Yunanistan‘ın en büyük adası olan Girit, Santorini ve Mykonos gibi pahalı Yunan Adaları’ndan biri olmasa da, yine de çok ucuz bir ada olduğunu söylenemez. Cennet adası Girit’te konaklama için birbirinden çeşitli konaklama birimlerini bulabiliyorsunuz. Fakat güzel bir tatil için tam olarak nerede konaklayacağınıza karar vermekte pek kolay olmuyor.

Girit Adası’nda tesis seçimine karar vermeden önce, hangi bölgede konaklayacağınıza karar verecek olursanız, tarzınıza ve adayı ziyaret amacınıza göre bir oteli bulmak çok daha kolay olacaktır.

Girit Adası’nda nerede kalınır ? adlı bu yazı ile adadaki en ideal konaklama bölgelerini, bu bölgelerin özelliklerini ve bölgelere özel otel tavsiyeleri, fiyatlarını ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Girit’te Nerede Kalınır ? – Konaklama Tavsiyeleri

Girit’te konaklama için tercih edilebilecek 5 bölge bulunuyor. Bunlar ;

 • Ada merkezinde konaklamak isteyenler için Chania (Hanya),
 • Ucuz otel arayanlar için Resmo,
 • Gece hayatı arayanlar için Malia,
 • Her turistin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği Elounda,
 • Ve adanın en popüler bölgelerinden biri olan Kandiye‘dir (Heraklion).

Her bölge, farklı turistlere ve bütçeye göredir. Yani çok ucuz bir otel arıyorsanız, aradığınızı Hanya’da kolaylıkla bulamayabilirsiniz. Bu yüzden aşağıdaki kısa kısa bölge açıklamalarına göz atmanız da yarar var.

Kandiye mi yoksa Hanya’da mı kalmalı ? diye ikilemde kaldıysanız, sadece plaj, güneş ve kum için bir Girit tatili planlıyorsanız Hanya, hem kültür gezisi olsun hem de plajlar olsun diyorsanız Kandiye bölgesini tercih edebilirsiniz. İki bölge de sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

1.Kandiye ve Otelleri

Kandiye Otelleri - Girit Adası Nerede Kalınır

Kandiye

Girit Adası’nın en büyük şehri olan Heraklion (Kandiye), Türk turistlerin en çok tercih ettiği konaklama bölgelerinden. Kandiye’de her bütçeye uygun konaklama birimlerini rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Plaj kenarında lüks bir 4-5 yıldızlı otel bulabileceğiniz gibi, şehir merkezinde 2-3 yıldızlı butik otelleri, pansiyon tarzı konaklama birimlerini ve konuk evlerini bulabilirsiniz.

Girit’te konaklama için ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz bu bölge, adadaki en çok tercih edilen bölge olarak biliniyor olsa da, daha güzel bölgeleri bulabileceğinizi de unutmayın.

Kandiye Otellerine göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com – Kandiye

Kandiye Otel Tavsiyeleri

 • Castello City Hotel – 4 Yıldız ; Kandiye’nin en güzel otellerinden biri olan bu tesis, Tarihi Pantokrator Kapısı’nın yanında yer alır ve Kandiye Plajı’na yürüme mesafesindedir. Yüksek konuk değerlendirme puanı ile göz atılmaya değer.
 • GDM Megaron, Historical Monument Hotel – 5 Yıldız ; Girit Adası’nın en iyi otellerinden biri olarak bilinen bu lüks tesis, 1925 yılında inşa edilmiş, anıt olarak bilinen bir tesis ve Kandiye’nin tam kalbinde bulunmaktadır.
 • Infinity City Boutique Hotel – 3 Yıldız: Kandiye’deki orta bütçeli bir otel olan bu tesis, 4-5 yıldızlı otel konforunu verebilecek bir tesis. Eşsiz manzaralı odaları, mükemmel konumu ve birbirinden güzel konuk yorumlarıyla göz atılmaya değer. (Otel Kandiye havaalanına sadece 3 km uzaklıkta bulunmaktadır)

2.Hanya ve Otelleri

Hanya ve Otelleri

Hanya – Venedik Limanı

Chania olarak da bilinen Hanya bölgesi, Girit Adası’nın merkezi olmakla birlikte, adada turistlerin en çok tercih ettiği konaklama bölgesidir.

