3 parmaklı bir yarımada olan Halkidiki, konaklama konusunda biraz kafa karıştırıcı gibi görünse de, öyle olmadığını aşağıdaki bölgelere göz attıktan sonra görebilirsiniz.

Yunanistan‘ın tatil cenneti olan Halkidiki, 72 mavi bayraklı plaja sahip. Yani ada plaj konusunda istenilenden çok daha fazlasını sunuyor.

Bu 3 parmaktan birincisi Kassandra, ikincisi Sitonya ve üçüncüsü de Athos Dağı‘dır. Athos Dağı, kadınların yasaklandığı bir manastır bölgesi. Yani bu dağın bulunduğu üçüncü parmak ile konaklama konusunda işiniz yok. Tabii izin alıp gitmek isterseniz (Sadece erkekler) göz atmaya değer.

Halkidiki’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak sadece iki bölüm kalıyor, Kassandra ve Sitonya. Peki hangisini seçmek lazım ? diye soracak olursanız, Kassandra biraz daha hareketli ve canlı. Sitonya ise, plajlarının yanında Lagünleri ile ünlü. 2 bölge de sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Ancak aşağıdaki detaylı bölge açıklamamıza göz atmadan karar vermeyin deriz.

Halkidiki’de Nerede Kalınır ? En Güzel Bölgeler

Kassandra ve Sitonya kendi içerisinde bölgelere ayrılıyor. Pefkochori, Siviri ve Kallithea Kassandra’nın en ideal ve en popüler kalınacak bölgeleriyken, Nikiti, Neos Marmaras ve Vourvourou Sitonya’nın en çok tercih edilen bölgeleri.

Eğer Kassandra’da konaklamayı planlıyorsanız, ilk olarak Pefkochori’ye, Sitonya’da konaklamyı planlıyorsanız da ilk olarak Vourvourou bölgesine göz atın derim. Bu iki bölge, her bütçeye ve zevke uygun çok çeşitli konaklama birimlerine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor. Ancak diğer bölgelere de mutlaka kısaca göz atın…

Kassandra 

Kassandra, kendi içerisinde birçok plaja ve bölgeye ayrılıyor. Sitonya’ya nazaran daha çok gece hayatına sahip olan bölgesi bulunmaktadır. Resort Oteller, butik bütçeli oteller veya tatil köylerini ve villaları fazlasıyla burada bulabilirsiniz.

NOT : Kassandra 3 parmaktan en batıda yer alandır ve kendi içerisinde birçok bölgeye ve köye ayrılır. Pefkochori (Pefkohori), Siviri, Kallithea bunların başlıcalarıdır.

Kassandra’nın hemen hemen tüm bölgesi, konaklama için ideal olsa da, en çok tercih edilen ve en iyi konuma sahip olan bölgelerden bazıları ise ;

1.PEFKOCHORİ (Pefkohori) ve Otelleri

Pefkohori Otel Önerileri

Pefkohori

Kassandra’nın en hareketli bölgesi. Plajları ve gece hayatı ile ön planda olan bu bölge, 150’ye yakın tesis ile hizmet vermekte. Yani aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerinin hemen hemen hepsini burada bulabilirsiniz. Pefkochori bölgesindeki tüm konaklama birimlerine booking.com üzerinden göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Pefkochori’de otel tavsiyesi olarak da ; Bölgenin en çok tercih edilen otellerinden biri olan 3 yıldızlı Hotel Pilalidis‘e, 4 yıldızlı Atrium Hotel‘e veya biraz daha bütçeli bir otel için de, bir apart otel olan Art Boutique Suites‘e göz atabilirsiniz.

2.SİVİRİ ve Otelleri

Siviri Halkidiki

Siviri

Kallithea’ya 9 km uzaklıkta olan bu bölge de, Kassandra’nın Halkidiki tatili için en çok tercih edilen köyü. 100’den fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan bu bölge en çok temmuz aylarında kalabalık oluyor. Nedeni de her yıl Temmuz ve Ağustos aylarında beldenin dışındaki amfitiyatroda gerçekleşen Kassandra Festivali’dir. Pefkohori’ye nazaran biraz daha sakin bir bölgedir.

Siviri’deki konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Siviri otel tavsiyesi ; Siviris Golden Beach adlı 3 yıldızlı otel, köyün en çok tercih edilen ve en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan otellerinden.

NOT : Pefkohori daha çok otele sahipken, Siviri daha çok villalara ve tatil evlerine sahiptir. Yani romantik bir tatil için de Siviri’ye göz atabilirsiniz.

