Granada’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler ve en ideal cevabı arıyorsanız, ilk olarak bölgelere göz atarak başlayabilirsiniz.

Granada, birbirinden güzel ve renkli birçok semti, mahallesi ve bölgesi ile birbirinden farklı konaklama deneyimi sunuyor. Bu şehirde, her bütçeye uygun bir konaklama bölgesi bulmak da mümkün. Bu yüzden yüzlerce otel arasından seçim yapmak yerine, ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar vererek başlayabilirsiniz.

Güney İspanya‘nın Endülüs bölgesindeki ana şehirlerden biri olan Granada, daha çok Orta Çağ’dan kalma etkileyici mimari yapısı ile öne çıkan bir şehir. Özellikle yaz aylarında aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip olan şehirde konaklama için de, doğru bölgeyi ve tesisi seçmekte pek kolay olmuyor.

Granada, Madrid ve Barselona‘ya kıyasla biraz daha uygun fiyatlı bir konaklama sunuyor olsa da, yine de pahalı bir şehirdir. Sadece konaklama değil, yeme içme ve alışveriş de bu şehirde oldukça pahalı olabilmekte.

Granada’da Hangi Bölgede Kalınır ?

1.ALBAİCİN (Albayzin); Granada’nın en eski ve en güzel mahallesi olan El Albaicin, Orta Çağ’da El Hamra’ya bakan yamaçtaki Moors tarafında inşa edilmiş. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan bu bölge, konumu sayesinde ”El Hamra”nın muhteşem bir manzarasına sahiptir. Düşmanların kaybolması amacıyla yapılmış labirent gibi sokaklarında kaybolarak gezmek, Granada’da yapılacak en güzel şeylerden. Bölge, şehrin en çok tercih edilen yerlerinden biri. Hem şehir merkezinin kalbine yakınlığı hem de konaklama bakımından şehrin en zengin bölge olması, Albaicin’in popüler olmasının en önemli nedeni. Bölgenin en popüler otellerinden olan 3 yıldızlı Hotel Plaza Nueva ve biraz daha bütçeli bir 3 yıldızlı tesis Hotel Santa Isabel La Real, düşünülebilecek tesislerden.

2.ŞEHİR MERKEZİ (Centro) ; Granada’nın şehir merkezi biraz daha bütçe sıkıntısı olmayan turistlerin tercih ettiği bir bölge. Merkezdeki otellerin büyük bir bölümü kendi kategorisindeki en pahalı otellerden oluşuyor. Tabii düşük bir bütçe ile seyahat etmiyorsanız, Granada’da konaklama için en iyi yer şehir merkezi diyebiliriz. Burası, geceleri Granada’da en hareketli olan bölge olarak da bilinir. Bölgedeki en popüler otellerden bazıları ise, 4 yıldızlı Eurostars Catedral ve 3 yıldızlı Guadalupe olsa da, daha ekonomik olan tesisleri de bulabilirsiniz.

3.BEİRO ; Daha çok bütçeli bir Granada gezisi planlayanların ve genç turistlerin tercih ettiği bir bölge olarak bilinse de, şehir merkezindeki pahalı otellerde konaklamak istemeyen her turistin sevebileceği gayet güzel bir bölge. Beiro, şehir merkezine ortalama 1.5 km uzaklıkta bulunuyor ve sayılı konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Merkeze yakın ve ucuz bir yer arıyorsanız, bu bölgedeki konaklama birimlerine mutlaka göz atın deriz. Bölgedeki en popüler otel ise, 4 yıldızlı kendi kategorisindeki en uygun fiyatlı olan Allegro Granada By Barceló adlı oteldir.

4.RONDA ; Granada’nın en sakin bölgesini mi arıyorsunuz ? o zaman şehrin en popüler bölgelerinden biri olan Ronda’ya göz atabilirsiniz. Burası, şehir merkezine 1-1.5 km uzaklıkta bulunan biraz daha aile dostu bir bölge. Ayrıca şehir merkezine nazaran daha ekonomik bir konaklama sunuyor. Bu yüzden Granada’da 2 gün veya daha uzun bir süre konaklamayı planlıyor ve biraz daha bütçeli bir yer arıyorsanız, Ronda’ya göz atabilirsiniz. Bölgedeki popüler otellerden biri ise, daha çok iş seyahatleri için tercih edilen 4 yıldızlı Sercotel Gran Hotel Luna de Granada adlı tesistir.