Bu bölge Girit’in en popüler yeri. Fakat düşük bir bütçe ile ada tatili planlıyorsanız, çok ucuza otelleri bu bölgede bulamayabilirsiniz. Ucuz konaklama birimleri tabii ki var, fakat Resmo bölgesine nazaran biraz daha pahalı olduğundan, çok ucuz bir Girit tatili için bu bölgede aradığınızı bulamayabilirsiniz.

Aradığınız bütçede oteli bu bölgede bulabilirseniz, başka bölgeye bakmanıza gerek yok. Çünkü bu bölge, adanın en merkezi, en turistik, en iyi ve her şeyi bir arada bulabileceğiniz bölgesidir. Ayrıca diğer bölgelere de bu merkezden çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Hanya bölgesindeki popüler otellere göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com – Hanya

Hanya Otel Tavsiyeleri

 • Kydon The Heart City Hotel – 4 Yıldız ; Haritada bile adanın tam kalbinde olan bu tesis, Girit’in en merkezi otellerinden biri. 9+ konuk değerlendirme puanı, olumlu konuk yorumları ve eşsiz konum/fiyat oranına sahip olması otelin en büyük artısı.
 • Samaria Hotel – 4 Yıldız ; Hanya’nın eski kent merkezine 3 dakika yürüme mesafesindeki merkezi konumu ve 9+ konuk değerlendirme puanıyla göz atabileceğiniz tesislerden. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak bilinir.
 • Scala de Faro – 5 Yıldız ; Girit’te romantik bir otel arıyorsanız ve yeteri kadar bütçeniz varsa, bu otele mutlaka göz atın deriz. Konum, manzara, hizmet muhteşem.

3.Resmo ve Otelleri

Resmo - Girit te Nerede Kalınır

Resmo

Girit Adası’nın en ucuz otellerini bulabileceğiniz bölgelerden biri olarak bilinen Rethymno (Resmo), ayrıca 4-5 yıldızlı otelleri de bulabileceğiniz bir bölgedir.

Bu bölgede ister 2-3 yıldızlı bütçeli ucuz oteller, isterseniz 4-5 yıldızlı lüks otelleri bulabiliyorsunuz. Tabii Hanya’ya ve diğer bölgelere nazaran biraz daha uygun fiyata.

Adanın üçüncü büyük şehri olan Resmo, birbirinden güzel plajların, tarihi yerler ile birleştiği güzel bir yer. Ayrıca Hanya ve diğer bölgelere de Resmo’dan çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Popüler Resmo Otellerine göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com – Resmo 

Resmo Otel Tavsiyeleri

 • Menta City Boutique Hotel – 3 Yıldız ; Girit’teki en çok tercih butik otellerden biri olan bu tesis, 3 yıldızlı bir otele göre süper modern bir tesistir. Manzaralı ve şık odalarıyla dikkat çeken tesis, Girit’te en ucuz nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek popüler bir tesis.
 • Civitas Boutique Hotel – 4 Yıldız ; Biraz daha çıtanızı yükseltmek isterseniz, farklı dekorasyonu ve lüks odalarıyla göz atılmaya değer tesislerden olan Civitas’a göz atabilirsiniz. Otel, Venedik Kalesi’ne sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.
 • Bellagio Luxury Boutique Hotel : Resmo’nun eski kent merkezinde yer alan bu otel, bölgedeki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip tesislerden. Girit’te lüks bir otel arıyorsanız, bu otele göz atmadan karar vermeyin deriz.

4.Malia ve Otelleri

Malia Otelleri - Giritte nerede kalınır

Malia

Girit gece hayatı için de planlarınız varsa, adadaki en iyi eğlence mekanlarını bulabileceğiniz, Malia‘ya yakın bir tesiste konaklamak mantıklı olabilir.