3.KALLİTHEA ve Otelleri

KALLİTHEA

KALLİTHEA

Bu bölge, daha çok Türk ve Yunan turistleri tarafından tercih ediliyor olsa da, birçok yabancı turistin de son yıllarda favorisidir. Burası, Halkidiki’nin en kalabalık beldesi. Yani turistlerin en çok tercih ettiği bölge Kallithea’dır. Fakat yaz aylarında çok kalabalık olduğundan bunaltıcı olabiliyor.

Hem batı Kassandra’nın hem de doğu Kassandra’nın köylerine gitmek için Kallithea’dan geçmeniz gerekiyor. Yani konum bakımından Halkidiki’deki en iyi köy diyebiliriz.

Kallithea’daki tüm konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kallithea Otel Tavsiyeleri

  • Aegean Melathron Thalasso Spa Hotel – 5 Yıldız – Tatil Köyü ; Kallithea’nın en çok tercih edilen otellerinden biri olan bu tesis, daha çok aileler tarafından tercih ediliyor olsa da, lüks bir konaklama birimi arayan her turistin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği kaliteli otellerden.
  • Kokkos Brothers – Apart Otel ; Daha bütçeli bir otel arıyorsanız da, Kallithea Plajı’na 3 dakika yürüme mesafesindeki bu tesise göz atabilirsiniz. Bu otel, oldukça basit ve sıradan bir otel olsa da, Kallithea’daki en çok tercih edilen tesislerden.

Not : Kassandra’nın yani, 3 parmak Halkidiki yarımadasının en batısındaki parmağı oluşturan yerdeki, en popüler ve en iyi bölgeler ve köyler bunlar olsa da, listeye birkaç köyü daha eklemek mümkün. Kassandra’da bulunan tüm bölgelere ve konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sithonia (Sitonya)

Sitonya, 3 parmak Halkidiki yarımadasının ortasında bulunan yerdir ve birbirinden güzel köyleri ve bölgeleriyle eşsiz bir tatil deneyimi sunuyor.

Dağlık manzarası ile de dikkat çeken yerlerden biri olan Sitonya, Halkidiki’de konaklama için en çok tercih edilen köylerin bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Sitonya, biraz daha çiftlerin, romantik tatil planı yapan turistlerin tercih ettiği bir yer olarak biliniyor olsa da, bu bölümde aileler için birbirinden güzel tatil beldeleri bulabilirsiniz.

Sitonya ile Kallithea arasında otel fiyatı bakımından çok büyük farklar olmasa da, Sithonya’daki tatil beldelerinde biraz daha uygun konaklama birimleri bulabiliyorsunuz. Fakat konum bakımından Kassandra, Sitonya’ya nazaran biraz daha iyi ve popülerdir.

Gelelim Sitonya’da nerede konaklanır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler ve en ideal 3 bölgeye ;

1.NİKİTİ ve Otelleri

Nikiti Otelleri - Halkidiki

Nikiti

Sitonya’nın favorilerinden olan Nikiti, daha çok daire ve tatil evleriyle ünlü olsa da, otelleri ve villaları da bolca burada bulabiliyorsunuz. Doğal güzellikleri ve uzun sahil şeridiyle turistleri cezbeden bu sahil kasabası, birçok farklı sahile ev sahipliği yapmasıyla da ünlü.

Konum olarak, Vourvouru’daki Karydi, Elia Nikitis ve de Akti Koviou sahillerine yakındır. Bu yüzden de, Nikiti’deki sahil yeterli gelmezse veya farklı bir yer arayacak olursanız, aradığınızı fazlasıyla yakınlarda bulabilirsiniz.

Nikiti’de bulunan tüm konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Nikiti’de otel önerisi olarak da ;

  • Royalty Suites Sea Side ; Bu otel, yıldızlı olmasa da, 3-4 yıldızlı otel kıvamındadır ve kasabadaki en çok tercih edilen tesislerden biri. 9+ konuk değerlendirme puanı ve plaja 7 dakika yürüme mesafesindeki güzel konumu ile düşünülebilecek seçeneklerden.
  • Alegria Suites – Apart ; Daire konseptindeki odaları ile popüler olan bu tesis, Nikiti Plajı’na 5 dakika yürüme mesafesinde. Eşsiz ambiyansı ve bulunduğu konum itibari ile, çiftlerin çok sevdiği bu tesis, birbirinden güzel konuk yorumlarına ve kusursuza yakın bir konuk değerlendirme puanıyla, gönül rahatlığıyla göz atabileceğiniz tesislerden.

