malaga yakınlarında nefes kesen bir dağ köyüdür. El Tajo vadisi kapsayan bir taş köprü olan ”Puente Nuevo” ile ünlü bu köy daha çok günübirlik turlar ile ziyaret ediliyor. Sevilla veya Malaga’dan günübirlik bir gezi ile Ronda’yı rahatlıkla görebilirsiniz.

Sadece köprüsü için bile ziyaret edebileceğiniz yerlerden olan Ronda, ayrıca İspanya’daki en küçük kasabalardan biri olarak biliniyor. Çok sayıda tarihi yapısını hala koruyan Ronda’da yer alan bu köprü, Avrupa’daki en çok fotoğraflanan yapılardan biri olarak da bilinir. Hem sunduğu manzara hem de her bir karışında tarihi izlerin olmasıyla görülmeye değer yerlerden diyebiliriz.

Ronda’ya Malaga’dan günübirlik turlarla rahatlıkla gidip gelebiliyorsunuz. Ayrıca Sevilla’dan da kısa bir sürüş sonrası bu tarihi kasabaya ulaşım mümkün.

9.Kanarya Adaları (Canary Islands)

Kanarya Adaları - İspanya Gezi rehberi

Kanarya Adaları (Canary Islands)

Kuzey Atlantik Okyanusunda yer alan ve Afrika kuzeybatı sahillerini de içine kapsayan bir takımada olan Kanarya Adaları da İspanya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler tatil bölgelerinden.

Festivalleriyle ünlü Santa Cruz, muhteşem manzaraya sahip La Rambleta, ılıman iklimi ile sevilen Tenerife ve tarihi yapılarıyla La Laguna her zevkte tatilciye hitap etmektedir.

10.Santiago de Compostela

Santiago de Compostela

Santiago de Compostela

Galiçya’nın başkenti olan Santiago de Compostela‘nın tarihi şehir merkezi 1985 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Eski kentin kalbindeki Santiago de Compostela Katedrali ise şehirdeki en önemli tarihi yapı.

Tarihi eski şehir bölgesinin dışında kalan bölge, şehirdeki öğrencilerle dolu ve oldukça hareketli bir yer. Ayrıca bu şehir, Camino de Santiago olarak bilinen geleneksel hacın son varış noktası olarak ünlüdür. Aziz James Yolu olarak da adlandırılan bu hac, Orta Çağ dönemine kadar uzanır ve birçok kişi için önemlidir, çünkü Santiago de Compostela’nın İsa Mesih’in Havarisi olan Aziz James’in gömüldüğü yer olduğuna inanılmaktadır. Bugün, şehir hem dini geleneği hem de tarihi için her yıl binlerce ziyaretçi çekmektedir.

11.Madrid

Madrid - İspanya Gezilecek Yerler

Madrid

İspanya’da alışveriş dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Madrid, şüphesiz Barselona’dan sonra İspanya gezilecek yerler listesinde en önemli yere sahip. Dünyaca ünlü birçok markayı bir caddede, bir alışveriş merkezinde bulabileceğiniz Madrid, ülkedeki en pahalı şehirlerden. Daha çok alışveriş için tercih edilen şehirlerden biri olsa da, hem tarihi yapıları hem de birbirinden güzel müzeleri ve diğer turistik cazibe merkezleriyle 2-3 gününüzü sıkılmadan geçirebileceğiniz muhteşem bir şehir.

İspanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Madrid, eski ve yeni mimariyle harmanlaşmış güzel bir şehir. Birçok üniversiteye ev sahipliği yapan şehir, etnik grupların çeşitliliğini oluşturuyor ve bu da onu Avrupa’nın en renkli kozmopolit şehirlerinden biri haline getiriyor. Başkent, tarihi mahallelerden daha eski kalabalık topluluklara, üniversite alanlarına, çok kültürlü bölgelere ve parti sahnelerine kadar kendi benzersiz karakterlerini ve cazibe merkezlerini sunan birkaç mahalleden oluşur.

