Finlandiya‘nın başkenti ve en renkli şehri olan Helsinki, doğası, tarihi, kiliseleri, müzeleri ve modern sanatıyla adından çokça söz ettiren Kuzey Avrupa şehirlerinden. Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi, Helsinki’de de konaklama ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Özellikle şehri yüksek sezonda ziyaret ediyorsanız. Bu yüzden de Helsinki’de nerede kalınır ? sorusu için az da olsa bölgeler hakkında bilgi sahibi olmak gerekebiliyor.

Helsinki’nin çok pahalı olan bölgeleri olduğu gibi, şehir merkezine ve turistik cazibe merkezlerine biraz daha uzak olduğu için uygun fiyatlı konaklama sunan bölgeleri de bulunuyor. Ancak 1 veya 2 gün bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız, şehir merkezinin çok da dışına çıkmanıza gerek yok.

Helsinki’de Nerede Kalınır ?

Helsinki’de bütçe sorunu olmayan turistlerin en çok tercih ettiği bölge, aslında şehir merkezi. Fakat şehir merkezi kadar turistik cazibe merkezlerine yakın olan, şehrin kalbinin attığı yerlere 1-2 km uzaklıkta bulunan Sörnäinen ve Kamppi bölgeleri de, Helsinki’de konaklama için oldukça rağbet görüyor.

Özellikle genç kesimin tercih ettiği Sörnäinen ve Kamppi bölgeleri, Helsinki’nin en hareketli bölgeleri olarak bilinir. Bu iki bölge arasındaki fark ise ;

Sörnäinen, Helsinki’de ucuz otellerin ve diğer konaklama birimlerinin en fazla olduğu bölge, Kamppi ise daha çok gece hayatına yakınlığı ile öne çıkıyor.

Eğer düşük bütçeli bir Helsinki gezisi planlıyor ve gece hayatıyla ilgilenmiyorsanız, konaklayabileceğiniz en ideal ve en iyi bölge Sörnäinen bölgesi olacaktır.

Helsinki’de şehir merkezinde konaklamak biraz lükse giriyor. Açıkçası diğer iki bölgeyle arasındaki tek fark, lüks ve pahalı otellere ev sahipliği yapıyor olması. Tabii her şeye çok daha yakın olmak adına şehir merkezi de düşünülebilir, eğer bütçenize uygun bir konaklama bölgesini merkezde bulabilirseniz.

1.Helsinki Şehir Merkezi

Helsinki Şehir Merkezi oldukça derli topludur ve yürüyerek kolayca keşfedilebilir. Bölgenin ana görüşü muhtemelen, yıllar içinde şehrin resmi olmayan bir sembolü haline gelen Helsinki Katedrali‘dir.

Eğer sadece 1 gece Helsinki’de kalmayı planlıyorsanız, şehir merkezi de konaklama için güzel seçeneklerden olabilir.

Şehir merkezinden tekneye binmek ve Suomenlinna kalesinin bulunduğu adaya gitmek de çok kolay. Yolculuk yaklaşık 15 dakika sürüyor ve yaz aylarında feribot her yarım saatte bir hareket ediyor. Tarihi 1700’lere uzanan bu kale, İsveçliler tarafından inşa edilmiş ve günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nin en dikkat çeken yapıları arasında yer alıyor.

Kalenin bulunduğu yere gitmek istemezseniz, şehir merkezinde ilgi çekici cazibe merkezleri bulabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi Ateneum Sanat Müzesi. Finlandiya’daki en büyük sanat ve resim koleksiyonuna sahip olan bu müze de, Helsinki’de kaçırılmaması gereken önemli yerlerden. Ayrıca Helsinki Şehir Müzesi de, merkezde bulunan cazibe merkezlerinden.

NOT : Helsinki şehir merkezi sınırları içerisinde en düşük otel 3 yıldızlı. 2 yıldızlı bir otel veya daha düşük bir konaklama birimi arıyorsanız merkezin dışına çıkmanız gerekiyor.