Adanın kuzey kıyısında bulunan Malia, gündüzleri plajlarda, geceleri de barlarda ve gece kulüplerinde geçirmek isteyen çiftlerin, yalnız ve grup halinde seyahat edenlerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir bölge.

Malia’dan çıkmanıza bile gerek yok. Oldu ki başka bir bölgeye gitmek veya farklı yerler görmek isterseniz de, çok rahat bir şekilde turlar veya bireysel olarak diğer bölgelere ve şehirlere rahatlıkla gidebilirsiniz.

Not : Malia Bölgesi ayrıca, Girit’te en romantik otelleri bulabileceğiniz bölgelerden biridir.

Popüler Malia Otellerine göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com – Malia

Malia Otel Tavsiyeleri

 • Aegean Sky Hotel-Suites – 3 Yıldız ; Bütçeli bir konaklama birimi için tercih edilebilecek tesislerden biri olan bu otel, Malia’nın tam merkezine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Ayrıca Girit’teki en yeni otellerden biridir.
 • Silver Sun Studios & Apartments ; Daire konseptindeki odalarıyla öne çıkan bu tesis, adanın en romantik otellerinden biri olarak kabul edilse de, ailece seyahatler için de tercih edilebilecek tesislerdendir.
 • Danaides – Apart Otel ; Biraz daha romantik bir ambiyansı olan otelde konaklamak isterseniz de, bahçesinde palmiye ağaçlarıyla güzel bir manzaraya sahip bu tesise göz atabilirsiniz. 9+ konuk değerlendirme puanıyla, bölgedeki en çok tercih edilen tesislerden biri.

5.Elounda ve Otelleri

Elounda Otel Tavsiyeleri - Giritte nerede kalınır

Elounda

Adanın kuzeydoğu kesiminde yer alan bu küçük balıkçı köyü, son zamanlarda turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri haline gelmeye başladı. Özellikle Angelina ve Brad Pitt’in ziyaretinden sonra, üne kavuşmuş bu küçük köy, Girit’te konaklama için tercih edebileceğiniz bir diğer güzel bölgedir.

Dağ manzarası, sahili ve birinci sınıf restoranları ile güzel bir tatil için hemen her şeyi sunan bu bölgede 50’den fazla konaklama birimi bulunuyor. Yani oteller konusunda seçici biriyseniz, bu bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini çok daha rahat bulabilirsiniz.

Elounda bölgesi biraz daha hafta sonu kaçamağı yapıp, daha sakin bir yerde denizin, manzaranın ve güneşin keyfini çıkarmak isteyen tatilcilere hitap ediyor. Elounda bölgesi, Girit’te nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevap olsa da adadaki en pahalı bölgelerden biri olduğunu da unutmayın.

Elounda Otellerine göz atmak için tıklayın ⇒ Booking.com – Elounda

Elounda Otel Tavsiyeleri

Bu bölgede akıl almaz güzellikte otel tavsiyesi vermek mümkün. Özellikle artan bölge trafiği sayesinde, bölgedeki otel ve diğer konaklama birimlerini sayısı da arttıktan sonra, her zevke uygun konaklama birimini çok rahatlıkla bu bölgede bulabiliyorsunuz.

 • Elounda Heights (Adults Only) – Apart Otel : Otelin isminden de anlaşılacağı üzere, sadece yetişkinler için bir tesis. Yani çoluk çocuk gelmeyin diyorlar. Mirabello Koyu‘na ve Spinalonga adasındaki güzel Venedik kalesine bakan bu eşsiz otel, Girit’in en romantik otelleri arasında diyebiliriz,  özellikle çiftlerin otele verdiği süper yüksek bir konuk değerlendirme puanına bakarak. Bütçenize uyuyorsa, bu otelden başka bir tesise bakmanıza bile gerek yok.
 • Elounda Water Park Residence Hotel – 4 Yıldız ; Otelin adından da anlaşılacağı üzere, çoçuğunuz varsa da yoksa da gelin diyor bu tesis. Bir tatil köyü olarak hizmet veren bu tesis, su parkı ile ünlüdür. Çocuklarla Girit tatili planlıyorsanız, bu otele de mutlaka göz atın deriz.
 • Elounda Garden Suites : Süper ROMANTİK. Yani Tripadvisor, Booking, Expedia ve otel konuk yorumlarına, otelin fotoğraflarına ve bulunduğu çevreye göz atacak olursanız, Girit Adası’nın en romantik otellerinden biri olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Otelde konaklamış çiftlerin konuk yorumlarına ve muhteşem fotoğraflara göz atmadan, romantik bir otel rezervasyonu yapmayın deriz.