Şehrin kalbi, festivaller, önemli organizasyonlar ve sokak sanatçılarının yanı sıra toplu taşıma ağı için bir merkez olarak hizmet veren büyük bir plaza olan Puerta del Sol‘dur. Bir başka önemli meydan, birçok hediyelik eşya dükkanı, kafe ve hareketli San Miguel Pazarı ile tanınan Plaza Mayor.

Madrid, güzel parklardan ve hayvanat bahçelerinden futbol maçlarına, müzelere, sanat galerilerine ve konserlere kadar görülecek ve yapılacak pek çok şey sunuyor.

12.Sevilla

Sevilla

Sevilla

Olağanüstü turistik yerler, canlı festivaller ve hareketli gece hayatı Sevilla’yı İspanya’da ziyaret edilecek en iyi yerlerden biri haline getiriyor. Sevilla Endülüs’ün başkenti. Aynı zamanda bölgenin finansal ve kültürel başkentidir. Şehir, güzel ve önemli tarihi yerlere ev sahipliği yapar, ki burası büyük Sevilla Katedrali‘dir ve burada Christopher Columbus’un gömüldüğüne inanılır. Bir başka önemli bina, lüks bahçelere sahip gösterişli bir Mağribi sarayı olan Real Alcazar‘dır.

Güney İspanya’nın en popüler destinasyonlarından biri olan Sevilla, her yıl şehrin sokaklarının geleneksel kostümler, flamenko dansı, boğa güreşleri ve bol miktarda yerel yiyecek ve içecek içeren dev bir partiye dönüştüğü Nisan Fuarı’na ev sahipliği yapıyor.

Bölgenin kültürel başkenti olan Sevilla, çok sayıda müze, sanat galerisi ve eğlence mekanı sunmaktadır. Güneş battığında Sevilla’nın gece hayatı sahnesi birçok bar, gece kulübü ve flamenko dans salonu ile aydınlanıyor.

13.San Sebastian

San Sebastian - İspanyada Gezilecek Yerler

San Sebastian

San Sebastian, Biscay Körfezi kıyılarında, Kuzey İspanya’nın Bask bölgesinde bulunan Gipuzko eyaletinin başkentidir. Bu güzel sahil kenti, mükemmel plajları ve olağanüstü mutfak geleneği ile ünlüdür.

Birkaç bölgeye ayrılmış olmasına rağmen, San Sebastian restoranlar, pintxo barlar, tasarım mağazaları ve kapalı bir alışveriş merkezi ile dolu küçük, şirin bir şehirdir. Eski Kent, Napolyon Savaşları sırasında şehrin neredeyse tahrip edilmesinden sonra 19. yüzyılda yeniden inşa edilmiş birçok tarihi binaya sahip.

San Sebastian, Avrupa’nın en iyi plajlarından bazılarına sahiptir; bunlardan en popüler olanları, yüzme, kano ve su kayağı gibi güneşlenme ve su aktiviteleri sunan Playa de la Concha‘dır. Tabii bunun dışında sörfçülerin favori adreslerinden biri olan Playa de la Zurriola da, şehirdeki en popüler plajlardan.

Şehre bakan iki yüksek tepe olan Monte Urgell ve Mount Igueldo, yürüyüş, füniküler gezileri, eğlence parkları, görkemli heykeller ve muhteşem manzaralar sunmaktadır.

San Sebastian, İspanya’da pintxosları nedeniyle büyük beğeni topluyor. Pintxos, çok çeşitli taze sebzeler, etler ve deniz ürünlerinde hazırlanan mezelerdir. Şehirdeki barların çoğunda bu pintxo’ların bir aralığını gösteren büfeler bulunmaktadır. Yerel gelenek, bir bardan diğerine gitmek, bir veya iki pintxos’u bir kadeh şarap veya bira ile götürmektir 🙂

Şehirde yıl boyunca birçok festival ve etkinlik düzenlenmektedir. En çok kalabalığı çekense San Sebastian Film Festivali ve Caz Festivali’dir.

14.Guggenheim Müzesi Bilbao

Guggenheim Müzesi Bilbao

Guggenheim Müzesi Bilbao

Guggenheim Müzesi sadece İspanya’nın değil, tüm Avrupa’nın en önemli ve en iyi bilinen müzelerinden. Dış mimarisiyle göz kamaştıran müze, Frank Gehry ile özdeşleşmiş dekonstrüktivist mimarinin öncü tasarımlarından biri olarak kabul ediliyor.