Granada’da Nerede Kalınır ? Bölgelere Özel Oteller

Yukarıda, bölge özetlerine bakarak az çok nerede kalınır ? sorunuza cevap bulur gibi olduysanız, aşağıdaki detaylı bölge incelemesine ve bölgelere göre popüler otel önerilerine de göz atarak nerede konaklayacağınız hakkında daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

1.Albaicin (Albayzin) Otel Tavsiyeleri

Albaicin (Albayzin) Otel Tavsiyeleri

Albaicin (Albayzin)

El Hamra Sarayı, Granada’da görülecek en önemli yerlerden biri. Bu saray, Albaicin’in hemen yanındaki tepede yer alıyor. Albaicin’in sokakları, bildiğiniz labirent gibi dizayn edilmiş.

Bölge, genel olarak orta bütçeli ve lüks bir konaklama sunuyor. Yani çok ucuza bu bölgede bulabileceğiniz konaklama birimi sınırlı.

Endülüs havasının daha güçlü ve mimarinin daha etkileyici olduğu bu mahalle, konaklamasanız dahi mutlaka görülmeye değer. Otantik havası, bembeyaz evleri ve eşsiz manzarasıyla sevebileceğiniz bu mahallede, Granada’nın önde gelen restoranlarından ve kafelerinden bazılarını da bulabilirsiniz. Ancak, kafe ve restoran konusunda çok fazla seçenek olmadığından dolayı, şehir merkezine gitmeniz gerekebilir.

Bu tarihi Mağribi semti, Elhamra ve Sierra Nevada dağlarının nefes kesen manzaralarını da sunmaktadır.

Bu bölgede yukarıdaki popüler otellere ek olarak ;

 • Shine Albayzín ; 3 yıldızlı bir otel. 9+ konuk değerlendirme puanıyla, şehrin en çok satan otellerinden. Granada Katedrali ve El Hamra Sarayı otele sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.
 • Maciá Plaza ; 2 yıldızlı bir otel olmasına rağmen, gayet şık ve modern bir tesis. Plaza Nueva’da bulunan bu otel de, biraz daha ekonomik bir konaklama için düşünülebilir.
 • Smart Suites Albaicin (Daire) ; Otel yerine dairede konaklamayı planlıyorsanız da, şehrin en çok tercih edilen bu 4 yıldızlı tesisini inceleyebilirsiniz.

2.Granada Şehir Merkezi Otel Tavsiyeleri

Granada Şehir Merkezi

Granada Şehir Merkezi

Katedral çevresindeki alandan Plaza Nueva‘ya kadar uzanan bu bölge, şehir merkezi olarak bilinir ve şehrin kalbinin attığı yerdir. Aslında şehir merkezi ile Albaicin bölgesi arasında çok büyük bir fiyat farkı yok. Hatta bazı tesisler Albaicin’de biraz daha pahalı olabilmektedir.

Granada’da hem alışveriş hem de yeme içme konusunda en zengin olan yer, şüphesiz merkez bölgesidir. Ancak bu bölgenin diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabileceğini de unutmamak gerek. Sadece konaklama konusunda değil, yeme içme de bu bölgede oldukça pahalı olabilmektedir.

Şehir merkezinin birçok noktasından El Hamra‘ya ortalama 30 dakika içerisinde yürüyerek gidebiliyorsunuz. Yol üzerinde birbirinden değerli tarihi yapıları görebileceğinizden dolayı da, tavsiye edilir. Yok yürümek istemeseniz de, otobüsler ile 10 dakikadan kısa bir sürede saraya ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezinde hostellerden otellere, dairelerden pansiyon tarzı konukevlerine birçok konaklama birimi bulabiliyorsunuz. Bu yüzden ilk olarak şehir merkezinde tesis arayabilirsiniz. Bütçenize uygun bir oteli veya diğer konaklama birimini bu bölgede bulabilirseniz, başka bir yere göz atmanıza da sanıyoruz gerek yok.