Helsinki şehir merkezi otel tavsiyeleri 

–Hotel Arthur – 3 yıldız

Hotel Arthur

Hotel Arthur

Helsinki Merkez İstasyonu‘na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, Helsinki şehir merkezinde yer alan en ucuz otellerden biri. Grand Casino Helsinki ve Finlandiya Ulusal Tiyatrosu otelin hemen yakınında yer alıyor. Konum ve fiyat bakımından Helsinki’nin en iyi otelleri arasında diyebiliriz. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

–Hotel Finn – 3 yıldız

Hotel Finn

Biraz daha kaliteli bir 3 yıldızlı otel. Stockmann Alışveriş Merkezi’nin bulunduğu caddenin tam karşısında yer alan bu otelden merkez tren istasyonuna yürüyerek 5 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

–Hellsten Helsinki Parliament – Apart Otel

Hellsten Helsinki Parliament

Hellsten Helsinki Parliament

Helsinki’de ailece nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevaplardan biri olan bu apart otel, konum olarak Helsinki şehir merkezinin biraz daha dış kısmında, sessiz bir yerde bulunuyor. Bu yüzden otelin gecelik konaklama ücretleri kendi kategorisindeki tesislere nazaran daha uygun. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

–Radisson Blu Royal Hotel, Helsinki – 4 Yıldız

Radisson Blu Royal Hotel, Helsinki de nerede kalınır

Radisson Blu Royal Hotel, Helsinki

Helsinki’nin en lüks otelleri arasında olan Radisson, fitness merkezi, barı, aile odaları ve yüksek bir konuk değerlendirme puanıyla hizmet veriyor. Helsinki Merkez İstasyonu’na 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan otel, modern ve şık odalarıyla öne çıkıyor. Ayrıca tesis, metro istasyonuna sadece 250 metre uzaklıktadır. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

2.Kamppi

Helsinki de Nerede Kalınır

Kamppi, Helsinki’nin en popüler ikinci bölgesi. Bu bölge şehir merkezinin hemen yanında yer alıyor. Yani kısmen şehir merkezi bile denebilir.

Hem şehrin tam merkezine nazaran daha ekonomik bir bölge oluşu, hem turistik cazibe merkezlerinin hemen hepsine yürüme mesafesinde oluşu, hem de şehrin en hareketli bölgesi oluşu, Kamppi’nin öne çıkan en önemli özelliği.

Şehir merkezi ve Kamppi bölgesindeki otel fiyatları arasında çok büyük fark yok. Ancak Kamppi, çok daha fazla orta bütçeli ve ucuz konaklama birimlerine ev sahipliği yaptığından dolayı, şehir merkezine nazaran biraz daha ekonomik bir konaklama sunuyor diyebiliriz.

Kültürel ve tarihi yönden çoğunlukla mağazalar, restoranlar ve barların yanı sıra kiliseler ve müzelerle doludur.

Helsinki gece hayatı için bir planınız varsa, konaklama için Kamppi bölgesini ciddi anlamda düşünmenizde yarar var. Çünkü gecenin geç saatlerinde otelinize barlardan veya gece kulüplerinden dönerken ciddi anlamda pahalı bir taksi ücreti ödeyebiliyorsunuz. Bu bölgede konaklayacak olursanız, barlardan veya kulüplerden otelinize yürüyerek veya çok cüzi bir taksi ücreti ile dönebilirsiniz.

Kamppi popüler otel tavsiyeleri

–Omena Hotel Helsinki Lönnrotinkatu – 3 yıldız

Helsinkide nerede konaklanir

Omena Hotel Helsinki Lönnrotinkatu

Helsinki Merkez İstasyonu’na ve Kamppi Alışveriş Merkezi‘ne yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Biraz daha bölgenin dış kesiminde yer aldığından ve küçük odalara ev sahipliği yaptığından, Helsinki’de ucuza nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler tesislerden. Oteli incele

–Scandic Simonkenttä – 4 yıldız

Scandic Simonkenttä

Scandic Simonkenttä

Biraz daha lüks bir konaklama için de Helsinki Merkez Tren İstasyonu’na 3 ve Esplanaden alışveriş bölgesine 5 dakika yürüme mesafesinde yer alan bu süper merkezi oteli inceleyebilirsiniz. Ayrıca otel Kamppi alışveriş merkezinin hemen  yakınında yer alır. Otelde fitness merkezi, aile odaları ve bar da bulunuyor. Oteli incele

3.Sörnäinen

Helsinki Şehir Merkezinin hemen kuzeyinde güzel bir konumda yer alan Sörnäinen, Helsinki’nin en ucuz konaklama bölgesi olarak bilinir. Ancak bu bölgede çok sayıda otel bulunmuyor. Bölgenin sınırları içerisinde yer alan 2 otel var. Diğer konaklama birimleri ise daireler ve hostellerden oluşuyor.