Girit Otel Fiyatları

Girit te Nerede Kalınır

Girit’te Nerede kalınmalı ?

1.000 kilometreden fazla kıyı şeridi ve 2.400 metreden fazla yükselen dağlarla desteklenen muhteşem plajları ile Girit, Yunanistan’daki diğer adalardan farklıdır. Yunan adalarının en büyüğü ve Akdeniz’in beşinci büyük adası olan Girit’teki başlıca cazibe merkezleri, Akdeniz’in inanılmaz altın kumlu plajları ve turkuaz sularıdır, ancak ada aynı zamanda önemli Minos arkeolojik alanlarına, geçitlere, Venedik limanları ve kalelerine sahip güzel şehirlere ve küçük sahil kasabalarına da ev sahipliği yapıyor.

Kuzey kıyısında, adanın en popüler turistik yerleri olan Hanya, Resmo, Kandiye ve Agios Nikoloas’ın asırlık liman kasabaları ve şehirleri bulunmaktadır. Girit’te alışveriş, gece hayatı, müzeler ve kültürel cazibe merkezleri için ziyaret edilebilecek en iyi yerler kuzey sahilinde bulunur.

Uzak güney sahilinde, Libya Denizi üzerinden Afrika’ya doğru bakan, ana turistik manzaradan kaçabileceğiniz şirin sahil köyleri var. Burası, sakin bir kaçış arayan ancak yine de bir plaj tatilinin tadını çıkarmak isteyen gezginler için en iyi yerdir.

Girit Adası’nda otel fiyatları 45€’dan başlamakta ve 250€’nun üzerine kadar çıkmaktadır. Fakat ortalama 70€ – 130€ arasında adadaki birçok bölgede 3-4 yıldızlı otelde rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Giritte kalinacak yerler

Bu adada erken rezervasyon fırsat indirimlerinden yararlanarak biraz daha uygun fiyatlı odaları bulabiliyorsunuz. Tabii bunun için en azından 3 ay öncesinden rezervasyon yapmakta şart. Son dakika otel rezervasyonları genelde normalin biraz daha üzerinde pahalı olsa da, Elounda veya Resmo bölgelerinde biraz daha ideal fiyatlı otelleri, son dakika rezervasyonları ile bulabiliyorsunuz.

Girit Ucuz Otel Tavsiyeleri

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi adada ucuz bir otel arıyorsanız, bunu 5 bölgede de bulabilirsiniz. Fakat adanın en ucuz otelini arıyorsanız göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz bölge Resmo bölgesidir. Bu bölgenin diğer bölgelere nazaran biraz daha uygun olmasının en önemli nedeni ise, daha az tercih ediliyor olmasıdır. Yani konumu kötü olduğundan veya güzel bir yer olmadığından değil.

Aşağıdaki otel tavsiyeleri, her bölgedeki en uygun fiyatlı oteller arasındadır. En ucuz olmasa da, konaklanabilecek en uygun fiyatlı otellerdir.

Infinity City Boutique Hotel – 3 Yıldız

Girit te nerede kalınır

Infinity City Boutique Hotel

Girit’te turistlerin en çok tercih ettiği otellerden biri olan bu tesis, Kandiye otelleri arasında en merkezi ve en uygun fiyatlı olan tesislerden. Manzarası ve eşsiz konumu ile düşünülebilecek seçeneklerden.