Merkezde yukarıdaki popüler otellere ek olarak ;

 • Vincci Albayzin ; 4 yıldızlı bu tesis, lüks bir konaklama birimi arayanların tercih edebileceği bir tesis. Otel şehir merkezinin kalbine 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Çiftlerin favorisi olarak biliniyor olsa da, otelin aile odaları da bulunmaktadır.
 • Eurostars Gran Via ; 5 yıldızlı süper lüks bu otel, 19. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veriyor ve şehirdeki en çok tercih edilen otellerden. Nedeni de otelin gecelik fiyatı şehir merkezindeki birçok 4 yıldızlı otel ile hemen hemen aynı oluşudur.
 • Room Mate Leo ; Biraz daha ekonomik bir otel için de şehir merkezinin kalbinin attığı yere 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu otele göz atabilirsiniz. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip bu modern otel de, merkezdeki en çok tercih edilen otellerden.

3.Beiro Otel Tavsiyeleri

Beiro Granada

Beiro

Granada’da dilediğiniz birçok yere çok kolay bir şekilde bu bölgeden ulaşabiliyorsunuz. Tabii yürüyerek biraz zor olsa da, otobüsler ile şehirdeki gezilecek önemli yerlere ve şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Granada’da nerede kalınır ? sorusuna ucuz bir cevap arıyorsanız, bu bölgedeki konaklama birimlerinde aradığınızı bulabilirsiniz. Merkeze nazaran daha uygun bir konaklama sunan Beiro bölgesi, sırt çantalı gezginlerin en çok tercih ettiği yerdir. Bunun nedeni, bölgedeki çok fazla sayıda hostel olması değil, bölgede çok sayıda uygun fiyatlı restoranların, barların ve kafelerin olmasıdır. Hatta bölgede tek bir hostel bile bulunmuyor.

Granada‘dan güney sahilinin plajlarını ziyaret etmek için en ideal yer de burasıdır. Çünkü burası, Granada’nın ana otobüs ve tren istasyonunun bulunduğu yerdir.

Bu bölgede otel önerisi olarak da; 

 • Leonardo Hotel Granada ; 4 yıldızlı bu otel, Granada Tren İstasyonu’na sadece 4 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Restoranı ve barı da olan bu tesis 8+ değerlendirme puanına sahip.
 • Princesa Ana ; 4 yıldızlı bu tesis ise, biraz daha ucuz bir konaklama sunmaktadır. Düşük bir konuk değerlendirme puanına sahip olsa da, şehir merkezine 20-25 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel de göz atmaya değer.
 • Hotel Elena María ; Şehirdeki en ucuz 2 yıldızlı otellerden biri olan Elena Maria adlı bu tesis ise, Granada Tren İstasyonu’na 3 ve El Hamra Sarayı’na ise 20 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Barı, bahçesi ve aile odaları olan bu tesis de, 7+ konuk değerlendirme puanına sahip.

4.Ronda Otel Tavsiyeleri

Ronda Bölgesi

Ronda

Granada’nın merkezine ortalama 20-30 dakika yürüme mesafesinde olan bu bölge, biraz daha sakin bir Granada gezisi planlayanların tercih edebileceği bölgelerden. Hanlar, oteller ve daireleri bulabileceğiniz bu bölge, şehirde 1 gün konaklamayı planlıyorsanız dahi, düşünülebilecek seçeneklerden bir tanesidir. Çünkü bölge, hem Granada’da gezilecek yerlere hem de şehir merkezine yakın (20-30 dakika yürüme mesafesinde) bir konumda bulunuyor,

Bölge daha çok dairelere ev sahipliği yapıyor olsa da, şehirde turistlerin en çok tercih oteller arasında olan birkaç tesisi de bulabilirsiniz.

Yukarıdaki popüler otellere ek olarak ;

 • Urban Dream Nevada ; 3 yıldızlı bu otel, teknik olarak Ronda’da bulunsa da, aslında bölgenin en dış kesiminde yer alıyor. Şehir merkezine 2.5 km uzaklıkta olduğundan, oldukça ucuz bir konaklama sunuyor. Bölgedeki merkeze en uzak olan oteldir. Sadece ucuz olduğu için düşünülebilecek bir tesis diyebiliriz.
 • Occidental Granada By Barceló ; 4 yıldızlı bir otel. Konum olarak Ronda’nın en merkezi yerinde, şehir merkezine 1 km uzaklıkta bulunuyor.