Eğer grup olarak veya ailece seyahat ediyorsanız, Helsinki’de dairede kalabileceğiniz en iyi yer Sörnäinen bölgesidir. Çünkü çok sayıda daire seçeneği olduğu için fiyatlar da, şehir merkezine nazaran daha uygundur.

Sörnäinen konaklama tavsiyeleri

–Sky Hostel Helsinki – 2 yıldız

Sky Hostel Helsinki

Sadece Sörnäinen bölgesinin değil, Helsinki’nin de en popüler hosteli. Eğer daha önce hostel tecrübeniz varsa, bu hostel, fiyatına göre pek de fena değil. Hostelin bulunduğu konum ise Helsinki Katedrali’ne 15 dakika yürüme mesafesinde. Yani şehir merkezine ve şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne bu hostelden yürüyerek gitmek mümkün. Hosteli incelemek için tıklayın.

–Inn Tourist Hotel & Hostel

Helsinki de Nerede Kalınır

Inn Tourist Hotel & Hostel

Hem otel hem de  hostel konseptinde hizmet veren bu tesis, Helsinki Katedrali’ne 2 km uzaklıkta bulunuyor. Yani bazı turistik noktalara ve şehir merkezine ulaşım için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olabilir. Uzun yürüyüşlere alışıksanız, bu tesisten merkeze ve Helsinki’de gezilecek yerlere yürüyerek gitmek de pekala mümkün. Helsinki’nin en ucuz birkaç otelinden biri olan bu tesisin aile odaları ve havaalanı servisi de bulunuyor. Oteli incelemek için tıklayın.

Helsinki Otel Fiyatları

Helsinkide nerede kalmali

Kuzey Avrupa‘nın birçok şehrinde olduğu gibi Helsinki’de de otel fiyatları ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Ancak doğru zamanda ve doğru otelde konaklayacak olursanız, çok daha uygun fiyatlara otel odaları bulabilirsiniz. Özellikle düşük bütçeli bir Helsinki gezisi planlıyorsanız, oteller yerine hosteller de düşünülebilir.

Yukarıda vermiş olduğum Helsinki hostel önerileri, aslında şehirdeki en iyiler arasındadır. Çünkü hem sunduğu atmosferi hem de fiyatı ve konforuyla sırtçantalı gezginlerin yüksek bir konuk değerlendirme puanına sahiptir.

Helsinki’de otel fiyatları 55€‘dan başlamakta ve 250€ ve üzerine kadar çıkabiliyor. 55€‘nun altında bir bütçe ile seyahat ediyorsanız, dairelere veya hostellere göz atmanızda yarar var.

Erken rezervasyon veya son dakika rezervasyonu otel fırsatlarından yararlanarak daha uygun fiyatlı otel odalarını bulabileceğinizi de unutmayın. Bu yüzden 1-2 ay öncesinden rezervasyon yapmayı planlıyorsanız, fırsat indirimi olan tesisleri de inceleyin derim.

Helsinki’de Gezilecek Yerler Listesi

Helsinki’de konaklama tercihi yaparken, şehirdeki gezip görülecek turistik noktalara yakın olan otellere de göz atabilirsiniz. Şehrin geneline göre, turistik yerlere yakın olan oteller biraz daha pahalı olsa da, konum olarak en iyi ve en ideal olanlardır. Helsinki’nin en popüler gezilecek yerleri ise ;

  • Helsinki Katedrali
  • Sibelius Anıtı
  • Market Square (Pazar Meydanı)
  • Finlandiya Ulusal Müzesi
  • Ateneum
  • Linnanmaki
  • Suomenlinna Adası

Helsinki’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek bu 3 konaklama bölgesinin dışında birkaç bölge daha bulunuyor. Ancak bu bölgeler çok turistik olmadığı gibi, şehir merkezine ve Helsinki’de gezilecek önemli yerlere oldukça uzak konumda yer alıyor. 1-2 günlüğüne Helsinki’ye gidiyorsanız da, bu bölgelerde konaklamanıza sanıyoruz gerek yoktur.

İLGİLİ ;