Titanyum, cam ve kireçtaşı kullanılarak yapılan eğimli yüzeyler bu müzenin mimari kimliğini oluşturmaktadır. Kavisli titanyum yüzeyler ise, bilgisayar ortamında tasarlanarak hayata geçirilmiş. Müzede toplamda 11 bin metrekarelik bir alan içinde 19 farklı galeri bulunuyor. Sırf dış mimarisi için İspanya gezilecek yerler listesine eklenebilecek müzede, birbirinden değerli sanat eserleri de ilginizi çekecektir.

15.Segovia

Segovia - İspanya Gezilecek Yerler

Segovia

Madrid’in kuzeybatısında yer alan Segovia, Roma kalıntıları ile turistlerin ilgisini çekiyor. Bir zamanlar Orta Çağ yönetiminin merkezi olan Segovia, Plaza Mayor adı verilen meydanı ile ünlü. Burası şehrin kalbinin attığı yer olduğu gibi, çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.

Madrid’den kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz bu şehirde tarihi yapıların yanı sıra, birkaç müzede bulunur. Ama şehri ziyaret etmenin en önemli nedeni, Alcázar of Segovia adı verilen kaleyi ve Segovia Katedrali’ni görmektir. Bu iki tarihi yapı sadece İspanya’nın değil, Avrupa’nın en önemli ve en çok ziyaret edilen yapıları arasında yer alır. Hem tarihi dokusu hem de birbirinden değerli mimari yapılarıyla Segovia da, İspanya’da görülecek yerler arasında.

16.Alicante

Güneş, deniz ve yükselen kayalık tepe, Alicante’yi İspanya’da önemli bir kıyı destinasyonu yapar.

Hareketli plajıyla adından söz ettiren Alicante, ülkedeki son zamanların en popüler şehirlerinden biri. Yabancı turistlerin yanı sıra birçok İspanyol tatilciyi de ağırlayan şehir, bir liman kentidir.

Plajın yanı sıra tarihi ve turistik yapılarıyla da dikkat çeken şehir, Santa Bárbara Kalesi ile tanınıyor.

17.Rioja

Rioja – kaynak ; flickr / americo ferraiuolo

İtalya‘da veya Fransa‘da olduğu gibi İspanya’da da muhteşem bir şarap şehri bulunuyor ; Rioja.

İspanya’nın kuzeydoğusunda yer alan Rioja’da 500’ün üzerinde şarap imalathanesi yapan yer bulunuyor. Ayrıca bölgedeki restoranların hemen hepsinde bu Rioja şarapları servis ediliyor.

Daha çok şarap meraklıların ziyaret edebileceği yerlerden olan La Rioja, doğal güzelliği ve birkaç tarihi yapısıyla da ilginizi çekecektir.

18.Santander

Santander – kaynak ; flickr / elsergietenapuros

Kuzeydeki Cantabria eyaletinin sahilinde yer alan Santander, daha yavaş bir yaşam temposuna, muhteşem doğa harikalarına ve sessiz bir atmosfere sahip olsa da, İspanya’nın en popüler turistik yerlerinden biri.

Birbirinden güzel tarihi ve turistik noktalara da ev sahipliği yapan şehir, plajları ve yemekleriyle öne çıkıyor. Yapılacak aktiviteleriyle ziyaretçilerine güzel bir deneyim sunan Santander’i de gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.

İspanya Köyleri ve Kasabaları

 • Llastres
 • Frigiliana
 • Castellfollit de la Roca
 • San Vicente de la Barquera
 • Cadaqués
 • Alcalá del Júcar
 • Cudillero
 • Sóller
 • Mogarraz

İspanya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz daha birçok şehirden, tarihi yapıdan ve köy-kasabadan bahsetmek mümkün. Ancak yukarıdaki 18 turistik nokta ile 1 hafta 10 günlük güzel bir gezi rotası çıkarabilirsiniz. Ayrıca listedeki yerler, ülkedeki en çok ziyaret edilen yerlerden.