2.NEOS MARMARAS ve Otelleri (Yeni Marmara)

Neos Marmaras Otelleri

Neos Marmaras

Halkidiki’nin ikinci parmağı olan Sitonya’nın en büyük sahil kasabası olan Neos Marmaras, hem bizim hem de birçok turistin favorisi. Bu bölge hakkında şikayet pek yoktur, tabii doğru yerde tesis seçimi yapacak olursanız.

Çünkü bölge büyük. Bu yüzden merkeze 4 km uzaklıkta olan oteller de var, tam merkezde olan otellerde de var. Aslında merkeze çok yakın uzak olmak, kötü bir şey olmasa da, her şey elimin altında olsun diyenlerdenseniz, merkeze uzak olan tesisler de aradığınız konforu bulamayabilirsiniz.

NOT : Neos Marmaras, hem romantik bir tatil için hem de gece hayatı için tercih edebileceğiniz bir bölge. Burasının hiçbir turisti pişman etmeyeceğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Bu yüzden tercihinizi ikinci kol olan Sitonya’dan yana kullanacak olursanız, ilk olarak Yeni Marmara’ya göz atın deriz.

Neos Marmaras’taki tüm konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Neos Marmaras Otel Tavsiyeleri

  • Poseidon Resort Hotel – 4 Yıldız ; Halkidiki’deki en iyi resort otellerden biri olan Poseidon, yemyeşil ağaçlar arasında muhteşem bir konumda bulunuyor. Kasabanın merkezine 8 km uzaklıkta olmasına aldırmayın. Burası, ailece veya çift olarak eşsiz bir Halkidiki tatili için en ideal tesislerden. Göz atmadan geçmeyin deriz.
  • Meliton Inn Hotel & Suites – 3 Yıldız ; Paradisos’un Mavi Bayraklı plajı üzerindeki güzel konumu ile ünlü olan bu tesis, daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak biliniyor olsa da, tesisin aile odaları da bulunuyor. Kasabanın tam merkezine 1 km uzaklıkta bulunan bu tesise de göz atmayı unutmayın.
  • Kelyfos Hotel – 2 Yıldız ; Neos Marmaras’ın en ucuz otellerinden biri olmasına rağmen, yüksek konuk değerlendirme puanı ve konforuyla gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek tesislerden. Otelin tek eksik yanı, Neos Marmaras plajına 25 dakika yürüme mesafesinde olmasıdır. Bu ayrıntıya takılmıyorsanız, gayet bütçeli ve güzel bir tesis.

3.VOURVOUROU ve Otelleri

Vourvourou Otel Önerileri

Vourvourou

Vourvourou, Halkidiki’nin ikinci parmağı Sitonya’nın en çok tercih edilen tatil beldelerinden. Turkuaz denizi, eşsiz manzarası, egzotik sahilleri ve çam ormanıyla çevrili olan bu tatil beldesini seveceksiniz.

Sitonya’da en çok tercih edilen beldelerden biri olmasının en önemli nedeni, güzel konumu ve sunduğu imkanlardır. 50’e yakın konaklama birimine ev sahipliği yapan bu bölge, daha çok daireleri ve villalarıyla popüler olsa da, birkaç otel ve diğer tesisleri de bulabilirsiniz.

Vourvourou’da bulunan konaklama birimlerine booking.com ile göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Vourvourou Konaklama Tavsiyeleri

  • Simon King – Daire ; Beldede, turistlerin en çok tercih ettiği tesislerden biri olan bu tesis, şık ve modern odaları ve açık yüzme havuzu ile hizmet veriyor. Plaja 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesis, Halkidiki’de romantik bir konaklama birimi arayanların göz atabileceği yerlerden. Daha çok geniş ailelere ve grup halinde tatil planı yapanların tercih ettiği bir tesis olsa da, ambiyansı ve sunduğu imkanları ile çiftlerin sevdiği tesislerden.
  • Vourvourou Hotel – 2 Yıldız ; Köyün en çok tercih edilen bütçeli oteli. 9+ konuk değerlendirme puanı, plaja 2 dakika yürüme mesafesinde oluşu ve fiyatı ile ünlü olan bu tesis de, düşük bütçeli Halkidiki tatili için düşünülebilecek tesisler arasında.
  • Hotel Rema – 3 Yıldız ; Plaja 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, Halkidiki’nin dağlarına bakan balkonları ile ünlü. Aile odaları, barı ve açık yüzme havuzuyla hizmet veren bu orta bütçeli tesisi de inceleyebilirsiniz.