DOM Boutique Hotel – 4 Yıldız

Girit te nerede kalınır

DOM Boutique Hotel

Adadaki en ucuz 4 yıldızlı otellerden biri olmasına rağmen, en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip tesislerden olan bu otel, Kandiye bölgesinde bulunmaktadır. Biraz daha lüks ama ucuz bir otel arayanların tercih edebileceği tesislerden.

Aqua Marina – Daire

Aqua Marina - Girit te Nerede Kalınır

Aqua Marina

Adadaki 55€’nun altında bulabileceğiniz odaları ile ünlü olan bu daire, Resmo bölgesinde bulunmaktadır. Oldukça lüks ve şık bir tesis olmasına rağmen, fiyatı ile adadaki en ucuz konaklama seçeneklerinden biridir. Girit’te en ucuz nerede kalınmalı ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olan bu tesisin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

Marel Apartments – Apart Otel

Girit te nerede kalmalı

Marel Apartments

Adanın en ucuz otellerinden biri olmasına rağmen, sunduğu hizmetleri, plaj kenarı eşsiz konumu ile gönül rahatlığıyla göz atılabilecek tesislerden.

En Güzel Girit Adası Otelleri

Capsis Astoria Heraklion – 4 Yıldız 

Capsis Astoria Heraklion

Capsis Astoria Heraklion

Adadaki en güzel otellerden biri olan bu tesis, Kandiye bölgesinin merkezinde güzel bir konumda yer almaktadır. Turistlerin en çok tercih ettiği otellerden olması, yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olması ve fiyat/fayda oranının oldukça yüksek olması, bu oteli tercih etmek için yeterli nedenlerden.

Geniş aile odaları da olan bu tesis, Kandiye Surları’na ve Girit’te gezilecek yerler bakımından popüler olan birçok turistik noktaya da yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Oteli İncele : Capsis Astoria Heraklion

Porto Veneziano Hotel – 3 Yıldız 

Porto Veneziano Hotel - Hanya

Porto Veneziano Hotel

Adanın merkezi olarak bilinen Hanya’da yer alan bu orta bütçeli tesis, Eski Venedik Limanı’nın kordonunda yer almaktadır. Konum olarak oldukça merkezi bir tesis olan bu tesisin gecelik konaklama ücretleri de, adadaki 3 yıldızlı otel fiyatlarının ortalamasına göre gayet uygun.

Daha çok çiftlerin tercih ettiği ve çiftlerden mükemmel bir konuk değerlendirme puanı almış olan bu otel, süper romantik bir otel olmasa da, adanın en romantik otellerden biri olarak bilinmektedir. Konumu, fiyatı ve modernliği ile gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek tesislerden. Oteli İncele ; Porto Veneziano Hotel

Kastro Hotel – 3 Yıldız 

Kastro Hotel

Kastro Hotel

Yine orta bütçeli bir konaklama tavsiyesi olarak düşünülebilecek tesislerden biri olan Kastro, Kandiye’de bulunmaktadır. Konum olarak oldukça merkezi ve fiyat olarak da bölgedeki en uygun tesislerden.

Kandiye’deki gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne oldukça yakın bir konumda bulunan bu oteli de, eşsiz bir Girit Adası tatili için düşünebilirsiniz. Oteli İncelemek & güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın

Girit’te Gezilecek Yerler Listesi

Girit otel önerileri

Girit’te konaklama için gezip görülecek yerlere yakın konumda bulunan otelleri veya diğer konaklama birimlerini de düşünebilirsiniz. Girit’te görülmeye değer en önemli turistik yerler ise ;

 • Heraklion Arkeoloji Müzesi
 • Vai Beach
 • Kule Kalesi
 • Kournas Gölü
 • Frangokastelo Beach
 • Aziz Minas Katedrali
 • Knossos Sarayı

Girit’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak daha birkaç bölgeyi daha listeye eklemek mümkün. Fakat, adanın en iyi, en popüler ve en çok tercih edilen bu 5 bölgesi arasından zevkinize ve bütçenize uygun bir konaklama birimi bulabileceğinize de emin olabilirsiniz.


Booking.com

İLGİLİ ;