NOT ; Granada’da nerede kalınır ? sorunuza cevap olarak Genil, Chana, Sacromente ve Zaidin bölgelerinde de cevap arayabilirsiniz. Bu bölgelerde de birçok uygun fiyatlı konaklama birimleri bulmak mümkün. Ancak, bu şehirde sadece 1-2 gün konaklamayı planlıyorsanız, şehrin en az tercih edilen bu bölgelerinden de uzak durmanızda yarar var.Booking.com

Granada Otel Fiyatları

Granada Merkez Otelleri

Granada

Granada’da otel fiyatları genel olarak 50€‘dan başlıyor. Ortalama 65-135€ arasında bir ücrete şehrin herhangi bir yerinde 3-4 yıldızlı otellerin büyük bir bölümünde rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Eğer 50€‘dan düşük bir bütçe ile seyahat ediyorsanız da, oteller yerine hostellere veya pansiyon tarzı konukevlerine bakmanız gerekiyor.

Şehirdeki en pahalı olan bölge, şehir merkezi, daha sonra Albaicin ve Beiro bölgesi diye gidiyor.

Granada’da şehrin tam kalbinde konaklamaya aslında pek gerek kalmıyor. Toplu taşıma ağının çok iyi olduğu bu şehirde, turistik yerlere ve şehir merkezine dilediğiniz herhangi bir yerden de rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Granada’da otel rezervasyonu için Booking’in yanı sıra, Hotels.com ve Tripadvsior‘a da göz atabilirsiniz. Bunun yanında, hostellerde konaklamayı planlıyorsanız da hostelworld‘dan başka bir siteye göz atmanıza da gerek yok.

En Ucuz Granada Otel Tavsiyeleri

Hotel Granada Centro – 2 Yıldız

Hotel Granada Centro

Hotel Granada Centro

Granada da nerede kalınır

Hotel Granada Centro

Şehrin merkezindeki bu otel, Elvira Caddesi‘ne ve Granada Katedrali‘ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Konum olarak şehirdeki en merkezi otellerden bir tanesi.

Gayet şık bir tesis olan bu otelin 8+ konuk değerlendirme puanının yanı sıra, kahvaltısı ve özel park yeri de bulunuyor. Otelin gecelik konaklama ücretleri ise, 50€‘dan başlamaktadır.

YIT Casablanca – 2 Yıldız

YIT Casablanca

YIT Casablanca

Granada da Nerede Kalınır - YIT Casablanca

YIT Casablanca

Bu şehirde ”YIT” ile başlayan otellerin hemen hemen hepsi, şehirdeki en ucuz otellerden. Bu yüzden, bütçeli bir konaklama birimi arıyorsanız, şehirdeki YIT oteller ile başlayabilirsiniz.

YIT Casablanca ise, aralarındaki en popüler olanı. Şehir merkezine 10 dakika yürüme mesafesindeki bu otelin gecelik konaklama ücretleri 45€‘dan başlıyor. Otelin 7+ değerlendirme puanı var.

Casa Salvador – 2 Yıldız

Casa Salvador

Casa Salvador

Casa Salvador - Granada da nerede kalınır

Casa Salvador

Bir konukevi olan bu tesis, Granada’nın merkezine ve turistik noktalarına yakınlığı ile düşünülebilecek otellerden. Otelin gecelik konaklama ücretleri 50€‘dan başlıyor. Konumu çok merkezi olmasa da, yürüyerek şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne rahatlıkla gidebiliyorsunuz. Ayrıca otelin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır.

Granada’da Gezilecek Yerler

Granada da nerede kalmalı

Granada’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak, şehirdeki turistik çekim merkezlerine yakın otelleri veya diğer konaklama birimlerini de düşünebilirsiniz. Özellikle Granada’da 1-2 gün gibi kısa bir süre konaklamayı planlıyorsanız şehrin önde gelen gezilecek yerlerine yakın olmak iyi bir fikir olabilir. Şehrin en önemli turistik cazibe merkezleri ise ;

 • El Hamra Sarayı
 • Generalife
 • Granada Katedrali
 • Granada Kraliyet Şapeli
 • Nasrid Sarayları
 • V. Karl Sarayı
 • Alcazaba
 • Carrera del Darro
 • Patio de Los Leones

Granada’da nerede kalınır ? sorunuza cevap olabilecek şehirde daha birkaç bölgeden ve otelden de bahsetmek pekala mümkün. Ancak bu şehirde uzun bir süre konaklamayı planlamıyorsanız, listedeki bölgeler ile otel aramaya başlayabilirsiniz. Hatta şehir merkezi ve Alzaybin (Albaicin) dışındaki bölgelere çok ucuz bir otel aramıyorsanız bakmanıza bile gerek yok diyebiliriz.Booking.com

İLGİLİ YAZILAR ;