Halkidiki’de iki koldan olan Kassandra ve Sitonya’ya ait bu bölgelerin dışına da gönül rahatlığıyla çıkabilirsiniz. Fakat tripadvisor, Expedia ve Booking konuk yorumlarına ve bizim Neos Marmaras’taki tecrübemize göre, bu bölgeler ile araştırmanıza başlayın deriz. Hem konum hem de fiyat bakımından bekleneni karşılayan bu bölgelerde aradığınızı bulabilirsiniz.

Halkidiki Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Halkidiki Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Halkidiki

Halkidiki’de otel fiyatları, Santorini veya Mykonos kadar pahalı değil. Burada otel ücretleri ortalama 40€’dan başlamakta ve 150€’ya kadar çıkabilmektedir.

Bölgelere göre fiyat farklılıkları da ciddi anlamda değişebilmektedir. Bu yüzden, bölge seçimi yaparken de fiyatı göz önüne alın deriz.

Sitonya’nın Nikiti ve Neos Marmaras’ı ve Kassandra’nın Pefkohori’si ve Kallitheası Halkidiki Adası’nın en çok tercih edilen bölgeleri olsalar da, buralarda 40€’nun altında birçok konaklama birimi bulabileceğinizi de unutmayın. Eğer Temmuz veya Ağustos ayı için rezervasyon yapmayı planlıyorsanız, tabii ki fiyatlar biraz daha pahalı olacaktır. Ancak 2-3 ay öncesinden erken rezervasyon yapıyorsanız, fiyatların çok daha düşük olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden bu 4 bölge ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz bölgelerdir.

Aradığınız bütçede konaklama birimlerini bu 4 bölgede bulamazsanız da, Vourvourou ve Siviri’ye de göz atabilirsiniz.

Halkidiki’de otel rezervasyonu için de Booking, Expedia ve Tripadvisor’a göz atabilirsiniz.


Booking.com

Lüks Halkidiki Otel Tavsiyeleri

Aşağıdaki oteller, Halkidiki’deki en çok tercih edilen, en yüksek konuk değerlendirme puanına ve güzel fiyat/fayda oranına sahip tesislerden.

Aegean Melathron Thalasso Spa Hotel – 5 Yıldız 

Ammon Zeus Hotel Halkidiki

Aegean Melathron Thalasso Spa Hotel

Halkidiki de Nerede Konaklamalı

Aegean Melathron Thalasso Spa Hotel

Halkidiki’nin favorilerinden olan Kallithea‘da bulunan bu lüks otel, plaja 1 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Gece hayatı için popüler olan barlara ve gece kulüplerine 15 dakika yürüme mesafesindeki merkezi konumu ve 9+ konuk değerlendirme puanıyla göz atılabilecek tesislerden.

Geniş aile odaları, açık yüzme havuzu ve özel şemsiye, şezlongu ile hizmet veren bu tesis, Halkidiki’nin en iyi otelleri arasında sayılıyor. Oteli İncele

Alia Palace Hotel – Adults Only 16+ – 5 Yıldız 

Alia Palace Hotel

Alia Palace Hotel

Halkidiki de nerede kalınmalı

Alia Palace Hotel

Sadece yetişkinlere hitap eden bu otel, 16 yaşından küçük çocukları kabul etmiyor. Ailece seyahat edenler için kötü bir şey olsa da, çocuklardan uzak durup kafa dinlemek isteyenler için de güzel bir seçenek gibi görülüyor.

Otel, 8+ konuk değerlendirme puanı ve şık odalarıyla ünlü. Cassandra Körfezi’nin karşısındaki bu otel, Pefkohori’de bulunuyor ve merkeze 10 dakika yürüme mesafesinde yer almaktadır. Oteli İncele & Fiyatlara Göz At

Alexander the Great Beach Hotel – 4 Yıldız 

Alexander the Great Beach Hotel

Alexander the Great Beach Hotel

Halkidiki Otel Önerileri

Alexander the Great Beach Hotel

Yukarıda bahsetmediğimiz bölgelerden biri olan Kriopigi bölgesinde bulunan bu otel, plajdaki güzel konumu ile popüler olan tesislerden.

Geniş aile odaları da olan bu tesis, yüzme havuzu ve barı ile hizmet veriyor. Biraz daha bütçeli bir konaklama birimi için bu otele de göz atabilirsiniz. Oteli İncele

Halkidiki’de nerede kalmalı ? sorusuna cevap için daha birçok bölgeden ve otellerden bahsetmek mümkün. Fakat seçimin kolay olması adına, ilk olarak yukarıdaki daha çok tercih edilen bölgeler ile araştırmanıza başlayın deriz. Zaten aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini yukarıdaki 6 bölgeden birinde rahatlıkla bulabilirsiniz.


Booking.com

İLGİLİ YAZILAR